Elapheg Elapheg komentáře u knih

Vyprahlé srdce Vyprahlé srdce Elizabeth Haran

Možný spoiler:
Má romantická duše dlouho neměla palivo v podobě romantiky, tak jsem se po dlouhé době rozhodnul vzít si něco, co nepostrádá drama a romantiku zároveň a v tom je jasná volba Elizabeth Haran. Nemohl jsem zvolit lépe, jak autorku, tak knihu. Kniha Vyprahlé srdce vypráví příběh mladé Estelly, které v den, kdy se dozví, že je těhotná, přistihne svého manžela, jak líbá cizí ženu. Manžel Estelle na rovinu řekne, že se s ní chce rozvést, protože nová partie mu zajistí bohatý život. Estella je vystudovaná veterinářka a dozvídá se o svém otci, který vedl veterinární praxi v Austrálii a rozhodne se tam odjet za svým strýcem a v místě zemřelého otce, veterinární praxi obnovit. Estella si své tajemství, že je těhotná uchovala pro sebe a manžela o dítěti neinformovala. Estella bude muset začít úplně od začátku. Tamní obyvatelé v Austrálii žijí chudým životem, co příroda umožní a jako nová veterinářka to po zemřelém otci nebude mít lehké. Estella se ale nakonec osvědčí a získá si i z počátku nepřístupné obyvatele a dokonce se zde rýsuje nový vztah, protože manžel se s ní rozvádí. V den Estellina porodu se ale manžel objeví s tím, že chce nově narozené dítě odvést s sebou do Anglie. Podaří se Estelle získat si přízeň okolí svou prací a pílí? Uživí sebe i dítě zcela odkázána na sebe? Bude z ní nakonec užitečná osůbka ve městě? Dokáže témeř z ničeho vybudovat počátky nového života i bez manžela? A to nejdůležitější? Pozná její vyprahlé srdce novou lásku a dokáže si uchovat své dítě? Já vám to nepovím, ale doufám, že vás naladím na tento román, protože čtenářskou pozornost si rozhodně zaslouží. Jako vždy Elizabeth Haran a její knihy pět hvězd a doporučení. Jestli jste romantického založení a tuto autorku neznáte a Austrálie vám je blízká, zkuste ji. Pevně věřím, že nebudete zklamáni. Od této autorky je to moje pátá přečtená kniha a mám od ní naštěstí vše, co u nás vyšlo. Přeji vám příjemné seznámení s touto autorkou.

29.04.2024 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu Hru o trůny jsem si dal do nepřečtených. Je to velká bichle, to já rád, ale velmi špatně se s ní manipuluje. Mám teď zdravotní problémy, které mi neumožňují knihu dočíst, třas a dvě a půl kila teď nedám. Je zde obrovské množství postav a údajů, kde jsem lítal z místa na místo jak včela. Jistojistě se k ní ale v budoucnu vrátím. No musím konstatovat, že jsem si ji přes zhoršené zdravíčko, nedokázal vychutnat. Tak snad to příště klapne. Jistojistě se jedná o velmi kvalitní dílo a velmi mě mrzí, že knihu nedočítám. Tohle já strašně nerad dělám a určitě to není tím, že bych jí byl zklamán. Budu se těšit někdy v budoucnu. :-)

24.04.2024

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Konečně jsem se odhodlal přečíst si pátý díl Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Za mě je to jednoznačně nejobsáhlejší ale i nejlepší díl ze všech pěti dílů, šestý jsem ještě nečetl. V tomto díle se na Cormorana obrátí dívka s prosbou, jestli by byl Cormoran Strike schopen vyšetřit, co se stalo s její maminkou, která beze stopy zmizela před čtyřiceti lety. Cormoran se s Robin nakonec pustí do vyšetřování případu, který byl před čtyřiceti lety značně vyšetřován, ale policie se výsledku nedobrala. Oba dva agenturní partneři budou muset projít hromady svědectví a možných důkazů, pátrání je zavede i ke starému sériovému vrahovi a dokonce i k tarotovým kartám a astrologii. Knihu jsem četl pozorně a dělal si i zápisky, postav je zde požehnaně, podezřelých také a teorií, co se se zmizelou ženou stalo a kam se poděla, ještě více. Dokáže tato dvojka vypátrat i po čtyřiceti letech, co se opravdu stalo? Bylo to záměrné zmizení nebo vražda? No každopádně je to zatím ten nejkomplikovanější případ, jaký budou Cormoran s Robin řešit. Zápletka je výborná, konečné finále ještě lepší, zvraty jsou zde také. Vyšetřování bývá proloženo i jinými agenturními případy a hlavně popisy osobního života, jak Cormorana, tak Robin, což mi vyhovovalo. Kniha je místy rozvleklá, to ano, ale stojí za to si ji přečíst, konečný wau efekt se pro mne konal. Posledních dvě stě stran už to má správné grády a finále se bliží. Doporučuji všem fandům krimi a thrilleru. Před autorkou smekám, jakou zápletku dokázala vytvořit. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-)

21.04.2024 5 z 5

Země bezpráví Země bezpráví Boyd Morrison

Pro mne kniha, která má překrásnou obálku a stejně tak působivý děj. Byl to krásný historicko dobrodružný román a sourozencům Morrisonovým se opravdu povedlo sestavit poutavý příběh ze čtrnáctého století. Exkomunikovaný rytíř Gerard Fox putuje po Anglii a jeho cestu zkříží prchající lady Isabel, která utíka pryč od svého tyranského snoubence před snoubencovými vojáky. V této situaci zasáhne rytíř Gerard a cesty Isabel a Gerarda se spojí. Lady Isabel však svému zachránci neřekla vše a sice, že v jejím vlastnictví se nachází velmi cenná relikvie, která má nezměrnou cenu a pro kterou mnozí nebudou váhat zabíjet, aby tuto relikvii získali. Nebudu prozrazovat, jak to dopadne, jisté ale je, že tato relikvie nedá mnohým mocnářům spát a lady Isabel i Foxovi půjde o život. Proč byl Gerhard exkomunikován a byl mu neprávem odebrán majetek? A co tak cenného může lady Isabel skrývat? To se dozvíte, když si knihu přečtete. Vše je v knize nakonec vysvětleno. Kniha nabírá spád od prvních stránek, atmosféra čtrnáctého století na čtenáře dýchá, nechybí intriky, přátelství, boje o život, bezpráví, nenávist, mamon, ale také rodící se náklonnost a touha docílit spravedlnosti pro Isabel i pro Gerharda. Kniha je prvním dílem sourozenců Morrisonových a doufám, že se nám brzy naskytne překladu dalšího dílu, který bych si s chutí přečetl. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-)

10.04.2024 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Po dlouhé době jsem se rozhodnul pro Stefana Ahnhema a sice další díl: Osmnáct po nulou. Všude jsem četl, že vraždy zde jsou hodně brutální, tak jsem se tomu dlouho vyhýbal a nyní jsem si řekl, že to zkusím. No nakonec se mi dostalo velmi povedeného thrilleru, který je dost ostrý, ale celkově se mi to hodně líbilo a musím říci, že Helen Fieldsová umí být ještě ostřejší. Mrtvých je v knize dost, stupeň brutality je v průměru zvládnutelný, ale hlavně se mi líbilo, že autor se snažil vědomě ukázat na skutečnosti, které jsou díky celosvětově zavedenému systému, možné. Ano vyšetřování krádeže identit a způsob vraždění je podle toho, jak je to popisováno, možné. Darknet taksamo a ten hlavně, způsob vyšetřování a jeho mezery, rovněž možné. Ano tento thriller od pana autora je můj třetí v pořadí, ale líbil se mi zatím asi nejvíce. Konec je otevřený pro další pokračování, a na Motiv X také dojde. Novodobý způsob krádeže identit mě velmi zaujal, způsob vražd také, ale i autorovo propojení na darknet, to vše se autorovi podařilo umně skloubit a vznikl z toho velmi kvalitní thiller, který bych tímto rád doporučil všem thrillerovým fandům a detektivkářům. Líbíla se mi hodně i osobní linka kriminalistů a jejich rodin, která příjemně zpestřovatala vyšetřování. Všem knižním přátelům děkuji za jejich cenné recenze ke mně, díky kterým jsem se osmělil zkusit tvorbu tohoto autora. Všem vám moc děkuji. :-) Knihu jsem si užil, doslova užil. To vyšetřování, ty zvraty v ději, osobní peripetie, motiv vraha, ale i vraždy a byl jsem velmi zvědavý, jak to celé dopadne a taky, kdo je ten tajemný vrah. Za mě velmi povedené. :-)

05.04.2024 5 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

S chutí jsem se vrhnul na další díl od Louisy Pennyové a sice na Dlouhou cestu domů a musím přiznat, že ze začátku se mi zdálo, že se bude jednat o slabší díl, snad srovnatelný se Zátiším. Nakonec jsem byl ale po dlouhém studiu malovaných obrazů, které Peter Morrrow nakreslil, zavlečen konečně do zcela jiného levelu příběhu, samozřejmě vyššího, který eskaloval na samotném konci ve výjimečný příběh, takže zase mistrovské dílo z péra mojí oblíbené autorky. Ke knize: Armand Gamache se se svou ženou přestěhoval do Three Pines a Armand doufá, že se tady dokáže zrehabilitovat z utržených ran coby bývalého policisty. Jeho sousedka Clara Morrovová má však problém. Uběhl právě rok, co se měl ke Claře vrátit její manžel Peter, jenže se nevrátil. Čas běží a nepřišel ani Peter, ani dopis od něj. Clara si dělá starosti o Petera a požádá nyní již svého souseda Armanda, aby jí pomohl zjistit, co se s Peterem stalo. A tak se vydá Armand s Clarou a ještě několika sousedy ze Three Pines a se svým zetěm Jeanem Guyem Beauvoirem, který je rovněž policista, hledat stopy, které by je přivedly k Peterovi. Bude to dlouhá cesta hledání, kde nikdo z nich neví, co na konci najdou. Je Peter ještě stále naživu? A proč se nevrátil a ani nenapsal? Stalo se mu něco? No chci říci, že se jedná opět o velmi kvalitní díl, který opět obsahuje zvraty na konci a jak je to už u paní autorky zvykem, řekl jsem si jako čtenář na konci, wau, tohle jsem nečekal. Její příběhy nejsou jen detektivkou, jsou zároveň protkány velkou životní pokorou ze strany hlavních hrdinů knihy, tedy některými. Pro čtenáře, kteří se na tento díl chystají: Nedejte se odradit zdánlivě obyčejným příběhem a podrobným studováním obrazů a malířství jako takového. Na konci je velký wau efekt. Pět hvězd a doporučení a poděkování paní autorce za skvělý počin. :-)

30.03.2024 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Trilogii století jsem dnešním dnem přečetl celou a je to velmi zdařilé dílo, dalo by se říci, že umělecké. Na třetí díl Hranici věčnosti jsem se po druhém díle dost těšil a nebyl jsem zklamán. Pro mne je Hranice věčnosti možná nejlepším dílem. Kniha začíná stavbou berlínské zdi, pokračuje bojem černochů za lidská práva, této etapě je věnována podstatná část knihy hlavně za bratrů Kennedyových a za Martina Luthera Kinga, sledujeme kubánskou krizi, válku ve Vietnamu, kulturně je zde popsáno hnutí Hippies, rockové i popové kapely, drogy, počáteční snahy rozpadu komunismu v roce 1981 a jeho skutečný pád ve východních zemích v roce 1989 a taky období za studené války ve východních i západních zemích. Kniha končí pádem berlínské zdi a zvolením Baraka Obamy prezidentem v roce 2008 jen krátce. Znovu se zde setkáváme s pokračovateli rodů Peškovových, Williamsových, Leckwithových, Fitzherbertových, Franckových, Jakesových, Dewarových aj. Více prostoru mohlo být věnováno Vietnamu, Amerika zde hraje v knize prim, kubánská krize mě zde velmi zajímala, vlastně jsem v té době ještě nebyl, takže jsem si doplnil znalosti. Integrace černošské komunity je zde velmi podrobně popsána. Musím se smát, že nám Amerika radí, jak máme řešit Romskou otázku s ohledem na lidská práva, když vím, že v padesátých letech u nás nebyl problém, aby bílý a romský horník rubali spolu v dolech a po práci šli spolu na pivo. Je zde krásně popsáno, s jakou vervou bílí Američani mezi sebe vítali své spoluobčany a jaké násilnosti proti černochům, byly ještě v sedmdesátých letech možné a zcela legální. Dnes je v Americe opačný problém. Bílí se omlouvají černochům za to, že jsou bílí a nedovolí si proti nim zasahovat. Nejsem rasista, nevolám po násilí, ale oba extrémy jsou myslím špatné. Jinak ke knize. Follett zde opět na historických reáliích umně vystavěl příběhy fitkivních rodin a ty byly nemálo zajímavé. Jsem Husákovo dítě, takže mnohé postavy pro mne byly známé. Líbí se mi, že Follett je zde kritikem totalitního vládnutí za komunismu, kdy stačilo opravdu málo a člověk skončil na Sibiři, ale že je i kritikem tehdejších amerických přešlapů. Za mě opět velmi zdařilé dílo, až je mi trochu líto, že se sága století uzavírá a já se tentokráte se všemi postavami nadobro loučím. No ale v nejlepším je třeba přestat, takže se budu těšit na jiné Follettové knihy, Hranici věčnosti hodnotím za pět hvězd a dávám doporučení na celou trilogii. Tohle se opravdu povedlo. :-)

25.03.2024 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Kniha Tma od Bernarda Miniera se mi velmi líbila. Velmi kvalitní psychothriller. Všichni tu píší, že je to tvrdé, tak jsem si nebyl jist, jestli knihu dám, ale zvládnul jsem ji ještě s rezervami. Místy to bylo fakt dost psycho, ale já byl spokojen. Na Štědrý den dostane rozhlasová moderátorka Christine Steinmeyerová dopis do schránky od neznámé ženy, ve kterém se uvádí, že nějaká žena se chystá spáchat sebevraždu. Christine si myslí, že se jí dopis dostal do ruky omylem. Druhý den moderuje pořad v rádiu a do rádia jí zavolá posluchač a obviní Christine z toho, že nic nepodnikla a tím nechala ženu z dopisu zemřít. A to je prvotní krok, kdy se někdo chystá Christine psychicky odepsat. Následuje řada nepříjemností a Christine neví, kdo a proč jí někdo ničí život. Ve stejném časovém úseku se na psychiatrii léčí policista Martin Servaz ze syndromu vyhoření a také z únosu jeho milé Marianne, sériovým vrahem, Julianem Hirtmannem. Martinovi rovněž někdo v době, kdy se léčí, pošle do ústavu krabičku s věcí od hotelového pokoje, v němž kdysi jistá osoba spáchala sebevraždu. Martin začne soukromě vyšetřovat, co se v tom hotelu doopravdy stalo. Autor knihu koncipoval tak, že se nakonec linky Christine a Martina protnou. Co z toho vznikne a čeho všeho se Martin dopátrá, to už si přečtěte sami. Podáří se Christine zastavit sérii útoků na ni a zjistí, kdo za tím stojí a o co mu jde? A co Martin, prokáže i tentokráte, že je stále schopný policista a odhalí něco nového ohledně hotelové události, kterou policie už dávno uzavřela? Každopádně nejlepší na tomto psychothrilleru je to, že většina událostí by se obyčejnému člověku mohla přihodit, jak je to v knize popsáno a tyto události by mohly vést k podobným koncům. Je to o tom, když někdo někým manipuluje jako kočka s myší a ten někdo, je naprosto neznámý. Kniha to byla dost napínavá, autor ten příběh zinscenoval tak, že jsem mu sednul na lep a myslel jsem si, že autor pachatele vyjevil čtenáři již v prostřed knihy. No a zase vedle. Budu se těšit na čtvrtý díl v brzké době. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

15.03.2024 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Možný spoiler:
Do severní Karolíny přijíždí Lincoln Rhyme se svojí parťačkou Amélií Sachsovou, aby se zde Lincoln, kvadruplegik, podrobil operaci, která by mu mohla pomoci navrátit částečně hybnost. Než však na operaci dojde, přichází do nemocnice šerif a prosí Lincolna, aby se ujal jeho případu, jednoho zabitého chlapce a dvou unesených dívek. Vše podle policie má na svědomí chlapec s přezdívkou Hmyzoun, protože má tělesné postižení a je to zapálený entomolog. Lincoln se ujímá vedení šerifova případu s Amélií a Hmyzoun je nakonec dopaden, což byla Lincolnova úloha. Zdánlivě jasný případ Hmyzouna se však nejeví jako zcela jasný právě Amélii a protože se s Lincolnem v tomto případu rozchází v názorech, je nucena sama začít pátrat na vlastní pěst, jak jí radí intuice. Lincoln se tak musí znovu pustit do pátrání, ovšem tentokráte stojí Amélie na opačné straně. Jen jeden z nich může vyhrát a co je důležítější, jen jeden z nich má pravdu. Lincoln je tak nucen pohlížet znovu na ještě jiné aspekty případu a vypátrat, co se vlastně v tom šerifově městečku stalo, kdo za čím vězí, protože zcela jasný případ je vše, jen ne zcela jasný. Na světlo začnou vycházet nové okolnosti případu. Tento díl snad předčil i Tanečníka. Tipy na pachatele jsem měl, ale ten konec byl fenomenální, ale jiný, než jak na základě autorem bočně hozených udiček, se původně jevil. Konec je kdo z koho, zvrat na zvrat. Brutalita zde není, ale zápletka je tak brilantní, že čtenáře udrží v napětí od začátku až ke konci knihy, protože čtenář se musí dozvědět, jak to nakonec vše bylo, co, kdo a proč. Jeffery Deaver se pro mě stává po tak mém oblíbeném Timu Weaverovi, další thrillerovou jedničkou. Ještě, že mám tuto sérii celou, zcela jistě si ji celou přečtu. Jasných pět hvězd a doporučení. Smekám před autorem za ty jeho brilantní zápletky a zvraty na mnoha místech. :-) Maximální spokojenost.

09.03.2024 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Je to již rok a měsíc, co jsem četl Pád titánů a tak jsem se vrhnul na druhý díl Zimu světa s tím, že si postavy z minulého dílu připomenu také díky přehledu postav na začátku knihy a hlavně, že si přečtu tak vychvalovaný děj pokračování. Zima světa se mi líbila o dost více než první díl. Začíná rokem 1933, kdy se Hitler dostává k moci, Stalin v Rusku je u moci už dávno a končí to rokem 1949, kdy je po druhé světové válce a svět se vzpamatovává z prožitých hrůz i ztrát. Rodiny z prvního dílu Willimasovi, Leckwithovi, Fitzherbertovi a Peškovovi, von Ulrychovi a jiné další jsou zde zastoupeny původními protagonisty, ale děj se pak hlavně zaměřuje na jejich děti, tedy pokračovatele rodin. Začíná to nástupem fašismu ve světě, vzestupem komunismu v Rusku před válkou i po ní, občanskou válkou ve Španělsku, pokračuje průběhem druhé světové války až k jejímu konci a počátkem přerozdělování světa na východní a západní blok. K tomu značně přispěl úspěšný vývoj jaderné zbraně Američany a k jejímu odzkoušení a následnému použití v Hirošimě a Nagasaki. Děj knihy má sice pár slabších míst, ale jinak je to na základě reálií velmi dobře vystavěná fikce, která nepostrádá napětí a poutavost děje. Není to jen suchopárná historie, ale promíchání dějů mnoha postav z různých zemí, kde hlavním hrdinům musíte držet palce. V mnohém jsem si i rozšířil obzory a hlavně ohledně Španělska dozvěděl něco, co jsem nevěděl. Kniha je zaměřena na události a politické záměry z hlediska, Německa, USA, Ruska, Anglie aj. Válečné události jsou zde také zdařile popsány, takže se neustále něco děje, mění, hemží se to špióny, gestapem, je zde i odboj. No zkrátka velmi povedená kniha. V knize je dán prostor politice i válce, je zde ale i láska, nenávist, pevné přátelství, rodinné vztahy, ideologie fašismu a komunismu, ale především celosvětový dopad na všechny s ohledem na hlavní reálie, které jsou známy. Na rozdíl od Pádu titánů se kniha a hlavní děj rozvíjí již od prvních stránek, takže nudit se určitě nebudete, pokud se rozhodnete pro tuto knihu, samozřejmě až po přečtení prvního dílu, protože knihy na sebe velmi silně navazují a autor děj koncipoval tak, že přepodkládá, že čtenář četl první díl. Za mě jasných pět hvězd a doporučení. :-) Ken Follett je jednička, ale na jeho konkurentku, Rebeccu Gablé taky nedám dopustit. :-) Na Sabine Ebert se taky chystám. :-)

02.03.2024 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Královna ohně, třetí díl série Stín krkavce, je sice trochu slabší než předchozí díly, ale pořád je to pro mne pětihvězdičkové čtení. Souhlasím ale, že konec knihy je dost rychlý, vyvrcholení děje by ještě pár stránek sneslo, bylo to rychleji zakončené než jiné dějové momenty v knize. Niméně i tak se mi kniha velmi líbila a na konci je téměř vše zakončeno a uzavřeno, ale jak už to autor dělá, ponechává si otevřená vrátka pro další sérii a sice Čepel krkavce. Ve druhém díle začala volarská válka vůči Sjednocenému království. Ve třetím díle se chystá královna Lyrna Sjednoceného království shromáždit zbytky vojska, aby mohla zaútočit na volarské císařství a válku pro jednou a navždy zakončit. Volaři ale mají bojovníky, kteří jsou obdařeni velkou temnou silou bojovat a tuto sílu jim dodává Spojenec přes své prostředníky. Jestli chce královna Lyrna uspět, bude potřebovat Vélina Al Sornu ze Sjednoceného království, mocného bojovníka, který bude muset najít cestu, jak Spojence porazit, aby útok proti Volarům byl úspěšný. Vélin je navíc ještě v nevýhodě, v tomto díle ho nevede jeho píseň, která se umlčela na konci druhého dílu, a vždy Vélina vedla a chránila. Stejně tak se mi na knize velmi líbily linky ostatních hlavních hrdinů, linky Lorny, lorda Verniéra, Révy, Frentise jsou stejně poutavé, jako linka Vélinova. Najde Vélin způsob, jak zničit Spojence a oslabit Volary? A najde ho včas, než Volaři zpustoší další území? V knize je hodně postav, to je trochu nevýhoda. Nicméně kniha se mi velmi líbila, jsou zde boje, intriky, magie, ale ne moc, je zde ale hlavně silná touha a cíl zakončit boje a žít v míru jednou provždy ze Strany Sjednoceného království a hlavně postupné vrstvení příběhu, kdo vlastně Spojenec je, kým byl a jak je možno ho oslabit. Toto je dávkováno postupně, nikdy ne vše naráz, takže čtenář musí být pozorný na všechny aspekty děje, jinak mu spousta důležitého nebude dávat na konci smysl. Na tuto sérii jsem narazil náhodou a dnes jsem za tuto náhodu velmi vděčný. Pro mne jasných pět hvězd a doporučení s malou radou. Knihy číst jedině chronologicky, protože je mezi dějem uplynulým a současným silná návaznost a autor neopakuje, co a jak bylo v minulé knize. Mnohá méně významná jména z minulé knihy se v ději objevují se samozřejmostí, že čtenář četl předchozí knihy. Na konci knihy je však naštěstí popisek hlavních postav knihy a jejich přiřazení ději, což je velmi nápomocné. Za mě jasných pět hvězd a doporučení. :-) Těším se na pokračování, to by mělo být zase dějově poutavější.

22.02.2024 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Na Tanečníka jsem četl jenom samou chválu a protože Sběratele kostí jsem četl už dávno, rozhodnul jsem se opět pro Jefferyho Deavera, pro knihu Tanečník. Byla to skvělá detektivka, dlouho jsem nečetl tak propracovaný děj, kde je zvrat na zvrat, Rhyme je génius, ale to jeho protivník taky. Za Lincolnem Rhymem přijde policie a požádá Linkyho o pomoc při nalezení nájemného vraha, zvaný Tanečník, který byl najat na zlikvidování tři svědků, kteří mají svědčit v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Soud se koná za pětačtyřicet hodin a do té doby musí svědci zmizet z povrchu zemského. Samozřejmě Lincoln Rhyme nepracuje sám, krom celého sboru detektivů, kteří Lincolnovi pomáhají, pátrá po Tanečníkovi Amélie Sachsová, detektiv, který pracuje pro Rhyma. Super dvojka. Bylo to opravdu bravurní sledovat, kdo z koho. A ty špičkově technologicky odhalované forenzní stopy z míst činu, to byla taky lahůdka. Když už jsem si myslel, že teď už je vše jasné, zametl se mnou autor podlahu a bylo to ještě jinak a to mám rád. Kniha není nijak brutální, ale ta brilantní zápletka, tady nezbýva, než smeknout před autorem. Děj začíná nabírat na obrátkách od první stránky, napětí se dá krájet, detektivové skládají celkovou mozaiku z postupných střípků a nechybí zde ani lidské chyby, za které se platí, ale postavy nejsou jen roboti a mají vlastní cítění a smýšlení, omylnost, což se mi líbí. Tanečník je opravdu mistr svého řemesla a svůj úkol hodlá splnit. Dokáže ho Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a celým Lincolnovým týmem zastavit, aby svědci mohli svědčit, nebo je to rovnou ztracený případ, kdy svědci mohou sepisovat závěti ještě před soudním líčením? To už si přečtěte sami. Jasných pět hvězd a doporučení všem detektivkářům a thrillerovým fandům. Tato kniha by vás neměla minout. :-)

13.02.2024 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Možný spoiler:
Druhý díl: Pán věže se dle mého soudu určitě vyrovná prvnímu dílu, né-li ho trochu předčí. Tentokráte zaútočí velmi silný nepřítel na Sjednocené království a bude to velmi tvrdý boj. Na začátku knihy se hned seznamujeme s novou postavou Revou, která je vycvičena pro boj a chce se pomstít Vélinu Al Sornovi za újmu, kterou její rodině v minulém díle způsobil. Vélin se po dlouhém alpírském žaláři vrací do Sjednoceného království a i když je to vycičený bojovník, nechce už prolévat další krev. Jenže plány Revy i Vélina nakonec pozmění vpád nepřítelé do jejich země, kterou hodlá položit na kolena. Reva však svoji osobní pomstu bude muset odložit, pokud bude chtít přispět na pomoc Sjednocenému království. A co Vélin? Uposlechne volání své písně krve a pustí se do dalšího boje? Tato kniha byla nabitá akcí. Téměř stále se v ní válčí a bitev je tu mnoho. Kniha i drobně poodhaluje tajemství z prvního dílu a velmi se mi líbilo, že nebyla tentokrát jen o Vélinovi, ale je zde také samostatná linka Revy, Frentise, lorda Verniera, princezny Lyrny, které jsou velmi zajímavé a napínavé a k nim nechybí ani linka Vélina Al Sorny samostatně. Některé postavy z prvního dílu zde chybí, je zde však dán prostor novým postavám. Charakterům postav se autor věnoval v tomto díle velmi pečlivě, víra a její řády jsou zde jen spíše okrajově, kvůli válce. Autor osudy všech postav umně nakonec pospojuje a kniha opět otevřeně končí a je zde prostor pro třetí díl, na který se dost těším. V této knize hrají podstatnou úlohu otroci a otroctví se kniha také dost věnuje. Nechybí zde ano ani lesní kmeny, jako Lonakové, Sordajove a Eorhillové. Nadpřirozených schopností hlavních hrdinů je zde také více, takže je to velmi poutavá kniha. Jak zde bylo zmíněno již jinými čtenáři, ze začátku byla linka Frentise a princezny Lyrny napíněvější než linka Vélina. Za mě velká spokojenost, pět hvězd a doporučení. :-)

09.02.2024 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Moje první kniha od Anthonyho Ryana ze série: Stín krkavce, první kniha: Píseň krve a bylo to moc příjemné i obohacující setkání. S fantasy má tato kniha málo společného. Je to spíše historicko dobrodružná kniha s mírným fantasy nádechem, dobrodružný příběh Vélina Al Sorny, kterému zemřela matka a v deseti letech ho jeho otec předá Šestému řádu. Od tohoto okamžiku sledujeme vývoj postavy Vélina Al Sorny a jeho bratří, kdy pravidla kláštěra jsou pro všechny adepty velmí přísná. Člen Šestého řádu slouží a zabíjí pro Víru. Pozor tento druh víry nemá nic společného s Křesťanstvím. Tomuto údobí ještě předchází. Vyprávění je zde v této knize jen z pohledu Vélina, ale je to velmi zajímavý příběh, který graduje už od první stránky. Já měl místy dojem, že čtu velmi kvalitní historicko dobrodružný román. Vélina a jeho bratry si nelze neoblíbit, hlavně jsou zde popsány typy výcviku, které musí každý bratr Šestého řádu splnit, pak, pokud přežije tyto zkoušky, slouží v Šestém řádu jako válečník. Vélin ale už od mládí vládne jednou tajemnou vlastností, která mu bude v budoucnu velmi užitečná, a o které se v průběhu knihy i mnohé dozví. Vélin se také v této knize dozvídá více o svém otci a matce. No bylo to velmi luxusní počteníčko a váhám, jestli se hned zítra nepustím do dalšího dílu, jestli ne zítra, tak velmi brzy. Na tuto sérii jsem narazil zcela náhodou, zaujala mě obálka, pak anotace a nakonec jsem se pustil do první série. Existuje totiž i druhá série: Čepel krkavce, která má dva díly a navazuje na Stín krkavce. Těžké zkoušky adeptů řádu, těžké zkoušky, které ne každý adept přežije, anebo nesplní její nároky. Život bojovníku v řádu, po složených zkouškách ( jen někteří nejschopnější ) a těžká služba a bitvy za Šestý řád a nakonec i za krále Januse Sjednoceného království, to byla pro mne velmi kvalitní četba. První díl je otevřený, mnohá tajemna objasňuje, ale ne všechna, a dost z nich by měly být objasněny v druhém díle, na který se těším. Kdo vytrvá do konce, tomu budou zodpovězeny některé dotazy, která kniha od začátku na hlavní hrdiny klade. Velká spokojenost, pět hvězd a doporučení čtenářům spíše historicko dobružných románů z prvky fantasy jen mírně. Budu se těšit na další setkání s autorem a děkuji všem knižním přátelům, protože od někoho jsem na tuto sérii náhodou narazil. Velké díky.

02.02.2024 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Kniha: Návrat domů od Kate Mortonové je opravdovým kandidátem na její nejlepší knihu. Návrat domů pojednává o Nořině vnučce Jess, která je novinářka, zrovna nemá práci, má málo peněz a dostane navíc ještě zprávu z nemocnice, že Nora její babička je v nemocnici s úrazem. Jess neváhá a jede babičku navštívit do Austrálie do nemocnice. V Nořině domě, kde Jess dočasně bydlí, najde knihu o skutečných zločinech, které popisují tragédii ze Štědrého dne 1959, kdy v městečku Tambilla v Austrálii dojde k podivuhodnému úmrtí. Jess kniha zaujme a zjišťuje, že popisovaná tragická údalost má souvislost se samotnou Norou a Nořinými blízkými a tak se Jess pustí se do vlastního vyšetřování o šedesát let později, co se tenkrát asi skutečně stalo. Na zadní straně knihy je napsáno: "Mnohovrstevný román, který překvapí i ostřílené detektivy", a je tomu skutečně tak. Kniha rozebírá tragédii ze Štědrého dne z roku 1959 z vícero pohledů. Nakonec ale autorka čtenáře vede ke konečnému rozuzlení toho, co se opravdu stalo a jak a kdo, spolu s mnoha dalšími dovysvětleními jiných osudů hlavních postav knihy. No jestli čekáte zamilovaný román, budete zklamáni. Toto je drama, kde je kniha spíše detektivkou, ani rodinné vztahy nejsou dokonalé, i když zde nechybí hluboká mateřská láska, dobré přátelství, ale hlavně víceronásobné tajemství všech protagonistů knihy. Není to moje první kniha Kate Mortonové, vím, že píše skvěle, ale dokázala mě na konci velice překvapit, i když už jsem si myslel, že všechny souvislosti mi již byly knihou předestřeny, mýlil jsem se. Některé tipy mi vyšly, ale wau efekt se nakonec přece jenom konal a to je dobře. Hodnotím jako zatím její nejlepší knihu, navíc s krásnou přebálkou, takže jestli máte knihu po ruce a nevíte, co vybrat za knihu, neváhejte a sáhněte po ní. Za mě jednoznačně pět hvězd a veliké doporučení. Paní autorce tleskám. :-)

25.01.2024 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Možný spoiler:
Moje první setkání se Sarah J. Maasovou a bylo to vynikající. Kniha: Rod země a krve je pořádná bichle a to mě taky lákalo, krom krásného designu knihy a slibné anotace. Ze začátku jsem nestíhal psát jména postav, typy hodností, zbraní a rodů a jiných bytostí, které jsou vybájené a o některých jsem slyšel prvně v životě názvy čtvrtí, měst. Lidem v této knize vládnou Asterii, archandělé, andělé, nechybí zde víly, andělé, čarodejnice, přízraci, vlci, skřítci a mnoho dalších. Je to směs fantasy, krimi, scifi a něco z románu, ale nakonec vítězí fantasy. Ze začátku to bylo dobré, pak byl hlavní zvrat, pak to bylo zajímavé, posléze napínavé s trochou erotična, kde autorka šponuje čtenáře a když už dochází skoro k akci, přichází do toho dějový moment, kdy je erotično přerušeno nebo nedotaženo a od druhé třetiny knihy je to hodně našponované. Hlavní hrdinkou je Bryce, která má svůj život, nerozlučné přátele, rodinu, jenže se v jejím okolí začnou dít vraždy. Bryce začne být jednou z podezřelých a blíží se setkání vladců, do kterého mají být vraždy objasněny. Proto zde nastupuje postava hlavní číslo dvě Hunt Athalar, který má za úkol Bryce vyslechnout a následně se spolu pouští do komplexního vyšetřování. To čemu přijdou na stopu, je oba velmi překvapí. Vřaždy totiž spojuje hlavní jedná věc, jsou provedeny za pomocí magie a nechybí zde u nich démoni. Právě, kdo je vyvolává, má za úkol vyšetřit tato dvojice. Hunt se s Bryce postupně sbližují a vzniká mezi nimi přátelství. Oba mají svá děsivá tajemství a smutnou minulost za sebou. Dokáží spolu přijít na kloub, kdo a hlavně proč vraždí? A mají oba ztracenci šanci na něco více? To už si přečtěte sami. Jisté je, že mě Maasová dokázala několikrát příjemně překvapit. Sexu je zde málo, hlavní je vyšetřovací linka, láska je zde ale v různých formách stále a ten zvrat na konci je několikanásobný a to velmi oceňuji. Nenechte se odradit počtem stran, přemírou počátečních informací, ani zpomaleným rozjezdem. Vše má své místo a na konci je to i krásně vysvětleno. Záhady a tajemství nejsou odhaleny na začátku, ale hlavně uprostřed knihy a na konci. Mně osobně se kniha moc líbila a hodnotím jako vynikající, dávám pět hvězd a doporučení a velké díky mé oblíbené uživatelce: ydnac, která mě k autorce a k tomuto žánru navnadila. Děkuji Ti vřele. :-) Paní autorku řadím mezi oblíbené a na druhý díl brzy dojde.

19.01.2024 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Moje první letošní dočtená kniha, začal jsem ji číst na silvestra 2023 a říkal jsem si, že se kouknu na zoubek knize: Osamělé holubici od Larryho McMurtryho, která získala Pulitzerovu cenu. Je to velmi povedená kniha, která pojednává o lidech, kteří žijí V Texasu ve městečku: Osamělé holubici, především o přátelích Augustu McCraemovi a W. F. Callovi, kteří spolu léta sloužili jako hraničáři vojáci a nyní na stará kolena obchodují s dobytkem v malém a chystají se, že poženou stádo dobytka do Montany. Na tuto cestu ovšem musí získat další honáky a především početné stádo dobytka. Kniha hned od začátku srší skvělými hláškami, zvláště mezi Augustem a Callem, jsou zde samozřejmě taky jiní, Jake, Newt, Loren, Bolivar, Pea Eye a mnozí a mnohé další. Je to opravdu kniha, která vás rozesměje i rozpláče a přestože začátek má pomalý rozjezd, kde nás autor seznamuje se všemi postavami průběhem děje, jejichž osudy na závěr knihy spojí. Někdy jsem si říkal, proč se zrovna autor tak rozsáhle rozepisuje o tomhle člověku, či dané aktivitě. Nicméně nyní uznávám, že vše do knihy patří. Je to kniha, kde je velmi ceněno dobré přátelství, řečené slovo je zákon, nechybí zde prodejné ženy, lopota na ranči, honáctví stáda si užijete maximálně, jsou zde indiáni, píšečné i sněžné bouře, divá zvěř, ale je zde i zrada, zločinci, ale hlavně taky láska i touha proměnit lidské sny ve skutečnost. Smrt je v knize také. No zkrátka nebezpečí a drama téměř na každém kroku. Kniha má sice 900 stran, ale i když tento typ literatury nečtu často, nechtěl jsem se s postavami na konci knihy loučit. Nyní už mám i odpověď na to, proč má kniha otevřený konec. Autor ji totiž koncipoval jako tetralogii v angličtině, o čemž jsem se dozvěděl v časopise Knihkupec. Pevně doufám, že Jota vydá i další tři díly, které zatím nebyly přeloženy. Tohle není kniha, na kterou snadno zapomenu. Dokázala mě mockrát rozesmát, ale i rozesmutnit. Je zkrátka plná lidského života. Dávám pět hvězd a velké doporučení a budu doufat, že třeba do roka vyjde druhý díl. Tohle se opravdu moc povedlo. :-)

11.01.2024 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Jako poslední přečtenou knihu v tomto roce 2023 jsem si vybral od Tima Weavera: Nikdo není doma a dostal jsem to, co jsem od knihy očekával. Záhadné zmizení všech devíti obyvatel vesničky Black Gale, se kterým si policie už několik let neví rady a proto pozůstalí kontaktují Davida Rakera. David se zpočátku nemá čeho chytit. Všech děvět zmizelo jednoho halloweenského večera, kdy spolu pojedli, popily, vyrazili na blata a nikdo z nich se nevrátil. Podezřelých je tu více, ale pravého pachatele se mi nepodařilo tipnout a to je dobře, napětí čiší od první stránky, zápletka velmi dobře propracovaná, nechybí dějové zvraty, kdy vše téměř jasné, je ještě zcela jinak. Jako obvykle půjde Davidovi i o hubu. No zkrátka perfektní počteníčko. Podaří se Davidovi najít nějaký důvod, proč celá vesnička zmizela, co policie přehlédla? Kam a proč a kdo za tím vším vězí? A hlavně půjde o živé, či jen o těla? To už si přečtěte sami. Budete obracet stránky, aby jste se nakonec dozvěděli, jak to bylo. Tento díl je krapet jinak koncipován autorem, ale i tak se mi velmi líbil a udržel mě v napětí a hlavně zápletky a dějové zvraty má Tim Weaver brilantní. Dávám pět hvězd a doporučení. V roce 2023 je tohle moje poslední dočtená kniha, kterou vřele doporučuji všem thrillerovým fandům a zvláště fandům Tima Weavera, kterým jsem už dávno. Za mě velká spokojenost.

30.12.2023 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Opět skvělý thriller s Davidem Rakerem od Tima Weavera s názvem: Žena mého života. Na vánoce dostane David telefonní hovor od policie, že na stanici v Charing Crossu se dostavila žena, která je bez jakéhokoliv dokladu totožnosti a chce mluvit s Davidem Rakerem s tím, že je jeho žena Derryn. Jenže David Derryn pochoval před ca devíti lety. David se na stanici dostaví a zarazí ho fyzická podoba s jeho zemřelou pravou Derryn a navíc to, že cizí žena, jež se představuje jako Derryn zná mnoho intimit z Davidova života. Jak je to možné? A kdo je vůbec ta neznámá žena. V tomto thrilleru si David bude muset sáhnout až na dno svých schopností a možností, aby případ vyřešil. Ze začátku, když jsem knihu četl, jsem si říkal, že přece nemůže být takový problém, prokázat pravdu o úmrtí, jenže jsem v průběhu knihy změnil názor. Na Davida někdo velmi dobře políčil a to, že neznámá žena je Davidova manželka, tvrdí policii i uznávaný psychiatr. Davidovi zmizí i úmrtní list a je to slovo Davida proti slovu "Derryn" a je teď na policii, komu uvěří. Byl to opět skvělý thriller z pera Tima Weavera. Kniha má napětí od prvních stránek, velice propracovanou zápletku, dějové zvraty, tajemství a hlavně přitažlivost děje a pachatele jsem tipnul špatně. Kniha ani není nijak brutální, přesto napínavá. Děkuji všem knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli, za jejich recenze a budu se zase těšit na další díl. Jasných pět hvězd a doporučení všem thrillerovým fandům.

22.12.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Možný spoiller:
Moje první setkání s autorem a dopadlo to na jedničku. Kniha Pohádka je takový fantasy příběh, který v sobě má prvky reálného světa na zemi, prvních dvě stě stran, pak je to pohádkové fantasy s vícero strašidelnými prvky a konec je na můj vkus trochu utnutý, ale také velmi povedený. Dal bych 90 %. Hlavní postavou knihy je Charlie Reade, kterému v dětství zemře maminka, z otce se stane následně alkoholik a Charlie se otci snaží pomoct. Ve svých sedmnácti letech se Charlie seznámí s tajemným sousedem pane Bowditchem, který je starý a má i starou fenku psa Radar. Postupně se tato trojka seznamuje, až dojde k tomu, že pan Bowditch umírá a ve své závěti Charliemu odkazuje svůj dům, vedle kterého je strašidelná kůlna. Tato kůlna je portál do jiného světa. Světa, kde jsou jak kladné, tak hlavně záporné postavy a je to svět, ve kterém vítězí hlavně zlo. Pan Bowditch samozřejmě o tomto světě ví, ale jeho existenci pečlivě tajil před všemi lidmi. Proč, to už se dozvíte, když si knihu přečtete. Není to extra trhák, co se fantasy týče, občas mě kniha slabě nudila, ale jinak to byl velmi zajímavý příběh a byl jsem velmi zvědavý, jak dopadne, příběh, který se mi líbil. K tomu všemu se mi kniha hodila do ČV. Za mě spokojenost, pět hvězd a doporučení a je možné, že si od Kinga ještě něco seženu.

17.12.2023 5 z 5