Eifka Eifka komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Kniha má prostě svoje kouzlo a je to asi i tím, kdy byla napsaná...je vidět, že aby byla kniha napínavá, není potřeba čtenáře pořád lekat, nebo detailně popisovat těla obětí apod., tak jak to známe u dnešních detektivek/thrillerů. Ale je to podobné, jak když si člověk pustí kvalitní starý film, stejně se zas rádi vracíme i k moderní četbě, taková je hold doba.
Je jasné, že A.Christie měla neobyčejný dar a fantazii...taky jsem se jí dlouho bránila, protože na klasické detektivky moc nejsem, ale potom, co jsem o ní viděla zajímavý dokument a teď přečetla "černoušky", se k ní brzo vrátím :-)

31.12.2018 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Milé překvapení, opravdu dobrá kniha... kromě +- klasické lovestory je v ní spoustu zajímavých reálií o Nigérii... také o vnímání rasy v USA. Je to knížka, ke které se ráda někdy v budoucnu budu vracet.

10.12.2018 5 z 5

Carol Carol Patricia Highsmith

Kniha je sympaticky poetická, bez zbytečně patetických pasáží vzhledem k tématu...nejvíc se mi líbil začátek, prostředí oddělení panenek ve velkém obchodním době mi přišlo geniální...v doslovu se dozvíte, jak celý nápad na knihu vznikl:-)

Překvapilo mě, že P. Highsmith je autorkou předlohy Hitchcockova filmu Cizinci ve vlaku, který je naprosto skvělý! Ještě si od autorky do budoucna určitě něco přečtu.

11.11.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Je fajn jednou za čas sáhnout po klasice...a kdy jindy, než na podzim a s blížící se zimou; to pak má kniha s podobnout tematikou a prostředím, kde se děj odehrává, větší šťávu:-)

Příběh mě bavil, i když doteď jsem Heathcliffovi a jeho pohnutkám úplně neporozuměla.

Četla jsem v překladu ze 60. let, knihu jsem koupila v antikvariátu, doporučuju pro kompletní zážitek z klasického románu:-)

22.10.2018 5 z 5

Den falešné kočky Den falešné kočky Pasi Ilmari Jääskeläinen

Přečetla jsem všechny tři Pasiho knihy, co u nás vyšly, a hrozně by mě zajímalo, co se mu honí hlavou:-) Jeho fantazie je neuvěřitelná...v něčem mi jeho knihy připomínají Vianovu Pěnu dní.

Den falešné kočky je zas o level dál, než předchozí dvě knihy...hlavní rozuzlení, jsem začala tušit v půlce a trefila jsem se, jen jsem si pořád říkala "proč a jak" (to s tou jizvou od kočky, wow:-)

Příběh se budet líbit každému, kdo rád uteče od klasické masové produkce thrillerů a detektivek, a kdo se nechá unášet nereálnem, fantastickými obrazy (popis města, boží)...

Knížka mi asi dvakrát vlezla do snu, takže opravdu čtenářská spokojenost a budu vyhlížet další Pasiho knihy!

01.10.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Úžasná kniha! Líbila se mi ještě víc než Hana...
Autorka důrazně ale citlivě zaznamenala milníky české novodobé historie, které se promítají do několika generací.
Příběh mi něčím připomínal seriál ze 60. let Sňatky z rozumu, který podobně mapuje osudy celých rodin. Přečetla jsem jedním dechem, jsem nadšená!:-)

27.08.2018 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Když se to vezme kolem a kolem, v knize se vlastně nic zas tak zásadního neodehrálo (ve smyslu velké zápletky), ale Petra Soukupová tento "obyčejný" příběh dokázala napsat tak, že jsem celou dobu měla pocit, že se koukám na napínavý film. Autorce se podařilo střídáním pohledů tří hlavních postav celý příběh vygradovat a opravdu se to četlo samo.

Kniha je obrazem dnešní doby, kdy bohužel velká část dětí je svými rodiči vychovávána přesně jako Viktor - kupování věcí (elektronika...), které děti "potřebují", nahrazuje čas a pravidla, které od svých rodičů mají dostat...ale pro rodiče je pohodlnější strčit dítěti do ruky tablet/mobil, než mu vymyslet program... Viktorova proměna je naprosto reálná, a moment, kdy se raduje z kočky víc než z xboxu, byl krásný:-)
Ve výchovách Evy a Hany jsou přesně vidět rozdíly, jak jsme byli před 20 lety vychovávání my, a jaké jsou "trendy"(:-P) dnes. Nám se rodiče opravdu věnovali, ale mám ve svém okolí dost matek, které si až po narození prcka uvědomily, že se jim nechce všechen čas věnovat dítěti a vymýšlí alternativy, aby je výchova stála co nejmíň úsilí (tak jako Hanu)

Je úžasný, jak má Petra naprosto jasný rukopis, nepíše knihy jak na běžícím páse, o to jsou její příběhy pro mě cennější (doporučuju každému rozhovor na dvtv:-)

15.08.2018 5 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Bohužel nedočteno...začínala jsem dvakrát, což se mi v podstatě nestává; asi hlavně proto, že knihy I.Douskové mám ráda (Budžes a Oněgin jsou knížky, ke kterým se díky jejich humoru vracím a četla jsem je obě několikrát).

Nelíbil se mi styl, jakým je kniha psaná, ve větách jsem se často ztrácela. Za těch 80 stran, co jsem zvládla, jsem se nezasmála ani jednou...zkrátka obrovský zklamání, hodnotit nebudu.

22.07.2018

Memento Memento Radek John

Když se člověk rozhlédne kolem sebe, vidí "Michala Otavu" hodně často, protože v tomto ohledu je úplně jedno, jestli je rok 1986 nebo 2018, narkomanů je bohužel stále hodně.

Mě osobně tato tématika zajímá, i když zkusit drogu mě nikdy nelákalo. Kniha je napsaná velmi dobře, krátké věty výborně podtrhují roztěkanost hlavního hrdniny a jeho tok myšlenek. Příběh graduje i tím, že se retrospektiva z nemocnice objevuje postupně méně často, až se dostaneme do bodu, kdy se předávkování odehrálo.

Vyhovovalo mi i to, že kniha nemá klasické kapitoly, ale je rozdělena na kratší úseky. Škoda, že se R.John dál něvěnoval psaní, místo aby si kazil pověst v politice:-)

15.07.2018 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Stephena Kinga mám ráda už spoustu let; vím, že to není jen tzv. "mistr hororu", ale úžasný vypravěč...Dallas 63 to jen potvrdil!

Jeho cestování v čase bylo jako sledovat napínavý film a zároveň být na zajímavé hodině dějáku:-), protože když jsem si k příběhu našla pár dobových fotek (Leeova manželka Marina, Oswald s puškou před domem...), dalo to tomu ještě větší pocit, že nečtu jen sci-fi příběh...že se to tak stalo (i když vlastně tak nějak se to fakt stalo:-)

Příběh byl vyvážený a pro mě jediné, co tam bylo navíc, je město Derry a propojení s knihou TO (bylo to zbytečné, i když člověk, který TO nečetl, to může vnímat jinak).

Příběh mě pohltil, napnul i dojal, takže dávám rozhodně plný počet hvězd!

06.07.2018 5 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Když srovnám Paměť mojí babičce a Stručné dejiny Hnutí, mám pocit, že čtu dvě různé autorky. Každopádně "sci-fi" příběh je zajímavý...jaký by to asi bylo, kdyby se vlády světa chopily ženy?
Kdyby měl někdo pocit, že to je myšleno čistě "chlapi jsou prasata a je potřeba je vychovat", není tomu tak...Zaujala mě myšlenka toho, že když chcete změnit vnímání ženy jako sexuálního objektu, musíte změnit i ženy samotné (oblékání, líčení...), teprve pak to bude fungovat...
Zvláštní, zajímavý,...odebírám hvězdu hlavně proto, že některé věty jsou vystavěné na můj vkus až přehnaně složitě (, takže jsem se občas musela vracet na začátek odstavce).
Paměť mojí babičce je moje velmi oblíbená kniha, kterou jsem už četla asi třikrát; další autorčitny knihy mi moc nesedly...tohle je pro mě milé překvapení, kam se i současná česká literatura může vyvinout!

19.05.2018 4 z 5

Musím říct, že s dalším dílem, celý příběh nabírá na obrátkách...a co je na něm nejsympatičtější, je ta jeho reálnost, nic není přehnané nebo vyhrocené...a právě tímhle si mě autorka získala asi nejvíc! Je vidět, že se dá napsat příběh o "obyčejných" lidech a přitom se vyhnout klišé.

U čtení si tak pořád přemýšlím o jednostlivých postavách, jestli je tam někdo komu fandím a naopak...už u druhého dílu jsem zmiňovala, že moc nemám ráda Lilu, a možná je to proto, že jí (stejně jako Elena) trochu závidím tu bezprostřednost:) A naopak hlavní hrdinka mě v některých momentech hrozně rozčiluje, protože je mi v něčem dost podobná:)

Prostě a jednoduše, mě to baví, baví, baví...za týden je knižní veletrh, tak hurá pro poslední díl!:))

06.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Když si koupíte knihu, na jejíž obálce je žloutkový věneček, nečekáte tak silný příběh...
Mám radost, že jsem objevila další skvělou českou autorku.

22.04.2018 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Musím přiznat, že snad ještě nikdy se mi u čtení thrilleru nestalo, že bych musela ze strachu knihu odložit...až do teď:-) Asi možná proto, že bydlím v přízemním bytě s teráskou:-D (kdo knihu už přečetl, pochopí)

Dávám plný počet hvězd, protože jsem se nefalšovaně bála. Autor (autoři) záměrně k vystupňování napětí používají sem tam retrospektivu...několikrát během čtení jsem si řekla "už dost". Příběh na mě zapůsobil silně a toho napětí bylo tolik, že i když se mi Stalker líbil, byla jsem fakt ráda, že už je konec.

Dávám si od tohoto žánru rozhodně několik knih pauzu...

15.04.2018 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Styl, kterým autorka píše, mi opravdu sedl...líbí se nenucenost celého vyprávění, kdy čtenář (možná spíš čtenářka:) žije příběh hlavní hrdinky. Elena je mi povahově velmi blízká a pořád přemýšlím, jestli mám postavu Lily ráda nebo ne...jestli to jejich přátelství vůbec přátelstvím je...

Občas mám trochu zmatek v dalších postavách (každý je s někým příbuzný), ale to je asi jediná věc, kterou můžu knize vytknout...a to na to autourka myslela, když je na začátku každé knihy seznam :)

Mám už doma i třetí díl...už teď můžu říct, že to je série, ke které se ráda budu vracet!

13.03.2018 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Za mě průměrná kniha, čekala jsem od ní dle recenzí mnohem víc. Životní příběh autora by si měli přečíst ti, kteří vnímají homosexualitu jako něco špatného...ale já osobně ji vnímám jako úplně normální věc, takže možná proto na mě kniha nemá žádný dopad (ve smyslu "chudáček, musel to mít těžké").

Myslím, že dětství/dospívání, tak jak ho autor popisuje, stále zažívá velké množství dětí i dnes; a je úplně jedno, jestli jsou homo nebo hetero.

Na stylu mě nejvíc zaujalo, zakomponování přímé řeči kurzívou přímo do příběhu. A co příběhu nepřidalo na dramatičnosti (i když asi mělo), byly pasáže se šikanou a popisem plivání...to bylo zbytečně nechutné (dlouho se mi u knihy nezvedl žaludek). Zkrátka můžu prohlásit, že tuto knihu už si nikdy nepřečtu...

24.02.2018 2 z 5

Hledá se Romeo Hledá se Romeo Alexandra Potter

Průměrný odpočinkový příběh...velmi předvídatelý. Knihy A.Potter se čtou dobře a někdy je potřeba sáhnout po jednoduchém příběhu, kde je vždy nějaký happyend:-) Takže si od této autorky zas ráda něco přečtu...

17.02.2018 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Příběh, prostředí i styl, jakým je kniha psaná, mi opravdu sedly...až po přečtení jiných hodnecení jsem si uvědomila, že přímé řeči je v knize opravdu poskrovnu, ale vůbec to nevadí, dává to vyniknout niterným pocitům hlavní hrdinky a ostatních postav.

Je to taky zajímavá studie místní komunity, kde věřím, že část atmosféry, tak jak ji autorka popisuje, zůstala zachována...tak nějak se Neapol nenápadně dostala na seznam míst, které bych ráda v dohledné době navštívila.:-)

Knihu mi přinesl Ježíšek rovnou i s druhým dílem, na který se taky brzy chystám!:-)

25.01.2018 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Kniha splnila vše, co žánrem splnit měla: napětí, zajímavá zápletka, nepříjemné pocity (a kontrola, jestli mám zamčeno:)), překvapivé rozuzlení a žádné zbytečné nadržování sympatickým postavám...

Nevim, jestli je to ročním obdobím, ale při čtení mi bylo opravdu ouzko, a to tak, že na chvíli musím změnit žánr, takže plný počet!:) Už si brousím zuby na stalkera...

16.01.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Výborná oddechovka, která se četla sama. Postavy jsou reálné, a krásně z nich vyplývá, že když něco vypadá na první pohled záviděníhodně, nebo třeba i to, jak se chováme před ostatními (kromě rodiny), může ve skutečnosti skrývat nemilá překvapení.

Je to teda hlavně "holčičí čtení" ; a musím říct, jsem dlouho u nějakého příběhu neměla na konci takový pocit zadostiučinění jako právě tady!:-)

03.01.2018 5 z 5