eva3992 eva3992 komentáře u knih

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Tapetář, novinka, která vyhrála Literární cenu Knižního klubu a myslím, že právem.
Příběh dvacetiletého Irvinga, který žije v Manchesteru v 50. letech minulého století. Irving nám ukazuje svůj život, vrací se do rodného Whitby na pohřeb svých rodičů a tím i vzpomíná na vše, co ve Whitby prožil.
Knížka je celá vyprávěna právě Irvingem, který nám postupně odhaluje svá tajemství, představy i své vnímání života.
V příběhu se střídá současnost s minulostí, není to nijak odděleno, ale je to velice dobře napsané, že se v ději neztrácíte.
Nečekejte jednoduchou oddechovku, knížka Vás donutí se zamyslet.
Určitě je kniha srovnatelná se zahraniční prózou a těším se, že autorka brzy přidá další knihu.
A mimochodem je pro mě až nepochopitelné, jak něco tak vyspělého mohla napsat tak mladá holčina. Super!

21.09.2019 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Příběh dívky Emily, která jednou v baru potká Adama, muže svých snů. Jejich vztah je naprosto idylický, má jen jednu vadu na kráse - skoro tchyni Pamelu. Chce snad Pamela, aby Emily zemřela?
Mrazivý psychothriller, který Vám nedá spát. Manipulace mysli je opravdu silná zbraň.
Příběh plný zápletek a napětí a na konci Vás čeká odhalení, které si myslím, nikdo nečeká.
Některé pasáže byly pro mě trochu zdlouhavější, ale jinak se kniha četla moc pěkně a uchovávala mě v příjemném napětí.

19.09.2019 4 z 5

Kočky v akci! Neuvěřitelné kočičí příběhy Kočky v akci! Neuvěřitelné kočičí příběhy Kimberlie Hamilton

Přiznám se, že jsem si tuto knížku půjčila z knihovničky od Lukáška, ale jelikož jsem kočkomil, tak jsem si ji prostě nemohla nechat ujít.
V knížce je víc jak třicet příběhů o kočkách, které jsou neuvěřitelné, ale pravdivé. Dozvíte se zde třeba o kočce knihovnici, o kocourkovi, který ve válce zachránil život, o kočkách na lodi, ve vesmíru a mnoho dalších.
Příběhy jsou proloženy fakty, mýty i historií koček, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací.
Nádherné obrázky vytvořilo celkem 17 ilustrátorů.
Opravdu úžasná knížka. Povinná četba pro všechny kočkomily bez rozdílu věku!

16.09.2019 5 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Tato kniha nám slibuje, že se dozvíme vše o tomto seriálu. Od jeho začátku, až po jeho velkou popularitu. Pohledy do zákulisí, historky,...
Na knížku jsem se moc těšila, protože Přátelé miluji a viděla jsem je nespočetkrát, ale upřímně jsem byla velmi zklamaná.
Je psána stylem, jako kdyby to byl novinový článek, nezajímavě, nepohltí Vás. Od začátku do konce je tu zmiňováno pro porovnání spoustu Amerických seriálů, jejichž názvy mi vůbec nic neříkaly.
Autorka se snažila knihu vést chronologicky, ale v jednotlivých kapitolách skáče od jednoho tématu k druhému.
V knize měly být známé hlášky ze seriálu, našla jsem jich tak pět schovaných někde v závorce v textu. A právě závorky a poznámky pod čarou (těch bylo v knize 85!), s tím jsem měla další problém, protože byly všude.
Knihu bych uvítala napsanou lehčí formou, s fotkami, zajímavěji, poutavěji.
I nadále zůstanu věrná seriálu a budu se na něj raději dívat, než si o něm číst :-)

15.09.2019 2 z 5

Nejsem dokonalá? Nejsem dokonalá? Michelle Elman

Skutečný příběh autorky Michelle Elmanové, která toho do pětadvaceti stihla opravdu hodně... Narodila se s hydrocefalem, kvůli kterému podstoupila spoustu operací. Při jedné z nich dokonce odhalili nádor na mozku. Autorka popisuje své zážitky z jednotky intenzivní péče, kde jako jedenáctiletá strávila několik dlouhých smutných měsíců.
Po období v nemocnici se vrátila do internátní dívčí školy, kde zažívala šikanu, ale i první úspěchy a nakonec poznala i přátelství.
Michelle vystudovala psychologii a rozhodla se pomáhat lidem, kteří nejsou spokojeni s vlastním tělem.
Klíč ke šťastnému prožívání sebe samých máme uvnitř své hlavy. Nechme si jen ukázat, jak se k němu dostat.
Knížka plná smutku a bolesti, ale zároveň také naděje a pozitivního přístupu.
Je napsaná dokonale, že vše prožíváte s autorkou, vtáhne Vás do vyprávění. Stránky Vám mizí před očima a hltáte každé slovo.
Mám moc ráda příběhy podle skutečných událostí a tento má navíc přidanou hodnotu, že se díky ní můžete spoustu dozvědět i o sobě.
Doporučuji všem ženám, aby si ji přečetly.

12.09.2019 4 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Příběh Elly, která vyslechne ve vlaku rozhovor dvou dívek, které se právě seznámily s muži, kteří jsou na cestě z vězení. Ella má pocit, že by měla zasáhnout, aby se dívkám třeba něco nestalo, ale nakonec nic neudělá. Druhý den ráno zjistí, že jedna z dívek je pohřešovaná.
Ani po roce vyšetřování není jasné kam a jak mladá Anna zmizela a Ella se celou dobu trápí, že tenkrát nezasáhla. Navíc začala dostávat anonymní dopisy o tom, že ji někdo sleduje.
Kniha je vyprávěna z pohledu několika osob a každý má své tajemství. V průběhu času odhalujete jednotlivé postavy a dáváte si dohromady příběh, který Vás celou dobu udržuje v napětí.
Vůbec jsem neodhadla, jak Anna zmizela, ani kdo posílal Elle dopisy.
Spíše než thrillerem bych příběh považovala za detektivku.
Knížka je velice čtivě napsaná, je přehledná kdo je kdo. Někdy se trochu opakují myšlenky, ale jinak fajn čtení.

11.09.2019 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Může obsahovat SPOILER
Nabarvené ptáče je dramatický příběh malého židovského chlapce v období druhé světové války.
Na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce na vesnici a doufali, že se tak vyhne krutostem války a po ní se opět šťastně shledají.
Pěstounka, u které měl žít, zemřela za dva měsíce a malý chlapec se dal na útěk. Celé čtyři roky se potuloval od vesnice k vesnici a snažil se najít, u koho by mohl zůstat.
Vesničané ho považovali za ztracené cikáně, tak se ho nechtěli ujmout kvůli tomu, aby ho nenašli Němci a hlavně se báli, že je chlapec uhrane.
Cestou se chlapec setkal doslova se zvěrstvem a krutostí. Nejen vůči němu, ale i lidí ve vesnici navzájem.
Právě surovost této knihy způsobovalo od jejího vydání silné kontroverze. Jedni chtěli kvůli tomu autora zničit, od odalších získal autor prestižní literární ceny.
Knížka je velice pěkně, čtivě napsaná. Celá je vyprávěna z pohledu malého chlapce. Místa i události jsou dobře vykresleny, že máte pocit, že jste přímo tam.
Krutosti jsou někdy hodně drsné, ale věřím, že taková doba byla a nemělo by se před tím zavírat oči.
Knížku jsem si přečetla až na základě nového filmu a rozhodla jsem se, že se na něj půjdu také podívat.
Knížku nedoporučuji slabším povahám, ale kdo má rád příběhy z období druhé světové války, neměla by ho kniha minout.

09.09.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Do odlehlého venkovského hotelu dorazí několik hostů, aby si užili úžasný víkend na romantickém místě, daleko od běžných starostí.
Počasí se zhorší natolik, že hotel zůstane úplně odříznutý od světa. Nikdo další se nedostane tam a nikdo se nedostane ani z hotelu. Kvůli silné sněhové bouři přestane fungovat elektřina a tím přijdou i o veškerý kontakt se světem.
První noc se stane nehoda. Jeden z návštěvníků hotelu spadne ze schodů a umře. Hosté začínají pochybovat, zda to byla nehoda a když se za pár hodin stane skutečně vražda, tak už není pochyb.
Dvanáct různých lidí v hotelu a je jasné, že je mezi nimi vrah. Co mají dělat? A dočkají se dalšího rána?
Napínavý detektivní příběh, u kterého do poslední chvíle nevíte, kdo je vrah a hlavně proč zabíjel.
Kniha je vyprávěna všemi návštěvníky hotelu a tak vidíte, co se jim zrovna honí v hlavě a odkrýváte tajemství každého z nich.
Kniha se velice dobře čte a i když jí vypráví dost lidí, je to přehledné a v postavách máte jasno od začátku do konce.
Atmosféra hotelu a zimní přírody byla úžasná.
Pro milovníky detektivek knihu určitě doporučuji.

08.09.2019 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Hazel, šestnáctiletá dívka ve čtvrtém stádiu rakoviny. Augustus, sedmnáctiletý kluk, který ze souboje s rakovinou vyšel s amputovanou nohou. Během chvíle je jasné, že ti dva patří k sobě. Jejich společná cesta trvá jen pár měsíců a jako každý velký milostný příběh končí smrtí. Přesto kniha není o smrti, jak píše anotace. Je o lásce. O tom, že svět není továrna na splněná přání a opravdová statečnost nemusí vždycky zachraňovat lidstvo.
Tato kniha i film mě úplně minuly. Mám trochu problém s knihami, které jsou moc vychvalované. Čekám od nich více, než pak ve skutečnosti dostanu.
Hvězdy nám nepřály - co k tomu napsat? Já sama nevím, mám z knihy smíšené pocity.
Kniha je o nemoci, je hlavně o lásce, je plná humoru, který se snaží zlehčovat situaci.
Knížka byla pěkná, dobře se četla, ale "něco" mi na ni nesedlo.
Knížka s podobným námětem, Pět kroků od sebe, se mi líbila víc.

07.09.2019 4 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Příběh Františka, který se vydal z lékárny svého otce z Prahy, aby utekl před svou minulostí. Začne pracovat ve Štramberku v malé lékárně, kde se snaží zapomenout na nepříjemné události, které ho tíží.
Jeho zálibou jsou zkameněliny a při výpravách do nedalekého lomu si najde přítele, který se mu snaží pomoci v jeho trápení.
Rozplétání Františkových problémů Vás nakonec určitě překvapí.
Dalším příběhem v knize je záhada u nejbohatšího muže ve městě, kterému umírají děti a nikdo neví proč. Je to kletba nebo jde o zločin? Vyřešení záhady je určitě zajímavé.
Příběh hezky plyne, je pěkně napsaný. Stále Vás udržuje v napětí a nutí Vás číst dál.
Velice mě bavilo vyprávění z lékárny - všechny bylinky, tinktury, výroba mastí, léků i jedy.
A i seznámení se s tradicemi na venkově kolem roku 1910 bylo moc zajímavé, některé jsem vůbec neznala.
Ač je příběh smyšlený, dočtete se v něm i o reálných postavách, např. T.G. Masaryk, Sigmund Freud, Gustav Hell....
Příjemné čtení, doporučuji.

05.09.2019 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Příběh Malky, kterou si adoptovali, když byla ještě miminko. Vyrůstání v adoptivní rodině nebylo vůbec snadné, ani pro ni, ani pro její rodiče, kteří však dělali vše pro to, aby byla šťastná a všichni spolu dobře vycházeli.
Malka se i v dospělosti snažila najít svoje místo na světě a neměla to lehké. Nakonec se sama dostala do složité životní situace, kdy nebylo jednoduché rozhodnout se, co dál.
Příběh o rodičovství z různých pohledů - dětí, rodičů, prarodičů, bezdětných párů, svobodných matek...
Příběh o životě a jeho nevyzpytatelných cestách.
Kniha je vyprávěna z různých pohledů - Malky, její adoptivní matky Iny a Alice, která nemůže mít vlastní děti a ráda by je adoptovala.
Čtenář má tedy možnost uvidět siutace ze všech stran a tím pozná všechny souvislosti a může si udělat kompletní obrázek.
Knížka plná naděje i beznaděje, lásky i nenávisti. O životě i o Bohu.
Ze začátku jsem měla problém se začíst. Během jedné stránky se vystřídaly různé postavy v myšlenkách i popisech a špatně jsem se orientovala. Ale za chvilku jsem si na styl psaní zvykla a děj začal být tak napínavý, že jsem knihu už neodložila a přečetla ji na jeden zátah.

02.09.2019 4 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

Příběh o jedné "obyčejné" rodině. Tak alespoň působí na venek, ale zdání klame.
Domácí násilí, problém, který se velmi špatně řeší. Oběť se snadno dostane do omylu, že je to prostě v pořádku a tak raději mlčí.
V knize se celý příběh posune ještě dál, kdy se z manžela stane psychopat, který chce rodinu úplně zničit.
Knížka je vyprávěna z pohledu všech členů rodiny - otce, matky a devítileté dcery. Čtenář si tak může udělat obrázek, jak tento problém vnímá každý z nich.
Příběh plný emocí, který třeba někomu pomůže otevřít oči.
Knížka je pěkně napsaná a má spád.

31.08.2019 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Wau.... jak to, že jsem to nepřečetla už dřív????
Příběh o Lily, která neměla jednoduché dětství. Po škole se přestěhuje do Bostonu, protože jí jeden dávný přítel řekl, že v Bostonu, je všechno lepší. A chvíli se zdálo, že skutečně ano.
Lily si otevře vysněné květinářství, zamiluje se do neurochirurga Ryla a vypadá to, že nemůže být štastnější. Ale stačí 15 vteřin, aby se jí změnil život a ukázal jí zase tu špatnou stranu.
Příběh o stále aktuálním problému, se kterým není jednoduché se poprat. Román vychází ze skutečných zážitků autorky. Je upřímný, otevřený, citlivý, dojemný, plný emocí.
Knížka je nádherně napsaná, čte se úplně sama. Okamžitě se ponoříte do příběhu a knížku neodložíte, dokud ji nepřečtete.
Každou chvilku budete s Lily prožívat, budete ji fandit, budete ji chtět poradit.
Za mě jednoznačně úžasná knížka, kterou doporučuji všem.
Toto je třetí knížka od Colleen, kterou jsem četla a okamžitě jsem si objednala další, protože prostě musím mít všechny :-)

30.08.2019 5 z 5

Přej mi domov Přej mi domov Kay Bratt

Příběh mladé dívky Kary, která se vydává na cestu bez cíle. Pár dolarů v kapse, batoh na zádech a nechává svůj ne příliš šťastný život za sebou. Cestou se k ní přidá toulavý pes. Nejdříve Kara nechce, aby šel s ní, ale nakonec psím očím neodolá a stane se z něj nejvěrnější přítel.
V průběhu putování Kara vzpomíná na svou sestru - dvojče - Hanu a na všechny nevydařené pěstounské rodiny, kterými si společně prošly. Nesnadné dětství a dospívání ji naučilo nedůvěřovat lidem, ale platí to vždy? Na své cestě potká spousty lidí, kteří by si její důvěru zasloužili. Kara je však hodně opatrná, aby nikomu neprozradila svá tajemství.
Milý a dojemný příběh. Milovníci pejsků si určitě pobrečí. Kniha na mě byla trošku moc milá :-), ale dobře se četla.
Psa Hemiho si okamžitě zamilujete, Kara Vám bude občas lézt na nervy.
Já osobně miluji "road movie" ve filmové i knižní podobě, takže mě kniha bavila. Podíváte se díky ní na různá místa a dozvíte se třeba i něco nového.

29.08.2019 3 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Lucy a Joshua se společně nenávidí. Pracují spolu a celé dny se "špičkují". Ve firmě se rýsuje možnost povýšení a tak spolu soupeří o to víc.
Mezi láskou a nenávistí je však velmi tenká hranice.
Podle anotace jsem si myslela, že to bude příjemná oddechovka, ale nakonec mi kniha přišla hloupá.
Je vyprávěna pohledem Lucy, která celou dobu vychvaluje Joshovu postavu, povahu a vůbec celého Joshe.
Samozřejmě se do sebe zamilují, ale kvůli každé hlouposti se stále hádají.
Za mě zatím nejhorší knížka, kterou jsem letos četla.

26.08.2019 1 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Tuto knížku jsem dlouho odkládala. Po přečtení anotace jsem se bála, že bude plná postav, ve kterých se nevyznám a navíc reálné postavy z historie a duchařina k tomu... nakonec jsem byla ráda, že jsem se do ní pustila.
Ruth se vydává za nemocným otcem, který bohužel brzy zemře. V domě se potká s podvodníkem, který se vydává za ošetřovatele jeho otce a dělá si nárok na dědictví. Rozhodně nebude jednoduché se ho zbavit.
V pozůstalosti rodičů nalezla Ruth deník svého předka Thomase Erskina z 18. stolení. Natolik ji zaujal, že se rozhodla vytvořit rodokmen a zjistit co nejvíce o svých předcích.
O Thomasovi se navíc dozví, že měl nadpřirozené schopnosti a viděl duchy, se kterými mohl i mluvit. Ruth v sobě pomalu nachází podobnou schopnost a začne komunikovat přímo s Thomasem. Tak se dozví i ty nejmenší detaily a všechna tajemství z rodinné historie.
Příběh je velice napínavý, pěkně se čte. Postavy a příběhy z minulosti jsou jasné. Dobře se střídají vyprávění z minulosti a současnosti.
Trošku mě zklamal konec. Téměř pětset stran napětí se vyřešilo na pěti stranách. Čekala bych to trošku více rozvedené.
Ale i tak byla knížka moc pěkná a doporučuji si ji přečíst.

25.08.2019 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dědina - současná vesnice. Čtyři příběhy vzájemně propletené.
S každou poustavou budete mít pocit, že právě ji znáte od Vás z vesnice. Zavzpomínáte, jaké to bylo s Vaší babičkou a s dědou.
Najdete zde právě Vašeho souseda.
Všechno je Vám tak blízké...
Drby na vesnici (hlavně v prodejně), vztahy v rodině, peníze a závist, láska i nevěra, humor i smutek.
Žádné velké dějové zvraty zde nečekejte. Ale je zde příjemné čtení, ve kterém se prostě najdete.
Kniha nikoho nesoudí, je to jen na Vás, jak se s tím "poperete"
A použitý jazyk, kdy spisovnou češtinu nehledejte, je už jen třešnička na dortu.

22.08.2019 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tiffy, která potřebuje rychle nové a levné bydlení a Leon, který potřebuje peníze. Pronajímá svůj byt pouze od večera do rána, kdy on sám je v práci. Tak začíná příběh dvou lidí, kteří se nikdy neviděli, ale díky svým vzkazům na lístečcích, které si navzájem zanechávají všude po bytě, se z nich stanou přátelé a později snad i něco víc...
Samotný příběh Tiffy a Leona je obohacen o další osudy jejich nejbližších - Leonova bratra, Tiffiiných kamarádů i jejího šíleného bývalého přítele a mnoha dalších.
Příjemný romantický příběh, který se velice dobře četl. Děj má spád, příběh je i vtipný. Nečekejte žádné hluboké myšlenky, ale prostě se bavte.
Určitě doporučuji si přečíst.

21.08.2019 4 z 5

Sestry Springovy Sestry Springovy Anna Todd

Příběh čtyř sester, které vyrůstají na vojenské základně v New Orleans. Jejich otce nasadí do války v Iráku a tak doma bez něj žijí, jak nejlépe umí.
Nejstarší Meg touží po svatbě a po rodině, Beth pomáhá v domácnosti a hledá své místo, Yo sní o novinářské kariéře v New Yorku a nejmladší Amy by chtěla co nejdřív být stejná, jako její starší sestry.
Knížka je určena mladším čtenářkám. Pro mě byla místy hloupá až trapná.

18.08.2019 3 z 5

Tisíc dokonalých tónů - Když se vášeň změní v posedlost Tisíc dokonalých tónů - Když se vášeň změní v posedlost C.G. Drews

Příběh o tom, jak se vášeň může změnit v posedlost.
Beck, sedmnáctiletý kluk, je nucen svou matkou hrát na klavír. Ta je bývalá úspěšná klavíristka, která kvůli nemoci musela s hraním přestat. Chce po Beckovi, aby se stal skvělým klavíristou a zastoupil ji tak v hudebním světě.
Beck nenávidí hru na klavír, raději by hudbu skládal, ale bojí se neposlechnout svou matku, protože pak přijde krutý trest. A navíc nechce, aby matka ublížila jeho mladší sestře, o kterou se Beck stará.
Do cesty mu vstoupí veselá dívka Augusta, která ráda pomáhá ublíženým zvířátkům. Je v jejich silách pomoci i Beckovi? A nebo už to nikdo nedokáže?
Příběh nabitý emocemi. Od samého začátku máte pocit, že mustíe zasáhnout a Beckovi pomoci, aby se dostal od násilnické matky pryč.
Ke konci knížky jsem brečela a dočetla jsem ji v slzách. Skutečně silný příběh, který mě zasáhl.

13.08.2019 5 z 5