eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Opět poslechnuto jako audiokniha a opět mne to rychle pohltilo, i když minulý díl se mi líbil víc. A na konci jsem zůstala paf, že není konec. Tak šup na pokračování. :-)

13.12.2022 5 z 5

Za války, 1919: Čas nových začátků Za války, 1919: Čas nových začátků Cynthia Harrod-Eagles

To už je vážně konec? Ach jo. Bude se mi po všech stýskat.
Nevím co víc napsat. Skvělá série.

10.10.2022 5 z 5

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Tenhle díl se mi líbil z celé série nejvíc. Zdál se mi víc propracovaný a nebyla to taková červená knihovna. Člověk aspoň zjistí, že nejen česká šlechta byla vzpurná :-).

13.04.2022 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Skvělá kniha. Obdivuji autorovu fantazii. Tedy já si to vše dokázala v pohodě představit, ale vymyslet to, bych nedokázala ani náhodou. :-) Zároveň je vše věrohodné a je znát pečlivá příprava. I když to dalo fušku, jak píše autor v závěru, tak to rozhodně stálo za to! Jen nechápu, proč je to u nás v knihovně jako fantasy/sci-fi a ještě ke všemu v Dětském oddělení. :-D

07.07.2021 5 z 5

Za války, 1917: Cesta bez konce Za války, 1917: Cesta bez konce Cynthia Harrod-Eagles

Opět přečteno jedním dechem a už se nemohu dočkat dalšího dílu. Co napsat víc? Prostě skvělá válečná série, která se neodehrává na bojišti. Svět se mění, a to hlavně ženský svět.

05.05.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha načtená různými hlasy, takže to působilo jako skutečné rozhovory. Příběhy jsou to zajímavé, ale někteří samotáři mi přijdou nevyrovnaní, sebetrestající... a jiné bych zase mezi samotáře nezařadila (druhá žena). Zřejmě tak také skončím a už se na to těším :-). Jen nemám moc ráda zimu, takže hory mou volbou asi nebudou. Naštěstí lze divočinu najít i jinde.

03.01.2021 4 z 5

Cesta kolem světa Cesta kolem světa Charles Darwin

Na tuhle knihu jsem narazila v knihobudce a jsem moc ráda, že jsem ji tam nenechala! Je tak dobrá a pěkně napsaná, že to člověku až bere dech. Stejně tak samotný Darwin. Jeho názory jsou neskutečně moderní, je vtipný, velice pokorný a skromný, a jeho pozorovací schopnosti jsou úžasné. Je jasné, že některé popisné odborné pasáže nejsou až tak čtivé, ale kdo se zajímá o přírodu, ten to rád přejde.
Pobavilo mne třeba: Pozoroval jsem jednu ještěrku tak dlouho, až se zahrabala do půli těla, pak jsem k ní přistoupil a zatahal ji za ocas; velice ji to překvapilo a hned vylezla ven podívat se, co se děje; zadívala se mi udiveně do tváře, jako by říkala: "Proč mne taháš za ocas?"
A ediční poznámka na závěr je trefná: ...Síla této knihy není v jednotlivých faktech, často dávno překonaných, ale ve zcela moderním, pronikavém nazírání a myšlení, které jejího autora dovedlo k epochálnímu objevu vývojové teorie.

22.12.2020 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Tahle knížka mne úplně pohltila, i když jsem si při čtení uvědomila, že je to vlastně horor. Ale prý je to pohádka :-D. No rozhodně není pro děti. Příšerama a mrtvolama se to jen hemží, erotice se to také nevyhnulo, ale vlastně mi tam chybělo víc intimity rozvíjejícího se vztahu. Narozdíl od ostatních mi teda Drak nevadil, spíš právě naopak. Takové povahy znám a vím, že nabubřelost, odtažitost a zdánlivá pýcha jsou často jen obranou před světem.
Velice čtivá kniha, jen část hlavní bitvy mne nějak nebavila a také mi přišlo divné, že nezkušená Agnieszka najednou kouzlila jak divá. Myslela jsem , že to bude nějak vysvětleno, ale nebylo. Ale konec se mi líbil, protože jsem cítila, že Hvozd musí mít nějaký důvod.

22.09.2020 5 z 5

Za války, 1916: Země mých snů Za války, 1916: Země mých snů Cynthia Harrod-Eagles

Skvělá sonda do života v Británii za 1. Velké války. Postav je tam opravdu hodně (ale nemám v nich zmatek), různého věku, pohlaví i orientace, z různých vrstev společnosti, a každá prožívá svůj jedinečný příběh. Společnost a zažité zvyky se rychle mění, někdo změny vítá, jiný se jich děsí (i když jsou to, z dnešního pohledu, prkotiny).
Romantika? Někdy. Někdy zase tragédie, drama... prostě život. Román pro ženy? Neřekla bych. Oddychovka? Asi jak pro koho. Pro mne skvělý historický román a už se nemohu dočkat pokračování.

13.02.2020 5 z 5

Chlapec a kůň Chlapec a kůň Jaroslav Šikl

Četla jsem ji někdy v dětství, ale je to také jeden z nezapomenutelných příběhů. I když na konci nejde zadržet slzy.

03.09.2019 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Martinem Stránským. Kniha je napínavá, postavy fajn, děj uvěřitelný... Pokračuji dalším dílem :-).

24.01.2019 4 z 5

1815: Krvavý mír 1815: Krvavý mír Sabine Ebert

Velmi hodnotný historický román, který lze částečně brát i jako literaturu faktu. Tenhle díl mne bavil ještě víc než minulý. Skvěle napsáno, i když ne pro každého. Je strašné, že se o tom, co se dělo po velkých bitvách, vlastně vůbec nepíše a přitom je to mnohem důležitější než bitvy samotné.
Jen mne mrzí, že Waterloo vzala tak hopem. Třeba tam vůbec není, že bylo Bonapartovi špatně, dlouho tak veleli jiní, a proto to možná dopadlo, tak jak to dopadlo.

17.08.2018 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. V rámci žánru super. Skvělá oddechovka třeba na vodu nebo jiný vandr, ale ani doma to nemá chybu :-).

09.07.2018 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Místy lepší než 1. díl, místy spíš pohádka. Ale je to čtivé, takže pokračuju dalším dílem :-).
Obávám se, že husitské války opravdu vypadaly takhle a s Husovým učením měly pramálo společného.

14.11.2017 4 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Tahle knížka se mi líbila mnohem víc než Zimní moře a jsem ráda, že jsem ji nezavrhla předem a jen lituji, že jsem ji neobjevila dřív. Zimní moře na mne bylo moc přeslazené. Tohle je sice také romantika (ale v normě), je to vtipné a tak čtivé, že jsem nemohla přestat číst. I slzička ukápla :-). A konec - nebylo to úplně překvapení po slovech "Nedívej se očima...".
Tohle téma je mi prostě blízké a věřím (doufám?), že minulé i budoucí životy existují. Bylo by to spravedlivé.

24.10.2016 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Tak jsem chtěla k této knize napsat něco svého, ale tatjana1737 už za mne všechno napsala. Nemám co dodat.

20.10.2016 5 z 5

Vojenská felčarka Vojenská felčarka Heidi Rehn

No, nedočetla jsem. Půjčila jsem si ji, protože to téma je zajímavé a mám ráda historické knihy, i ty s trochou romantiky, ale... Co k tomu napsat - je to prostě německý. Jako se skoro nedá koukat na většinu německých filmů, tak tohle je úplně ve stejném stylu. Nesympatické postavy, divný styl vyprávění... vlastně mi bylo úplně jedno jak to bude dál a jak to dopadne. Čím víc jsem četla, tím víc mi byla knížka protivná. Nemohu jí dát ani jednu hvězdu. Prostě to nejde.

18.10.2016 odpad!

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Začala jsem to poslouchat jako audioknihu, ale daleko jsem nedošla. Tenhle typ humoru mne zrovna moc neuchvátil, i když třeba filmy o Sedmé rotě (což se může zdát podobné) se mi docela líbily. Čekala jsem, že to bude lepší. Uvidím, třeba se k tomu někdy vrátím.

08.06.2016

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Za mne nic moc. Románový příběh, ani hlavní hrdina, mne moc nezaujali, takže se četba dost vlekla. Až samotná bitva mne ke knize víc přitáhla. Asi to také bude tím, že tady angličanům prostě nefandím, i když možná měl jejich král nějaké právo na francouzský trůn, tak v téhle válce jsem fanda Jany z Arcu :-).

13.05.2016 3 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Poslechnuto jako audiokniha, moc pěkně načtená Jiřím Dvořákem.
Je to hodně reálný román, klidně bych věřila, že to takhle nějak opravdu bylo. Kdyby Jan Lucemburský nebyl takový jaký byl, byl by třeba Karel IV úplně jiný.
Jen jsem se teda občas ztrácela v minulosti a přítomnosti. Nevím jestli to v tištěné knize není nějak oddělené, ale tady Kája :-) vzpomíná a další věta je, že zvednul hlavu, a je zase v současnosti. Jelikož jsem při poslechu většinou něco dělala, tak jsem v tom měla trochu zmatek. Některé kapitoly jsem si tak musela dát ještě jednou.
Ale knížka je to pěkná a určitě ji doporučuji.

08.05.2016 4 z 5