...a je čas zabíjet

V Clantonu, malém městečku na jihu Spojených států, dojde ke znásilnění Tonyi Haileyové, desetileté černošské dívenky. Její otec Carl Lee se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele, bělochy, potrestat. Soudní proces, který následuje, rozvíří místní poklidnou hladinu života, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory. A uprostřed jejich nesmiřitelného sváru se ocitne advokát Jake Brigance, jehož Carl Lee požádá o obhajobu… O prvotině Johna Grishama, světového bestselleristy a ikony žánru právnických thrillerů, mnozí tvrdí, že jde o jedno z jeho nejlepších děl. Snad i proto se Grisham po pětadvaceti letech rozhodl do Clantonu vrátit a napsat další příběh Jakea Brigance ze soudní síně, nazvaný Platanová alej. V Clantonu, malém městečku na jihu Spojených států, dojde ke znásilnění Tonyi Haileyové, desetileté černošské dívenky. Její otec Carl Lee se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele, bělochy, potrestat. Soudní proces, který následuje, rozvíří místní poklidnou hladinu života, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory. A uprostřed jejich nesmiřitelného sváru se ocitne advokát Jake Brigance, jehož Carl Lee požádá o obhajobu… O prvotině Johna Grishama, světového bestselleristy a ikony žánru právnických thrillerů, mnozí tvrdí, že jde o jedno z jeho nejlepších děl. Snad i proto se Grisham po pětadvaceti letech rozhodl do Clantonu vrátit a napsat další příběh Jakea Brigance ze soudní síně, nazvaný Platanová alej. V Clantonu, malém městečku na jihu Spojených států, dojde ke znásilnění Tonyi Haileyové, desetileté černošské dívenky. Její otec Carl Lee se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele, bělochy, potrestat. Soudní proces, který následuje, rozvíří místní poklidnou hladinu života, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory. A uprostřed jejich nesmiřitelného sváru se ocitne advokát Jake Brigance, jehož Carl Lee požádá o obhajobu… O prvotině Johna Grishama, světového bestselleristy a ikony žánru právnických thrillerů, mnozí tvrdí, že jde o jedno z jeho nejlepších děl. Snad i proto se Grisham po pětadvaceti letech rozhodl do Clantonu vrátit a napsat další příběh Jakea Brigance ze soudní síně, nazvaný Platanová alej....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/238565/a-je-cas-zabijet-qL9-238565.jpg 4.5186

Jake Brigance (1.)

A time to kill (1989)

Vydáno:, Knižní klub

Kniha ...a je čas zabíjet

kalache
30.12.2018

...pochopil jsem,proč má socha spravedlnosti přes oči šátek

moudivlacek
22.12.2018

Jestli je toto autorova prvotina, tak opravdu musím říct - klobouk dolů. Je to skvělý příběh, skvěle vylíčený, a dle mého určitě i pocházející alespoň základ ze skutečnosti. Sice doufáte, že to dopadne pro hlavního černošského hrdinu v pořádku, ale jeho bílý přítel má plné ruce práce. Bohužel hlavně advokát obžalovaného má velké potíže. Dokonce se v příběhu objeví i Kukluxklan, takže to rovněž je znak napětí a krutosti.
Nádherné a hlavně pro mne dlouho nezapomenutelné vyprávění, jak občas funguje spravedlnost jen pro určitou skupinu lidí či jako zde rasu.
Doporučuji.

Veeris
21.06.2018

Kniha byla perfektní, úžasně se četla a měla super námět. Jen mě tošku zklamalo, že na to, že měla cca 600 stran, tak mi tam chyběla reakce kukluxklanu a Jakeové manelky Carly na shořelý dům.. Alespoň nějaký náznak, určitě se k-k-klan jen tak nestáhl.. Ale jinak super dílo

1amu
08.04.2018

Entrée J.Grishama "mezi čtenáře" jako hrom ! A ještě k tomu brzy film, co více si mohl mladý autor přát. Má dobré poradce a ti mu dali jednu z prvních klíčových rad: Pokud prodáš práva ke zfilmování své knihy, nezapomeň si dát podmínku, že chceš mluvit do obsazení hlavních rolí ! A byl tedy prosazen Samuel L.Jackson v roli nešťastného otce znásilněné dcerky, což byl výtečný tah. Nikomu tak nevěřím jako jemu .
Samozřejmě kniha je rozsáhlejší a vypovídá více o jednom z témat - pořád fungující šílenci z KKK.
Jako právník s praxí se autor "vyřádil" na popisu jednání v soudní síni, kde procesní trestní systém USA (a částečně UK) je soubojem mezi státním zástupcem a obhájcem, kdy oba musí mít (až) divadelní nadání, kterým mohou ovlivnit porotce. Mně se to líbí a škoda, že něco podobného nevidíme u nás (viz kauza MUDr. Davida Ratha). Oba týmy mají (a je to i v knize) své kouče. Napětí před výrokem poroty je mnohdy nesnesitelné a J.Grisham si v tom libuje.
V případě této knihy došlo k něčemu mimořádnému . Tím myslím zářný počátek spisovatelské kariéry autora.

Silmarien
31.01.2018

Nerada čítam príbehy, ktoré som videla sfilmované, ale občas urobím výnimku a Kedy zabiť je jednou z nich. Film Time to kill som ako mladšia milovala a ak som ho nevidela dvadsaťkrát tak ani raz. Aspoň zhruba som teda vedela, do čoho idem, hoci film musel opäť ponúknuť isté skratkovité riešenia.

Dvaja bieli problémoví mladí muži znásilnia černošské dievčatko. Keďže to prežije, čo prežiť nemalo, chytia ich a prípad je pomerne jasný. Budú ich súdiť, pravdepodobne odsúdia, odsedia si časť trestu a potom sa dostanú von. Lenže to Tonyinmu otcovi rozhodne nestačí a vykoná na nich spravodlivosť podľa vlastného úsudku - zastrelí ich cestou na pojednávanie.
Teraz je v cele on a ako černoch vo väčšinovo bielom okrese v Mississipi má len malú šancu. Alebo nie?

Pridajte si k tomu mladého arogantného právnika Jakea, horlivého štátneho zástupcu Buckleyho, starého, takmer vždy v liehu naloženého Jakeovho mentora, ktorý je zhodou okolností bývalým vynikajúcim právnikom, málo zásadového rozvodového právnika bez škrupúľ, ktorý je však dobrým priateľom, budúce právnické eso v postave študentky práva a zopár zamaskovaných členov Ku-Klux-klanu... a dostanete prípad, aký ešte juhoamerický Clanton nevidel.

Ak nemáte radi knihy plné procesných vecí s pravidlami, nečítajte to. Ale ak vám nevadia, dostanete dobre namiešaný príbeh, kde možno postavy nie sú do detailov vykreslené, ale príbehu to nevadí. Grisham sa nevyhýba nerestiam, ale okrem neustáleho alkoholického "prvku" sa im nevenuje, skôr ich sucho konštatuje, takže sa nestihnete príliš pohoršiť nad ľudskými slabosťami, ktoré sú ale prítomné v celom systéme.

Grisham sám žije aj na americkom Juhu, a tak pozná atmosféru miesta, ktorá je ďalšou samostatnou postavou celej knihy. Veľmi dôležitou, pretože bez nej by celý prípad Carla Lee Haileyho odohrávajúci sa niekedy v 80-tych rokoch asi nefungoval.

slunicko1958
12.01.2018

Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla. Neřeším, jestli bylo jednání v soudní síni věrohodné (osobně jsem u žádného soudu ještě nebyla - a snad nikdy nebudu), já jsem měla požitek ze čtení. Knížku jsem opravdu prožívala. Fandila jsem Jakeovi a chápala bolest Carla.
Četla jsem potom i další Grishamovy romány, všechny se mi líbily, ale už žádný mě nedokázal k sobě tak přilepit.

danny_21
09.10.2017

Dokázal bych si představit, že kniha by mohla mít klidně o 200 stran míň a nic by se nestalo, protože vyplnění doby od zatčení Carla Lee až po samotný proces byla dost rozvláčná vata. I přesto je to zajímavý počin a pohled na to, jak absurdně morálně zkažený, manipulativní a nesmyslný je americký justiční systém včetně všech jeho účastníků a spravedlnost je jen prázdné slovo v této mašinérii. Grisham umí vyprávět a přitom působit na čtenáře tak nějak reportérsky nezaujatě, nicméně Firma mě bavila o poznání víc - 70 %

Aliii
18.07.2017

Od Grishama znám i lepší knihy. Místy mi kniha přišla až příliš rozvláčná a opakující se, nicméně příběh je zajímavý a nutí přemýšlet o etice nejen v souvislosti se samozvaným mstitelem, ale také s chováním okolí (výběr peněz v kostelích pro rodinu souzeného a jejich zadržování kazatelem), právníků a státního zástupce. V tom víru manipulací, vyhrabávání špíny a ovlivňování svědků (a věřím tomu, že to takhle opravdu chodí) se mi nějak ztrácí spravedlnost...