Elapheg Online Elapheg komentáře u knih

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Na začátku komentáře bych rád poděkoval svým knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli, zvláštní dík patří uživatelce: moudivlacek. Moje první setkání s autorem s hlavní postavou vyšetřovatele Harryho Bosche dopadlo velmi dobře. Je to detektivka bez brutalit, ale s výbornou zápletkou a Connellymu se podařilo v knize vytvořit dvojí zvrat, čímž se podobá Cobenovi. Harry Bosch je povolán k mrtvému tělu u přehrady a Harry po ohledání těla zjistí, že mrtvým je Billy Meadows, člověk, se kterým sloužil ve Vietnamu jako tzv. tunelové krysy. Případ se jeví z počátku velmi banálně, ale Bosch nevěří, že se jeho spolubojovník sám odpravil a bude se snažit dokázat, že se jedná o vraždu. Klíč k vyřešení jedné zdánlivě banální smrti bude spočívat v tunelování. Harry bude muset velmi pečlivě prošťárat minulost spolubojovníka i tu svou, na kterou by raději zapomněl, kde ho pátrání zavede až k případům FBI. Zápletka je velmi dobrá, konec má obrat o 180°, je to detektivka bez brutalit, Conellyho styl psaní je velmi čtivý a určitě mě budou zajímat další případy Harryho Bosche. Dávám pět hvězd, doporučení a autora přidávám do oblíbených. :-)

30.12.2022 5 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Na začátku komentáře bych chtěl zmínit, že tohle byla náročná kniha. Místy neobyčejná, místy nudná, ale ten konec to vše vylepšil a zanechal ve mně dost hlubokou stopu na tuto knihu, proto pět hvězd. Je to příběh rodu Džašiů v Gruzii od roku 1900 až do roku 2007. Často se pohybujeme v Rusku, nebo spíše Rusko v Gruzii, politiky je tu velmi hodně, ale je to výpověď o tom, jak 100 let dokázalo ovlivnit všechny tehdejší lidi, zvláště po nástupu komunismu a zvláště pak rod Džašiů. Setkáváme se zde s historickými postavami: Lenin, Stalin, Brežněv, Gorbačov, s KGB, tajnými agenty, ale hlavně se všemi protagonisty rodu Džašiů. O čokoládě se ale v knize píše na začátku a pak jen místy v souvislosti s mnoha tragédiemi v rodu Džašiů. Znovu podotýkám, že to pro mne nebyla zvláště ze začátku lehká kniha, kde stránky jenom lítají. Tady člověk musí pozorně vnímat, co se snaží autorka svým příběhem vypovědět. Jako celek to ale je místy až obdivné dílo. Je tu mnoho postav, příběh je vyprávěn z pohledu Nicy, která popisuje jednotlivé události v rodině pro svou neteř Brilku, která hraje hlavní roli na konci knihy. Není to žádná červená knihovna, naopak je to dramatický příběh rodu Džašiů, jak jim systém ublížil, či komu naopak dopomohl k vysokým postům a také, jak systém ovlivnil historii mnoha národů, které tenkrát byly v SSSR. Kniha se mi jinak ale líbila, Džašiům jsem držel palce a i přátelům a známým tohoto rodu. Nad knihou budu ještě místy přemýšlet. Není to typ knihy, po jejímž přečtení člověk na ni za pár dní zapomene. Dávám pět hvězd a knihu doporučuji špíše Husákovým dětěm a starším. :-)

17.12.2022 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Knihu Já, Poutník jsem měl ve své knihovně již léta a mnohokráte měl na ni zálusk, ale obával jsem se, že to bude hodně ostré. Až teď jsem si byl jist, že knihu přečtu a musím říci, že je to špionážní román, který začíná ostřejší scénou, ale jinak je to v pohodě, takže mé obavy byly zbytečné. Je to poutavá kniha, kde je i místy krásně popsáno, jak funguje svět tajných služeb a jak tajné služby mohou manipulovat se světem. Viz Ukrajina. Kniha je poutavá hned od začátku, ale hlavní akci nabírá kniha až v druhé třetině. Poutníkovi jsem držel palce a Saracén je taky všemi mastmi mazaný a jeho plán, jak ublížit světu, je rovněž velmi perfektní. Opět se hodí na současnou situaci světa. V knize jsou čtyři hlavní pilíře: Veřejně sťatý otec, čemuž syn přihlížel. Muž s vyoperovanýma očima zaživa. Ohořelé ostatky tří lidí v pohoří Afganistánu a k tomu jako první vražda v americkém hotelu. Jak to vše dohromady souvisí? A souvisí to spolu vůbec, nebo je každý zločin ve zcela nezávislé rovině a vůbec spolu nesouvisí. Vše zapadne do soukolí, ale až na konci knihy a vše bude vysvětleno. Byl to velmi kvalitní špionážní thriller. Dávám pět hvězd za mne a doporučení. Poutníkovi jsem držel palce a Saracénův motiv jsem jistým způsobem taky chápal. Byla to kvalitní bitka mezi tajným agentem a teroristou. Kdo vyhraje? To už si přečtěte sami. :-)

03.12.2022 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Temné ozvěny byly fantastický thriller. Něco podobného stylu jako Sandra Brown, ale možná, že ještě s propracovanější zápletkou oproti prvnímu dílu. Rebeka Northová, policistka, je přinucena se vrátit do místa, kde vyrůstala a kde zemřel její otec, policista. Smrt jejího otce je důvod, proč se vrací. Respektive vyšetřování smrti jejího otce dojde k závěru, že její otec spáchal sebevraždu. Tomu Rebeka nevěří. Má k tomu své důvody. Rebeka se rozhodne, že se pokusí přijít smrti svého otce na kloub a začne pátrat, na čem její otec před svou smrtí pracoval. O smrti jejího otce ví mnohem více dcera Olivie Westové, Tori, než kolik sama Tori Rebece přiznává. Rovněž v případu figuruje osoba Ash Haugen, se kterým kdysi Rebeka chodila. Ač nerada, je nucena se s Ashem spojit a společně se snaží přijít staré věci na kloub, věci, která změnila životy jich obou a nejen jejich. Jak Rebeka, tak Ash mají svá tajemství, která oba dlouho ukrývají před světem a před sebou samými. Přijdou na to, jak zemřel Noah North a proč? Co vyplyne ze společného setkání Ashe s Rebekou? A co ví Tori Westová? To už si přečtěte sami. Myslím, že nebudete zklamáni. První díl byl brutálnější, ale vyborný, druhý díl není tak ostrý, ale zápletka je lepší a ten konec je vynikající. Vše bylo vysvětleno. Dávám pět hvězd a doporučuji thrillerovým fandům. Tohle byla lahůdka.

23.11.2022 5 z 5

Stíny světa Stíny světa Andreas Izquierdo

Dostal jsem chuť na lidský příběh a tak padla volba na Stíny světa a ano kniha mě dost zaujala. Přesto se mi však příběh nezažral až přímo pod kůži, ale na pět hvězd to je. Kniha hned na začátku rozbíhá příběh Carla, syna krejčího, Artura, syna koláře a Isy, nezbedné to dívky, kteří vyrůstají v Toruni. Carl, Artur a Isi dohromady tvoří trio, kteří si dokážou poradit i s tak těžkým tématem, jako je možný konec světa při srážce s kometou a nic je přitom nerozhází z pohody. S atentátem v Sarajevu ovšem přichází jiná životní rána. Německo vstupuje do války a Carl a Artur jsou válkou povoláni a rozděleni a každý z nich narukuje jinam. Příběh je to zvláště ze začátku dramatický, satirický, ale hlavně i komický, že jsem se místy opravdu dobře zasmál. Válka je popsána dost realisticky, což jsem očekával, ale právě pro tu dramatičnost v anotaci jsem si i knihu zvolil. Válka je zde, jak na bojištích, tak v soukromém životě, což se mi líbilo. Dokáží Carl, Artur a Isi přežít válku? A čím vším si bude muset každý z nich projít? Setkají se ještě? To už přenechám na vás, vážení čtenáři, kterým tímto knihu doporučuji a jelikož je konec hodně otevřený, doufám, že se brzy dočkáme i pokračování příběhu, jak správně píše moje oblíbená uživatelka: Mandlevest. Dávám pět hvězd a doporučení. :-)

18.11.2022 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Clara Morrowová má konečně vlastní výstavu obrazů a zahradní slavnost pro návštěvníky výstavy přes noc a druhý den je v záhonech domů Morrowových nalezeno tělo neznáme ženy. Poté, co je odhalena identita mrtvé, rozjíždí vrchní inspektor Armand Gamache se svým týmem pátraní po vrahovi/vražedkyni. Jenže zemřelou, jak se ukáže, znalo mnoho lidí, co byli té noci ve Three Pines a každý měl nějakým způsobem motiv k zabití této ženy a vztah k zemřelé. Jako vždy je to perfektní detektivka, kde především minulost a vztahy k mrtvé mají osudové následky ve formě vraždy. Jenže každý má nějaké tajemství, které ho pojí se zemřelou a ne každý úsměv, je projevem lásky k druhému, nýbrž dobře zastřená lež zde hraje prim. Čím dál víc se zároveň s každým dílem dozvídáme něco i o vrchním inspektorovi, stejně jako o členech z jeho týmu a jejich rodinách. Zápletka opět brilantní činí knihu velmi poutavou, kde každá zdánlivá maličkost může mít zásadní význam pro odkrytí motivu a pachatele na konci knihy. Pachatele či pachatelku se mi nepodařilo dobře trefit a detektivka to byla velmi poutavá. Díly na sebe silně navazují, takže pokud chcete znát v knize zmíněné situace, musíte jít opravdu popořadě, jinak vám budou mnohé aspekty unikat. Doporučuji především všem fandům Louisy Pennyové a milovníkům klasických detektivek a dávám pět hvězd.

12.11.2022 5 z 5

Divoký příliv Divoký příliv Wilbur Smith

Další knižní perla z pera autora Wilbura Smithe. Kniha Divoký příliv navazuje na knihy Dravec, Monzun, Kořist, Modrý horizont a taky knihu Tajemný oheň. Opět se s Wilburem vydáme na moře. Robert Courtney, který vyrůstal v Africe s rodinou se vlivem osudu a jeho vlastním pričiněním dostane na loď, poté co je připraven o svůj majetek, až do Ameriky jako branec v bitvě Anglie proti americkým koloniím, které se chtějí dostat z nadvlády anglické koruny. Tato kniha je další perlou, co se námořního života a bitev na moři týče. Nechybí zde nic, hlavní hrdina Robert bude muset začínat od piky, jsou zde velké intriky i nepřátelství na život a na smrt, nechybí zde mamon po penězích, otrokářství, láska, nevraživost, touha dobrati se své cti nazpět a hlavně dobrodružství na každém kroku, takže milovníci námořních dobrodružství si přijdou na své. Wilbur je v této knize tedy pro mne opět ve své velké kvalitě. Kniha se mi četla jedním dechem. Konec je trochu otevřený, takže kdyby zde byl další díl, byl bych tomu velmi rád. Autora je velká škoda, zemřel v pokročilém věku, ale i kdyby tohle byla poslední kniha od něj, tak by to bylo hvězdné zakončení jeho spisovatelského umu na poli dobrodružných ság, které jsem všechny četl. Na tuhletu knihu jsem se velmi těšil a jako vždy jsem nadšeně dočítal poslední stránky. Tato kniha by přiznivcům Wilbura Smithe neměla uniknout.

06.11.2022 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Řekl jsem si, že je načase vyzkoušet severského autora, kterého mám doma, Stefana Ahnhema. Detektivka se rozjíždí již po páru stránkách a některé scény jsou dost drsné, ale autor mě překvapil mile. Na to, že je to severská krimi, se to i co do brutality dalo číst, čekal jsem horší. Mnozí evropští autoři předčí ostrostí severské autory a to si myslím, že není dobře. Kniha to ale byla velmi dobrá. Stejně jako mnoho jiných jsem předpokládal, že hlavní teorie, kdo je pachatel, bude na konci knihy uznána za pravdivou, ale ještě Stefan Ahnhem zajistil svým čtenářům dějový zvrat. Mrtvých je tu dost, ale žádné extra zdlouhavé popisy, či nechutnosti a zvrácenosti zde nejsou. Děj se někdy táhl, to ano, pachatel byl pro mne překvapením, i když byl odhalen už dříve než na samém konci knihy, ale wou efekt na konci se taky konal, takže za mne spokojenost, pět hvězd a mám dalšího autora, od kterého se nemusím bát číst knihy, že bych si z nich crbnul do trenek. :-) Na další díl brzy asi dojde. Knihu doporučuji všem fanouškům detektivek s dovětkem, že když jsem to zvládnul já, tak to dáte určitě taky. Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl i něco ze soukromého života Fabiana Riska a od jeho kolegů a kolegyň v knize. Na konci komentáře bych rád poděkoval uživatelce moudivlacek za její recenzi a dodání odvahy se do tohoto autora pustit. Děkuji. :-)

31.10.2022 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Tak tohle byl zase velice pěkný lidský příběh z pera Luca Di Fulvia. Touto knihou mám od něj přečtené vše a dost mě to rmoutí, protože jeho příběhy jsou živé a velice působivé. Zaoceánským parníkem přijíždí do New Zorku velmi mladá dívka Cetta, která už má malého chlapce Christmase. Původní sny o krásném životě v Americe, se změní při setkání s realitou, kde existují chudinská ghetta a tvrdou rukou vládne mafie. Na jedné straně velcí chudáci a naopak jsou zde i boháči, kteří vládnou městu. Christmas je ale neobyčejný chlapec, který má fištrón a ví, jak působit na lidi, krom toho má také laskavé srdce, které se zamiluje do bohaté dívenky, již osud nadělil tvrdou ránu do života. Rána je to veliká a sám Christmas, ač krásný a charismatický a hlavně velmi inteligentní, nebude ze začátku moci vyléčit ránu na duši své milované. Dokonce je osud i rozdělí. Príběh je to místy drsný. Na jedné straně láska a ochota rozdat se, na straně druhé zhýralost, násilí, moc peněz. Příběh Christmase a jeho milované se rozjíždí hlavně v druhé polovině knihy, je tu i zlo, které představuje Bill, ale na toho jako ve všech Fulviových knihách také možná dojde, nebo ne? Od druhé poloviny mě příběh zcela pohltil. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy ze života, kruté, ale i plné lásky a touhy lásku naplnit a hlavně vymanit se z moci mafie, která v New Yorku vládne. Stane se z Christmase gangster, jako z jiných lidí, nebo se dokáže probít a vymanit z chudoby jiným způsobem? A co jeho láska? Dojde naplnění? Je to moc pěkná kniha, kterou vřele doporučuji všem milovníkům románů. Nečetli jste ještě nic od Fulvia? Chyba a veliká, zkuste ho ochutnat. Jeho příběhy jsou opravdu živé. Děkuji pane autore, pro mne jste mistr románů. :-) Snad od Vás něco brzy vyjde. :-)

23.10.2022 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Na začátku komentáře, který bude jen kladný, bych rád poděkoval uživatelce: moudivlacek, která mně dodala odvahu pustit se do této série a bylo to skvělé. Viděl jsem sice asi 3 x film dávno, ale důležité věci jsem si už nepamatoval, takže některé věci v knize byly pro mne zcela nové. Myslím, že Sběratel kostí je možná nejlepší kniha z této série. Uvidíme, mám je doma a na druhý díl velmi brzy dojde, protože autor vystavěl sice místy drsný příběh, ale zcela s brilantní zápletkou. Na druhou stranu musím poznamenat, že míra brutality je na střední úrovni, takže sérii si hodlám přečíst celou. Lincoln Rhyme, policista, je po úrazu kvadruplegik, ale má encyklopedické znalosti a policie se na něj obrátí, aby jí pomohl při pátrání po zvrhlém sériovém vrahovi. Velmi nápomocná je také policistka Amélie Sachsová, která našla první oběť a zachránila prvotní důkazy na místě činu. Při pátrání po vrahovi vás autor provede všemi místy činu, budete s Amélií sbírat střípky důkazů, budete sledovat úvahy Lincolna Rhyma a vlastně budete mít pocit, že vyšetřování vedete spolu s hlavními hrdiny. Autor mě zcela uchvátil brilantností zápletky i knihy, je zde rozebrán i život Lincolna i Amélie, což atmosféru také zlepšuje. Zkrátka pro mne to byla jedna z nejlepších detektivek, které jsem letos četl. Jeffery Deaver u mě hodně stoupnul tímto dílem na žebříčku spisovatelů detektivek. Ještě jednou děkuji uživatelce: moudivlacek, děkuji autorovi samému a doporučuji všem, co mají rádi detektivvní žánr, protože tahle kniha se moc povedla. Brutalita zde je, ale k této knize prostě patří, ale ten způsob vyšetřování, odhalování vraha, které se táhne celou knihou to naprosto kladně vyvážil. Jednoznačně pět hvězd.

15.10.2022 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Tak tohle se autorovi opravdu moc povedlo. Kniha Na věky věků se mi líbila o trochu více než Pilíře země. Možná předčí i knihu Večer a Jitro. Je to historický román se vším všudy. Jsou zde tužby těch nejchudších poddaných stejně jako přání mocnářů a mocnářek, nechybí láska, nenávist, intriky, boje o moc, každodenní dřina od rána do večera na poli, život v cechu, ale hlavně život v Kingsbridgeském převorství, kde se vymění několik převorů. Život pod útlakem šlechty a mocí církve, ale i osobní spory knižních hrdinů. Jsou zde spory i mezi mužským a ženským kláštěrem, nechybí zde stavitelství stejně jako v Pilířích země, ale hodně je zde i léčitelství té doby. Jsou zde vývoje šlechty i prostých lidí od zbrojnošů po hrabata a krále, dokonce i soudní procesy s čarodejnicemi, ale i upřímné snahy žít čestný život jako se o to snaží někteří mniši a jeptišky a oddanost svému řeholnímu životu. Román se odehrává v Anglii v Kingsbridge a v Shiringu a ve Wigleigh v letech 1331-1361. Celou knihou se postupně více a více táhne jedno tajemství, kvůli kterému jsou lidé ochotni i vraždit a jež je odhaleno až v samotném závěru knihy. Mezitím prožíváme každodenní život od A až do Z u Caris, Gwendy, Merthina, Ralpha, Godwyna, Wulfrika, hraběte ze Shiringu i lady ze Shiringu, převorů a převorek, mnichů a jeptišek a jako obvykle i zde platí, že člověk míní a dovolil bych si změnu pro tuto knihu, a Bůh a člověk mění. Zasáhne zde i morová rána, která zachvátí vícero evropských zemí, ale hlavně je důležitá v samotné Anglii a mnoho dobrých i špatných lidí odklidí z cesty. Follett opravdu používá jistý vzorec pro své knihy, takže u některých postav se dá odhadnout, jak se bude příběh vyvíjet, ale to mi nevadí a myslím si, že každý autor/ka něco napodobuje ve svých dílech. Je to kniha, která plyne celkem poklidně a najednou je zvrat a pletichaření a vše je jinak, takže o překvapení není nouze. Je to opravdu velmi povedený historický román, kterému dávám pět hvězd a doporučuji k přečtení každému. Kniha navazuje některými postavami a ději i na knihu Pilíře země, takže opravdu radím číst postupně. Děkuji pane autore za výborné dílko. Jsem potěšen. :-)

08.10.2022 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Lottie Parkerová je se svým parťákem Boydem přivolána k vraždě staré ženy, k tomu navíc zmizí dcera zavražděné ženy. Lottie bude muset rozplétat složitý spletenec na sebe navazujících událostí z dávné minulosti. Jedná se o věci, se kterými měl co dočinění i Lottiin otec. Lottie se bude snažit případ vyřešit, ale vyřešit ho znamená i poznat minulost jejího otce, což nebude snadné. Tato kniha byla oproti druhému dílu méně brutální, zato je však ve třetím díle hodně pořešena i minulost celé Lottiiny rodiny, což se mi líbilo. Pachatele se mi nepovedlo uhádnout, mé tipy minuly cíl, ale detektivka je to opravdu vynikající. Mrtvých bude přibývat a policii bude unikat motiv činů, který je jako obvykle vysvětlen až na konci knihy. Jako vždy u této autorky maximální spokojenost. Pět hvězd a doporučení. Ponoukám jen k tomu, díly číst popořadě, protože s každým dílem se dozvídáme více a více o Lottie a její rodině, stejně jako o její profesionální kariéře. Paní autorce děkuji za výbornou detektivku. :-)

20.09.2022 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Na tuto knihu jsem byl velmi zvědavý. Viděl jsem před mnoha lety filmové zpracování, ale kniha je lepší. Navíc se na film pamatuji jen matně. Henri Charriére je nevinný, přesto je však odsouzen za vraždu na doživotí a je deportován do vězení a do trestaneckých kolonií. Celá kniha je výpovědí o tom, jak se nevinný člověk chce dostat na svobodu. Podnikne mnoho útěků, ale až ten poslední se povede. Henri Charriére je sám spisovatel a dobře uznal za hodno o svém příběhu napsat. Je to příběh o životě mezi trestanci, kde se nehledí na lidská práva, jako dnes, kde se lidé mezi sebou vraždí, utíkají, jsou znovu lapeni. Je to ale románové zpracování, takže kniha je dosti poutavá, ale některé pasáže nejsou tak napínavé, ale s tím jsem počítal. Henri Charriére má na prsou vytetovaného motýlka a taky má přezdívku Motýlek. Podle toho název knihy. Je to kniha, která mě přiměla zamyslet se nad mnoha aspekty, které jsou v knize popisovány a určitě mě obohatila. Navíc je to krásné vydání, snad nejhezčí, co zatím vyšlo, takže jsem se na knihu těšil a až na pár renonců kniha splnila má očekávání. Je až obdivuhodné, co musel dotyčný člověk přetrpět, aby přežil a jakou měl vůli k útěku a k životu. Držel jsem mu palce. Za mne pět hvězd a doporučení. :-)

13.09.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Možný spoiler:
Tak autorka Robert Galbraith tentokráte přiostřila ještě více než v druhém díle, ale i tak to bylo velice čtivé, poutavé a napínavé se skvělou zápletkou. V anotaci u jednoho vydání je docela podrobně napsáno, o čem kniha bude. Robin s Cormoranem dostanou balík, ve kterém je lidská končetina. Případu se hned ujímá i policie, ale přestože Cormoran má své podezřelé, o kterých ví, že by toho byli schopni, policie se věnuje jiné lince vyšetřování. Máme tady takového nového Jacka Rozparovače, další oběti přibývají a Cormoran s Robin rovněž usilovně pracují na své soukromé vyšetřovací verzi. Vraha se mi podařilo částečně tipnout. Detektivka je to celkem ostřejší, ale nedělalo mi to už konečně problémy, naopak se mi to i líbilo. Napínavá je dostatečně a jako odlehčení zde máme soukromý i profesní život Robin a Cormorana. Tento případ není a nebude vůbec jednoduchý. Máme tu několik vážných kandidátů na pachatele, ale každý z nich to mohl být. Podaří se Cormoranovi a Robin rozkličovat, kdo je šedá eminence než dojde k další vraždě? V tomto díle půjde dokonce Cormoranovi i Robin o hubu. Dalším bonusem v knize je pravidelná zpověď pachatele, který však do konce zůstává skryt. Bylo to výborné a ten konec byl maximálně povedený s velkým překvapením, jak už to u R. Galbraitha bývá. Detektivku doporučuji všemi deseti ostatním milovníkům detektivek. Kniha si plně zaslouží plný počet hvězdiček i doporučení. :-) Na další díl brzy dojde.

02.09.2022 5 z 5

Měli štěstí Měli štěstí Catherine Hokin

Možný spoiler:
Felix Thalberg je tiskařský učeň, který jednoho dne na večírku potká překrásnou dívku Hanu. Oba se do sebe zamilují, ale Hana krátce nato zmizí. Felix ji hledá. Když je Felix přemístěn do tábora Sachsenhausen, zahlédne při jednom nástupu Hanu v ošetřovně doktora Eichela a Felix pocítí smrtelný strach o Hanu, protože Eichel je lékař smrti. Kniha to je poutavá, ale zánět v oku mi nedovolil ji přečíst rychleji. Je to kniha, která pojednává o válce v táboře, mimo něj, ale i o hlavních hrdinech, kteří válku přežijí. Ve středu knihy se děj trochu táhne, protože kniha nepojednává jen o válce, ale i o osudech postav po ní, zvláště po ní. Budou mít Felix a Hana šanci se ještě setkat? A je zde naděje na jejich společnou budoucnost? Konec je dost emočně náročný, ale za něj dávám pět hvězd. Souhlasím zde s uživatelkou Raislin, že konec je trochu jiný, přesto však naprosto reálný. Život Felixe a Hanu bude těžce zkoušet, přesto se celou knihou táhne i naděje, že pokud přežijí, budou mít naději na lepší časy, možná i společnou budoucnost. Kniha mě zaujala, místy dojímala a to je to, co jsem od ní čekal. Za sebe dávám pět hvězd a doporučuji ostatním čtenářům k přečtení, protože za to kniha opravdu stojí. :-) Mám velmi rád takovéto knihy, kde hlavní gró je silný lidský příběh, který dojímá, rozesmívá, ale také podněcuje k pláči.

23.08.2022 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Na začátku komentáře opět děkuji všem knižním přátelům, kteří zodpověděli mé dotazy ohledně Jussiho Adler Olsena, co se severské krimi týče. První díl, Žena v kleci, dopadnul na jedničku. Dokonce jsem příjemně překvapen. Je to severská krimi, ale zde to bylo bez brutalit, i když počítám, že Jussi přiostří. Carl Morck je policista po těžkém zranění, který se vrací k policii a dostává za úkol ujmout se nově založeného oddělení Q, kde se přešetřují případy uzavřené z nedostatku důkazů. Jedním z nich je i politička Merete Lynggaardová, která záhadně zmizela před pěti lety. Carl zjistí, že předešlé vyšetřování obsahovalo spoustu chyb a mnohé nebylo důkladně prověřeno. Carl se s nově příchozím Asadem pouští do přešetření případu a nakonec zjišťují, že je možné, že Merete by mohla být stále naživu. Dokáží Carl s Asadem Merete včas najít? A kde ji hledat? Kdo mohl mít zájem ji unést. Je to opravdu dobrá detektivka. Tipy na únosce jsem měl dva a jeden mi vyšel, dokonce i motiv. :-) Carl s Asadem si občas sedí jako pěst na oko, ale dohromady tvoří dobrý vyšetřující tým. První díl byl napínavý, zajímavý, zápletka uvěřitelná a v této detektivce je trochu uvedena i věda, ohledně prostředí, kde pachatel Merete vězní, což se mi moc líbilo. Budu se těšit na pokračování. Za mě pět hvězd a doporučení. :-)

15.08.2022 5 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Třetí díl Jarmarečník je další povedené dílo Vlastimila Vondrušky. Jarmarečník se sice točí pořád kolem sklářských hutí, ale Falknovskou vlastní Hildegarda, která se chce mstít celému rodu Heřmanů. Jarmarečník se točí hlavně kolem vnoučat Ignáce a Aničky, zejména pak kolem Vilemíny, Pavlínky a Petra. Rodinnou kroniku tentokrát nepíše Johann, ale jeho dcera Vilemína. Sklářský obchod už nehraje jenom prim, ale hodně se v tomto díle rozmáhá obchod s plátenictvím, o který se stará především Vilemína. Velkou roli zde opět, jak je na tu dobu dané, hraje církev, její obřady, nařízení, zvyky a ultimáta a zejména jezuité, kteří jsou strikně proti lutheranům a protestantům a zakázaným knihám. Hlavní roli zde mají i hrabata, správcové, richtáři a vídeňský dvůr v Habsurské monarchii. Bylo to pohodové počtení. Jsem zvědav na poslední díl, jak autor zakončí rod Heřmanů. Jako v každém díle, jsou zde uzávírána nová manželství a partnerské vztahy odrostlých ratolestí, vznikají nové rodiny. Kniha se mi líbila, chtěl jsem něco odpočinkového a to jsem dostal, takže za mne plná spokojenost a doporučení knihy ostatním. :-)

08.08.2022 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Tuto knihu jsem se rozhodnul číst po několika letech, co jsem ji měl v knihovně. Chtěl jsem ji načnout už mnohokráte, ale měl jsem obavy, že bude ostřejší než mé hranice. No teď na ni přišla řada a dalo se to. Kniha je opravdu ostrá, násilí je v knize plno, ale je to také kniha, která se mi od tohoto autora nejvíce líbila. Jako vždy se autor zaměřuje na chudinu, tentokrát imigranty do Argentiny, kde kvete obchod s bílým masem a daří se mafii. Mnohé scény jsou spíše thrillerové, ale kniha se mi líbí, že je výpovědí autora o obchodu s bílým masem, který je sice popisován krutě, ale je to nezkreslená výpověď o tom, jaké to bylo a jaké to stále je. Kniha v čtenáři probouzí mnoho emocí. Je zde plně popisována beznaděj, násilí, zvrhlosti, bezcennost chudého lidského života, krutost, vraždění, lačnost po penězích, ale i zkorumpovanost a především lhostejnost vůči lidské bídě a právě na to autor naráží. V knize je ovšem také popisována naděje, sny o lepším životě, touha po změně a v neposlední řadě je zde také láska. Všem hlavním hrdinům jsem držel palce, dostali od života toho posraným navrch, ale přestože jsou lidské bytosti, je v nich také neskutečná vnitřní síla, světlo a touha, která je žene za splněním si svého snu, který je dlouho v nedohlednu. Je to kniha, která mě pobouřila i nadchla zároveň. Je mi jasné, že na tuto knihu jen tak nezapomenu. Pro mě je to nejlepší i nejkrutější autorův kousek. Luca Di Fulvio se právem řadí mezi mé favority. Jednoznačně pět hvězd a doporučení všem s poznámkou bude to ostré i krásné zároveň.

02.08.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Na začátku bych chtěl poděkovat všem knižním přátelům, kteří mě přivedli k Robertu Galbraithovi, zejména uživatelce: moudivlacek. Druhý díl Cormorana Strikea a Robin pojednává o spisovateli Owenu Quinovi, kterého manželka už délší dobu postrádá doma. Owen už zmizel navíc vícekrát z domu, aniž by komu o tom předem řekl, takže Cormoran bude muset prověřovat vícero možností, kde by mohl být. Nakonec je spisovatel nalezen mrtvý a vražda byla brutální. Je tady navíc i existence jeho posledního, před smrtí dokončeného románu, který je velmi kontroverzní a leckdo může mít za to na Owena spadeno. Než se děj rozjede, tak to chvíli trvá, kniha má i slabší střed, kde se prověřují dlouho různé teorie, ale konec to vynahradí na pět hvězd. Líbí se mi, že ač je vražda brutální, má veškeré její provedení logickou dedukci, která je na konci uvedena. Takže žádný úchylák, nýbrž vše dopředu promyšlené za účelem. Ano kniha se mi líbila a doporučuji ji všem fanouškům detektivek, kterým nevadí pomalejší vývoj děje za cenu špičkového konečného odhalení. Byl jsem spokojen a určitě se brzy ke Cormoranovi a Robin rád vrátím. :-)

27.07.2022 5 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Vídeňský sen nás zavádí do Vídně, kde se přestěhuje Leopold Heřman se svou manželkou Marií. Leopold je majitelem Falknovské hutě, která vynáší a Marie žije pořád svým snem, že jednoho dne snad bude i šlechtičnou a žije rozmařilým životem. V druhém díle se opět setkáme s Ignácem Heřmanem a jeho manželkou Aničkou, ale hlavně je druhý díl věnován jejich potomkům a taky vnoučatům. Každý se bude muset umět živit svým umem a nebude to zrovna vždy lehké. Ve druhém díle: Vídeňském snu každý pozná i hoře života. Druhý díl se mi líbil mnohem více než díl první. Příběh zde více a více nabírá na dramatičnosti a Heřmanovi budou muset čelit jobovým zkouškám. Těším se na třetí díl, na který asi brzy dojde. Styl autora mi sedí a knihu mohu jen doporučit. Velmi dobře se mi četla. Za sebe dodávám, že mě Marie svým zhýčkaným způsobem myšlení i jednání pěkně vytáčela, ale to k tomu patří, aby děj mohl gradovat, jak graduje. Pane Vondruško, děkuji. :-)

18.07.2022 5 z 5