DuncanIdaho DuncanIdaho komentáře u knih

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Ještěže jsem četl tuto knihu doma a ne v MHD na cestě do/z práce. Občasné výbuchy smíchu by vypadaly divně. Tyto výbuchy umocňovalo i to, že jsem si pod jednotlivými postavami představoval herce, které je hráli. Janě vedli pí. Medřická jako Cilka a p. Cupák jako Petr. Určitě si tuto knihu přečtěte.

10.02.2023 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Na knize je vidět, že je pro starší děti. To ale nevadí. Na odlehčení je dobrá pro každého. Dospělí si mohu zavzpomínat na klukoviny z jejich dětství a zazávidět Tomovi lumpárny, které oni ani udělat nemohli. Rozhodně stojí za přečtení.

03.09.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ty různé filmy a seriály vycházející z této knihy jsem neviděl. Kniha se mi ale líbila. Je zde originální původ konce civilizace, jak ji známe (ne hollywoodské viry, zombee, MZáci). Jednorázová katastrofa umožnila druhou, déletrvající pohromu lidstva. Po katastrofě se lidé shromažďují a logicky se vytvářejí skupiny různého smýšlení. Hlavní hrdina prožívá postkatastrofickou dobu tak, jak by asi žilo mnoho lidí, pokud by něco takového opravdu nastalo. I trifidi se mi líbí. Jsou nebezpečím pro přežití lidstva, mají náznak inteligence a jdou si jasně za svým - přežít. Kniha je napsána nenáročnou formou. Děj je přehlednější i
ztravitelnější díky pasážím, které popisují zkrácené život hrdiny v řádu dnů, týdnů, měsíců a ž několika let. I závěr se mi lííbí, ten v podstatě nic nevyřešil, ale naznačuje další možný děj.

17.08.2016 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Další kniha popisující hrůzy nacismu. Je až neuvěřitelné, že Schindler pomáhal Židům. Ne všichni Němci byli nacisti, ale Schindler byl jeden z mála, který se jim postavil. S údivem je i to, že on válku přežil. Román je hodně popisný, není to klasicý román, což je asi dobře. Takto zvolenou formou mohl autor lépe vyjádřit nejen hrůzu toho, co nacisti Židům dělali, ale i vlastní pomoc Schindlera jeho Schindlerjunden. Prostě dobrý román o špatné době.

13.04.2019 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Vládík opět napsal zajímavý a místy i vtipný cestopis. Tentokrát to není pojato jako jedna cesta, ale jsou zde popsány jednotlivé výlety, které podnikal přes celé léto. I přes odlišný formát to bylo pěkné čtení.

07.03.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrii jsem měl v dlouhodobém plánku k přečtení. Když přišlo téma King v ČV, tak jsem ji hned přečetl. Děj dobře líčí, jak je dívka přivedena matkou i okolím k psychickému zkratu. I do hororu se dá vložit psychologie.

14.02.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jde o, bohužel, dobrý popis toho, jak je i dobrá myšlenka a snaha o zlepšení života shadno zneužitelná pro získání vlastní moci a majetku. V různých recenzích jsem četl, že jde o kritický popis socializmu. Je to do jisté míry pravda. Já tam však vidím i popis toho druhého typu totality. Kniha vznikla v době druhé světové války, tedy v době velkého konfliktu dvou totalitních ideologií. Myslím, že se to promítlo i v tomto díle.

11.06.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Cestopisy čtu celkem rád a tento patří k těm, které se hezky čtou. Postupem času se sice opakuje stále to samé, ale taková už asi cesta byla. Líbí se mi první odstavce kapitol, které pojednávají o cestování a pocitech z cestování obecněji. I ty krátké vsuvky, které nesouvisí s právě čteným dějem, jsou obohacením knihy. Doporučuji milovníkům cestopisů.

08.01.2021 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Kniha je sice takovým cestopisem, ale jde v ní o úplně něco jiného. Swift zde kritizuje lidské neduhy a slabosti na různých vymyšlených tvorech a národech. Místy až absurdní popis těchto postav zesměšňuje tehdy (bohužel i dnes) žijící lid a celé společnosti.

01.08.2021 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Přečetl jsem to téměř za jeden den. Je to dopře napsaný příběh o sblížení dvou různý světů. Je o popis světa, který dnes už neexistuje a i v době druhé světové války to byla už vzácnost, takto žít.

11.03.2021 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Děj je strhující s mnoha událostmi. Kniha je velmi čtivá. Škoda jen, že jsem byl na pracovní cestě, kde se neměl tolik času číst. Určitě tuto sérii dočtu co nejdříve a budu pokračovat dalšími knihami p. Niedla.

31.05.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Prázdniny v Evropě je druhá kniha, kterou jsem od Zibury četl. Tato kniha byla ještě lepší než 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Jednoduchý text, popis lidí a jejich života je to, co dělá knihu čtivou. Další, co se mi na knize líbilo, jsou obrázky, které jsou takové netradiční. Rozhodně si toto dílko přečtěte.

04.02.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Bylo to opět skvělé čtení, kterému jsem obětoval každou volnou chviku. Toto by měl někdo zfilmovat.

26.08.2021 5 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

V tomto případě jde opravdu o skvělé čtení o pestrém životě v době pravého Divokého západu. Nejde zde ani o to, je-li to pravda nebo jen fantazie, ale o ten popis života bílých i rudých, o rozdílech ve způsobu života, o konci jednoho stylu života, ... Prostě si to přečtěte.

15.07.2022 5 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Tato kniha dokázala, že může být pěkná a čtivá, přestože je v ní jen minimum přímé řeči. Popis postupného přerodu bělocha v Komanče je zde skvělý. Bylo to fajn počtení.

15.05.2022 5 z 5

O Djatlovově výpravě jsem se dověděl v Naslouchači. Vyhledal jsem si o výpravě tuto knihu. Je to tu krátce vylíčeno. Pro základní informace o výpravě je to dobrá a lehce čtivá kniha.

13.03.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Rozjezd byl trochu pomalejší, konec už měl spád. Hlavní hrdina přichází k teoriím dost intuicí. Je tu také spousta hluchého místa. Harry je životní ztroskotanec, alkoholik a má problémy s disciplínou a respektováním autorit. Prostě klišé. Také bych první knihu série nedával dějově do ciziny. Číst se to ale dá, zabaví to.

01.08.2023 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

I v této knize se mi potvrdilo, že p. Svěrák má docela klidný styl psaní. Nejde nikdy o děj s velkým spádem. Jeho knihy mají poklidný děj, a to se mi na něm líbí. Jeho příběhy jsou lehké a snadno se čtou. Příběhy jsou zde povzbudivé i trochu tragické, zkrátka takové jako jsou v běžném životě.

21.03.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Úděsný a drsný popis toho, co lidé dokáží. O zabíjení lidí a likvidaci jejich těl se spolu bavili, jako když se zemědělci baví o zvyšování výtěžku z polí. Pro ně byli lidé prostě jednotky. Když dostal Lang za úkol zlikvidovat půl milionu lidí za půl roku, tak jediný jeho problém bylo, že to nejde za tak krátkou dobu technicky zvládnout. Byl to prostě slepě poslušný fanatik, který by snad byl opravdu schopný na rozkaz zastřelit i svého tříletého syna.

23.08.2017 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Klabzubova jedenáctka je jednoduché, naivní a oddechové čtení. Rozhodně není pro náročného čtenáře, ale pro odreagování je kniha dobrá.

26.03.2022 4 z 5