Pohorská vesnice

Koupit

V povídce dominuje ideální, pohádková vize o harmonii mezilidských vztahů v třídně diferencované společnosti. Základní otázkou je, zda se má odstarnit přehrada mezi chudými a bohatými, mezi pány a lidem. Představitelé panstva žijí v ideální shodě se svými poddanými (málo věrohodné postavy). Zato vesnické postavy prostých Chodů i slovenských drotarů jsou viděny realisticky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35472/pohorska-vesnice-35472.jpg 3.887
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Pohorská vesnice

Lessana
22.04.2018

Božena Němcová týmto dielom udrela na najcitlivejšie strunky vo mne. Láskavým rozprávaním o živote, kde naše tradície neboli len v pamätiach (pra)starých rodičov, lež tou najprirodzenejšou súčasťou (ne)všedných dní na dedine - ve vesnici. Ďalej súdobým (dnes už, žiaľ, archaickým) jazykom krásnym nielen melodickosťou (každú stranu som si vychutnávala ako tú najlepšiu čokoládu), ale najmä obsahom, ktorému bola vlastná múdrosť a ušľachtilosť - keďže i ľudia boli takí (aké smutné, že tu musím použiť minulý čas!). A napokon vierohodným podaním postáv (od báby, Dorly, slepého virtuóza Józu cez Jelenku, hraběnku a Hanuša, slovenských drotárov Miča a Jana až po "apoštolov" Petra, Pavla a sebeckého Srnu), s ktorými som prežívala každé ich hnutie a nerada som sa na konci príbehu s nimi lúčila. A ak je vykreslené spolužitie idealizovaním, som teda nenapraviteľným idealistom, keďže mi prichodí normálne a správne.

Dresia
24.12.2017

Božena Němcová je dnes podle mého názoru nedoceněná. Je to skvělá autorka. A jedna z prvních feministek.

Alma5
10.07.2017

Po návštěvě Babiččina údolí jsem dostala chut přečíst od Němcové také něco jiného než Babičku. Kniha se mi líbila, i když bych jí skoro zařadila do kategorie pohádky. Zajímavý je popis života a zvyků na venkově.

angloumene
08.08.2016

Kniha je pro čtenáře přínosná hned v několika ohledech. Zejména zaujme svou názornou popisností o tradičním vesnickém životě v průběhu devatenáctého století a upoutá také použitým nářečím, kdy například můžeme sledovat rozdíly v řeči původních obyvatel vesnice a slovenských drotarů.
Co se týče stylu a obsahu knihy, musím vyzdvihnout opravdu čtivé a názorné popisy vesnice, lidí i zvyků, které Němcová pravdu umí a tak se (možná trochu překvapivě) stávají tou nejčtivější částí knihy. Příběhy lidí z vesnice sice nijak neurazí, ale ve své podstatě nejsou nijak komplikované. Celkově se ale jedná o jednoduché, čtivé dílko, které nám dává nahlédnout do zvyků prostých lidí naší minulosti.

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... Autorka "Babičky" přála si již dávno vyznati se ze své lásky k zásadě československé jednoty a tak došlo k "POHORSKÉ VESNICI", k níž přímý podnět dal nový zájezd B. Němcové na Slovensko, (do Trenčína, Liptova, Turčan, Zvoleně) r. 1855, uskutečněný vzácnou podporou hraběte Kolovrata.
Po svém návratu spisovatelka oddala se s nadšením novému dílu, jež vyznělo opravdu umělecky ukázněně a svérázně. Použití nářečí slovenského a chodského, ostře kreslené postavy reků a rekyň z obojího prostředí panského i lidového, vřelé zaujetí autorčino pro drotary a nade vše způsob, jakým Němcová hlásá nutnost bratrského soužití Čechů se Slováky, vyrovnání třídních rozdílů a povznesení lidu - toť jsou přednosti, které také "POHORSKÉ VESNICI" zaručují pro vždy nejčestnější místo po boku "Babičky". ..." :)

Adlethka
31.01.2014

Souhlas s Graine, zaujme a čtevář se doví spoustu zajímavostí ze života na vesnici.

Graine
16.08.2012

Já jsem byla z knihy nadšená. Musela jsem ji číst jako povinnou četbu do školy, ale musím říct, že mě skutečně zaujala a dojala

Ezechiel Rishko
15.10.2011

Biedermeier!!! NE!!! Idealizace, až mě z toho natahuje, nevzrušivé, strojeně harmonické, pro dnešního čtenáře už velmi nezajímavé...