Elapheg Online Elapheg komentáře u knih

Nebe mé lásky Nebe mé lásky Nora Roberts

Na Noru Robertsovou jsem byl zvědavý, jak píše. Na začátku bych měl zmínit, že nejdříve jsem viděl film před mnoha lety a pač jsem si z něj nepamatoval důležité detaily, zkusil jsem knihu. Rančer Jack Mercy ustanoví v závěti podmínku, že ranč po jeho smrti dostanou jeho tři dcery Willa, Lily a Tess jedině tehdy, když na ranči spolu dokáží jeden rok žít. Do té doby se vůbec neznaly a každá vyrůstala jinde. Každá je odjinud a na ranči vyrůstala jen Willa. Postupné seznamování sester naruší série vražd v okolí ranče. Některé scény byly dost ostré, sice proložené romantikou, ale dost ostré. Co se vražd týče, Nora Robertsová je rozhodně ostřejší než Sandra Brown, milostné zápletky má dobré, ale Sandra Brown má promyšlenější thrillerové zápletky. Kniha Nebe mé lásky se mi líbila, ale je to thriller říznutý romantikou. Je to příběh, který mi byl docela sypmatický. Kdysi jsem kolem koní chvíli amatérsky vypomáhal, takže některé práce na ranči mi byly blízké. Myslím, že knihu mohu doporučit romantickým duším. Pět hvězd si kniha zaslouží. :-)

24.10.2021 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Na Matčin hrob jsem netrpělivě čekal a čtení jsem si naprosto užil. Matčin hrob je trochu jiný než předchozí dva díly. V tomto díle se řeší především minulost i přítomnost Josie Quinnové a její matky, která užívala jméno Belinda Roseová. Jenže kola osudu se pohnou a je nalezeno tělo ženy, která se rovněž jmenovala Belinda Roseová a s Josiinou matkou se znala. Rozjíždí se vyšetřování a Josie se snaží přijít na kloub záhadě, kdo vlastně byla její matka. Je to kniha plná napětí již od prvních stránek. Kapitoly jsou krátké, takže styl ještě jednu a ještě jednu a jsem na konci knihy, zde platí. Tento díl je méně brutální než předchozí díly, ale co se zápletky a napětí týče, je z nich jednoznačně nejlepší. Josiie i Josiini blízcí a přátelé jsou v ohrožení, i o životy půjde. Podaří se Josii rozkličovat, kdo za vším stojí, než dojde k další vraždě? Bylo to navýsost kvalitní čtení a pevně doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu. Tady nelze jinak než pět hvězd a doporučení k přečtení. Josie je mi velmi sympatická a pevně doufám, že v příští knize se krom skvělého thrilleru opět dozvíme, jak pokračuje Josiin soukromý život. :-)

17.10.2021 5 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

Třetí díl byl o trochu slabší než díl druhý, ale pořád to na plný počet hvězd stačí, teda, alespoň mi. Paul se v tomto díle opět věnuje továrně a rodině a Marii koupí ateliér, kde může Marie prodávat své kostýmy. Co se jeví ze začátku, jako pohádkový nápad, se později ukáže jako dost komplikované. Do toho se přidá odkaz Louisy Hofgartnerové, Mariiny matky a začnou spory mezi Paulem a Marií. Marie se dokonce odstěhuje z panského domu a děti vezme s sebou, neboť domu vládne navíc panovačná hospodářka. V této knize je věnován prostor snad všem, panstvu domu, dětem, Lise, Kitty, Paulovi a Marii, služebnictvu. Kniha má pár slabších míst, myslím ale, že nastavenému standardu dostojí. Jako odpočinková historická romance potěší všechny milovníky rodinných ság. Čeho jsem si všimnul i v druhém a třetím díle je obrat "tu a tam", pro který zde v českém překladu nebylo žádné synonymum. Na čtvrtý díl určitě zase někdy přijde řada. :-) Doporučuji a dávám pět hvězd.

13.10.2021 5 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Sandra Brown

Souhlasím s uživatelkou ArwenAragorn, že tohle je jedna z nejlepších knih, které Sandra Brown napsala. Dostal jsem chuť na detektivní thriller s mírnou dávkou romantiky a toho se mi také dostalo. Sandra Brown po dlouhé době byla vynikající volba. Britt reportérka se probudí vedle Jaye, který je mrtvý a Britt si nepamatuje na nic z té noci. Podobná situace se udála také Raleymu a zničilo mu to život. Oba jsou v merku zákona a oba nevinní. Jejich cesty se střetnou a vznikne z toho duo, které hledá odpovědi na události nedávné, ale taky na události hluboce pohřbené. Oběma půjde o holý život při pátrání a rozčeří vody, které by si mnozí rádi přáli ponechat bez čeření. Romantika tam místy byla taky, což mi vyhovovalo, ale napětí je zde od prvních stran a zápletka je přímo vynikající. Nedivím se, že to bylo zfilmováno. Zápletka je opravdu velmi povedená. Tato kniha mně dělala velmi příjemnou společnost po několik dní. Vřele doporučuji všem, kterým nevadí thriller řiznutý romantikou. Je to kniha bez brutalit, přesto však má kniha správné grády, co se detektivky týče. Pět hvězd a doporučuji.

05.10.2021 5 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Harlan Coben je pro mne naprostá jednička, co se autora detektivních thrillerů týče. Přečetl jsem si anotaci, pustil se do knihy Nadobro ztracený. Je to již má šestá kniha od Cobena, takže jsem čekal vysoký standard a hlavně konečný zvrat o 180° na konci knihy a toho se mi také dostalo, ba ještě více. Pro mne je kniha Nadobro ztracený zatím to nejlepší, co jsem od autora četl. Will bratr Kena se dozví informaci, že zmizelý bratr Ken by mohl být po 11 letech od jeho zmizení stále naživu. Will se rozhodne bratra hledat a rozjede tím mašinérii nenahodilých údálostí. Informace, které zjistí, otřesou jeho světem. A perlička na konec, jak to bylo, se mi podařilo odhalit jen z části. Harlan Coben je totiž mistr zápletek, které nepotřebují potoky krve, aby ale přesto dokázaly přikovat čtenáře ke knize, dokud ji nedočtete. Všem thrillerovým fandům, pokud máte rádi napětí a perfektní zápletky, Harlana Cobena by jste měli zkusit. Nelze jinak než pět hvězd. Pane Cobene, nechápu jak to děláte, ale jste opravdu mistr ve svém oboru. :-)

29.09.2021 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Panský dům a jeho dcery se mi líbil o dost více než první díl. Marie porodí dvojčata a krátce nato dostane její manžel Paul povolávací rozkaz. Továrnu tak řídí pouze tchán a Marie mu v tom nesmírně pomáhá, pač ačkoliv na nové nápady tchán přistupuje frigidně, uznává, že Marie má velmi dobré nadání pro rozvoj a zachování textilky. V této knize se setkáváme hlavně s první světovou válkou, která je tu dnes a denně a postihuje všechny bez rozdílu. S některými hlavními postavami se budeme muset rozloučit, které nás provázely prvním i druhým dílem z části. Já jsem si čtení velmi užil. Prvně jsem potřeboval po těch thrillerech a detektivkách něco odpočinkového i romantického a hlavně druhý díl se mi četl lépe, než první. Jistě to bylo dáno i tím, že už jsem autorčin styl trochu znal a hlavně dějových zvratů zde bylo podstatně více. Budu se těšit na třetí díl. Doporučuji všem, kdo mají rádi rodinné ságy, anebo hledají něco nenáročného na čtení. Za mne pět hvězd jistě.

24.09.2021 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Druhý díl Davida Rakera má opět velmi inteligentní zápletku, ale je to dost syrový, děsivý, mrazivý a temný příběh. Čekal jsem, že druhý díl bude dost hustý a taky dost byl, nicméně dávám pět hvězd, protože jako thriller, kniha splnila vše. Velmi oceňuji, že autor do knihy zaimplementoval i vysvětlení, proč k daným činům z pohledu zabijáka docházelo. Za mne snad jedno přání, že další díly budou méně brutální. Megan Carverová zmizí a policie ji není schopná najít. Rodiče Carverovi se obrací na Davida, aby Megan našel. David si jako soukromé očko vede výborně a to, co odhalí, mu úsměv na tváři rozhodně nevykouzlí. Některé scény jsem musel rozdýchávat, ale jinak to bylo celkem v pohodě. Myslím ale, že teď vezmu nějakou nenáročnou knihu, kde nebudou sami úchyláci. Za mne to mohlo být mírnější a kvalitě knihy by to myslím neubralo, ale kvalita thrilleru je opravdu vysoká, takže dávám pět hvězd. Určitě je to vynikající kniha pro všechny fanoušky ostřejších thrillerů. Pozitvně rovněž kvituji, že se snad rozjede osobní život Davida s novou láskou. Takže i semínka naděje se v knize najdou. :-)

17.09.2021 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Charlotte Linková opět nezklamala. Souhlasím s uživatelkou Danago, že to je asi to nejlepší, co autorka napsala. Knihu Podvedená jsem četl až po Zmizení, ale v roce 2020 ještě nebyla na DK poznámka, že se jedná o detektivní sérii. Kate Linvillová se snaží najít vraha svého otce, i když v místě, kde její pravomoc policistky už nesahá. Caleb Hale vyšetřuje tentýž případ smrti jejího otce a případ se komplikuje. V tu samou dobu je na útěku zločine Denis Shove, který hledá úkryt pře policií, protože je z vraždy Katina octe hlavním podezřelým. Tohle bylo superdílko. Nakonec vše splyne v jeden příběh na konci a co chci vyzdvihnout, je, že vše je na konci vysvětleno a všechny linky příběhu uzavřeny, všechny motivy objasněny. Výborně jsem si početl a těším se na autorčinu novou knihu, kterou si s chutí přečtu. Pět hvězd a doporučuji. Pachatele si mi nepodařilo odhalit, což mi ale vůbec nevadí.

12.09.2021 5 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Na tuto knihu jsem narazil náhodou, díky mým přátelům na DK, děkuji vám. Kniha Pět dní se mi velmi líbila, i když téma je to dost smutné. Mara a Tom a Scott a Laurie, to jsou dvě manželství, kterým zbývá pět dní do zásadního rozhodnutí, do zásádní změny života. Mara má Huntingtonovu chorobu, která ji zabíjí a má plán, že až nemoc hodně postoupí, nebude chtít být na obtíž své rodině a přátelům a hlavně dcerce a manželovi. Scott a Laurie mají rovněž pět dní, kdy budou muset vracet pravé matce jejího syna Curtise, o kterého se starali, když byla jeho pravá matka ve vězení. I když jsem se zájmem četl příběhy obou partnerství, linie s Marou a Tomem byla mému srdci bližší. Taky Harry byl sympaťák. Kniha je to velmi povedená. I když pojednává o smutku, její poselství je také pozitivní a poučné. Děláme často z prkotin velbloudy a trápíme se pro zbytečnosti, které vůbec nejsou důležité, místo abychom byli vděční za život jako takový, za lásku, kterou můžeme dávat, ale i kterou denně dostáváme a bereme to jako samozřejmost, což ovšem samozřejmé není. Nechci spoilerovat a proto nic neprozradím, ale tato kniha se dotkla mého srdce, mojí duše a proto ji doporučuji všem čtenářům a čtenářkám. Je to kniha, která dokáže nabudit emoce a hlavně zaujmout svým poselstvím. Paní autorce děkuji za skvělý počin. Jednoznačně pět hvězd.

06.09.2021 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Na začátku bych chtěl poděkovat za knižní recenzi hlavně uživatelce Šánce. :-) Měla jste pravdu, je to velmi dobrý thriller bez brutalit. Doktorka Frankie Steinová vymazala z paměti dvěma obětem sebevražd určité vzpomínky. To dovede detektiva Frosta až k ní. Jak Frankie, tak Frosta zná dobře vrah, který si říká Noční pták a je vždy o krok před nimi. Podaří se Frostovi a Frankie najít vraha dřív, než opět zasáhne? Ale aby ho mohli zastavit, musí nejdříve přijít na to, kdo to vlastně je. Je to velmi dobrý thriller bez brutalit, ale přesto s velmi inteligentní zápletkou. Z hlediska hypnózy je ovšem možné pacientovi vsugerovat, že na jistý impulz zareaguje tak, jak mu to bylo při hypnóze do podvědomí uloženo. Dobře jsem si početl, byl jsem napjatý, tip mi vyšel částečně, autora přidávám do oblíbených a knihu doporučuji všem, kdo mají rádi thrillery bez potoků krve, přesto však částečně reálné.

01.09.2021 5 z 5

Úsměv Štěstěny Úsměv Štěstěny Rebecca Gablé

(SPOILER) Rebecca Gablé je opravdu královna historických románů. I tuto knihu považuji za jednu z perel její tvorby. Robin z Waringhamu uprchne z klášterní školy a když se vrátí do svého rodiště, je vše jinak. Waringham už nepatří jeho rodu. Nový lenní pán Waringhamu má syna Mortimera, který se vyžívá v krutostech na poddaných a nejinak tomu bude i v případě Robina, který pracuje jako stájník ve Waringhamu. Na rozdíl od jiných knih paní autorky, je tato věnována zcela Robertovi z Waringhamu a sledujeme tak jeho dětství, první lásky, život na dvorech šlechticů a následně i na dvoře krále. Setkáváme se zde z mnoha historickými postavami, ale vždy v souvislosti s Robinem a jeho putováním po Anglii a po světě. Je to další perla, i když je zde méně bojů na bojištích, o intriky také není nouze, nechybí zde láska, ale ani nenávist, lačnění po koruně apod, mamon a také bravurně vykreslená chudoba poddaných té doby. Konec paní autorka zaonačila rovněž k mé libosti, takže dávám opět pět hvězd a doporučuji k přečtení všem milovníkům historických románů. Pevně doufám, že si budu v budoucnu moci přečíst další dílko paní autorky.

26.08.2021 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Já půjdu proti proudu, ale pro mne je to velice povedený thriller. Souhlasím s uživatelem rodak, že knize nic nechybí. Ze začátku a uprostřed knihy je kniha děsivá, popisné scény jsou dost hrůzné, naštěstí se to od třetiny překlápí v lidský příběh, kde je otázkou, zda Sarah Bakerová alis Olivia Westová může najít cestu k muži, po tak strašném zážitku, kdy byla zajatkyní řezníka z Watt Lake. Není to žádná červená knihovna. Jistá podobnost se Sandrou Brown tu je, ale autorka je mnohem ostřejší. Sandra Brown by do tak některých popsaných hrůz ve svých knihách nešla. Naopak linka Olivie a Colea je velmi dobře vystavěná a tady je to možná ještě lepší než u Sandry Brown, realističtěji popsáno. Místy to pro mne bylo dost ostré, na hraně, ale ta linka Olivie a Colea mi učarovala a vyvážila drsnost knihy, stejně jako otázka, dopadnou skutečného vraha? Jaké oběti budou všichni muset položit na oltář utrpení, aby skutečný vrah byl dopaden? Jen jsem jaksi nepochopil, proč se série jmenuje Dark Lure. Toto jméno nefigurovalo v knize ani jednou. Nemám rád příliš popisné brutální scény, které v knize jsou, ale za ten příběh a konec dávám přeci jen pátou hvězdičku a doporučuji k přečtení. Za mne povedená kniha.

14.08.2021 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Další kniha od Jodi Picoultové a další pecka. Přiznávám, že kniha je to dost náročná, Aspergerův syndrom a autismus se zde objevuje na každé stránce a dost popisně, takže to není jen detektivní příběh. Autorka si vybrala opět kontroverzní téma a zpracovala ho na jedničku. Jacob Hunt má Aspergerův syndrom, který ho v běžném životě i jeho okolí ovlivňuje denodenně a stále. Jednoho dne je jeho lektorka sociálních dovedností Jess nalezena mrtvá. Vypadá to na vraždu, vše tomu nasvědčuje a podezřelým číslo jedna je Jacob. Do poslední chvíle nevíte, zda to Jacob opravdu udělal, či ne. Nejvíce se mi líbila část při soudním projednávání. Žalobkyně Jacoba a obhájce Jacoba + psychiatrické posudky. Naštěstí je nakonec vše vysvětleno, jak se co stalo. Nečekejte nervák hned od začátku. Nejdříve se budete muset seznámit s každou osobou a teprve pak se řeší zločin. Mějte ale trpělivost, tato část je důležitá pro pochopení možných následných reakcí, i když je místy dost náročná. Dozvěděl jsem se zase více o autismu a i když to nebylo vždy snadné čtení, tato se mi od Jodi líbila asi nejvíce. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení.

10.08.2021 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce Šánce za recenzi, díky níž jsem poznal nového autora, který mi pasuje do noty. Děkuji Vám Jarko moc. :-) Anders De La Motte je druhý severský autor, který po Larssonovi umí napsat krimi bez potoků krve, ale tak, že čtenář je snad až na pár míst téměř neustále v napětí a konec, ten je ve stylu Harlana Cobena, čili, ještě jinak. Konec léta je kniha, která mne zaujala. Jistě si přečtu i ostatní díly. Billy Nilsson se ztratí v pěti letech, najde se jen jeho bota v poli, ale nic víc. Billy beze stopy zmizí a zanechá to následky na celé zbylé rodině. Vera jeho sestra se stane psycholožkou a na jedné skupinové terapii potká člověka, který začne mluvit o věcech, které se týkají Billyho zmizení. Vera začne pátrat na vlastní pěst, co se toho osudného léta vlastně stalo. Dopátrat se pravdy nebude jednoduché. Z půlky mi tip vyšel, co se asi stalo. Je to thriller, kde je slibný rozjezd, slabší střed, ale s docela dobře vygradovaným koncem a od druhé půlky je napětí více. Kdo nemáte rádi brutalitu a nemusíte mít hromady mrtvých v knize, hurá na Konec léta. Autora dávám do oblíbených a za ten konec a knihu bez brutalit dávám pátou hvězdu a doporučuji. :-)

01.08.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Na začátku bych rád uvedl, že jsem v roce 2013 viděl film a letos si i přečetl knihu. Kniha Ranhojič je jiná, režisér si něco přizpůsobil. Na tuto knihu jsem byl moc zvědavý a nezklamala mě. Ze začátku to nijak napínavé nebylo, i když se rozjížděl příběh Roberta Jeremyho Colea, minimálně nadaného darem rozpoznat blížící se smrt, když podrží člověka za ruce. Grády to začlo mít ca od strany 250. Zde se již Robert dostane po krkolomné cestě do Persie za Ibn Sínou jako vyučený ranhojič v Anglii, avšak v Persii je zcela elév. Příběh je to velmi zajímavý. Je zde podrobně popsán život hlavních postav a každodenní úsílí za poznáním, ať už v oblasti lékařské, filozofické, či náboženské. Judaismu i Islámu je zde věnován dost velký prostor. Díky knize jsem se ocitl opět v jedenáctém století, tentokrát v Persii, chvíli jsem četl o lékářství, v jiné chvíli jsem byl konfrontován náboženstvím a filozofií, ale taky jsem prožíval příběhy jednotlivých postav, Roberta, Ibn Síny, Šáha, Karíma, Mary a dalších, které byly neméně zajímavé. Kniha je to velmi poučná i krásná. Budoucm čtenářům radím, nenechte se začátkem odradit od čtení, ono se to rozjede a pak je to jen čtenářský požitek. Je to historický román se vším všudy, snad se jen méně válčí, o to více je v knize věnován prostor medicíně a jejímu rozvoji. Šamana i Lékařku si také někdy přečtu. V knize jsem hlavně obdivoval vnitřní sílu Roberta, který musel projít mnohým úskalím, aby vůbec mohl studovat. Podaří se mu vysněný cíl, stát se lékařem u Ibn Síny a umět léčit mnohé nemoci??? To už zjistíte sami. Pět hvězd a doporučuji. :-)

28.07.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Předně než se vyjádřím ke knize, bych chtěl poděkovat uživatelce Mandlevest. Děkuji Vám Hanko za skvělý tip. :-) Vianne se musí rozloučit se svým manželem Antoinem, který rukuje do války proti Němcům. Vianne zůstane na vše sama a bude si muset poradit i v hodně těžkých časech. Isabelle se naopak přidá ke hnutí odporu ve Francii a rovněž projde mnoha útrapami. Rád bych podotknul, že obdivuji hrdinství všech, kteří se dokázali v tak těžké době vzepřít režimu, i když daň za to byla nesmírně vysoká. Bez odvahy těchto žen a mužů bychom tu dnes žili zcela jinak, či lépe řečeno nežili vůbec. Ze začátku jsem si říkal, že knize Vážka od L. Meachamové se to nevyrovná, ale mýlil jsem se. Kniha Slavík je obdivuhodná kniha a dokázala mi i vehnat slzy do očí, což nebývá často, byl jsem dojatý. Obdivoval jsem statečnost všech hrdinů, Isabelle i Vianne, Rachel a mnoha dalších. Nejen ve statečnosti bojovat proti Němcům, ale především v každodenním bytí ve světě plném smrti. Kniha je to opravdu skvostná i když i tragická, ale naprosto reálná, ale je to zároveň výpověď o obrovské síle ducha a statečnosti mnoha lidí. Na tuhle knihu dlouho nezapomenu. Dávám plný počet a doporučuji k přečtení. Skvělé dílko.

19.07.2021 5 z 5

Amnézie Amnézie Michael Robotham

Pan Robotham mě opět převezl, jak převozník, tipoval jsem jiný konec. :-) Amnézie se mi líbila více než V podezření, i když i tato kniha byla výborná. Detektiv Vincent Ruiz je postřelený vytažen z řeky. Na nic si nevzpomíná. Pak najde v kapse svého kabátu, který měl na sobě v den nehody, fotku Mickey Carlyleové, dívky, která se ztratila před 3 roky a jejíž případ byl již uzavřen. Aby se dozvěděl, co se stalo, pomůže mu známý profesor psycholog Joseph O´Loughlin připomenout si důležité milníky. Vzpomínky ale znovu otevírají starý případ s Mickey, protože se objevují nové okolnosti. Je šance, že by Mickey byla i po tak dlouhé době naživu??? Bylo to velmi dobré. Za ten konec dávám pátou hvězdu. Určitě si přečtu i jiné jeho knihy. Bylo to napínavé, s mnoha zvraty a bez zbytečných potoků krve si autor umí čtenáře udržet v napětí. :-) Doporučuji. :-)

11.07.2021 5 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Pátá kniha od Harlana Cobena a další skvělý thriller s opět brilatní zápletkou. Coben je prostě umělec brilantních zápletek, kde čtete a čtete dál, aby jste se dozvěděli, jak to dopadne a navíc u něj s bonusem k tomu, bez brutalit a potoků krve, přesto čtenáře drží celou dobu v napětí s mnoha dějovými zvraty. Simon, otec Paige zahlédne svou dceru v Central parku, je zfetovaná, snaží se jí nabídnout pomocnou ruku, ale ona místo toho uteče. Proč? Simon se pokouší Paige najít. Začně po ní pátrat, to co však při pátrání zjistí, se mu nebude moc líbit. Jemu i jeho rodině půjde o život. Dokáže Simon čelit tak nebezpečnému nepříteli, se kterým se nevědomky dostává do křížku? Nepřítel je opravdu mocný a bude se snažit za každou cenu zachovat své tajemství. Jak v tom figuruje Simon a Paige???? To už si přečtěte sami. Zklamaní nebudete, stránky budete jen obracet, uvidíte. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji. :-) Před autorem smekám. :-)

04.07.2021 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Je to moje druhá kniha od autorky, líbila se mi velice, ale musím přiznat, že romantiky je tu tolik, že by člověk pohledal lupou. Nemusíte se bát žádné červené knihovny. Jedná se zde o temné rodinné tajemství rodu Mountrachetů. Nell se dozví večer na své jedenadvacáte narozeniny, že je adoptovaná. Tato skutečnost Nell změní její život. Nell bude pátrat po svých kořenech, ale konečného zodpovězení všech otázek, kdo Nell byla, napomůže až její vnučka Cassandra. Cassandra bude muset začít od piky a než se dohledá odpovědí na tajemství své babičky i své vlastní a malého děvčátka ponechaného v Austrálii v roce 1913, bude muset být hodně trpělivá. Pro tuto knihu platí, že autorka nechává své hlavní knižní hrdiny trpět, jak jsem kdysi četl v komentáři. Utrpení a ztrát je v knize hojně, ale je to zároveň velmi napínavý příběh, kde nechybí intriky, zrada, bohatství i chudoba, lásky je zde dost málo, přátelství, rodina, ale i neštěstí. Dějových zvratů je v knize hodně. Je to povedené dílko. Kdo máte rádi pletichy a dávná tajemství rodiny přes čtyři generace, s chutí do této knihy. Hlavní gradace knihy začína od druhé poloviny, kdy se pátrání na plno rozjíždí a začínají se objevovat cenné informace o minulosti, takže buďte trpěliví. Dávám pět hvězd a doporučuji a s paní Mortonovou si zase někdy dáme rande. :-)

30.06.2021 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Opět vynikající. Druhý díl se mi líbil ještě o trochu více než první. I když tady bylo dost mrtvých, umí Lisa Reganová umně, že vraždy jen zmíní a nijak se v nich nebabrá. Místy se mi druhý díl zdál méně ostrý než první a to jsem chtěl. Líbí se mi, že s druhým dílem Lisa Reganová nestupňuje brutalitu, ale kniha má přesto vynikající zápletku a je i tak velmi napínavá. Dějových zvratů je v knize hodně. Pro mne je Lisa Reganová možná ještě lepší než Bryndza a to tím, že míra násilí je dost únosná, Bryndza brutalitu stupňuje, ale je to rovněž skvělý autor. Josie Quinnová ve druhém díle řeší záhadu zmizelého dítěte, napadené ženy a dívky beze jména. Zpočátku se zdá, že mezi nimi neexistuje souvislost, ale to se s každou kapitolou více rozjasňuje. Autorka dávkuje postupné rozluštění záhady a čtenář je neustále udržován v napětí. Kapitoly krátké, žádná hluchá místa. Velmi oceňuji, že autorka věnuje dost velký prostor i osobnosti Josii Quinnové a jejímu osobnímu životu. Já jsem nadšen, dávám pět hvězd, doporučuji a budu se těšit na třetí díl, Matčin hrob na podzim 2021.

24.06.2021 5 z 5