Proměněné sny

kniha od:

Proměněné sny https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14557/mid_promenene-sny-P6y-14557.jpg 4.1 184
Koupit Koupit eknihu Bazar

Deset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra. Knížka rozhovorů Petry Dvořákové je dobrá. Proč? Především je to v podstatě dokument o jedné křesťanské generaci. Máme před sebou materiál, jehož platnost nepomine, protože prchavá svědectví „zezdola" o církvi v osmdesátých a devadesátých letech budou jednou skutečnou kronikou toho, jak to bylo. Nikoli tedy protokoly ze zasedání biskupské konference či nějaké další dokumenty, které nikdo rozumný nečte. Tyto rozhovory jsou určitou „anatomií" (většinou) mladých křesťanských životů a jejich nehod. Jednotlivá vyprávění přinášejí svědectví o tom, co je to duchovní moc a jakých destruktivních podob může nabýt.... celý text

Komentáře (45)

Komentáře 45 Recenze 2

Edona
Edona
25.04.2023 5 z 5

Paní spisovatelku moc obdivuji, proto jsem nemohla vynechat její prvotinu, která se mi moc líbila. Jedná se o velmi křehké svědectví týkající se víry. 10 odvážných osob, které sdělily svůj příběh a my tak můžeme nahlédnout do sond jejich životů. Doporučuji.

vklaskova
vklaskova
24.03.2023 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Některé zpovědi lidí reflektovaly přesně ty otázky, nad kterými poslední dobou zrovna přemýšlím.
Bohužel mě mrzí, jakým způsobem je celá kniha podaná. Kritizuje církev, mnohdy i svými podbízivými otázkami autorka směřuje respondenty právě tímto směrem. Myslím, že by si kniha zasloužila i nějaký pozitivní příběh. Velmi jsem přemýšlela nad autorčiným vztahem k víře a církvi (její vztah je patrný, spíše mě zajímá cesta, která ji dovedla až sem), protože se v tom odráží její nutkání církev nějak pošpinit. Mrzí mě, že má tak špatné zkušenosti. Nemít vlastní (převážně pozitivní) zkušenosti, naznala bych, že všichni kněží i řádové sestry jsou zlí, krutí, manipulující nebo zvrhlíci. A věřící lidé fanatici nebo aspoň slabí hlupáci.
Určitě nerozporuji těžkosti, které museli dotyční prožívat, ale tento vzorek lidí, zdá se mi, není úplně reprezentativní. Asi bych se více zamyslela nad psychikou některý dotazovaných, jejich charakterem, inteligencí atd. (Zvláště u posledních příběhů). U mnohých je patrné, že tak velké těžkosti, co v dětství prožívali, musely nutně ovlivnit jejich život. Ale zde se vše hned hodí na církev.
Asi (díky Bohu) mám tu možnost stýkat se s věřícími lidmi vyrovnanými, inteligentními a chápajícími, ale zároveň natolik silnými, aby své životní těžkosti zvládli tak, aniž by házeli zodpovědnost na církev. (Společenství je takové, jací jsou její jednotlivci. Kritiku dogmat však chápu.)
Tím však nechci říct, že vše je růžové. Jsem ráda, že jsem se seznámila i s odvrácenou stranou, s mnohými názory souhlasím. Jen mě velmi mrzí tak zjevná prvoplánovost, s jakou byla kniha napsána. Těším se, až se seznámím s dalšími díly této autorky, které mi pomohou poznat její životní (i duchovní) cestu.


BlueMind18
BlueMind18
19.03.2023 4 z 5

Jde o deset dialogů autorky s lidmi, jejichž životní cesta je spojena vírou v Boha a různými zkušenostmi s katolickou církví. Brala jsem to čistě sociologicky, protože katolická církev jako instituce mi není příliš blízká. Souhlasím ale s Petrou Dvořákovou v tom, že schopnost člověka věřit, a to v cokoli, nejen v Boha, je pro každého životně důležitá, že víra dokáže člověka vnitřně proměňovat a určovat životní cestu jednotlivce. Každý z dotazovaných na mě působil autenticky, ta niterní odžitost (poznání života) se všemi utrženými šrámy, cesta, kterou každý z nich urazil, a proto měli, co sdělit, byla hmatatelná. Nemyslím si, že by kniha byla vyloženě protikatolická nebo proticírkevní. Absence jakékoli kritiky či sebekritiky či otevřeného dialogu vzbouzí spíše podezření, minimálně proto, že svědčí o absenci jakéhokoli vývoje či schopnosti sebereflexe. Nelze si asi představit zkostnatělejší instituci, než je katolická církev, už tou historií, řadou dogmat atd. Trochu zdravé kritiky z vlastních řad řadových věřících ji asi těžko může skolit. Spíš si myslím, že tahle instituce jede jako buldozer a pro ochranu svých zájmů klidně obětuje jednotlivce a jeho/její osobní spokojenost. V tomto přesvědčení mě kniha spíše utvrdila. Petře Dvořákové patří dík, že pohledy neznámých věřících zprostředkovala i nám ostatním. Docela by mě zajímalo, jak by na svou situaci (život i poznání života) nahlíželi dotazovaní dnes.

gabriela8704
gabriela8704
03.03.2023 4 z 5

Zajímavá kniha zkušenosti více lidí. Jiný úhel pohledu o skrytých faktech.

changaj
changaj
01.01.2023 3 z 5

Rozhovory o zkušenostech věřících s katolickou církví. Církev v této knížce nevychází úplně s čistým štítem. Nijak příběhy nezpochybňuji, jsou silné a bohužel uvěřitelné. Nicméně výběr příběhů je činěný očividně s úmyslem ukázat odvrácenou stranu katolické církve - ani to není chyba, ale chybí mi nějaký úvod autorky proč tuto knihu sepsala, co tím sleduje, jaký je tedy její vztah k víře / církvi. Myslím si, že by to bylo ku prospěchu věci.

SynD
SynD
22.02.2022 4 z 5

přidala bych štítek horor!

ItalkazTerstu
ItalkazTerstu
27.01.2022 5 z 5

Fantastické rozhovory, a to hlavně díky tomu, že jsou úplně o němčem jiném než na co jsme zvyklí z internetu, časopisů nebo televize. Podnětné a k zamyšlení.

charlizee
charlizee
20.01.2022 5 z 5

Proměněné sny jsou knihou rozhovorů a reflexí současného stavu církve. Budu teď znít jako nějaká šílená ezoterička, ale ta knížka mě úplně prostoupila. Ty příběhy silně rezonují a jakkoliv je to paradoxní, přes všechnu svou děsivost jsou mi milé a blízké.
A věřte tomu, že vás ta jednotlivá svědectví budou bavit, ať už jste nebo nejste nábožensky založení.

L.Helena
L.Helena
11.01.2022 3 z 5

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem se snažila nechat si mezi jednotlivými rozhovory delší časový odstup. První asi čtyři rozhovory jsem totiž přečetla hned za sebou a dost mi splývaly. Přestože příběh byl každý jiný, tak jsem měla pocit, že způsob vyprávění, styl, jazyk i vyjadřování dotazovaných je hodně podobný. Autorka sice v závěru uvádí, že se snažila maximálně zachovat charakter každého rozhovoru, já jsem však tento pocit neměla.
Každý příběh je jedinečný, ale v mysli mi zůstaly snad jen dva pro mě nejsilnější. Co jsem si však z celé knihy odnesla je to, že pouhá víra nestačí. Je potřeba spoléhat i na sebe a zdravý selský rozum.

cérka
cérka
01.11.2021 5 z 5

Já prostě paní Dvořákovou miluju a obdivuju a čtu a poslouchám ji strašně ráda.
Tentokrát jsem se konečně dostala k autorčině prvotině a jsem nadšená! Některé knihy prostě nestárnou a mají neustále co nabídnout.
10 neuvěřitelných příběhů, 10 odvážných a upřímných lidských duší, 10 sond do života. Chtělo to velkou odvahu ode všech aktérů, ale kdo jiný by se měl ptát než Petra Dvořáková.
Jsem praktikující křesťanka a sama se děsím kolik myšlenek a pocitů mi bylo až neuvěřitelně blízkých.

iva23
iva23
12.10.2021 2 z 5

Smutné, zoufalé, nepříjemné příběhy. Hvězda za téma, druhá za dobré otázky.

Heyhey
Heyhey
23.01.2021 3 z 5

Ke knize jsem se vrátila po patnácti letech a už to nějak nebylo ono.

huhuhu
huhuhu
09.12.2020 3 z 5

Musím říct, že jsem hodně na rozpacích, jak tuto knihu hodnotit. Na jednu stranu obdivuji autorku, že se jí povedlo najít tak neobvyklé a silné příběhy (každý z nich by vydal na samostatný román), na druhou stranu jejich shromáždění v jedné knize působí dost tendenčně a ukazuje, že hlavním autorčiným cílem nebylo ukázat různé pohledy na církev (a různé zkušenosti s ní), ale ukázat pohled jediný (že církev je prostě špatná a tečka). Zkrátka to na mě působilo jako proticírkevní propaganda, trochu okořeněná bulvárem (třeba téma kněze, který se ožení, mi přijde docela bulvární), naprosto tam chyběl pohled z druhé strany.

Tím nechci říct, že já sama si myslím, že všichni věřící jsou světci a církev je bezchybná a ideální. To po čtyřiceti letech systematického útlaku a pronásledování ani není možné (příběhy se odehrávají v 80. a 90. letech). Nicméně v knize téměř všichni věřící působí jako ti největší darebáci a zloduši, navíc nejhorší z nich jsou obvykle kněží a řádové sestry. Nemůžu si pomoct, ale tohle je v přímém kontrastu s mojí vlastní zkušeností. Skoro jako kdybych žila v úplně jiné zemi nebo církvi.

Z toho důvodu mám jisté pochybnosti o věrohodnosti lecčehos, co se v knize tvrdí, a často jsem si kladla otázku, jak by ty samé události popsali a okomentovali ostatní účastníci. Možná bychom se setkali s dost odlišným pohledem na tu samou věc. Navíc u některých dotazovaných je znát dost velká zášť k církvi, s níž hodnotí negativně už naprosto cokoliv, co s církví souvisí (plus si člověk při pohledu zpět obvykle nerad přiznává vlastní chyby a hází špínu spíš na druhé). Dalším prvkem, který nepřidává na důvěryhodnosti, je nepříliš dobrý psychický stav a vůbec celková nezralost některých respondentů.

Zkrátka, na knize mi asi nejvíc vadí jedna věc – subjektivní pohled se zde vydává za pravdu.

yoda365
yoda365
19.09.2020 5 z 5

Kniha pro mne byla zajímavým překvapením. Četné otázky, které si dlouhodobě kladu ohledně vzniku a vývoje fenoménu víry u jednotlivců nebo i během historického vývoje, jsou velmi přínosným způsobem zachyceny v knize „Proměněné sny“ formou rozhovorů. Jde např. o mechanismy zjevení, transcendence, okolnosti vzniku zjevení, možnosti jejich porozumění v rámci naší současné úrovně poznání. V rozhovorech „Proměněný snů“ se podařilo zprostředkovat nejen mechanismy vzniku víry u jednotlivců v okamžicích jejich vlastních náročných životních situací (bez přispění "vyšších mocností"), ale také jejich kritické poznání v důsledku jejich vlastních negativních zkušeností v rámci církve a jejích představitelů. Autorka se po zveřejnění této knihy sama stala terčem odvety ze strany církve, případně věřících. Církevní komunita v místě jejího bydliště zadala bez jejího vědomí interát na prodej jejího domu a autorka se nakonec odstěhovala do jiného místa. viz: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10123228764-burianuv-den-zen/208562225300018

PetraBery
PetraBery
19.09.2020 3 z 5

Zajímavé rozhovory nejen o víře, církvi a Bohu. Každý jednotlivec nám díky autorce přibližuje svoji zkušenost. Kniha určitě neosloví každého, k zamyšlení ale rozhodně je.

TerezR
TerezR
03.09.2020 1 z 5

Bude to asi ode me zle, ale cele to bylo jako cist zapisky od lidi v psychiatricke lecebne.

fruitbueno
fruitbueno
08.05.2020 4 z 5

Malá velká kniha o tom, že víra a církev není totéž, ba dokonce je mezi nimi ve velké většině téměř nepřekonatelný rozdíl. Některé příběhy byly opravdu zdrcující, jímala mě z nich hrůza, soucit i zhnusení z "bližních našich" zároveň.

Janek
Janek
07.03.2020 4 z 5

Předesílám, že jsem praktikující katoličkou. A jsem možná víc, než je zdrávo, kritická k církvi coby instituci. Proměněné sny Petry Dvořákové považuji za důležitou, pečlivou sondu do životů těch, jimž církev nějak (ať už pozitivně, nebo negativně) zasáhla či zasahuje do života. Jde o příběhy plné bolesti, neporozumění i nenaplněné touhy po nalezení smyslu, ať už v náručí církve, nebo za jejími hranicemi. Jenže - často to vypadá, že právě církev je vinna, aniž by autorka či pisatel předmluvy připomněli, že už zázemí, z něhož pochází většina zpovídaných, je nějakým způsobem pochroumané. Nikoli nutně proto, že zpovídaní vyrůstali v (tradičním) katolickém prostředí. Všichni jsme jenom lidé a bez vztahů se neobejdeme.

Rihatama
Rihatama
04.03.2020 4 z 5

Víra v Boha není rozzářenou stálicí na nebeské klenbě. Určitě ne pro každého. Pro mnohé je to přelud či berlička, pro další zdroj síly a naděje a pro jiné pak třeba boj mezi iluzí a deziluzí v závislosti na okolnostech, které člověka v průběhu jeho života utváří. Deset zásadních rozhovorů s deseti svým způsobem bezvýznamnými lidmi, kteří mají společné jedno. Víru, kterou jedni ztrácí, jiní nachází, další o ni usilují nebo ji zatracují. Ať už souhlasím či nesouhlasím s názory zpovídaných, pointou je, že rozhovory se vůbec staly. Dokládají totiž, že skutečná víra není pouze slovo, ale že zasahuje do lidských životů a je součástí jejich radostí či strastí, nadějí či zoufalství. Svou upřímností dali zpovídaní protagonisté příběhům sílu a Petra Dvořáková sice možná neobjevila kolo, ale přece úplně stačí, pokud člověka přiměje k zamyšlení o vlastním životě a životech lidí kolem sebe.

meluzena
meluzena
11.02.2020 2 z 5

Knížku jsem chtěla odložit, ale pak jsem přece jen pokračovala dalším příběhem (který jako jediný stál za to). Příběhem o ženě, která cele pochopila, že církev není totéž to víra, přestala se sápat po berličce a rozhodla se postavit na vlastní nohy, vidět věci takové jaké jsou, čelit realitě a nikoli plakat či lát nad tím, že církev nefunguje jak má. Což je znak přechodu z naivního a sladce nevědomého dětství do dospělosti (který nesouvisí s biologickým věkem).
Protagonisté ostatních příběhů byli více či méně nezralí jedinci, co se v tom plácali podle toho, jak k nim byly vnější okolností (ne)příznivé, a řečeno kultovní scénou z filmu Matrix: sahali zásadně jen po modré pilulce a ani náhodou po červené.

Ústředním tématem příběhů je zjištění člověka, že církev (nikoli Bůh) není ideální ať svými představiteli jakožto jednotlivci či svými ideály, pravidly a dogmaty nebo jako celek - a jak se s tím kdo popasoval. Kdyby těmto lidem přišla do cesty jakákoli jiná překážka, plácali by se v tom velmi podobně, protože člověk dle své podstaty stejně automaticky "sáhne buď po modré nebo po červené pilulce".
Kniha je tedy vlastně o ochotě uvidět pravdu, tedy o odvaze, resp. jejím až fatálním nedostatku, takže nic nového pod sluncem.

marimat
marimat
01.02.2020 4 z 5

Což o to víra důležitá je.
Zde však bylo spíše ukázáno jak církev manipuluje a zastrašuje, je plná demagogie,předsudků, fanatismu, strnulosti a lží bez jakéhokoliv porozumění a lásky k bližnímu svému.Co všechno se dá schovat za boha.

los
los
16.12.2019 3 z 5

dlouho po přečtení knihy jsem o těchto intimních zpovědích přemýšlel, ale ani v jedné jsem nenalezl víru/přesvědčení v existenci boha/Boha, nýbrž víru jako sugesci nebo náhražku chybějících sociálních vazeb; všechny příběhy spojuje nějaká psychická odlišnost jedince, ať už způsobená biologicky nebo zapříčiněná prostředím (většinou ponížení v dětství), slabost, kterou okolí krutě zneužívá a trestá; postižení nejsou schopni dospět a sami za sebe převzít odpovědnost a pak hledají náhražku "otcovské/rodičovské" autority, která by je v životě vedla, v těchto případech ji supluje jejich představa boha na nebesích; prakticky ji pak hledají v církvi, která jim onen kýžený řád a režim spíše vnutí, než nabídne (překvapilo mne, že ve všech popisovaných případech se církev projevuje jako instituce, která už tak poničeného jedince dobije a ještě více poníží)

zajímalo by mne, co se s těmi lidmi děje dnes, jak se dále vyvíjejí jejich osudy

jaroiva
jaroiva
17.07.2019 3 z 5

Ke knížce jsem se dostala jako slepej k houslím, vůbec to není můj žánr, tak bych to sama asi ani nečetla. Ale když už... tak to nakonec bylo docela zajímavé. Některé příběhy jsou i docela drsné.
Doporučila bych pro přečtení asi hlavně některým ortodoxním katolíkům.
Z knížky mi vyplývá jedno hlavní téma - celibát je blbost! Nechápu, že ho pořád ještě nikdo nezrušil.

myšpa
myšpa
05.04.2019 3 z 5

Deset osudů nad kterými se musí člověk zamyslet. Pokud v tíživé situaci nepomohou nejbližší, musíte to zvládnout sám i když každý člověk má nějakého Boha/osud/, kterému věří.

dulenka
dulenka
12.11.2018 3 z 5

Vesměs smutné osudy.... Víru hledá jen nešťastná duše?
Je někdo, kdo věří v Boha a zároveň je šťastný a vyrovnaný ve svém osobním životě? V těchto příbězích vidím existenci Boha jako berličku pro trpící, církev jako zkostnatělou instituci bez opravdového přínosu obyčejným lidem...
V nouzi může pomoci víra, může pomoci člověk, ale církev???

triatlet
triatlet
11.11.2018 4 z 5

Autorka se dokázala vcítit do osudů zpovídaných.
"Děkuji odvážným lidem, kteří dokázali odhalit své nitro s radostmi i ranami, které v sobě nesou. Díky nim jsem mohla znova a jinak pohlídnout na život a dotknout se jeho ceny." (s. 12)
Zajímavě nastavené zrcadlo nejen církvi, ale celé společnosti, respektive nejbližším těch zpovídaných lidí...

Chesterton
Chesterton
19.10.2018 3 z 5

Hodně bolestivá kniha o křehkosti víry i člověka, chybějící komunikaci a smutném přehlížení přirozených zákonitostí.
Ano je pravda, že příběhy vypovídají o stavu církve po skončení totality. Ovšem nikde (bohužel ani v předmluvě) není zmíněno, že je to důsledek systematické devastace církevního prostředí, nucené uzavřenosti a násilného, nedobrovolného odtržení od reality.
Stejně tak se logicky v subjektivním pohledu aktérů příběhů ztrácí to, že pouze ve zdravých přirozených podmínkách a rodinách lze vystavět zdravou víru jako nadpřirozenou hodnotu. Na iluzích to jde ztuha.

Zdeněk Volf píše na přebalu, že je to kniha tíhy. Podle mě nikoli jen tíhy církve, ale celé společnosti. Protože problémy mladých lidí a jejich životních situací vychází z atmosféry společnosti čtyřicet let nemocné totalitou, strachem, nedůvěrou a pokroucenými vztahy, z čehož se vzpamatovává dodnes.
Křehká lidská nitra, víra a svědomí tuto nemoc odnesla nejvíc.
Jak píše Balumba, každý jeden si zaslouží úctu a omluvu a určitě jim můžeme moc přát, aby dokázali odpustit a najít nové světlo na cestu.

Knihu jsem přečetla po letech, vzbudila ve mně soucit, ale i vzdor a odvahu poprat se za pravdu, která mi u aktérů příběhů trochu chybí. Asi to vychází z povah a rodinného zázemí, které většinou nebylo nejlepší :(

fauniprincezna
fauniprincezna
29.12.2017

Nikdy jsem asi nečetla podobnou knihu, knihu plnou pravých příběhů a lidí a jejich zkušeností s vírou. Kniha vás nějakým způsobem donutí přemýšlet, stejně jako víra, a možná někomu může ucelit názory či si vyjasnit iluze a deziluze, které víra přináší.
Pro mě osobně přínosná kniha.

Chesterton
Chesterton
28.12.2017 3 z 5

Kniha je velice pravdivá avšak nikoli objektivní. Přesně jak píše Cipori. Autorka do ní bohužel příliš promítá svou životní zkušenost. Rozhodně však stojí za přečtení a ještě více za přemýšlení a smysluplné rozhovory:))

Mánička178
Mánička178
07.11.2017 4 z 5

Některé rozhovory/osudy jsou trochu šokující, ale opravdu nechápu zcela konsternované reakce některých lidí.
Ať už žijete uvnitř církve nebo vně: Představujete si snad, že církev je tvořena pouze samými lidmi s blahosklonným úsměvem, svatozáří kolem hlavy a dobrotivým, NIKDY neselhávajícím srdcem? Bohužel, církev je plna lidí plných pochyb, lidí, kteří způsobili někomu bolest, ale i fanatiků a lidí, kteří jsou mimo a ignorují dnešní svět. Kdo toto nechápe, tak je naivní a zcela mimo realitu... ovšem rozumím tomu, že je v takovém případě úlevné namířit prstem a říct: církev je špatná. Každý člověk s reálným pohledem a alespoň minimálním rozhledem však vidí i to dobré, za čím církev stojí: hospicy, vzdělání, vědecké pokroky atd.
Kristus ustanovil církev, která žije i 2000 let po jeho smrti (žádná jiná organizace v dějinách takto dlouho neexistovala), zprostředkovává svátosti a učení, které ustanovil, proto je hodna následování. Co je však důležité - nebýt slepou ovcí: zachovávat si svůj vlastní rozum, nástroj, který nám byl Bohem dán, a jít ruku v ruce se svým svědomím. Nebojme se...

Amalberga
Amalberga
25.07.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla za den jedním dechem. Některé příběhy mě oslovily méně, některé více, ale každý z nich měl velkou hodnotu svědectví o víře a katolické církvi. Já sama často pochybuji o katolické církvi a tato kniha mi předložila nové pohledy na věc a rozšířila mé obzory. Myslím, že je nutné, aby katolická církev změnila a přehodnotila některé své postoje, kterými ničila a ničí životy svých "oveček".

mekkejla
mekkejla
24.04.2017 5 z 5

Jsem ateista a po přečtení jsem se jen utvrdila v tom,že to tak zůstane... Je fakt,že autorka mohla zařadit i nějaké pozitivnější příběhy,ale to je na jednu stranu ta tvář církve,která nám je většinou prezentována,takže proč to celé neukázat i z té druhé,méně líbivé. Každopádně doporučuji přečíst. Já budu o jednotlivých osudech určitě ještě dlouho přemýšlet...

lencin
lencin
28.12.2016 4 z 5

Opravdu zajímavé rozhovory s deseti lidmi. O víře a hlavně o současné katolické církvi.

Cipori
Cipori
22.10.2016 3 z 5

Docela síla, ale kladu si otázku, nakolik byla autorka objektivní. V knize jsou prakticky jen samé tragické příběhy. Jakoby se čtenáři podsouvalo - církev je špatná...

Maratka
Maratka
02.10.2016 5 z 5

Velice čtivá zamyšlení nad vztahem k Bohu, církvi, nad vlastními pocity, selháními, vítězstvími. Určitě doporučuji přečíst jak lidem nevěřícím, tak věřícím. Pro konzervativní věřící možná může být knížka místy těžko skousnutelná, nicméně tyto rozhovory s lidmi o jejich životě s vírou na mě rozhodně nepůsobí tak, že by chtěly útočit na náboženství, církevní věci. Chtějí se na ně podle mě jen podívat komplexněji, z různých úhlů pohledu, zkušeností obyčejných lidí, kteří se ocitli přímo uvnitř určitého společenství, hierarchie atp. A seznámit se s takovými bezprostředními upřímnými "svědectvími" může být dle mého zajímavé a obohacující pro každého.

Eifka
Eifka
18.07.2016 5 z 5

Výborná kniha rozhovorů...každý je jiný, každý je silný, všechny se shodnou na tom, jak zkostnatělou institucí je církev, ale to nebrání tomu, aby si každý našel svojí cestu k víře. Pro mě jako ateistu je v tom jasná zpráva, že víra v Boha nebo vyšší moc je o každém jednotlivci, v co chce věřit a jak "to" bude nazývat...a s kostelem, knězi apod. to nemusí mít nic společného.

Doporučuju přečíst už jen z toho důvodu, že některé příběhy jsou tak silné, že člověk uvědomí, co častokrát řeší v životě za nesmysly, místo aby byl šťastný, za to co má.

sBety
sBety
08.07.2016 4 z 5

Rozhodla jsem si ji přečíst po zhlédnutí rozhovoru s autorkou v DVTV. Kniha by si určitě zasloužila pomalé a přemýšlivé čtení, namísto hltání příběhů jeden po druhém, jak jsem to udělala já. Odnesla jsem si z ní 2 věci: 1. ne všichni lidé, kteří věří, jsou hodní. 2. Kolísání ve víře je normální a ač by mě to nenapadlo, týká se kněžích stejně jako normálních lidí.

RH faktor
RH faktor
02.03.2016 4 z 5

...silný kafe

magnolia
magnolia
28.02.2016 4 z 5

Začala jsem číst náhodně a právě příběhy čtené jako první (šokující zkušenosti), byly nejpůsobivější. Poté jsem dočetla i ostatní, také zajímavé. Překvapily mne upřímné výpovědi a knihu hodnotím jako potřebnou a záslužnou. Některé zkušenosti s nátlakem a chováním ze strany zástupců církve jsou otřesné (a jakékoli ovládání lidí neuznávám), stejně jako nepochopení a násilí v rodině některých zpovídaných. Je to kniha o víře, o falešném chování a přetvářce, o selháních a především o lidech. A ti jsou takoví, jací jsou.

JanaPol
JanaPol
31.10.2015 5 z 5

Tahle knížka mě naprosto dostala. Skvělé příběhy, dobré zpracování. Člověka ještě dlouho nutí k přemýšlení nad daným tématem.