Gooverka Gooverka komentáře u knih

Ještě nikdy se mi nestalo, abych o jedné knize a jejím obsahu diskutovala s tolika různými lidmi, navíc i třeba neznámými ve vlaku. Vím, jak je spánek důležitý, proto pro mě kniha v tomto duchu neměla přidanou hodnotu. To co ale oceňuji nejvíce jsou ukázky zajímavých studií v souvislosti se spánkem a učením, kreativitou, spánkovou deprivací i kapitola o škodlivosti prášků na spaní. Nečte se úplně jednoduše, odbornější pasáže a grafy jsem někdy jen rychle přelítla, ale dala mi toho spoustu. Moc mě bavila kapitola o zvířatech a jejich spánku. Dobře vám autor také vysvětlí, proč večer nemůžete někdy usnout a jak si vše doma nastavit tak, abyste měli kvalitní spánek. Také jsem se pozastavila nad kapitolami o spánku seniorů, novorozenců nebo rodičů.

21.02.2019 5 z 5

Případ Collini Případ Collini Ferdinand Von Schirach

Krátká novela pojednávající o tom, kdo nese vinu a kdo by měl být potrestán. Asi už jsem četla moc knížek s podobným tématem, které se ke druhé světové válce vracely, právě z tohoto hlediska, proto mě celý příběh až tak nezaujal. Četlo se to dobře, rozuzlení se mi taky docela líbilo, ale nic nového mi to nepřineslo.

14.02.2019 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

U druhého dílu Naslouchače dávám o jednu hvězdu víc, protože se mu vážně nedalo nic vytknout. Už od začátku příběh letěl kupředu, to jsem však ještě nevěděla, že od poloviny bude tempo přímo zběsilé. Za den jsem měla knihu skoro přečtenou, protože se prostě nejde odtrhnout. I když příběh pojednává o sotva čtrnáctileté holce, dokážete se do ní vcítit a držíte pěsti při všech těch dobrodružstvích. Co se české autorce absolutně nedá vytknout je originalita vykresleného světa, který se čím dál víc prolíná s naší součastností. Zároveň ve vás dokáže vyvolat strašně moc pocitů, od strachu, před velké nadšení až ke smutku. Strašně moc se těším na pokračování.

11.02.2019 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Žánr scifi normálně nečtu, ale tato kniha pro mě byla příjemným překvapením. Možná mi přišla daleko více dystopická a hlavně se úžasně četla díky své formě, rozhovorům a vloženým dokumentům. Tři hvězdy dávám proto, že jsem čekala trochu něco víc, i když konec byl naprosto skvělý, a díky němu si možná přečtu i další díly.

09.02.2019 3 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Skvělý vzdělávací komiks, který by si měl snad přečíst každý, žena i muž, je to jedno. Vtipně, sarkasticky, ironicky i vážně jsou zde popsány věci, které jsou v naší společnosti stále tabu. A menstruace je překvapivě až na posledním místě. Dost se mi líbilo, že autorka předkládá texty z historie a ukazuje, jak se společnost k těmto intimním tématům stavěla. Hodně se mi líbil i tak trochu genderový přesah. Jednu hvězdičku jsem ubrala kvůli komiksové části, která byla na některých stránkách trochu nepovedená.

03.02.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá fantasy odehrávající se ve vzdálené budoucnosti s velmi mladou hlavní hrdinkou a hned několika divnostmi, za které jsem jednu hvězdu musela ubrat. Celý svět byl krásně propracovaný, s hlavní hrdinkou jsem soucítila celou dobu a druhou polovinu knihy skoro nedýchala. Hrozně se těším na další díl, protože je to opravdu výjimečná česká fantasy. Trochu autorce nevěřím, že by myšlenky v knize mohla mít pětiletá holka, potom ani desetiletá. A taky trochu divné mi přijdou vztahy hlavní hrdinky a "pětadvacítky". Snad se osvětlí v příštím díle.

26.01.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Je mi jedno, zda je tato kniha pravdivá, nebo jde jen o autorův výmysl, protože na mne zanechala velký dojem. Horory normálně nečtu a moc dobře vím proč. V druhé půlce knihy, kdy napětí hrůzostrašně stoupalo, jsem byla dost vystrašená, ale zároveň za žádnou cenu nemohla přestat číst. Mrazilo mne v zádech, stále jsem se ohlížela přes rameno a moje srdce tlouklo jako o závod. Příběh o záhadě na slovenské Tribeči mi přišel dost reálný i nereálný zároveň a souhlasím s mnohými recenzemi, i já u konce očekávala něco trochu jiného. To ale nic nemění na tom, že se jednalo o prvotřídní literární zážitek, navíc od slovenského autora.

19.01.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Další z výjimečných příběhů, který realitu druhé světové války ukazuje z úplně jiného úhlu pohledu, než je "běžné". Tentokrát jsou hlavním dějištěm Litva, Sibiř a pracovní tábory. Vlastně úplně jednoduchý příběh má nečekaný spád a sympatické hlavní postavy. Jednu hvězdičku ubírám kvůli konci. Nikdy mi nevadí polootevřený konec, ale tady mi to nějak nedávalo smysl.

11.01.2019 4 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Mám moc ráda Maruščin styl psaní, který je chytrý, vtipný a poutavý. Společně s nádhernými ilustracemi vydala knihu, která je nejen o devadesátkách a vyrůstání, ale i o jednoduchých příbězích seznámení a života jejích rodičů, prarodičů i praprarodičů. Hned několikrát jsem se u příběhů smála, u některých věcí souhlasně přikyvovala hlavou, protože je moc dobře znám. Milá literární jednohubka.

06.01.2019 5 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

Kniha je svým obsahem více než zajímavá, ale myslím, že nejvíce si ji užije člověk, který má o všech velkých kriminálních kauzách už nějaké širší povědomí. Trochu mi vadily typografické chyby, přehršel jmen státních zástupců i mnoho menších příběhů, které se do velkých kauz přimotávaly. Chápu reportážní styl knihy, ale místy se nečetl dobře. I tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

04.01.2019 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nevím, zda to bylo tím, že jsem poslouchala audioknihu, ale jen zřídka se mi u knihy stane, že by mne až tak zasáhla. Hokejové prostředí, malé město, několik hlavních postav, a dechberoucí příběh, který sice není kdovíjak originální, ale stylem vyprávění vás opravdu zasáhne. Příběh o vině, trestu, ale také lidské povaze a pravém smyslu života. Pro mne jedna z nejlepších knih, co jsem kdy "četla" a hlavně jeden z nejoblíbenějších autorů, zatím mne nikdy nezklamal. Pokračování Medvědína si co nejdříve přečtu.

30.12.2018 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Mornštajnová se stává jednou z mých nejoblíbenějších českých spisovatelek. Hlavní postava se mi zároveň protivila a zároveň jsem s ní soucítila, což se mi asi nikdy nestalo. Autorka rozvíjí život jedné rodiny, několika generací kolem zvláštního Hotýlku na pozadí českých dějin. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

29.12.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Další z klišoidních severských detektivek, které ale skoro vše prominete. Děj je napínavý, originální a hlavní postavy mi byly dost sympatické. Těším se na pokračování. Super oddechovka.

19.12.2018 4 z 5

Holka, a ne ledajaká Holka, a ne ledajaká Lena Dunham

Nevím proč, ale krátké "sloupky" od Leny mě neoslovily. V jejích žážitcích jsem se vůbec nemohla zorientovat, jak přeskakovala z jedné časové roviny do druhé, a nic mi její vyprávění nedalo. Některé části byly fajn a vtipné, ale více bylo těch, které nic neříkaly.

08.12.2018 2 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Markéta píše skvěle, její styl je jednoduchý a dobře se čte, zatím obě její knihy se mi moc líbily. U této oceňují střídání postav a vůbec námět. Krátké kapitoly a akční děj způsobily, že jsem knihu měla přečtenou rychle a nemohla se od ní odtrhnout. Konec nebyl úplně podle mých představ, ale stejně se mi líbil.

15.11.2018 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

I když se mi Malinka od Dity Táborské strašně moc líbila, musím říct, že to byl pouze slabý odvar Běsy. Autorka píše stylem, který mám moc ráda, střídá postavy a perspektivy. Někdy je těžší se v postavách zorientovat, ale jakmile vám docvakne, jakou mají v příběhu úlohu, budete v šoku. Téma knihy je strašně těžké, ale i přes to se kniha četla skvěle. Na některých stránkách mi bylo až fyzicky špatně, a takový pocit u knih skoro nikdy nemám. Velké plus dávám za vykreslení situace kolem Ukrajinců, to mi dalo zcela nový vhled do jejich situace u nás.

06.11.2018 5 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Bála jsem se, že tento díl bude hlavně o kočkách, ale naštěstí nebyl. Musím říct, že třetí kniha byla určitě nejslabší, s mnoha kresbami jsem se neztotožnila a poslední kapitola mě vyloženě nebavila. I přes to dávám 4 hvězdy.

27.10.2018 4 z 5

Ač nejsem fanynka ani jedné postavy, strašně moc mě příběh a jejich osudy baví. Neapolská sága je ve svých 3/4 a za mne je tento díl zdaleka nejlepší. I když chování některých postav vůbec nerozumím, nic to nemění na tom, že se chci dozvědět, co s nimi bude dál.

26.10.2018 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu namluvenou Davidem Prachařem a mohu ji jen moc doporučit. Autor na svém vlastním životě shrnuje věci, které možná sice v hloubi duše moc dobře víte, ale nikdy jste je ještě nedokázali tak dobře vyjádřit. Aneb život je a bude jen takový, jaký si ho sami uděláme. Několik lekcí mi ještě dlouho zůstane v hlavě.

23.10.2018 4 z 5

Cesta sama o sobě musela být opravdu zajímavá, plná zvratů i problémů. Kniha na mě působila dost rozporuplným dojmem, v někerých momentech jsem ani nedýchala a s Dominikou soucítila, v dalších mi vadila stylistika, věčné stěžování si i negativita, jako kdyby autorka ani cestovat na motorce nechtěla. Vrcholem mi přišlo, když popisovala, jak její motorka tu výšku určitě nezdolá, že na to není stavěná - potom nevím, proč takovou cestu podnikala.

02.10.2018 3 z 5