Pohorská vesnice

Koupit

V povídce dominuje ideální, pohádková vize o harmonii mezilidských vztahů v třídně diferencované společnosti. Základní otázkou je, zda se má odstarnit přehrada mezi chudými a bohatými, mezi pány a lidem. Představitelé panstva žijí v ideální shodě se svými poddanými (málo věrohodné postavy). Zato vesnické postavy prostých Chodů i slovenských drotarů jsou viděny realisticky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35472/big_pohorska-vesnice-v2j-35472.jpeg 3.9123

Kniha Pohorská vesnice

CAM
06. prosince

Po letech jsem opět četla knihu psanou starou češtinou. Příjemná změna, hezký příběh z vesnického prostředí 19.století. Kniha se dobře četla. Určitě doporučuji.

Mirka2778
20. listopadu

-Tak jo, beru na vědomí že Němcová psala červenou knihovnu.
(Zajímavé, to mi ze školy v hlavě neutkvělo.)

-Asi pod vlivem různých hnutí projevujících se na sociálních sítích, se mi při čtení Karly, do hlavy nenápadně vkradla myšlenka, (spoiler) že právě Němcová patřila k prvním autorkám bojujícím za práva sexuálních menšin.

Dvě povídky: Pohorská vesnice a Karla.
Obě se odehrávají na Chodsku.
Němcová ukazuje svůj veliký cit pro jazyk, když hojně využívá zdejší nářečí a přesto, že povídky psala před stošedesáti lety, čtou se velice dobře.
Zaujmou formou i dějem. Tahle klasika určitě není nudná. Doporučuji!

Shardlake

Děj knihy je autorkou zidealizovaný. Jedná se o povídku ze Šumavy, autorka v textu použila i domažlické nářečí. Ve vesnici stojí všichni při sobě, mají rádi hraběnku a hraběte, kteří berou jako svoji stavovskou povinnost, že se musí postarat i o toho posledního chudáka a žebráka, např. tím, že mu zajistí ušité košile. Četla jsem vydání upravené Dr. Josefem Horkelem pro školní četbu.

vendy246

Krásné, pomalé čtení pohádkověho vyprávění ve staročeštině, chodském nářečí a slovenštině. Podobné Babičce - bába/Dorla/vrchnost.. Popis běžného života plného zvyků a tradic a vylíčení jednotlivých postav, jejich osudů a povah. Soužití laskavé šlechty s obyčejnými lidmi a s dráteníky ze Slovenska. Dospívající Dorla a Jelenka a jejich trápení s láskou. Kdo z chlapců dostane jejich srdéčko?
"Vymodlený muž nebývá požehnaný" Myslete na to, holky.

rebciatko

...sadla mi... dedinské prostredie minulých časov ma baví... :)

janadibelkova
20.07.2020

Vůbec není špatné jednou za čas vzít do ruky knihu třeba od paní Boženy Němcové, moc mě bavila stará čeština a určitě můžu doporučit jako změnu od zaručených bestsellerů a komerčních témat..odpočinek je fajn a tahle kniha vám jej dopřeje.

m_martina
31.05.2020

Knihu jsem četla v dobách svého mládí opakovaně. Líbila se mi moc, je napsaná krásnou češtinou a také romantická. Má tak všechno, co mám ráda, proto ji doporučuji.

Lessana
22.04.2018

Božena Němcová týmto dielom udrela na najcitlivejšie strunky vo mne. Láskavým rozprávaním o živote, kde naše tradície neboli len v pamätiach (pra)starých rodičov, lež tou najprirodzenejšou súčasťou (ne)všedných dní na dedine - ve vesnici. Ďalej súdobým (dnes už, žiaľ, archaickým) jazykom krásnym nielen melodickosťou (každú stranu som si vychutnávala ako tú najlepšiu čokoládu), ale najmä obsahom, ktorému bola vlastná múdrosť a ušľachtilosť - keďže i ľudia boli takí (aké smutné, že tu musím použiť minulý čas!). A napokon vierohodným podaním postáv (od báby, Dorly, slepého virtuóza Józu cez Jelenku, hraběnku a Hanuša, slovenských drotárov Miča a Jana až po "apoštolov" Petra, Pavla a sebeckého Srnu), s ktorými som prežívala každé ich hnutie a nerada som sa na konci príbehu s nimi lúčila. A ak je vykreslené spolužitie idealizovaním, som teda nenapraviteľným idealistom, keďže mi prichodí normálne a správne.