Planeta opic

Kosmická výprava pánů tvorstva ze Země se promění v kruté poznání: člověk není vrcholem evoluce ani stvoření. Na planetě Soror sice žijí lidé, ale vyvinuli se jen na úroveň divokých zvířat. Pány planety, ovládající rozvinutou technologii, jsou opice. Dobrodružný děj této vědeckofantastické klasiky žene čtenáře k šokujícímu rozuzlení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8356/planeta-opic-8356.jpg 4.4296

La planète des singes (1963)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, BB art

jesuswlasac

Klasika sci-fi žánru. Síce som sa ku knihe dostal neskôr ako som videl kultový film, ale o to viac ma potešila. Ľahké čítanie ale napriek tomu množstvo odkazov na zamyslenie sa. V podstate sme aj my ľudia iba zvieratá a záleží od situácie ako sa budeme správať. No a záver knihy (posledné 2 kapitoly) boli naozaj šokujúce ...
Doporučujem všetkým priaznivcom sci-fi a možno aj mohým humanistickým filozofom :-)

Nomia

Už jako malá jsem milovala filmovou verzi Planety opic, kde hrál švarný Charlton Heston. O mnoho let později jsem se rozhodla přečíst si knižní předlohu a rozhodně jsem z tohoto setkání neodešla zklamaná.
V mnohém jsou si knižní a filmová verze podobné, ale přesto se kniha povedla ještě o něco víc. Musím pochválit hlavně opravdu výborný závěr celé knihy, konec byl pověstnou třešničkou na dortu.
Planeta opic mě opravdu bavila, čekala jsem sice trochu jiný styl vyprávění, než takovouto formu vzpomínek, ale i tak měla celá kniha skvělou energii a napětí. Dobrodružství rozhodně nikde neskomíralo.
Jak už to tak u mě bývá, tak i u Planety opic bych ocenila trochu větší rozsah, celý ten nápad a myšlenka, kdy je lidstvo nahrazeno nadvládou opic, se mi neskutečně líbil. Škoda, že kniha byla tak kratičká, ale i tak je výborná. Rozhodně si její čtení užijete, sci-fi klasika, která vás snad ani nemůže zklamat.

danny_21

Přes všechna filmová zpracování jsem se konečně dostal k knižní předloze a musím říct, že byla výborná. Schafferův první film se jí víceméně pevně drží se zásadním rozdílem destinace přistání, odlišným závěrem ale především tou hlavní myšlenkou zpohodlnělého lidstva, které už nemá kam se posunout - 85 %

de_baques

Kniha, která byla zkompromitována filmovým zpracováním, ve kterém zcela chybí autorova klíčová myšlenka - totiž, že zpohodlnění lidstva povede k jeho nahrazení - zde opicemi, v širším kontextu je to podobenství platné hlavně pro současnou euroatlantickou civilizaci, která už pár let koketuje např. se zavedením Automatického příjmu pro každého bez nutnosti pracovat, neboli korupce obyvatel přivedená k absurdnosti. Přečtěte si knihu a přemýšlejte o tom znovu.

Marekh

Kniha se mi líbila.

Už od mládí mám rád filmy a většinou pokud jsou v televizi, tak se na ně rád podívám. Kniha se v některých částech odlišuje od filmu, ale to nevadí. Jedinou výtku ke knize byl viděl v tom, že mohla být delší, je poměrně krátká, což je určitě škoda.

Lucissia

Můj úlovek z knihobudky, kam jsem nesla knihu, kterou jsem chtěla poslat dá. Pamatuju si, jak jsem kdysi jako malá viděla tu první a jedinečnou filmovou Planetu opic a měla při tom otevřenou pusu. Tak jsem si myslela, že mě kniha nemůže překvapit. Ale překvapila. Má sice poměrně dost málo stran, ale jsou tak nabité dějem, že by se lecjaký spisovatel mohl učit. A konec byl také naprosto parádní. A přesto, že jsem viděla i novější verze planety opic, tak ta nejstarší je nepřekonatelná a knihu báječně doplňuje. :-)

Diabel
25.12.2017

Po zhlédnutí všech starších i těch nových filmu, nastal čas, si konečně přečíst originál a dozvědět se, jak to vlastně bylo. Od klasického filmové zpracování se kniha v mnohém liší. Ale na druhou stranu právě díky skvělému filmu si knihu lépe vychutnáte, protože už máte výbornou představu o tom, jak vypadá „polidštěná“ opice.
Kniha je výborně napsaná. Není opravdu dlouhá, je svižná a má dobrodružný děj a přečtete ji klidně jedním dechem. Je napsána lehkým kultivovaným jazykem, udržuje čtenáře v napětí a očekávání, tu a tam nalezneme i prvky humoru či ironie. Pierrovy jsem to celé věřil. Má prostě vypravěčský talent. Z knihy na mě dýchla atmosféra starého dobrého sci-fi.
Kniha skýtá hodně věci k zamyšlení... Kromě dobře vykreslené psychologie postav a úvah hlavního hrdiny či zamyšlení nad skutečným směrem evoluce, zde najdete popis hierarchie opičí společnosti, kde má každý druh opice jiné postavení, pokusy na lidech a návštěvu ZOO. Opice jako takové mi velmi přípomínali lidi. Hlavní postava Ulyxe mi brzy přirostla k srdci. Je to sympatický hrdina. Zvykl jsem si také na Ziru a Novu. Kdo mi nesedl byl manžel Ziry. Působil na mě dojmem, že něco skrývá a není úplně otevřený a upřímný k hlavnímu hrdinovi. Poznali jste na něm, že svádí boj mezi vědou a zachováním opičího druhu...
Kromě tohoto opičího hrdiny mi pak ještě nesedla pasáž věnovaná nástupu opic k moci. Něco mi tam chybělo. Tato část opičí historie by si určitě zasloužila mnohem více stran... Ale koneckonců jedná se o sci-fi, tak proč ne.
Myslím si, že autor zcela nevyužil všechen prostor, který téma nabízí a rozhodně mohla být kniha klidně délší.
Závěr, který vymyslel Boulle je jiného kalibru než ten, jaký zvolili američtí tvůrci ve slavné finální scéně filmové verze. Přiznám se, že jsem od začátku až do konce čekal sochu svobody, nebo něco v podobným stylu, ale je to úplně jinak a neméně šokující.

Hodnotím 9/10

B4LU
13.12.2017

Kniha, kterou člověk přečte jedním dechem za jedno odpoledne, je velmi svižným čtením o mrazivé budoucnosti, ke které lidstvo (možná) směřuje. Závěr knihy člověk díky filmům poměrně snadno uhodne, ale na působivosti mu to nic neubírá.

frantisek8863
06.12.2017

Knižní a filmová klasika mě chytila svou originalitou. Velmi tenká hranice mezi naším světem a fiktivním, ale velmi podobným světem opic je k zamyšlení. Pokud bych byl opicí, bylo by skvělé být členem výjimečných a mírumilovných šimpanzů Bonobo. I když s inteligencí filmových opic by se ona "výjimečnost" nezdála být takovou výhodou spíš naopak.

zimela
03.12.2017

Planeta opic je jednodušší, než šutrem po hlavě, beze zbytku plní, co v názvu slibuje a čtenářsky je určitě přívětivější, než ty ponuré jazykolamy ze slabikáře, kde masožravá ema mele do nádoby, kterou má. A to se počítá.
3 starosvětsky milé ***

Kamil2
22.11.2017

Člověk je na vrcholu evolučního vývoje na naší planetě, pánem tvorstva, tím kdo ovládá dění na Zemi...skutečně? Co když se tahle neměnná konstanta náhle promění v naši noční můru..., co když se šimpanzi, orangutani, gorily budou na nás chodit dívat do ZOO, tak jako se chodíme dívat mi na ně. Co když nás budou vodit na vodítku, jako mi vodíme naše psi. Co když nás budou zkoumat a dělat na nás vědecké testy, tak jako mi je zkoumáme a testujeme. Šílená představa, ale k té stačilo, aby se evoluční vývoj vydal jiným směrem a v ZOO mohla být dnes směrovka "pavilon lidí".

IvikaS
19.09.2017

Styl autora mi nesedí. Je to jedna z mála knih kterou předčilo její zfilmování, konkrétně konec byl ve filmu lepší.

Atanone
19.08.2017

Ten nápad by mohl vyznít i směšně,vždyť kolik se nadělalo vtipů o teoriích jak a z čeho vznikl člověk...Kdo to řekl- "člověk,to zní hrdě"- Gorkij?,no to je jedno..Znělo by to hrdě,pokud by se člověk choval tak,aby mohl být hrdý.Zase blbost-vždyť člověk je hrdý na to,že je člověk a myslí si,že už jen to mu dává moc dělat cokoli. Naproti tomu nižší tvorové- milují a nenávidí čistě. Zákeřní jsou jen když loví, když jsou nemocní a nebo když jim někdo ublížil natolik,že změnili své přirozené chování.
Kdyby to tak šlo- vyměnit si role..třeba bychom pak víc věcí pochopili.

LuiCJ
30.07.2017

Sci-Fi žáner je celkom zaujímavý. Toto je asi moje prvé stretnutie tohto žánru pri knihách. Je to ozaj zvláštna kniha. Nápad, že opice sú na vzdialenej planéte vrchol evolúcie je tak trochu... výborný! Opice majú modernú technológiu, štáty, správu, jednoducho všetko čo je na planéte Zem. A zase u opíc, sme my, ľudia v takom štádiu ako u nás opice. To sa mi trochu znepáčilo - tie klietky... Zaujímavé boli vzťahy medzi hlavnou a vedľajšími postavami. ČLOVEKU sa podarilo "presvedčiť" opicu, že aj ľudia majú DUŠU. Presným opakom bola jedna z vedľajších postáv. Začala patriť do "opičej" kultúry, aj napriek snahe jeho spoločníka zabrániť mu v tom. Avšak najlepšia časť knihy bol koniec - zvrat, ktorý by podľa mňa nikdy nikto nečakal. Verte mi.

p.pavlina
28.07.2017

Tato kniha na mě z knihovny koukala poměrně dlouho. A jelikož jsem se nikdy ani moc nezaměřila na filmy o planetě opic, tak jsem neměla důvod ji číst. Ovšem nedávno jsou viděla poslední film, který byl na toto téma a líbil se mi. Tak jsem dala šanci i knize. Nakonec mě to opravdu hrozně moc bavilo. Dokázala jsem si to představit a opravdu mě to děsilo, jak skvěle to bylo popsané. Našla jsem další oblast zájmu a pochopila jsem, co lidé na tématu Planety opic vidí.

intelektuálka
09.07.2017

Já sci-fi moc neprožívám,ale tuto knihu jsem dočetla. A zdá se mi, že by se tohle mohlo stát. Copak lidstvo už dlouho nespěje ke sebezničení?

Atlantis
17.06.2017

Po přečtení Mostu přes řeku Kwai od stejného autora jsem se Planety opic neskutečně obával. Půjde taky o rasistickou, tupou nudu? S klidným srdcem můžu říct, že ne. Film jsem viděl asi před dvaceti lety, takže nemohu úplně srovnávat, ale co si pamatuji, jde o naprosto něco jiného. Planeta opic je staromilské sci-fi s plynulým dějem, lehce očekávaným (a bohužel značně useknutým) koncem a zajímavou premisou. Nečekejte divokou akci, spíše zamyšlení nad lidskostí člověka a co to vůbec znamená "být člověk".

Peleus
12.01.2017

Původně jsem hodnotil třemi hvězdičkami, avšak po opětovném shlédnutí filmů (Planeta opic a Úsvit planety opic), nemohu než změnit hodnocení na čtyři z pěti.

Knize výrazně ublížilo, že její pointa je pevně zakotvená v širokém podvědomí potenciálních čtenářů. Jedná se tedy o stejné nepřekvapivé překvapení jako ono známé odhalení, že Darth Vader je otcem Luca Skywalkera. Budu však hodnotit nápad jako takový, a právě díky dobrému nápadu jsem ochoten přimhouřit obě oči nad jednoduchostí provedení.

MDFMK
30.12.2016

Krasa. Az mi je luto, ze som ako prve videl filmy, lebo skoro kazdy film si vzal z knihy nieco ine. Napriek tomu som si ale knihu uzil, opisy opicieho sveta su premyslene a paralely s nasim svetom nie su nahodne. Spoved zeny ku koncu knihy je mraziva.
Kniha aj filmy patria pravom do klasik sci-fi zanru. Mozem len odporucit kazdemu, kto ma rad sci-fi s dorazom na vedu, vyskum a "sense of wonder".

fifoj8786
12.12.2016

Sci-fi klasika mého dětství a přitom kniha působí na člověka odlišně než filmové zpracování. Příběh hlavního hrdiny provází místy hutná a místy fascinující atmosféra, které ani tolik neubírá znalost filmové verze, protože je (jak to zpravidla bývá) rozsáhlejší a květnatější. Postoj hlavního hrdiny by se dal rozdělit na fáze údivu, strachu, poznávání a pochopení, což v knize skvěle navazuje. Jsou zde krásné vědecké chvilky, které čtenář snadno pochopí, i když zrovna chyběl na hodinách teoretické fyziky, biologie i kognitivní psychologie. Rozkastovaná opičí společnost nabízí hned několik odkazů na společnost lidskou-reálnou. Samotné rozuzlení je uspokojivě šokující a pointa skvělá, v dnešní době až děsivá. Po dočtení je pro mě Planeta opic nejen sci-fi klasikou filmovou, ale i knižní.

Svižná a čtivá jednohubka, která však zanechá v člověku solidní dojezd.

henstridge
18.03.2016

Hlavní pointa příběhu se skrývá právě v onom "nudném" středu knihy - resp. ve zpovědi ženy, která v hypnóze (při speciální operaci) odkrývá tajemství toho, "co" na planetě opic bylo před 10 tisíci lety, tedy před "opičí" dynastií. Autor knihy (hlavní hrdina) jde ve svých úvahách ještě dál - jak se na Soror dostali myslící lidé? Z planety Země? A jak se potom na Zemi objevili inteligentní lidé? - nicméně nechává toto téma otevřené, na úvaze a fantazii čtenáře.

mitko
04.02.2016

Jedna z mála kníh pri ktorej mi uškodilo, že som videl prvý film. Tak už potom koniec ale aj postupné jeho odhaľovanie nemá takú silu. Ale na tú dobu, kedy vyšla to muselo byť veľmi prekvapivé. Boulle dával pekne do paralely správanie opíc na Sore a ľudí na Zemi, kde porovnával zamestnania a správanie. Nezaškodilo ani trocha sebareflexie, hlavne pri návšteve ústavu, kde si určite veľa z nás hovorilo, aké nehumánne pokusy robia opice na ľudoch, ale niečo také podobné robíme aj my na Zemi. Jediné čo mi viac vadilo na knihe bol štýl jej písania, snaženie sa o denníkovú formu, kde veľa pasáži bolo napísaných skokovo a neriešili sa tam dosť veľké detaily, čo je ale zas výhodou, že kniha nieje dlhá a tempo neupadáva. A taktiež občasné správanie hlavnej postavy, kedy bol veľakrát súťaživý ku ostatným ľudom a ľahko sa podriaďoval primitivizmu, autor asi chcel ukázať, že kultivovanému človeku stačí malo na to aby odhalil svoje primitívne korene, ale neverím že takto málo :)

Ječmínek
13.08.2015

Sci-fi. Dobrodružství. Nápad. Příběh. Pointa. Výborné. Nekecám. Čtěte.

hromis666
12.01.2015

cekal jsem jen prepsany film. ale v knize byly veci co me ve filmu chybeli... ten konec je fakt prekvapujici. super!

Izzy46
10.10.2014

Filmu se musí nechat, že dokázal v knize nudnější prostřední pasáž pojmout daleko lépe. Nicméně alespoň se zde dozvíme, jak k onomu převratu ve vztahu člověk-opice došlo, a ta koncovka (vysvětlení důvodů, kvůli nimž lidstvo nakonec dopadlo, jak dopadlo, finální scéna)... paráda. Hlavně kvůli těmto aspektům jsem nakonec ochoten Boullemu právě nudnější střed odpustit a s čistým svědomím udělit 4*.

pistalka
09.10.2014

Nevytýkám tomu krátkost, neboť je jedním ze znaků tvorby tohoto píšícího inženýra, a na jednu stranu to má v té stručnosti své velké kouzlo. Taková hodně malá jednohubka, úžasně čtivá, s originálním námětem, vskutku překvapivou závěrečnou pointou, nenapadá mě, co bych měl na této sci-fi legendě kritizovat. Přesto asi ale souhlasím s tím, že s větším množstvím vaty by to mohlo být ještě o opičí chlup lepší, a kdyby se do podobné tématiky pustil nějaký současný autor, určitě by to mělo aspoň pět set stran, přičemž bychom se dozvěděli spoustu pikantností navíc, například JAK TO TŘEBA MĚLY TY OPICE SE SEXEM a jestli se běžně stávalo, že si vrznul orangutan se šimpanzem. A tak.

Volná filmová adaptace z roku 1968, která je vážně VELMI, VELMI, VELMI volnou adaptací, je jedním z mých nejoblíbenějších filmů.

Prometheus
05.09.2014

Počáteční nešvar při cestování světelnou rychlostí, kdy posádka letí k Betelgeuze vzdálené 300 světelných let od Země, jsem těžko pobíral i vzhledem k tomu, co do roku vydání originálu vyprodukovali ostatní za mistrovská díla plná víceméně přesných technických pasáží. Letí 99,9999... rychlosti světla a přitom jim trvá cesta pouhé 2 roky, kdežto na Zemi uběhne cca 300 let?

Nicméně na tuhle chybku jsem rychle zapomněl díky strhujícímu ději a spoustě informací ze světa biologie, převážně různých testů apod. Nesouhlasím s komentáři, které této knize vyčítají její krátkost atd. Je pravda, že to odsejpalo hrozně rychle, že spoustu věcí bych chtěl vědět nebo se o ně zajímat déle. Jenže to by z toho mohla vzejít 2000 stránková vatová fantasy břečka a pak by se tu brečelo, že to mělo být krátký. Tuhle nabušenost beru i v potaz k formě, jakou to bylo psané a to jako zápisky, resp. dopis v láhvi. Bral jsem to jako vzpomínky na to nejdůležitější.

Nejlepší byly ovšem pasáže, kdy se snažil chovat inteligentněji než tamní lidé. Avšak při mnoha příležitostech se ukázalo zvíře ukryté v každém z nás - začal se chovat jako tupé zvíře. Konfrontace s opicemi byla taky skvělá. Přemýšlel jsem, jak bych sám v podobné situaci postupoval. A konečné srovnání napodobujících opic s dnešními manažery, politiky a Wall Streetem mě již definitivně odrovnal. Už se na tyhle "povolání" asi nepodívám jinak než na tupé cvičené opičky. Bohužel závěr jsem měl vyspoilerovaný tím, co jsem o tom věděl, takže jsem nezažil tak skvělý šok, ale i přesto jsem byl překvapen úplně poslední kapitolou...

Jedná se tedy o jednohubku, která stojí za to.

kusma
27.04.2013

Pro mě je kniha stejně výborná jako film, který, až na páteřní myšlenku a základní prvky, je od knihy značně rozdílný. Když jsem knihu četla poprvé, tak mě závěr naprosto dostal. Ale i napodruhé mě kniha opět uchvátila. Samozřejmě i trochu souhlasím s uživatelem Rockwood - kniha by si zasloužíla větší obsáhlost, větší propracovanost, větší napětí. Přesto ale patří k mým nejoblíbenějším knihám, už jen proto, že člověka nutí k zamyšlení... Co by asi například lidstvo dělalo, kdyby se zde náhodou objevila opice inteligencí na stejné úrovni jako jsme my? Děsivé i lákavé... :)

kattyV
19.02.2013

Kniha s překvapující myšlenkou o vývoji, který jde jaksi pozpátku. Lidé se stanou primitivními, opice nabudou inteligence lidí. Na takovou planetu se dostanou kosmonauti - lidé a shodou okolností přežije jen jeden z nich - zavřený mezi ostatními lidmi - obyvateli planety v ZOO. Pamatuji si, jak mne rozčilovalo, že opice nejsou ochotny připustit, že by lidé mohli být inteligentní a zavírají před tím oči. Jak příznačné. Neděláme my lidé často totéž? Opice jsou v knize tak lidské a lidé tak opičí. Ach jo. Závěr je v knize trochu jiný než ve filmu, ale myšlenka je stejná. To co se stalo na oné planetě se může snadno stát i na té naší.

Atuin
14.01.2013

Kniha je ukázková,Lze si přečíst i se "zatížením" všech možných filmových zpracování,kterým mimo jiné ona sama vytře zlehka zrak. Kdo nezhrdne sci fi nezhrdne touto knížkou.Je do ní mistrně vklíněn -alespoň pro mne - takový zajímavý efekt. Po celou dobu čtení,který se na konci ještě zajímavěi rozuzlí.