frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Znám příběhy HP jen z audioknih a filmů. Skvěle vymyšlená fantasy pohádka, před autorkou smekám. Skvělá práce. Jelikož jsem se světem HP setkal jako dospělák dávám 4 hvězdy, jako dítě bych dal jistě 5 hvězd.

27.08.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Jelikož je kniha vysoce hodnocena, pro mě osobně byla kniha zklamáním. Vláčná a dlouhá pohádka, která mi nic nedala, ale ani nic nevzala.

27.08.2018 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Jelikož jsem film neviděl tak nejsem ovlivněn jiným zpracováním. Jsem spokojen s námětem knihy. Trochu delší než bylo nutné. Z druhé strany má Poutnice dost prostoru na své dvě osobnosti, myšlenky a pocity. Kdyby to mělo pokračování i když není nutné, určitě bych si čas našel.

26.08.2018 4 z 5

Tenká červená linie Tenká červená linie James Jones

Byl jsem kdysi v kině na filmu stejného názvu a líbil se mi. Tak jsem dal šanci knize a až na trochu rozvláčný a rozdílný děj to bylo slušně čtivé. Popis některých situací, postav, jejich vnitřní pocity a motivace byly občas překvapující a odvážné, od často prezentovaného válečného heroismu.

26.08.2018 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Dal jsem na doporučení jiných a přestože mám rád severské detektivky, byl jsem spíš zklamán. Na můj vkus trochu zmatené prolínání, zvláštní podání, stejně jako osudy postav a jejich jednání. Poslouchal jsem ji jako audioknihu, velmi nevhodně načtenou zvoleným interpretem, který se podle mě na knize negativně podepsal svým podáním. Příběh na mě působil rozporuplně i když to jiní vidí jinak. Zvraty, život a přístup policistky mě rozčiloval. Knižní podání tohoto příběhu mě nenavnadilo k dalším pokračováním.

26.08.2018 3 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Ze začátku jsem očekával naznačený vývoj a řízenou krizi. Později díky náhodám, až mnoho náhodám se vše komplikuje a začíná děj žít vlastní životem. Dobrý fiktivní příběh o arogantním kariérismu, lidských slabostech, velké paranoie v malé ponorce a hrdinství, které má mnoho podob.

20.06.2018 4 z 5

Orbita Orbita Thomas H. Block

Zajímavý začátek a průměrný děj. Ovšem závěr mi přišel trochu nedotažený.

20.06.2018 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Opět nepříjemný pocit z osobních kolizí hlavních postav, opět mnoho náhod a opět se to točí dost blízko Muncha. Číst se to dá, postavy se dají tolerovat a tak nějak i oblíbit, hodnotit děj si netroufám, ovšem mě to vše jako celek osobně spíš zklamalo. Dám přednost jiným severským autorům.

18.06.2018 2 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Příběh, osoby a zápletka ? Slabý průměr.

18.06.2018 2 z 5

Velká kniha komiksů #1 Velká kniha komiksů #1 Vlastislav Toman

Z nostalgie jsem si již dříve napsal Ježíškovi o knihu komiksů a každý rok přidal další vydání. Většinu příběhů jsem znal z dětství. Ábíčka speciály byly velmi populární a i dnes si vybavím mé první setkání s Malým bohem. Parádní počtení, jen je potřeba mít na to klid a náladu. Ten pocit z potěšení krásné kresby a příběhu má svou sílu a kouzlo.

01.01.2018 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Jednoduchý děj, trochu smutný a pohled na ostudný přístup bílých mužů, kteří k lidem tedy otrokům často přistupovali jako ke zvířeti, nebo k věci. Když se "rozbije" tak si pořídí novou. Každopádně kniha splnila svůj účel, aby vzbudila emoce a kriticky poukázala na kruté otrokářství.

28.12.2017 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Skvělá práce o hledání informací z archívů, výpovědi pamětníků provázející cestou od legionářů, první a druhou republiku, Protektorátem, exilovou vládou, komunismem až do dnešní doby, kdy se rádoby demokratičtí ekonomové z ČNB zachovali hanebně ke svěřenému národnímu zlatu. Od Mnichovské zrady se Čechoslováci opakovaně nechávali okrádat o toto zlato. Politickými ústupky a obětováním se nechávali opakovaně vydírat západními velmocemi. Svou troškou si přilepšit se snažili i Sovětští osvoboditelé. Zlato na prvním místě, ovšem od našeho národa za chyby a ústupky velmocí a naše krev, kterou prolili naši občané v zájmu těchto velmocí na světových bojištích proti společnému nepříteli. Díky vyprávění pamětníků se člověk dozvídá informace a pro mně málo známé souvislosti o minulé době našich předků a nelehké době tehdejších politiků, elit národa a vlastenců opět spojené se zlatem, bankovními účty a loupeživých nacistů. Člověk může jen spekulovat co by kdyby byl místo premiéra Chamberlaina silný Churchill, který byl přívětivý vůči Československu. Kdyby chyby... Dobrá a propracovaná kniha o pohledu do našeho národa, politiky a zlatu, které se těmito skoro sto lety proplétalo všemožnými politickými systémy, které prošly a ovlivňovali náš národ. Jak píše Werewolf88 tak tahle kniha by měla být povinnou četbou.

23.12.2017 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Mé první setkání se severskou detektivkou a s L. Keplerem, bylo šokující, napínavé, velmi prudce čtivé a občas i smutné. Jsem maximálně spokojen, od detektivky jsem tolik napětí a poutavého čtení nečekal. Bylo lákavé v každém díle odkrývat střípky ze života Joona Linny.

21.12.2017 5 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Postavy se společnou vetřeleckou minulostí se setkávají po mnoha letech aby se pokusili zničit vetřelce na jejich planetě. Mezitím si náboženští fanatici vytváří na Zemi svůj ráj.Docela to ušlo, jen my to přišlo trochu neučesané a strohé.

10.12.2017 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Alan Dean Foster

Víceméně filmová klasika v psané podobě. Více jsem si užil filmové zpracování.

10.12.2017 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Jsem rád, že se autorka od prvního nezáživného dílu s každým pokračováním stále zlepšuje. Jen se trochu obávám jak daleko se chystá zajít, protože násilí a utrpení se u postav stupňuje, ale zatím mě to neznepokojuje. Detektivní příběh vystavěný na osobní pomstě a odhalení vraha se prolíná s osobním životem aktérů, kdy se opět poodhaluje jejich skrývaná minulost. S otázkami z minulosti se zároveň řeší i otázky ohledně budoucnosti. Jsem spokojen s oběma vrstvami vyprávění a čekám jak to bude dál...

10.12.2017 4 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Další nahlédnutí do Hrabalovo dětství a jeho rodiny bylo zábavné. S malým Bohumilem si rodiče jistě užili své perné chvilky stejně jako si to užil Bohumil s dědou, otcem, nebo strýcem. Zřejmě se k vyprávění musí přistupovat s nadhledem a humorem, protože za 2. sv. války to již byl dospělý muž. Zajímavé bylo popsání nové éry a propuštění otce z pivovaru, protože jeho proviněním bylo, že byl jako správce na zaměstnance hodný. Příjemné počtení. Na začátku knihy jsem k tomuto vyprávění přistupoval laxně a bral to jako grotesku, ovšem závěr knihy mě silně zasáhl. Jsem rád, že jsem s knihou počkal, protože před zhruba 20 lety bych zřejmě konec plně nedocenil, aniž by mě tak intenzivně oslovil tak jak tomu bylo dnes. Zhruba za 20 -30 let budu nahlížet na tuto knihu s popisovanou nostalgií a opět jinak. Moc knih od Hrabala jsem nepřečetl, ale tato mě díky svému závěru zaujala a osobně si této knihy velmi cením.

09.12.2017 4 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Nadužívání vodních zdrojů je cestou vedoucí k nedostatku a špatné kvalitě vody. Jistě problém budoucích generací tak jak je to popsané v knize, kdy nedostatek vody slouží ke kontrole společnosti a jako platidlo. Kniha mě mile překvapila, dal bych 4 hvězdy, ale konec mi nepřišel dostatečně propracovaný, nebo řádně ukončený, ale to je spíš jen můj pocit zklamání. Očekával jsem, že závěr knihy vyústí v cestu po stopách vědecké výpravy a odhalování dalších informací a tajemství, nebo z toho bude další slušný materiál pro pokračování. Z konce vcelku zajímavé knihy jsem byl trochu v rozpacích, ale stojí za to si ji přečíst a podívat se na vodu z jiného úhlu pohledu. Tedy Noriinýma očima.

08.12.2017 3 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Knižní a filmová klasika mě chytila svou originalitou. Velmi tenká hranice mezi naším světem a fiktivním, ale velmi podobným světem opic je k zamyšlení. Pokud bych byl opicí, bylo by skvělé být členem výjimečných a mírumilovných šimpanzů Bonobo. I když s inteligencí filmových opic by se ona "výjimečnost" nezdála být takovou výhodou spíš naopak.

06.12.2017 5 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Zajímavý a originální nápad. Díky dávkovaným informacím je kniha dobře čtivá. Hendikep jednotlivce je vlastně výhodou pro lidstvo.

06.12.2017 4 z 5