Gooverka Gooverka komentáře u knih

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Markétin styl psaní je jednoduchý, čtivý a mě se vlastně strašně líbí. Mám k autorce věkově docela blízko, takže co se týče vyrůstání v devadesátkách, přesně jsem věděla, o čem píše. Donutí vás to zavzpomínat na svoje "mládí" a usmívat se při každé zmínce o prahistorických mobilních telefonech. :-) Dost se mi líbilo, že nás autorka zavedla až do současnosti a já se o ní dozvěděla spoustu nových věcí, což jí pro mě dělá ještě sympatičtější. Jsem hold cílovka. :-)

11.11.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mornštajnová je prostě paní spisovatelka, a i když ubírám jednu hvězdičku, stále podle mě i tento kousek patří k nejlepším knihám současné české literatury. Autorka prostě ví, jakým způsobem čtenáře chytnout a už nepustit. Téma komunismu se sice už poněkolikáté v její tvorbě opakovalo, ale ona se prostě umí v této těžké době dost dobře babrat a najít nový úhel. Dá se říct, že ani jedna postava mi nebyla sympatická a konec se dal trochu předvídat, proto ubírám jednu hvězdičku. Několikrát mě však příběh šokoval a strašně se mi jako vždy líbilo rozdělení vyprávění z pohledu více postav.

02.11.2019 4 z 5

Příběh psaný formou dopisů a navíc v kulisách druhé světové války, to je záruka, že se mi bude líbit. Pohled na 2. sv. válku zase z úplně jiného úhlu pohledu, strašně moc sympatických postav a i ta nezvyklá forma dodávají knize vše, co by měla mít. I když jsem tak nějak od začátku tušila, kam se bude hlavní linie příběhu ubírat, vůbec to nevadilo.

29.10.2019 5 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Určitě bych knihu doporučila začátečníkům i mírně pokročilým, protože pokud se jí budete jen trochu řídit, měla by vás dost dobře nasměrovat. Oceňuji, že autorky sice napsaly knihu na přelomu let 2018/2019, takže některé věci z ní už za chvíli nebudou aktuální, ale celkově se snažily, aby platila i za několik let. Pro mě byla skvělou inspirací a objevila jsem i několik věcí, které mě dost inspirovaly, i když se v tomto prostředí pohybuju leta.

24.10.2019 5 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Moc dobře zpracovaná knížka, která poměrně jednoduše vypráví o ženách a jejich právech už od 19. století. Líbilo se mi grafické zpracování a hlavně jsem se dozvěděla i něco nového.

17.10.2019 4 z 5

Děti krve a kostí Děti krve a kostí Tomi Adeyemi

Kniha je hodně čtivá a má zajímavý námět, který nás zavádí do africké kultury, ale to jsou tak dvě pozitiva, která na ni vidím. Příběh byl místy strašně nelogický, romance naprosto jasné a předvídatelné, místy i trapné a celkově vyznění mě docela zklamalo. A strašně moc bych chtěla i zapomenout na místy nesmyslnou stylistickou stránku a neustálé opakování ("nebesa" a "bohové" mě přiváděli k šílenství). YA fantasy tedy nic pro mě.

16.10.2019 2 z 5

Šáhinšáh Šáhinšáh Ryszard Kapuściński

Bohužel, jedna z absyntovek, která mě chytla tak nějak napůl, spíš moc ne. O Iránu jsem toho věděla pramálo a proto jsem ráda, že jsem se do světa naprosto jiné kultury, než kterou důvěrně znám, ponořila. Reportáže jsou jistě hodnotné, napsané dobře, oceňuji i autorův přístup k práci - v Iránu žil, aby načerpal inspiraci i atmosféru. Co mi ale naprosto nevyhovovalo, bylo poskládání reportáži za sebe, bez jakéhokoliv kontextu a skákání mezi různými obdobími. Pro člověka, které se v té době ani zemi neorientuje, to bylo chvílemi zmatečné a chaotické. Reportáže byly dost zamotané do sebe a mezi nimi nebyl ani žádný prostor - často jsem nevěděla, kde začínají a kde končí.

30.08.2019 3 z 5

Stojednaletý stařík mi svou stavbou příběhu i zápletkami trochu připomínal Zabijáka Anderse, který se mi tolik nelíbil. Příběh měl jako vždy spád a staříkovi se děly nejrůznější a nejmíň pravděpodobné věci, ale už to nebylo tak vtipné, jako v prvním díle. Propojenost se současným světem byla skvělá, ale možná tam politiky bylo až moc.

21.08.2019 2 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Po přečtení několika prvních stran jsem věděla, že tato kniha změní můj pohled na svět, a taky to tak bylo. Neříkám, že se v ní skrývají převratné informace, ale nutí vás se zamyslet a vidět věci z úhlu, který by vám nikdy nepřišel zajímavý. Kniha by měla být součástí středoškolských osnov, a měl si ji přečíst opravdu každý. V mnoha věcech posunula můj pohled na svět a další mi jen potvrdila. I já jsem opravdu viděla svět černější, než jaký doopravdy je. Doufám, že se autoři budou věnovat i dalším oblastem lidského života, protože neměli šanci obsáhnout všechno. DOPORUČUJU.

19.08.2019 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Karika mne uchvátil svou Trhlinou a proto jsem se těšila i na Tmu. Bohužel přišlo zklamání. Chápu celý koncept příběhu, ten byl asi dobrý, ale už od začátku jsem se musela do čtení nutit a hororové scény byly spíše trapné a chvílemi i vtipné, než strašidelné. Některé pasáže byly určitě hrůzostrašné, autor umí budovat napětí, ale bylo jich strašně málo. Hlavní hrdina mi byl nesypmatický a některé "události" by vůbec v reálném životě nedávaly smysl - jako kdyby si hlavní hrdina sám svou situaci ještě zhoršoval.

09.08.2019 2 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Mám radost, že se tato série naprosto liší od klasických serverských detektivek. Rozhodně není bez chyby, ale už jen to, že hlavní postava není stereotypní a příběh je řešen originálně a vědecky, je podle mě super, proto pět hvězdiček.

31.07.2019 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Styl psaní této autorky mám hrozně moc ráda, už od Němců. Mám ráda prolínání postav a různých příběhů, které do sebe v určitém momentu zaklapnou. Většinou jsou pro mě takové knížky jistotou, že se mi budou líbit. Doupě má určitě zajímavý námět, ale spoustu věcí mi tam nesedělo. K žádné z postav, jsem si nenašla žádné pouto, i když jsem se snažila chápat jejich motivace. Japonská linie, jak psalo mnoho lidí předemnou, mi přišla zbytečná a dost uměle naroubovaná na další dva příběhy, které mi dávaly větší smysl. Na konci jsem čekala něco zcela jiného a hlavně mi přišlo, že aby celá kniha dávala smysl, měla by být ještě o pár stránek delší. Není to špatné, ale rozhodně jsem z knihy dost rozpačitá.

26.07.2019 3 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Komiks bych doporučila všem, protože dává ucelený obraz toho, jak se lidem žije v Iránu a odkrývá alespoň pro mne nové informace z tohoto koutu světa. Příběh je vyprávěn z pohledu rodiny, která rozhodně nelpí na tradiční íránských hodnotách a patří i do té vzdělanější vrstvy, i proto je osud hlavní hrdinky odlišný od mnoha jejích vrstevníků. Četla jsem všechny díly Persepolis a šla jsem do toho s tím, že se bude jednat o autorčin subjektivní pohled, což bych ale komiksu ani autorce nikdy nevyčítala. Pro člověka jako já, který měl jen malé povědomí o tom, co se vlastně v Íránu děje, bylo vše vysvětleno jednoduše a srozumitelně.

20.07.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nehodnotím až tak samotnou knihu, protože jsem poslouchala audio, ale spíše práci, kterou si autor se všemi informacemi dal. Ani já jsem neznala Babiše před jeho politickou kariérou a o to zajímavější pro mě kniha byla. I když Kmenta spíše jen předkládá informace z archivů a tajných zdrojů, a snaží se nefabulovat, stejně se nejde ubránit mrazení v zádech, jak to všechno do sebe zapadá. Hlavně při přepisu odposlechů. V některých místech je kniha až moc podrobná a rozvleklá, ale to mi zas až tak nevadilo. Spíše jsem se ke konci ztrácela ve jménech firem, o kterých Kmenta mluví. Před přečtením tedy doporučuji zjistit si něco více o Agrofertu a firmách jemu podléhajících.

16.07.2019 5 z 5

Celá kniha měla strašně velký potenciál a tato událost se dala zpracovat mnoha způsoby. Podle mě si autor vybral ten vůbec nejhorší. Kniha mi připomínala nezdařenou diplomovou práci, která sice mapuje zajímavé téma, ale je dost nedokonalá. Strašně mi vadily různé vysvětlivky s naprostými detaily (přesné typy letadla, co je to gulag apod.), kterých se celá tato událost týkala strašně okrajově i stále se opakující pasáže, které nebyly vůbec potřeba. Chápu, že se autor snažil čtenářům dát ucelený obraz této události, ale mě osobně by více vyhovovalo vsadit data do reportážního textu a ne je jen suše vypisovat.

13.07.2019 1 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Tak často nečtu knihy, které by se zabývaly reálným koncem světa a co potom nastane. Musím říct, že mne z knihy místy až mrazilo, protože je opravdu vystavěna na reálných základech toho, co by se s lidstvem opravdu mohlo stát. Na pozadí konce světa je vyprávěn příběh hned z několika různých perspektiv, a to mne vždy moc baví. Skvělé čtení, které vás nutí číst dál a dál, a zároveň se vám do něj tak nějak vůbec nechce.

13.07.2019 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

U celového hodnocení knihy mě určitě ovlivnily dvě věci - mnoho nadšených komentářů + Magnesia litera, ale i mnoho negativních komentářů. Do knihy jsem tedy šla s tím, že buď se mi to bude líbit moc, a nebo vůbec. Pravda je však někde mezi. Bianca Bellová stvořila pro mě dost zajímavý a originální svět se zvláštním příběhem i hlavnými hrdiny. Kniha má určitě velký přesah - od ekologie přes politiku, a to dost cením. Celkově sem se do příběhu však nemohla až tak ponořit, trochu mi překážely i dost naturální a sexuální pasáže, které se mi tam až tak moc nehodily. U této knihy vím, že se dost lidem určitě bude líbit, ale můj šálek kávy to opravdu nebyl.

23.06.2019 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Četla jsem mnoho knih s tématikou 2 sv. války, ale musím říct, že tato se zařadí mezi mé nejoblíbenější. Moc mi vyhovuje styl psaní autorky, krátké kapitoly a prolínající se příběhy několika hrdinů - to mám v knihách nejraději. Dalo by se říct, že na příběhu nebylo nic světoborného, ale byl napsán z naprosto jiného úhlu pohledu a proto mě strašně bavil. Také jsem hodně přilnula k hlavním postavám, které pro mě měli daleko větší duši než hrdinové mnoha jiných knih s tímto tématem. Dojatá jsem byla, i když jsem tak nějak tušila, jak se příběh bude odvíjet. Tleskám.

12.06.2019 5 z 5

Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Daniel H. Pink

Pokud jste už četli titul Proč spíme, první polovinu knihy budete znát jako své boty. Kniha mi celkově nic moc nového nepřinesla, ale vždy je dobré si některé věci zopakovat. Moc se mi líbily části s příběhy, na kterých autor demonstroval, jak důležité je naplánovat určité momenty na konkrétní denní dobu. Také už vím, proč máme všichni tak rádi nové začátky (Nový rok, pondělí, začátek měsíce apod.) Když si ji nepřečtete, asi vám nic moc zásadního neuteče.

06.06.2019 3 z 5

Žaloba Žaloba Bandi

U této knihy nelze až tak hodnotit její obsah, protože jde o dílo v našich končinách naprosto originální. Krátké povídky ze života lidí v Severní Koreji jsou unikátním vhledem, který umocňuje autorův příběh (stále v SK žije). Pokud nemáte o tom, co znamená ideologie tohoto státu moc ponětí, určitě byste si knihu měli přečíst. Nicméně povídky mi po nějaké době přišly na jedno brdo, točily se kolem jednoho tématu a řekla bych i jednoho úhlu pohledu, proto 3 hvězdičky.

30.05.2019 3 z 5