eva3992 eva3992 komentáře u knih

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Příběh o Russellovi, který si žije spokojený život. Má dobrou práci, milovanou manželku a krásnou dcerku. Jednoho dne přijde Russell o práci a stane se tak mužem v domácnosti, zatímco jeho žena Vivien získá dobře placené, ale časově náročné zaměstnání. Role se tedy obrátí a manželé se začínají odcizovat. Dá se ještě celá rodina zachránit?
Příběh, který se může stát komukoliv z nás. Příběh o každodenních radostech a starostech.
Knížka se čte velice dobře, okamžitě Vás vtáhne do děje. A i když má přes 500 stran, měla jsem ji za dva dny přečtenou.
První polovina knihy je trošku pomalejší, ale pak se rozjede a stále se něco děje. Na konec si rozhodně připravte kapesníky, budete je potřebovat.
Je to moje první kniha od Nicholase Sparkse a rozhodně si od něj musím přečíst i něco dalšího.

12.11.2019 4 z 5

Podivné přátelství Podivné přátelství Iveta Svobodová

Kniha o dvou příbězích propojená hlavními postavami. Policejní vyšetřovatel Luboš a mladá právnička, která přešla k policii, Kamila, spolu rozplétají zapeklité případy.
V prvním příběhu řeší vraždu mladé ženy, kdy se její bývalý manžel stane hlavním podezřelým. Kamila však věří v jeho nevinu a dělá vše pro to, aby ho osvobodili.
V druhém příběhu se Luboš vrací k případu z minulosti, kdy byl jeden z obviněných neprávem odsouzen. Pomocí přátel Luboš odhaluje, jak to tenkrát celé vlastně bylo.
Knížka v konečném pohledu není až tak špatná, ale úplně mě nepohltila a mám k ní několik výtek.
Hned na začátku prvního příběhu mě naštvala Kamila, protože udělala něco, co si jako policistka nemůže dovolit. Tím jsem si ji hned zprotivila.
V knize jsou stále všichni zamyšlení tak, že nevnímají okolí. Po třetí mi to přišlo vtipné, když to tam bylo už desetkrát, tak mi to vadilo.
Hodně často se v ději opakovaly stejné myšlenky, několikrát bych je klidně vynechala.
Co mi hodně vadilo bylo, že nesedí časová rovina. Jedna z postav se narodila v roce 1988 a v roce 2012 ji bylo podle knihy 27 let :-) A ještě mě zarazilo, zda byl v roce 1987 v Československu automat na kávu.
Každopádně zajímavý námět detektivky, překvapivý závěr a na můj vkus moc velký happy end.

09.11.2019 3 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

Tato kniha je životopisem Martina Greenfielda. Jako třináctiletý se dostal do Osvětimi, kde přišel o celou rodinu. Válku přežil a když přišel rok 1948 rozhodl se, že emigruje do Ameriky. Tvrdá práce a velké cíle ho dovedli až k vlastní firmě, která šila pánské obleky, třeba i pro prezidenty a známe osobnosti.
Knížka mě oslovila, moc mě bavila a přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Přišlo mi, jak kdyby mi můj děda vyprávěl svůj příběh. Bylo to osobní, lidské. Celý příběh měl spád a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. Třeba právě z módního průmyslu, o kterém jsem samozřejmě neměla ani tušení. Ale bylo to podáno tak, že mě to skutečně bavilo a zajímalo.
Příběh je také o tom, jak je důležité jít si za svými sny. Bonusem v knize jsou fotografie z autorova života.
Doporučuji si knihu přečíst, bylo to moc poučné.

03.11.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Děj knihy se odehrává v městečku West Hall ve Vermontu. Sledujeme ho v roce 1908, kdy je za svým domem nalezena zavražděná mladá žena Sára a v městečku se za podivných okolnostní ztrácejí lidé a obyvatele postihují různé tragedie. V současnosti městečko sledujeme z pohledu Ruthie, které jednoho rána zmizí matka a při jejím hledání nalezne v podlaze schovaný Sářin deník.
Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách a děj vypráví více postav, tak se příběh dozvídáme z různých pohledů.
Knížka je velice čtivá, po překonání prvních stránek, kdy jsem měla trošku zmatek v čase a postavách, jsem se zorientovala, začetla a knihu nedala z ruky, dokud jsem ji nepřečetla.
Příběh je napínavý, překvapivý a autorka Vám postupně odhaluje další a další souvislosti.
Při čtení jsem rozhodně neodhalila všechny záhady, děj mě bavil, jen konec mě trošku zklamal. Ale i tak za mě super čtení.

03.11.2019 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Novinářka Sophie se vydává na půlroční stáž do New Yorku. Nechává za sebou rodnou Anglii i nepříjemné vzpomínky. V Americe bydlí v malém bytečku nad pekárnou. A jelikož sama miluje vaření a pečení, netrvá dlouho a se sympatickou majitelkou Bellou se spřátelí a pomáhá ji v pekárně. Díky ní se také seznámí s Toddem, velice pohledným a šarmantním mužem. Ten odmítá jakýkoliv vážný vztah, ale ani Sophie o lásku nestojí, tak se z nich snad stanou alespoň přátelé.
V knize poznáte Brooklyn, Manhattan i další části New Yorku a dočtete se o spoustě lákavých jídel, dortů, pití....
Jedná se o volné pokračování Kavárny v Kodani a musím říct, že ta se mi líbila o něco víc. I Pekárna v Brooklynu je pohodová, vtipná a romantická a pokud se chcete dopřát právě takový odpočinek u čtení, tak směle do toho.
Určitě si ráda přečtu i chystanou novinku Cukrárna v Paříži.

01.11.2019 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Úspěšná PR managerka Kate se rozejde po podrazu se svým přítelem Joshem. A navíc v práci dostane nelehký úkol - sehnat šest novinářů, kteří s ní odjedou do Dánska, aby za pár dní pochytili pohodový život a dánský životní styl hygge.
Vtipný, romantický příběh o lásce, štěstí a cestování. Od knížky jsem dostala přesně to, co jsem od dní očekávala - pohodové čtení.
Dánsko je v příběhu popsáno tak, že máte chuť okamžitě tam vyrazit a zajít si do kavárny na něco dobrého.
V knize nečekejte žádné hluboké myšlenky, žádné velké zvraty. Ale kniha Vás opravdu chytne na první stránce a pohodově ji proplujete až nakonec.
Jednu hvězdičku strhávám za konec, který se zbytečně protahoval a hledal další zápletky, které už byly zbytečné.
Tato kniha je první ze série Romantické útěky a já si rozhodně přečtu i další díly.

28.10.2019 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Joe se přestěhuje zpět do rodného města, protože se vrací jeho minulost. Před 25 lety se ztratila jeho sestra, přišel o otce a nyní se v Arnhillu děje něco divného.
Víc k této knize ani nejde napsat, aby se neprozradil děj. Anotace dobrá, kniha podle mě ne. Ze začátku mě hned chytla, vtáhla do děje, chtěla jsem vědět, jak to bude dál. Ale prostřední část bylo jen zdlouhavé opakování všeho, co jsme už věděli, Joeyho myšlenky stále dokolečka.
Konec autorka chtěla ještě zamotat a udělat překvapivý, ale ani tak se žádné wow nedostavilo.
Pro mě bohužel zklamání, čekala jsem víc.

27.10.2019 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Autobiografická kniha Jana Němce o vztahu, o lásce, o milostném román(k)u, o jeho konci. Otevřený a upřímný příběh, kde nám autor nechává nahlédnout do svého života. Upřímně pro mě byl příběh nezajímavý, nebavil mě. Ale musím ocenit styl, jakým je kniha udělána. Autor střídá minulost se současností i budoucností, kapitoly prokládá články z internetu, úryvky z děl jiných spisovatelů, vlastní rozhovor o této knize uprostřed knihy,... Prostě v tomto směru se rozhodně nudit nebudete.
Určitě doporučuji si přečíst, nižší hodnocení je pouze můj osobní "problém" s tématem.
P.S. tříděný odpad z milostné korespondence mě fakt dostal :-D

24.10.2019 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Jednoho dne ráno se probudíte a neteče voda. Nejdřív si z toho moc neděláte, ale když zjistíte, že je to vážné, na spoustu věcí je již pozdě. Hlavní hrdinka Alyssa se tak vydává s dalšími lidmi na cestu, aby našli vodu. Cesta je to nelehká, plná nebezpečí. Díky tomu budete celou dobu v napětí a budete "hltat" další a další stránky, abyste zjistili, jak to celé vlastně dopadne.
Závěr byl na mě dost rychlý, klidně bych přidala ještě alespoň 50 stránek a více bych to rozvedla.
Každopádně knížka má opravdu silné téma, protože se to prostě může stát i nám a ani to nemusí tak dlouho trvat. Člověk si uvědomí, jak je voda důležitá a není samozřejmost ji mít.
I když je knížka Young adult, určitě doporučuji všem si ji přečíst.

20.10.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Román podle skutečných událostí. Příběh o slovenském Židu Laleu Sokolovi. Ten se dostal do Osvětimi, kde se stal tatérem a tetoval čísla na předloktí ostatních vězňů. Na pozadí tohoto příběhu a hrůzného místa se Lale v koncentračním táboře zamiluje. Lalea v knize sledujeme od transportu do Osvětimi až po konec války. A v poslední kapitole je shrnutý jeho život.
Příběhů z období druhé světové války a z koncentračních táborů jsem již několik přečetla a musím říci, že tato kniha byla pro mě nejslabší. Samotný příběh by byl dobrý, ale způsob zpracování mi vadil. Bylo to napsáno velice plytce, málo emocí, málo propracované postavy, vůbec mě to nezasáhlo tak, jako jiné knihy na toto téma.
Těšila jsem se na novou knihu Cilčina cesta od této autorky, ale po této knize ji asi ani číst nebudu.

18.10.2019 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Příběh o sestrách Kate a Anně. U Kate byla ve dvou letech diagnostikovaná leukemie a rodiče se rozhodli, že si pořídí další dítě, ale tentokrát geneticky vybrané z embrií tak, aby vyhovovalo pro Kate jako dárce. Tak se Anna ve svých 13 letech ocitla v nemocnici již tolikrát, aby mohla Kate darovat krev, kostní dřeň, leukocyty... až se jednoho dne vzepře a již nechce nadále být jen "výrobcem" buněk pro svou sestru, ale chce být vnímána jako samostatná lidská bytost.
Opět další, emocionálně silný, příběh, jak jen to Jodi umí. Perfektně vykreslené nemocniční prostředí. Jednotlivé postavy budete buď milovat nebo nenávidět. Hodně lidí zmiňuje, že nechápe chování matky děvčat, ale musím říct, že já jako matka dvou dětí jsem jí často naprosto rozuměla, ale zároveň jsem chápala i Annu, proč to udělala.
Obzvláště na konec knížky si připravte hromadu kapesníků, nečekaný konec, který Vás zasáhne. Brečela jsem jako želva. Jodi Picoult opět nezklamala.

16.10.2019 5 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ragnar Jónasson

V malém městečku na severu Islandu bývá obvykle klid. Až v zimě roku 2009 se stanou události, které nenechají městečko klidně spát. Během divadelní zkoušky zemře známý spisovatel a o pár dní později je nalezena zkrvavená žena venku ve sněhu. Mladý policista, který do městečka přišel teprve nedávno, bude mít co dělat, aby si udělal o věcech svůj obrázek a pokusil se vše vyřešit.
Příběh, který má spád, stále se něco děje. Knihu přečtete velice rychle.
Moc se mi líbilo popsání Islandské krajiny a zimního počasí na severu. Mladý policista Ari je velice sympatický, tak mu celou dobu fandíte.
Zajímavá zápletka, kterou jen tak neodhalíte. Mé tipy na to, co se tam vlastně stalo nebyly správné a rozuzlení mě překvapilo.
Moje druhá kniha od Ragnara Jónassona a opět spokojenost. Příjemná a čtivá detektivka.

13.10.2019 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Příběh o Ruth, která již 20 let pracuje jako porodní asistentka. Při její službě umře novorozenec a Ruth je za jeho smrt obviněna. Otec dítěte je bělošský americký fašista a Ruth je černoška. Hraje barva pleti roli v tomto případu?
Velice silný román o rasismu v Americe. Téma, které si v naší zemi nedokážeme úplně přesně představit. Knížka je nabitá emocemi. V některých částech knihy jsem měla tendenci nahlas křičet "Proč?"....
Postavy jsou skvěle vykreslené. Díky tomu se do nich dokážete vcítit. Kniha je vyprávěna pohledem Ruth, otce novorozeněte Turka a obhájkyně Kennedy. Zvláště v tomto příběhu to je důležité, neboť stejný problém vidíte z pohledu každé postavy a můžete si tak dobře udělat svůj názor.
Toto je druhá knížka od Jodi Picoult. První jsem přečetla Vypravěčku, která mě nenadchla. Ale jelikož jsem na autorku slyšela jen samou chválu, tak jsem jí ještě dala šanci :-) a právě díky Velkým maličkostem mám potřebu si přečíst i její další knížky.

11.10.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Pochmurná vize blízké budoucnosti, kdy přestaly existovat Spojené státy Americké a nahradila je klerofašistická moc. Lidé se stávají otroky a plodné ženy jsou pouhou služebnicí, která má rodit děti, se kterými se nikdy nesetká.
Příběh právě jedné ze služebnic, která nám přibližuje svůj současný stav z domu velitele, kde by měla otěhotnět. A zároveň nám vypráví o svém životě těsně před převratem, kdy žila svůj normální život a co jí potkalo po něm.
Silný příběh, kdy si uvědomíte, jak je svoboda strašně důležitá a jak není úplně nereálné, že by se něco takového opravdu jednou stalo.
Vyhovoval mi styl psaní, knížka se mi dobře četla. Trošku mi vadil otevřený konec, ale jelikož nedávno vyšlo pokračování, rozhodně si ho přečtu. A díky knize se konečně podívám i na seriál.

06.10.2019 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Detektivní thriller z Chicaga, kde je nebezpečný vrah. Ten své oběti zabije, nabalzamuje a pak je "vystaví" na veřejném místě tak, že vypadají jako živé.
Jako posila je přivolána forenzní psycholožka Zoe, která má za úkol pochopit vrahovu motivaci a tím pomoci policii vraha co nejdříve dopadnout.
Zároveň se dozvídáme o záhadné Zoině minulosti.
Opravdu napínavý příběh, který se velice dobře čte. Knihou krásně proplouváte a zároveň jste celou dobu napnuti, jak tohle celé dopadne.
Určitě doporučuji si přečíst. Jednu hvězdičku strhávám za to, že jsem vraha odhalila dříve, než bych chtěla.
Tato kniha je první ze série o Zoe Bentleyové a určitě si přečtu i další díly.

04.10.2019 4 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Současný příběh o současných lidech. Hlavní hrdinkou je jedenadvacetiletá Frances, která píše poezii. Díky ní se seznámí s manželským párem Melissou a Nickem. Chodí k nim na večeře společně se svou přítelkyní Bobby. Všichni si rozumějí, návštěvy si užívají a jak už to tak bývá, zapletou se do manželského trojúhelníku.
Knížka rozebírá témata jako láska, přátelství, nevěra, sexuální orientace, deprese, alkoholismus a třeba i náboženství.
Frances v příběhu hledá své místo kam patří, hledá sama sebe.
Myslím, že kniha vystihuje, jak se dnešní dvacetiletí můžou cítit. I já jsem se vrátila zpátky v čase a v některých situacích jsem viděla samu sebe.

01.10.2019 4 z 5

Lily a Magor – 1. díl Lily a Magor – 1. díl Jaroslav J. R. Tylich

Střelený příběh na hraně sci-fi, fantasy, grotesky a vonnegutovského pop-artu, v němž jako v každé nejlepší knížce nechybí pořádná zombie-apokalypsa!
Tak tahle věta přesně knihu vystihuje.
Příběh z kraje Pověstina, z jeho hlavního města Soule. Sledujete nej tým úderných zabijáků zvaných Bravo Kachny. Jejich skupina má za úkol najít Jane a nebudou to mít zrovna Jednoduché. Navíc sledujeme zamilovaný pár Lily a Magora.
Pěkně propracovaný svět a postavy, napínavá zápletka. Sranda, napětí, láska, zombie. To vše je v tomto příběhu.
Kdo má rád scify a rád se směje, tak směle do toho.
Jo a Žofinka je nejvíc :-)
Nejsem přesně cílová skupina knížky, proto i možná takovéto hodnocení, ale své fanoušky si kniha rozhodně najde.

30.09.2019 3 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

Fantasy příběh z království Sempera, kde se místo penězi platí časem. Ten se získává z krve lidí a přetavuje se na mince.
Hlavní hrdinka Jules žije se svým otcem, kterému již moc času nezbývá. Aby vydělala dostatek času, vydává se do sídla Everless, bohatého panství Gerlingů, ve kterém již dříve z otcem žila, ale museli ho náhle opustit.
Na panství Jules začíná odkrývat tajemství nejen z minulosti.
Úžasně napsaný příběh plný napětí (knížku jsem zhruba od sté strany už vůbec neodložila), tajemství, nečekaných zvratů a šokujících odhalení.
Nedočkavě budu vyhlížet další díl.

24.09.2019 4 z 5

Falešná Pařížanka 2 Falešná Pařížanka 2 Kamila Boudová

Druhý díl Falešné Pařížanky mě oslovil daleko víc, než první.
Kamila se v tomto díle stává matkou. Díky tomu porovnává lékařství, porodnictví, mateřskou dovolenou v Čechách a ve Francii. Ukazuje nám rozdílné postavení mužů a žen v obou zemích.
Zavede nás také do Afriky, odkud pochází její partner.
I nadála se zajímá o ekologii a vše, co s ní souvisí. Musí se naučit skloubit práci a péči o dítě, domácnost i partnera.
Zábavně podaný životní příběh, ve kterém jsem se mnohokrát sama našla :-)

23.09.2019 4 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Skutečný příběh Kamily, která by se ráda stala známou módní návrhářkou a dobyla Paříž. Postupně se z malého města za Prahou dostává do Londýna, kde chvíli pracuje v módním průmyslu a nakonec se dostává i do Paříže, kde také získá práci. Právě díky ní "prokoukne" rychlou a nekvalitní módu, nepochopitelné obchodní praktiky a ze svého snu stát se skutečnou Pařížankou se změní na Falešnou Pařížanku a snaží se nejprve sebe a pak i ostatní naučit udržitelnost šatníku, jak se dá z mála vykouzlit kvalitní model, jak je důležité věci opravovat...
Samozřejmě s tím jde ruku v ruce i ekologie ve všech ostatních směrech života.
Zajímavě napsaný příběh o tom, jak z jednoho velkého snu může vzniknout jiný životní styl, který člověka natolik naplní a obohatí, že svou vizi předává dál.
Pěkná a poučná knížka a hned se jdu vrhnout na druhý díl.

22.09.2019 4 z 5