Temnota

Temnota obálka knihy
Mé hodnocení:

Nikdo ve skutečnosti neočekává, že princezna bude drsná a samostatná. Ale Lada Dragwlyová je přesně taková. Od chvíle, co byla společně se svým mladším bratrem vyhoštěna ze své vlasti Valašska a jejich otec zmizel, je vychovávána na osmanských dvorech a vždy věděla, že je pouhým pěšákem v cizí hře - a nehodlá se s tím smířit. Tajně trénuje a chystá se na den, kdy přijde její čas, ona uprchne a vypraví se do své domoviny, aby zde uplatnila právo prvorozené a stala se vladařkou. Ale jednoho dne potká Mehmeda, jednoho ze synů samotného sultána. A vše se rázem zkomplikuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377298/temnota-Hrt-377298.jpeg 3.9182

Dobyvatelská sága 1.

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, CooBoo

And I Darken, 2016

Kniha Temnota

knihavmemzivote
předevčírem

Další úžasná fantasy, kterou moc doporučuji.
Jak už asi víte pro mě je na knize důležitý svět a ten tady byl doopravdy propracovaný. Autorka nezaložila jen tak nějaký fantasy svět plný víl, byla zde dána Osmanská říše, o které autorka věděla opravdu hodně a to se mi na knize velmi líbilo, že to bylo i trochu historické.

Hlavní hrdinka Lada není žádná krasotinka. A ano, než to odsoudíte, že to říká každý a na konci knihy hrdinka vypadá jako modelka z časopisu Vogue tak tady opravdu ne.
Lada se v knize naučila sobeckosti, což není dobrá vlastnost, ale ona ji mít musí a tady použiji přímo kus knihy:
,,Jsou to živé bytosti Lado, jak o nich můžeš mluvit jako by to byla prostá matematika a problém vyřešen?" Řekl Radu. ,, Protože tento způsob je jediná cesta, jak se nezbláznit."

Je to super hlavní hrdinka, ze které se nestane žádná fiflena nebo nějaká krasavice.
Pracuje s tím, co má a to jí musí stačit.

Tady dám ještě úryvek toho pro co se chůva Lady modlila: Učiň ať je silná. Učiň ať je lstivá. A učiň ať je ošklivá.

Autorka nemá nějaký úžasný styl psaní, nic co by se mi nějak extra dobře četlo. Byli tam nějaké myšlenky, které jsem si poznačila, ale nebylo jich moc.

veia

Mrzí mě, že má tahle kniha celkem špatné hodnocení, protože dle mého názoru si to rozhodně nezaslouží. Asi ale chápu proč - kniha je (z pro mě naprosto nepochopitelného důvodu) prezentována jako fantasy, ale přitom se jedná o historickou fikci a žádný fantasy prvek se zde nevyskytuje. Tudíž pokud se někdo těší na typickou YA fantasy, pochopitelně bude zklamaný a na hodnocení se to projeví. Knížka ale nemůže za svou špatnou prezentaci, a je tak hodnocena neprávem. Její obsah je totiž vážně skvělý.

Já jsem z Temnoty nadšená a všem bych chtěla doporučit, ať se neřídí negativními recenzemi a přečtou si ji. Protože fantasy prvků se zde sice nedočkáte, ale věřím, že i fantasy čtenáři (kteří ale vědí, že tohle fantasy není) si ji mohou zamilovat, stejně jako já.

Hlavně chci vyzdvihnout propracovanost postav, díky které jsou všichni hrdinové realističtí a uvěřitelní. Já z nich měla pocit, jako kdyby to byli opravdoví lidé, které znám a ke kterým cítím opravdové pocity, což se mi snad u žádné YA knihy nikdy nestalo. V realitě zkrátka nikdo není úplně dokonalý, a to se autorce povedlo krásně vystihnout. Také se mi líbil vývoj postav - přišlo mi, jako kdybych rostla s nimi, a tím pádem nešlo nechovat k nim city. :) Také mě ohromil netypický milostný trojuhelník, který mě s každou stránkou krásně citově vyždímával. Stejně tak Lada je hodně netypická a originální hlavní hrdinka, což se mi líbilo. No a Radu by si zasloužil samostatnou hvězdičku, to je prostě láska!

Takže za mě rozhodně plný počet hvězdiček a už se moc těším na další díly. :)

Aninka006

Temnota je kniha, které jsem se dlouho vyhýbala. Zprvu jsem na ní slyšela samé negativní ohlasy, pak zase samé pozitivní. Nakonec jsem to zkusila a musím říct, že mě kniha velice překvapila. Vlastně jsem nadšená! Není to typická romantická YA fantasy, jako většina současných.... Je to hodně historické, epické a hrdinka mi svou silou a odhodláním vzala dech. Zprvu jsem ji úplně nemusela, ale pak jsem si ji zamilovala. Podle mě skvělá kniha a zaslouží si mnohem vyšší hodnocení!

OKOK
28.11.2020

Kdo nečeká romantiku ve stylu Maasové, bude spokojen. Tohle je epická jízda a do konceptu nakladatelství CooBoo, kdy vydávají prostě romantické fantasy, to moc nezapadá. A díky tomu asi dost míjí lidi, kteří by knihu ocenili. Krásna, epická fantasy s naprosto úžasnou hrdinkou!

Denisa31
27.11.2020

Čekala jsem od toho daleko víc. Některé odstavce jsem rovnou přeskakovala. Z postav mi byl nejvíc sympaticky jen Nikolaj. Budu se hodně rozmyslet zda vůbec budu pokračovat v dočítání série. :-/

Fortuna7
25.10.2020

Nejdřív mi trvalo začíst se a pochopit děj, ale pak, když jsem zjistila že v knize jsou (jen trochu pomotaně) postavy, které skutečně žili hodně mě to chytlo...

barbb8k
21.09.2020

Tato kniha měla úžasný potenciál, který ale nebyl využit.
Do děje jsem se nemohla vůbec začíst. Připadalo mi, že prvních dvě stě stran bylo o ničem. Nic se tu nedělo a všechno bylo zvláštní.
Potom se už všechno začalo zlepšovat a začalo se mi to i líbit.

Žádná z postav mi nebyla sympatická, protože se všichni chovali strašně divně.
Hlavní hrdinové byli strašně mladí (první polovinu knihy jim bylo dvanáct a třináct a druhou patnáct a šestnáct) a chovali se jako by jim bylo dvacet.
Radu byl podle mě strašně naivní, malý, hloupý kluk a Ladino chování se každou stranu měnilo. Chvíli byla strašně drsná a za chvilku se z ní stala ubrečená malá holka.

Ale zase romantickou linkou jsem byla unesená, protože byla strašně krásně popsaná.

Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala popsat svět, ve kterém se děj odehrává.

Knihu jsem četla ve knižní štafetě, takže jsem tam naštěstí měla i poznámky holek, protože kdyby tam nebyly tak bych knihu asi nedočetla.

Závěrem chci říct, že knihu asi nedoporučuji, ale celkem se mi líbila. Určitě si budu chtít přečíst další díly, protože od nich nemám už žádná očekávání a můžou mě jedině překvapit.

Kulivlad
30.08.2020

Tak úplně nevím, co si mám o tom myslet. Je rozhodně zajímaví nápad zpracovat něco ze skutečné historie. Bohužel výsledek nedopadl úplně nejlépe. Postavy mi byli už od začátku nesympaticke a děj tak nějak o ničem. Bylo mi blbé knihu odložit, když už jsem za polovinou, ale dočetla jsem to jen silou vůle.