Eduarda Eduarda komentáře u knih

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Nešvary doktorů, vrtochy pacientů, obé leckdy dost bizarní - to vše humorně zabalené a občas proložené tématem k hlubšímu zamyšlení (klidně jen houšť). Pro mě titul nese zásadní poselství, které většinou bohužel zastíní běžná realita - každý doktor (i když se tak někdy nechová) je jen člověk, a každý pacient nemusí být pro lékaře jen jménem a pořadovým číslem.

05.02.2021 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Pestré, čtivé, uvěřitelné. Dvě dějové linie mě naopak hrozně bavily... možná proto, že pak ani jedna z nich nepůsobila uměle. Série je rozhodně na vzestupu. Jediné, co mi přijde trochu stereotypní, je postava Kim, její příběh/postava se vyvíjí o dost pomaleji, než jaký má potenciál. Ale je otázka, jestli čtenáři nezůstávají právě proto, že Kim se nemění.

06.01.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Moje první setkání s Petrou Dvořákovou, silné, emotivní, temné! Psychologie postav neuvěřitelná (pro depku ze čtení ovšem platí to samé adjektivum), Škoda, že to je jen novela a ne román...a taky škoda toho (na mě až příliš utnutého) konce. Ráda bych věděla, jak příběh téhle rodiny bude pokračovat, jak se její členové budou životními událostmi vyvíjet.

01.10.2020 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Fajn myšlenka detektiva-vědce záhy zadrbaná tím, že je to postava blbě napsaná, neuvěřitelná, navíc nesmrtelná, plochá, bez minulosti, motivace a zásadnějšího životního příběhu. Story dobrá, ovšem korunovaná béčkovou pointou. Ach jo.

12.06.2020 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Osvědčená autorka, která nezklame - bála jsem se, že po Haně a Slepé mapě budu zklamaná, ale naopak - výborná, čtivá, zajímavá, dlouho zůstane v hlavě - a člověk se těší na další!

03.04.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Přála bych si vymazat mozek - abych mohla jakoby nic otevřít tuhle knížku a znova zažít tu radost a stesk a rozpolcenost a víření otázek a vůbec všechny ty emoce, které dobré čtení doprovázejí. Jen tu upířinu bych trochu zkrátila.

01.12.2017 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Ale tak to mě fakt bavilo! Název je divočina, to jo, ale jinak to má všechno! Zmizení, záhadu, zločin, tajemství, atraktivní prostředí, postupné odkrývání historického příběhu, provázané detaily a vychytávky, sympaťáka Rakera a ještě něco navíc (tentokrát v podobě menšího množství bizarně brutálních scén, za to bych snad dala i šestou hvězdu).

10.02.2022 5 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

(SPOILER) Velká chyba, číst trojku prakticky hned za dvojkou... Vznikl mi z toho guláš bez výrazných výkyvů (nahoru i dolů). Navíc výtky z minulých dílů přetrvávají - nestálé vztahy mezi hlavními hrdiny, nelogičnosti, nedopovězenosti... Jak se dostali ven? Co přesně se to tedy Nápravníkovi podařilo objevit - no jasně, hranol s šedivým kouřem s návazností na Annu - a dál? Ale možná jsem jen už nepozorně četla... Naopak palec nahoru za plastičnost a magii samotné "bílé komnaty" i za přidané postavy, které pomáhají. Celkově fajn série.

05.02.2021 3 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Druhý díl nenadchnul. Wow efekt, vyvolaný tajemným prostředím Prašiny, už se neopakoval - možná proto, že začíná v podstatě nový příběh, jehož napětí staví spíš na akci (útěky, rvačky), než na magičnosti místa (promarněná šance). Nevyužitá příležitost jsou taky vztahy mezi hlavními hrdiny - ctím starou dobrou pravdu, že knihy (primárně) pro děti by měly ukazovat vztahy tak, jak je to správně.... anebo tak, jak to správně není, ale s morálním vyústěním. Nebo aspoň trochu... To se tady neděje, takže přátelství a důvěra tu budí zdání něčeho, na čem tolik nezáleží, lež je plně omluvitelná okolnostmi atd. I přesto za přečtení stojí.

05.02.2021 3 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

S každou knihou lepší série, neotřelé prostředí, zábavné zvraty, super vyústění. Jen těch Davidových pocitů, "že mu cosi uniká, nebo že ho cosi někam táhne" bylo už i na mě (v tomto případě krajně nekritickou čtenářku oddechových krimošek) trochu moc...

03.02.2021 4 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Je to sympaťák s názorem, nekonformní důvěřivec, trochu "autista"... Za mě slušný koktejl ingrediencí pro neokoukanou hlavní postavu. Vyšeřování jakoby v pozadí, sfouknuté na pár stránkách (ne, detektivka to fakt není), story...no...hm... přesto mě absence žánru vlastně neruší. Je to Mayovka bez Maye - ale bez pokusu kopírovat. Jsem překvapená a příběh, jak je rozehraný, má pro mě hodně tajemství a hlavně potenciál. Jsem zvědavá, kam se vyvine...

02.01.2021 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Potvrzeno, je to definitivní – Backman není můj autor. Jednak mě to nebaví, za druhé mám pocit, že se mnou autor usilovně manipuluje. Předpoklad, že čtenář vyžaduje opakující se pseudofilozofující litanie a přehnané napětí, které ovšem nemá atmosféru při vyvrcholení, je zcela mylný. Příliš explicitní, málo k zamyšlení...ale opravdu jen to zpracování. Téma je to samozřejmě nesmírně důležité, jsem zvědavá na seriálové zpracování.

03.10.2020 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Druhé setkání s Rutou Sepetys...pro mě zase geniální! Poctivě odvyprávěné, nabité emocemi, místy hořké i vtipné zároveň, dojemné, silné. Jediné mínus je, že to nemá pokračování. Ten osud bych chtěla sledovat dál.

13.07.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Vždycky, když dočtu Bryndzu, dalšího už nechci číst - a když vyjde, chňapnu po něm. Čtenáře udrží, spád to má, to je fakt...ale tentokrát se mi na začátku a na konci chtělo až smát, jak to bylo blbý. Takže dalšího Bryndzu už nebudu číst...minimálně do další vydané knížky.

09.01.2020 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tak trochu jiný Olsen - zdlouhavější, ale hlubší, zdá se mi. Oceňuju aktuální téma i menší explicitnost v popisech fyzického násilí, než obvykle. Ale uznávám - člověk to nesmí chápat jako detektivku, na což jsme u Olsena zvyklí, ale spíš jako román. A to nemusí sednout každému.

02.01.2020 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Příběh pro dospělé, jenže určený pro děti... v tom vidím hlavní rozpor. Kéž by to byl trochu víc Pán much a míň young adult. Přečteno ale s chutí a bez nudy, určitě doporučuju. Jen tedy - do dalších dílů se podle popisu fakt nehrnu. Mám to tak nějak za ukončenou story.

02.01.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Já mu nevěřím nos mezi očima! Fikce od a do z (tedy samozřejmě až na ten tribečský námět) - ale látka zpracovaná se vším všudy, postmoderna jak vyšitá, superčtivá. Dvě třetiny jsem brblala - někdy moc rozvleklý, jindy moc zkratkovitý, dobrá story, ale... Poslední třetina to všechno vykoupila. Paráda (a to nesnáším horory). Doporučuju číst na jeden zátah.

26.05.2019 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Trochu jsem váhala (i po recenzích tady) a jsem ráda, že mě neodradily. Nepřijde mi slabší, než ostatní autorčiny knihy, jen jiná - bez přehnané romantiky a klasické JojoZápletky muž-žena. Ale dojemná úplně stejně.

11.11.2018 5 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Iritovalo mě to. Tím, jak je to napsané, popisy událostí, slovníkem, prostě vším. Měla jsem problém dočíst. Nesporně je tato část irské historie strašná, a i kdyby autorka zažila jen část toho, co popisuje, je to hrozné. Nehodnotím tady ovšem hrůzy historie, ale knihu - a ta mě opravdu zklamala. Příběh pro mě prostě nedokázal přebít to zpracování.

19.01.2018 1 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Může vás štvát, ale musíte ho mít rádi: je chybující, ne úplně profesionální, ale o to víc lidský - a právě díky hlavní postavě Martina Servaze se vyplatí číst. A samozřejmě musím obdivovat taky dokonalou práci s atmosférou (no bodejť by ne na 640 stránkách). Ale utíká to jako nic, a to i navzdory tomu, že je to trochu moc červené a hlavní hrdina začíná vykazovat rysy Terminátora. Uvidíme, kam se postava vyvine v pokračování...

10.08.2021 4 z 5