Kam zmizel zlatý poklad republiky

O tom, jak jsme museli spojencům platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po jejich boku umírat ve válce proti Hitlerovi. Reportér televize NOVA odhaluje spletité osudy zlatého pokladu československého státu od vzniku až po jeho rozprodej. Rekapitulace začíná národní sbírkou na zlatý poklad republiky a prostřednictvím širších historických souvislostí (např. Mnichov, působení exilové vlády, hrdinství příslušníků zahraničního odboje) naznačuje pozici Československa po skončení 2. světové války. Znovuobjevený zlatý poklad se v průběhu studené války stal předmětem nekonečných politických jednání, která vyvrcholila návratem zbytku zlata do Československa v roce 1982. Motl odhaluje šokující skutečnost: USA a Velká Británie v rámci vzájemného vyúčtování snížili hodnotu navráceného zlata o náklady na uniformy a výzbroj příslušníků našeho západního odboje. Zaměřuje se rovněž na události roku 1998, kdy tehdejší vedení ČNB vyměnilo drtivou většinu zlatého pokladu s Německem za dluhopisy. Jeden ze státních symbolů tak nenávratně zmizel... ISBN 80-86182-69-X (chybné)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13694/big_kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky-LdW-13694.jpg 4.3102

Kniha Kam zmizel zlatý poklad republiky

Pastelka325

Kniha zaujala. Nejsem velký čtenář a o to více si tituly vybírám. Jak to bylo s naší historií, jaké to bylo za války, to jsem tak nějak tušila. Že nám ve škole neříkali všechno před rokem 1989, to jsem brala jako propagandu a jako dítě tuto dobu moc nevnímala.
Že se i v současné době drží učitele předepsaných osnov a že mi syn v osmé třídě přijde domů a řekne, že mu bylo odpovězeno: " Doma si čti, co chceš, bav se o čem chceš, ale do školy s tím nechoď!" To mne jen podnítilo k tomu, že si dál budu hledat knihy tohoto typu a syna s historií seznamovat. Ať vidí, jaké to bylo a vlastně i je. Jak naši letci, naše exilová vláda platila. Jak splácela dlouhá desetiletí a jak se rozkradla naše republika, ať za jakéhokoliv režimu. Knihu oceňuji a pana Motla si neskutečně vážím. Chystám se číst i jeho jiné knihy. Jeho slovům věřím.

vendy246

Velice zajímavá kniha o našem zlatém pokladu v kontextu dějin 20. století. Jedním dechem a s otevřenou pusou, přátelé...

1938 jsme měli asi 90 tun zlata z toho 50tun v úschově u spojenců USA a Velké Británie. Zbytek zabavili za války Němci (celkem cca 20tun + 23tun jim z našeho zlata zaslala Británie (?!) Po osvobození Rusové ukořistili 400kg zlata.
1948 vrátila Británie asi 6 tun
1982 vrátila Británie a USA 18,4 tun, ale museli jsme uhradit 80 milionů USD+24 milionů liber jako válečné náklady (mj. za letce RAF-každá sirka a tkanička do bot)
1992 dělíme se Slováky o 102tun zlatého pokladu v poměru 2/3 - ČR 63tun a SR 39tun + ještě dodatečně 4,5tun po Slováky (ano - nějak to nevychází)
1998 prodává ČNB na tajňačku 65tun zlata Německu za dluhopisy
Tomu Německu, které nám za války způsobilo škody 1.351.300.000.000,- Kč (1bilion351miliardy300milionů) a na reparacích nám vyplatilo 0,-

Z našeho zlatého pokladu zbylo pouhých 12tun, čímž se podle jistých měřítek řadíme mezi rozvojové země...

emilieselden

Zajímavé čtení. Ale smutné. Ani nevím, jestli jsem ráda, co jsem se dozvěděla. Člověk ztratí iluze o světě a lidech. Na závěr mě zaujala věta, že válka není nic jiného něž docela obyčejný kšeft.

konicekbily

Autor se opět vytáhl! Předsevzal si, že skloubí dvě, zdánlivě nesouvisející historie z dvacátého století - vznik Československa, a navazující České republiky a pouť Zlatého pokladu tímto stoletím. Odhaluje nám tím kolik z pokladu vytvořeného z dobré vůle lidu je promrháno a jak s ním bylo nakládáno v průběhu dvacátého století. Vliv zákulisní politiky na průběh dějin a hodnoty je radikálně jiný, než je lidem veřejně prezentováno. A to se autorovi asi nepodařilo odhalit vše!

Knihomolka506

Autor zachycuje své mnohaleté pátrání po osudu zlata a peněz ukradených Němci nejen Židům a Čechům, ale třeba i Britům nebo vojákům ještě z první světové, kdy si schovávali své cennosti, ale pak byli prohledaní.
Ne nějak tenká knížka popisuje také historické události spojeny s druhou světovou. O holocaustu tam najdete jednu malou kapitolu takže přeci jen něco. V beletrii jsou také dobové ilustrace, karikatury,fotografie osobností doby temna a výpisy z bank.

CAM
05.11.2020

Knihu doporučuji. Souhlasím s názorem "povinně zařadit do škol". Člověka až mrazí nad touto skutečností a je mi z toho smutno. Na jedné straně lidé, kteří usilují o bohatství naší země, pak o návrat zlata zpět a na druhé lidé, kteří toto všechno zahodí...Autorovi děkuji a smekám za fakt skvělou práci.

Tobík
31.07.2020

Kniha, u které je dobře, že byla napsána. Je hrozné, jak je s lidmi odjakživa manipulováno. Ale vědět se to má, je třeba to nezapomínat a obdivují pana Motla za všechnu práci, kterou si se sháněním materiálů dal.

harena
26.07.2020

Doporučuji přečíst. Panu Motlovi se provedlo skvěle a čtivou formou zpracovat cestu našeho zlatého československého pokladu i jeho postupné vracení a zašantročování. Jako perličku nakonec přidal i rok 1998, kdy už jsme alespoň něco měli doma, ale bankovní rada České národní banky poklad prodala, resp. vyměnila za dluhopisy Spolkové republiky Německo. No, pane Tošovský, to se vám opravdu povedlo. Proč není nikde zmíněn Klaus, který byl v té tobě předsedou vlády a hned nato se v r. 1999 stává ministrem financí?? Při čtení skřípete zuby, padá na vás smutek a nebo zuříte.
Výborně napsaná a čtivá kniha by rozhodně měla být zařazená do povinné četby."Nebo česká veřejnost ještě není zralá na to, aby celou transakci pochopila?"