Elapheg

Slzy katovy schovankySlzy katovy schovankyS. Martin (pseudonym)

Slzy katovy schovanky je úctyhodné pokračování Katovy schovanky. Slzy katovy schovanky jsou krásné i napínavé od první stránky, kdy se Melisanda Wilhelmisová provdala za Wendela Fügera. Zvratů je v knize mnoho a je zde mnoho lidí, kteří krom Melisandy, mají také temná tajemství, jež nechtějí nechat prozradit. Může se zdát, že zlo je pro Melisandu i Wendela již zahežnáno prvním dílem, ale opak je pravdou. Na hradě Adlerburg je osoba, která se chce osobně pomstít Melisandě i Wendelovi. Ačkoliv se Melisanda snaží uchovat temné tajemství před Wendelem, je nakonec prozrazeno. Wendel se v první chvílí rozčílí a učiní rozhodnutí z nerozvážnosti, které Melisandu i Wendela rozdělí. V sázce je tentokrát o to více také budoucnost jejich dcerky Getrudy, která je unesena. Z rozchodu má radost pouze Wendelův otec, který tak doufá, že se Wendel nadobro rozejde s Melisandou. Důvody nebudu prozrazovat, jsou uvedené v prvním díle s názvem Katova schovanka. Doporučuji Slzy katovy schovanky číst až po prvním díle, jinak vám zůstane ve druhém dílo mnoho podstatných událostí ukryto. Sama autorka knihu napsala tak, že počítá s tím, že čtenář je s prvním dílem již obeznámen. Druhý díl je o dost napínavější než první a je to opět krásná historická fikce, která by neměla uniknout nikomu, kdo mají rádi historické romány. Dávám jednoznačně pět hvězd a doporučuji. :-)

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Pátá kniha v pořadí s Erikou a toto je zatím jistě nejbrutálnější díl. Z Bryndzy jsem měl vždy respekt, jeho knihy jsou vždy ostré, ale zároveň velmi kvalitní. Chladnokrevně: Temže vyplaví kufr, ve kterém je rozřezané tělo mladého muže, rovněž se najde kufr s rozřezanými ženskými ostatky a pak jsou tu případy z minulosti nevyřešené. Mají tyto případy spojitost? To se bude snažit vyřešit Erika a její tým. Za sebe přiznávám, že brutalita této knihy byla pro mne už dost na hraně. Před třemi lety bych to absolutně nedal. Trochu si čtením thrillerů zvykám. :-) Nicméně Do posledního dechu se mi líbilo více. Pachatel je také zvrácený, ale ne tak moc a zápletka Do posledního dechu, stejně jako vysvětlení pachatelova chování se mi líbily více, než u Cladnokrevně. Ano opět jsem dostal vynikající thriller a dobrá zpráva je, že jsem četl, že pan autor napíše další díly s Erikou. Nicméně s jedním trendem nesouhlasím. Je třeba, aby každý díl býl více a více ostřejší, že se dostáváme až k těžším zvrácenostem? Souhlasím zde s uživatelkami Mandlevest a 85098211, že autor se nemusí vyrovnávat severské krimi. Vždyť dobrá zápletka jako u předchozích knih, je pro mne mnohem více. Ano, chladnokrevně jsem také četl s velkým zájmem, ale mám pocit, že brutalita zde převažovala nad kvalitnější zápletkou, které byly v předchozích dílech propracovanější. Je mi jasné, že ani zápletka nemůže být vždy stejně dokonalá ani to není zapotřebí. Jen Vás prosím Roberte, nepřiostřujte s každým dílem. Vaše knihy jsou skvělé i tak, nemáte to zapotřebí. Přestože to byla krvavá jízda, dávám pět hvězd a autora jistým způsobem obdivuji. Jeho knihy čtu s respektem, ale teď si je více vychutnávám. Budu se těšit na zatím poslední díl Smrtící tajnosti.

Katova schovankaKatova schovankaS. Martin (pseudonym)

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce zuzana2599 za recenzi na tuto knihu. Děkuji Vám velmi Zuzano. :-)
Možný spoiler:
Kniha Katova schovanka se mi líbila. Místy to nebylo tak napínavé, ale celou dobu se nehneme od hlavní hrdinky Melisandy Wilhelmisové, jejíž rodina byla vyvražděna hrabětem Ottmarem de Brucem. Jedině Melisanda přežije a to díky zásahu kata Raimunda. Raimund Melisandu zachrání před jistou smrtí a ukryje ji pod identitou němého synovce Melchiora u sebe v příbytku. Naučí Melisandu katovskému řemeslu, ale hlavně léčitelství té doby. Ottmar de Bruce však stále po Melisandě pátrá. Melisanda není nikde v bezpečí. Musí utíkat před hrabětem, dokud nedojde k osudovému setkání s lidmi, díky nimž by se mohlo podařit hraběte de Bruce sesadit z jeho mocného postu a vyřídit si s ním dávné účty. Četl jsem sice i větší historické pecky, ale i tato kniha mi přinesla potěšení z historie a zpříjemnila mi několik dní. Dozvěděl jsem se opět více z té doby o katech a Melisandě jsem fandil. Konec mě velmi potěšil a byl i reálný. Takže dávám plný počet a doporučuji všem milovníkům středověku a historických románů, budete ve 14. století v Německu. Na pokračování jistě dojde, ale možná, že ne hned. Kniha má překrásnou obálku, která mě hned uchvátila. :-)

Do posledního dechuDo posledního dechuRobert Bryndza

Tak tohle byla pecka. Bryndza má vždycky napínavé knihy. Tato pro mne v pořadí čtvrtá kniha od něj byla pro mne zatím neojstřejší, ale taky nejvíce napínavá. Pro mne zatím asi jeho nejlepší kniha. V této knize opět potkáme Eriku, Petersona, Mossovou, kteří budou tentokrát řešit případ zavražděné a umučené dívky, kterou vrah odhodil do kontejneru. Erice a jejímu týmu se podaří odhalit podobnost s nevyřešenou vraždou z minulosti a je jím jasné, že mají co dočinění se sériovým vrahem. Ten však dívky láká na falešné FB profily a je zvrácený a velmi opatrný, takže nezanechává stopy. Podaří se Erice a jejímu týmu odhalit pravou totožnost vraha? A podaří se to dříve než umře další obět? Tak to si už přečtěte. Vraha sice autor odhalil ve třetině knihy, ale i tak je to krajně napínavé. Za mne zatím nejlepší díl s Erikou, i když taky nejostřejší. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Byl jsem ke knize přímo přikován.

Ďábelské hryĎábelské hryAngela Marsons

Ďábelské hry se mi líbily o trochu více než Němý křik. Je to sice ironie, ale druhý díl je mírnější než první, ale přesto více napínavý, protože zápletka je důmyslná. Angela Marsonsová dokazuje, že dobrá detektivka nemusí být nutně ta, kde tečou potoky krve a přesto píše paní autorka tak umně, že napětí je od prvních stránek do konce knihy. Kim Stoneová je zavolána k případu ubodaného muže a zároveň vyšetřuje případ v jiné rodině zneužívaných holčiček. Ubodaný muž nebyl žádné neviňátko, ale člověk, co má na kontě znásilnění. Vrah se k činu přizná, ale v pozadí je tu šedý kůň, který tahá za nitky nově vzniklých případů, které Kim řeší a hraje se všemi i s Kim ďábelskou hru, kdo z koho. Angela Marsonsová se mi začíná zamlouvat. Děkuji všem knižním kamarádkám a kamarádům, kteří mě k ní přivedli. Moc vám děkuji. Knihu doporučuji k přečtení a dávám plný počet hvězd. Budu se těšit s paní autorkou zase napříště. :-)

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

Už dlouho jsem se na tuto knihu chystal a teď mezi vánočními svátky jsem ji četl. Nebe nezná vyvolených pojednává o pacientce Lillian Dunkerqueové, která se léčí v sanatoriu na tuberkolózu. Shodou okolností do tohoto sanatoria přijíždí Clerfayt, který se živí závoděním, navštívit svého známého, rovněž kdysi závodníka a Clerfayt se tu seznámí s Lillian. Lillian dostane od Clerfayta nabídku, aby s ním odjela do Paříže. Lillian je vážně nemocná, ale chce si ještě užít trochu života a Clerfayt je k tomu prostředkem. Mezi oběma vznikne nezávazný vztah a oba užívají dny, jak plynou a zpříjemňují si je světskými rozkošemi. Jak už to tak bývá, oba Remarqueovi hrdinové ochutnají krom svobody a žití i jiné životní zkoušky. Je to 60 let stará kniha a tak je třeba i knihu chápat. Některé scény se jeví z pohledu dneška jako staromódní, některé části knihy jsou bez většího dramatu, ale konec vše vynahradí. Je to kniha, která evokuje čtenáře k tomu, že zdánlivé jistoty v životě nemusí být a ani nejsou samozřejmostí. Knihu doporučuji ostatním, ale mladší čtenáře nabádám k trpělivosti. Kniha je výpovědí a ta nezačíná hned první stránkou, je třeba mít s knihou trpělivost. Je to ale jinak velmi poučná a jistým způsobem krásná polemika o životě a jeho skutečných hodnotách.

27.12.2021

Vnitřní hlasVnitřní hlasBrian Freeman

Brian Freeman je důkazem, že o sériovém vrahu se dá psát i tak, že je kniha napínavá celá, ale nemusí při tom téci potoky krve, či být kniha plná jiných drasťáren. Rudy Cutter je odsouzený sériový vrah, který však byl odsouzen na doživotí na základě důkazů, které se ukázaly být falešné. Soud nemá jinou možnost, než Rudyho pustit na svobodu. Rudyho chce zpátky do basy dostat právě Frost Easton, ale musí hledat nové důkazy, protože staré by byly soudem nepřípustné. Případ je o to složitější, že kauza Rudyho Cuttera se osobně Frosta týká. Dobře jsem si početl, bylo to napínavé, avšak ne zvrácené a ten konec připomínal Cobena. Děkuji všem svým knižním kamarádkám a kamarádům, že mě na Briana Freemana přivedli. Zvláštní dík patří zejména Šánce. Ten konec plně vynahradil pár slabších míst ve středu knihy. Kniha se mi opravdu líbila. Frost Easton je sympaťák i s jeho kocourem Shackem. Vnitřní hlas předčil i Nočního ptáka, který je taky výborný. Fanoušci thrillerů, hurá na Vnitřní hlas. :-)

19.12.2021

Slušní lidéSlušní lidéJ. P. Delaney (pseudonym)

Řekl jsem si, že je načase se seznámit s J.P.Delaneym a vzal jsem jeho poslední knihu Slušní lidé a udělal jsem dobře. Pete Riley žije s partnerkou Maddie a synem Theem poklidný život do doby, než na jejich dveře zaklepe Miles Lambert, biologický otec Thea. Miles žije se svou ženou Lucy a vychovávají syna Davida, jehož biologičtí rodiče jsou Pete s Maddie. V nemocnici jejich děti prohodili. Je to situace, která rozhodí oba páry a ze začátku se vše jeví, že se potkali slušní lidé, kteří dovedou vyřešit i velmi komplikovanou situaci, jakou je záměna dětí. Jedna osoba ovšem nehraje fér již od začátku a dokáže tak zatočit světy oběma párům, že se to jeví až nemožné. Mašinérii, která je rozehrána, je ovšem nutno dohrát do konce. Já jsem si čtení užil a doufám, že i zbylé autorovy knihy budou velmi čtivé. Tohle byl velice povedený psychothriller. Mohu ostatním jen doporučit. Jednoznačně pět hvězd. :-)

15.12.2021

Temné dědictvíTemné dědictvíWilbur Smith

Souhlasím plně s uživatelkou Májou777. Tato kniha byla další perla z pera mistra Wilbura Smithe, která slouží k jeho památce. Rovněž doufám, že se třeba najde jeden román v jeho šuplíku, kterého se nám čtenářům tohoto mistra autora třeba ještě dostane. Na tuto knihu Temné dědictví jsem dlouho čekal. Setkáváme se zde opět se Saffron Courtneyovou a Gerhardem von Meerbachem, kteří hledají Gerhardova bratra Konrada, nacistického zločince a tyrana. Kniha Temné dědictví je završením trilogie 1) Nad propastí, 2) Kobaltové nebe a 3) Temné dědictví. Ve všech těchto knihách jsou hlavními postavami Saffron, Gerhard a Konrad. Předválečný, válečný a poválečný stav. Tato kniha má dvě poloviny. První se věnuje Gerhardovi se Saffron a Konradovi po válce. Druhá polovina knihy je zaměřená na keňské hnutí Mau Mau, kde se Keňané snaží domoci svých práv a odtrhnout se z područí Británie. Obě části jsou plné napětí, bojů, přátelství, lásky, ale i divokosti Afriky a nenávisti, prostě jak to Wilbur umí čtenáři vždy podat. V knize se neustále něco děje, dějové zvraty jsou zde časté a není to jen americký happy end, což dodává knize na reálném základě. Wilbure je mi ctí, moci číst Tvé knihy. Je Tě velká škoda, ale snad už jsi šťastný, jako Tvojí románoví hrdinové. Tvé dílo bude hovořit ještě ke čtenářům mnoho let. Jasných pět hvězd a doporučení zvláště fanouškům Wilbura Smithe. :-)

11.12.2021

Všechny touhy vedou do ŘímaVšechny touhy vedou do ŘímaLuca Di Fulvio

Historické romány Luca Di Fulvia jsou vždy sázkou na jistotu. Román Všechny touhy vedou do Říma nás zavede do roku 1870, kde se začíná sjednocovat Itálie. Příběh Pietra, Marty, hraběnky Silvie se v této knize rozjíždí pomaleji, ale cesty všech se protnou v Římě v době válčení za jednotnou Itálii. Je to román plný vášně, odhodlání položit za ideály život, nenávisti, chudoby, lásky a velké odvahy. Příběh nabírá grády hlavně v druhé polovině knihy a ten konec autor zaonačil přesně dle mého gusta. Opět pět hvězd, ale špičku pro mne zatím představuje román Dítě, které v noci našlo slunce. Romány Luca Di Fulvia jsou plné života a je radost je číst. Doporučuji všem. Pokud se chystáte na první setkání s autorem, doporučuji začít jeho knihami ze středověku, kde oproti tomuto románu je méně politiky, což by mohlo při první knize působit rušivě. On to totiž autor umí rozjet ještě lépe. :-)

29.11.2021

Smrt v zádechSmrt v zádechHarlan Coben

Moje sedmá kniha od mého oblíbence Harlana Cobena a troufám si říci, řadí se u mne k těm nejlepším. Začátek byl sice trochu pomalejší, než jak bývá zvykem, celá kniha se taky točí kolem hlavní postavy Maye. Mayina sestra Claire zemře, když je Maya ještě na misi jako pilot. Po návratu domů ji čeká další rána. Její manžel Joe je zastřelen. Po pohřbu manžela Maya však zhlédne na videokameře co má doma, nahrávku, která ji vyrazí dech a díky které se rozhodne sama se svými přáteli vyšetřovat, jak to vlastně s Claire a Joem bylo, protože policie tápe. Tohle je super thriller. Coben dokazuje, že i bez brutalit se dá rozpoutat čtení plné napětí. Je to prostě mistr. Konec je opravdu ve velkém stylu pro autora tak typický. Pan autor mě opět převezl a já mu to sežral i s navijákem, i když jsem si snažil dávat pozor. To mám ale u něj tak rád. Doporučuji všem k přečtení, kdo mají rádi thrillery a tady je to jak jinak, něž plný počet hvězd. :-)

23.11.2021

Smrtící útesSmrtící útesGregg Dunnett

Kniha to byla dobrá, ale znepokojivý psychologický thriller ani náhodou! Souhlasím zde s uživatelkou Mandlevest. V první polovině knihy se seznamujeme s Billym, jeho otcem a ostatními ostrovními obyvateli. Ale první polovina knihy byla místy až nudná. Druhá polovina tam je to už znatelně lepší a čtenář pochopí, jakým směrem asi pan autor příběh povede, což není vůbec špatně. Konec je velmi povedený, za ten dávám čtvrtou hvězdičku. Je to dobrá kniha s dobrou zápletkou, která je ovšem rozvíjena hlavně v druhé půli knihy. Pokud se rozhodnete tuto knihu číst, obrňte se trpělivostí, protože autor rozvíjí příběh velmi pomalu. Příběh je naprosto bez brutalit, místy připomíná román. Na druhou stranu jsem se místy až nasmál. V knize je dost ironie a některé scény působí dost vtipně. Byla to taková odpočinková četba, i když jsem od knihy čekal něco víc, bylo to příjemné zpestření.

18.11.2021

Němý křikNěmý křikAngela Marsons

Nejdříve bych rád poděkoval všem mým knižním přátelům za recenze, na základě kterých jsem šel do Angely Marsonsové. Děkuji za Vaši trpělivost s mými dotazy. Zvláštní dík patří Šánce. :-) První díl mám dočtený a chci říci, že se to dalo zvládnout. Téma je to sice smutné, ale na konci čeká opět něco jako Cobenovský zvrat. Pachatele jsem neuhodl, ale spoluviníka ano. :-) Je objeveno tělo zavražděné ředitelky dětského domova, krátce nato je nalezen mrtvý muž, který tam rovněž pracoval. Proč nikdo nechce dovolit, aby se na pozemcích dětského domova kopalo, i když možná toto místo skrývá historický poklad? Jaké tajemství spojuje pět lidí z tohoto domova, kteří jsou vražděni? To si přečtěte sami. Některé scény jsou trochu ostřejší, ale pořád je to ještě v normě, takže sérii si budu chtít přečíst celou. Kim i Bryant vyšetřovatelé jsou sympaťáci. A Kim má rovněž taky kostlivce ve skříni. Plný počet, doporučení a autorku dávám do oblíbených.

13.11.2021

Oheň v srdciOheň v srdciElizabeth Haran

Na tuhle knihu jsem byl moc zvědavý. Je to výborná kniha a zaslouží si plný počet, ale Zrádné útesy a Pod karmínovým nebem se mi líbily více. V této knize je více od filmu, Australanech, o Austrálcích, původních obyvatelích, z jejichž krve Kate pochází, ale scházelo mi tu více romantiky. Willie McGregor má dceru Kate s Austrálkou Nelie. Kate však ranami osudu vyrůstá v Anglii a do Austrálie se vrací až jako dospělá a vrací se jako herečka. Ze začátku se jí Austrálie jeví jako nemožný kontinent, ale pak poznává svého otce, svou pravou matku a protože je velmi krásná, nalézá zde i spřízněné srdce. Scházelo mi tu více romantiky, ale i dramatičnosti oproti jiným knihám a děj byl trochu předvídatelný. Přes všechny výhrady to na plný počet stačí a byl jsem jednou zase rád v Austrálii a příběh se mi líbil. Elizabeth Haran je moje oblíbená autorka. Knihu mohu vřele doporučit všem romantickým duším. Pokud jste ji ještě nezkusili, nevíte, oč přicházíte. :-)

08.11.2021

Andělé smrtiAndělé smrtiPatricia Gibney

Předně bych chtěl na začátku poděkovat mojí knižní kamarádce Šánce za recenzi, díky níž jsem knihy Gibneyové zakoupil. První díl jsem zvládnul celkem v pohodě, i když se jedná o temné vyprávění. Lottie Parkerová je přivolána k vraždě ženy, nedlouho poté, dojde k vraždě muže. Ze začátku se zdá, že nemají nic společného. Nakonec však dojde k odhalení, že oba vyrůstali v klášteře svaté Anděly a že zde je odpověď na to, proč museli oba zemřít. Zápletka je velmi dobrá a to mě ponoukalo číst dál. Líbí se mi, že paní autorka alespoň v této knize zmíní, co se stalo, ale popisné brutality zde nejsou, i když ubližování dětěm je kruté vždy. Tim Weaver je tedy pro mne ostřejší, uvidíme v druhém díle, Ukradené životy, zde autorka asi přitvrdí. Lottie i Boyd mi byly sympatičtí a psychologie všech postav je v této knize bravurně vystavěna, takže někomu fandíte a zloduchy by jste odstřelili. Líbilo se mi, že linka vyšetřovací, zde byla proložena linkou osobního života Lottie a jejích dětí. Zloducha jsem neodhalil. Doporučuji všem thrillerovým fandům. Pět hvězd a doporučení.

04.11.2021

Bez vinyBez vinyCharlotte Link

Třetí případ Caleba Hala a Kate Linvillové přečten. Kniha Bez viny je jedna z nelepších, kterou jsem od Charlotte Linkové četl. Ve vlaku někdo střílí po ženě, tato útok přežije. Ze stejné zbraně někdo střílí na bicyklistku, které někdo ještě předtím nastraží drát přes dráhu, kudyma jezdí, což má za následek kvadruplegii. Jak spolu oba případy souvisí? Mají vlastně nějakou spojitost? Tím si budou muset lámat hlavu naši dva kriminalisté. Byla to napínavá detektivka a především ji doporučuji všem fanouškům Charlotte Linkové. Zápletka je opravdu velmi dobrá. Tady jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-) Doufám pevně, že se nám fanouškům Linkové, dostane brzy nová detektivka do ruky. :-)

29.10.2021

Nebe mé láskyNebe mé láskyNora Roberts

Na Noru Robertsovou jsem byl zvědavý, jak píše. Na začátku bych měl zmínit, že nejdříve jsem viděl film před mnoha lety a pač jsem si z něj nepamatoval důležité detaily, zkusil jsem knihu. Rančer Jack Mercy ustanoví v závěti podmínku, že ranč po jeho smrti dostanou jeho tři dcery Willa, Lily a Tess jedině tehdy, když na ranči spolu dokáží jeden rok žít. Do té doby se vůbec neznaly a každá vyrůstala jinde. Každá je odjinud a na ranči vyrůstala jen Willa. Postupné seznamování sester naruší série vražd v okolí ranče. Některé scény byly dost ostré, sice proložené romantikou, ale dost ostré. Co se vražd týče, Nora Robertsová je rozhodně ostřejší než Sandra Brown, milostné zápletky má dobré, ale Sandra Brown má promyšlenější thrillerové zápletky. Kniha Nebe mé lásky se mi líbila, ale je to thriller říznutý romantikou. Je to příběh, který mi byl docela sypmatický. Kdysi jsem kolem koní chvíli amatérsky vypomáhal, takže některé práce na ranči mi byly blízké. Myslím, že knihu mohu doporučit romantickým duším. Pět hvězd si kniha zaslouží. :-)

24.10.2021

Matčin hrobMatčin hrobLisa Regan

Na Matčin hrob jsem netrpělivě čekal a čtení jsem si naprosto užil. Matčin hrob je trochu jiný než předchozí dva díly. V tomto díle se řeší především minulost i přítomnost Josie Quinnové a její matky, která užívala jméno Belinda Roseová. Jenže kola osudu se pohnou a je nalezeno tělo ženy, která se rovněž jmenovala Belinda Roseová a s Josiinou matkou se znala. Rozjíždí se vyšetřování a Josie se snaží přijít na kloub záhadě, kdo vlastně byla její matka. Je to kniha plná napětí již od prvních stránek. Kapitoly jsou krátké, takže styl ještě jednu a ještě jednu a jsem na konci knihy, zde platí. Tento díl je méně brutální než předchozí díly, ale co se zápletky a napětí týče, je z nich jednoznačně nejlepší. Josiie i Josiini blízcí a přátelé jsou v ohrožení, i o životy půjde. Podaří se Josii rozkličovat, kdo za vším stojí, než dojde k další vraždě? Bylo to navýsost kvalitní čtení a pevně doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu. Tady nelze jinak než pět hvězd a doporučení k přečtení. Josie je mi velmi sympatická a pevně doufám, že v příští knize se krom skvělého thrilleru opět dozvíme, jak pokračuje Josiin soukromý život. :-)

17.10.2021

Panský dům a jeho dědictvíPanský dům a jeho dědictvíAnne Jacobs

Třetí díl byl o trochu slabší než díl druhý, ale pořád to na plný počet hvězd stačí, teda, alespoň mi. Paul se v tomto díle opět věnuje továrně a rodině a Marii koupí ateliér, kde může Marie prodávat své kostýmy. Co se jeví ze začátku, jako pohádkový nápad, se později ukáže jako dost komplikované. Do toho se přidá odkaz Louisy Hofgartnerové, Mariiny matky a začnou spory mezi Paulem a Marií. Marie se dokonce odstěhuje z panského domu a děti vezme s sebou, neboť domu vládne navíc panovačná hospodářka. V této knize je věnován prostor snad všem, panstvu domu, dětem, Lise, Kitty, Paulovi a Marii, služebnictvu. Kniha má pár slabších míst, myslím ale, že nastavenému standardu dostojí. Jako odpočinková historická romance potěší všechny milovníky rodinných ság. Čeho jsem si všimnul i v druhém a třetím díle je obrat "tu a tam", pro který zde v českém překladu nebylo žádné synonymum. Na čtvrtý díl určitě zase někdy přijde řada. :-) Doporučuji a dávám pět hvězd.

13.10.2021

Kouřová clonaKouřová clonaSandra Brown

Souhlasím s uživatelkou ArwenAragorn, že tohle je jedna z nejlepších knih, které Sandra Brown napsala. Dostal jsem chuť na detektivní thriller s mírnou dávkou romantiky a toho se mi také dostalo. Sandra Brown po dlouhé době byla vynikající volba. Britt reportérka se probudí vedle Jaye, který je mrtvý a Britt si nepamatuje na nic z té noci. Podobná situace se udála také Raleymu a zničilo mu to život. Oba jsou v merku zákona a oba nevinní. Jejich cesty se střetnou a vznikne z toho duo, které hledá odpovědi na události nedávné, ale taky na události hluboce pohřbené. Oběma půjde o holý život při pátrání a rozčeří vody, které by si mnozí rádi přáli ponechat bez čeření. Romantika tam místy byla taky, což mi vyhovovalo, ale napětí je zde od prvních stran a zápletka je přímo vynikající. Nedivím se, že to bylo zfilmováno. Zápletka je opravdu velmi povedená. Tato kniha mně dělala velmi příjemnou společnost po několik dní. Vřele doporučuji všem, kterým nevadí thriller řiznutý romantikou. Je to kniha bez brutalit, přesto však má kniha správné grády, co se detektivky týče. Pět hvězd a doporučuji.

05.10.2021

Nadobro ztracenýNadobro ztracenýHarlan Coben

Harlan Coben je pro mne naprostá jednička, co se autora detektivních thrillerů týče. Přečetl jsem si anotaci, pustil se do knihy Nadobro ztracený. Je to již má šestá kniha od Cobena, takže jsem čekal vysoký standard a hlavně konečný zvrat o 180° na konci knihy a toho se mi také dostalo, ba ještě více. Pro mne je kniha Nadobro ztracený zatím to nejlepší, co jsem od autora četl. Will bratr Kena se dozví informaci, že zmizelý bratr Ken by mohl být po 11 letech od jeho zmizení stále naživu. Will se rozhodne bratra hledat a rozjede tím mašinérii nenahodilých údálostí. Informace, které zjistí, otřesou jeho světem. A perlička na konec, jak to bylo, se mi podařilo odhalit jen z části. Harlan Coben je totiž mistr zápletek, které nepotřebují potoky krve, aby ale přesto dokázaly přikovat čtenáře ke knize, dokud ji nedočtete. Všem thrillerovým fandům, pokud máte rádi napětí a perfektní zápletky, Harlana Cobena by jste měli zkusit. Nelze jinak než pět hvězd. Pane Cobene, nechápu jak to děláte, ale jste opravdu mistr ve svém oboru. :-)

29.09.2021

Panský dům a jeho dceryPanský dům a jeho dceryAnne Jacobs

Panský dům a jeho dcery se mi líbil o dost více než první díl. Marie porodí dvojčata a krátce nato dostane její manžel Paul povolávací rozkaz. Továrnu tak řídí pouze tchán a Marie mu v tom nesmírně pomáhá, pač ačkoliv na nové nápady tchán přistupuje frigidně, uznává, že Marie má velmi dobré nadání pro rozvoj a zachování textilky. V této knize se setkáváme hlavně s první světovou válkou, která je tu dnes a denně a postihuje všechny bez rozdílu. S některými hlavními postavami se budeme muset rozloučit, které nás provázely prvním i druhým dílem z části. Já jsem si čtení velmi užil. Prvně jsem potřeboval po těch thrillerech a detektivkách něco odpočinkového i romantického a hlavně druhý díl se mi četl lépe, než první. Jistě to bylo dáno i tím, že už jsem autorčin styl trochu znal a hlavně dějových zvratů zde bylo podstatně více. Budu se těšit na třetí díl. Doporučuji všem, kdo mají rádi rodinné ságy, anebo hledají něco nenáročného na čtení. Za mne pět hvězd jistě.

24.09.2021

Údolí mrtvýchÚdolí mrtvýchTim Weaver

Druhý díl Davida Rakera má opět velmi inteligentní zápletku, ale je to dost syrový, děsivý, mrazivý a temný příběh. Čekal jsem, že druhý díl bude dost hustý a taky dost byl, nicméně dávám pět hvězd, protože jako thriller, kniha splnila vše. Velmi oceňuji, že autor do knihy zaimplementoval i vysvětlení, proč k daným činům z pohledu zabijáka docházelo. Za mne snad jedno přání, že další díly budou méně brutální. Megan Carverová zmizí a policie ji není schopná najít. Rodiče Carverovi se obrací na Davida, aby Megan našel. David si jako soukromé očko vede výborně a to, co odhalí, mu úsměv na tváři rozhodně nevykouzlí. Některé scény jsem musel rozdýchávat, ale jinak to bylo celkem v pohodě. Myslím ale, že teď vezmu nějakou nenáročnou knihu, kde nebudou sami úchyláci. Za mne to mohlo být mírnější a kvalitě knihy by to myslím neubralo, ale kvalita thrilleru je opravdu vysoká, takže dávám pět hvězd. Určitě je to vynikající kniha pro všechny fanoušky ostřejších thrillerů. Pozitvně rovněž kvituji, že se snad rozjede osobní život Davida s novou láskou. Takže i semínka naděje se v knize najdou. :-)

17.09.2021

PodvedenáPodvedenáCharlotte Link

Charlotte Linková opět nezklamala. Souhlasím s uživatelkou Danago, že to je asi to nejlepší, co autorka napsala. Knihu Podvedená jsem četl až po Zmizení, ale v roce 2020 ještě nebyla na DK poznámka, že se jedná o detektivní sérii. Kate Linvillová se snaží najít vraha svého otce, i když v místě, kde její pravomoc policistky už nesahá. Caleb Hale vyšetřuje tentýž případ smrti jejího otce a případ se komplikuje. V tu samou dobu je na útěku zločine Denis Shove, který hledá úkryt pře policií, protože je z vraždy Katina octe hlavním podezřelým. Tohle bylo superdílko. Nakonec vše splyne v jeden příběh na konci a co chci vyzdvihnout, je, že vše je na konci vysvětleno a všechny linky příběhu uzavřeny, všechny motivy objasněny. Výborně jsem si početl a těším se na autorčinu novou knihu, kterou si s chutí přečtu. Pět hvězd a doporučuji. Pachatele si mi nepodařilo odhalit, což mi ale vůbec nevadí.

12.09.2021

Pět dníPět dníJulie Lawson Timmer

Na tuto knihu jsem narazil náhodou, díky mým přátelům na DK, děkuji vám. Kniha Pět dní se mi velmi líbila, i když téma je to dost smutné. Mara a Tom a Scott a Laurie, to jsou dvě manželství, kterým zbývá pět dní do zásadního rozhodnutí, do zásádní změny života. Mara má Huntingtonovu chorobu, která ji zabíjí a má plán, že až nemoc hodně postoupí, nebude chtít být na obtíž své rodině a přátelům a hlavně dcerce a manželovi. Scott a Laurie mají rovněž pět dní, kdy budou muset vracet pravé matce jejího syna Curtise, o kterého se starali, když byla jeho pravá matka ve vězení. I když jsem se zájmem četl příběhy obou partnerství, linie s Marou a Tomem byla mému srdci bližší. Taky Harry byl sympaťák. Kniha je to velmi povedená. I když pojednává o smutku, její poselství je také pozitivní a poučné. Děláme často z prkotin velbloudy a trápíme se pro zbytečnosti, které vůbec nejsou důležité, místo abychom byli vděční za život jako takový, za lásku, kterou můžeme dávat, ale i kterou denně dostáváme a bereme to jako samozřejmost, což ovšem samozřejmé není. Nechci spoilerovat a proto nic neprozradím, ale tato kniha se dotkla mého srdce, mojí duše a proto ji doporučuji všem čtenářům a čtenářkám. Je to kniha, která dokáže nabudit emoce a hlavně zaujmout svým poselstvím. Paní autorce děkuji za skvělý počin. Jednoznačně pět hvězd.

06.09.2021

Noční ptákNoční ptákBrian Freeman

Na začátku bych chtěl poděkovat za knižní recenzi hlavně uživatelce Šánce. :-) Měla jste pravdu, je to velmi dobrý thriller bez brutalit. Doktorka Frankie Steinová vymazala z paměti dvěma obětem sebevražd určité vzpomínky. To dovede detektiva Frosta až k ní. Jak Frankie, tak Frosta zná dobře vrah, který si říká Noční pták a je vždy o krok před nimi. Podaří se Frostovi a Frankie najít vraha dřív, než opět zasáhne? Ale aby ho mohli zastavit, musí nejdříve přijít na to, kdo to vlastně je. Je to velmi dobrý thriller bez brutalit, ale přesto s velmi inteligentní zápletkou. Z hlediska hypnózy je ovšem možné pacientovi vsugerovat, že na jistý impulz zareaguje tak, jak mu to bylo při hypnóze do podvědomí uloženo. Dobře jsem si početl, byl jsem napjatý, tip mi vyšel částečně, autora přidávám do oblíbených a knihu doporučuji všem, kdo mají rádi thrillery bez potoků krve, přesto však částečně reálné.

01.09.2021

Úsměv ŠtěstěnyÚsměv ŠtěstěnyRebecca Gablé

(+ SPOILER) Rebecca Gablé je opravdu královna historických románů. I tuto knihu považuji za jednu z perel její tvorby. Robin z Waringhamu uprchne z klášterní školy a když se vrátí do svého rodiště, je vše jinak. Waringham už nepatří jeho rodu. Nový lenní pán Waringhamu má syna Mortimera, který se vyžívá v krutostech na poddaných a nejinak tomu bude i v případě Robina, který pracuje jako stájník ve Waringhamu. Na rozdíl od jiných knih paní autorky, je tato věnována zcela Robertovi z Waringhamu a sledujeme tak jeho dětství, první lásky, život na dvorech šlechticů a následně i na dvoře krále. Setkáváme se zde z mnoha historickými postavami, ale vždy v souvislosti s Robinem a jeho putováním po Anglii a po světě. Je to další perla, i když je zde méně bojů na bojištích, o intriky také není nouze, nechybí zde láska, ale ani nenávist, lačnění po koruně apod, mamon a také bravurně vykreslená chudoba poddaných té doby. Konec paní autorka zaonačila rovněž k mé libosti, takže dávám opět pět hvězd a doporučuji k přečtení všem milovníkům historických románů. Pevně doufám, že si budu v budoucnu moci přečíst další dílko paní autorky.

26.08.2021

Temné vábeníTemné vábeníLoreth Anne White

Já půjdu proti proudu, ale pro mne je to velice povedený thriller. Souhlasím s uživatelem rodak, že knize nic nechybí. Ze začátku a uprostřed knihy je kniha děsivá, popisné scény jsou dost hrůzné, naštěstí se to od třetiny překlápí v lidský příběh, kde je otázkou, zda Sarah Bakerová alis Olivia Westová může najít cestu k muži, po tak strašném zážitku, kdy byla zajatkyní řezníka z Watt Lake. Není to žádná červená knihovna. Jistá podobnost se Sandrou Brown tu je, ale autorka je mnohem ostřejší. Sandra Brown by do tak některých popsaných hrůz ve svých knihách nešla. Naopak linka Olivie a Colea je velmi dobře vystavěná a tady je to možná ještě lepší než u Sandry Brown, realističtěji popsáno. Místy to pro mne bylo dost ostré, na hraně, ale ta linka Olivie a Colea mi učarovala a vyvážila drsnost knihy, stejně jako otázka, dopadnou skutečného vraha? Jaké oběti budou všichni muset položit na oltář utrpení, aby skutečný vrah byl dopaden? Jen jsem jaksi nepochopil, proč se série jmenuje Dark Lure. Toto jméno nefigurovalo v knize ani jednou. Nemám rád příliš popisné brutální scény, které v knize jsou, ale za ten příběh a konec dávám přeci jen pátou hvězdičku a doporučuji k přečtení. Za mne povedená kniha.

14.08.2021

Nejsem jako vyNejsem jako vyJodi Picoult

Další kniha od Jodi Picoultové a další pecka. Přiznávám, že kniha je to dost náročná, Aspergerův syndrom a autismus se zde objevuje na každé stránce a dost popisně, takže to není jen detektivní příběh. Autorka si vybrala opět kontroverzní téma a zpracovala ho na jedničku. Jacob Hunt má Aspergerův syndrom, který ho v běžném životě i jeho okolí ovlivňuje denodenně a stále. Jednoho dne je jeho lektorka sociálních dovedností Jess nalezena mrtvá. Vypadá to na vraždu, vše tomu nasvědčuje a podezřelým číslo jedna je Jacob. Do poslední chvíle nevíte, zda to Jacob opravdu udělal, či ne. Nejvíce se mi líbila část při soudním projednávání. Žalobkyně Jacoba a obhájce Jacoba + psychiatrické posudky. Naštěstí je nakonec vše vysvětleno, jak se co stalo. Nečekejte nervák hned od začátku. Nejdříve se budete muset seznámit s každou osobou a teprve pak se řeší zločin. Mějte ale trpělivost, tato část je důležitá pro pochopení možných následných reakcí, i když je místy dost náročná. Dozvěděl jsem se zase více o autismu a i když to nebylo vždy snadné čtení, tato se mi od Jodi líbila asi nejvíce. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení.

10.08.2021

Konec létaKonec létaAnders de la Motte

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce Šánce za recenzi, díky níž jsem poznal nového autora, který mi pasuje do noty. Děkuji Vám Jarko moc. :-) Anders De La Motte je druhý severský autor, který po Larssonovi umí napsat krimi bez potoků krve, ale tak, že čtenář je snad až na pár míst téměř neustále v napětí a konec, ten je ve stylu Harlana Cobena, čili, ještě jinak. Konec léta je kniha, která mne zaujala. Jistě si přečtu i ostatní díly. Billy Nilsson se ztratí v pěti letech, najde se jen jeho bota v poli, ale nic víc. Billy beze stopy zmizí a zanechá to následky na celé zbylé rodině. Vera jeho sestra se stane psycholožkou a na jedné skupinové terapii potká člověka, který začne mluvit o věcech, které se týkají Billyho zmizení. Vera začne pátrat na vlastní pěst, co se toho osudného léta vlastně stalo. Dopátrat se pravdy nebude jednoduché. Z půlky mi tip vyšel, co se asi stalo. Je to thriller, kde je slibný rozjezd, slabší střed, ale s docela dobře vygradovaným koncem a od druhé půlky je napětí více. Kdo nemáte rádi brutalitu a nemusíte mít hromady mrtvých v knize, hurá na Konec léta. Autora dávám do oblíbených a za ten konec a knihu bez brutalit dávám pátou hvězdu a doporučuji. :-)

01.08.2021