Planeta opic

Kosmická výprava pánů tvorstva ze Země se promění v kruté poznání: člověk není vrcholem evoluce ani stvoření. Na planetě Soror sice žijí lidé, ale vyvinuli se jen na úroveň divokých zvířat. Pány planety, ovládající rozvinutou technologii, jsou opice. Dobrodružný děj této vědeckofantastické klasiky žene čtenáře k šokujícímu rozuzlení. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8356/planeta-opic-8356.jpg 4.4258

La planète des singes (1963)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, BB art

LuiCJ

Sci-Fi žáner je celkom zaujímavý. Toto je asi moje prvé stretnutie tohto žánru pri knihách. Je to ozaj zvláštna kniha. Nápad, že opice sú na vzdialenej planéte vrchol evolúcie je tak trochu... výborný! Opice majú modernú technológiu, štáty, správu, jednoducho všetko čo je na planéte Zem. A zase u opíc, sme my, ľudia v takom štádiu ako u nás opice. To sa mi trochu znepáčilo - tie klietky... Zaujímavé boli vzťahy medzi hlavnou a vedľajšími postavami. ČLOVEKU sa podarilo "presvedčiť" opicu, že aj ľudia majú DUŠU. Presný opak bol profesor Antelle. Opačne. Začal patriť do "opičej" kultúry, aj napriek snahe jeho spoločníka. Avšak najlepšia časť knihy bol koniec - zvrat, ktorý by podľa mňa nikdy nikto nečakal. Verte mi.

p.pavlina

Tato kniha na mě z knihovny koukala poměrně dlouho. A jelikož jsem se nikdy ani moc nezaměřila na filmy o planetě opic, tak jsem neměla důvod ji číst. Ovšem nedávno jsou viděla poslední film, který byl na toto téma a líbil se mi. Tak jsem dala šanci i knize. Nakonec mě to opravdu hrozně moc bavilo. Dokázala jsem si to představit a opravdu mě to děsilo, jak skvěle to bylo popsané. Našla jsem další oblast zájmu a pochopila jsem, co lidé na tématu Planety opic vidí.

intelektuálka

Já sci-fi moc neprožívám,ale tuto knihu jsem dočetla. A zdá se mi, že by se tohle mohlo stát. Copak lidstvo už dlouho nespěje ke sebezničení?

Atlantis

Po přečtení Mostu přes řeku Kwai od stejného autora jsem se Planety opic neskutečně obával. Půjde taky o rasistickou, tupou nudu? S klidným srdcem můžu říct, že ne. Film jsem viděl asi před dvaceti lety, takže nemohu úplně srovnávat, ale co si pamatuji, jde o naprosto něco jiného. Planeta opic je staromilské sci-fi s plynulým dějem, lehce očekávaným (a bohužel značně useknutým) koncem a zajímavou premisou. Nečekejte divokou akci, spíše zamyšlení nad lidskostí člověka a co to vůbec znamená "být člověk".

Peleus

Původně jsem hodnotil třemi hvězdičkami, avšak po opětovném shlédnutí filmů (Planeta opic a Úsvit planety opic), nemohu než změnit hodnocení na čtyři z pěti.

Knize výrazně ublížilo, že její pointa je pevně zakotvená v širokém podvědomí potenciálních čtenářů. Jedná se tedy o stejné nepřekvapivé překvapení jako ono známé odhalení, že Darth Vader je otcem Luca Skywalkera. Budu však hodnotit nápad jako takový, a právě díky dobrému nápadu jsem ochoten přimhouřit obě oči nad jednoduchostí provedení.

MDFMK
30.12.2016

Krasa. Az mi je luto, ze som ako prve videl filmy, lebo skoro kazdy film si vzal z knihy nieco ine. Napriek tomu som si ale knihu uzil, opisy opicieho sveta su premyslene a paralely s nasim svetom nie su nahodne. Spoved zeny ku koncu knihy je mraziva.
Kniha aj filmy patria pravom do klasik sci-fi zanru. Mozem len odporucit kazdemu, kto ma rad sci-fi s dorazom na vedu, vyskum a "sense of wonder".

fifoj8786
12.12.2016

Sci-fi klasika mého dětství a přitom kniha působí na člověka odlišně než filmové zpracování. Příběh hlavního hrdiny provází místy hutná a místy fascinující atmosféra, které ani tolik neubírá znalost filmové verze, protože je (jak to zpravidla bývá) rozsáhlejší a květnatější. Postoj hlavního hrdiny by se dal rozdělit na fáze údivu, strachu, poznávání a pochopení, což v knize skvěle navazuje. Jsou zde krásné vědecké chvilky, které čtenář snadno pochopí, i když zrovna chyběl na hodinách teoretické fyziky, biologie i kognitivní psychologie. Rozkastovaná opičí společnost nabízí hned několik odkazů na společnost lidskou-reálnou. Samotné rozuzlení je uspokojivě šokující a pointa skvělá, v dnešní době až děsivá. Po dočtení je pro mě Planeta opic nejen sci-fi klasikou filmovou, ale i knižní.

Svižná a čtivá jednohubka, která však zanechá v člověku solidní dojezd.

henstridge
18.03.2016

Hlavní pointa příběhu se skrývá právě v onom "nudném" středu knihy - resp. ve zpovědi ženy, která v hypnóze (při speciální operaci) odkrývá tajemství toho, "co" na planetě opic bylo před 10 tisíci lety, tedy před "opičí" dynastií. Autor knihy (hlavní hrdina) jde ve svých úvahách ještě dál - jak se na Soror dostali myslící lidé? Z planety Země? A jak se potom na Zemi objevili inteligentní lidé? - nicméně nechává toto téma otevřené, na úvaze a fantazii čtenáře.

mitko
04.02.2016

Jedna z mála kníh pri ktorej mi uškodilo, že som videl prvý film. Tak už potom koniec ale aj postupné jeho odhaľovanie nemá takú silu. Ale na tú dobu, kedy vyšla to muselo byť veľmi prekvapivé. Boulle dával pekne do paralely správanie opíc na Sore a ľudí na Zemi, kde porovnával zamestnania a správanie. Nezaškodilo ani trocha sebareflexie, hlavne pri návšteve ústavu, kde si určite veľa z nás hovorilo, aké nehumánne pokusy robia opice na ľudoch, ale niečo také podobné robíme aj my na Zemi. Jediné čo mi viac vadilo na knihe bol štýl jej písania, snaženie sa o denníkovú formu, kde veľa pasáži bolo napísaných skokovo a neriešili sa tam dosť veľké detaily, čo je ale zas výhodou, že kniha nieje dlhá a tempo neupadáva. A taktiež občasné správanie hlavnej postavy, kedy bol veľakrát súťaživý ku ostatným ľudom a ľahko sa podriaďoval primitivizmu, autor asi chcel ukázať, že kultivovanému človeku stačí malo na to aby odhalil svoje primitívne korene, ale neverím že takto málo :)

Ječmínek
13.08.2015

Sci-fi. Dobrodružství. Nápad. Příběh. Pointa. Výborné. Nekecám. Čtěte.

hromis666
12.01.2015

cekal jsem jen prepsany film. ale v knize byly veci co me ve filmu chybeli... ten konec je fakt prekvapujici. super!

Izzy46
10.10.2014

Filmu se musí nechat, že dokázal v knize nudnější prostřední pasáž pojmout daleko lépe. Nicméně alespoň se zde dozvíme, jak k onomu převratu ve vztahu člověk-opice došlo, a ta koncovka (vysvětlení důvodů, kvůli nimž lidstvo nakonec dopadlo, jak dopadlo, finální scéna)... paráda. Hlavně kvůli těmto aspektům jsem nakonec ochoten Boullemu právě nudnější střed odpustit a s čistým svědomím udělit 4*.

pistalka
09.10.2014

Nevytýkám tomu krátkost, neboť je jedním ze znaků tvorby tohoto píšícího inženýra, a na jednu stranu to má v té stručnosti své velké kouzlo. Taková hodně malá jednohubka, úžasně čtivá, s originálním námětem, vskutku překvapivou závěrečnou pointou, nenapadá mě, co bych měl na této sci-fi legendě kritizovat. Přesto asi ale souhlasím s tím, že s větším množstvím vaty by to mohlo být ještě o opičí chlup lepší, a kdyby se do podobné tématiky pustil nějaký současný autor, určitě by to mělo aspoň pět set stran, přičemž bychom se dozvěděli spoustu pikantností navíc, například JAK TO TŘEBA MĚLY TY OPICE SE SEXEM a jestli se běžně stávalo, že si vrznul orangutan se šimpanzem. A tak.

Volná filmová adaptace z roku 1968, která je vážně VELMI, VELMI, VELMI volnou adaptací, je jedním z mých nejoblíbenějších filmů.

Prometheus
05.09.2014

Počáteční nešvar při cestování světelnou rychlostí, kdy posádka letí k Betelgeuze vzdálené 300 světelných let od Země, jsem těžko pobíral i vzhledem k tomu, co do roku vydání originálu vyprodukovali ostatní za mistrovská díla plná víceméně přesných technických pasáží. Letí 99,9999... rychlosti světla a přitom jim trvá cesta pouhé 2 roky, kdežto na Zemi uběhne cca 300 let?

Nicméně na tuhle chybku jsem rychle zapomněl díky strhujícímu ději a spoustě informací ze světa biologie, převážně různých testů apod. Nesouhlasím s komentáři, které této knize vyčítají její krátkost atd. Je pravda, že to odsejpalo hrozně rychle, že spoustu věcí bych chtěl vědět nebo se o ně zajímat déle. Jenže to by z toho mohla vzejít 2000 stránková vatová fantasy břečka a pak by se tu brečelo, že to mělo být krátký. Tuhle nabušenost beru i v potaz k formě, jakou to bylo psané a to jako zápisky, resp. dopis v láhvi. Bral jsem to jako vzpomínky na to nejdůležitější.

Nejlepší byly ovšem pasáže, kdy se snažil chovat inteligentněji než tamní lidé. Avšak při mnoha příležitostech se ukázalo zvíře ukryté v každém z nás - začal se chovat jako tupé zvíře. Konfrontace s opicemi byla taky skvělá. Přemýšlel jsem, jak bych sám v podobné situaci postupoval. A konečné srovnání napodobujících opic s dnešními manažery, politiky a Wall Streetem mě již definitivně odrovnal. Už se na tyhle "povolání" asi nepodívám jinak než na tupé cvičené opičky. Bohužel závěr jsem měl vyspoilerovaný tím, co jsem o tom věděl, takže jsem nezažil tak skvělý šok, ale i přesto jsem byl překvapen úplně poslední kapitolou...

Jedná se tedy o jednohubku, která stojí za to.

kusma
27.04.2013

Pro mě je kniha stejně výborná jako film, který, až na páteřní myšlenku a základní prvky, je od knihy značně rozdílný. Když jsem knihu četla poprvé, tak mě závěr naprosto dostal. Ale i napodruhé mě kniha opět uchvátila. Samozřejmě i trochu souhlasím s uživatelem Rockwood - kniha by si zasloužíla větší obsáhlost, větší propracovanost, větší napětí. Přesto ale patří k mým nejoblíbenějším knihám, už jen proto, že člověka nutí k zamyšlení... Co by asi například lidstvo dělalo, kdyby se zde náhodou objevila opice inteligencí na stejné úrovni jako jsme my? Děsivé i lákavé... :)

kattyV
19.02.2013

Kniha s překvapující myšlenkou o vývoji, který jde jaksi pozpátku. Lidé se stanou primitivními, opice nabudou inteligence lidí. Na takovou planetu se dostanou kosmonauti - lidé a shodou okolností přežije jen jeden z nich - zavřený mezi ostatními lidmi - obyvateli planety v ZOO. Pamatuji si, jak mne rozčilovalo, že opice nejsou ochotny připustit, že by lidé mohli být inteligentní a zavírají před tím oči. Jak příznačné. Neděláme my lidé často totéž? Opice jsou v knize tak lidské a lidé tak opičí. Ach jo. Závěr je v knize trochu jiný než ve filmu, ale myšlenka je stejná. To co se stalo na oné planetě se může snadno stát i na té naší.

Atuin
14.01.2013

Kniha je ukázková,Lze si přečíst i se "zatížením" všech možných filmových zpracování,kterým mimo jiné ona sama vytře zlehka zrak. Kdo nezhrdne sci fi nezhrdne touto knížkou.Je do ní mistrně vklíněn -alespoň pro mne - takový zajímavý efekt. Po celou dobu čtení,který se na konci ještě zajímavěi rozuzlí.

čuřil
14.01.2013

Ságu o opicích mám rád a kniha mě né že nezklamala, ale spíše mě hodně potěšila.

gacie
28.10.2012

Pokud máte rádi sci-fi, tak tato kniha je to pravé pro Vás. Skvěle napsané, živé a nutící vás stále číst až dokonce. Snad lepší jak filmy. Tuhle knihu si prostě musíte přečíst.

sgjoli
11.03.2012

Na sérii filmů o opicích jsem vyrostla, takže knihu jsem četla spíše už jen ze zvědavosti. Nezklamala. :-)

vitavita
06.03.2012

Dobrá kniha, lepší než film - myslím ten novější.

zimmicz
07.07.2011

Těžko tuhle knížku číst bez toho, aby vám před očima neběžel film z roku 1968 v hlavní roli s Charltonem Hestonem. Už to ji staví do složité pozice a autor jí v mnoha ohledech nijak nepomáhá. Příběh není špatný, prostředí není špatné, postavy nejsou špatné, ale je to celé takové... ploché. Oproti filmu má však taky přednosti, hlavně vývoj vztahu mezi Ulyxéem a Novou a také popis opičí společnosti.
Když se na to nedíváte jako na sci-fi, ale na kritiku společnosti (velmi zdařilá je pasáž, v níž Ulyxéus hodnotí reálné možnosti opic pro tvorbu umění), je ta kniha fascinující a říká mnoho zajímavého.

Rockwood
10.12.2010

Tři hvězdičky… sice mi u toho srdce krvácí, ale musím tomu dát tři hvězdičky. Dávám pouze tři navzdory kvalitě díla. Tenhle román je typický úkaz promarněného potenciálu. Jaká velká škoda, skoro u toho až běduji. Velice se mi to líbilo, kvalita, vyprávění, děj i náplň, vše prostě dobrý. Ale postupně je kvalita knihy regresivní. Což mě skutečně mrzí.

Prvně vytknu maličkosti, které na moje hodnocení nemají velký vliv. Jde především o formu. Vždycky, když čtu deníkovou či dopisovou formu tak mi to skutečně přijde úsměvné, protože bych velice rád viděl někoho, kdo by si vedl deník, či psal dopis románovým stylem :) Ale to je fakt jen prkotina. Co už zas taková prkotina není je použití přítomného času v dopise. To už mi poněkud kazilo dojem čtení. Ale i to bych přežil.

Ale teď k úpadku kvality. Četbu bych přirovnal krátké, opravdu žalostně krátké procházce po kopečku. Mírný náklon, ale člověk do toho kopečka jde spokojen, pln energie, kochá se okolní přírodou i cestou samotnou, nasává čerstvý vzdoušek. Dostane na vrchol a teď nás čeká cesta s kopečku. Chvilku je ta cesta stejně tak příjemná, jako cesta nahoru, i když je to poněkud strmější, ale pak najednou žuch a jsme dole. Asi sesuv půdy, nebo kdoví co v tom vězí, že kopeček končí v polovině cesty dolů a je téměř kolmý k zemi.

Jinými a zkrácenými slovy, paráda ale ke konci to dostane tak nehorázný spád, že se člověk diví: "A to už jsme doma?"

Takže hlavně ten spád měl neblahý vliv na můj dojem z četby, což se odráží i v dalších nedostatcích. Předně to bylo tak rychlé, že jsem ani nestihl zatínat nehty a rvát si vlasy samým napětím. Bylo tam vůbec nějaké? Nějak jsem si ho nevšiml, asi kolem jen proletělo.

Tahle kniha by si zasloužila mnohem mnohem mnohem a tisíckrát mnohem lepší zpracování. Nebo respektive abych neurážel autora, kvalitu ani dílo samotné, zaslouží si to barvitější zpracování. Kvalita nebyla nijak špatná, ale prostě to na mě působí dojmem nevybarvených omalovánek. Tahle kniha má nehorázně velký potenciál, nebo spíš už nemá, měla, teď už je promarněn. Ale prostě být ta kniha desetkrát delší, než je teď, určitě by to bylo mistrovské dílo, obzvlášť ve své době. Nevím no, asi jsem poněkud zvýšil nároky na knihu, ale prostě si myslím, že v té knize toho šlo toliko rozvést, že to šlo krásně vybarvit a přijít s novými a napínavými elementy.

Počtení to bylo skutečně dobré, ale bohužel s těžkým srdcem pouze tři body, protože autor téhle knize dal hodně na prdel a skoro bych uznal za vhodné se zeptat, zdali měl tuhle knihu vůbec rád.

poz3n

Na ten konec, když jsem ho poprvý přečetl, nikdy nezapomenu.