Osamělá holubice

Osamělá holubice
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519364/bmid_osamela-holubice-RS3-519364.jpg 5 156 156

Velkolepý román o soumraku amerického Západu. Milostný příběh, dobrodružství i hraničářský epos – to je Pulitzerovou cenou oceněná klasika Osamělá holubice, nejvelkolepější román, jaký byl kdy napsán o poslední vzdorující divočině Ameriky. Děj románu se odehrává na konci 19. století a vypráví dobrodružný příběh honáků dobytka z Texasu do Montany. Vyprávění se soustředí na dva přátele: Augusta McCrae a W. F. Calla, bývalé vojáky, kteří se na stará kolena živí obchodem s dobytkem. Pro Guse, Calla a ostatní, kteří se k cestě na sever připojí, je cesta s dobytkem nejen odvážným a možná i bláznivým podnikem, ale stává se i symbolem amerických snů o Západě. Vydejte se do zaprášeného texaského městečka Osamělá holubice a setkejte se s nezapomenutelnou sestavou hrdinů a psanců, děvek a dam, indiánů a osadníků. Bohatě autentická, nádherně napsaná, vždy dramatická kniha Osamělá holubice vás rozesměje i rozpláče.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Jota
Originální název:

Lonesome Dove , 1986


více info...

Přidat komentář

hajrys
dnes 5 z 5

Nádherná kniha. S postupujícími stránkami se děj stává poutavější a na konci jsem litovala, že příběh končí. Za mě smutně. Četla bych dál a dál.

haki34
16.06.2024 5 z 5

(SPOILER) !!!!! spousta SPOILERů !!!!!
tak to byl koncert ! to byla lahůdka ! na knížku jsem narazila na DK, v doporučovaných...a tak jsem po ní házela očkem, až ji JOTA vydala znovu. Na knižním festivale, druhý den, kdy JOTA mívá 50% slevu na vše, jsem po ní cíleně šla. A jako odměnu vychutnala po atestaci. Děcka... kovbojky mám a mívala jsem odjakživa ráda. A Osamělá holubice mě dokázala tak vcucnout do dějě, jak už dlouho nic ne. Vrátit do puberty, k westernům..
Začátek je ospalý a ulepený, jako horké texaské dny. Jelikož nemám ráda horko, borci okamžitě měli můj obdiv, jak jen dokážou žít a přežít v tak odporném počasí. Představa, že v tom hicu se ještě nalívám whisky, jako kapitán Gus, by mě piclo :D
Ihned ze začátku se seznámíme s přehršlí hlavních hrdinů, kde každý je svéráz a něčím zajímavý (řeba i tím, že je vlastně úplně obyčejný :)) Partu a hatcreekský ranč vedou dva bývalí hraničářští kapitáni, drsňáci ale i gentlemani, kapitáni Call a Gus... Po ospalém ozjezdu, kdy jsem si říkala, cože ty lidi na té knize tak vzalo, jsme se najednou octli na cestě do Montany...dlouhé, prašné a hrozivé... a já najednou byla součástí party. Dýchala jsem s nimi, zazívala rozmary počasí, bouře, nepohodu... Strnula nad smrtí, nad křehkostí lidského života, nad sílou přírody i nad zlem...
Jako ve Hře o trůny - střezte se oblíbit si někoho, protože už o několik stran může být po něm. Nečekala jsem takový úbytek teda...
Autor jednoznačně vládne perem. Pár slovy dokázal ve mě vyvolat tolik emocí. Zejména co se strachu týká (hadi v řece, grizzly, a hlavně lidské zlo...). Pasáže s Lorie a Modrým Kačerem jsem se doslova bála číst, co tam bude... sice popsáno suše (díky, že ne jak v "moderních" thrillerech, krimi a hororech, kde se v detailním popisu násilí kde kdo vyžívá), ale bohatě stačilo představit si její utrpení. Nebo bandička vrahounských bratří, se kterou se zčichne Jack Spoon...
Osudů a příběhů je nezpočet, a linky se navzájem ččasto prolnou, protože, jak se říká, "svět je malý"...
těžko by mi bylo jmenovat jednotlivé postavy...oblíbila jsem si je vlastně všechny...i tu blbku Lorie. Poma, Newta, Julyho, obzvlášť Guse a Deetse
(kluci, proč vám to ten autor udělal ???) i Pyskáče, Po Campa, Kláru a její dcerky... Málem jsem obrečela Janey, Roscoa a Joa... to byla epizodka, popsána stručně, až snově, a velmi mě vzala. Jak se do pár slov dá shrnout tolik bolesti a zla. Přála jsem jim úplně jiný konec.
Těšila jsem se s kluky, když už se konečně dohrabali do Montany...kde jsem úplně cítila svěží vzduch s příchutí sněhu, viděla ty pastviny, hory... a zároveň příběh spěchal do finále. Hodně otevřeného finále... Protože ono to vlastně pořádný konec nemá. A v komentářích jsem zjistila, že v originálu má knížka ještě další díly - u nás nepřeložené, což je škodda, protože určitě by jsem je potřebovala přečíst taky.
A teď stojím s Callem, hledím a hledám Strakatou fazoli... slunce zapadá, zvon zvoní a já přemítám, jestli ještě uvidím svého kluka. A nad pomíjivostí lidského života, zatím co cikád svrčí a prach ševelí v červánkách.....
Doporučuji všemi 10 !!!


helenkan
05.06.2024 5 z 5

Uf, pěkná bichle,ale já je ráda zdolávám. A tahle opravdu za to stála. Sledovala jsem nelehkou práci honáků dobytka, jejich dobrodružství na daleké cestě z Texasu do Montany. A byla jsem ráda, že si to užívám ,,jen" v knize. Skvělé čtení.

Evaho73
04.06.2024 5 z 5

"Osamělá holubice" je epický westernový román, ktorý sa vraj stal klasikou americkej literatúry. Tento rozsiahly príbeh nás zavádza do drsného sveta divokého západu, kde sledujeme osudy dvoch bývalých texaských rangerov, Gusa McCraeho a Woodrowa Calla, ktorí sa vydávajú na nebezpečnú cestu z Texasu do Montany so stádom dobytka.
Gus McCrae a Woodrow Call sú protikladné hlavné postavy, ale ich
priateľstvo a vzájomná lojalita sú srdcom príbehu. Rovnako vedľajšie postavy svojim charakterom výrazne prispievajú k bohatosti príbehu.
Príbeh je napínavý a plný dobrodružstiev. Autor tu dokonale zachytáva atmosféru divokého západu, jeho nehostinnú krajinu a nebezpečenstvá, ktorým museli rangeri čeliť. Každá kapitola prináša nové zvraty a dokáže udržať čitateľa v napätí.
Použitý jazykový štýl je pútavý a detailný. Dialogy sú autentické a často plné humoru, čo pridáva príbehu ľahkosť aj v ťažkých momentoch.
Román sa zaoberá univerzálnymi témami, ako sú priateľstvo, odvaha, osamelosť, a boj o prežitie. Tieto témy sú prezentované s hĺbkou a citlivosťou, čím oslovia široké spektrum čitateľov.
"Osamělá holubice" je majstrovský román, ktorý mne osobne priniesol nezabudnuteľný zážitok. Larry McMurtry vytvoril dielo, ktoré dokonale zachytáva ducha divokého západu a prináša príbeh plný emócií, dobrodružstva a hlbokých životných právd. Tento román by mal byť povinným čítaním pre všetkých milovníkov westernov a kvalitnej literatúry, ktorí si cenia prepracované a emotívne príbehy.

Sklíčko
03.06.2024 5 z 5

Opravdu podařené...

MoniMonika
24.05.2024 5 z 5

„Osamělá holubice“ od Larryho McMurtryho je monumentální román, který zaujme svou hloubkou a rozsáhlým zobrazením drsného světa Divokého západu. Příběh sleduje osudy dvou bývalých vojáků, Augusta McCraeho a WF Calla, kteří se rozhodli vydat na nebezpečnou cestu z Texasu do Montany. McMurtryho mistrovské vyprávění nás vtahuje do světa plného napětí, emocí a nezapomenutelných postav, kde se přátelství, odvaha a hledání sebe sama zůstávají ústředními motivy.

Jedním z nejsilnějších prvků knihy je McMurtryho schopnost oživit prostředí Divokého západu. Detailní popisy krajiny, zvuků a vůní přinášejí čtenářům autentický zážitek a zároveň jim cítit se, jako by sami kráčeli po prašných cestách a prožívali horko slunce. Téma lidské morálky, odvahy a touhy po svobodě dodává příběh hloubku a nutí čtenáře k zamyšlení nad otázkami cti, loajality a smyslu života. „Osamělá holubice“ je nejen epickým dobrodružstvím, ale také hlubokým pohledem do lidského srdce, který vás nezanechá chladnými a zanechá trvalý dojem.

Jandýs
04.05.2024 4 z 5

Velmi dlouho jsem cekala na zlom v pribehu, ktery me pohlti a zactu se. Ten okamzik nastal, ale opravdu asi az v polovine knihy. Proto jsem knihu cetla tak dlouho. Samotny pribeh je opravdovy western, docela by me zajimalo filmove zpracovani, snad na nej nekdy budu mit v TV stesti.

fénix56
21.04.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Přestože měla skoro 900 stran, ani chvilku jsem se nenudila. A to byl děj pozvolný, nebyl nabitý událostmi na každé stránce. Způsob psaní mi v něčem připomínal knihy George R. R. Martina. Taky jsem nechápala některé odbočky, aby se to vše nakonec propojilo v jeden hutný příběh. A bohužel (jako u Martinových knih), i zde umíraly některé mé oblíbené postavy.

Vždy jsem měla ráda westerny, i jako filmy. Vím, že podle této knihy byla natočena čtyřdílná série, ale nějak mi unikla, tak netuším, jestli se zfilmování povedlo. Ale kniha byla lahůdka. Popisuje putování hrstky kovbojů s obrovským stádem krav z Texasu až do Montany. Z vyprahlé krajiny, kterou spaluje slunce, do krajiny sice s úžasnou trávou pro dobytek, ale s drsnou zimou. A po cestě bojují s nevyzpytatelnou přírodou (kobylky, hadi, písečné bouře, medvědi...) i se zákeřnými lidmi. Modrý kačer byla jedna z nejodpornějších postav, o kterých jsem kdy četla.

Kovbojům velí dva nerozluční přátelé, bývalí hraničáři Gus a Call. Call je nemluvný, vyhýbající se ženám a Gus přesný opak, ukecaný a proutník. Přesto se respektují a jeden za druhého by dal život. A samozřejmě v románu nechybí ani láska, i když snad ani v jednom případě není naplněná.

Jap
11.04.2024 5 z 5

Jako kluk jsem doslova hltal příběhy z divokého západu, ale jsem moc rád, že tato kniha se ke mě dostala až teď, kdy už mám načteno. A že tohle bylo počtení. Velký příběh, doporučuji.

Architetka
16.03.2024 5 z 5

Jestli nemáte rádi dlouhé příběhy, vedro, prach, bouřky, hady, Indiány, Mexičany, bílé rváče a zabijáky, pak Osamělou holubici ani neotvírejte. Parta honáků v čele se dvěma bývalými texaskými hraničáři ale nemá na výběr, ženou stádo dobytka do daleké Montany a cestou potkávají smrt, zoufalství i lásku.
A moji oblíbenci? Newt, Klára, July, Deeds. Oba kapitáni mě chvilkama popuzovali :-).

Elapheg
11.01.2024 5 z 5

Moje první letošní dočtená kniha, začal jsem ji číst na silvestra 2023 a říkal jsem si, že se kouknu na zoubek knize: Osamělé holubici od Larryho McMurtryho, která získala Pulitzerovu cenu. Je to velmi povedená kniha, která pojednává o lidech, kteří žijí V Texasu ve městečku: Osamělé holubici, především o přátelích Augustu McCraemovi a W. F. Callovi, kteří spolu léta sloužili jako hraničáři vojáci a nyní na stará kolena obchodují s dobytkem v malém a chystají se, že poženou stádo dobytka do Montany. Na tuto cestu ovšem musí získat další honáky a především početné stádo dobytka. Kniha hned od začátku srší skvělými hláškami, zvláště mezi Augustem a Callem, jsou zde samozřejmě taky jiní, Jake, Newt, Loren, Bolivar, Pea Eye a mnozí a mnohé další. Je to opravdu kniha, která vás rozesměje i rozpláče a přestože začátek má pomalý rozjezd, kde nás autor seznamuje se všemi postavami průběhem děje, jejichž osudy na závěr knihy spojí. Někdy jsem si říkal, proč se zrovna autor tak rozsáhle rozepisuje o tomhle člověku, či dané aktivitě. Nicméně nyní uznávám, že vše do knihy patří. Je to kniha, kde je velmi ceněno dobré přátelství, řečené slovo je zákon, nechybí zde prodejné ženy, lopota na ranči, honáctví stáda si užijete maximálně, jsou zde indiáni, píšečné i sněžné bouře, divá zvěř, ale je zde i zrada, zločinci, ale hlavně taky láska i touha proměnit lidské sny ve skutečnost. Smrt je v knize také. No zkrátka nebezpečí a drama téměř na každém kroku. Kniha má sice 900 stran, ale i když tento typ literatury nečtu často, nechtěl jsem se s postavami na konci knihy loučit. Nyní už mám i odpověď na to, proč má kniha otevřený konec. Autor ji totiž koncipoval jako tetralogii v angličtině, o čemž jsem se dozvěděl v časopise Knihkupec. Pevně doufám, že Jota vydá i další tři díly, které zatím nebyly přeloženy. Tohle není kniha, na kterou snadno zapomenu. Dokázala mě mockrát rozesmát, ale i rozesmutnit. Je zkrátka plná lidského života. Dávám pět hvězd a velké doporučení a budu doufat, že třeba do roka vyjde druhý díl. Tohle se opravdu moc povedlo. :-)

Gabusza
03.01.2024 5 z 5

Klasika, na kterou nikdy nezapomenu a jsem moc ráda, že ji mám v knihovně díky Nakladatelsví Jota, moc si toho vážím

Je to příběh o hrdosti, nesplněných snech, o cestování, strachu, lásce k divokému západu a koním, souznění k přírodě, kde v Osamělé holubici žila parta honáků, výhradně dva kámoši, bývalí vojáci Gus a Call. Guse jsem si oblíbila pro jeho smysl pro humor a jeho bezprostřední povahu.

Kniha je plná dobrodružství, obchodování s dobytkem z dob kde v Americe žili apači a lovili bizony, je dramatická, drsná, ale spravedliváje prostě skvostná a skvěle napsaná, že máte pocit, jakoby jste tam byli.

Neuvěřitelně jsou rozepsané charaktery postav, taky je popsaná velmi autenticky a lidsky, je hodně obsáhlá, více jak 800 stran, které mi možná ani nestačily

Je to prostě nááádherná kniha, zažila jsem u ní pravý literární zážitek a tento vzácný román by měl mít v knihovně každý poctivý knihomol.
ZASLOUŽENĚ OBDRŽELA PULITZEROVU CENU!

adorjas
10.12.2023 5 z 5

Putovanie je literárny námet, ktorý nás večne inšpiruje. Či vo fantasy (Lotr), scifi (Solaris či Nadácia), a kopa ďalších kníh, Robinson, Gulliver, Kryštof Harant či Móric August Beňovský. A tu to bolo aj o putovaní, ale aj o mojom totálnom vystúpení z komfortnej zóny, pretože ja a westerny sme skončili pred desiatkami rokov pri Mayovi. A aká by to bola škoda, pretože vážení, toto je pre mňa kniha roka 2023. Tých takmer 900 strán som premýšľala, putovala, cítila, nenávidela, premýšľala len o tejto knihe a jej postavách. To, ako som knihou žila nech svedčí, že som do svojho každodenného slovníka zaradila slovné spojenia ako zjančila sa mi kobyla, alebo compaňeros a iné. Píšem útržkovito, ale mohla by som o psychológii postáv písať ešte veľa. O celkovom príbehu, námete a ďalších. FANTASTICKÉ!

bookcase
03.12.2023 5 z 5

Četla jsem ji více než týden, bo bichle, ale jak jindy bývám z delšího čtení knihy nervózní, tady se mi končit nechtělo. Naprosto brilantní příběh, je v něm vše - láska, dobrodružství, strach, zbabělost, čest, prostě skvělé. Jak se píše na přebale - kdybyste si měli přečíst jen jeden western v životě, měla by to být Osamělá holubice - a já s tím naprosto souhlasím.

Nekonečná
17.11.2023 5 z 5

Krásný historický román, po prvních stránkách jsem chtěla knihu odložit, nemohla jsem se začíst, teď jsem ráda, že jsem to neudělala, protože za přečtení rozhodně stojí! Zajímavé postavy, jejich osudy, popis přírody, těžký život i smrt, kovbojové, indiáni, dobrodružství, láska, přátelství... Příběh se vám dostane "pod kůži" a postavy si zamilujete, vyvolává emoce, pohodu, neklid, úsměv i pláč. Doporučuju, nenechte se odradit počtem stran, přes 800, až budete na konci, bude vám líto, že jich není víc.

AlenaF
11.11.2023 5 z 5

Nádherný příběh, který vás nepustí.

Pindrushee
26.10.2023 5 z 5

Jedna z těch knih, u kterých se mi chce plakat protože končí.

Frizer
18.07.2023 5 z 5

Příběh, který je větší než život. Je to Epos z americké minulosti...z pohraničí a tvrdého života v těch místech. Celý příběh je studium charakterů, přátelství a toho, co je dobré, špatné, hloupé a nesmyslné v lidech. Je to opravdu výjimečný a vzácný příběh, který musí v každém nějak rezonovat. Zůstávám beze slov, instantní klasika a už se těším, až si Holubici někdy přečtu znovu. Pulitzerovu cenu nedostala kniha nadarmo.

alekis
25.06.2022 5 z 5

Tuto rozsáhlou knihu jsem četla už před časem, ještě než jsem objevila DK, a dnes mi přišla na mysl, tak aspoň něco málo k ní napíšu.
Už si nepamatuji všechny podrobnosti. Je to hodně složitý, hodně barvitý příběh s mnoha postavami a bohatým dějem.
Život v té době, na tzv. Divokém Západě, byl neporovnatelný s tím, co známe teď, ale lidé jako takoví, jsou pořád stejní. Snad ještě od jeskyní. Mezilidské vztahy byly vždycky takové, jak je známe i dnes. Přátelství, láska, nenávist, závist, vzájemná pomoc i vzájemné podrazy, neustálé touhy a přání... boj o lepší život...
Myslím, že tato kniha rozhodně za přečtení stojí, pro mě by bylo žádoucí si ji zopakovat, ale vím, že to nebylo až tak veselé čtení. Je tam vepsaný skutečný život, a jak všichni víme - těžký je život dobrodruha...

kokrokr
12.06.2022 4 z 5

Pozoruhodné je, že autor dokázal svázat tolik lidských osudů v jeden souvislý celek. Vše tu do sebe zapadne jako dílky velkého puzzle. Po jeho složení se nám objeví drsný obraz jedné epochy divokého západu. McMurtry je úžasný autor a má můj obdiv, ale rozvláčný epický styl mě zas tolik neláká, abych chtěl „Osamělou” číst podruhé. U mě vítězí Louis Ľ Amour: 17 dílů „The Sacketts” a Jack Schaefer: „Muž se srdcem kovboje”. Tyto westerny čtu s velkou chutí opakovaně, nebudu ale překvapen pokud jiný čtenář upřednostní „Osamělou holubici”. Velmi pěkné knihy o divokém západě jsou také „Zlomený šíp, Malý velký muž, Western Union a Clarence Brant”. Pokud některou neznáte, mrkněte do databáze a třeba vás zaujme.