Zločin jak ho pamatuju

Známý investigativní reportér Josef Klíma přichází s novou knihou, kterou bychom s nadsázkou mohli nazvat Naše dějiny viděné přes zločin. Píše zde o důležitých postavách nedávné chmurné historie, o Ivanu Jonákovi a jeho Discolandu, technologovi orlických vražd Karlu Kopáčovi, o Radovanu Krejčířovi, Jiřím Kajínkovi, Františku Mrázkovi a dalších. Protože všechny zmíněné aktéry poznal Klíma osobně, dává to publikaci punc jedinečnosti. Nechtěl jsem psát jen bizarní pitaval, říká autor, zločin prošel fázemi od Divokého východu v 90. letech až po dnešní oligarchy. Do jaké míry to umožnili politici a nevymahatelnost práva ať už velkým hráčům typu Viktora Koženého nebo osamělým vrahům jako byl Ivan Roubal? Na to jsem se ptal lidí, kteří zastávali důležité posty v policii, justici, ve vězeňství, v tajných službách či advokacii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390978/big_zlocin-jak-ho-pamatuju-UsR-390978.jpg 454

Kniha Zločin jak ho pamatuju

Burák
včera

O porevolučním zločinu jsem toho přečetla a viděla/naposlouchala v různých dokumentech a filmech hodně. Je to moje opravdu oblíbené téma. Josefa Klímu mám taky hodně ráda, takže tohle byla taková sázka na jistotu. Nových informací jsem se dozvěděla jen pomálu, navíc celá kniha slouží jako osnova velmi povedeného podcastu České podsvětí, ale i tak jsem se nenudila a ráda jsem si některé souvislosti osvěžila.

Verunka289

Ke knize jsem se dostala díky podcastu s Josefem Klímou - České podsvětí. Knížka je taková útržkovitá, každá kauza je jen lehce nadnesena, ale pro nějaké hlubší pochopení je pak potřeba si podrobnější informace ještě dohledávat, což mi vlastně vůbec nevadilo, naopak mě bavilo pátrat na internetu a pročítat si podrobně jednotlivé případy.

venda99
26.12.2021

Většinu příběhů už jsem znal, ale i tak zajímavé.

SirChico
21.11.2021

K téhle knížce jsem se dostal díky podcastu “České podsvětí”, který vřele doporučuji. Je to přehled kriminality od divokých devadesátek až po “moderní” případy po přelomu milénia. Je to takový dokument o tom, jak se kriminalita přeměnila od stripbarů, vražd na objednávku a milionů v igelitkách až po krácení daní, lobbistiku a miliony ve krabicích od vína. Po svrhnutí režimu Česko proběhlo takovou rychlou kriminální mikroevolucí a Klíma u toho všeho byl. Bohužel v tom je i problém, je to jenom přehled a každé jednotlivé jméno v něm by si zasloužilo vlastní knihu. Jako celek to potom působí nepřehledně a hodně uspěchaně. Pro zájemce teda doporučuju hlavně ten podcast.

Marketa1994
28.09.2021

Hezky shrnutá historie zločinu od člověka, který u toho mohl být a novinářský umem ho i odhalovat.
Pana Klímu jsem vždycky brala, knížka je fajn a rychle se přečte.

Verrrunka
07.05.2021

Já nestačím valit voči, co se v tomhle státě dělo a děje... Komu by se nechtělo tolik číst, tak Josef Klíma natočil na tohle téma i podcast České podsvětí, který mi přijde trochu obsáhlejší než kniha. V knize to na mě působí tak nějak útržkovitě, klidně by mohla být delší podrobnější, protože takhle to působí spíš jen jako takový přehled všech českých zločinců.

Azmodan
21.04.2021

Nevím, takvé "letem světem zložinosti za posledních 30 let". Po shlédnutí pár notoricky známých filmů je na tom člověk +- stejně jako po přečtení této knihy. Chápu, že ambicí této knihy nebylo analyzovat všechny zločiny do hloubky, na druhé straně, kdybych tuto knihu nečetl asi by se nic nestalo. Snad jediné, co ji zachraňuje je její rozsah. 168 stran je opravdu rychlé čtení.
Knihu bych nicméně nedoporučil, i když rozhovory s p. Klímou mě bavily moc!!!

mirka71
17.03.2021

Shrnutí zločinů z éry 90. let očima novináře, myslím, že jednoho z našich nejlepších mě bavilo, je to sice všechno spoustu let zpátky, ale zapomenout by se nemělo...