Gooverka Gooverka komentáře u knih

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Kniha se mi velmi špatně hodnotí, protože tři hvězdičky rozhodně nepřísluší popisu životu autorky, ale spíše celkovému dojmu z knihy. Ta pojednává o smrti pro mne ve zcela odlišném duchu, než je nám vlastně od malička vštěpováno. Autorka ukazuje, že i když vám zemře nejbližší člověk, lze na jeho smrt pohlížet zčásti pozitivně, protože vás posune do úplně nové roviny. Je to rozhodně věc, která mi otevřela oči a donutila mne přemýšlet zcela jiným způsobem než doteď. Téma bylo samo o sobě dost nosné, ale neustále se opakující, a stejně jako mnoho komentujících přede mnou, i mne dělalo problémy knihu dočíst. Motala se kolem stejného tématu celou dobu. Nelíbilo se mi ani přeskakování a vracení některých rovin (tzv. o něčem se dozvíme na začátku knihy a skoro to samé je popsáno i v závěru). Útržky rozhovorů do novin a blogové články mi rovněž nepřišly jako dobrá součást knihy.

28.05.2019 3 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Už jednou jsem Deníku Anny Frankové pět hvězd dala, a u komiksového zpracování musím také. Dechberoucí příběh ve formě deníkového zápisu je skvěle zpracován v komiksové formě a život celé rodiny tak znovu oživuje. Musím ale říct, že jsem knihu podruhé četla po mnoha letech a mám z ní zase trochu jiné pocity, i když s většinou co jsem si o ní myslela před lety plně souhlasím.

22.05.2019 5 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Při koupi této knihy jsem si myslela, že autorka vydala další sbírku sloupků, proto mne dost formát romantické knihy i ucelený příběh překvapil. Je vidět, že autorka staví na reálných základech svého života a píše krátkým stylem, který je jí vlastní. Proto příběh tak dobře plyne. Nicméně romantické příběhy pro ženy nejsou mým šálkem čaje, proto ji hodnotím jako průměrnou. Tak nějak od začátku jsem odhadla, co chce autorka v příběhu říct, což se mi na konci i potvrdilo. Hlavní hrdinka mi byla místy sympatická i nesympatická zároveň a u spousty příhod jsem měla chuť na ni zařvat, protože sama sebe vrhala do nepříjemností tak nějak naschvál. Doporučuju nejvíce asi jako oddechové letní čtení.

21.05.2019 3 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Mé první setkání s autorem a musím na začátek říct, že jeho tvorba má obrovský potenciál. Napříč tomu, že jsem knize dala tři hvězdy, si myslím, že jde o skvělého autora. Tento společensko dystopický román jen pomalu rozkrývá o čem vlastně je a jak by mohla vypadat naše budoucnost. Pro mne byl příběh až moc pomalý a možná ke konci takový nicneříkající. Autor se ale dotkl mnoha témat, které s námi rezonují dnes a to dost oceňuji.

19.05.2019 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Asi se ze mne pomalu ale jistě stává milovnice fantasy. Smrtka se mi i přes všechny nálepky young adult zdála spíše pro dospělé a možná se stane i mou nejoblíbenější serií. Moc oceňuju, že v ní bylo spoustu fantasy i scifi prvků, měla akční děj, ale stále se jednalo o rovinu příběhu, který byl uvěřitelný a celý k zamyšlení (jak to bude vypadat až lidstvo překlene všechny nemoci, války a v pokroku dosáhne absolutního stropu). Oba hlavní hrdinové byli uveřitelní a ani konec, který byl nakonec naprosto jednoduchý, jsem předem neodhadla, a to už je co říct. Moc se těším na pokračování.

10.05.2019 5 z 5

Číslo do nebe Číslo do nebe Ivan Kraus

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a tak mám patálie a příběhy rodiny Krausů vážně nejraději. Hlas Ivana nebo Jana všemu dodává nezaměnitelný humor. Ivan podává každodenní příběhy ze socialistického Československa s nadhledem, humorem i špetkou sentimentu. Škoda jen, že se jednalo pouze o pár krátkých povídek.

01.05.2019 5 z 5

TGM TGM Zdeněk Ležák

Vlastně úplně nevím, co jsem od komiksu čekala, proto i tápám, jak ho ohodnotit. Dozvěděla jsem se zábavnou formou spoustu nových informací o Masarykovi, o jeho životě, studiích i celé "kariéře" před prezidentským mandátem. Chvílemi tam na mě bylo ale moc jmen a informací najednou a vlastně si i myslím, že autoři byli k velkému státníkovi docela shovívaví. Komiksová podoba příběhu se mi líbila a určitě bych knihu doporučila do všech škol. Mám dojem, že o Masarykově začátcích a životě se vůbec nikde neučí. Začátek jeho života pro studenty začíná začátkem jeho mandátu.

29.04.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pro mě osobně asi jedna z nejslabších knih od Aleny Mornštajnové, ale i přesto si drží dost vysokou úroveň. Mám strašně moc ráda její styl vyprávění, ještě když jsou v centru tři hlavní hrdinky, tři generace jedné rodiny. Jak se příběh chýlil ke konci, trochu mi přišlo, že se opakuje zápletka z Hotýlku a k nejmladší dceři jsem si nedokázala najít pouto jako k její matce, potažmo babičce, proto 4 hvězdičky.

29.04.2019 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Knize jsem nadržovala už od úplného začátku, protože z různých rozhovoru s Michelle jsem tusila, ze bude skvělá. Poslouchala jsem ji jako audioknihu čtenou samotnou autorkou a to ji dodávalo úplně nový rozměr. Myslela jsem, ze ocenim hlavně historky z Bílého domu, ale asi nejvíce mě zasáhla část o jejím dětství. Jestli mi byla první dáma vždy sympatická, touto knihou se ze mne stala její velká obdivovatelka. Cekejte upřímná slova o vzdělání, manželství, mateřství, politice, rodině a o práci v komunitě.

26.04.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Knihu jsem poslouchala v audioverzi, a i když se mi ne tak úplně líbil hlas a intonace vypravěče, audio podoba měla na můj zážitek asi docela vliv. Souhlasím, že se po první kapitole začala kniha trochu táhnout a pořádně se rozjela až tak v půlce, ale ani to mi tolik nevadilo. Jsem ráda, že "detektiv biolog génius" neplní všechny možné stereotypy, které známe ze severských detektivek. Příběh, který byl pojatý z úplně jiného, biologického hlediska, a i na důkazy se přicházelo jinak, než normální cestou, byl více než výjimečný. Moc se těším na druhý díl.

24.04.2019 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

U této knihy jsem pochopila, proč nikdy nebudu číst tolik psychologických thrillerů. Nervy drásající příběhy prostě nejsou pro mě, protože s hrůzou čekám, co se bude dít dál a vlastně se nemohu odtrhnout, ale zároveň za žádnou cenu nechci pokračovat. Styl vyprávění, kde se prolíná přítomnost i minulost je fenomenální. Autorka děsivou scénu popisuje velmi pomalu a napětí stupňuje od samého začátku. Už v druhé polovině jsem tak nějak tušila, jak to dopadne, proto jsem ubrala jednu hvězdu v hodnocení.

18.04.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Zajimavý vhled do naší současnosti i minulosti, který mne donutil se nad mnoha tématy zamyslet. S většinou věcí, které autor nastínil, souhlasím a nejvíce se mi líbilo, jak je dokázal zformulovat. Benefitem bylo zopakování věcí, které tak nějak podvědomě vím a přiblížení těch, o kterých jsem neslyšela. Dost mě bavilo propojení s Trumpem a Amerikou.

12.04.2019 5 z 5

Příběhy opředený život A. J. Fikryho Příběhy opředený život A. J. Fikryho Gabrielle Zevin

Kniha pojednávající o jednom malém knihkupectví je skvělou oddechovkou, která dojme snad všechny knihomoly. Za celkem jednoduchým dějem se skrývá trochu víc tajemna a všechny postavy vám přilnou k srdci. Příběh, který se lehce čte, místy je vážně vtipný a co na něm oceňuji snad nejvíce, nespadá k sentimentalitě. Krásná jednohubka.

08.04.2019 4 z 5

Laserový muž: Príbeh o Švédsku Laserový muž: Príbeh o Švédsku Gellert Tamas

Další skvělá absyntovka, tentokrát pojednávající o masovém švédském vrahovi přistěhovalců v 90. letech minulého století. Musím říct, že kniha je aktuální právě teď, když debata o přistěhovalcích cloumá celou Evropou (Švédko je zase o 20 let dopředu). Je to skoro až absurdní. Kniha se skládá z více částí a čtyři hvězdy dávám hlavně za to, že obecné pasáže o xenofobii ve Švédsku pro me byly až moc dlouhé a podrobné. Měla jsem dost chutí je přeskakovat. Samotný příběh laserového muže o jeho dětství, dospívání i o pátrání po jeho identitě se četlo jako detektivka. Trochu mne také zklamala na některých místech stylistika a několik překlepů, které mi k tomuto nakladatelství prostě nesedí. Přesto dávám zasloužené 4 hvězdy. Určitě si ji přečtěte, dozvíte se dost zajímavých informací o zemi, o které jste si možná mysleli, že má na tyto problémy jiné názory než zbytek Evropy.

04.04.2019 4 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Na třetím díle této fantasy série musím ocenit, že stejně jako předchozí má kniha neuvěřitelný spád, který vás nutí číst stále dál. Tento díl byl pro mne zatím nejslabší, ale stále si držel vysokou úroveň. Moc se mi líbí střídání postav a jejich příběhů, ale některé linky mi přišly moc překombinované, postavy se někdy chovaly dost nelogicky, i děj byl o dost složitější (o to víc, když si jako já nepamatujete vše, co se stalo v předchozím díle). Těším se ale na poslední díl, snad se ho dočkáme brzy.

01.04.2019 4 z 5

Tato útlá novela byla původně určena pouze pro autorův blog. Pojednává o dědovi, který pomalu a jistě ztrácí pamět. Přišel mi zajímavý vůbec popis toho, co se v mozku takového člověka děje, ale jinak mě celý příběh nijak nezasáhl.

15.03.2019 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Jako každý příběh o Osvětimi, i tento byl silný a rozhodně by neměl zapadnout. S hlavními hrdiny jsem jako vždy soucítila, ale nezaujalo mne to natolik, že bych dala plný počet hvězd. I když se jednalo o příběh založený na skutečných lidech i událostech. Moc se mi líbila závěrečná kapitola i vysvětlení autorky.

14.03.2019 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tato série se pomalu ale jistě řadí k mým nejboblíbenějším. Mám ráda obě hlavní postavy i zajímavý spád příběhu, který kniha vždycky má. I když třeba od půlky tak nějak tušíte, co se asi stane, stejně vás konec vytrhne. Těším se na další díl.

12.03.2019 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Konec čtyřdílné italské ságy byl skvělý, ale plný počet hvězd si podle mě nezasloužil. Vyvrcholení celého života dvou kamarádek mě ještě i po třech dílech dokázalo šokovat a na postavy jsem si i během celého čtvrtého dílu nedokázala utvořit jednotný názor, a to už je co říct. Autorka má strašně zvláštní vyprávěcí styl, se kterým jsem se snad nikde jinde nesetkala. A i když naprosto chápu, proč byl konec takový jaký byl, stejně mě trochu zklamal. Čekala jsem možná trochu víc.

07.03.2019 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život je jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četla, nejen rozsahem, ale hlavně tématem. Na začátku se vám jeví, že příběh bude o 4 nejlepších kamarádech žijících v New Yorku, ale po pár stránkách zjistíte, že se za zajímavým příběhem bude skrývat něco hlubokého a děsivého. Knihu zároveň chcete odhodit, protože po některých stránkách už příběh nemůžete snášet, ale zároveň potřebujete vědět, jak to vlastně dopadne. I když hlavní postavu nedokážete vlastně nikdy pochopit, ona sama vám dost dobře vysvětlí, jak se cítí a proto s ní můžete soucítit. Našla jsem si mnoho oblíbených postav, a jak už zaznělo v komentářích přede mnou, jde o realistický příběh, který je ale absolutně vytržen z reálného světa (velké množství afroameričanů homosexuálů, všichni mají neskutečně úspěšné kariéry, všichni jsou bezdětní, neřeší se tu politika ani rasové otázky). I když tak nějak tušíte, jaký konec nastane, stejně vás v jeho průběhu potká několik překvapivých rozuzlení. Těžké ale krásné čtivo.

28.02.2019 5 z 5