frantisek8863

Přečtené 321Minehava
? - duben 2022
Minehava 1973, Eduard Štorch

Pravěké dobrodružství pro děti, setkání se Sokolím okem a Havranpírkem je něco jiného než filmová verze.


Hrdina Nik
? - duben 2022
Hrdina Nik 1968, Eduard Štorch

V dětství jsem tuto knihu četl několikrát, s trochou naivity obdivoval historii a slovanské začátky pod vedením Sáma. Jak nad tím nyní přemýšlím, klidně bych si ji přečetl znovu. Sfilmování, by také nebylo marné.


Sovák podruhé
? - duben 2022
Sovák podruhé 1993, Slávka Kopecká

Opět velmi vtipné vyprávění a vzpomínky na herecké kolegy, vojnu, mládí....


Hoď se do pogody
? - duben 2022
Hoď se do pogody 2019, Sandra Pogodová

Osobně to vidím za průměr, má to potenciál, ale nějak mě to nechytlo. Rodinné fotografie tomu dávají přidanou hodnotu. Souhlasím s rumovou kuličkou, v audio verzi podané svým osobitým vitálním stylem od samotné autorky by to mělo větší grády...


Volný pád
? - duben 2022
Volný pád 2013, Nicolai Lilin

Drsné volné pokračování Kolymovo nedobrovolné základní vojenské služby v Čečenské válce.


Na planetě upířích zombií
? - duben 2022
Na planetě upířích zombií 1996, Harry Harrison

Nemohu hodnotit, nedokázal jsem tuhle sci-fi parodii dočíst. Kniha nezaujala a budu se jejím dalším pokračováním cíleně vyhýbat.


Hovory s Janem Werichem
? - duben 2022
Hovory s Janem Werichem 2002, Jan Werich

Skvělé nesmrtelné forbíny, které jsem znal pouze z TV a YTB. Nyní jsou zde podané v psané formě. Přesto, že je mám opakovaně naposlouchané z telefonu při práci, rozhodně se ke knize občas na chvíli vracím. Skvělá chuťovka, jen škoda, že je kniha tak útlá.


Bílý samum a jiné povídky z Plání
? - duben 2022
Bílý samum a jiné povídky z Plání 2009, Karel Klostermann

Vzal jsem si dlouho odkládaného Klostermanna, jako oddychovku. Výlet po staré Šumavě, Vimperk a Prachatice... Vyklubala se z toho více náročnější kniha o tvrdém životě místních obyvatel, než jsem vůbec tušil.


Nadaný žák
? - duben 2022
Nadaný žák 1991, Stephen King

Dvě průměrné povídky, které spojuje fascinace smrtí. Podle pochvalných recenzí jsem očekával více. Neurazí, ale rozhodně bych si ji nedal ještě jednou.


Našeptávač
? - listopad 2021
Našeptávač 2019, Donato Carrisi

Kniha mi byla doporučena, díky vychválení obsahu jsem očekával více. Ale to je má chyba, že se má osobní očekávání nenaplnila, prostý průměr. Dalo se to slušně číst, mělo to spád a nějaké napětí. Děj později rušilo překombinovanost detektivky a extrémní zvraty. Zkusím druhý díl, zda spisovatel dozrál do lepší formy.


Údolí strachu
? - listopad 2021
Údolí strachu 1986, Arthur Conan Doyle

Dvě kapitoly a časové prolínání dobře provedou jedním Holmesovským příběhem.


Alien Sex
? - listopad 2021
Alien Sex 1994, * antologie

Až na pár jednotlivých povídek se případná originalita a provokativnost utápí v nudě a nezáživnosti celé antologie. Často jsem se musel nutit do čtení, naštěstí jsou to krátké povídky, tak se to dalo přežít. Za mě osobně, přes provokativní název a sci-fi tématiku z toho všeho zbylo jen silné zklamání.


Věž zajatců
? - září 2021
Věž zajatců 2019, Thomas Thiemeyer

Dějová linka opět jede velmi svižně, doplní se informace k zániku lidstva a zvraty které vedou k opět otevřenému konci nechávají dost prostoru, aby následný třetí díl měl dostatek materiálu na pokračování.


Město přeživších
? - září 2021
Město přeživších 2018, Thomas Thiemeyer

Trochu zvláštní postapo pro mladé čtenáře, ale číst se to dá slušně. Je to srozumitelně podané a děj má spád. Bavilo mě odkrývání informací, jen se Skandinávskou mytologii našroubovanou do USA jsem si nemohl zvyknout. Rozhodně jsem zvědavý na další vývoj.


Setkání s Rámou
? - září 2021
Setkání s Rámou 1984, Arthur Charles Clarke

Sci-fi klasika nezklamala, poutavý a plynulý děj, dobře promyšlené.


Případ pro exorcistu
? - září 2021
Případ pro exorcistu 2012, Michal Sýkora

Povedená česká detektivka. Znal jsem film, tak mě kniha v ničem nepřekvapila, ale také nenudila. Rozhodně se poohlédnu po dalších knihách, ty jsem určitě neviděl.


Návrat domů s třetí rotou kolem světa
? - září 2021
Návrat domů s třetí rotou kolem světa 2015, Vladimír Rogl

Dobře čtivá kniha o působení minulých generacích legionářů v Rusku a pohled do jejich běžného, ale těžkého života.


Conan: Třetí krok do hlubin
? - září 2021
Conan: Třetí krok do hlubin 2001, Jaroslav A. Polák

Trochu pohádka, propojení Howardova světa a Lovecrafta.


Špunt
? - září 2021
Špunt 1989, Arkadij Strugackij

Kostra příběhu je dobrá a zajímavá, ale způsob podání mě nezaujal, místy nuda.


Kocovina šumavského léta
? - září 2021
Kocovina šumavského léta 2018, Martin Sichinger

Náhodný výběr a milé překvapení, roční znalost Vimperka a popisované místní názvy pomohli osvěžit paměť na již zapomenutá místa a lépe jsem si užil děj. Vylíčená doba nepůsobila depresivně, byla víceméně v něčem jednodušší, v něčem složitější a trochu komická. Slušně čtivé, ještě se podívám na další knihy od autora.


Hannibal - Zrození
? - září 2021
Hannibal - Zrození 2007, Thomas Harris

Poslední díl co mi chyběl do série Hannibala Lectera. Přesto, že to zde teprve vše začíná. Dobře napsané, držel jsem mladému Hannibalovi palce.


Smutek poručíka Borůvky
? - září 2021
Smutek poručíka Borůvky 1966, Josef Škvorecký

Skvěle vyprávěné detektivní povídky jsem si užil. Poručíka Borůvka se jeho slabostmi mi byl sympatický a odpočinul jsem si u čtení.


Zelený děs
? - září 2021
Zelený děs 1970, Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Sbírka strašidelných a hororových povídek. Chápu, že jsou napsané ve vzdálené a jiné době, ale při čtení jsem se nudil, možná až na ty dvě poslední.


Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa
? - září 2021
Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa 2014, Radek Coufal

Zvláštní a neobvyklé. Ze začátku a místy v určitých fázích děje jsem váhal, zda to dočtu, ale chtěl jsem se dozvědět závěr celého snažení.Název popisuje vše, jde o pohádkovou, mystickou detektivku z Českého lesa, kde by méně informací příběhu pouze prospělo.


Puls
? - září 2021
Puls 2006, Stephen King

Dobrý nápad, podrobně popsané a slušně čtivé. Druhá polovina knihy mě osobně nesedla. Přeprogramování , telepatie a levitace telefoňáků byl na mě překombinovaný a neuvěřitelný vývoj. Taktéž, jsem postrádal pointu vysvětlení příčiny pulsu a hlavně, jak to vše dopadlo. Ale zklamaný nejsem.


Prašina
? - únor 2021
Prašina 2018, Vojtěch Matocha

Příběh je slušně čtivý a potěší i dospělého. Co na začátku bylo skvělé a originální se k závěru změnilo v podivnost. Moderní Praha a zvláštní a tajemná starobylá čtvrť Prašina, kde lidé žijí jako v minulých stoletích má své kouzlo a čeká na odhalení tajemství.


Slunce na útěku
? - únor 2021
Slunce na útěku 2004, František Niedl

Mika si opravdu moc nejde oblíbit, pěkný vořežprut a kňour, ale ke konci jsem ho částečně vzal na milost. Jen doufám, že se Mike v závěru mílí. Čtivý a víceméně uvěřitelný příběh mě celkem potěšil.


Les rukou a zubů
? - únor 2021
Les rukou a zubů 2011, Carrie Ryan

Izolovaná vesnice a orignální téma ohrožení komunity se dalo rozumě číst. Milostný čtyřúhelník se svými aktéry, jejich podivnými jednáními a rozhodnutími spíše kazil příběh. Snažil jsem se díky náznakům odhalit v jaké době se děj odehrává, ale tajemství odolává. V druhém díle by snad mohlo být více indícií.


Muž z ledovce
? - únor 2021
Muž z ledovce 1999, Erich Ballinger

Dobře napsaná pravěká detektivka. I když jsem znal věci okolo nálezu Ötziho, tak mě závěr mile překvapil.


Nájezdník z Pustiny
? - leden 2021
Nájezdník z Pustiny 2020, Tomáš Sekerka

Drsné postapo vyprávěné pohledem dvou klíčových osob, které žijí v naprosto rozdílných spoolečenstvých. Skvěle se to četlo, nenudilo a dokázalo mě udržovat v napětí. Ke konci jsem si kladl otázku, jak Erikova anabáze a jeho klanu skončí, když se tak rychle blíží závěr. A konec prvního dílu rozhodně překvapil :o Poskytnuté informace dávají málo odpovědí což je jistě záměr k pokračování. Super, takže kde je druhý díl? Osobně byla pro mě zajímavější a poutavější, než knihy českých "mistrů" fantasy, který staví děj jen na brutalitě a vulgaritě. Je dobré se trochu lišit.


Vražedná léčba
? - leden 2021
Vražedná léčba 2015, James Dashner

Závěrečný díl opět nenudí a opět jede velmi svižně, možná až moc svižně. Hororové prvky, otázky, hledání odpovědí a klamání jsou ku prospěchu vyprávění. Místy mi to přišlo zbytečně překombinované stejně jako role Teresy a ZLOSINa, ale to nejednodušší řešení si autor a ZLOSIN nechal na závěr. S trilogií jsem spokojen, je originální, skvěle a napínavě napsaná. Klidně se k ní ještě později vrátátím.


Spáleniště: Zkouška
? - leden 2021
Spáleniště: Zkouška 2014, James Dashner

Skvělé čtení, pokračování plné zvratů, klamání a boje o přežití.


Počátek
? - listopad 2020
Počátek 2018, Dan Brown

Za mě osobně nejslabší příběh, ovšem stále nadprůměrný. Opět parádní nosné téma knihy, které vede k zamyšlení, ale to je u knih D. Browna standardem, stejně jako spletitost zápletek. Jen zde bylo podání a spletitost trochu slabší. "Zlý manipulátor" byl celkem rychle odhadnutelný, ale čtivost skvělá a rozhodně nezklamala. Winston by se mi také docela hodil.


Stalingrad
? - listopad 2020
Stalingrad 2019, F. Kotleta (pseudonym)

Dobrý nápad spojit bojiště 2. války s upíry, ale vulgarity zbytečně zaplevelili děj, u pár hlášek jsem se zasmál. Ovšem nic co by překonalo průměr, ani nenadchlo, abych si to dal ještě jednou.


Hřbitovní tanec
? - listopad 2020
Hřbitovní tanec 2010, Lincoln Child

Má prvotina vybrána na zkoušku. Některé jednání a chování bylo v příběhu nevěrohodné, ale kupodivu mě to neštvalo, nedráždilo, ani nenudilo. Zřejmě proto, že jsem to celé nebral moc vážně. Celé jsem to slupnul, jako strašidelnou woodoo pohádku a knihu si celkem užil. Takže se někdy podívám celé sérii na zoubek a pěkně od začátku.


Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise
? - listopad 2020
Star Trek – Příběhy kosmické lodi Enterprise 1991, James Blish

Ač nejde o nic originálního, bylo to milé setkání s posádkou Enterprise. Seriál přepracovaný do povídek, jistě málokoho překvapí, ale po dlouhé době jsem si vše opět připomenul a užil. V jednoduchosti je krása.


Labyrint: Útěk
? - listopad 2020
Labyrint: Útěk 2014, James Dashner


Pentagram
? - listopad 2020
Pentagram 2011, Jo Nesbø

Na můj vkus zbytečně mnoho traumat, alkoholu a překombinování děje, ale jinak se to dalo slušně číst a občas i překvapit.


Kvazi
? - listopad 2020
Kvazi 2018, Sergej Lukjaněnko

Moje první setkání s tímto ruským fantazy autorem. Styl soužití lidí a zombie v několika životních fázích v novém světě a v novém řádu soužití je vcelku originální. Zombie detektivka neurazila i když jsem někdy pozdvihl obočí nad vyprávěním, nebo nad jednáním a pohnutkami postav. I jednoho z dvojice vyšetřovatelů, zombie komunistu si jde svým způsobem oblíbit.


Denní hlídka
? - listopad 2020
Denní hlídka 2005, Sergej Lukjaněnko

Pohled na protistranu z prvního dílu. Díky pražské anabázi se zde víc pije, chválí české pivo a u toho se opět tlachá. Kniha má několik dobrých momentů a rozkrývání vrstev, které kryjí jiné vrstvy a zájmy. Osobně jsem z tohoto světového hitu zklamán. Další části této série už nechám jít vlastní cestou a filmy si zřejmě také nechám ujít.


1 ...