Elapheg Elapheg komentáře u knih

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Kniha má dvě dějové linky. Minulou a současnou. Jednoho dne dcera Abi Olivia spadne a je hospitalizována v nemocnici. Jisté je, že nešlo o nešťastnou náhodu. Policie však do toho, co se událo, nemá chuť vnášet světlo, protože někdo vyšetřování brání. Matka Abi se tedy rozhodne začít s pomocí Anthonyho pátrat na vlastní pěsť a taky se výsledku dobere. Kniha Osudný pád je hodně knihou o vztazích, mezi Olivií a matkou, mezi Olivií a jejími přáteli. Vztahy jsou zde rozhodně podrobně rozebírány, ale místy mi tam chybělo více napětí. U této knihy se rozhodně nemusíte bát žádných brutalit. Chvíli jsem váhal, kolik dát hvězd, ale nakonec i za ten konec dávám plný počet. Pokud čekáte nějaký nervák, kde nepůjdete během čtení spát, budete trochu zklamáni. Kniha ale rovněž není žádný brak a napětí zde také bývá a je postupně stupňováno. Máte-li rádi vztahové romány s detektivní zápletkou, je tato kniha určená právě vám.

01.11.2020 5 z 5

Tak tohle byla nádherná trilogie, s krásným dějem a překrásnou ilustrací. Edmond Dantes je na základě udavačského dopisu, který napsali jeho odpůrci a závistivci uvrhnut bez soudu do žalaře. Zde se seznamí po dlouhé době s člověkem jménem Abbé Fariou, který rovněž ovlivní jeho život, ale jen ke kladnému. Edmond se naučí od Abbého mnohému vědění a jakmile dostane příležitost, prchne z vězení a jako hrabě Monte Cristo za své nevinné odsouzení začne stíhat všechny své viníky pomstou, kterou sám zosnoval. Celá trilogie nás zavádí do vězeňského prostředí, do společenské smetánky Francie na začátku 19. století, ale také do zakoutí mysli, každé z hlavních postav. Jsem rád, že jsem si přečetl nezkrácenou verzi a měl jsem tak možnost číst a zároveň obdivovat celou Dumasovskou trilogii. Celá trilogie je o bolesti, nenávisti, zášti, ale i lásce a o dobrém přátelství a velké cti a především o mamonu Dantésových nepřátel, hnaných za kariérou a bohatstvím, pro které jsou mnozí ochotni skrývat své zločiny minulosti a kterému jsou ochotni obětovat téměř cokoliv. Jak to vše dopadne, to už nechám na vás, přečtěte si to sami. Celou trilogii mohu jednoznačně doporučit.

28.10.2020 5 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Tato kniha byla pro mne velmi povedená detektivka. Nejsou zde nijak popisovány brutality, únos, či vražda je zmíněná, popsaná, ale už ne více rozpitvávaná. Autorka se hodně v této knize věnuje osobnímu životu hlavních postav, což mi dokonale vyhovuje. Není zde jen linka vyšetřovací, ale hlavně je zde linka osobní, která je neméně zajímavá, místy odlehčuje napětí vyšetřovací linky a člověk se tak lépe vciťuje do postav v knize a sympatizuje s nimi. Právě toto příblížení osobního života postav v této detektivce vytvořilo knihu, která je velmi povedená. Podezříval jsem na chvíli snad každého, ale odhalení skutečného pachatele bylo pro mne zcela překvapivé. Byl jsem vedle, jak ta jedle. Postavy Kate Linvillové a Caleba Hala, vyšetřovatelů mi byly velmi sympatické. Začíná být moderním trendem, že vyšetřovatelé mají své psychické problémy a řeší je třeba alkoholem, ale i to beru jako reálné. Jediné co jsem snad nemusel, byla mírná impertinentní narážka autorky na probíhající brexit Anglie. Jinak se mi kniha velmi líbila a mohu jen doporučit. :-)

09.10.2020 5 z 5

Nebezpečná podoba Nebezpečná podoba Sandra Brown

Sandru Brown mám velmi rád, píše dobře, ale přestože má tato kniha vynikající hodnocení i komentáře, líbila se mi méně, než její ostatní knihy, které mají nižší hodnocení. V knize jsem postrádal trochu více napětí a akce, která byla spíš až hlavně ke konci knihy. Avery Danielsová přežije leteckou nehodu a je velmi podobná Carol Rutledgeové, která havárii nepřežije. Avery omylem identifikují jako Carol a v době, kdy je Avery v nemocnici k ní promluví člověk, který chystá vraždu budoucího senátora Tata Rutledge, v domnění, že hovoří s Carol. Avery udělají platiku a vypadá jako Carol. Avery se do Tata zamiluje, ale svou totožnost nesmí před ním ani před Tatovou rodinou odhalit, aby se jí podařilo najít toho, kdo chce Tata zabít. Kniha je zajímavá a určitě ji mohu doporučit všem, kdo mají Sandru Brown rádi, hvězdičku dolů ubírám za dost přeslazenosti a za méně akce než jak tomu je u jiných knih od ní obvyklé. Na druhou stranu brutalitu nemám rád a tady rozhodně není a kniha mě zaujala, takže jsem vlastně spokojený. Ačkoliv si Avery s Carol byly velice podobné vzhledově, místy se zdál být děj trochu těžko uvěřitelný v tom, jak dlouho okolí trvalo, než přišli na to, že Carol není Carol. Konec byl velmi převkapující a napínavý, takže dávám 4 hvězdičky a mohu doporučit ostatním.

02.10.2020 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Nádherný název knihy, krásná obálka a nádherná kniha. Kniha Dívka, která se dotkla nebe mi naprosto vyrazila dech příjemným způsobem. Tak poutavě psaný historický román jsem už dloho nečetl. Ani chvíli jsem se nenudil, naopak příběh mě naprosto pohltil. Román nás zavádí do Říma a do Benátek v roce 1516. Autor naprosto brilantně propojil osudy snad 10 hlavních postav. Takže, ať už čtete příběh doktora Isacca di Negroponteho, který se stará o nemocné, či Mercuria, podvodníka se vším všudy, který je zamilovaný do Giuditty di Negroponte, nebo ať čtete o chudině dané doby, se kterou se život opravdu nemazlil, máte pocit, že se ocitáte opravdu v 16. století. Kniha je plná zvratů, neustále se něco děje a každému zde jde o život. Je zde také vyobrazena část inkvizice, kde je vidět, jakou moc tenkrát nad životem měla římskokatolická církev. Román mi poskytnul vše, co jsem si mohl přát. Lásku, nenávist, žárlivost, život podsvětí a chudiny dané doby, přátelství, lékařství té doby, ale i strach a bezmoc, to vše jsem prožíval s hlavními postavami a napjatě jsem četl dále, abych se dozvěděl, jak to nakonec se všemi dopadne. Máte-li jen trochu romantickou duši, tato kniha je pro vás jako dělaná. Ač se jedná o rozsáhlý román, nejsou zde prakticky hluchá místa, kniha je plná zvratů. Nechám ten příběh v sobě ještě doznít, dávám plný počet hvězd a knihu doporučuji všem romantickým duším.

26.09.2020 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Christopher Seeler, Němec žije na ostrově Jersey se svou kamarádkou židovskou dívkou Rebecccou Cassinovou. Oba společně vyrůstají a stanou se z nich i partneři. Láska mezi nimi je opravdu nezměrná. Do jejich vztahu však zasáhne druhá světová válka. Rebecca je transportována do koncentračního táboru a Christopher se přidává do služeb SS v Osvětimi, ačkoliv je proti nacistické ideologii, aby Rebeccu našel. V knize jsou místy vyobrazeny dost syrové realistické scény, ale tak to prostě bylo. Mně osobně se kniha líbila a i děj se mi zdál uvěřitelný. Najde Christopher Rebeccu včas a podaří se mu ji zachránit? A jakou životní daň budou muset oba zaplatit za prožité zkušenosti v koncentračním táboru? O tom si raději přečtěte sami. Kniha rozhodně za přečtení stojí a mohu ji jen doporučit.

17.09.2020 5 z 5

Dívka z Brooklynu Dívka z Brooklynu Guillaume Musso

Je to moje první kniha od tohoto autora, ačkoliv mám od něj téměř vše, takže jsem si řekl, že je načase se s tímto autorem seznámit. Jedná se o velice čtivý thriller. Naštěstí pro mne, autor nijak zdlouhavě nepopisuje ostřejší scény a to mi vyhovuje. Ze začátku se jednalo pouze o to, kam vlastně a hlavně proč Anna zmizela, poté co Raphaelovi ukázala fotku, co udělala. Ale autor umně dávkuje s každou další kapitolou napětí a příběh tak nabírá grády. Co se původně ze začátku zdálo jako banalita, či snadno řešitelný případ, s každou další kapitolou nabírá na obratu, do příběhu je zainteresováno stále více postav a příběh se tak mění v jízdu, kde se člověk chce dozvědět, jak to vlastně vše původně bylo a jak to dopadne. Chci podotknout, že jsem si s přibývajícím čtením myslel, že vím, kdo už asi za čím stojí a kdo je viník. Vše ale dopadlo jinak. Ten konec mě naprosto dostal. Kniha se mi velmi líbila a dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. Zápletka byla opravdu brilantní a mi velmi sympatická tím, že se obešla bez brutalit. Určitě zkusím i další knihy autora. :-)

11.09.2020 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Tato kniha je opravdu knižní skvost. Přiznám se, že se začátku mě kniha až tak nezaujala, ale spisovatelka čtenáři umně dávkuje rozvíjející se napětí i dramatičnost příběhu s každou další stránkou. Nakonec jsem se dostal do fáze, kdy mě kniha zcela pohltila a i když jsem dávno viděl filmovou předlohu, kniha mě naprosto uchvátila a jen tak hned na ni nezapomenu. Velmi poutavé bylo i čtení o tom, jak je tvrdý život na Novém Zélandu, ale hlavně v Austrálii, na kontinentu, kde nikdo nedostane nic zadarmo. Krom krásné dějové linky mezi Meggie a Ralphem, jsem obdivoval všchny postavy knihy, protože každá z nich v životě zakusila jak lásku, tak ztrátu a bolest až jsem místy nechápal, jaké těžkosti musely zejména Fiona a Meggie překonat a přesto dokázaly jít dál. Myslím, že knihu mohu zaslouženě zařadit mezi jednu z TOP knih, které jsem četl a knihu mohu jen a jen doporučit. Kniha je opravdu nádherná a ač jsem rád, že jsem měl možnost si ji přečíst, je mi i líto, že už nemohu prožívat další osudy knižních postav.

04.09.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Dopisy, které nikdo nečetl, je prostě nádherná kniha. V knize se prolíná minulost s přítomností a postupem knihy se obě fáze spojují v přítomnost. Stella se provdá za Charlese, ale seznámí se náhodně se sympatickým americkým vojákem Danem a zamilují se do sebe. Stella s Danem prožívá krásné období a společně plánují budoucnost. Osud však Stellu a Dana krutě rozdělí. A zde přichází na scénu Jess a Will z přítomnosti a oba dva objeví dopisy, které psal Dan Stelle po válce a kde Dan stále doufá, že se opět potká se svou láskou Stellou. I mezi Jess a Willem nakonec vznikne nový vztah a oba chtějí pomoci Danovi nalézt Stellu. Chci napsat, že obdivuji, čím vším si museli Stella i Dan za svého života projít, ale s velkým zájmem jsem rovněž sledoval, jak se vyvíjí vztah mezi Jess a Willem. Postava Charlese mi v knize nijak sympatická nebyla, jak by taky ne, když sledoval jen své zájmy. Kniha je romantický zaměřená, ale není to žádná červená knihovna. Naopak dramatičnosti je v knize dost a dost, ale tím je kniha právě tak skvělá, že tak výborně vystihuje realitu v minulosti i přítomnosti. Knihu jsem četl s velkým zájmem a velmi mě obohatila, za což děkuji autorce. Je to krásný romantický i dramatický příběh, který mohu všem vřele doporučit a dávám plný počet hvězd. I díky této knize, popisu útrap hlavních postav, ale i rozkoší si uvědomuji, jak je život vzácný a jak dobře se mnohdy všichni máme. :-) Bylo mi ctí tuto knihu číst. :-)

24.08.2020 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Díky knize Alicina síť jsem měl možnost dozvědět se něco o životě žen, které pracovaly za první i druhé světové války jako agentky. Nelze jinak, než jejich odvahu, vlastenectví a smysl pro čest obdivovat. Kniha má dvě dějové roviny. První popisuje přítomnost z roku 1947, kdy se těhotná Charlie setkává s bývalou agentkou Eve Gardinerovou, která by mohla mít povědomí, kde se ztratila Charliina sestřenice Rose. Setkáváme se zde rovněž s postavou s Finnem, který pro Eve pracuje jako pomocník v domácnosti a druhá linka je z roku 1915, která popisuje fungování Aliciny sítě, která opravdu existovala a jíž byla Eve členkou. Ze začátku mi byla hlavní hrdinka Eve, jako osoba žijící v roce 1947 nesympatická, ale se stále dalšími kapitolami, kdy jsem se dozvídal více a více o tom, co Eve potkalo, mi nezbývalo, než Eve obdivovat a také s ní soucítit. Charlie a Finn zde také hrají velkou úlohu a když už je osud svedl dohromady, vydávají se nakonec všichni tři po stopách zmizelé Rose a sami se tak o sobě navzájem dozvídají různé životní příběhy a zároveň se všichni tři navzájem ovlivňují, pomáhají si a spoluutváří tím svou další budoucnost. Chci napsat, že i když Eve, zde hrála tu největší roli, byly mi s každou další kapitolou i víc sympatické osoby Finn a Charlie a všem jsem držel palce. Práce špiónů a válečná atmosféra je zde dost realisticky popisována a místy velmi dramatická, ale tak to prostě bylo a nelze jinak než s pokorou tuto odvahu obdivovat, protože mnohdy právě díky špiónům byly zachráněny mnohé jiné životy, ač sami špióni museli za jejich sabotáž německých akcí zaplatit tu největší daň a sice vlastní život. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. O tom, že je kniha nádherná, svědčí i fakt, že mi všechny postavy z knihy budou chybět, protože už jsem knihu dočetl. Jak taky jinak, když je kniha tak dobrá. :-)

16.08.2020 5 z 5

Král králů Král králů Wilbur Smith

Kniha Král králů je opět skvělým Wilburovým počitem i jeho spoluautorky, dostalo se mi v této knize všeho, co jsem od Wilbura zvyklý dostat a jsem z ní přímo nadšen :-). Jak správně píše uživatel nero 13, tato kniha je pokračováním knihy Triumf slunce. Autor, jak už to někdy dělá, posledním dílkem opět oživil staré postavy, vracíme se do minulých časů. Setkáváme se zde znovu se Saffron Cournteyovou a Amber Benbrookovou, která se má provdad za Penroda Ballantynea, vojenského zpravodaje. Osud však zamíchá kartami a Amber se sama vydává se svou sestrou Saffron a jejím manželem Ryderem Courtneyem do Afriky bez Penroda, kde mají možnost zbohatnout těžbou stříbra. Ryder však není sám, kdo má zájem v dané lokalitě těžit a jak Ryder, tak Penrod jsou v této knize ohroženi velmi vlivným mužem. Původní plány právě díky tomuto černému koni padají a všichni si budou muset sáhnout na dno svých sil a projít rovněž životní katarzí a životním poznáním. Podaří se Ryderovi i Penrodovi nakonec zvítězit nad nepřítelem? A jaký další osud čeká na Saffron a především na Amber a Penroda? Budou mít ještě šanci na společnou budoucnost? Wilbur je prostě umělec. Kniha je plná dějových zvratů, nalezneme v ní, velké štěstí, pokusy naplnit životní sny, ale prožijeme s postavami i mnoho strastí a překonávání mnoha překážek, ale především i dobrá přátelství a velkou lásku.
Jelikož jsem četl knihy po sobě, jak jsou uvedeny v databázi knih, stávalo se, že jsem se v po sobě jdoucích knihách dočkal opětovného obživnutí některých postav v dílech, ve kterých už by neměly vystupovat. Proto radím čtěte následovně ságu Courtneyů, aby jste se tomu vyhli: 1) Dravec, 2) Zlatý lev, 3) Monzun, 4) Kořist, 5) Modrý horizont, 6) Na život a na smrt ( nebo, Když loví lev jiný název knihy ), 7) Hromobití, 8) Ptačí vodopády, 9) Pobřeží v plamenech, 10) Síla meče, 11) Běsnění, 12) Čas zemřít, 13) Zlatá liška, 14) Triumf slunce, 15) Král králů, 16) Kopí osudu, 17) Nad propastí, 18) Kobaltové nebe. Přeji vám všem příjemné počtení s Wilburem, kterého se mi samému dostalo v každé knize. :-)

07.08.2020 5 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Knihu jsem četl na dvakrát se sedmiměsíční pauzou z důvodů zdravotních, takže jsem se o 100 stran vrátil zpět, kde jsem skončil a dnes jsem knihu dočetl. Jedná se o příběh védody z Neversu a jeho příbuzným knížetem de Gonzaguem, který vlastní rukou zavraždí vévodu. Dříve však, než vévoda zemře, slíbí vévodovi jeho druh v boji rytíř De Lagardére, že smrt vévody pomstí. Vévoda navíc k tomu po sobě zanechal Manželku Auroru z Caylu a dceru Auroru de Nevers. Celá kniha je vlastně o souboji mezi dobrem, které představuje Lagardére a Gonzaguem, který je ztělesněný padouch, vrah a především výsostný lhář, který se umí přetvařovat. Lagardér se celý svůj život snaží navrátit matce pravou dědičku Auroru de Nevers a zároveň pomstít smrt vévody z Nevérsu, jak přísahal. Lagardér se však zdatně skrývá pod maskou hrbáče a dostane se tak do nejbližší společnosti vraha knížete De Gonzague. Musím přiznat, že mi dost trvalo, než jsem si zvykl na jazyk, jakým je celá kniha vyprávěna. Tento styl jazyka opravdu odpovídá 170 let starému dílu, jak se hovořilo a jednalo v dobách 18. století. Některé kapitoly však byly tímto jazykem dost rozvláčné, jak píše uživatel: 85098211, za což ubírám hvězdičku, na druhou stranu odpovídá tento jazyk oné době. Je to kniha, kde nechybí nefalšovaná láska, pevné přátelství, kde čest a dané slovo hrají hlavní roli, ale je to také kniha o úkladech, přetvářce a nejvyšší zkorumpovannosti v nejvyšších kruzích. Na druhou stranu jsem velmi rád, že se mi tato kniha dostala do rukou a zpříjemnila mi mé chvíle a doporučuji ji určitě každému, kdo má jen trochu romantickou duši. Na závěr bych dal jen malou radu. Nespěchejte na rozuzlení a vytrvejte ve čtení až do konce, budete za to odměněni hezkou historickou freskou, kde dobro nakonec zvítězí.

30.07.2020 4 z 5

Zrádné útesy Zrádné útesy Elizabeth Haran

(SPOILER) Tak tohle byl nádherný román a myslím, že se nebudu mýlit, že je to možná nejlepší dílko od Elizabeth Haran. Přestože je to román pro ženy, uchvátil mě od první stránky. Romantika zde byla to ano, ale žádná červená knihovna. Hlavními postavami románu jsou Amelie Divineová a Sarah Jonesová, které plují do Austrálie. Amelie pluje za svými známými a čeká ji život v přepychu, kdežto Sarah je trestankyně, která si má v Austrálii na farmě u Evana Finnleyho odpracovat zbytek trestu. Loď ztroskotá a přežijí jen Amelie a Sarah. Amelie při úrazu ztratí paměť a to je chvíle, které využije Sarah a vymění si s Amelií identitu. Obě ženy zachrání Gabriel Donnelly, známý Evana. Tak se pravá Amelie jako domnělá Sarah dostává na farmu Evana, kde se musí starat o děti, vařit, prát, ačkoliv to nikdy předtím nedělala a Sarah jako domnělá Amelie se dostane k Edně, Charltonovi a Lancovi Ashbyovým, kteří se mají o Amelii postarat. Z původně rozmazlené Amelie, se stává žená v domácnosti na farmě Evana, prochází katarzí a mění se v milou ženu, do které se zamiluje její zachránce Gabriel. Sarah se zase líbí syn Ashbyových, Lance a chce ho i s dědictvím získat pro sebe, ačkoliv Lance miluje jinou. Ovšem i Sarah nastanou nejednou těžké komplikace před Ashbyovými, jak neprozdradit svou falešnou identitu, že je z chudé rodiny a že se nejedná o pravou Amelii. Dalším dílem osudu připlouvají na pobřežní maják, kde pracuje Gabriel manželé Edgar a Carlotta Dixonovi. Co čert nechtěl, Carlotta ač vdaná se začne podbízet Gabrielovi, který má oči však pro Amelii na Evanově farmě a Carlotta začne těžce brojit proti Amelii, jak se dá. Kniha je neustále plná zvratů, nejde o červenou knihovnu, naopak, je to román o lidské podlosti, zlomyslnosti, zradě, nenávisti, žárlivosti, ale také o lásce a přátelství, cti a silném morálním kreditu. S každou další kapitolou děj graduje, nejsou zde hluchá místa, ale nic není ani zdlouhavě popisováno. Je to román zasazený do roku 1840, bylo i příjemné číst o těžké dřině v australské pustině, kde člověk musel odedřít vše rukama. Dozví se nakonec Ashbyovi o zradě a potkají se s pravou Amelií? Budou mít Gabriel a Amelie šanci na společnou budoucnost? A jak to nakonec dopadne s Carlottou a s pravou Sarah, bude zlo nakonec potrestáno? Místy mi ovšem bylo líto i pravé Sarah, protože i k ní se život předtím laskavě nezachoval. Prozdradit mohu jen to, že konec je místy nečekaný s mnoha zvraty. S touto knihou mi bylo velmi dobře a je mi i líto, že již skončila. Mohu jen doporučit. :-)

10.12.2019 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Potřeboval jsem si odpočinout od detektivek a thrillerů a chtěl jsem si přečíst obyčejný příběh. Kniha Pekařova dcera mě dokázala hezky zaujmout. Je to příběh Luany a Maxe Schmidtových v čase druhé světové války, kteří vedou v Německu pekárnu v Garmischi. Schmidtovi mají starší dceru Hazel, která je v programu Lebensborn se svými dětmi a mladší dceru Elsie, která vypomáhá v pekařství a snaží se být dobrou árijkou. Elsie je jednou pozvána důstojníkem gestapa na ples SS, kde dochází ke zlomu a Elsie díky jednomu nepříjemnému zážitku začíná pochybovat o Říši a správnosti konání válečného Německa vůči nepřátelům Říše. Elsie se na večírku seznámí s židovským chlapcem Tobiasem, který krásně zpívá a osud je svede dohromady. Děj knihy je rozdělen na dvě etapy, minulost, Elsie a pekařství a Tobias a přítomnost, Elsie jako stará žena, která již má dceru Jane a vede pekařství v Americe, kde Elsie jednoho dne navštíví novinářka Reba Adamsová, aby napsala článek o vánocích v Německu. Jak se Reba seznamuje s Elsie, začíná být Reba Elsie a její moudrostí okouzlena a přehodnocuje svůj vlastní vedený dceřiný a sourozenecký život, život jako reportérky, která je zasnoubená s Rikim Chavezem, ale nemiluje ho plně, nebo to alespoň zatím neví. Nejvíce mě zaujal příběh Elsie a Tobiase, čili minulost a provoz pekařství Schmidtových za války, kdy jsem si při čtení opět uvědomoval, jak těžké to v době války muselo být i z pohledu Němců, kde všichni byli sledování gestapem a jak dobře se vlastně nyní máme. Čím více času Reba strávila s Elsie, o to více si Reba začala dělat pořádek ve svém vlastním životě, ve vlastním vztahu k rodině, snoubenci a s rozvíjejícím se příběhem se jí začalo dařit uspořádat si život tak, jak cítila, že ho chce prožít. Celá kniha je vlastně o mezilidských vztazích, rodině, manželích, rodičích, dětěch, přátelích a promlouvá k nám čtenářům tím, že věci zdánlivě obyčejné nemusí a ani nejsou samozřejmostí. Za sebe jsem rád, že jsem se ke konci knihy dozvěděl i to, jaký osud potkal především Elsie a Tobiase a že vztah Reby a Jane dcery Elsie se nadále vyvíjel. Ano, tato kniha dokáže obohatit a tudíž doporučuji k přečtení. :-)

30.11.2019 4 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak tohle byl opravdu takový krimiromán s prvky detektivky, místy snad i thrilleru. Děj knihy se rozbíhá postupně. První polovina knihy je celkem rozvláčná, ale pak to začíná nabírat grády. Čekal jsem od knihy trochu více napětí, na druhou stranu nemám rád brutality u knih a ty v této knize opravdu nebyly, takže jsem vlastně spokojený čtenář. Souhlasím zde s ostatními uživateli, že místy se děj jevil jako docela málo pravděpodobný. Kniha pojednává o Audiem Palmerovi, vězni, který z vězení uteče den před svým propuštěním. V případě dopadení mu za to hrozí velký trest. Audie si ve vězení odpykal přes deset let za loupežné přepadení a jak vězni, tak policisté se z něj nejednou pokoušeli vymámit, kde ukradené peníze jsou. Do zločinu je ovšem zapletena rovněž policie. Co vlastně Audie sledoval svým útěkem?, koho chce zachránit? Podaří se mu uspět, přestože proti němu stojí téměř cela společnost v čele s policií? Doporučuji přečíst. Pokud hledáte odpočinkovou, přesto napínavou četbu, je tato kniha určena právě Vám. :-)

10.11.2019 4 z 5

Kobaltové nebe Kobaltové nebe Wilbur Smith

Tak tahle kniha se Wilburovi opravdu povedla. Napínavá od začátku až do konce bez hluchých míst. Znovu se v této knize setkáváme se Saffron Courtneyovou, její láskou Gerhardem von Meerbachem a Konradem von Meerbachem, zapřísáhlým nacistou. V knize je věnováno dost prostoru druhé světové válce, kde Saffron je britskou agentkou, která bojuje proti Němcům a Gerhard, ačkoliv vnitřní odpůrce Hitlera, Říše a nacismu, je vysokým důstojníkem německé Luftwaffe a zažil si své i v bojích u Stalingradu. Gerhard ovšem udělá chybu a jednou vyřkne nahlas něco proti vůdci a jeho stylu vedení války, čehož se chytí jeho bratr Konrad von Meerbach, zapřísáhlý nacista, který rovněž touží svého bratra Gerharda zničit. Z Gerharda hrdiny Luftwaffe, se tak stává politicky nevhodná osoba a Gerhard sám má tak možnost na vlastní kůži pocítit nenávist nacistů, je deportován do tábora. V knize se celkem rovnoměrně rozvíjí příběh Saffron jako agentky a Gerharda jako vojáka a posléze trestance. Konec války se blíží a Saffron dostane za úkol najít britské agenty zajaté nacisty. Je poslána do tábora. Podaří se jí rovněž ještě spatřit její lásku Gerharda? Mají Saffron a Gerhard ještě šanci na společnou budoucnost? Doporučují přečíst, jistě nebudete zklamáni. :-) Vždy jsem se těšil, až si k této knize sednu a je mi líto, že už je konec knihy. Konec ale zůstává trochu otevřený a tak mám naději, že se snad dočkám ještě dalšího pokračování.

02.11.2019 5 z 5

Cela smrti Cela smrti John Grisham

Tak tohle byla trochu náročnější kniha, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Sam Cayhall spáchá těžký zločin a Adam Hall, jeho vnuk a právník se snaží pro svého dědečka zmírnit trest. Ze začátku mi postava Sama byla i místy dost nesympatická. Postupem času, jak se děj vyvíjel a Sam se více dozvídal o Adamovi a naopak Adam o Samově minulosti, kde oba dva prošli katarzí, kdy Sam začíná litovat svých činů a Adam si začíná uvědomovat, že Sam byl k nenávisti k černým, Židům, apod veden již od malička a že svým způsobem Sam neměl šanci po tímto nenávistným vedením vyrůst v někoho jiného, třeba v milujícího člověka, jsem začínal se Samem sympatizovat. V knize je hodně popisováno i jak probíhají právní úkony, aby poprava byla odložena, či zmařena, jak to chodí v celách smrti. Tato kniha není jen klasickým románem, ale je to také úvaha, zda je opravdu správné zabít člověka, i když třeba sám zabil. Jak jsem se seznamoval více s historií v rodině Cayhallů, kde mnozí byli členy Ku-Klux-klanu, jsem více a více začal Samovi držet palce, protože ani on to neměl zrovna jednoduché. Nicméně, i když jsem držel Samovi palce, snažil jsem se myslet i na to, jak by mi bylo, když bych byl pozůstalým obětí, na kterých se Sam provinil a určitě bych zde žádal pro Sama ten nejvyšší trest. Důvod, proč jsem se Samem začal sympatizovat byl ten, že Sam začal postupně opravdu litovat svých činů a viděl jsem jeho proměnu ze starce, který zpočátku nenáviděl celý svět, v člověka, který by možná i mnohé rád vrátil, kdyby to bylo možné. Nebyla to tak zcela jednoduchá kniha, ale dokázala mě zaujmout a sám jsem byl celý zvědavý, jací kostlivci ještě vypadnou ze skříně Samovy minulosti a jak to nakonec dopadne. Doporučuji k přečtení.

25.10.2019 5 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Platanová alej je opět velmi povedenou Grishamovou knihou. Kniha nás opět zavádí do městečka Clantonu, kde se opět setkáváme s Jakem Brigancem, jeho rodinou, jeho přáteli, Lucienem Willbanksem, Harry Rexem a šerifem Ozziem Wallsem. Nově se zde setkáváme s hlavní postavou Sethem Hubbardem, jeho bratrem Ancilem, dětmi Setha Ramonou a Herschelem Hubbardem. Hlavním tématem knihy je, že bohatý Seth spáchá sebevraždu, ovšem těsně před ní, napíše zcela novou ručně psanou závět, ve které anuluje tu původní. V nové ručně psané závěti, zcela pro okolí nečekaně odkazuje Seth velkou část svého majetku své černošské ošetřovatelce Lettie Langové a Jakea Brigance pověřuje, aby tuto ručně psanou závěť pomohl naplnit. V této nové závěti vylučuje Seth z účasti na dědictví své děti, které ovšem nehodlají přijít o velkou část možného dědictví. Děti Hubbardovy si najímají právníky a hodlají tuto ručně psanou závěť zcela napadnout a zdiskreditovat. Rozjíždí se mašinérie peněz, kde každé z dětí Setha si chtějí pro sebe a své rodiny urvat ten největší kus z dědictví a zcela odmítají právoplatný nárok Lettie, která se o Setha starala. Rovněž právníci děti Hubbardových doufají, že u soudu, pakliže vyhrají, si budou moci nárokovat ty nejvyšší částky, pakliže se jim podaří ručně psanou závěť anulovat. Autor dobře ukazuje na to a je to znát na mnohá v knize popsaných soudních líčeních, že pokud se jedná o velké peníze, vytahuje se na každou žalovanou stranu ( zde na Lettie ) ta největší špína a používají se zcela nekalé praktiky, které s právem a pravdou nemají nic společného, pakliže to jen trochu pomůže získat porotu v tomto případě na stranu Hubbardových dětí, které by tak přišly v případě anulace k velkým penězům. Kniha je velmi poutavě psaná a dějových zvratů v ní není málo, napětí je zde také dostatek a rovněž se mi líbí, že nás na konci knihy čeká i konečné vysvětlení, proč se Seth Hubbard rozhodl právě takto. Jak to nakonec dopadne? Co přimělo Setha konat, jak konal a kdo nakonec spor vyhraje? To už pouze řeknu, přečtěte si to sami, je to velmi poutavá kniha, kterou mohu doporučit a určitě se k autorovi ještě vrátím. :-) Bylo mi s touto knihou opravdu dobře. :-)

08.10.2019 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Knížka nabrala spád hned od prvních stran. Znovu se setkáváme se strarými protagonisty: Lisbeth Salanderovou, Mikaelem Blomkvistem, Erikou, Kamilou sestrou Lisbeth, nově pak s Johannesem Forsellem ministrem obrany, Svantem Lindbergem, patoložkou Fredrikou Nymanovou, Catrin Lindesovou a bezdomovcem, který zemře za podivných okolností. Dějových zvratů je v této knize od Davida Lagercrantze nejvíce z jeho tří navazujících knih původem od Larssona. Na jedné straně se v této knize řeší zdánlivě bezvýznamná smrt bezdomovce, na druhé straně dochází k závěrečnému střetu mezi Lisbeth a její sestrou Kamilou. Musím přiznat, že ze tří čvtrtin knihy jsem byl naprosto nadšen, ale konec jsem si představoval dost jinak, než jak ho autor zaonačil, jak jsem na to byl i u Lagercrantze zvyklý. Také v poslední části autor trochu přidal na tvrdosti děje, což myslím nebylo až tak nutné, přesto se mu podařilo i v této knize vymyslet skvělou zápletku. Očekával jsem zde ale ještě jiný konečný dějový obrat hlavně mezi samotnou Lisbeth a Mikaelem a ten mi dost scházel. Rovněž je mi jako čtenáři líto, že tímto šestým dílem milénium končí a už nebude žádné pokračování. Ačkoliv nejsem až tak velkým čtenářem detektivek, tak do této série od prvního dílu jsem byl velmi zamilovaný. Celá tato severská série mě rovněž překvapila hlavně tím, že naštěstí nebyla brutální, ale přesto naprosto brilantně zpracovaná s dokonalou zápletkou bez zbytečných potoků krve a s napětím na každé straně. Larsson především, ale i Lagercrantz mi poskytli skvělý čtenářský zážitek, který ve mně zanechává hlubokou stopu. Knihu Dívka, která musí zemřít určitě doporučuji k přečtení. Celá série je řekl bych až mistrovským dílem.

26.09.2019 5 z 5

Podraz Podraz Sandra Brown

Mé již šesté setkání se Sandrou Brown a nemohu si pomoci, ale za mne je to ta nejlepší kniha, co jsem zatím od ní četl. Zápletka v této knize byla velmi inteligentní, zvratů je v knize vícero, než kdy jindy a autorka to rozehrála hned z několika stran a musím říci, že se mi nepodařilo přesně předpovědět, jak to nakonec dopadne. Konec byl pro mne spíše překvapením, příjemným překvapením. Sandra Brown kombinuje detektivní zápletky s romantikou ve svých knihách a ani v této knize romantika nechybí. Tato kniha je ale opravdu spíše detektivka, protože ve srovnání s jinými knihami, zde romantika nezacházela do červené knihovny, byla vyvážená a hlavně se v knize setkáváme se zvraty, které se týkají hlavně detektivní oblasti. Hluchá místa zde nejsou, pořád se něco děje. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. :-)

19.09.2019 5 z 5