Magický průvodce městem pod pahorkem

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní, když si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, beze stopy zmizí jeho manželka a syn. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, zda se rodina opět shledá. Šanci má jen jednu. Anebo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331882/big_magicky-pruvodce-mestem-pod-pahorke-vmG-331882.jpg 3.8223
Detektivky, krimi, Horory, Fantasy

Vydáno: , Paseka

Harjukaupungin salakäytävät, 2010

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem

Skřítek77

První polovina knihy se opravdu hodně vleče a kniha začíná být zajímavá až po cca 130 stránkách. Přesto doporučuji vydržet, neboť zbylých 200 stran stojí za to. Nápad se dvěma konci je originální a zajímavý, stejně jako oba konce. Kniha určitě není pro každého, líbit by se mohla třeba fanouškům Murakamiho, kteří dokáží ocenit její zvláštní snovou atmosféru a opakující se motivy (hrušky, deštníky...).

TessieP

Já jsem nadšená :) Finské podivno ve své kráse. Od cca poloviny knihy jsem začala tušit, o co jde, což se mi na jednu stranu potvrdilo, na druhou jsem ale byla i tak překvapená, co se vlastně stalo. Dva alternativní konce tomu dodaly korunu. Mně se asi líbil ten, který je v knížce končící slovem "nejfilmovější", což byla moje kniha... ale i ten druhý je zajímavý :) Magický průvodce se mi líbil víc než Literární spolek a už se těším na Den falešné kočky... :)

Dryáda

Po přečtení Literárního spolku Laury Sněžné jsem se pro autora nadchla a doufala, že další počin ve mně vzbudí obdobné pocity. Bohužel někde se stala chyba. Své snažení ukončuji po čtyřech marných pokusech a cca 60 stranách. Když se musím do čtení knihy nutit, pak to začne postrádat smysl.

meluzena
21.09.2020

Kniha je to vpravdě zvláštní - člověk musí být ochoten přijmout existenci oné "magičnosti" - škatulka "finské podivno" není náhodná :-)
Už jen ta základní podivnost ohledně slavné spisovatelky (kterou nechci spoilerovat) je pěkně vypečená, a vlastně i celá zápletka s kamarády z dětství. I koncept dvou alternativních konců mě bavil - ač konec v mém výtisku byl ještě šílenější než ten druhý. Zvláštní je i slohová stránka knihy. Občas si člověk připadá jako by četl cvičení na přívlastky a věty rozvité, ale svým způsobem je to tak průhledně nahlouplé, že je to až roztomilé. Co mi ale trochu (trochu dost) překáželo, byly na můj vkus dlouhé citace spisovatelčiny úspěšné knihy, ačkoli chápu, že k příběhu to byly nezbytné stavební kameny.
Sečteno a podtrženo: mně se to líbilo. Autor má dobře napozorované lidi i vztahy, pěkně si hraje s tématem krize středního věku, (ne)možností volby i možnostmi Facebooku.
---
„V období podzimních dešťů nakupoval šéfredaktor Olli Suominen deštníky a zapomínal je po celém Jyäskylä. Nedopatřením se také stal členem filmového klubu.“
---
„Dědeček notář kdysi řekl: ‚Do minulosti se nemá šťourat klackem, protože nikdy nevíme, co tím probudíme.‘ Olli věděl, že dědečkovi by se Facebook hnusil. Život se skládal ze setkání a rozchodů. Člověk se seznamoval s lidmi a potom na většinu z nich zapomněl, často z dobrých důvodů. Když se změnilo místo, změnili se i lidé, a v tom se ukrývala milosrdnost. Jenže Facebook zkrátil vzdálenosti na pár kliknutí a nutil lidi být v kontaktu s druhými navěky. Připomínal tak Dantovo pojetí pekelného trestu.“

hulina
28.08.2020odpad!

nešlo to dočíst, prostě ne

Malunka
26.07.2020

Se čtením jsem sice trochu bojovala, ale rozhodně je pravda, že je to kniha, která tu ještě nebyla :-)

stagno
01.07.2020

Asi až druhá nejhorší knížka,kterou jsem kdy dočetl až do konce/tím se liším
od Gertrudy.W/,nicméně cca 0,8C dosahuje/C=Coelho=subjektivní jednotka
čtenářské disgustace,1C=pocity po dočtení Alchymisty/.Předpokládám,že
Vladimír Piskoř,výborný překladatel,text trochu vylepšil,ale udělat z pytloviny
hedvábí nedokáže ani on.

Michelle83
01.05.2020

Když mi můj manžel tuto knížku doporučoval, říkal, že se mi na 50% bude moc líbit a na zbylých 50% se mi líbit nebude. Přesto jsem do toho šla. Kniha sice byla čtivá, ale v první polovině se nic moc nedělo, pak se to začalo zlepšovat a konec/konce mě zklamal/y. Četby nelituji, ale tento styl mi vyloženě nesedí. Manžel měl pravdu - 50/50 - mimochodem, koukám, že on dal 5 hvězdiček :-)