Den falešné kočky

Název finského města Marrasvirta doslova znamená Smrtný proud, což v lecčems symbolizuje vyznění nejnovějšího románu od známého mistra finského podivna. Ač se příběh odehrává v jediném dni, ten den možná trvá i 100 let. Ve městě vrcholí každoroční festival, ale Kaarna, jeden z jeho organizátorů, nemá na zábavu ani pomyšlení. Právě mu zavolali z domu pro seniory, že jeho matka, trpící Alzheimerovou chorobou, umírá a on by měl co nejdříve přijet. Jaké nečekané události rozbijí Kaarnův pečlivě připravený program a nakonec převrátí naruby celý jeho život? Populární autor opět míchá kartami osudů a spojuje žánry do jedinečného finského podivna, v němž nechybí prvky fantasy, špionážního románu, hororu, ba ani detektivky nebo pohádky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386227/big_den-falesne-kocky-WJT-386227.jpg 4.2126
Literatura světová, Sci-fi, Fantasy

Vydáno: , Paseka

Väärän kissan päivä, 2017

Kniha Den falešné kočky

Alma-Nacida

Laura se mi líbila a s falešnou kočkou to není jinak. O žánru knihy nebudu vůbec spekulovat, je to fúze a velmi povedená. Když už jsem si myslela, že jsem všechno odhalila, tak střih a změna, i když v úplném závěru jsem se dočkala potvrzení své doměnky, a to detektiva - čtenáře vždycky zahřeje u srdce. Chvílemi mi text připomněl kamaráda z dávných časů socialismu, ctitele houbiček, který je jako pako vždycky sežral rovnou v lese a pak tam bloudil a viděl fakt divný věci... Že jo, Hans. ;) Kdyby se houbičkám dařilo i ve Finsku, mnohé by to vysvětlovalo. :)

IvikaS

Překvapivé a originální.

1T0S_
17.11.2020

Poměrně zhulený román, který bych se neodvažoval zařadit do žádného žánru. Podivný příběh sleduje jeden podivný den architekta Kaarny, který běhá po městě, pronásleduje svou "mrtvou" matku, odhaluje svoji temnou minulost a kecá o mluvících kočk- wtf, čas tento komentář ukončit - 5/5.

Irsaf
31.10.2020

Knížce dávám 3 hvězdy...
A to jen za ten konec...
Jinak mě to moc nebavilo...

LaCucaracha
26.09.2020

(+ SPOILER) Asi bylo chybou nechat se zlákat vidinou "finského podivna". Vytanul mi Kouzelníkův únik z reality, který se mi líbil. Někteří také v hodnocení zmiňují magický realismus. Jenže chyba lávky, nic takového to není, nejpřesnější označení je nejspíš sci-fi, ale hodně divná. Že se přesuneme do budoucnosti a do vymyšleného města, nehraje moc roli, spíš jde o to, že se děj točí kolem přelomového léku na stařeckou demenci, který má pozoruhodné účinky a vyvolává halucinace. A halucinace rozhodně nejsou magický realismus. Vše ostatní (kromě léku) by vlastně mohlo být realistické, i když poněkud přitažené za vlasy: špionáž, Stasi, socialističtí revolucionáři, vymývání mozku, záměna osob, teroristický útok... A je toho taky trochu moc, na mě až moc velká fantasmagorie. Ale zase to do sebe nakonec všechno hezky zapadne. Takovým tím způsobem, že máte pocit, že byste si měli knížku přečíst hned znova, tentokrát s vědomím, jak to spolu všechno souvisí. Jakákoli drobnost, která se vám zpětně vybaví a která třeba moc nedávala smysl, se najednou ozřejmí, což je fajn.
Místy je psaní poněkud zdlouhavé, autor popisuje věci, které by možná ani nemusel, a chvílemi to působí čistě účelově, jako by jen oddaloval další rozuzlování příběhu, ale dá se to přežít. Co si naopak mohl odpustit, jsou ty francouzáky od sedmdesátiletých stařen, rozepínané poklopce nebo zavádění čehosi kamsi. Nemám pocit, že by to děj někam posouvalo nebo že by se bez toho knížka neobešla. Ale jak autor na jednom místě píše, spisovatelé nedětské literatury prý myslí pořád na sex, tak asi ví, o čem mluví.
Každopádně je tohle docela zajímavá knížka, která vám i po dočtení bude ještě chvíli vrtat hlavou. Jako pilousi.

Sahir
22.09.2020

Pro mne byla kniha zklamáním, místy zdlouhavé

meluzena
14.08.2020

Pěkně to s námi koulí ten pan Jääskeläinen :). Nejdřív to se všemi těmi pětiokými a sedminohými kočkami vypadá na pořádně ulítlé finské podivno, ale chyba lávky! Ono se z toho vyklube skvěle promyšlené a moc dobře napsané v podstatě sci-fi, které je nohama na zemi a kde všechny ty divnosti mají svůj význam. Všechno do sebe postupně krásně zapadne a fikaný závěr je báječnou třešničkou na dortu.
Mohu jen doporučit.
---
"Lidi, co nevyrostli, jsou lidsky bezvýznamnější než dlouháni. Ne přímo kvůli tomu, že jsou malí, (...) ale je vědecky prokázané, že lidi menšího vzrůstu jsou považováni za méně důležité jak v očích ostatních, tak ve svých, a to je to, co rozhoduje."
---
"V očích Alice jsem pochopitelně byl strejc středního věku. Poté co jsem do onoho věku dospěl, uvědomil jsem si, že pro mladého člověka je stáří vzdálená země, do níž časem připlachtí nějaká jiná, zcela hypotetická verze jeho samého."
---
"Zamyslím se nad tím podrobněji až bude čas."

tompal
21.01.2020

mě tyhle severské magické realismy moc baví