Elapheg Elapheg komentáře u knih

...a je čas zabíjet ...a je čas zabíjet John Grisham

(SPOILER) Film A je čas zabíjet jsem viděl dříve, možná už celkem třikrát, takže jsem byl ještě zvědavý, jaké je knižní zpracování od Johna Grishama. Hlavním příběhem knihy A je čas zabíjet je, že dva běloši Billy Ray Cobb a Pette Willard brutálně znásilní desetiletou černou dívenku, Tonyu Haileyovou a k tomu ji brutálně zmlátí a pokusí se ji i zabít. Holčička Tonya útok přežije a její otec Carl Lee Hailey se rozhodne pomstít, lépe řečeno oba bělochy oddělat a také tak učiní. Carla Lee po zabití bělochů zastupuje jeho známý běloch právník Jake Brigance, který má manželku Carlu a dcerku Hanu. Do města Clantonu, kde se vše událo, přijíždí Kukluxklan, který ohrožuje všechny, kteří stojí při Carlu Leem, protože klan nemůže přenést zabití dvou bělochů černochem. Kniha se čte velmi dobře, napětí je zde od první stránky a snad až na pár stran postrádá hluchá místa. Jakovi pomáhají s obhajobou Carla Lee ještě jeho přátelé Lucien a Harry Rex a Ellen studující právnička. Ačkoliv všichni chtějí dosáhnout spravedlivého osvobozujícího rozsudku pro Carla Lee, nebudou to především jeho obhájci a ti, co jsou na straně Carla mít vůbec lehké, protože kukluxklan je ochoten i své nepřátele a obhájce černochů zabíjet. Městečko Clanton je rozděleno na dvě poloviny, ti co Carla Lee hájí a ti, co by ho nejraději viděli jít na smrt. Kniha je velmi dobrou sondou do amerického právního systému, kde ne vždy vítězí pravda, ale jde hlavně o to, které straně, zda žalobci, či obhájci se podaří porotu přesvědčit na vlastní stranu a to mnohdy i špinavými praktikami. Líbí se mi taky, že na popředí právních a společenských kliček a svárů mezi bílými a černými, je rozvíjen zároveň příběh hlavních postav, Carla Lee a jeho rodiny, především dcerky Tonyi, manželky Gwen a Jakea a jeho rodiny a přátel. Myslím, že tato kniha je asi autorovou nejpovedenější knihou a i když nejsem otec, za sebe říkám, že bych stál na straně otce, který vzal spravedlnost do svých rukou, protože znásilnění osobně považuji za naprosto neakceptovatelný zločin, zvlášť tak brutální a ještě k tomu na desetileté holčičce. Jak to vše dopadne? Doporučuji přečíst, nudit se rozhodně nebudete. Panu Grishamovi děkuji za velice dobrý čtenářský zážitek a určitě vyzkouším i jeho jiné knihy.

11.09.2019 5 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

Za ten konec dávám Jodi pět hvězd. Kniha Až na konec všech dní je románem o zamilovaném mladém páru Chrise Harteho a Emily Goldové a příběhem o tom, co je člověk ochoten obětovat pro svůj milovaný protějšek, protože i velká láska může vyžadovat ty největší tragické oběti. Rovněž rodiče Chrise, Gus a James Harteovi se naopak velmi přátelí s rodiči Emily, Melanií a Michalem Goldovými a vkládají do svých ratolestí a jejich vzájemného vztahu velké naděje. Ačkoliv jsou Chris a Emily nanejvýš spřízněné duše, kde jeden bez druhého neučiní krok, má přesto Emily tajemství, které však nepoví ani té nejzamilovanější osobě a sice Chrisovi a které je pak hlavním prvkem vývoje. Na začátku knihy se seznamujeme s fakty, co se stalo na posledním rande mezi Chrisem a Emilym, kniha je členěná do dvou rovin, přítomnost a minulost, které se střídají. Jodi čtenáře postupně seznamuje s minulostí a vývojem vztahu mezi Chrisem a Emilym, kde na jednu stranu stojí jasný fakt, mrtvá Emily a zraněný Chris, ale na druhou stranu nás autorka na základě událostí, které se staly a podrobného seznámení s vývojem mladého páru nechává postupně dospět k možným vlastním závěrům, co se skutečně osudné noci stalo a za jakých okolností Emily zemřela. Důkazy totiž, nejsou zcela jasné a teorií, jak Emily zemřela a co udělal Chris, je mnohem více a i zde autorka nechává na čtenáři, ke které "teorii pravdy" se čtenář přikloní. Velmi dobře zde autorka popisuje americký soudní systém, scény ze soudní síně a vězení byly mnohdy velmi zajímavé, "teorie obžaloby" versus "teorie obhajoby" a rovněž nám autorka předkládá mnoha témata, která se týkají vztahů, lásky, viny, etického kodexu a v neposlední řadě oběti, ale ponechává na nás, abychom si utvořili vlastní názor na tyto úvahy, což se mi na Jodi velmi líbí. Ačkoliv se mi kniha Prostá pravda líbíla o trochu více, i zde jsem byl místy nadšený, jak umně dané prostředí zpracovala a jaký vývoj kniha nakonec nabrala. Prozdradím jen, že na konci knihy k jistému odhalení skutečností dojde. :-) Knihu mohu jen doporučit.

18.08.2019 5 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Je to další čtivě napsaný román od Sandry Brown. Na její novější knihy bývá spíše kritika, ale nemohu si pomoci, mne se kniha dost líbila. Zápletka se mi zdála docela inteligentní, romantiky tady bylo možná i trochu více než jindy, ale to k Sandře patří, děj se rozjíždí od začátku, kniha má pár slabších kapitol, na konci je dobré celkové rozuzlení, ale celkové hodnocení velmi dobré. Určitě mohu doporučit. :-)

11.08.2019 5 z 5

Svědkyně Svědkyně Sandra Brown

Moje další setkání s touto autorkou a nelituji. Umí psát napínavě a zároveň i romanticky, děj knihy nikdy nebývá brutální. Musím ale přiznat, že tato kniha je jednou za starších Brownowek a místy to bylo trochu hustší, než je na tuto autorku obvyklé, ale ve srovnání s jinými autory to bylo peříčko. Jen ten konec mi připadal trochu zkrácený. Hlavní postavou knihy jsou otec Gibb Burnwood, jeho syn Matt Burnwood a Mattova manželka Kendall Burwoodová, která je ustřední postavou celé knihy, právnička, která odhalí pravou podstatu spolku bratrstva, které v městě vykonává Boží spravedlnost na každém, kdo se opováží překročit hranici zákona, protože členové spolku se domnívají, že jsou seslání Bohem, aby vykonávali spravedlnost dle vlastního úsudku. Členové bratrstva pochází i z vysoce postavených kruhů, takže Kendall jako jedinec, která se odhodlá členy spolku dostat za mříže legitimní cestou, si proti sobě poštve nakonec i členy vlastní rodiny. Rozhodně to nebude mít jednoduché. V knize se prolínají dvě hlavní roviny, minulost, Kendall, než objevila temné tajemství bratrstva a přítomnost, Kendall, která musí ochránit sebe a své blízké před spáry bratrstva. Za mě docela spokojenost. Mohu ostatním doporučit. :-)

03.08.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Výborná detektivka. Žádná hluchá místa, děj graduje od první stránky. Je znát, že autor se danému tématu řádně věnoval. Nicméně jsem za poslední dva měsíce četl samé detektivky a i když za to Bryndza nemůže, těch mrtvých začalo být tento týden nějak moc. Kniha mě navíc nezastihla v plném zdraví, takže o to více na mě doléhaly některé scény. Jinak ale mohu knihu doporučit každému, kdo má rád žánr krimi. Od autora mám ještě tři další díly, ale za mě mohu říci, že se mi zdá, že každý díl je více drsnější než předchozí, alespoň podle anotace a komentářů a myslím si, že stupňovat brutalitu je celkem škoda. Stupeň akčnosti hned v prvním dílem Dívka v ledu se mi zdá dostatečný až až. Přiznávám, že jsem citlivější nátura, takže si teď kladu otázku, zda Bryndza pro mě bude nadále vhodný. Uvidíme dál. Ostatním čtenářům ale mohu jen doporučit. Je to kvalitně napsaná kniha a postava Eriky a jejich kolegů mi byla velmi sympatická.

24.07.2019 5 z 5

Predátor Predátor Wilbur Smith

Poslední díl trilogie Hectora Crosse se mi líbil více, než díl druhý Bludný kruh, proto dávám plný počet hvězd. :-) Děj knihy se rozjíždí prakticky od začátku, priorita dostat hlavního lotra Johnnyho Conga, i když nutno podotknout, že tato kniha Predátor má také pár míst, kde je dějově slabší. V knize je věnováno dost prostoru taktice, jak Johnnyho Conga a jeho komplice dostat a většina knihy byla pro mne výborný čtenářský zážitek, ale konec mi na Wilbura přišel dost ustřižený. Čekal jsem, že právě vyrovnání účtů, mezi Crossem a jeho týmem a Congem, který napáchal tolik zla, bude v knize věnováno více prostoru, jak tomu v jiných knihách od Wilbura a u jiných postav bývalo. Když porovnám knihy Wilbura, které se týkají námořních dobrodružství, zde je vše pečlivě dotaženo do posledního detailu, máte pocit, že vše, co se děje, prožíváte sami, je to film, který se odehrává ve vaší hlavě, jak detailně je vše dopodrobna propracováno a postavy v těchto knihách mají úzce propojené osudy, které gradují víc a víc s každou další kapitolou. Sága Hector Cross je rovněž výborná a stojí za přečtení, nejlepší je z ní asi první díl, ale, když srovnám autorovy romány zasahující do daleké historie či historie o kolonizátorství s touto trilogií, která pojednává o moderní době, musím přiznat, že mi alespoň v posledních dvou dílech něco chybělo, ta dotaženost v každém detailu. Jako další plus dávám autorovi za to, že i v této knize jsou lidské ztráty v boji proti zlu na straně těch dobrých, takže to nezní jen jako pohádka pro dospělé. Nicméně i tak tak děkuji autorovi, protože i trilogie Hector Cross pro mne byl příjemný čtenářský zážitek, takže i tuto trilogii doporučuji ostatním k přečtení. :-) Wilbur pro mne bude vždy spisovatelským esem, ale možná je opravdu namístě, aby autor po tolika literárních perlách pověsil psaní na hřebík a užíval si zaslouženého odpočinku a slávy, pokud by jeho další knihy měly postrádat tu vyváženost a dotaženost v každém směru, kterou my jeho fanoušči tolik obdivujeme.

17.07.2019 5 z 5

Bludný kruh Bludný kruh Wilbur Smith

Bludný kruh je pokračování knihy Šelma. Vrátil jsem se k pokračování v druhém dílu po 4 letech. Dlouho jsem váhal knihu otevřít kvůli komentářům, že je kniha dost brutální. Naštěstí to tak hrozné nebylo. Znovu se zde setkáváme s Hectorem Crossem, jeho ženou Hazel Crossovou, Nasťou, Paddym a nově také s dcerkou Catherin Crossovou, Jo Stanleyovou a lidskými zrůdami Carlem Bannockem a Johnnym Congem. Oproti jiným knihám zde autor popisuje mnohem více zvráceností, než je tomu zvykem v jiných knihách, ale myslím, že to proto, že někteří lidé prostě opravdu bezcitní a zvrácení jsou a těžko je, je pak popisovat něžně. Není to ale ten klasický Wilbur, jak ho známe. Tedy, já Wilbura mám moc rád, mám od něj všechny knihy, ale tady mi v této knize dost věcí chybělo. Prvních ca 200 stran, je spíše dle stylu Wilbura, láska mezi Hectorem a Hazel, jejich dcerka, Hazelina nehoda a plánování, co dál, pomsta, setkání se starými válečníky, potud je to dotažené a velmi poutavé, děj graduje. Ca od druhé poloviny knihy začíná důležité seznamování s kruťasy Carlem a Johnym a myslím, že i když to bylo občas přes míru, bylo to realistické a to brutality nemusím. Takže, když to snesu já, myslím, že se této knihy bát nemusíte. Wilbur je jindy mistr, ale tady se mi děj zdál dost nedotažený. Wilbur je mistr detailu, ale tady mi to chybělo. Plánování přepadové akce mi přišlo dost snadné, dokonce v těch nejdůležitějších bodech nepřicházel s nápadem profík voják Hector, ale jeho přítelkyně Jo, která je právnička. Popisy milostných scén, které jindy Wilbur umí tak krásně a zároveň vášnivě popsat, aniž by to byla červená knihovna, tak tyto scény v této knize jako by nepsal Wilbur, ale nějaký školák, byly místy až opravdu pro puberťáky a přeslazené, jindy nedotažené. Autor mistrně popsal charaktery Carla a Johnnyho, ale konec, odveta mi přišla dost ustřižená, nedotažená, ošizená právě o jiné detaily z akce. Právě pro Wilburův um, umět popsat věci detailně, ale hlavně věrohodně, dotaženě a inteligentně v každém ohledu, jsem si ho tolik oblíbil, ale zde nemohu dát více jak čtyři hvězdy. Ne proto, že kniha byla místy více brutální, ale pro tu občasnou nedotaženost a dost velkou jednoduchost v akčních scénách. Na druhou stranu jsem si to místy užíval, nemyslím v brutalitách a určitě se vrhnu na pokračování v třetím díle Predátor. Zájímá mě, jak to dopadne a navíc, stále je Wilbur pro mne i přes trochu nepovedený Bludný kruh jedničkou. :-) Rozhodně však odmítám, že kniha Bludný kruh je odpad!

09.07.2019 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Pátý díl Milénia z pera Lagercrantze se mi líbil více než díl předchozí. Napětí zde čišelo od první stránky, osudy postav hlavních protagonistů jsou zde opět více propojeny, zápletka je rovněž inteligentní a promyšlená a gradující, takže děj má hlavu a patu. V knize nejsou hluchá místa. Lisbeth zde opět vystupuje jako člověk s geniálními znalostmi, která je svá, ale na nic si nehraje a zatopí všem, kteří kují pikle proti ní, či proti jejím blízkým přátelům. Setkáváme se zde opět s komisařem Bublanskim, Holgrem, Mikaelem a dalšími stálicemi, nově s Leem a Danielem a nově také s novými nepřáteli, kteří v minulých dílech nefigurovali. Pro mne to bylo opět příjemné setkání hlavně s Lisbeth a Mikaelem a i když to bylo již popáté, vůbec to nebylo nudné, omšelé a neztrácelo to na čtivosti. Mělo to opět svou originalitu. Těším se na šestý díl od Davida Lagercrantze, který má vyjít v září 2019. :-) Knihu: Muž, který hledal svůj stín mohu jen doporučit. Za mne pět hvězd.

01.07.2019 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Z mého pohledu to bylo docela důstojné pokračování Milénia, i když ne bohužel z pera mistra Stiega Larssona. Znovu se setkáváme v knize s Lisbeth Salanderovou a protagonisty časopisu Milénia, Mikaelem, Erikou a dalšími. I když byla zápletka docela inteligentní a David Lagercrantz měl nejednoduchý úkol, ujmout se kormidla po mistru Stiegu Larssonovi, přesto mi v knize něco chybělo. Ne že by kniha nebyla čtivá, ani ji nepovažuji za odpad, to už vůbec ne. Naopak, byl jsem rád, že jsem se s postavami Milénia mohl znovu setkat, i když z pera jiného autora a místy byl děj dost napínavý. V knize mi ale chybělo to větší propletení osudů hlavních postav, jak tomu bylo v minulých dílech a místy se mi zdál děj trochu nedotažený. Přesto a to bych chtěl vyzdvihnout, je to docela důstojné pokračování po Larssonovi a jako čtenář jsem vděčný, že jsem se s hrdiny minulých knih mohl znovu setkat a prožívat s nimi jejich další osudy. Další výběr knihy je jasný. Muž, který hledal svůj stín. Něco mi říká, že druhý díl od Lagercrantze bude možná ještě napínavější, než díl předešlý. Konec čtvrtého dílu je otevřený a možná to byl autorův záměr pro pokračování v pátém díle. Tak uvidíme. :-)

24.06.2019 4 z 5

Tak tohle byla jízda. Souhlasím rovněž s uživatelkou valky, že třetí a poslední díl od Larssona alespoň pro mne byl nejpovedenější knihou celé trilogie. Naprosto smekám před bohužel již zemřelým autorem, jak mistrnou zápletku dokázal vymyslet mezi švédskou tajnou službou, která se spikla se všemi možnými aktéry proti Lisbeth Salenderové, Mikaelovi Blomkvistovi a všem z časopisu Milénia a všem poctivým švédským policistům, kteří se snaží odhalit skutečnou pravdu o Alexandru Zalaščenkovi, jehož se švédské tajné služby snažily zašít a z jeho dcery Lisbeth museli udělat nesvépravnou osobu zavřenou na psychiatrii, aby její pravdivé verzi o ruském přeběhlíkovi Zalaščenkovi nikdo nevěřil a aby tak tajné služby mohly ukrývat celou svou lež. Agenti tajné služby Švédska, kteří od začátku Zalaščenkova krytí používali nezakonné praktiky k utajení pravdy a neváhali Lisbeth Salanderové zničit život. Lisbeth, která je vynikající hackerkou a néjen díky těmto schopnostem je schopna rovněž získat tajné materiály tajných služeb, tajné smýšlené psychiatrické zprávy o Lisbeth samotné a o tom, kdo Zalaščenko skutečně byl a především tajné informace o aktérech, jenž se celou dobu snažili Lisbeth Salanderovou odstranit a naprosto zkompromitovat. Tyto spisy se dostanou do časopisu Milénia Mikaelovi, policii a vlivným osobám, které zahájí prověřování celého korupčního případu Zalaščenko a Lisbeth Salanderové, naštěstí pro Lisbeth. Lisbeth se samozřejmě i díky Mikaelovi a ostatním novinářům z Milénia, poctivým policistům a vlastním přátelům, jenž jsou na její straně může pustit do boje s tajnými službami o odhalení té vší špíny, jejíž odhalování se nakonec dočkáme i v soudním procesu a v dalších tazích novinářů z Milénia. Tajné služby vědí, že jim jde o samotné vlastní přežití a všem z tajných služeb by zde hrozila tvrdá vazba v případě provalení skutečné pravdy a proto neváhají v tomto boji zacházet do největšcíh extrémů. Půjde zde doslova o život. Celá trilogie je mistrným dílem, ale třetí díl mě naprosto pohltil. Četl jsem mnoho dobrých knih, ale trilogie Milénium předčí mnohé. Zápletka je tak geniální, a přitom vše do sebe zapadá a je předem promyšlené, že je jasné, že o tom musel psát člověk, který do něčeho podobného byl zasvěcen. Děj knihy navíc postrádá brutality, za což dávám opět hvězdičku navíc, přitom to však knize neubírá na gradování děje. I když jsem některý vývoj knihy tušil, stejně jsem byl nakonec překvapen, jak se se všemi, kdo Lisbeth ublížili, hlavní hrdinka nakonec plánuje vypořádat. Podaří se ji očistit své jméno a odhalit utajovanou pravdu? Přečtěte knihu sami. Tato trilogie ve mně zanechala hlubokou stopu, určitě ji mohu jen doporučit a jsem opět smutný z toho, že od tak vynikajícího autora si už nebudu moc nic přečíst. Kniha je zároveň ukázkou o tom, co tajné služby mohou s jedincem vykonat, když se proti němu spiknou a když se záměrně vypouští dezinformace do hlavního éteru a jak se proti jedinci na základě dezinormací může obrátit celá společnost. Na dnešní politickou situaci u nás to platí rovněž. Slovo nakonec. Mistrovské dílo, skvělý čtenářský zážitek. Děkuji pane Larssone.

15.06.2019 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Naprosto úžasná kniha. Detektivky čtu občas, ale tady těžce smekám před autorovým talentem vymyslet brilantní zápletku, která udrží čtenáře od první do poslední stránky v napětí a zároveň vyzdvihuji především to, že ač se jedná o severského autora, v knize se brutality nevyskytují. Kniha navazuje na první díl: Muži, kteří nenávidí ženy, ale na rozdíl od prvního dílu je akce v knize hned od začátku. Místy jsem se musel nutit, abych si splnil také své povinnosti doma, protože knihu nešlo téměř odložit. :-) Velmi se mi líbilo, že v druhém díle jsem se dozvěděl mnohé o Lisbethině minulosti a autor zde i správně poukazuje na páchané násilí na ženách v domácnostech, ale i na obchod se ženami, do kterého jsou často namočené i policejní složky, takže je poté těžko hledat spravedlnost právě u policistů apod. Souhlasím zde s uživatelem DericemCasterem, že je velká škoda, že autor odešel tak předčasně do nebe. Někde jsem dokonce četl, že snad Larsson napsal 6 dílů Milénia, ale některé se nepodařilo najít. Autora si přidávám do oblíbených a těším se na díl: Dívka, která kopla do vosího hnízda. Konec druhého dílu je právě velmi otevřený pro třetí díl a doufám, že ve třetím díle krom jiného k sobě Lisbeth a Mikael opět najdou cestu. Jistým způsobem jsem smutný z toho, že mi zbývá poslední díl od pana Larssona a už si od něj nebudu moci nikdy nic více přečíst. Byl to skvělý čtenářský zážitek. :-) Smekám.

03.06.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak jsem se po delší době odvážil sáhnout po severské detektivce. Nejsem zrovna příznivcem podrobného rozepisování brutálních scén, ani v detektivkách, ani v thrilleru, proto jsem tak dlouho váhal, ale v této knize naštěstí byly některé scény jen popsány. Investigativní novinář Mikael Blomkvist dostane po jednom fiasku zajímavou nabídku od podnikatele Henrika Vangera zkusit vypátrat, co se stalo s Harriet Vangerovou, která před 40 lety beze stopy zmizela. Mikael nabídku přijme, i když ze začátku sám pochybuje, že dokáže objevit nové důkazy, které policie i Henrik tam pečlivě před ním propátrali. Nakonec se ale úkolu zhostí a objeví nové důkazy. Případ ho tak zaujme, že se spojí dohromady s jednou hackerkou Lisbeth Salanderovou, která jako vynikající hackerka je schopna Mikaelovi pomoci sehnat další možné důkazní materiály, které nakonec dovedou Mikaela i Lisabeth ke zdárnému cíli, že zjistí skutečně, co se tehdy stalo. Do poloviny knihy je to spíše seznamování se s případem Harriet, ale od druhé poloviny knihy, kdy na světlo vychází možné nové stopy a teorie, je kniha nabitá napětím. Vyzdvihnout bych chtěl, že sám autor Larsson byl sám investigativní novinář a proto je celá zápletka velice, velice inteligentně promyšlena. Jak se stále objevuje více a více nového materiálu o tom, co se před mnoha lety mohlo stát, rozšiřuje se i možný seznam osob, kteří mohli na zmizení Harriet mít zájem, takže čtenář pouze tuší, kdo je v rodině Vangerů tou černou ovcí. Chvílemi půjde Lisbeth i Mikaelovi dokonce o život. Líbil se mi i vyvíjející se vztah mezi Lisbeth a Mikaelem. Velmi jsem také hltal, jak Mikael díky Lisbeth shromáždil důkazní materiál proti jednomu průmyslovému magnátovi, který jede ve špíně a kterého se Mikael už předešle jako redaktor časopisu Milénia snažil usvědčit, avšak z počátku bez úspěchu. Pět hvězdiček bych dal autorovi za velmi inteligentní zápletku a šestou, že oproti jiným severským autorům až tak brutální nebyl. Od druhé poloviny knihy se dalo jen těžko odtrhnout, ale celá tato kniha je povedeným kouskem. Konec mezi Lisbeth a Mikaelem zůstává v závěru knihy otevřený pro druhý díl.

24.05.2019 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Tak tohle byla opět jedna z knih, která se Sandře Brown opravdu povedla. Děj knihy má spád a i když jsem původně správně tipoval, kdo by mohl mít na zmizení Emory velký zájem, nakonec jsem se nechal zlákat jiným autorčiným rozvinutím příběhu, takže jsem za hlavního zloducha považoval někoho jiného. V knize nejsou hluchá místa a myslím, že je to docela slušná detektivka. Je to mé již třetí setkání s touto autorkou a a za mne musím říci, že jsem se na knihu i těšil a autorka mě uměla udržet v napětí.

05.05.2019 5 z 5

Volání na ďábla Volání na ďábla Wilbur Smith

Tak tahle kniha mě trochu zklamala. Možná je to jedna z jeho prvotin, jak jsem se na databázi knih díval. Knihy Wilbura Smithe miluji, ale v této knize mi prostě scházel ten náboj a umná zápletka několika lidských osudů najednou hned od začátku, jak to jinak Wilbur předvádí v jiných knihách. Gradovalo to vše spíše až ke konci. V jiných jeho knihách je gradace napětí již od záčátku a zápletka je vždy na několika úrovních najednou. Rovněž konec knihy je trochu jiného stylu, než jak ho obyčejně u Wilburovek známe. Jiný druh konce samozřejmě nevadí. Body strhávám jen za to, že to postrádalo ten správný náboj. Jinak kniha se samozřejmě číst dá a určitě se mnohým bude líbit. Za mě tři hvězdy u této knihy, ale i tak je Wilbur stále jeden z mých neoblíbenějších autorů. :-)

27.04.2019 3 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Moje druhé setkání s touto autorkou po mnoha letech a musím říci, že to bylo příjemné čtení. Hlavní protagonistka Bellamy, již jako dospělá, pátrá s bývalým ex přítelem své sestry Dentem, co se její setře Susan před mnoha léty přihodilo a kdo Susan skutečně zabil, když bylo Bellamy ještě dvanáct let. Ačkoliv byl za vraždu Susan odsouzen člověk a poslán na výkon trestu, objevují se pochyby, zda zatčený Allen Strickland čin skutečně spáchal. Je to taková detektivka, která není vůbec brutální, přesto však zajímavá a postupně s každým pečteným listem se objevují další a další informace, jak to vlastně tehda mohlo být a kdo je skutečný pachatel. Bellamy s Dentem se budou muset setkat znovu s detektivem a prokurátorem, kteří tenkrát obžalobu proti Allenovi Stricklandovi dávali dohromady a od detektiva Dala Moodyho se nakonec dozvídají další důležité okolnosti, které na případ vrhají zcela jiné světlo. Také v rodině Bellamy se objevují kostlivci, kteří neradi vycházejí na světlo. Rovněž důležitou postavou je Allenův bratr Ray, který se snaží pomstít Bellamy a všem, kdo jsou s ní spojeni za nevině odsouzeného bratra Allena. Je to detektivka, která nepostrádá prvky napětí, odhalování skrytých tajemství, romantiku, ale jde zde i o krk. Zápletka je docela inteligentní, vývoj se dá trochu předpokládat, přesto však byl konec pro mne trochu překvapivý. Za mne spokojenost a nutno dodat, že i název knihy a obálka mě upoutaly. :-)

24.03.2019 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Je to moje první setkání s touto autorkou a mohu říci, že si ji ukládám do oblíbených. :-) Kniha Prostá pravda nás zavádí do prostředí Amišů, kde došlo k úmrtí novorozence. Postupně nás autorka seznamuje s různými možnými verzemi, jak k úmrtí novorozence mohlo dojít, zda bylo vraždou, či nikoliv. Kniha je zároveň výbornou sondou do prostředí Amišů, do jejich myšlení, ale především jednání. Psychologické profily hlavních protagonistů jsou velmi zdařilé a podrobné. Kniha mě celkově velmi upoutala a kdybych měl více času, přečetl bych ji mnohem dříve. Nejsou zde žádná hluchá místa, ať už jsem se nacházel jako čtenář v soudní síni, či doma u Amišů, bylo vše psáno moc poutavě. K rozuzlení se sice dostáváme postupně, ale každá kapitola je poutavě psaná. Je to kniha nejen o soudním jednání a o policejním vyšetřování, ale je to hlavně kniha o rodinné soudržnosti, lásce, přátelství, církevních pravidlech. Autorka konfrontuje život lidí, kteří nejsou zvyklí žít podle církevních pravidel a nevěří v Boha s lidmi, pro které je duchovní život zcela zásadní a naopak se vyhýbají mnoha společenským vymoženostem. A právě i hlavní protagonisté, ač pochází ze zcela jiných světů, se po vzájemném soužití stávájí přáteli, nebo se dokonce do sebe zamilovávají, zkrátka je to kniha, která nám představuje obojí světy a nechává na nás, abychom zhodnotili, co je v lidském životě skutečně důležité. Konečné rozuzlení je opravdu až na konci knihy, téměř jsem se obával, že závěr knihy bude více otevřený. Pro mne to byl skvělý čtenářský zážitek a dávám pět hvězd.

15.03.2019 5 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Byla to výborná kniha. Viděl jsem i film před knihou Bílé peklo, který je také výborný. Hlavní hrdina je Clemens Forell ( pseudonym ), který uteče z pracovního tábora na Sibiři a za tři roky se po velmi strastiplné pouti dostane až do Německa. Souhlasím zde s uživatelkou IvanaB, ze začátku jsem hlavního hrdinu měl problém litovat za to, jak s ním Rusové nakládali. Oni totiž Němci za války s ostatními zacházeli také nelidsky. Jinak jsem hlavnímu hrdinovi držel ve všem palce a doufal jsem, že se šťastně navrátí ke své rodině. Rovněž smékám před výkonem hlavního hrdiny, který se tři roky plahočil, než se dostal domů a co vše na své cestě musel prožít. Myslím, že po takové pouti člověk musí zůstat alespoň částečně nadosmrti poznamenaný. Jinak J.M.Bauer napsal pravdivý příběh poutavým způsobem, v knize nejsou sáhodlouhé popisy, či hluchá místa, neustále se něco děje a neustále je situace napjatá a mění se. Kniha se čte opravdu velmi dobře. Doporučuji přečíst. :-)

26.02.2019 5 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

Nemohu si pomoci, ale mě kniha rozhodně nadchla. Částečně to může být proto, že jsem si kdysi přál být pilotem. Proto mě velice zaujaly všechny části knihy. Hlavními postavami jsou David Morgan, který miluje lítání, Debra Mordecai, dcera generálmajora Mordecai izraelského letectva, do které se David zamiluje, její bratr Joe, se kterým bude David nakonec společně létat. David má židovské kořeny po matce, proto přijme po náhodném setkání s Deborou pozvání do Izraele, který mu učaruje a David se rozhodne v něm zůstat. Protože je to zkušený bojový pilot, přijme ho generálmajor Mordecai do své letky. Joe má krátce před svatbou se svou Hannah, na kterou je sezváno mnoho hostů, mezini nimi i David a Debra. Bohužel, zde dojde k tragickému útoku arabskými teroristy. Po tomto útoku, přijme David za vlastní mstít se všem nepřátelům, kteří se snaží narušovat izraelský vzdušný prostor. Při jednom ze soubojů je David poznamenán na celý život. Kdysi tak pohledný mladík se začne pro mnohá znetvoření vyhýbat lidem. Podaří se mu znovu najít lásku, o kterou při teroristickém útoku přišel? Podaří se mu najít nový smysl života a klid v duši a místo na zemi, kde by mohl být opět šťastný? Ať už mě autor zaváděl do vzdušných soubojů, do postupného zrání Davida z mladíčka v muže, ať už mě zaváděl do láskysplných scén, či do dějů, kdy šlo vážně o život, nikdy jsem se s touto knihou nenudil, protože kniha je plná zvratů. Většinou jsem jen četl a četl a chtěl vědět, jak to vše nakonec dopadne. Za mě maximální spokojenost. Dokonce je mi i dost líto, že tato krásná kniha již skončila. Myslím, že ve mně bude pár dní ještě doznívat poselství této knihy. Za mne jednoznačně pět hězdiček. :-)

09.02.2019 5 z 5

Oko tygra Oko tygra Wilbur Smith

Kniha se četla dobře. V knize je dost dějových zvratů, ale nic není překombinované. Některý vývoj dějových etap se dá trochu předpokládat, ale to knize neubírá nikterak na čtivosti. Hlavní postavou je Harry Fletcher, který se svými zaměstnanci - přáteli provozuje rybolov na zakázku. Pod rouškou zákazníků rybolovu se k němu ovšem dostanou lidé, kteří chtějí Harryho využít k svým vlastním soukromým cílům. Harry na to málem doplatí. Po letech odstávky se znovu pouští do vyšetřování, kdo byli jeho tajemní zákazníci a o co vlastně v moři s pomocí jeho hledali, aby přišel na to, kdo se ho snaží odstranit a proč. Je to kniha, která nepostrádá napětí, ale zároveň je zde prostor pro dobré přátelství, lásku, potápění v moři. Když už se zdá, že je vše vyřešeno a odhaleno, naservíruje nám autor v poslední kapitole další zvrat. Přiznám se, že jsem konečný zvrat ještě očekávál, ale, jak to nakonec autor vyšpekuloval, to jsem odhadnul jen částečně. Je to kniha, která určitě stojí za přečtení. :-)

02.02.2019 4 z 5

Posel slunce Posel slunce Wilbur Smith

Tak tohle byla jedna ze slabších Wilburových knih. Kniha má dvě části. V té první jsou hlavními postavami archeolog Benjamin Kazin, jeho asistentka Sally Benatorová a jeho přítel Louren Sturvesant, který hodně financuje archeologické vykopávky v Africe, pozůstatky města Opetu. V první části se postupně seznamujeme s historií pozůstalého města a jeho dávných vladců a hrdinů. Benjamin, Louren Sally a jejich další pomocníci se snaží vypátrat, co vedlo k zániku města Opetu z nalezených historických artefaktů, nástěnných maleb, svitků apod. Musím přiznat, že tato první část knihy mě tolik nezaujala. V druhé části knihy ožívají zemřelé postavy: kněz Huy Ben Amon, služebník slunečního boha Bala a králův blízký přítel a rádce, samotný král Opetu Lannon Hycanus. Dalšími důležitými postavami v druhém díle jsou Manatassi bývalý kmenový král a poté otrok v městě Opetu a kněžka bohyně Astarte Tanith. Tento druhý díl mě zaujal daleko více. To byl již klasický Wilbur, který umí zamíchat osudem hlavních postav a propojit je. Trochu na škodu bylo, že člověk na základě informací z objevených svitků města Opetu z prvního dílu tušil v druhém díle, jak hlavní hrdinové Huy, Lannon a Tanith skončí. Dávám tři hvězdičky a to jen proto, že mne první díl tolik nezaujal, ale jinak je kniha pěkná, zvláště druhý díl, neurazí a určitě stojí za přečtení. :-)

18.01.2019 3 z 5