Ranhojič

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/ranhojic-Vl0-419592.jpg 4.71724

Dynastie Coleových 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

The Physician, 1986

Kniha Ranhojič

TerezaKlima

Tuto knihu mám moc ráda, ale vždycky mi vadilo, že není delší.

faldam

Nádherná kniha, vracím se k ní opakovaně, příběh je tak barvitý, dokonale zpracované postavy a děj dokonale popisující život v té době nejen v Evropě, ale i Persii. Všem doporučuji

Tyn_a

100 lidí, 100 chutí.
Popravdě, docela přemýšlím jaké hodnocení knize dát.
Určitě souhlasím s názorem většiny, je skvěle napsaná. Slova jsou vhodně zvolená, neopakují se, čtou se ladně a lehce. Ale...první polovina příběhu je šíleně zdlouhavá. Možná je to tím, že historická literatura mě opravdu nikdy nenadchla a teď již vím, že ani nenadchne.
Roby neustále putoval, události se točily v kruhu (práce ranhojiče/učedníka, jídlo, ženy, alkohol, putování), pak najednou přišel zvrat a Roby měl cíl. Od té doby mě kniha začínala bavit. Jakmile dorazil na místo, po kterém tak dlouho toužil, příběh nabral spád a konečně nějaký šmrnc a energii. Docela mě mrzelo, že věcem, které ho tolik zajímaly, se dostal až ke konci příběhu. Určitě by stály za zmínku dříve, přece jen, byl to velký objev (jak pro svět, tak pro Roberta). Postupně se z něj stal někdo jiný, člověk, který si musel zvyknout na odlišné zvyky, tradice, jídlo, jazyk. Určitě to pro něj nebylo jednoduché, ba naopak.
Jakmile se vrátil do své pravé identity a stal se člověkem, kterým se doopravdy narodil, byl spokojenější než kdy dřív.

Příběh je protkaný krásnou a čistou láskou, špatnými událostmi, přátelstvím a nakonec i znovu nalezením jeho rodiny (ať už bratra či jeho manželky a dětí).
Vím, že se ke knize určitě nevrátím a že film si taky nepustím, ale i přes to doporučuji milovníkům historie, dlouhých příběhů plných happyendu na konci.
I tak, díky autorovi.

Neposeda

Jsem ráda, že mě kladné hodnocení zde na Databázi k této knize přivedlo. Je velmi čtivá - ač má téměř 700 stran tak jsem ji přečetla během jednoho týdne a je v ní snad úplně vše - pohled do historie lékařství, touha po vzdělání a vědění, láska, napětí... Doporučuji

Aniday

vyčerpávající krásné vyprávění... většinou zvítězí kniha nad filmem či obráceně... u Ranhojiče bych se netroufla rozhodnout jen pro jednu variantu...

baty

Krásná kniha, moc jsem si čtení užila. A teď se těším na film, který jsem ještě neviděla.

Kanylka

Děkuji všem, kteří z vás upozornili v rámci výzvy na tuto knihu, pro mě to byl "čtenářský" koncert.

katerina.marko

Poutavé a čtivé! Za mě super!