Magický průvodce městem pod pahorkem

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní, když si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, beze stopy zmizí jeho manželka a syn. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, zda se rodina opět shledá. Šanci má jen jednu. Anebo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331882/magicky-pruvodce-mestem-pod-pahorke-vmG-331882.jpg 3.8178
Detektivky, Horory, Fantasy
Vydáno:, Paseka

Harjukaupungin salakäytävät (2010)

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem

tibby

Mic podobneho tomu, co bych kdy driv cetla. Chvilemi bere dech, jen bych opominula tema facebooku, obcas se v tak magicky knize hodi jak pest na oko, ackoli chapu jeho roli v pribehu..

Jizi

Už druhý den se výborně - a přiznávám, že i krajně škodolibě, ošklivá já, stydět bych se měla! - bavím představou těch, kdo si knihu pořídili v dobré (leč krajně naivní) víře, že to bude něco hezkého, když to má takový milý přebal a v názvu navíc příslib magična.
Magicky roztomilý přebal v sobě totiž ukrývá koncentrát finského podivna jako vyšitý. Myslím, že každý, kdo z definice tohoto žánru není moc moudrý, by si měl tuhle knížku zkusit přečíst.
A ano, jistě, Jääskeläinen (zdá se, že se mi to povedlo z přebalu přepsat dobře, tleskám si!) není přístupný pro všechny - už to ho vyděluje z hlavního proudu konzumní literatury. Od čtenáře požaduje, aby byl ochotný přistoupit na nikdy nevyřčená pravidla hry, která se mohou navíc v průběhu vyprávění různě ohýbat a kroutit a taky mohou zmizet pod zemí v tajných chodbách překypujících V-částicemi.
Co že to tu plácám?
Inu. To se tak stane, že se snažíte navzdory tomu, že jste v dětství a dospívání zažili něco ne tak úplně normálního (čti naprosto nenormálního), žít naprosto obyčejný, průměrný život, jenže minulost vás beztak dohoní, protože když jste jednou milovali láskou jako z velkých pláten kin dívku v hruškových šatech, můžete se sice spokojit s šedivou všedností, semínka cinematičnosti ve vás už stejně zakořenila. Stačí je zalít a začnou si nevyhnutelně razit navzdory všemu a všem cestu ke slunci.
Při čtení je nicméně krajně důležité neztrácet ze zřetele, že to, co každý den kolem sebe vidíme, nemusí být zdaleka všechno, co kolem nás každý den také je.
Jen škoda, že ústřední zápletka nikoho, kdo četl (mimochodem naprosto geniální!) Dům spánku Jonathana Coea, nepřekvapí, i tak je to ovšem celé nesmírně poutavé.
Palec nahoru za skvělý překlad pana Piskoře a za ten nejfilmovější okamžik.

Calie
28.12.2018

Moc nevím, co si o knize myslet. První část jsem se snažila přelouskat opravdu dlouho, nebavila mě. V druhé části se příběh rozjel a četlo se mi o dost lépe. Nepřirostla mi však k srdci natolik, že bych si ji chtěla přečíst znovu nebo ji někomu doporučila. A k srdci mi nepřirostli ani postavy. Tři hvězdičky jsem původně chtěla dát za skvělý nápad s alternativním zakončením, ale nakonec dávám jen dvě, protože to ty konce příběhem spíše ještě více zkazily.

salamandrina
28.12.2018

Kokršpanělé, ztracené deštníky, vlhká vůně podzemních chodeb. V téhle knize je strašně moc krásných obrazů a pasáží, ale jako celek jsem nějak moc nepochopila o co autorovi jde. Bláznivý Finové....?

wooloong
14.09.2018

Bylo to takové, takové ... cinematické. To slovo jsem celou knížku doslova nenáviděla, stejně jako slovo vyronit v Literárním spolku Laury Sněžné. Prvních padesát stránek jsem chtěla knížku zahodit, protože mě vůbec nechytla. Pak došlo k objevení tajných chodeb, dívky ve tmě, Karriho tajemství, a mě to konečně začínalo bavit, a taky jsem byla zvědavá. S hodnocením jsem trochu v rozpacích. Oproti Spolku mi to přišlo sevřenější, promyšlenější, logičtější (jestli se tento výraz dá vůbec použít pro finské podivno) a méně chaotické, Spolek mě ale bavil přeci jen o něco víc.

Gracian1964
27.08.2018

Tak...rozhodol som sa túto knihu prečítať až po Spolku Laury Sněžné, keďže tak idú v poradí...no, páčila sa mi rozhodne viac, ako tá prvá, i keď musím súhlasiť, že prvých sto strán som sa trochu trápil a chvíľu som sa dokonca pohrával s myšlienkou, že príbeh nedočítam...vydržal som a neľutujem...vzápätí som zistil, že patrím tiež k tým pozvoľna zotrvačným, a nebolo by teda od veci zaradiť do života trochu cinematickosti...asi tak...inak výborné, našiel som sa v nej...

Karča H
06.06.2018

Je to první kniha finského podivna, kterou jsem kdy četla. Proto jsem netušila co mám od knihy očekávat. Výsledek mě docela potěšil, ale po přečtení Literárního spolku Laury Sněžné jsem zjistila že to jde i lépe.

Nay
13.04.2018

Měla jsem potíž prokousat se první polovinou knihy a to jsem z literárního klubu Laury Sněžné vykročila s nadšením. Snad to bylo Olliho sněním nebo mou náladou. Možná v tajných chodbách Jyväskylä bychom na krátkou chvíli našli odpověď.
Druhá část knihy zachránila svou pověst podivnosti. Měla větší spád a zavedla mě do 'magičtějších' míst.
Na závěr mě potěšila zpráva o existenci druhé knižní verze finálního rozuzlení. Čteme tak konec, který přidělila náhoda... Dostala se k vám kniha s pro vás správným koncem?

"Proč se spokojovat s menší rolí ve svém jediném životě?"

Finsko finské podivno suomikumma

Pasi Ilmari Jääskeläinen
finská, 1966

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem je: