Elapheg Elapheg komentáře u knih

Amnézie Amnézie Michael Robotham

Pan Robotham mě opět převezl, jak převozník, tipoval jsem jiný konec. :-) Amnézie se mi líbila více než V podezření, i když i tato kniha byla výborná. Detektiv Vincent Ruiz je postřelený vytažen z řeky. Na nic si nevzpomíná. Pak najde v kapse svého kabátu, který měl na sobě v den nehody, fotku Mickey Carlyleové, dívky, která se ztratila před 3 roky a jejíž případ byl již uzavřen. Aby se dozvěděl, co se stalo, pomůže mu známý profesor psycholog Joseph O´Loughlin připomenout si důležité milníky. Vzpomínky ale znovu otevírají starý případ s Mickey, protože se objevují nové okolnosti. Je šance, že by Mickey byla i po tak dlouhé době naživu??? Bylo to velmi dobré. Za ten konec dávám pátou hvězdu. Určitě si přečtu i jiné jeho knihy. Bylo to napínavé, s mnoha zvraty a bez zbytečných potoků krve si autor umí čtenáře udržet v napětí. :-) Doporučuji. :-)

11.07.2021 5 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Pátá kniha od Harlana Cobena a další skvělý thriller s opět brilatní zápletkou. Coben je prostě umělec brilantních zápletek, kde čtete a čtete dál, aby jste se dozvěděli, jak to dopadne a navíc u něj s bonusem k tomu, bez brutalit a potoků krve, přesto čtenáře drží celou dobu v napětí s mnoha dějovými zvraty. Simon, otec Paige zahlédne svou dceru v Central parku, je zfetovaná, snaží se jí nabídnout pomocnou ruku, ale ona místo toho uteče. Proč? Simon se pokouší Paige najít. Začně po ní pátrat, to co však při pátrání zjistí, se mu nebude moc líbit. Jemu i jeho rodině půjde o život. Dokáže Simon čelit tak nebezpečnému nepříteli, se kterým se nevědomky dostává do křížku? Nepřítel je opravdu mocný a bude se snažit za každou cenu zachovat své tajemství. Jak v tom figuruje Simon a Paige???? To už si přečtěte sami. Zklamaní nebudete, stránky budete jen obracet, uvidíte. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji. :-) Před autorem smekám. :-)

04.07.2021 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Je to moje druhá kniha od autorky, líbila se mi velice, ale musím přiznat, že romantiky je tu tolik, že by člověk pohledal lupou. Nemusíte se bát žádné červené knihovny. Jedná se zde o temné rodinné tajemství rodu Mountrachetů. Nell se dozví večer na své jedenadvacáte narozeniny, že je adoptovaná. Tato skutečnost Nell změní její život. Nell bude pátrat po svých kořenech, ale konečného zodpovězení všech otázek, kdo Nell byla, napomůže až její vnučka Cassandra. Cassandra bude muset začít od piky a než se dohledá odpovědí na tajemství své babičky i své vlastní a malého děvčátka ponechaného v Austrálii v roce 1913, bude muset být hodně trpělivá. Pro tuto knihu platí, že autorka nechává své hlavní knižní hrdiny trpět, jak jsem kdysi četl v komentáři. Utrpení a ztrát je v knize hojně, ale je to zároveň velmi napínavý příběh, kde nechybí intriky, zrada, bohatství i chudoba, lásky je zde dost málo, přátelství, rodina, ale i neštěstí. Dějových zvratů je v knize hodně. Je to povedené dílko. Kdo máte rádi pletichy a dávná tajemství rodiny přes čtyři generace, s chutí do této knihy. Hlavní gradace knihy začína od druhé poloviny, kdy se pátrání na plno rozjíždí a začínají se objevovat cenné informace o minulosti, takže buďte trpěliví. Dávám pět hvězd a doporučuji a s paní Mortonovou si zase někdy dáme rande. :-)

30.06.2021 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Opět vynikající. Druhý díl se mi líbil ještě o trochu více než první. I když tady bylo dost mrtvých, umí Lisa Reganová umně, že vraždy jen zmíní a nijak se v nich nebabrá. Místy se mi druhý díl zdál méně ostrý než první a to jsem chtěl. Líbí se mi, že s druhým dílem Lisa Reganová nestupňuje brutalitu, ale kniha má přesto vynikající zápletku a je i tak velmi napínavá. Dějových zvratů je v knize hodně. Pro mne je Lisa Reganová možná ještě lepší než Bryndza a to tím, že míra násilí je dost únosná, Bryndza brutalitu stupňuje, ale je to rovněž skvělý autor. Josie Quinnová ve druhém díle řeší záhadu zmizelého dítěte, napadené ženy a dívky beze jména. Zpočátku se zdá, že mezi nimi neexistuje souvislost, ale to se s každou kapitolou více rozjasňuje. Autorka dávkuje postupné rozluštění záhady a čtenář je neustále udržován v napětí. Kapitoly krátké, žádná hluchá místa. Velmi oceňuji, že autorka věnuje dost velký prostor i osobnosti Josii Quinnové a jejímu osobnímu životu. Já jsem nadšen, dávám pět hvězd, doporučuji a budu se těšit na třetí díl, Matčin hrob na podzim 2021.

24.06.2021 5 z 5

Volný pád Volný pád Joseph Finder

Kniha Volný pád je zdařilý thriller. Nick Conover je neblaze proslulý ředitel společnosti, který musel nechat propustit řadu zaměstnanců, čímž mnohým rodinám způsobil ekonomické potíže, za které je okolím dost nenáviděn. Nickovi je dokonce vyhrožováno a dojde i k vloupání do jeho domu. Policie ale nevyšetří, kdo to byl. Nick je nucen začít se starat o bezpečí své i své rodiny dost sám. Bohužel i tak dojde k tregédii, která zcela změní jeho život. Ve firmě má rovněž potíže, začíná zjišťovat, že jeho nadřízený ho obchází s Nickovým vlastním zaměstnancem a snaží se Nicka vyšachovat ze hry. Nick je ovšem ředitelem, který nehodlá nechat firmu padnout na kolena a zde je rovněž přinucen, začít jednat na vlastní pěst, aby zjistil, co se s firmou za jeho zády chystá. Pokud hledáte knihu, kde si budete nervozitou okousávat nehty a která vás má rozemlít, není to tento případ. Kniha je obsáhlá, popisuje, jak soukromý život, tak firemní podnikání a to je někdy trochu nezáživné. Charaktery postav jsou rovněž podrobně vykresleny. Vše má ale svůj smysl a své místo a vše zapadne jako poslední kolečko do soukolí až s posledními stránkami, kde je hlavní odhalení, dost překvapivý obrat. Kniha dokáže udržet v napětí, jsou zde dějové zvraty, není nijak brutální a přesto má co nabídnout. Pokud nemáte rádi brutality, je tato kniha pro vás jako stvořená. Za ten konec dávám plný počet hvězd a doporučuji. :-)

20.06.2021 5 z 5

Volání havrana Volání havrana Wilbur Smith

Mungo St. John se narodil na plantáži a miluje černošskou dívku Camillu, která je na farmě jeho rodiny otrokyní. Mungo odjíždí na studia. Když se vrátí, svět se mu převrátí vzhůru nohama, jeho farmu vlastní Chester Marion, který ji záludně získal, otec Munga je mrtvý a Camillu vlastní jako majetek rovněž Chester. Mungo musí najít nový způsob života, aby získal zpět rodnou farmu a především Camillu. Časovým horizontem bych knihu zařadil ještě před Říši kamenného sokola a před Andělé pláčí, kde se Mungo rovněž vyskytuje. V této knize je Mungo na rozpuku mládí. Je to opět kniha jako vyšitá. Sledujeme linku vývoje Munga i samotný život Camilly jako otrokyně po Chesterem. Kniha nás zavádí na otrokářský jih Ameriky. Nechybí zde zlosyni, vykreslené otrokářství, touha po pomstě, honba za mamonem majetku, život na moři, válčení, přátelství, láska. Nicméně i když je to opět na 5 hvězd, vím, že Wilbur umí veškeré scény v jiných knihách popsat více popisně a hlavně detailněji. Ten styl pro detail mi zde trochu chyběl. Je to ale opět povedené dílko a dobře jsem si početl. Doufám, že se od něj ještě páru knih dočkáme, je to mistr ve svém oboru. Získal si mne již dávno a mám od něj vše a vše téměř přečtené. :-)

13.06.2021 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Kniha Hon na mrtvého byla moje první setkání s autorem. Začátek mě velmi zaujal a příběh Alexe se zdárně rozvíjel, střed knihy na mne byl dost drsný, ale nakonec jsem to zvládnul a konec mě dostal. Míra brutality je zde dosti vysoká, ale příběh je to dost originilní, i když taky zvrácený. Celkem se divím, že jsem to dal. Věděl jsem ale, že na konci mohu očekávat další zvrat stejně jako u Cobena a taky jsem se dočkal, konec jak vyšitý a za ten dávám plný počet hvězd. Alex Towne zmizí jako by se zem slehla a po pěti letech se na chviličku vynoří. Byl to skutečně on? Pakliže ano, proč se nevrátil domů a kde byl celou dobu? Na zodpovězění těchto otázek je naverbováno soukromé očko David Raker, který bude místy litovat, jaký že to vzal případ a vůbec netuší, do jakých míst ho pátrání zavede. David mi byl sypmatický. Příbeh místy dost drsný a ponurý až trochu zvrácený, což tak nemusím, ale až dostanu chuť na něco ostrého, určitě zkusím druhý díl, Údolí mrtvých. Doufám jen, že v dalších dílech nebude autor stupňovat brutalitu, myslím, že pro originalitu příběhu je to dosti zbytečné, příběh zaujme i tak. Harlan Coben je toho živým příkladem. Dávám pět hvězd.

07.06.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Moje první setkání s Kenem Follettem a dopadlo to na jedničku. Follett na začátku čtenáře navnadí důležitou událostí, vpádem Vikingů, což ovlivní životy všech. Edgar stavitel je nucen odstěhovat se s rodinou do Drengova Přívozu, chudé vesnice, do které zavítá i mnich Aldred a nakonec i šlechtična Ragna. Prvních 250 stran, je takový rozjdezd. Folett nás seznamuje s každou z postav a velmi umně splétá osudy všech tři jmenovaných postupně dohromady. Oproti Rebecce Gablé, jsou zde boje popisovány vlažně. Vystupují zde taky jiné postavy Biskup Wynstan, jeho bratr Wigelm a nevlastní bratr Wilwulf, kteří jsou mocní, ale baží po větší moci a nezastaví se před ničím a napáchají moc zla, nezastaví se ani před králem. Zvláště od druhé poloviny knihy, je zde plno intrik, což knihu činí místy neodložitelnou. Dokáže někdo biskupa a jeho spolek zastavit v jejich špatném konání, když o něm ani král, ani poddaný lid neví? Kniha mě zaujala, ale nadchla hlavně od druhé poloviny. Krom více valčení, nemám co bych knize vytknul. Je zde vše, historie, láska, přátelství, snaha o konání dobra, avšak ještě větší intriky a podvody, popisy životů mnichů a církevních mocnářů, stavitelství, ale i život šlechty té doby a hlavně život poddaných a otroků. Jestli je tohle kniha, která není podle některých uživatelů Follettovou největší perlou, pak se těším na jeho další knihy od něj bez ironie, které mám. Pro mne ale tato kniha perlou byla, dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

03.06.2021 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Vůbec to nebylo špatné, naopak bylo to vynikající. :-) Josie Quinnová, policistka je dočasně suspendována. Přesto v místě, kde žije a pracuje v Dentonu se pátrá po dívce, která nedávno zmizela. Josie, která se náhodně dostane do styku s někým, kdo o mizející dívce něco ví, zjistí jedno jméno Ramona. Josie začne pátrat na vlastní pěst a objeví shodné případy, které by mohly mít souvislost. Proč ale policejní oddělení v Dentonu je tak apatické, co se hledání zmizelé týče? Josie zjistí, že aby odhalila pravdu, nesmí věřit nikomu. Myslím, že jsem objevil detektivní sérii, která mi sedne. Míra brutality rozhodně nepřekračuje Bryndzovu Dívku v ledu, ale podobnost s Bryndzou tu je. Místy mi kniha připomínala trochu Šelmu od Andrewa Mayna, to počtem nalezených na konci. Kniha měla trochu pomalejší rozjezd, ale to mi vyhovuje. Scény nejsou nijak velmi popisné, ani extra krvavé, což mi vyhovuje opět a hlavně je v knize věnován velký prostor osobnímu životu Josie Quinnové, což z ní činí lidskou bytost a ne policejního robota. Zkrátka skvěle jsem si početl a pokud autorka nebude míru brutality zvyšovat jako Bryndza, který je však skvělý, tak budu v této sérii pokračovat. Dávám pět hvězd a doporučuji. Autorku dávám do oblíbených, aby mi neuniknul třetí díl, druhý už mám a taky na něj přijde řada. :-)

23.05.2021 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Mladá Marie Hofgartnerová, která vyrůstala v sirotčinci, se uchází o místo v panském domě, továrníka Johanna Melzera, jako služebná. Maria je přijata. Ze začátku si bude muset vybojovávat svou pozici mezi služebnictvem i panstvem domu. Marie se však krom jiného také líbí synu továrníka Paulu Melzerovi. Musím přiznat, že jsem ze začátku očekával od knihy více a chtěl jsem vyzkoušet, jak píše paní Jacobsová. Ze začátku knihy děj plynul velmi rozvláčně, místy trochu nudně, ale druhá polovina to vylepšila. Nesuďte knihu, ale před dočtením, málem jsem tuto chybu udělal! V závěru se objevují docela dobré zvraty a Marie se rovněž seznamuje i s vlastní minulostí. Nechybí zde etiketa té doby, stejně jako pletichy, ale nehty si nervozitou kousat nebudete. Jako počátek ságy a odpočinková četba je to dobré. Na proložení thrillerů a detektivek je to celkem ideální. Na styl paní Jacobsové jsem si musel chvíli zvykat, ale pak už to šlo. Někdy v budoucnu se pustím do dalších dílů. Paní Jacobsová píše dobře, ale Elizabeth Haran, Kate Mortonová, či Jojo Moyesová jsou pro mne prozatím lepší. Přesto si paní Jacobsovou dávám do oblíbených. :-)

19.05.2021 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Třetí díl od Roberta Bryndzy se mi líbil prozatím nejvíce. Erika se snaží najít drogový důkaz na dně jezera v lomu, krom toho, je ale z hlubin vytažena kostra dítěte. Patologickým rozborem je identifikována jako Jessica Collinsová, která zmizela před léty a její případ zmizení nebyl doposud objasněn. Erika se vrhá do vyšetřování spolu se svými kolegy, aby nalezli pachatele. Líbí se mi velmi, že je to brilantní detektivka, ale na rozdíl od dvou předešlých knih, je zde méně mrtvých a více prostoru je věnováno i osobnímu životu vyšetřovatelů a především pak psychologické charakteristice jednotlivých lidí, kteří mají s případem co dočinění. Kapitoly jsou krátké, takže jsem si říkal, ještě jednu, ještě jednu a ejhle, je konec knihy. Erika Fosterová je mi navíc velmi sypmatická, stejně jako její kolegové. Bryndza nejen, že nezklamal, ale vystavěl brilantní příběh i s menším počtem mrtvých, ale navzdory tomu se mi kniha ze všech tří dílů líbila nejvíce. Jednoznačně pět hvězd a doporučuji. :-) Čtvrtý díl si určitě někdy přečtu. :-)

13.05.2021 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Druhý díl Oty Velikého, Cizí královna se vyrovná prvnímu dílu, Hlavě světa. Rebecca Gablé, opět na mnoha reáliích vystavěla opět i kvalitní fikci, což z knihy činí velmi kvalitní historický román se vším všudy. V knize Cizí královna sledujeme vládu Oty Velikého v čase 951- 962 našeho letopočtu. Gaidemar, voják, dostane za úkol osvobodit ze zajetí princeznu Adelheid, což se mu podaří. Adelheid se provdá za Otu Velikého a Gaidemar se má oženit se slovanskou knížecí dcerou. Ani v druhém díle nechybí, intriky, neustále boje o korunu, válčení na bojištích, mocenské i církevní sváry, ale ani přátelství a láska. Tugumír se zde vyskytuje jen krátce. Mnohé z hlavních postav prvního dílu jsou i v druhém díle zachovány. Výborně jsem si početl a už se těším na další novou autorčinu knihu, která má snad v srpnu vyjít. Romány o Otu Velikém bylo radost číst a doporučuji každému, kdo má rád historické reálie a umně vytvořenou fikci, které ze všech knih Rebeccy Gablé činí perly. Pět hvězd a doporučuji. :-)

09.05.2021 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Po dlouhé době jsem dostal chuť na něco trochu ostřejšího a dostalo se mi toho až nad hlavu. Šelma, kterou jsem přečetl, obsahuje nejvíce mrtvých, ze všech knih, které jsem doposud četl. Theo Cray je vědec a učitel a když jeho žačku, naleznou mrtvou, přičítají útok divokému medvědu. Theo si však všimne důležitého důkazu, který ukazuje na sériového vraha. Policie mu však nevěří a tak je Theo donucen pustit se do pátrání a hledání důkazů sám, se všemi znalostmi, které má k dispozici a díky softwaru MAAT, který sám vytvořil, aby vyhledávál možné spojitosti mezi zdánlivě nesouvisejícími aspekty. Nemám rád moc brutality a celkem se dívím, že jsem to zvládnul, ale za mne mi postava doktora Craye byla velmi sympatická. Jelikož příroda byla můj velký koníček po dlouhou dobu a biologie mě na škole bavila, nebylo tam pro mne až tolik neznámých pojmů a zbytek byl vysvětlen. Námět to byl zajímavý, profesor, který není žadný blbec, mi byl taky sympatický, snad jen těch mrtvých tam mohlo být méně, ale jinak to byla velmi inteligentí fikce. Nehledal jsem v příběhu realitu, co se policejních složek týče a snad proto jsem nebyl zklamán. Každý den bych to ale číst nechtěl, ale jako občasná výjimka, možná pokračování připadá v úvahu. Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

02.05.2021 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Milena Zingerova, židovka ze Slovenska je transportována do Osvětimi, poté, co Hitler obsadí Polsko. Milena je jako všichni určena k likvidaci. Krom jiných věcí, umí však krásně zpívat a tak se ocitne jednou na narozeninových oslavách esesáka Franze Weimerta, který je v Osvětimi dost známý svou bezcitností. Milenin krásný zpěv v něm znovu probudí část z jeho citlivého člověka, jímž předtím skutečně býval a rozhodne se pokusit Milenu ochránit před konečnou smrtí. Je to kniha podle skutečného příběhu, nečekejte žádnou romantiku, i když kousku lásky je v knize dán prostor. Kniha je autentickou výpovědí, jak to tenkrát v Osvětimi chodilo, bez jakéhokoliv přikrášlování. Místy mě příběh mrazil a je až k neuvěření, co všechno si lidé v Osvětimi museli vytrpět a s jak krutými bytostmi se lidé v Osvětimi museli setkávat každý den. Smrt má v této knize své podstatné místo a vyskytuje se tu dnes a denně a scény jsou dost popisné. Přesto všechno jsem si právě tuto knihu jako výpověď chtěl přečíst. Je dobře, že takovéto knihy existujou, protože existují pitomci ochotni popírat tvrdou nacistickou ideologii a taky holokaust a válečné zločiny. Ať jsou tyto knihy vypovědí, o tom, co s ostatními národy byli soudruzi z Německa ochotni udělat. Kdyby válka trvala déle, určitě by na to i došlo. Dávám pět hvězd, ale varuji, není to romantické čtení! Přesto, nebo právě proto si Vaši pozornost zaslouží. :-)

29.04.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Řekl jsem si, že je načase vyzkoušet, jak píše Michaela Klevisová. První díl hodnotím velmi dobře. Oceňuji, že kniha je bez brutalit, ale místy mi tam chybělo trochu více napětí. Je to spíše taková vztahová detektivka. Chci poznamenat, že mne autorka převezla. Vraha jsem tedy tipoval někoho zcela jiného. V knize je mnoho možných pachatelů, velmi kladně hodnotím rozvíjení vztahů mezi jednotlivými postavami, které gradují. A ten konec mě dost překvapil. Určitě si přečtu i jiné autorčiny knihy. Máte - li rádi dobrou detektivku bez brutalit, vyzkoušejte tuto knihu. Autorku dávám do oblíbených a pět hvězd za konec. Bylo to velmi dobré. :-)

24.04.2021 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Rebecca Gablé opravdu umí. Kniha hlava světa jsou historicky podložené reálie, ze kterých autorka vycházela, ale naštěstí také zdařilá fikce, která čtenáře udržuje rovněž v napětí. Zvláště druhá polovina knihy je hlavně o páchaných intrikách na krále Otu prvního, zvaného velikého. Kniha nás zavádí do středověku 929 - 941 na území Sasů, kteří jsou křesťané a bojují krom jiného proti slovanům, kteří jsou pohané. Slovasnký knížecí princ Tugumír, který je zároveň knězem boha Jarovíta a zároveň jeho sestra Drahomíra, jsou po prohrané bitvě se Sasy odvedeni na saské území ke dvoru krále Jinřicha. Tugumír je zároveň zdatný ranhojič a zachrání život Jinřichovu synovi, mladému Otovi, čímž se stane saským ranhojičem. Je to krásná kniha, kde své mají intriky, léčitelství té doby, mocenské boje o korunu, snahy o svrhávání korunovaného krále, církevní zájmy, bitevní pole rovněž plná mrtvých, ale je to i kniha o zakázané lásce, přátelství a moudrosti. Opět jsem se dozvěděl něco z historie, ale zároveň si užil i umně stvořenou fikci. Kniha je to nádherná a určitě si přečtu Cizí královnu, ale ač je to velmi zdařilá kniha, chci napsat, že Druhé království od této autorky se této knize v lecčems vyrovná. Dávám pět hvězd a doporučuji a autorce děkuji a budu se těšit na Cizí královnu. Byl jsem velmi spokojen. :-)

19.04.2021 5 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Třetí kniha od mojí oblíbené autorky a opět pět hvězd. Wanessa Willardová je unesena a uzavřena do bedny, kde má jen jídlo na týden. Její únosce je však ještě v den únosu zatčen policií za jiný delikt a jde za něj i do vězení. Co se však stane s Vanessou, když jediný, kdo o ní ví, je v base? Kniha se mi velmi líbila, byla dost tajemná a čekal jsem netrpělivě na to, jak to dopadne. Autorka mě opět převezla, protože kromě únosce je zde ještě jeden pachatel/ka a toho/tuto jsem neuhodnul. Osobně musím přiznat, že charakter únosce mi nebyl sympatický, ale tohle je detektivka a etika u zločinců moc nefunguje, neříkám, že vůbec. S knihou mi bylo příjemně a doporučuji všem milovníkům detektivek. S chutí si od autorky přečtu další knihy.

09.04.2021 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Kniha Druhé království od Rebeccy Gablé je věrnou historickou popisnou knihou o Vilému Dobyvateli a jeho životě, je ale také naštěstí i fikcí, která je také velmi úchvatná. Kniha popisuje události z roku 1064 - 1087 v Anglii, především na anglickém dvoře, ale rovněž i život Caedmona z Helmsby v těchto letech. Caedmon je jako mladý chlapec raněn šípem do nohy a kulhá. Naštěstí je jeho ženou matkou Normanka, takže Caedmon ovládá svou rodnou angličtinu i normanštinu, což se mu bude velmi hodit. Anglický šlechtic, který je povolán ke dvoru Viléma Dobyvatele poprosí Caedmonova otce, aby jej Caedmon mohl následovat ke dvoru Viléma jako překladatel, kde se mluví normansky. Caedmona si jako překladatele oblíbí i Vilém a tak Caedmon zůstane ve službách Viléma u jeho dvora. Sledujeme příběh Caedmona překladatele a rádce Viléma, stejně jako sledujeme Vilémovy skutky a dozvídáme se mnohé o životě hlavních postav. Jsem paní autorce vděčný, že jsem si značně osvěžil znalosti o Vilémovi, ale s ještě větším zájmem jsem sledoval, vývoj Caedmonova života a všech na královském dvoře. Je to věrohodná kniha o reáliích té doby, o všech Vilémových a Caedmonových blízkých, ale i jejích nepřátelích, úkladech všech, kteří se chtějí zmocnit koruny, drancování, velkých bitvách, útrapách té doby, smrti, ale i o lásce a přátelství, ale hlavně taky církevních sporech. Místy toho dějepisu na mne bylo dost, ale je to opravdu krásná a věrohodná kniha. I když mám rád spíše historické fikce, založené na reáliích a u této knihy je tomu spíše opačně, četl jsem ji s velkým zájmem. Tímto jsem se dozvěděl, že kniha Druhé království, Brána 2021 je první i druhý díl dohromady. Dávám pět hvězd a doporučuji.

02.04.2021 5 z 5

Nejtěžší ze všeho Nejtěžší ze všeho Charlotte Philby

Nejtěžší ze všeho je spíše vztahový thriller. Knihu jsem četl se zájmem, ale na pět hvězd to není, čekal jsem o dost více akce a napětí a hlavně větší zápletku. Anna se provdá za Davida Whitheralla, bohatého synka. Chce posloužit dobré věci, ale netuší, že tak snadné to nebude. Bude muset obětovat mnohem více na oltář vlasti, než původně zamýšlela. V knize jsou hodně rozebírány vztahy, matky Anny a Davida otce, dcer, chůvy, tchána, Marie. Kniha není v žádném případě brutální, to je plus, ale toho napětí jsem čekal více. Často mi kniha spíše připomínala román. Pokud se odhodláte číst tuhle knihu, ztracený čas to není, ale mějte hodně trpělivosti s tím, než se začně něco více dít. Přesto je to dobrých 80 procent. I když jsem čekal více, autorce děkuji a četby této knihy nelituji.

24.03.2021 4 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Autor nás zavádí do doby 14 - 15. století, kde panoval ještě krutý středověk. V knížectví Raühnval dojde k vyvraždění knížecí rodiny Marcuse ze Saxie. Jediný, kdo přežije, je Marcus ze Saxie druhý, následník. Díky statečnosti dívky Eloisy a její mámy Agnete chlapec přežije. Knížectví Raühnval však opanuje jiný kníže, který je velmi krutý ke svým podaným, prostě tyran. Marcus druhý vyrůstá pod nadvládou krutého knížete ve vesnici a dorůstá v muže, který se chce postavit tyranii. Některé scény jsou opravdu krvavé, ale je to nádherný příběh o chudých lidech, kteří doufají ve svých snech v lepší osud, že se někdo konečně postaví na jejich stranu za jejich práva. Je to kniha, která vás chytne za srdce. Je to dokonalý historický obraz, jak se v té době žilo, je to román o lásce, ale také o krutosti života ve středověku, kde nechybí čest, ale ani podlost, zdrada, krutost lenních pánů, román o smrti, ale i lidské nenávisti a především o lidské podlosti. Knihu jsem četl s neutuchajícím zájmem. S touto knihou se hned octnete v krutém středověku a budete doufat, že utiskovaným lidem se dostane po dlouhém bezpráví, také opravdové spravedlnosti. Knihu mohu jen doporučit. Tato kniha dokonce předčila i Dívku, která se dotkla nebe, která je také krásná. Jednoznačně dávám pět hvězd.

17.03.2021 5 z 5