Fallenyard Fallenyard komentáře u knih

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Super. Od Cassie Clare jsem dřív přečetla mechanickou trilogii a ta mě naprosto rozbila, takže jsem jen doufala, že budou Nástroje smrti aspoň stejně dobré. Je to jiné, ale stejně jako v Pekelných strojích autorka dokáže báječně vytvořit zajímavé postavy, budovat jejich vztahy mnohdy brilantními dialogy a přestože kniha neskončila, jak jsem si přála, jsem velmi zvědavá na další díl!

06.03.2022 4 z 5

Věže Asperfellu Věže Asperfellu Jamie Thomas

Zajímavý příběh, nenásilně zakomponovaná některá tabuizovaná témata, ale čekala jsem trochu víc. Nepřišlo mi to ani nijak skvostně napsané, celkem průměr. Dokonce mi chvílemi přišlo, že je cílová skupina tak mezi patnácti a dvaceti lety, některé věci na mě byly trochu dětinské. Na druhou stranu musím ocenit romantickou linku mezi hlavními hrdiny, to bylo opravdu hezké a v porovnání s jinými YA knihami takové osvěžující.

28.02.2022 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Opět to nemá chybu, není nic, co bych mohla vytknout. Děj nádherně navazuje a v jednu chvíli mě úplně dostalo geniální propojení místa, času a zároveň vztahů, které mezi sebou momentálně postavy měly (setkání v pouštním městě)! Charakter Cress je zas úplně jiný, než předchozí hrdinky (a jiný, než jsem očekávala já) a ač jsem se bála, že si ji po Scarlet tak neoblíbím, opak je pravdou. Thornův charakter se dobře a logicky rozvíjí a dvojice Thorne/ Cress je ultimátně roztomilá :D Je to tak nepínavé, že nejde knihu odložit. Perfektní práce!

20.02.2022 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Hodně drsná únikovka - na to, že se na obalu knihy píše "pro čtenáře od 9 let" :) Samotný nápad Prašiny je originální, ačkoli inspiraci Foglarem nelze nevidět - přinejmenším v atmosféře čtvrti. Zatímco však Foglar psal v poklidném duchu, budujíc napětí mezi znepřátelenými stranami i kamarády a dodával příběhu hloubku pozvolným odhalováním tajemství s občasným a o to působivějším momentem překvapení, v Prašině jede nepřetržitá akce prakticky od začátku. Hrdinové jsou neustále na útěku, vystaveni nesčetným atakám ze strany ozbrojených dospělých záporáků. Asi se musí jednat o mariňáky a ne o běžné městské třináctileté děti, jinak si nedovedu vysvětlit, že se tak rychle vzpamatují z toho, že vidí člověka umřít, pak během necelých dvou dnů utrží mnohačetná zranění a stejně zvládnou zachránit svět. Napsáno je to ale opravdu dobře, líbí se mi použitý barvitý jazyk a je tam prakticky vše - tajemství, zrada, napětí i cit.

16.02.2022 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Rozdělila bych hodnocení knihy na tři části - první třetina byla ucouraná a nudná, druhá zase poněkud zmatená a fantaskní, až poslední třetina knize zachránila skóré. Po Grišovské trilogii a Šesti vranách jsem měla opravdu velká očekávání a zklamalo mě, že jsem se během čtení musela zamýšlet, co přesně mi na knize nesedí. Nakonec jsem dospěla k závěru, že tak do poloviny knihy spolu nepříliš dobře komunikují záměr a provedení. Grišovská pohádkovost se tře se dospělostí životních příběhů hlavních hrdinů a šílenstvím, které se odehrává ve Fjerdě. Celá linka se svatými je pro mě bizárek nehodný Bardugo, která staví fantasy na uvěřitelnosti. Za mě bych kvitovala, kdyby byla kniha pojatá tak nějak dospěleji celá, neskutečně by jí to prospělo, protože Bardugo jednoznačně psát umí, pobaví i ždíme slzy. Uvidím, co přinese druhý díl.

15.02.2022 3 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Vidím, že půjdu proti proudu, ale já jsem spokojená. Je nutné předestřít, že autorka je bezesporu grafoman. Našla bych spoustu pasáží, bez kterých se dalo obejít (čtenář nepotřebuje tři věty po sobě nesoucí totožné sdělení). Na druhou stranu příběh dobře odsýpá a díky napínavému ději se lze dobře začíst. Líbí se mi vývoj některých charakterů, bohužel Lou je skoro po celou dobu stejně otravná jako v jedničce a její neustálé lhaní a zatajování hází vidle do plánů skupiny. Oproti tomu oceňuji vývoj vztahu Reida a jeho matky a když se ve finále dobereme k odhalení velkého moudra, že otevřená komunikace člověku usnadní vztahy i život obecně, všem se uleví. Pro mě velké překvapení, po prvním dílu jsem se dost bála, ale na třetí se už těším.

09.02.2022 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Tohle se mi líbilo hned po Ashbournech asi nejvíc. Opravdu pecka! U některých pasáží mě vyloženě zamrazilo. Opět jiný pohled na to, co je skutečně děsivé - jestli duchové nebo lidé a jejich motivace.

03.02.2022 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Bylo to fajn :) Děj byl pravda trochu rozvleklejší a konec možná až moc překotný, ale dávalo to smysl a kniha se moc dobře četla. Bohužel se neubráním srovnání s Pýchou a předsudkem, jejíž mužští hrdinové byli o dost živější a oduševnělejší, Rozum a cit mi paradoxně přijde emocionálně plošší a nevzbouzel ve mně až takové sympatie k hlavním hrdinům. Už kvůli krásné práci s jazykem ale rozhodně stojí za přečtení.

02.02.2022 4 z 5

Zlatí vlci Zlatí vlci Roshani Chokshi

Velké zklamání. Těšila jsem se, zaujala mě recenze přirovnávající Zlaté vlky k mixu Šesti vran se Šifrou mistra Leonarda. Jaké překvapení, když jsem v reálu dostala něco mezi Indiana Jonesem a crossover fanfikcí, podivný mišmaš všeho možného od Šesti vran po Mechanického anděla. Typ magie, tzv. "tepectví" mi přijde nesmírně originální a spolu s nádechem orientálního mysticismu má úžasný potenciál, který však zaniká v důsledku mizerného vysvětlení jeho fungovaní v kontextu "našeho" světa, takže ve výsledku nepůsobí ani trochu uvěřitelně. Nepřesvědčil mě ani děj - každá stránka je přeplácaná překotným sledem událostí, které mě jako čtenáře zahltily. Kdyby se místo nonstop akce jako ve Star Wars od Disney soustředila na pár věcí a ty dobře rozvinula, udělala by autorka daleko lépe. Možná by se pak nestalo, že se pro překotný děj člověk začne prostě a jednoduše nudit.

Další zádrhel pro mě byly postavy - kolik jim je vůbec let? Působí strašně dětinsky, přitom mají být např. věhlasná tanečnice nebo patriarcha klanu. Proč patriarcha klanu skuhrá, že chce být něčí kamarád? Dokud pil víno a se všemi flirtoval, měl aspoň nějaký názor. Z knihy cítím křečovitou snahu vtisknout postavám originální charaktery a odlišit je od sebe, což se do velké míry daří, nicméně například Severin je pro mě zcela necharismatický lídr, který se kdovíproč občas chová úplně zcestně. Prošel si řadou traumat, přesto dobré tři čtvrtiny knihy působí zcela vyrovnaně, nemastně a neslaně, aby na závěr předvedl pár prapodivných úletů. Všechny postavy mají svoje zvláštnosti, ale víc než jako všehoschopní baddies proti zbytku světa působí jako skupina žalostně nekompetentních děcek.

Určitě nedoporučuju, pokud hledáte silné charaktery, uvěřitelný svět a vážíte si svého času. Pak je tu spousta daleko lepších knih.

31.01.2022 2 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Jedním slovem "utrpení". Je hezké, že autor psal knihu sobě pro radost a patrně viděl něco, co je lidem zvenčí skryté, ale pak moc nevidím smysl to vydávat (a je jedno, že se jedná o klasiku). Dialogy nesmírně reader-unfriendly, děj se neskutečně táhne kolem neustálého Letova žvanění o věcech, kterým lidé kolem nerozumí a ošklíbání nad tím, že jim nerozumí (jaký div) a je předehrou k posledním deseti stranám, na kterých se odehraje pointa. Mám ráda knihy, které mi přinesou nějakou myšlenku, nad kterou se pozastavím a zamyslím, ale zase nemyslím, že tohle je Talmud nebo Bible, abych si musela pasáž číst pětkrát a hledat v tom smysl. Škoda, předchozí tři díly byly fajn, ale tohle bylo horší než melanžový trip.

20.01.2022 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborný příběh, skvěle vyprávěno. Dalo se dobře orientovat v časech, ale špatně se mi orientovalo v rodinných vazbách - úplně to chtělo genealogický strom, ale to byla vlastně pointa knihy, takže chápu.

12.01.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Opět skvělé, zase trochu jiný typ strašidelného domu a prostředí, duchařina jak stehno, opravdu jsem se bála. Ke konci to až jemně zavánělo Lovecraftem, což hodně můžu. Malinko mi tu chyběla nějaká kočka, když byly v obou předchozích knihách :')

09.01.2022 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Dvojka je jednoznačně lepší, než jednička. Četlo se to samo, intriky jsou daleko propracovanější (a je jich víc, takže se to občas špatně sleduje), do očí mě nepraštila žádná vyložená nelogičnost - jenom tedy moc nechápu chování Vivi, která bere vše na lehkou váhu, ale vyhledem k tomu, jak sebedestruktivní sklony mají Jude s Cardanem, jí možná z toho psycha kolem přeskočilo.
Stále jsem si nedokázala oblíbit žádnou postavu. Kromě Jude a Cardana, kolem nichž se celý příběh točí, jsou jejich duševní pochody popsány jen povrchně. Kdyby jim bylo věnováno tolik prostoru, co popisům oděvů a šperků, byla by to jiná kniha. I tak ale hodnotím kladně, tenle díl byl dost slušný.

05.01.2022 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Dobře poskládaný příběh, místy celkem dost děsivé a hodně čtivé, líbily se mi především debaty o psychologickém profilu pachatele a že jsem se několikrát na konci kapitoly lekla. Na druhou stranu - zhruba od poloviny se dá poměrně úspěšně dedukovat, co se stane a kdo za to může. Knize by prospěla i trochu lépe vybudovaná atmosféra a ne tak jednoduchý styl psaní, ale za mě je to pořád velmi dobré.

28.12.2021 4 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Zajímavý vhled do problematiky exorcismu a vyšetřování paranormálních jevů. Spousta užitečných informací plus něco k zamyšlení. Pokud máte naposlouchané příběhy vyšetřování manželů Warrenových třeba z momentálně populárních podcastů, určitě doporučuji.

23.12.2021 5 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Tohle byla celkem zábava :D Přes váhavý začátek - nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli to není spíš pro dospívající (třeba otravné nadužívání závorek je dost typické) - jsem se pobavila opravdu dobře, v první části jsem se i zasmála nahlas. Druhá polovina byla méně vtipná, ale dost napínavá a nemohla jsem se dočkat, až se dozvím, jak to všechno dopadne. Taky bych byla nevěřila, že jdou popkulturní odkazy vpašovat i do historizující knihy a to velmi vkusně (Tvoje matka byla křečet a tvůj otec páchnul po bezinkách!). Btw tak dokonalá korelace mezi obálkou a obsahem se jen tak nevidí.

20.12.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Druhý díl se mi líbil víc, než první. Byl takový dobrodružnější a vynalézavější, líbí se mi vývoj vztahu Aliny a Mala a popis plíživého šílenství. Nikolaj celý příběh krásně rozzářil a skvěle pospojoval. Taky oceňuju uvěřitelnost - žádná Mary Sue, která přijde zachránit svět a všichni s ní jdou nadšeně do toho. Bomba!
Co mi vadilo byl český překlad. Nevím, jestli si to po sobě někdo aspoň přečetl, ale byla tam spousta překlepů, hlavně v názvech míst a jednou byli dokonce prohozeni Vasilij a Nikolaj, prostě nepochopitelné. Taky se mi ještě stále trochu krvácejí oči u skloňování ravských (ruských) pojmů, ono by nebylo na škodu zeptat se nějakého rodilého mluvčího a nepůsobilo by to tak šíleně. Ale to není chyba knihy jako takové, takže 5 hvězd geniální autorce!

16.12.2021 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Během první poloviny bych NIKDY nebyla řekla, ze mě druhá půlka tak rozseká. Už dlouho se mi nestalo, abych prolévala slzy a do toho se smála. Co mi to autorka udělala - první dvě knihy napínavé a vtipné a pak takový emocionální masakr :D Velmi oceňuju promyšlený, neuspěchaný závěr. Vynikající završení série.

10.12.2021 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Naprosto výborné, daleko lepší, než jednička! Čte se to samo a děj je tak napínavý, že jsem nestačila otáčet stránky. Velmi se mi líbí propojení s prvním dílem, jak postupně vystupují na povrch nové zvraty a Scarlet a Vlk jsou prostě... ach! Popravdě jsem to nečekala tak dobré, už se těším na další díl a už teď lituju, že jsou v sérii jen 4.

03.12.2021 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Nejdřív mi to nepřišlo tak dobré, jako první díl série, ale konec mě dostal :) Oproti prvnímu dílu méně děsivé, ale hodně napínavé.

29.11.2021 5 z 5