Apatykář

kniha od:

Apatykář https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402479/bmid_apatykar-Zka-402479.jpg 3.8 191

Historický román s detektivní zápletkou. Po studiích a dvouleté praxi v otcově pražské lékárně se František vydal za prací do Štramberka. Tíží ho zdravotní problémy a tajemství, která mu nedají spát. I ve zdánlivě poklidném městečku, kde se chtěl věnovat studiu přírody a zotavit se, však narazí na znepokojivou záhadu. Pronásleduje místní bohatou rodinu kletba, nebo jde o zločin?... celý text

Komentáře (56)

Komentáře 56 Recenze 5

simca9342
simca9342
22.07.2023 5 z 5

Přečtená loni.

Mladý vystudovaný medik František nástupuje jako apatykář do služeb ke starému lékárníkovi. Práce je to velmi pečlivá, ale se při ní a domácí konverzaci s ostatními obyvateli domu začne odhalovat Františkovo soukromí a o utajené minulosti, která není vůbec šťastná nevěděl nikdo. Nový lékárník se ji snaží skrýt přede všemi. Nejvíce však před ním samotným.
Nevím proč, ale děj mi připomíná filmy Šarlatán a hlavně Dr.Martina v podání svérázného Miroslava Donutila.

jitka7326
jitka7326
22.03.2023 5 z 5

Příběh mladého lékárníka, který nastoupil do lékárny ve Štramberku. Pomalu se sžívá místními lidmi a bojuje se svými "démony." Rozhodně tuto knížku nepovažuji za historickou detektivku.


Parwana
Parwana
15.02.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem si opravdu hodně užila. Pěkné prostředí Štramberka, milé postavy, které si člověk hned zamiluje, foklórní nádech a lidové tradice. Dlouho jsem čekala, jaká záhada se kde vynoří, mno dočkala jsem se, konec byl čekaný, ale do celého příběhu pěkně sedl. Určitě sáhnu i po dalších titulech od této autorky.

Jirinamac
Jirinamac
20.01.2023 3 z 5

Knížku jsem četla před delší dobou, ale nějak jsem na ní pozapomněla. Četla jsem jí po Podolské a ta se mě líbila víc. Je to tedy úplně jiné téma, tak to nejde srovnávat a trošku mi to připomínalo Šarlatána. U mne to není knížka, nad kterou bych dlouho přemýšlela, ale záhada, proč v domě umíraly děti byla zajímavá.

Kakho-Oto
Kakho-Oto
16.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Čtivý a celkem i zajímavý román, jehož děj se celkem pomalu rozjížděl, ale dobře se četl po celou dobu. Jsem rád, že se nakonec František "vykrystalizoval" jako kladná postava, a navíc skončil dobře. V románu vlastně nejsou ani žádné vyloženě záporné postavy, přesto bylo co číst. Překvapilo mě rozuzlení záhady, proč umíraly ve vile děti. Ve Štramberku jsem byl jenom jednou, přesto na mě zapůsobil svým geniem loci. Kopřivnice a Štramberk byly také místy, kde vyrůstal slavný malíř Zdeněk Burian.

moudivlacek
moudivlacek
16.12.2022 3 z 5

Hezký poklidný příběh mladého lékárníka Františka na svém novém působišti, se svým tajemstvím, se svou snahou nechat minulost minulostí. Starší lékárník ho přijme nejen za svého pomocníka, ale i za "člena rodiny". František se seznámí s místními lidmi a snaží se pochytit jejich místní nářečí. Zaujme ho místní nejbohatší rodina pana ředitele, kterou stíhá jedna tragedie za druhou, umírají ji velmi malé děti, či paní stíhá jeden potrat za druhým. Františkovi to nedá spát. A pak je tu také mladá dívka v hostinci, Teresa, do které se zakoukal. Ale František má pocit, že u ní vítězí starší lékárník. František potkává švagra ředitele, studenta psychologie, stávají se kamarády, a vzájemně si chtějí pomoci.
Příběh, který je takovou klidnou jednohubkou, vůbec není špatný, je tu záhada, romantika, popis lidí i místa toho času, skvěle napasované místní nářečí, ale už jsem četla knihy, které mě zaujaly více.

Atara16
Atara16
31.07.2022 4 z 5

Knížka mě zaujala i svoji obálkou a jsem ráda že jsem po téhle oddechové sáhla.

LenkaKa
LenkaKa
31.07.2022 3 z 5

Docela zajímavá kniha. Trochu pomalejší rozjezd, ale nakonec se "záhady" objevily a vyřešily.

veriszv
veriszv
07.07.2022 4 z 5

Apatykář byl velice příjemnou historickou oddechovku ze zajímavého prostředí lékárny, navíc s detektivní zápletkou.

Neměla jsem žádná očekávání, protože jsem knihu vůbec neznala, ale náhodně jsem ji vybrala z nabídky eknih v knihovně. O to víc jsem byla příjemně překvapená.

Není to náročné čtení, mezi řádky toho asi moc nenajdete. Je to příběh s jasnou linkou, ale i tak se mi moc líbil.
Dozvěděla jsem se nějaké zajímavosti a líbí se mi styl psaní. Autorka navíc skvěle vykresluje dobu, společenské konvence i místo a atmosféru.

Oceňuju, že je v závěru zmíněno, co jsou skutečné postavy a místa, a co je smyšlené.
Pokud máte chuť vydat se do Štramberské lékárny za lékárníkem Františkem, tak do toho!

KanWay
KanWay
25.06.2022 3 z 5

Autorka uměle ztvárnila boj mezi osvícenskou vědou a tmářstvím, mezi svobodou a závislostí, ALE od autorky Kdo šije u Podolské bych ocenil propracovanější postavy – charaktery postav mi přišly takové.... nemastné, neslané a těžko uvěřitelné :-/ Za mě slabší dílo jinak skvělé autorky.

Len2očka
Len2očka
07.03.2022 4 z 5

Pro mě oddychové a povedené čtení,děj mě nechal si dělat vlastní závěry,a to mě baví.

hanap
hanap
15.01.2022 3 z 5

Přecitlivělý mladý lékárník František, poznamenaný výchovou v rodine si hledá svoji cestu v životě, má nakonec štěstí kluk jeden.

Kanimůra2
Kanimůra2
11.12.2021 3 z 5

Po paní Podolské zklamání. No taky je to úplně z jiného ranku...
Přesto jsem se nemohla začíst. Zkrátka, všechno se nepovede. Nějak si pod historickou detektivkou představuji něco jiného. Těšila jsem se, že se vymaním ze středověkého pojetí detektivky, ale zázrak se nekonal.

Aghatte
Aghatte
20.11.2021 3 z 5

Bavilo mě to o dost méně než "paní Podolská".
Nějak jsem se nedokázala vžít, vadily mi ty náznaky, člověk pořád čekal, co se provalí.
František byl chudák, ale naštěstí měl štěstí v neštěstí, jelikož jeho hřích asi nic neodčiní, což on v koutku duše ví, ale hoď kamenem, kdo jsi bez viny....
Problém v rodině ředitele byl tak nějak jasný od začátku, takže překvapení se nekonalo, spíš mi bylo divné, že sjížděli všechny možné doktory a kapacity a nikoho to nenapadlo...
Ale to by František neměl možnost vykoupení, tudíž na něčem ta kniha stát musela. :-)
A všeho, i štěstí jen dočasu, tudíž na konci si klepeme na čelo všichni.

Jittka
Jittka
13.11.2021 5 z 5

Moc krásný příběh, četl se úplně sám. Nic složitého, spletitého, prostě oddechovka s malou záhadou.

HanulkaK.
HanulkaK.
28.10.2021 5 z 5

Příběh se mi četl velice příjemně, určitě si od autorky přečtu i další knihy.

Moncele
Moncele
27.09.2021 5 z 5

Musím říct, že se mi kniha moc líbíla. Možná proto, že jsem měla celou dobu na paměti, že je velký rozdíl mezi světem roku 1908 a roku 2021 a mám ráda historii a vyprávění o dávných dobách. To, co je dnes běžné a tolerované, v té době mohlo působit velmi nepatřičně. Autorka, alespoň dle mého mínění, dobře vybudovala napětí a tajemno kolem hlavní postavy Františka, stále jsem přemýšlela, co tak hrozného mohl provést a co ho trápí. Shodou okolností jsem v poslední době četla několik knih z počátku 20. století o lécích a jejich nadužívání, takže jsem dohledávala jejich důsledky. Lituji pouze toho, že mi letos nevyšlo vyjet do Štramberka, příběh by pro mě měl další kouzlo...

pydla
pydla
11.07.2021 3 z 5

Kniha Apatykář, je dobře se čtoucí kniha o Františkovi a jedné záhadě, kterou se mu povedlo vyřešit.
Autorka se snažila držet napětí a tajemno příběhu, ale moc se ji to nepodařilo. Nicméně příběh o Františkovi, chvílemi lítostivý, chvílemi na facku, se celkem zdařil. Jen škoda toho uspěchaného konce.
Já chválím prostředí Štramberku a popis tamních zvyklostí a jazyka.
Taky jsem tam zažil krásné chvíle se svou láskou.

Sofonisba
Sofonisba
22.01.2021 3 z 5

Anotace byla slibná, čekala jsem víc. Na druhou stranu - kdo má rád bylinky a zná Štramberk a jeho okolí, mohl být knihou nadšen.

vitavita
vitavita
11.01.2021

Příjemné počtení, podobně jako Kdo šije u Podolské ?, paní Lucie nás v budoucnu určitě překvapí. Třeba románem z Brněnska či Slovácka ...

volodymyr9620
volodymyr9620
20.10.2020 5 z 5

Určitě doporučuji! Kniha je opravdu zajímavá, dokáže udržet čtenáře v napětí od začátku do konce, uvádí do kouzelné atmosféry. Dynamický scénář, text není nudný, události navazují jedna na druhou. Dal by se podle toho natočit pjeknoučky film.

DreamerX9
DreamerX9
22.09.2020 1 z 5

Kniha mě nijak nezaujala, příběh zajímavý ale to je tak všechno

MotyckovaP
MotyckovaP
28.08.2020 1 z 5

Ani jsem nedočetla. Nemohla jsem se k tomu dokopat. Vůbec mě nenadchla...

davas
davas
18.07.2020 5 z 5

Pěkný příběh ze života z místa, které jsme navštěvovali od školního věku, později s vlastními dětmi.. Styl psaní a čtivost dobrá,bavilo mě to a proto hodnotím plným počtem

radus
radus
29.06.2020 3 z 5

Knížka se mi líbila už podle obalu, ale po přečtení zdejších komentářů jsem se do ní pustila trošku s obavami. František mi nebyl moc sympatický, jeho minulost nebyla tolik tajemná jak se zpočátku zdálo a nemoc dítěte vlastně taky nebyla zas takovou záhadou. Ale autorka dokázala vnést do knihy tajemno a trošku nás napínala. Nakonec musím uznat, že to nebylo úplně špatné, jen jsem možná čekala něco jiného...

katka134
katka134
21.06.2020 3 z 5

Příběh o apatykáři mě nezaujal, i když bylinkaření mě baví.
Oceňuji jen neotřelou zápletku.

Odetta889
Odetta889
16.05.2020 3 z 5

Taková limonádka....

cérka
cérka
29.04.2020 5 z 5

"Komplikovanost dospělé světa nás někdy odvádí od toho podstatného, protože to důležité je někdy velmi prosté."

Věta, kterou jsem nedávno četla v úplně jiné souvislosti, která ale podle mě skvělé vystihuje podstatu děje této knihy.
Nečekala jsem vůbec nic a o to víc jsem mile překvapena!
Sedl mi jazyk (miluji různá nářečí), prostředí lékárny (asi si znova přečtu Farmaceutku), časové zasazení i postavy. Autorka skvěle popsala komplikovanost vztahů, upjatost doby svázané konvencemi a přetvářkou.
Navíc se v závěru knihy dozvíte, které postavy opravdu žily a které jsou pouze autorčinou fikcí. Čehož já si velmi cením.
Žádné hluboké myšlenky či vzkazy mezi řádky tady nehledejte. U této knihy si prostě odpočinete a zavzpomínáte na dobu přelomu 19. a 20. století. Ještě teď cítím vůni lékárny :)

KatkaP.
KatkaP.
19.03.2020 5 z 5

Moc příjemná kniha, krásně vykreslené postavy, sympatická hlavní postava Františka.

hedvikasylar
hedvikasylar
18.01.2020 4 z 5

Velice čtivá a napínavá kniha, postavy čitelné a dobře propracované, ještě nemám dočteno, ale očekávám překvapivý a neotřelý závěr. Doporučuji, příjemné překvapení na domácí scéně!