farys_books farys_books komentáře u knih

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Na tuhle knížku mě nalákala hlavně obálka a téma "turistiky v lesích". Proto jsem vůbec nečekala, že se tu budou řešit nějaká vážná témata, a že jich tedy bylo! Taky to celé téma hvězd a astronomie tu bylo hezky zobrazené.
Hlavní hrdinka Zorie mi byla sympatická, líbilo se mi, že nebyla zobrazena jako dokonalá, ale že měla i své chyby a dělala chybná rozhodnutí. Co se ostatních postav týče, ty byly takové nijaké, a to včetně Lennona.
Knížka se četla velmi dobře, autorka umí dobře vyvolávat atmosféru - když Lennon vyprávěl strašidelné příběhy, tak jsem se opravdu bála, ale možná to bylo tím, že jsem většinou četla v noci potmě. Zhruba v půlce knihy na mě ale příběh začal být moc sexuální, takové věci já nemusím.
No a konec byl předvídatelný, jak se u většiny contemporary dá čekat. Přesto ale knihu hodnotím velmi kladně.

21.10.2020 4 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

S každou další knihou od českého autora, kterou přečtu, se chytám za hlavu, že jsem si dřív myslela, že česká literatura je nic moc. No a jinak tomu nebylo ani u Kostí mraza.
Strašně se mi líbil svět, který se opíral o slovanskou mytologii. Takových knih není moc, o to lepší zážitek je potom čtení.
Siva, jakožto hlavní hrdinka, nebyla nijak všemocná, právě naopak. Na druhou stranu, dělala co mohla místo toho, aby jen fňukala a stěžovala si. Siva byla velmi příjemná postava.
Co ještě musím vyzvednout, je úžasně vytvořená a provedená postava hlavní záporné postavy - Jedwigy. Už jenom díky tomuhle byste si knihu měli přečíst, protože taková postava se jen tam nevidí. Ono vlastě celkově jsou v téhle knížce krásně vyvedené postavy.
Jediné, co bych vytkla byl lehounce nudný prostředek knihy, který obsahoval cestu za Kostmi. Začátek vás lehce vtáhne do děje no a konec je jedním slovem epický ♡.
Celkově tedy dávám 4,5 ★ a vřele doporučuju.

08.10.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nyxia je povedená sci-fi a já jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla.
Je nám tu představen příběh s velkým potenciálem a Emmett, náš hlavní hrdina, nás jím příjemně provádí.
Ten samotný nápad - je vás deset, ale chceme jen osm - mi přišel lehce ohraný, ale tady to mělo smysl. Co mi však vadilo, bylo časté opakování podobných situací při soutěžení - stejné soutěže, stejné aktivity,...
Hodně se mi ale líbilo, že tu bylo málo romantiky, spíše se tu řešilo přátelství - a tím to bylo pohodovější.
No a super bylo, že nám byla nastíněna mnohá tajemství, ale jen málo jich bylo odhaleno - hodně mě to nalákalo na další díly, které budou - alespoň doufám - stejně tak dobré jako první díl (nebo lepší).

04.10.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Meta je úžasná už jen tím, jak je reálná. A taky tím, že kdybyste nevěděli, že knihu napsal muž, tak to neuhodnete.
Celou knížku jsem přečetla v podstatě jedním dechem a řeknu vám, že to byla jízda. Hlavní hrdinka Lenka byla tak strašně reálná, jako kdyby opravdu existovala a já opravdu četla její život. A vůbec nehledím na to, že do knížky byli vpasováni superlidi, protože vůbec nebyli důležití. Ne. Důležité bylo totiž to, co se může stát i v opravdovém světě. I vám. A možná proto jsem měla při čtení často husí kůži. S Lenkou jsem soucítila a chtěla jsem, aby to s ní dopadlo dobře a až moc často jsem se přistihla při přemýšlení o tom, jak lehce může něco, co postihlo Lenku, postihnout i nás.
Konec tomu jen nasadil korunu, protože ano, tak to ve světě prostě chodí. Ti dobří jsou potrestáni a ti špatní také, ale o hodně méně, než by zasloužili.
No a nesmím zapomenout na příjemné rozptýlení ve formě úchylky na kachny, u toho jsem se vždycky musela smát.
Prostě, Metu si přečtěte. Dá vám toho hodně na přemýšlení.

20.07.2020 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Krásné zakončení celé série, celá kniha je v podstatě nabitá akcí a nechybí ani navnadění na další sérii. Co se mi strašně líbí je to, že i v té nejvážnější chvíli si Percy dokáže z něčeho udělat srandu a pak už se všechno nezdá tak černé, jak to vypadalo předtím.
Teď budu opakovat to, co jsem napsala už k ostatním dílům, ale já prostě musím. Tahle série je prostě jedna z těch, které budou v mém srdci navždy mít místo, už jen díky krásně zpracované antické mytologii a díky postavám, které mám ráda a vzpomínám na ně. Tyhle knížky se čtoh skoro samy a to v jakémkoliv věku, každý si na nich něco najde. Takže pokud váháte nad čtením, tak váhat přestaňte a jděte do toho, stojí to za to.

25.05.2020 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tak nějak nevím, co si mám o knížce myslet.
Strašně se mi líbil nápad příběhu - co se stalo s těmi nevlastními sestrami poté, co se Popelka stala královnou? Ale bohužel, knížka moc nenaplnila má očekávání.
Začala bych asi tím, že mi přišlo, že se skoro celou polovinu knihy nic nedělo (až na kapitoly se Šancí - ty byly super). Naopak na posledních stránkách knihy se toho stalo strašně moc a celý závěr mi přišel takový uspěchaný a odbitý.
Často jsem taky měla pocit, že chci uškrtit Isabelle, nebo kohokoliv jiného, kdo zrovna byl na scéně.
Další věcí, kterou bych zmínila, jsou kapitoly. Téměř vždy byla kapitola na maximálně 3 stránky. Ze začátku mi to přišlo v pohodě, ale ke konci mě to začalo štvát, protože byl příběh 'useknutý' v nejlepším a konec kapitoly se snažil nabudit dramatický dojem. U mě to tedy moc neuspělo...
I přes tyto a další věci (jako byly například některé nelogičnosti) si mě však dost získal hlavně ten nápad a postava Šance. Ten byl mojí nejoblíbenější postavou a uměla bych si představit jakési 'pokračování' právě o něm a jeho družině.
A celkově se mi kniha četla dobře, stránky ubíhaly celkem rychle. Za mě tedy průměr.

22.04.2020 3 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Příběh Miy pokračuje a opět tu máme dvě časové roviny, takže to, co se stalo po konci první knihy, se dozvídáme až průběžně v rámci první části knihy. To se mi na knížce líbilo - tentokrát víc než u jedničky, tam mě tolik nezajímalo, co bylo předtím.
Opět mě moc bavil pan Laskavý, teď se k němu přidala i Zatmění, jejich hádky byly legendární.

Nechci se moc rozepisovat o ději, abych ho náhodou někomu neprozradila, ale musím říct, že se mi tentokrát líbila i romantická linka a její vývoj. No a ten konec knihy? Pan Kristoff opět ukázal, že je Mistr.

No a v neposlední řadě, celá kniha se opět odehrává (nečekaně :D) v tom samém krásném světě, který je inspirovaný starověkým Římem. A to já můžu. ♡

22.04.2020 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Na Zjizveného krále jsem se dost těšila, protože se mi zatím všechny knihy od Leigh Bardugo líbily. Asi jsem však měla příliš vysoké očekávání, protože to prostě nebylo ono... V Griše byl Nikolaj mojí nejoblíbenější postavou, tady tomu nebylo jinak. Víc jsem si však oblíbila Zoju, kterou jsem předtím moc nemusela.
Když se však podívám na druhou stranu, tak Ninu jsem neměla ráda ani v Šesti vranách a bohužel ani tady. Celá její linka mi v knize přišla lehce zbytečná a odváděla mě od hlavního děje, když to zrovna bylo napínavé.
Celkově však knihu hodnotím pozitivně a doufám, že v druhém díle se vše ještě rozvine (a Ninina linka se propojí s ostatními)

22.04.2020 4 z 5

Konec Konec Mats Strandberg

Tohle bylo něco...
Ten nápad, to provedení... Tak nějak nenacházím slova. Knížka velmi reálně zobrazuje to, co by se stalo, kdyby měl nastat konec světa a lidé znali jeho přesný datum a čas. Tak, jak nám to celé autor vylíčil, si to dovedu dost dobře představit.
Sice přesně víte, jak celá knížka skončí, i přes to jsem si tak strašně přála, aby se na poslední chvíli stal zázrak. Jenže to by nebylo ono... To, jakým způsobem dokázal autor zobrazit emoce jak celé populace, tak i ztracených jedinců, to je prostě neuvěřitelné. Takovéhle emoce ve mně už dlouho žádná kniha nevyvolala.
Nevím, co víc ještě dokážu napsat, snad už jen doporučení: Tohle byste si opravdu měli přečíst, příběh je aktuální zvlášť v dnešní divoké době.

22.04.2020 5 z 5

Vykoupení Černé vlaštovky Vykoupení Černé vlaštovky Martin Fišer

Na Vykoupení Černé vlaštovky jsem se těšila už od chvíle, kdy jsem zjistila, že půjde o námořní dobrodružství ve stylu Julese Verna. A nebyla jsem zklamaná. Knížka má sice svoje mouchy, ale vrátila mě do dětství a připomněla mi knížky, které jsem tehdy četla a měla moc ráda.
Máme tu dva hlavní hrdiny - piráta Edwarda a důstojníka britského námořnictva Henryho. Oba mi byli sympatičtí, ale Edward přeci jenom o trochu víc.
Celou knihu provází námořní prostředí a mně se moc líbilo, že se autor nebál jít i trochu do odbornějších podrobností ohledně lodního názvosloví, fungování námořnictva a podobně. Na začátku knihy najdete i obrázek lodi i s popisky, které části se jak říká, což se určitě hodilo.
Děj knížky příjemně ubíhá, občas předvídatelně, ale občas i velmi nepředvídatelně. Takhle jsem byla velmi překvapená při konečné akci, kdy jsem opravdu nečekala, že to celé dopadne právě tak, jak to dopadlo. Celkový závěr byl na mě moc "šťastný", ale prý je to kvůli pokračování, takže to tak úplně nevadí :)

04.01.2023 4 z 5

Nad mlhami Nad mlhami Ivo Hury

O téhle knížce jsem nikdy předtím neslyšela, dokud jsem ji nedostala od bráchy. A zaujala mě už obálkou - vzducholoď, steampunk, to já můžu.

Ze začátku mi hodně nesedl styl psaní a hlavně to, že byl psán v přítomném čase, nad tím jsem často škobrtala. Nakonec jsem to ale přestala tak vnímat a mohla se soustředit na samotný příběh.

A ten byl dost zajímavý. Máme tu svět, který obklopuje mlha a lidé žijí nad ní v létajících městech a vzducholodích, protože svět pod mlhou bývá jedovatý. A pak tu máme posádku jedné vzducholodi, která jednou učiní zajímavý objev. Hodně mě bavilo ten svět prozkoumávat a klidně bych uvítala ještě víc informací.

K žádné z postav jsem si nevytvořila nějaký pořádný vztah, ale líbilo se mi, jak se k sobě vzájemně chovaly a že byly - většinou - rozumné.

Nakonec si musím trochu postěžovat na konec, který nijak nevygradoval a jen skončil, aniž by odpověděl na nějaké otázky. Což doufám, že se stane v dalším díle, pokud vyjde.

08.02.2022 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Stejně jako v první části, i tady jsem bojovala s autorovým stylem, v některých částech na mě byl až moc poetický. Ale! Na rozdíl od jedničky se tady víc rozvíjely charaktery postav a některé dostaly více prostoru, což se mi moc líbilo.

Zároveň mě moc překvapil a potěšil konec, který jsem rozhodně nečekala a zařadil se mezi moje oblíbené konce knih/sérií.

No a na úplný konec - byla jsem velmi překvapená, když jsem na konci knihy našla obrovské dodatky, například o tom, jak funguje mezihvězdné cestování. Na nedostatek vysvětlení jsem si stěžovala už v jedničce a tady jsem ho konečně dostala. Sice mě trochu mrzí, že to nebylo alespoň zčásti zakomponováno už v příběhu, ale zase chápu, že někteří by nechtěli číst takové možná příliš odborné informace. Každopádně ale moje technické srdíčko zaplesalo.

08.02.2022 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Na začátku se na čtenáře sesype trošku víc informací najednou, s čímž by někdo mohl trochu bojovat, obzvlášť pokud zapomíná jména (ehm, ehm - já ). Když jsem se ale zorientovala, tak už to jen svištělo.

Máme tu celý originální fantasy svět - tedy, více světů, mezi kterými se dá cestovat. A ty světy mají zajímavou minulost, která nám je na začátku nastíněna a další střípky se pak dozvídáme v průběhu čtení.
Dále tu máme Arilu - sympatickou hlavní hrdinku, se kterou jsem se po většinu času dokázala ztotožnit a bavilo mě sledovat, jak se postupně vyvíjí.

Strašně mě bavilo objevování toho, jak vlastně v knize vlastně funguje božstvo - protože ani obyvatelé Aldolonu to úplně nevědí a je to tak trochu nastiňováno v průběhu. A doufám, že ve druhém díle se dozvím víc.

Co musím určitě vyzdvihnout - čtivost a styl psaní. Ta knížka se čte opravdu sama, stránky ubíhají a najednou jste na konci.

Největší z mála minusu, které jsem objevila, je pro mě asi předvídatelnost, protože jedno ze závěrečných odhalení jsem tušila asi od první třetiny knihy.

Velmi příjemným bonusem bylo grafické zpracování knihy - nejen nádherná obálka, ale i ilustrace uvnitř.

Je škoda, že knížka není více vidět, protože je to opravdu originální fantasy, které stojí za přečtení a já Arilu rozhodně doporučuji.

16.12.2021 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Tahle knížka mě hodně zaujala, takže jsem se do ní pouštěla s nemalým očekáváním. A jsem ráda, že můžu říct, že jsem nebyla zklamaná.
Už od začátku se mi moc zalíbil svět, hlavně tedy to, že se točí kolem knihoven, grimoárů a zkrátka knižního prostředí. Přišel mi dost originální a spolu s magickým systémem byl dost propracovaný.
Postavy mi hodně sedly. Elisabeth jakožto hlavní postava byla super, chovala se víceméně rozumně, nebyla to žádná slečinka, ale ani Mary Sue. Nathaniel byl zlatíčko, jen co se týče Silase, tak trochu nechápu, co na něm všichni vidí.
Děj mi ubíhal před očima takovou rychlostí, že jsem knížku přečetla během pár dnů a náramně jsem si ji užila.
Snad jen jedinou výtku mám k romantické lince - zkrátka mi přišla vyčarovaná odnikud, zničehonic. Ale na druhou stranu, ty postavy pak mezi sebou měly chemii, to zase jo.

4,5/5

16.12.2021 5 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Série Nyxia má, alespoň dle mého názoru, v kvalitě sestupnou tendenci. To, co se mi v prvním díle jevilo jako slibný začátek bohužel nebylo naplněno v druhém díle. Ty ale bývají často 'vycpávkové' a tak jsem doufala, že aspoň závěr bude super.

Bohužel nebyl. Tentokrát je příběh psán z pohledu více postav, které od sebe ale bohužel nejsou moc rozeznatelné - chováním, nebo i myšlením.

Hned v první třetině knihy jsem uhodla, co se asi bude dít dál a jak celá kniha skončí. Bohužel jsem se nemýlila a příběh se tak pro mě stal vcelku nudným a do čtení jsem se často musela nutit. Při tom jsem celou dobu bojovala s autorovým stylem, který mi neseděl už od prvního dílu. Ale vydržela jsem a dokonce i pár překvapení jsem dostala, takže jsem ve výsledku nebyla tak zklamaná. Jen samotný závěr mi přišel takový nijaký, do ztracena.

Celou sérii hodnotím jako průměr - nebylo to špatné, ale na druhou stranu ani nic světoborného.

16.12.2021 3 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Temnota byla o něčem úplně jiném, než jsem očekávala. Ovšem prospělo jí to nakonec víc než to, co jsem čekala.
Příběh se totiž točí kolem politiky, moci a sultána. A taky romantické linky. Ty různé intriky a pletichy mě na tom bavily asi nejvíc, narozdíl od hlavní hrdinky.
Lada mě v prvních pár kapitolách zaujala, ovšem potom to s ní šlo celkem z kopce. Její charakter a chování mě začal hodně štvát a nemyslím si, že je Lada nějakým vzorem silné a nezávislé hrdinky. Kapitoly z jejího pohledu už mě ke konci prostě tolik nebraly.
Na druhou stranu, dost mi sedla postava Rada, Ladina bratra. Kdyby byl on tou víc hlavní postavou, vůbec by mi to nevadilo. S ním jsem se dokázala zžít a soucítit s ním.
Abych nezapomněla, dost se mi líbilo zasazení do historické Evropy s reálným kontextem.

19.08.2021 3 z 5

Hvězdopravec Hvězdopravec Martin Bečan

Hvězdopravec je knížka, která mi opravdu hodně padla do noty, i když se občas našla nějaká ta 'ale'.
Snad ještě nikdy mi žádná postava nesedla tolik, jako právě Mikuláš. Jeho vnitřní boj, rozpor mezi tím, co chce on a co chtějí ostatní... Všechno jsem to chápala a strašně moc jsem se v Mikulášovi viděla.
Co se mi na celé knize nejvíc líbilo, byl ten imaginativní a snový svět. Bohužel jsem občas narazila na problém, že někdy byl na mě zkrátka moc imaginativní a měla jsem problémy představit si, co že se vlastně stalo. S tím tak trochu souvisí styl, kterým je knížka psaná. Ne že by mi úplně nesedl, jen jsem na čtení potřebovala opravdový klid a plnou pozornost, Hvězdopravec totiž není žádná oddechová knížka.
Moc se mi líbilo zapojení souhvězdí a hvězd do děje a konečné rozuzlení mě příjemně překvapilo, i když mi přišlo maličko uspěchané. S příběhem jsem nicméně moc spokojená.
Celkově mám z knížky velmi kladné pocity a myslím, že jsem ji rozhodně nečetla naposledy.

(Knížku jsem na recenzi dostala od @humbook #spoluprace)

30.04.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Na nového Paolinoho jsem se nejdřív moc těšila, potom ale, dle ohlasů od ostatních, moje očekávání trochu opadla. A asi je to dobře, protože jsem byla spíš příjemně překvapená, než zklamaná.
Nápad na příběh je sám o sobě dobrý a relativně originální. Jen mi nějak nesedl styl psaní. Což je trochu zvláštní, protože Eragona mám moc ráda.
Pravděpodobně to bude tím, že se tam opravdu dost často někam cestuje a já úplně nepochytila, jak to vlastně funguje.
I před tuhle malou závadu jsem si však čtení užila - i když jsem četla dlouho a občas jsem se nudila. Poznávat příběh Kiry a Měkkého ostří bylo opravdu zajímavé a já se těším na druhý díl, abych se dozvěděla, jak to celé skončí.
Celkem dávám 3,5/5★

22.03.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Když jsem kdysi dávno četla Stmívání, tak se mi dost líbilo, hlavně kvůli tomu, jak čtivě je napsané. Což tak úplně bohužel neplatí pro Půlnoční slunce. Protože kniha obsahuje hlavně Edwardovy myšlenky - a je jich tolik, že převažují nad dějem. Více než první polovinu knihy v podstatě nic jiného nedostáváme. Od scény s baseballem ale nastává úplně jiná situace. Kniha má spád, Edwardovy myšleky jsou na vedlejší koleji a hlavní je příběh. Kdyby taková byla celá kniha, byla by mnohem lepší.
Co musím vyzdvihnout, jsou situace, kdy jsme mohli lépe poznat ostatní z rodiny Cullenových a vidět, jak to mezi nimi chodí - obzvlášť Alice a její nadání.
Na konec snad už jen poznamenám to, že pokud se do této knížky chcete pustit, tak byste měli předem znát i příběh z pohledu Belly. Občas se tam totiž vyskytly situace, které nebyly úplně vysvětlené a kdybych příběh neznala, pravděpodobně bych nevěděla, o co jde.
Na druhou stranu, něco mi zase pořádně docvaklo až po přečtení této knihy.
Za sebe můžu říct, že klasické Stmívání je lepší, tuhle knihu beru spíš jako doplňkovou. I když má víc stránek než Twilight.

Za poskytnutí e-knihy moc děkuji @humbook

12.03.2021 3 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

V první řadě musím říct, že knížka byla neskutečně čtivá. Začala jsem číst, ani jsem nemrkla a už jsem byla v půlce knížky.
Taky se mi moc líbil svět, respektive město, ve kterém se příběh odehrával a rozhodně bych se nebránila nějaké další navazující knize.
I hlavní hrdinka Carys mi byla sympatická, což ale moc nemůžu říct o druhé postavě, která nám vyprávěla příběh - Maře. Nevím proč, ale zkrátka mi už od začátku nějak nepadla do noty.
Příběh sám o sobě má trošku pomalejší začátek a na můj vkus příliš uspěchaný konec. Co však musím hodně vyzdvihnout je to, jak málo milostných vztahů se tu vyskytovalo. Celkově mám fantasy radši takto bez romantiky, proto mi to velmi padlo do noty.
Celkově jsem příběhem byla velmi příjemně překvapena a opravdu doufám, že se do Moriganu ještě někdy podíváme.

19.11.2020 4 z 5