Den falešné kočky

Název finského města Marrasvirta doslova znamená Smrtný proud, což v lecčems symbolizuje vyznění nejnovějšího románu od známého mistra finského podivna. Ač se příběh odehrává v jediném dni, ten den možná trvá i 100 let. Ve městě vrcholí každoroční festival, ale Kaarna, jeden z jeho organizátorů, nemá na zábavu ani pomyšlení. Právě mu zavolali z domu pro seniory, že jeho matka, trpící Alzheimerovou chorobou, umírá a on by měl co nejdříve přijet. Jaké nečekané události rozbijí Kaarnův pečlivě připravený program a nakonec převrátí naruby celý jeho život? Populární autor opět míchá kartami osudů a spojuje žánry do jedinečného finského podivna, v němž nechybí prvky fantasy, špionážního románu, hororu, ba ani detektivky nebo pohádky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386227/den-falesne-kocky-WJT-386227.jpg 4.257

Väärän kissan päivä (2017)

Vydáno:, Paseka

Kniha Den falešné kočky

Verpax

Vyborny pribeh!

Selket

Líbí se mi jak autor pracuje s ženskými postavami. Vždy tajemné a dominantní, jako bohyně pohybující figurkami v pozadí. Co se týká příběhu, konec mě docela překvapil, myslím, že je tu inspirace Startrekem mnohem větší, než se na první pohled zdá.

TomTomis

Rozporuplná kniha. Tedy pro mě. Některými kapitolami jsem běžel jak vítr. Jiné mě zaskočily svou neukotveností. Autor nechává čtenáře plácat v domněnkách, i když základní zápletka mi byla jasná poněkud brzy. Kniha o vymývání mozku, o léčení demence, o kočkách, které kočkami nejsou. Fantakskní prvky střídají detektivní zápletky se špionážními prvky a pohledy do minulosti. Knihu jsem četl nepřiměřeně dlouho.

qydko

To byla jízda. Tenhle autor ke přesně moje krevní skupina. A jako obvykle nic není takové, jak se zdá.

EmmaEmma
28.12.2018

Subjektivní idealismus dotažen na maximum. Knihu jsem přečetla s přestávkami během 24 vánočních hodin, jedním dechem. S údivem, vytřeštěnýma očima, s fantazií na plný plyn. Miluju finské podivno, přečetla jsem všechno, co u nás vyšlo a Den falešné kočky se suverénně vyhoupl na první místo.
Pochybuji o všem, o dni , o nocích, o přítomnosti, minulosti, budoucnosti ,o vzpomínkách, realitě i snu. Dostala jsem se přesně tam, kam autor svého čtenáře chtěl mít. Potkávám se se spoustou koček...
Knížka je sen, realita i varování. Před autorem smekám, bude to úžasně chytrý chlapík, těším se na jeho další finská podivna.

opic 12
16.12.2018

V novinách píšou,že se nic nestalo.V novinách píšou,historie se pořád opakuje.Přišla tma a po ní klid.V tom klidu viselo něco ve vzduchu.Asi minulost.Ta minulost visela na stromě.Po nějaký čas upadla a potom shnila.
Mimo jiné se dočtete v novinách i v denní tlači...Pasi Ilmari potvrzuje své kvality.Zve nás tak opět do světa na pomezí reality,snů a jistých znepokojení ze života pár osudů obývajících městečko Marrasvirta.
Ze začátku vás uhrane svojí mrazivou melancholií.Jež po chvíli vystřídá grotesknost.Kterak dále navštívíme vyprávění s trochou nostalgie ve vzpomínkách na štastné i poznamenávající dětství.
To celé dále utváří různorodou směsici žánrů alias co všechno co jste si přáli vědět o sexu,ale báli jste se zeptat.Pěkně co se do vás vejde.Putování hlavní postavy v uličkách Finského města a to v době místního festivalu dotváří jak jinak onu typickou Skandinávskou podivnou matoucí atmosféru.V nestřežený moment tápajícího hledání v labyrintu nejenom onoho místa či v mysli nadsazeně špionského dramatu,kdy neustále jedna postava dámského pohlaví uniká...mě začla baba pěkně iritovat.Ilmari jako autor mě záhy schladil.To jako abych se hodil do klidu.Záhy se kočky objevovali čím dál častěji a to,jak jinak na podivuhodných místech a vše se začlo více zamotávat ještě do většího sureálna a mystiky.Jakoby dával tento Fin znamení,že pokud vydržíte a četli jste nějakou z jeho předešlých knih,budete tu jako doma.
A jestli se vám po dočtení dostane nějaká čičinka pod víčka a navštíví vás během nočních fází rychlích pohybů očí,tak s jistotou můžete podotknout,že vás realismus magický opět dostal.
A kdyby vám toto magično nestačilo dejte si třeba všechny díly Twin Peaks pěkně nonstop za sebou :)
Náhle tma zmizela a přišel den.Světlo se rozlilo.V novinách píšou,že se nic nestalo.

boekwurm
30.11.2018

Velmi zvláštní a divná kniha. Ale nakonec se mi to líbilo a to velice. Atmosférou to připomína Davida Lynche.

veronika9960
05.11.2018

Nejlepší, nejpromyšlenější a nejkompaktnější z trojice jeho knih vydané u nás.