Eifka Eifka komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nádherný román, kde je vidět, jak se za těch desítek let v ženském myšlení některé věci nezměnily.:-) Od začátku až do konce poutavý příběh, kde jsem tolikrát chtěla říct Janě: "Tolik jsi toho dokázala, proč se pořád tak podceňuješ?!"...přitom znám ve svém okolí spoustu žen (kamarádek), kterých se to taky týká.

Současná literatura se hodně přizpůsobila uspěchanému tempu dnešní doby, a proto stojí za to čas od času sáhnout po klasice, zpomalit a ponořit se do doby bez moderních vymožeností, kde se autoři tolik nehnali za vytvořením bestselleru, ale za silou příběhu!

10.12.2017 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Vzhledem k tomu, že v knihách mám ráda retrospektivu, tak mě bavilo střídání "současnosti" s válečným obdobím, a Nesbo si u mě zas trochu napravil reputaci po Švábech:).
Občas jsem se ale v příběhu ztrácela a některé dějové linky mi přišly slepé. Co mi na druhou stranu přišlo zajímavý, byla "stromová zápletka", která sice byla nenápadně v pozadí, ale tak nějak tomu přidala šťávu!:)
Každopádně pomalu tomu Holeovi přicházím na chuť a jsem zvědavá, co se sním bude dít dál...

14.11.2017 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Po Netopýrovi zklamání...nevím, jestli to bylo mým rozpoložením, ale do knihy jsem se prostě nezačetla a děj mě nevtáhl. Včera večer jsem ji dočetla a ráno už si nebyla jistá, jak přesně dopadla (a neusnula jsem:))
I tak jdu na třetí díl, tam podle několika lidí, co to četli, má konečně začít pořádná jízda...doufám!:)

08.10.2017 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Díky traileru na Sněhuláka (který vypadá fakt supr), jsem se pustila do Harryho Holea...kamarádka mi doporučila začít od prvního dílu. Podle hodnocení se zdají být první dva slabší, ale Netopýr mě celkem mile překvapil. Děj měl spád, bylo to napínavé...líbí se mi, když při čtení můžu cestovat, v tomto případě prostřednictvím Harryho do Austrálie:)

08.10.2017 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Knížka mě dostala...byla to oddechovka, u které jsem se střídavě smála a byla dojatá. Na začátku jsem si říkala, jestli není škoda, že jsem nejdřív viděla film (, který je mimochodem taky výbornej), ale kniha je vždycky lepší; a i když některé události z příběhu pro mě nebyly překvapení, i tak jsem si knihu užila a na konci vytáhla kapesník:)

Po přečtení si říkám, jak by bylo úžasný mít na blízku nějakýho Oveho, lidí s velkým srdcem není nikdy dost!:)

12.08.2017 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tenhle autor mě prostě baví. Bylo to od začátku do konce sympaticky zvláštní:) chvílemi mi to připomínalo Vianovu Pěnu dní...už teď vím, že to je kniha, kterou si s chutí přečtu znovu a myslím, že při druhém čtení si to podivno užiju ještě víc. Kdo by to byl řekl, co dokáže v příběhu udělat třeba deštník...:)

Nevydržela jsem to a na webu nakladatelství jsem i přečetla i druhý konec:) a vlastně mě to ještě víc nadchlo! Doufám, že autor zas brzo něco vydá...

A jak čtu i v komentářích níže, tohle je kniha, která se vám buď bude fakt líbit, a nebo vůbec...ale myslím, že kdo četl už Lauru Sněžnou, tak ví do čeho jde. Naopak ten, kdo má rád "klasické" detektivky, bude trochu v šoku a zklamaný:)

26.07.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Do této knížky jsem šla bez jakéhokoliv očekávání, protože od knih (nebo filmů), o kterých se hodně mluví, si vždycky držím určitý odstup. O to víc jsem byla mile překvapená propracovaností a propojením jednotlivých povídek.

Postavy a jednotlivé životní situace byly reálné, k zamyšlení, takže zas až taková "oddychovka" od běžných starostí to nebyla. Všechny příběhy byly čtivé.

Líbí se mi nejednoznačný konec a taky celkový styl, jakým autorka píše, na nic si to nehraje (a nesouhlasím, jak jsem někde četla, že to je styl podobný Halině Pawlowské). Určitě si ještě od autorky něco přečtu.

14.05.2017 4 z 5

To To Stephen King

King je skvělý vypravěč, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje...miluju knihy s retrospektivním vyprávěním, i proto jsem se začetla velmi rychle, a kdybych nemusela chodit do práce, za pár dní bych ji zhltla:) Navíc všechny "lidské" postavy byly sympaticky reálné, prostředí maloměsta Derry a hlavně Lad děsivé.

Čtyři hvězdy dávám proto, že jak už se mi u Kinga stalo několikrát, konec nesplnil moje očekávání a přišlo mi, že je příběh ke konci méně napínavý:
(SPOILER: myslím hlavně to, co se odehrává v kanále + rozuzlení zápletky, a co je To, mě trochu zklamalo)

Ale když to shrnu, je to výborná kniha, kde jsem se kolikrát bála ve chvíli, kdy jsem se ani bát nemusela:) a Kinga považuju za jednoho z nejlepších současných spisovatelů a "krále" svého oboru!

08.05.2017 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Jiný a zajímavý způsob vyprávění než jsme u Maye zvyklí. Příběh má spád a je promyšlený do posledního detailu.
Jediné, co mi trochu nesedělo, byla hlavní zápletka, která je na můj vkus trochu přehnaná.

24.03.2017 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Za mě mnohem lepší než první díl této série Pán ohně.
Poutavý příběh, který je skvěle propojený, tak jak to May umí, s minulostí, v tomto případě s čínskou kulturní revolucí a jejími následky. Líbí se mi, že May využil skutečných událostí, takže pokud máte chuť a chcete se do příběhu ještě víc ponořit, o této revoluci toho na internetu najdete spoustu, a celý dojem z knížky to ještě umocní.
Rozuzlení hlavní zápletky neodhadnutelné, jak to má být!

14.03.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Styl vyprávění Patrika Hartla, mám ráda, a taky oceňuju nápad s prolnutím dvou příběhů sourozenců, které jsou oddělené jako samostatné knihy.
Na druhou stranu některé situace, které se v knize odehrávají, a bylo jich dost, mi přišly přehnané a nereálné, některé byly zas naopak velký klišé, takže kniha je pro mě po Eritikonu celkem zklamáním.

3 hvězdy za nápad "oboustranné knihy" a propletených příběhů"; jinak 2 hvězdy.

05.03.2017 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

autor umí čtenáře napnout, ale byla jsem chvílemi trochu zmatená, která dějová linka je ta hlavní

13.02.2017 3 z 5

Útěk Útěk Peter May

Peter May jak ho neznáme...jízda od začátku do konce s autentickou atmosférou 60.let...úžasný!:)

16.10.2016 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Tolstoj umí bravurně vykreslit jednotlivé postavy, jejich pocity, zároveň je skvělý vypravěč...jediné, co pro mě bylo v tomhle románu náročné, to byly pasáže, kde se řešilo zemědělství, politika + mi přišla zbytečná pasáž na konci po tom, co Anna skočila pod vlak. Buď jak buď, náročný čtenář bude spokojený:)

04.10.2016 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tak si představuju thriller...napínavý od začátku až do konce, chvílemi jsem se fakt bála!:)

31.08.2016 5 z 5

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Výborná kniha rozhovorů...každý je jiný, každý je silný, všechny se shodnou na tom, jak zkostnatělou institucí je církev, ale to nebrání tomu, aby si každý našel svojí cestu k víře. Pro mě jako ateistu je v tom jasná zpráva, že víra v Boha nebo vyšší moc je o každém jednotlivci, v co chce věřit a jak "to" bude nazývat...a s kostelem, knězi apod. to nemusí mít nic společného.

Doporučuju přečíst už jen z toho důvodu, že některé příběhy jsou tak silné, že člověk uvědomí, co častokrát řeší v životě za nesmysly, místo aby byl šťastný, za to co má.

18.07.2016 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Peter May se stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů...a Ostrov Entry skvěle navázal trilogii z ostrova Lewis.

Příběh je čtivý, má spád, absolutně jsem neuhodla, kdo je vrah:) May dokáže úžasně vykreslit temnou krajinu, ale nejraději mám jeho umění prolínat současnost s minulostí; to totiž dodává jeho knížkám "mayovskou" atmosféru! :)

18.07.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

musím se přiznat, že první dvě třetiny byly dost náročné a párkrát jsem myslela, že to vzdám:)) ale poslední třetinu jsem přečetla jedním dechem a postupně to všechno do sebe krásně zapadlo jako skládačka:) nejvíc mě dostalo, koho vysílání spolu poslouchali Werner s Juttou...!

oceňuji autorův styl psaní, kdy přidával a ubíral tempo...nechal vyznít důležité okamžiky, vytvořil zvláštní, až tíživou atmosféru

doporučuji...a pro ty netrpělivé, kteří mají pocit, že se dlouho nic neděje, vzkazuji: dočtěte to, fakt!:)

22.06.2016 4 z 5

Hilda je fakt boží...není nad to utéct od všedních starostí za Poleňákem do světa, kde se na obloze prohání Hafící! :)))

17.05.2016 5 z 5

Kniha, kde se každý o sobě dozví spoustu pravdy - když bude chtít:)..., je zároveň postavená na poutavém příběhu s překvapením na závěr. :)

17.05.2016 4 z 5