Magický průvodce městem pod pahorkem

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní, když si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, beze stopy zmizí jeho manželka a syn. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, zda se rodina opět shledá. Šanci má jen jednu. Anebo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331882/magicky-pruvodce-mestem-pod-pahorke-vmG-331882.jpg 3.8207
Detektivky, krimi, Horory, Fantasy
Vydáno, Paseka

Harjukaupungin salakäytävät, 2010

Kniha Magický průvodce městem pod pahorkem

meluzena

Kniha je to vpravdě zvláštní - člověk musí být ochoten přijmout existenci oné "magičnosti" - škatulka "finské podivno" není náhodná :-)
Už jen ta základní podivnost ohledně slavné spisovatelky (kterou nechci spoilerovat) je pěkně vypečená, a vlastně i celá zápletka s kamarády z dětství. I koncept dvou alternativních konců mě bavil - ač konec v mém výtisku byl ještě šílenější než ten druhý. Zvláštní je i slohová stránka knihy. Občas si člověk připadá jako by četl cvičení na přívlastky a věty rozvité, ale svým způsobem je to tak průhledně nahlouplé, že je to až roztomilé. Co mi ale trochu (trochu dost) překáželo, byly na můj vkus dlouhé citace spisovatelčiny úspěšné knihy, ačkoli chápu, že k příběhu to byly nezbytné stavební kameny.
Sečteno a podtrženo: mně se to líbilo. Autor má dobře napozorované lidi i vztahy, pěkně si hraje s tématem krize středního věku, (ne)možností volby i možnostmi Facebooku.
---
„V období podzimních dešťů nakupoval šéfredaktor Olli Suominen deštníky a zapomínal je po celém Jyäskylä. Nedopatřením se také stal členem filmového klubu.“
---
„Dědeček notář kdysi řekl: ‚Do minulosti se nemá šťourat klackem, protože nikdy nevíme, co tím probudíme.‘ Olli věděl, že dědečkovi by se Facebook hnusil. Život se skládal ze setkání a rozchodů. Člověk se seznamoval s lidmi a potom na většinu z nich zapomněl, často z dobrých důvodů. Když se změnilo místo, změnili se i lidé, a v tom se ukrývala milosrdnost. Jenže Facebook zkrátil vzdálenosti na pár kliknutí a nutil lidi být v kontaktu s druhými navěky. Připomínal tak Dantovo pojetí pekelného trestu.“

hulina
28. srpnaodpad!

nešlo to dočíst, prostě ne

Malunka

Se čtením jsem sice trochu bojovala, ale rozhodně je pravda, že je to kniha, která tu ještě nebyla :-)

stagno

Asi až druhá nejhorší knížka,kterou jsem kdy dočetl až do konce/tím se liším
od Gertrudy.W/,nicméně cca 0,8C dosahuje/C=Coelho=subjektivní jednotka
čtenářské disgustace,1C=pocity po dočtení Alchymisty/.Předpokládám,že
Vladimír Piskoř,výborný překladatel,text trochu vylepšil,ale udělat z pytloviny
hedvábí nedokáže ani on.

Michelle83

Když mi můj manžel tuto knížku doporučoval, říkal, že se mi na 50% bude moc líbit a na zbylých 50% se mi líbit nebude. Přesto jsem do toho šla. Kniha sice byla čtivá, ale v první polovině se nic moc nedělo, pak se to začalo zlepšovat a konec/konce mě zklamal/y. Četby nelituji, ale tento styl mi vyloženě nesedí. Manžel měl pravdu - 50/50 - mimochodem, koukám, že on dal 5 hvězdiček :-)

Seeker

Po několikátém finském podivnu můžu říct, že u tohoto žánru zkrátka cesta je cíl. Člověk si nejvíc užívá tu poloreálnost a pocit zmatenosti, napětí, zvědavosti a očekávání, co z toho v závěru vyleze. Četba sama o sobě a smíšené pocity při ní jsou možná zábavnější než vlastní děj, než začátek a konec a než postavy samotné. Verze končící slovem "nejfilmovější" mě vtáhla od začátku do konce. Jestli si přečtu alternativní konec, si musím ještě rozmyslet. Docela by mě zajímala také "kniha" Filmový průvodce životem, ale pro tu bych si asi musel zajet do některé z tajných chodeb v Jyväskylä...

Gertruda.W

Moje babička tomu říkala "výplody chorého mozku". Nejhorší kniha, co jsem kdy četla. Alternativní konec mě vůbec nezajímá.

kofee

Milostný trojúhelník o čtyřech úhlech.
Proměny ve jménu lásky.
Ztracené deštníky a pes.
Chuť hlíny a hrušek.
Bravo cinematičnosti.

Kolo temnoty
Kolo temnoty

Finsko finské podivno, suomikumma finská literatura