Pohorská vesnice

Koupit

V povídce dominuje ideální, pohádková vize o harmonii mezilidských vztahů v třídně diferencované společnosti. Základní otázkou je, zda se má odstarnit přehrada mezi chudými a bohatými, mezi pány a lidem. Představitelé panstva žijí v ideální shodě se svými poddanými (málo věrohodné postavy). Zato vesnické postavy prostých Chodů i slovenských drotarů jsou viděny realisticky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35472/pohorska-vesnice-v2j-35472.jpeg 3.8107
Romány, Literatura česká
Vydáno, Albatros (ČR)

Pohorská vesnice, 1855

Kniha Pohorská vesnice

janadibelkova

Vůbec není špatné jednou za čas vzít do ruky knihu třeba od paní Boženy Němcové, moc mě bavila stará čeština a určitě můžu doporučit jako změnu od zaručených bestsellerů a komerčních témat..odpočinek je fajn a tahle kniha vám jej dopřeje.

m_martina

Knihu jsem četla v dobách svého mládí opakovaně. Líbila se mi moc, je napsaná krásnou češtinou a také romantická. Má tak všechno, co mám ráda, proto ji doporučuji.

kokrokr

Knihu jsem četl jako student a je to dobrý román. Paní Božena byla vskutku moderní žena, nezajímal ji chod domácnosti o tu se musela starat nejstarší dcera již v útlém věku, nezajímal ji ani manžel a před rodinou upřednostnila své ambice.

Lessana
22.04.2018

Božena Němcová týmto dielom udrela na najcitlivejšie strunky vo mne. Láskavým rozprávaním o živote, kde naše tradície neboli len v pamätiach (pra)starých rodičov, lež tou najprirodzenejšou súčasťou (ne)všedných dní na dedine - ve vesnici. Ďalej súdobým (dnes už, žiaľ, archaickým) jazykom krásnym nielen melodickosťou (každú stranu som si vychutnávala ako tú najlepšiu čokoládu), ale najmä obsahom, ktorému bola vlastná múdrosť a ušľachtilosť - keďže i ľudia boli takí (aké smutné, že tu musím použiť minulý čas!). A napokon vierohodným podaním postáv (od báby, Dorly, slepého virtuóza Józu cez Jelenku, hraběnku a Hanuša, slovenských drotárov Miča a Jana až po "apoštolov" Petra, Pavla a sebeckého Srnu), s ktorými som prežívala každé ich hnutie a nerada som sa na konci príbehu s nimi lúčila. A ak je vykreslené spolužitie idealizovaním, som teda nenapraviteľným idealistom, keďže mi prichodí normálne a správne.

Dresia
24.12.2017

Božena Němcová je dnes podle mého názoru nedoceněná. Je to skvělá autorka. A jedna z prvních feministek.

Alma5
10.07.2017

Po návštěvě Babiččina údolí jsem dostala chut přečíst od Němcové také něco jiného než Babičku. Kniha se mi líbila, i když bych jí skoro zařadila do kategorie pohádky. Zajímavý je popis života a zvyků na venkově.

angloumene
08.08.2016

Kniha je pro čtenáře přínosná hned v několika ohledech. Zejména zaujme svou názornou popisností o tradičním vesnickém životě v průběhu devatenáctého století a upoutá také použitým nářečím, kdy například můžeme sledovat rozdíly v řeči původních obyvatel vesnice a slovenských drotarů.
Co se týče stylu a obsahu knihy, musím vyzdvihnout opravdu čtivé a názorné popisy vesnice, lidí i zvyků, které Němcová pravdu umí a tak se (možná trochu překvapivě) stávají tou nejčtivější částí knihy. Příběhy lidí z vesnice sice nijak neurazí, ale ve své podstatě nejsou nijak komplikované. Celkově se ale jedná o jednoduché, čtivé dílko, které nám dává nahlédnout do zvyků prostých lidí naší minulosti.

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... Autorka "Babičky" přála si již dávno vyznati se ze své lásky k zásadě československé jednoty a tak došlo k "POHORSKÉ VESNICI", k níž přímý podnět dal nový zájezd B. Němcové na Slovensko, (do Trenčína, Liptova, Turčan, Zvoleně) r. 1855, uskutečněný vzácnou podporou hraběte Kolovrata.
Po svém návratu spisovatelka oddala se s nadšením novému dílu, jež vyznělo opravdu umělecky ukázněně a svérázně. Použití nářečí slovenského a chodského, ostře kreslené postavy reků a rekyň z obojího prostředí panského i lidového, vřelé zaujetí autorčino pro drotary a nade vše způsob, jakým Němcová hlásá nutnost bratrského soužití Čechů se Slováky, vyrovnání třídních rozdílů a povznesení lidu - toť jsou přednosti, které také "POHORSKÉ VESNICI" zaručují pro vždy nejčestnější místo po boku "Babičky". ..." :)

Stín kapradiny
Stín kapradiny