Elapheg Elapheg komentáře u knih

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl s Martinem Servazem: Kruh je ještě lepší než první díl, který byl taky skvělý. Ve vaně je nalezena utopením zavražděná žena, která byla před smrtí spoutána. Byla to profesorka na univerzitě v Marsaku. U bazénu jejího domu je nalezen její žák a zároveň milenec v době objevení utopené, který byl zfetovaný a na nic si nepamatuje. Shodou okolností se jedná o syna Martinovy bývalé přítelkyně ze školy, která Martina kontaktuje s prosbou, aby se tohoto případu ujal. Pár dní od nalezení zavražděné ženy je nalezen psy roztrhaný muž. Souvisí tyto dvě vraždy spolu? Mohl oba lidi zabít uprchlý sériový vrah, nebo se jedná o někoho zcela jiného? Jedno je jisté, Martin se bude muset hodně snažit, aby případ vyřešil, protože z počátku se žádna spojitost nikde nenachází. Jedná se o velmi kvalitní detektivku, která má vše, co má detektivka mít. Napětí, pár vražd, tajemná spojitost, dějové zvraty, postupné odhalování pachatele a motivu, překvapení nakonec, nebezpečí. Líbí se mi taky, že vraždy nejsou nijak extra brutální, zápletka je velmi inteligentní, vyšetřovatel je člověk s talentem, ale i lidskými nedostatky, žádný James Bond, který má prostě i své slabiny. Bernard Minier mi vyhovuje a v sérii budu zcela jistě pokračovat. Knihu s radostí hodnotím pěti hvězdičkami a dávám doporučení na tuto sérii všem detektivkářům a thrillerovým fandům. Jen maličká rada, čtěte opravdu chronologicky, protože série má silnou návaznost jednotlivých dílů na sebe. Vraha jsem tipoval jen okruhově a autorovi jsem skočil na špek, ač to bylo ještě jinak a to se mi líbí.

09.12.2023 5 z 5

Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Možný spoiler:
I druhý díl životních cest Johanna Georga Fausta se mi moc líbil. Johann se svými přáteli, Karlem Wagnerem a schovankou, Markétkou putují po Německé říši do Francie a nakonec do Říma, kde se Faustus konečně střetne s ďáblovým poslem Toniem del Moravia. Druhý díl je dle mého soudu stejně výborný, jako díl první, pro mne ještě lepší. Setkáváme se zde opět s církví, alchymií, kejklířstvím, satanistickými obřady, láskou, přátelstvím, mamonem, notně s intrikami a to i od samotného papeže, ale ať se Faustus pohne kamkoliv, je mu v patách Tonio del Moravia. Kniha je to historický román říznutý fikcí a dobrodružstvími, ale jsou zde i hodně známé historické postavy, dokonce i jeden vysoko postavený člověk a historický skutečný, který provozoval satanistické obřady, což u něj bylo prokázáno. Tyto obřady zde jsou spíše nastíněné, ale autor má ode mne body za odvahu, že si dovolil o tomto tématu psát, protože satanistické mše s obětmi jsou odvěkou realitou. Ano je zde poukázáno správně i na zločiny inkvizice, které byly strašné, ale inkvizici už nemáme, ale satanistické obřady stále existují a to už, co svět světem stojí. Kdo chce vědět, informace si najde. Kniha mne velmi bavila a byl jsem napjatý v druhém díle, jak to vše skončí. Navíc jsem na knihu měl velmi málo času, protože na čtení teď není čas. Autor umně píše, neustále se zde něco děje, zápletka je taky originální a mrzí mě, že se s protagonisty románu musím rozloučit, protože tato dvoudílná série mně velmi sedla do noty a taky jsem se něco nového dozvěděl. Knihu hodnotím pěti hvězdičkami a doporučuji oba díly k přečtení románovým fandům. Opět musím kladně hodnotit, že na mě dýchla dobře popsaná atmosféra 16. století. :-)

30.11.2023 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

(SPOILER) Možný spoiler:
Je to moje první setkání s autorem i jeho detektivem Martinem Servazem a chci říct, že to bylo skvělé, o to příjemnější, že zápletka je velmi inteligentní, nechybí dějové zvraty a i když konec je začátkem pro další putování s Martinem Servazem a s Irene Zieglerovou snad taky, tak mi to ani nevadí, naopak se těším na další díl. Myslel jsem, že autor bude ostrostí někdě jako Helen Fieldsová, která je taky výborná, avšak Minier je mírnější, což mi vyhovuje. Tím ale nemíním zatracovat Fieldsovou, jen podotýkám, že Bernarda Miniera jsem dlouho nečetl z obav, že to nedám a jsem rád, že jsem měl ještě rezervy navíc. Obdivuji autora, jak dokázal skloubit dvoje vyšetřování Martina Servaze a sice vraždu bezdomovce s mrtvým koněm na lanovce, který je na tak nepřístupném místě, že je přímo záhadou, kdo a za jakým účelem ho umístil právě na tam a jak. Kůň navíc patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi a k tomu je blízko elektrárny Wargnierův institut, kde se nachází ti největší psychouši, kteří jsou střeženi několika bezpečnostními systémy, takže je nemožné, aby utekli. Přesto však se na další mrtvole, tentokrát lidské, najde DNA, která patří právě jednomu chovanci Wargnierova institutu. K tomu víc zde máme čerstvě nastupující doktorku do Wargnierova institutu, Diane Bergovou, která brzy zjistí velmi podivné události právě v tomto institutu. Najde Martin Servaz a jeho kolegyně Irene Zieglerová stopu, která odhalí pozadí všech zločinů a vysvětlení všech záhad, kterými je případ obestřen? Mrtvý bezdomovec, mrtvý kůň, DNA pacienta na místě, kde se nachází zavraždění lidé. Zde bych chtěl ještě jednou vyzdvihnout skvělou detektivku, která si právem zaslouží pět hvězd a doporučení a poděkování všem mým knižním přátelům, že mě k autorovi přivedli a dali cenné recenze. Moc vám všem děkuji. :-) Za mě maximální spokojenost.

21.11.2023 5 z 5

V jejím srdci svět se tříští V jejím srdci svět se tříští Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Mé první setkání s autorem, můj první mix hororu a thrilleru a obojí dopadlo na jedničku. Četlo se to skvěle, i když rozjezd byl trochu pomalejší. Jsem příjemně překvapen i tím, že J. D. Barker napsal mnohem drastičtější thrillerovou sérii, na kterou si zatím netroufám a pustil jsem se do jeho nejnovější knihy, která má inteligentní zápletku, ale žádné drasťárny, ačkoliv mrtvých je zde dost. Ze začátku se objevují mrtví a čtenář neví proč a přesně, kdo za tím stojí. Nicméně vše je v knize objasněno, nic není ponecháno bez vysvětlení a ještě s asi dvěma zvraty. Jack Thatch je osmiletý chlapec, kterému zemřeli rodiče a vychovává ho tetička Jo. Často chodí spolu na hrob rodičů a zde Jack jednoho dne 8. srpna potká Stellu Nettletonovou, dívku, která razatně změní jeho život. Dívkou je posedlý, hledá ji, avšak objeví se vždy 8. srpna na hřbitově do Jackových 11 let, kdy se jednoho dne probudí v uličce vedle mrtvoly spáleného muže a neví jak se sem dostal, ani jak a kdo muže zabil. Faustino Brier je detektiv, který od roku 1978, 8. srpna každý rok nalezá těla takto spálených lidí a případ je velmi záhadný. Neexistuje k němu žádná spojitost, snad až na jednu. Mrtvých každý rok přibývá a máme tady k tomu ještě chlapce v Jackově věku, který je držen v ústavu za těch nejpřísnějších bezpečnostních podmínek, protože vládne maximálně nebezpečnou schopností. Podaří se F. Brierovi vyřešit záhadu spálených obětí? Mohu dodat, že zápletka je celkem složitější, ale vyplatí se knihu vydržet číst a dočíst. Pro mne to byl vynikající čtenářský zážitek. Myslím, že zkusím i jiný horor, ale zůstávám ve střehu, protože vím, že tato kniha se k drasťárnám neřadí. Četl jsem mnohem krutější thrillery. Jinak knihu V jejím srdci svět se tříští doporučuji všemi deseti všem fandům, kterým nevadí mix detektivky, thrilleru, mírnoučce z fantasy, trochu románu, dávám pět hvězd a doporučení. :-) Od autora mám ještě Draculu, tak jsem moc zvědavý. Všem mým knižním přátelům děkuji, že mě k tomuto autorovi přivedli. Děkuji za vaše recenze. :-)

10.11.2023 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(SPOILER) Možný spoiler:
Claire Randallová, zdravotní sestra se vrací domů po konci 2. světové války. Shledání s manželem po dlouhé době se rozhodnou strávit jako druhé líbánky v Británii. Claire se při prohlídce jednoho přírodního úkazu dotkne kamene, který je menhir a který ji katapultuje do Skotska v roce 1743. Není zde žádná elektřina, nic z moderní doby a Claire se postupně snaží přizpůsobit se podmínkám, ve kterých se nachází. Jako zdravotní sestra zde může léčit zraněné a mezi jednimi z nich je i Jamie Fraser, Skot, který se do ní zamiluje. Claire je Jamie také velmi sympatický. No jisté je, že se bude muset rozhodovat mezi manželem z 20. století a návratem zpátky, nebo zda zůstane ve Skotsku. Jak to dopadne a jak se Claire rozhodne? To už si přečtěte sami. Je to dost poutavé čtení. Nechybí zde přátelství, láska, bitky, nepřátelství mezi Skoty a Angličany, tíha života té doby a autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru té doby. Jsem velmi zvědav na pokračování v druhém díle a děkuji za komentáře mých knižních přátel, které mě přiměly si knihu koupit. Děkuji vám všem. Kniha se mi velmi líbila, dávám pět hvězd a doporučení všem románovým fandům s historicko fantasy a romantickým podtextem. :-)

02.11.2023 5 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

(SPOILER) Možný spoiler:
Na knihu jsem narazil v knihkupectví ve slevě a anotace mě zaujala, navíc se mi hodila do ČV, tak nebylo o čem váhat a zakoupil jsem ji, dnes dočetl a rozhodně nelituji. Kniha pojednává o chlapci jménem Johann Georg Faust, který vyrůstá v Knittlingenu. Již zde se setkává s čarodějem, mágem, astrologem Toniem del Moravia a Johann s ním nakonec odcestuje z rodného města a projíždějí spolu celým Německem. Tonio Johanna učí různým vědomostem, které Johann jen hltá a je to velmi nadaný žák, avšak všude, kde se objeví Tonio del Moravia se dějí neštěstí. Johann brzy pozná, že jeho učitel Tonio del Moravia je pravděpodobně více než nadaný učitel, který je ve spojení s ďáblem. Johann svého učitele nakonec opustí a odejde s poutními kejklíři a později nastupuje svou vlastní životní cestu. Jedno však, kde se Johann vyskytne, je mu zlo v patách a rovněž Tonio del Moravia ho nespouští z hledáčku, aniž o tom Johann vědomě ví. Proč je Johann tak důležitý pro svého učitele? A kým je vlastně Tonio del Moravia doopravdy? Na to všechno nalezneme mnoho odpovědí v prvním díle: Kejklíř, která pokračuje druhým dílem: Mistr. Kniha je to historicko-dobrodružně-románová s hororovou atmosférou. Je zde značný vliv církve, inkvizice, přátelství, láska, touha po vědění, ale i satanistické rituály a temno. Jsem zvědavý na druhý díl, kde se konečně dozvím vše o Johannovi Georgu Faustovi a Toniu del Moravia. Každopádně po celou dobu knihy jsem měl pocit, že jsem v 16. století a atmosféra je často vzrušující i odstrašující zároveň. Kniha se mi líbila a určitě ji doporučuji všem fanouškům Olivera Pötzsche a zájemcům o historicko dobrodružné romány se silně mystickými prvky. Pět hvězd a doporučení. :-)

25.10.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové se mi četl velmi dobře. Agenturu Cormorana a Robin navštíví roztržitý mladík, který tvrdí, že ve svém dětství viděl uškrcení dítěte a po Cormoranovi chce, aby to prošetřil. Mladík ale v zápětí nato z agentury rychle uteče pryč. A zde začíná nové vyšetřování Robin a Cormorana, které je zavede až do vrcholné politiky Británie. Kladně hodnotím, že spisovatelka nás přes prvotní indície zavede úplně k jinému případu, který se jeví z počátku bez souvislosti se zmíněným mladíkem. V této detektivce jako vždy je hodně rozebírán i soukromý život Cormorana a Robin, což se mi ze začátku líbilo, ale místy už to bylo opravdu rozvláčné. Takže na pět hvězd to stále je, ale jsou tam už i odřené uši. Nakonec sama spisovatelka na konci uvedla, že tento díl, byla její nejtěžší kniha. Nakonec ale vše správně zapadne a čtenáři je náležitě vše vysvětleno, jak se co událo doopravdy a kdo za tím vším stál. Pachatele se mi nepodařilo tak dobře tipnout, ale důvod zločinu ano. Nicméně smekám před velmi kvalitně sestavenou zápletkou, kde je nakonec zase vše ještě trochu jinak. Oceňuji taky, že zde netečou potoky krve a kniha je přesto čtivá. Takže pět hvězd dávám, autorce děkuji za výborný počin a dávám i doporučení všem detektivkářům, kteří rádi občas brutality proloží něčím mírnějším, přesto však velmi čtivým a napínavým.

17.10.2023 5 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Možný spoiler:
Ve třetím díle je Casteel, manžel a král Atlantie zajat Krvavou královnou a Poppy se snaží v tomto díle se svými přívrženci Casteela osvobodit, čímž však vzniká válka mezi Poppy, královnou Atlantie a Krvavou královnou, královnou soliského království. Do poloviny knihy se toho zase tolik neděje. Kniha začíná nabírat na grádech až od druhé poloviny knihy. Znovu se od polobožských bytostí dozvídáme něco o Poppyině původu a jako obvykle se u Poppy nadále rozvíjejí božské schopnosti. Avšak ani to není vším k poražení Krvavé královny. Ze začátku knihy je to opravdu válka mezi královstvím atlanským a královstvím Solis, ale Krvavá královna Isbeth má v plánu naplnit ještě i jiné zájmy, které jsou odhaleny až na konci knihy a které jsou velmi překvapivé. Navíc i Isbeth je velmi mocná magickými schopnostmi. No zase se dozvídáme něco o tom, jak vlastně k této válce došlo a kdo ji zapříčinil a taky se mění původně známe hypotézy o původu prvotních božstev, než jak byly v předchozích dílech prezentovány. Máme tady opět bohy, lásku, sex, magii, božské schopnosti, boje, intriky a konec je jako obvykle otevřen nové sérii, tentokráte Ve stínu popela. Sérii Z krve a popela tedy dneškem dočítám a dal jsem ji celou najednou za jedenatřicet dní. Hodnotím ji velmi kladně, velmi mě zaujala a doufám, že se s jejími protagonisty setkám i v další sérii. Tuto sérii vřele doporučuji všem fantasy fandům a nejen jim. Myslím, že zaujme i zcela jiné čtenáře a starší čtenáře nejen omladinu. Knihu i celou sérii hodnotím pěti hvězdičkami a budu se těšit zase napříště. Podaří se Poppy osvobodit Castella? Je jisté, že bude potřebovat veškerou svou sílu a pomoc i jiných božstev, aby zabránila strašlivé tragédii a možná ani to nebude stačit, pokud.... a to si přečtěte sami. :-)

09.10.2023 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Možný spoiler:
Ve třetí knize v Koruně z kostí a zlata pokračuje příběh Poppy a jejího vyvoleného prince Casteela z Atlantie. Hned na začátku knihy začíná akce, která je velmi důležitá pro zjištění, kým vlastně Poppy byla počata, poněvadž se u ní objevují a rozvíjejí nadpřirozené vlastnosti, které neustále gradují. Akce jsou střídány dost silným erotickým podtextem, který už se mi někdy zdál trochu navíc, ale princ Casteel a Poppy pokračují v tom, co je jako následníky trůnu atlanského království čeká, ale jsou tu i jejich osobní zájmy. Casteelův bratr Malik, který je v Solis a zde je i Poppyin bratr Ian. Opět tu máme božstva, božské schopnosti, erotiku, lásku, akci, stále se něco děje. V tomto díle bude silně vyzkoušena Poppyina a Casteelova láska k sobě navzájem a pevné odhodlání vytrvat, pakliže má být Atlantie zachráněna. Jsou zde odhalena i další tajemství týkající se počátku války mezi Atlantií a Solis a další temná tajemství, jak tato válka vlastně vznikla a jak se všech protagonistů knihy týká. Díl jako obvykle končí otevřeně pro další díl. Pro mne je to již třetí kniha z této série a musím říci, že se mi zatím líbila nejvíce. Jejda, já si asi občas dám i další žánr a to fantasy. Tuto sérii doporučuji i všem, kteří mají rádi akci spojenou s erotikou a magií a nadpřirozenem. Opět dávám plný počet hvězd a doporučení všem, kterým by výše zmíněná kombinace mohla vyhovovat, napětí zde najdete taky plno. :-)

02.10.2023 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Druhý díl série s názvem Království těla a ohně se mi líbil ještě o dost více než díl úvodní. Poppy se musí smířit se skutečností, že muž, do kterého se zamilovala, ji částečně využil. Nicméně láska mezi Poppy a jejím princem se nadále prohlubuje i přes jisté rozpory a rozvíjí a obě osobnosti zde rovněž prochází katarzí. U Poppy se začínají objevovat nadpřirozené schopnosti a je jasné, že její původ není z království Solis, kde žila jako Panna Vyvolená, ale se zemí, kde se chystá jet, to jest do Atlantie, neboť odsud její láska pochází. Opět zde máme božstva na obou stranách královstí Solis proti Atlantii, vlkodlaky, kraveny, upíry, Solisany i Atlanťany, samozřejmě nechybí také erotika i krev a boje, ale pro mě je to takové příjemné zpestření. Druhý díl opět více naznačuje, odkud vlastně Poppy pochází a kdo jsou její předci a zvrat na konci knihy je opět velmi velký a láká mě k nakousnutí třetího dílu anebo k dočtení celé série naráz. Tohle je styl fantasy, kterou mohu. Přestože je tato série výborná, alespoň mně se líbí a jsem rád, že ji mám doma, lákají mě i jiné žánry, kterým jsem stále věrný, takže teď nevím, co bude další kniha. No jestli uvažujete o četbě této série, začnětě prvním dílem, protože všechny díly na sebe silně navazují a je dost nepravděpodobné, pochopit další díly, které navazují na údálosti z dílu předešlého. Rozhodně se ale nejedná jen o fantasy pro mladé. Naopak, tato fantasy je od 15 let věku výše. Jsem velmi zvědav na třetí díl. Za mě maximální spokojenost, 5 hvězd a doporučení nejen fantasy čtenářům. Druhá část knihy je značně napínavější. Poppy i ostatním hrdinům knihy fandím a těším se na další vývoj. Ano knihy z této série umí být i napínavé.

24.09.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Tohle je moje první skutečná fantasy kniha. Udělal jsem dobře, že jsem dal na hodnocení mé oblíbené uživatelky ydnac a sérii jsem si zakoupil a hned jsem se pustil do prvního dílu, který se mi moc líbil. Hlavní hrdinkou je tady Panna Poppy, která už od mládí byla vychovávána k Povznesení bohům. Děj začíná nabírat na čtivosti, jakmile se v knize objeví pro Poppy nová postava a sice strážce Hawke, který je nesmírně pohledný, schopný a má jantarové oči. Poppy jako Panna Vyvolená nesmí skoro všechno, co obyčejní smrtelníci a Povznesení mohou. Ovšem co vlastně všechno Povznesení obnáší, to neví ani sama Poppy. Jakou oběť bude muset vlastně podstoupit a koho tím zachrání? Všichni Poppy střeží jako oko v hlavě, aby k jejímu Povznesení mohlo dojít. Jsou zde bohové, přátelé, dobré i zlé bytosti, Poppyin dar, o kterém nesmí mluvit, erotično a sex a láska, ale vše dějem směřuje pro odhalení konečné pravdy, kterou ani sama Poppy netuší. Musím přiznat, že se mi fantasy kniha líbila a možná jsem našel nový žánr, který bych mohl občas vyzkoušet. Kniha je opravdu velmi čtivá, jsou zde i bitvy, kde půjde o Poppyin život a život všech v království, ve kterém žije. Je to opravdu velmi poutavě psaná kniha a určitě se velmi brzy pustím do dalšího dílu, protože konec je vlastně novým začátkem pro další díly série. To jsem zase jednou dobře poslechnul svou intuici. Kniha z Krve a popela mě velmi zaujala a líbíla se mi, dávám pět hvězd a doporučení a autorku přidávám mezi oblíbené. Uživatelce ydnac děkuji, že dává ke knihám velmi dobré komentáře, které rozhodly o povedeném nákupu. Děkuji Ti.

16.09.2023 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

(SPOILER) Opět jsem jednou zatoužil po Timu Weaverovi a kniha Muž bez minulosti byla na řadě. Opět jako vždy se jedná o vynikající thriller, který má skvělou zápletku a míra brutality je v pohodě. Richard Kite zvaný "Muž bez minulosti", který již několik měsíců trpí skoro totální ztrátou paměti až na pár nejasných vzpomínek, se obrátí o pomoc na Davida Rakera, hledače zmizelých osob, s žádostí, aby David vypátral, kým vlastně Richard je a odkud pochází. Richardovy útržkovité vzpomínky jsou pro Davida jedinou stopou. Proč se ale k Richardovi nikdo nehlásí, proč ho nikdo nepostrádá? Co se vlastně stalo toho osudného dne, kdy Richard přišel o paměť? Jisté je, že Muž bez minulosti je jedna z nejlepších knih s Davidem Rakerem, kterou jsem četl. Napětí je dávkováno postupně od první stránky a čtenář se může těšit na parádní jízdu při hledání stop po Richardově minulosti. No pravda je, že Davidovi jako obvykle půjde při vyšetřování i o hubu. Je to thrillerová lahůdka, která by neměla minout žádného příznivce thrillerů a detektivek. Dávám pět hvězd a doporučení. No a zvažuji, zda se nevrhnout brzo na další díl, protože Tim Weaver je prostě skvělý.

07.09.2023 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Ernt Allbright veterán z Vietnamu má ženu Coru a dceru Leni. Ernt si zažil vlastní válečné hrůzy ve válce a teď má z toho velké posttraumatické následky. Má noční můry je dost psychicky odepsaný. Shodou okolností dostane možnost se z Ameriky přestěhovat se svou rodinou do divočiny, do Aljašky. Ernt to bere jako možný nový začátek a s rodinou se přestěhuje na Aljašku. Jenže prvotní představy vezmou za své. Z prvu se Aljaška jeví jako Boží dar, je tady klid, samota, slunce, ovšem toto trvá do doby, než nastane první temná zima. Erntovi se jeho problémy vrátí a začne být nebezpečný své vlastní rodině. Cora s Leni to nebudou mít jednoduché. Kdo se jich tady v divočině může zastat? A jak si všichni Allbrightovi zvyknou na okolní divočinu, kde chyba může mít smrtící následky? Sousedi mohou vypomoci Allbrightovým s přípravami na zimu a i jinak, ale Erntův stav nejsou schopni ovlivnit. Velká samota je nádherná kniha, která mě dojala. Je to kniha o Aljašce a o každodenním boji o holé přežití v divočině, kterému se budou muset všichni naučit. Je to kniha o kráse divoké přírody Aljašky. Je to kniha o přátelství, lásce, ale i o nenávisti, nebezpečí, ale především o velké lásce člověka k člověku a k divoké přírodě. Je to velmi výbušná směs. V jedné chvíli čtete o lásce a jiných krásách a v následné stránce jde o život. Jak to vše dopadne? To už si přečtěte sami. Já jsem byl knihou doslova nadšen a Velká samota se rozhodně vyrovná i slavnému Slavíkovi. Knihu doporučuji naprosto všem, kdo mají rádi lidské příběhy. Tento vás určitě vezme za srdce, jako se to stalo mně a velmi za to děkuji všem svým knižním přátelům a hlavně tak skvělé autorce, kterou Kristin Hannahová bezpochyby je. Na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Je to knižní skvost. Pět hvězd je jasných. :-)

01.09.2023 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Román Annu Kareninu od Lva Nikolajeviče Tolstého jsem měl rozečtený velmi dlouho, protože jsem nebyl doma a na četbu nebyl čtyřicet dní čas. Takže jsem se musel dějově i vrátit. Je to román o Anně Arkaďjevně Kareninové, vdané ženě, která má manžela a syna Serjožu a přesto se zamiluje do hraběte Vronského. Anna dá přednost životu s hrabětem, kterého miluje, před svým manželským svazkem. Z počátku se to jeví jako nebeská láska, ale jak už to tak bývá, i v této velké lásce se objevují trhliny. Anna se musí vzdát svého syna, kterého vychovává její manžel. Anna je pro společnost nepřijatelná. Je vdaná, ale s manželem nežije. Má milenecký vztah, ale nic víc z něho být nemůže, protože její manžel neschvaluje rozvod. Pro společnost je tedy spíše vyhnancem a je plně odkázána na lásku Vronského. Životní cestu Anny a Vronského sledujeme celou knihu. Rovněž se zde vyskytují jiné postavy a vztahy. Stěpan Arkaďjič Oblonskij, bratr Anny a jeho žena Darja Oblonská, Konstantin Dmitrič Levin, Kitty Ščerbacká, bratři Levina: Nikolaj Levin a nevlastní bratr Sergej Ivanovič Koznyšov. To jsou hlavní postavy knihy. Musím říci, že je to dost náročná kniha, která se zabývá hodně morálními i náboženskými dilematy, smyslem života. Všechny postavy se v románu vyvíjí a prochází katarzí. Nicméně i když dávám plný počet hvězd, byla kniha pro mne místy nudná, nebo lépe řečeno těžká. Zločin a trest od Dostojevského se mi zamlouval více. Hodlám si ale přečíst i Vojnu a mír od Tolstoje a to bude asi ještě těžší náklad. Postava Konstantina Levina mi byla rovněž sympatická, hlavně její katarze, méně zajímavé pro mne bylo ruské hospodaření Levina, protože Levin vlastní pole i honitby. Jen ten konec jsem si představoval trochu jinak a jak to dopadne, to už si přečtěte sami. Román Anna Karenina mě zaujal. Další přečtená klasika, která pro mne byla těžká, ale i obohacující, to je nepochybné. Tímto se s Annou Kareninovou loučím a mrzí mě, že jsem na knihu neměl více času a musel jsem čtení přerušit. Knihu mohu a určitě rád doporučím všem romantickým duším, kterým nevadí mírné a postupné gradování dějě s občasnou stagnací.

23.08.2023 5 z 5

Světla na Labi Světla na Labi Miriam Georg

Kniha Světla na Labi se nesmírně povedla a autorce se velmi zdařile podařilo čtenáři připodobnit styl žití chudých i bohatých v roce 1886 v Hamburku. Lily Karstenová je dcera bohatého rejdaře Alfreda Karstena. Lily se účastní křtu nové lodi, při kterém ji vítr odnese klobouk do vody a jeden z přístavních dělníků se pro něj vrhne do vody, kde se mu stane strašlivý úraz. Jo Bolten, který pracuje pro Ludwiga Oolkerta, nejbohatšího muže v Hamburku, se snaží vyjednat u Karstenových pro svého těžce zraněného kamaráda náhradu za úraz. Ovšem Karstenovi se k němu obrátí zády. Zde se setkávají Lily Karstenová, která má snoubence Henryho s Joem Boltenem, chudým přístavním dělníkem a jejich setkání změní navždy životy jich obou. Oba se do sebe po nějakém společně stráveném čase zamilují, kdy se Jo snaží ukázat zcela něvědomé Lily, jak vypadá život naprosto nuzných lidí, což je pro Lily do té doby naprosto neznámý svět. Společenské konvence však jejich lásce nepřejí. Lily si uvědomuje dva zcela odlišné světy, ona bohatá, která nemá v ničem nouzi a na druhé straně chudí přístavní dělníci, kteří nemaji ani co jíst, či kde bydlet a to její uvažování do krajnosti změní. Společenské konvence však zcela ovlivňují i život Karstenových, kteří před světem rovněž skrývají jedno tajemství, které by vrhlo zcela špatné světlo na jejich rodinu i rejdařství, pakliže by bylo odhaleno. Své temné tajemství má i Jo Bolten před Lily, které by naprosto změnilo jejich vztah. Jak to vše dopadne? To si přečtěte sami. Kniha to je velmi poutavá, neustále se něco děje, všudypřítomná bída i bohatství, denodenní boj o přežití chudiny, zhýralost boháčů a nekonečné společenské konvence, které nutí všechny, činit mnohá rozhodnutí za zády sousedů i rodiny, protože skandál by neblaze ovlivnil stějně tak chudé i bohaté. Tato kniha mě v mnohém poučila. Doufám, že brzy bude pokračování. Konec knihy je otevřený a velmi realistický. Bylo mi potěšením knihu číst, dávám pět hvězd a doporučení.

10.06.2023 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Fjodor Michajlovič Dostojevskij mě velmi příjemně překvapil, navíc je to první ruský klasicistní autor, od kterého jsem nějakou knihu četl a tou knihou je dílo Zločin a trest v grafickém vydání Rybka Publishers 2022, kde kresby umocňují dojem z textu a krásně děj doplňují. Právě toto grafické vydání upoutalo mou pozornost a když jsem viděl samá kladná hodnocení přátel, říkal jsem si, že to také zkusím. Petrohradský student práv se rozhodne, že spáchá vraždu staré lichvářky. Zločin naplánuje, ale spíše než nouze ho k činu vábí, chuť zkusit něco nového, potrestat zlo. Dostojevskij velmi podrobně popisuje, čím si student prochází před i po vraždě, ostatně stejně pečlivě se věnuje profilování postav ostatních hrdinů knihy. Student Raskolnikov během knihy prochází i katarzí. Zde bych chtěl navíc vyzvednout nový překlad Michael Fišla a Bohumila Mužíka, který je velmi perfektní a i když se nejedná o mladé dílko, je překlad velmi srozumitelný, ale ponechává mu i styl tehdejší mluvy. Kniha je psána velmi květnaným jazykem s mnoha opisy, ale byl jsem při četbě velmi překvapen, jak mne kniha zaujala i po takové době od vydání. Je to opravdu z pohledu času mistrovské dílo a přesto stále aktuální. Zcela určitě si přečtu i jiná ruská klasicistní díla. Od Dostejevského to budou ještě bratři Karamazovovi a Idiot. Od Tolstoje Anna Karenina a jednou snad i Vojna a mír. Celkový svůj dojem z knihy bych shrnul jako velmi příjemný pocit při čtení této knihy, je zde mnoho filozofických otázek, květnané rozhovory, kde člověk musí číst s vyšší pozorností, poněvadž ten, kdo něco zmiňuje, nebývá často jmenovám v dialogu, ale vychází to například z názorové konfrontace komunikujících osob, kde dle znalosti uvažování hlavních hrdinů čtenáři dojde, kdo právě promlouvá. Doporučuji tuto knihu všemi deseti a pět hvězd je jistých. Na obsah této knihy jen tak nezapomenu, velmi mě zaujala a znovu podotýkám, že ilustrace tohoto vydání je překrásná.

03.06.2023 5 z 5

Spící spravedlnost Spící spravedlnost Stacey Abrams

První vydaný román od Stacey Abramsové u nás a za mě tedy velká spokojenost. Je to právnický thriller, kde je to fikce, není to John Grisham, ale když pominu některé neuvěřitelné události, tak jo. Mně se to líbilo a hodně. :-) Samozřejmě konec v americkém stylu, nepravděpodobný, ale právě protože je to fikce, tak mi to nevadí. Naopak, líbilo se mi to a doufal jsem v konec, jaký byl. V knize jsou i šachové partie a biologie, obojí mě bavilo kdysi, takže zde jsem se v ději neztrácel. Kniha pojednává o tom, že soudce Howard Wynn člen Nejvyššího soudu USA upadne do kómatu a to pár dní před hlavním jednáním Nejvyššího soudu a to proto, že náhledl pod ruky mocným korporacím a zjistil zde činy, které jsou naprosto nelegální a amorální. Jako svého zákonného zástupce před kómatem ale pověří svou soudní koncipientku Avery, aby ho zastupovala ve všech právních záležitostech jednání Nejvyššího soudu. Avery bude muset rozplést intriky mocných korporací a vlivných činitelů, dle odkazů, které jí soudce zanechal, ale hlavně sama bez odkazů, protože zde figurují ještě mocní nepřátelé, kteří chtějí zamést stopy. Souhlasím zde s uživatelkou Mandlevest, že vím, jak kniha dopadla z právnického hlediska, ale nevím téměř nic o životě hlavních postav, protože se zde projednává hlavně právnická stránka, spiknutí až do Bílého domu, genetická modifikace, rozplétaní záhadných odkazů. Na druhou stranu se mi kniha jako thriller velmi líbila. Právě těmi veškerými právními kličkami kniha jen hýří, nechybí zde napětí, špinavá politika, pár zvratů, utajené činnosti korporací a konečné jednání před Nejvyšším soudem a odhalení. Je vidět, že tématu se autorka opravdu věnovala pečlivě. Takže za mě pět hvězd a doporučení. :-)

25.05.2023 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

To bylo něco tak úžasného a zároveň naprostý emoční ždímák. Mohu říci, že toto byla jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četl. Charles Martin psát umí, ale to co mi touto knihou provedl se dá popsat asi, že mě minimálně dvakrát převezl dějem knihy a zároveň převálcoval a když už jsem si říkal, tak a tady to je jasně dané, karty jsou rozdány, přišel zase zvrat, kdy jsem se místy bál i dýchat a doufat. No kniha končí až poslední stránkou a zde to platí doslova. Je velká škoda, že v češtině od něj vyšly jen asi tři knihy, doufám, že tento rest bude napraven. Annie má nemocné srdce a vydělává si prodejem limonády na operaci srdce. Pak tu máme chirurga, který se snaží žít dál od lidí po velkém prožitém traumatu. Jednoho dne se oba setkají a tím u obou dojde k osudovému setkání, které rozjede celou škálu životních změn všech hrdinů knihy. Věděl jsem, že to bude velmi dobré, ale že to budé tak skvělé, tedy alespoň pro mne, jsem netušil. Dost se divím nízkému hodnocení knihy. Zároveň čtením této knihy jsem se dozvěděl mnoho nového o lidském srdci, tak silném, tak tajemném a úctyhodném orgánu. Chirurg Reese se bude muset postavit svému démonovi, pokud bude chtít Annie pomoci. Dokáže to Reese? A co osud, jak nastavil kalich hořkosti Annie? To už si sami přečtěte. Je to příběh, který stojí zato, je dojemný, citlivý, láskyplný, ale i hořký a bolestný a strastný a především je zde naděje a víra a obrovská vůle. Napětí je hlavně od druhé třetiny knihy neustále. Do té doby je třeba vysvětlit, co se v minulosti stalo, zvláště u Reese. Dávám všech pět hvězd, jednoznačné doporučení všem milovníkům románů a dojemných příběhů a vím, že na tuto knihu jen tak nezapomenu. Autorovi děkuji za skvělý počin. :-)

19.05.2023 5 z 5

Když zpívá slavík Když zpívá slavík Suzanne Kelman

Možný spoiler:
Na tuto knihu jsem se moc těšil a nebyl jsem zklamán, i když tato kniha bude trochu z autorčiny tvorby vybočovat. Je to hlavně kniha o velkém přátelství dvou žen, Judy Morganové a Hedy Kieslerové Lamarrové, o lásce manželské a o úsílí dvou fyziků a jedne herečky zvrátit průběh války ve prospěch Anglie a spojenců. Judy se náhodně setká s Hedy v Londýně a hned mezi nimi přeskočí jiskra sympatie, Judy je vynikající vědkyně, ale plachá a Hedy touží stát se herečkou a utíká právě z Rakouska z její vlasti, kterou začíná ovládat fašistická mánie. Mezi oběma ženami vznikne velké přátelské pouto, které jim pomůže přečkat životní útrapy, z války, ale i jiné, které píše sám život. Děj knihy je zasazen do Anglie a do Ameriky Holywoodu, takže válečná vřava zde není tak veliká a nehraje takový prim. Judy pracuje jako fyzik na válečných projektech a Hedy se snaží zase prosadit jako filmová hvězda. Prostředí filmu a výzkumu je zde věnována značná pozornost. Judy a Hedy spojuje ještě jedno pouto. Sympatie pro věděcké vynálezy a obě v tom jsou dobré. Jenže jako ženy, je na ně pohlíženo se značným despektem. Tato kniha je věnována skutečným postavám, které existovaly, ač figurují v knize po jinými jmény. Na konci knihy je to vysvětleno. Nyní zapadla všechna ta kolečka do soukolí a já nyní chápu, proč autorka nepopisovala tolik válku, jako spíše život v laboratoři, před kamerou, či v životě manželském, ale především je to hold velkému přátelství dvou žen. A tak je knihu třeba chápat, navíc se odehrává v zemích, které nebyly obsazené nacisty, takže zde té válečné vřavy nemohlo být tolik. Kniha jako celek se mi líbila. Původně jsem měl v záměru dát 4 hvězdy, ale ten konec mě přiměl přehodnotit hodnocení, protože i v anotaci se píše, že je to kniha o velkém přátelství. Některé situace jsou ale popisovány trochu povrchně. Přesto mě kniha zaujala. Pět hvězd a doporučení a těším se na další autorčiny knihy. :-)

13.05.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Bylo načase zkusit, co mám doma, protože této sérii jsem se dlouho vyhýbal. No řekl jsem si, že si přečtu průměrně ostrý thriller. Jsem rád, že jsem se do knihy pustil, bylo to výborné dějově, ale také velmi brutální. Řekl bych, že Linda Castillo je brutalitou podobná Helen Fieldsové. Kate Burkholderová, šéfka policie v městečku Painters Mill, je přivolána k brutální vraždě mladé dívky. Modus operandi je podobný jako vraždy, které se v tomto městečku udály před 16 lety. Sama Kate měla s tamním pachatelem vražd osobní zážitek, díky kterému si Kate nosí temné tajemství v sobě, které je opravdu hrozivé. Oběti přibývají, naštěstí je to proloženo mírně romantickou linkou, což se mi moc líbilo a pokud chce Kate vraha zastavit, než udeří znovu, bude se muset postavit i svému tajemství čelem a možná ho i poodhalit. Vrah totiž po sobě nezanechává forenzní stopy. Je možné, že by se pachatel opět po 16 letech vrátil? Nebo je to imitátor? A kdo vůbec je? Jak mu přijít na kobylku, když nenechává stopy? Kate a její tým to nebudou mít lehké. Bylo to výborné, ale na té ostrosti mohla myslím autorka ubrat. Hodlám v sérii ale pokračovat, doufám jen, že brutalita nebude s každým dílem větší. Tak třeba stejná. Jinak jsem to dal celkem dobře, místy to bylo děsivé a nechutné, ale jinak povedený thriller. Děkuji knižním přátelům, že mě dodali odvahu, se do Lindy Castillo pustit. Děkuji vám všem. :-) Dávám pět hvězd a doporučení a autorce děkuji za povedenou knihu.

08.05.2023 5 z 5