Temnota

Nikdo ve skutečnosti neočekává, že princezna bude drsná a samostatná. Ale Lada Dragwlyová je přesně taková. Od chvíle, co byla společně se svým mladším bratrem vyhoštěna ze své vlasti Valašska a jejich otec zmizel, je vychovávána na osmanských dvorech a vždy věděla, že je pouhým pěšákem v cizí hře - a nehodlá se s tím smířit. Tajně trénuje a chystá se na den, kdy přijde její čas, ona uprchne a vypraví se do své domoviny, aby zde uplatnila právo prvorozené a stala se vladařkou. Ale jednoho dne potká Mehmeda, jednoho ze synů samotného sultána. A vše se rázem zkomplikuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377298/big_temnota-Hrt-377298.jpeg 3.8215

Dobyvatelská sága 1.

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

And I Darken, 2016

Kniha Temnota

amapola

Ve třech čtvrtinách knihy jsem začala zvažovat, jestli knihu dočíst nebo ne. Když jsem se po několikáté přistihla, že některé pasáže musím číst víckrát, jelikož jsem vůbec neměla páru co se děje, a navíc i představa, že mě čekají ještě další dva díly....No bylo jasno, že tedy tato kniha úplně není pro mě. Islámské prostředí mi absolutně nic neříká a nejspíš se to promítlo i do toho, že jsem se do čtení vyloženě musela nutit. Bohužel...

farys_books
19.08.2021

Temnota byla o něčem úplně jiném, než jsem očekávala. Ovšem prospělo jí to nakonec víc než to, co jsem čekala.
Příběh se totiž točí kolem politiky, moci a sultána. A taky romantické linky. Ty různé intriky a pletichy mě na tom bavily asi nejvíc, narozdíl od hlavní hrdinky.
Lada mě v prvních pár kapitolách zaujala, ovšem potom to s ní šlo celkem z kopce. Její charakter a chování mě začal hodně štvát a nemyslím si, že je Lada nějakým vzorem silné a nezávislé hrdinky. Kapitoly z jejího pohledu už mě ke konci prostě tolik nebraly.
Na druhou stranu, dost mi sedla postava Rada, Ladina bratra. Kdyby byl on tou víc hlavní postavou, vůbec by mi to nevadilo. S ním jsem se dokázala zžít a soucítit s ním.
Abych nezapomněla, dost se mi líbilo zasazení do historické Evropy s reálným kontextem.

ydnac
24.07.2021

Moc pěkný :-)
Hlavní hrdinka Lada je pěkně od rány, bojovnice, žádná křehká květinka, jazyk ostrý jako břitva :-)
V téhle fantasy sledujeme osud její a jejího bratra Radu od dětství až téměř k dospělosti.
Jejich otec je ponechal v cizí zemi jako záruku mírové smlouvy se sultánem a každý z nich bojuje s osudem vlastními schopnostmi.
Radu je hezký, chytrý, soucitný a dokáže díky svému šarmu proniknout na různá místa.
Lada zase touží bojovat a tak tráví čas trénováním s bojovníky.
Seznamují se s Mehmedem ( sultánův syn ) a stávají se z nich přátelé což je pro oba sourozence za dané situace velice přínosné :-)
Začátek je trochu pomalejší, ale to mi asi připadalo proto, že hlavní hrdinové jsou ještě dětmi, postupně jak dospívají začíná víc akce :-)
Musím říct, že tato kniha mě chytla a vlastně mi dost připomínala skvělý historický román Hlava světa :-)
Já jsem spokojená a taky hodně zvědavá na druhý díl :-)

Suin
14.06.2021

Fakticky dobrý! Já si to užila a druhý + třetí díl jsem zhltla za 1,5 dne. :)
Samozřejmé první díl jde pomaleji protože se seznamujete s postavami, prostředím a chce to čas udělat si vztahy.
Postavy mají skutečně osobnosti a nejsou to jen narychlo zbouchané charaktery. Také bych upozornila, jak už bylo okomentováno, nejedná se o fantasy. Nenajdete tady žádné nadpřirozené schopnosti nebo zvířata, vše je velice realistické a prostředí historicky velice dobře ladící.
Má to příběh a drama, boj, krev, dokonce romantiku i když nehledejte žádnou prvoplánově červenou knihovnu. Místy to není ani hezká romantika jelikož se jedná i o lehce psychickou bolest...je tam utrpení, realita, vtip, ironie= vše!

Mé doporučení minisérie určité má a jen dodat: Užijte si to!

knihavmemzivote
12.04.2021

Další úžasná fantasy, kterou moc doporučuji.
Jak už asi víte pro mě je na knize důležitý svět a ten tady byl doopravdy propracovaný. Autorka nezaložila jen tak nějaký fantasy svět plný víl, byla zde dána Osmanská říše, o které autorka věděla opravdu hodně a to se mi na knize velmi líbilo, že to bylo i trochu historické.

Hlavní hrdinka Lada není žádná krasotinka. A ano, než to odsoudíte, že to říká každý a na konci knihy hrdinka vypadá jako modelka z časopisu Vogue tak tady opravdu ne.
Lada se v knize naučila sobeckosti, což není dobrá vlastnost, ale ona ji mít musí a tady použiji přímo kus knihy:
,,Jsou to živé bytosti Lado, jak o nich můžeš mluvit jako by to byla prostá matematika a problém vyřešen?" Řekl Radu. ,, Protože tento způsob je jediná cesta, jak se nezbláznit."

Je to super hlavní hrdinka, ze které se nestane žádná fiflena nebo nějaká krasavice.
Pracuje s tím, co má a to jí musí stačit.

Tady dám ještě úryvek toho pro co se chůva Lady modlila: Učiň ať je silná. Učiň ať je lstivá. A učiň ať je ošklivá.

Autorka nemá nějaký úžasný styl psaní, nic co by se mi nějak extra dobře četlo. Byli tam nějaké myšlenky, které jsem si poznačila, ale nebylo jich moc.

veia
25.03.2021

Mrzí mě, že má tahle kniha celkem špatné hodnocení, protože dle mého názoru si to rozhodně nezaslouží. Asi ale chápu proč - kniha je (z pro mě naprosto nepochopitelného důvodu) prezentována jako fantasy, ale přitom se jedná o historickou fikci a žádný fantasy prvek se zde nevyskytuje. Tudíž pokud se někdo těší na typickou YA fantasy, pochopitelně bude zklamaný a na hodnocení se to projeví. Knížka ale nemůže za svou špatnou prezentaci, a je tak hodnocena neprávem. Její obsah je totiž vážně skvělý.

Já jsem z Temnoty nadšená a všem bych chtěla doporučit, ať se neřídí negativními recenzemi a přečtou si ji. Protože fantasy prvků se zde sice nedočkáte, ale věřím, že i fantasy čtenáři (kteří ale vědí, že tohle fantasy není) si ji mohou zamilovat, stejně jako já.

Hlavně chci vyzdvihnout propracovanost postav, díky které jsou všichni hrdinové realističtí a uvěřitelní. Já z nich měla pocit, jako kdyby to byli opravdoví lidé, které znám a ke kterým cítím opravdové pocity, což se mi snad u žádné YA knihy nikdy nestalo. V realitě zkrátka nikdo není úplně dokonalý, a to se autorce povedlo krásně vystihnout. Také se mi líbil vývoj postav - přišlo mi, jako kdybych rostla s nimi, a tím pádem nešlo nechovat k nim city. :) Také mě ohromil netypický milostný trojuhelník, který mě s každou stránkou krásně citově vyždímával. Stejně tak Lada je hodně netypická a originální hlavní hrdinka, což se mi líbilo. No a Radu by si zasloužil samostatnou hvězdičku, to je prostě láska!

Takže za mě rozhodně plný počet hvězdiček a už se moc těším na další díly. :)

Aninka006
31.01.2021

Temnota je kniha, které jsem se dlouho vyhýbala. Zprvu jsem na ní slyšela samé negativní ohlasy, pak zase samé pozitivní. Nakonec jsem to zkusila a musím říct, že mě kniha velice překvapila. Vlastně jsem nadšená! Není to typická romantická YA fantasy, jako většina současných.... Je to hodně historické, epické a hrdinka mi svou silou a odhodláním vzala dech. Zprvu jsem ji úplně nemusela, ale pak jsem si ji zamilovala. Podle mě skvělá kniha a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení!

OKOK
28.11.2020

Kdo nečeká romantiku ve stylu Maasové, bude spokojen. Tohle je epická jízda a do konceptu nakladatelství CooBoo, kdy vydávají prostě romantické fantasy, to moc nezapadá. A díky tomu asi dost míjí lidi, kteří by knihu ocenili. Krásna, epická fantasy s naprosto úžasnou hrdinkou!