Laserový muž: Príbeh o Švédsku

Cecilia Vanger, hlavná hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona sedí v kresle a číta knihu Gellerta Tamasa Laserový muž. O čom je kniha na jej kolenách? Píše sa rok 1991 a Štokholm sa mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Spája ich jediná vec – iná farba pokožky. Gellert Tamas vás pozýva priamo do duše vraha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353537/big_laserovy-muz-q7L-353537.jpg 4.796
Literatura faktu, Romány

Vydáno: , Absynt

Lasermannen: En berättelse om Sverige, 2002

Kniha Laserový muž: Príbeh o Švédsku

juliesze
22.03.2021

To bylo tak neskutečně jiné, než jsem zvyklá! Začátek byl úplně skvělý. Každá kapitola začínala malým prostřihem do minulosti, následně byl v krátkosti popsán život každé jednotlivé oběti a potom samotný útok. Vše bylo krásně dějově podtrženo počátkem vyšetřování. Skvělá práce a netradiční v rámci samotného žánru mi přišly "prostřihy do doby po 10 letech", tedy například co o něm jaký kamarád z dětství vypoví po 10 letech. Bylo vidět, že autor si dal práci a sesbíral mnoho materiálu, který spojil v krásný kompaktní celek. Právě uvedené dávkování nezpůsobilo, že by mě politická situace a vyostřující se společenský přístup k uprchlíkům po nějaké delší pasáži začal nudit. Takže i tato část mi přišla snesitelná a měla jsem pocit, že mě kniha i napůl vzdělává. Protože já jsem tedy o rasismu a ultrapravicových stranách ve Švédsku vlastně slyšela poprvé. Závěrem se klaním za skvělý psychlogický rozbor pachatele!

Deia
25.02.2021

Ďalšia skvelá reportážna kniha. Musím priznať, že ma zakaždým prekvapí, ako veľmi ma tieto knihy bavia.
Kniha mi prišla veľmi napínavá, oveľa viac ako hocijaká detektívka, možno aj práve preto, že udalosti v knihe sú skutočné. Už na začiatku vieme, kto je vrah a postupne spoznávame jeho život – od jeho detstva až k udalostiam, ktoré viedli k tomu, že sa rozhodol strieľať do ľudí inej národnosti. Popritom nám autor ukazuje aj prácu polície, ako postupovala, ako sa viedlo vyšetrovanie a všetko okolo toho. A takisto spoznávame aj život jednotlivých obetí. Celý tento mix spôsobí, že od knihy sa nedá odtrhnúť. Sú tam síce aj kapitoly o politike, ktoré ma až tak nebavili, ale ukazujú, akým problémom bol vtedy rasizmus vo Švédsku a poskytujú nám širší obraz. Celkovo ma kniha veľmi bavila, najviac to policajné vyšetrovanie, počas čítania som nechápala, ako mohol mať vrah toľko šťastia a unikať tak dlho. Je to výborná kniha, výborná práca autora a určite ju každému odporúčam.

Jajin995
23.02.2021

Skvěle napsané.

ruzer
25.12.2020

Nedýchal som od začiatku do konca. Kniha je zaujímavo rozdelená do dvoch časových línií. Začiatok útokov a útočníkovo detstvo. Miestami ma mrazilo na chrbte, vzostup rasového extrémizmu vo Švédsku sa až nepríjemne podobá vzostupu LSNS na Slovensku. Svoloč sa dostane do parlamentu a získa vplyv len vďaka totálnej benevolencii a ignorancii elít. Mali by sme sa poučiť. Detailne popísané vtedajšie problémy a dôvody prečo strelec začal s teroristickou činnosťou. Miestami som mal pocit, že čítam beletriu. Nedivím sa, že kniha zaujala aj Cecíliu Vanger. Autor urobil obrovské množstvo mravenčej práce. Päť hviezdičiek dávno nebolo tak zaslúžených.

Karcoolka2210
28.08.2020

"Kultúrni fundamentalisti považovali všetky kultúry za rovnocenné. Žiadna kultúra nebola lepšia ako pstatné, avšak podľa nich by sa rôzne kultúry nemali miešať, pretože to nevyhnutne povedie ku konfliktom. Osoba s kultúry A skrátka nemôže žiť bok po boku s osobou z kultúry B."

"Kultúrni fundamentalisti popierali, že kultúry sa ustavične vyvýjajú, že sa ovplyvňujú, menia, transformujú. Práve naopak, kultúru vnímali ako niečo statické a stále. Niečo, čo sa v priebehu času nemení. Švédskosť je vždy rovnaká. Včera, dnes i zajtra.
Svojimi sklonmi považovať jednotlivé kultúry za niečo pevne dané a nemenné, odsúdeneé k večnému vzájomnému konfliktu, sa kultúrny fundamentalizmus blížil k rasovo-biologickej ideológii.
Keď sa na kultúru nazerá ako na niečo takmer biologicky podmienené, splýva nakoniec myšlienka kultúrneho fundamentalizmu s tou rasovo-biologickou.
Kruh sa uzatvára."

Nuž ďalšie nie ľahké čítanie. Na rozdiel od Breivika, som o Ausoniovi doteraz vôbec nepočula. Keď si človek uvedomí, že sa s týmto problémom stále pasujeme, keď sa aj u nás na Slovensku dostane do parlamentu niekto ako Kotleba a spol, a vlastne nielen u nás, ale všade vo svete, tak mi je normálne zle. To, čo dovolilo Švédsko neonacistom v rámci slobody prejavu, podľa mňa hraničí so zdravým rozumom :( Určite je dobré si túto knihu prečítať. Odporúčam!

bee88maja
27.07.2020

Příběh Švédského muže, který o pár let později inspiroval jednoho Norského muže. Kde se všechna ta nenávist nakumulovala? Je to časovaná bomba a ochrana před takovými jedinci neexistuje. Neboť společnost, je ráda ponoukána k nenávisti. A upřednostní populistická jednoduchá řešení, před logikou a lidským přístupem.

Simstr
22.06.2020

Kniha mě zaujala, velice dobře se četla. Nad některými kapitolami jsem se zamýšlela. Problém imigrantů. Z toho plyne rasismus. Aktuální téma ve světě. Olofa Palmeho zná skoro každý, Johna Ausoniuse asi nikdo. Hned jsem googlila. Výborný podled do nitra švédské společnosti.

RyxiraAmyGinger
16.12.2019

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla a dokonce jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem vytrvala a udělala jsem dobře, protože zhruba od poloviny mi děj pěkně utíkal a stránky se obracely skoro samy. Myslím, že kniha je zvládnutá skvěle a autor určitě zaslouží poklonu. Pohled na problematiku imigrace, která je (bohužel) v dnešní době opět aktuální, mi připadal trochu příliš jednostranný, ale dalo se to v klidu přežít a určitě stojí na racionálně obhajitelných základech. Příběh pro mě byl úplnou novinkou, do té doby jsem jméno John Ausonius vůbec neznala.

Dva proti Říši
Dva proti Říši