duben duben komentáře u knih

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Kniha se čte dobře a dějově hlavně k závěru nechce vůbec pustit od knihy. Co mě naštvalo, asi tak v půlce knihy, když jsem si uvědomil, že ani přes to, že je to takhle tlustá bichle tak se v ní děj nedořeší a bude další kniha (pak jsem se dočetl, že ještě dvě) ... no dobře to bych ještě zkousl. Ale jak je na hodně stran rozepsaný děj každé bitvy, tak je bohužel nesmyslně dlouze rozepsaný sex, který svým popisem silně atakuje parodii. Jasně, chápu že od posledních dílů, kde se jako náctiletá autorka sotva pustila dál než na letmé polibky, se tady najednou sex není tabu, ale proč u toho musí s každým vyvrcholením hořet palmy, padat nebe, vybuchovat sopky, třást se země a likvidovat vše okolo nespoutanou magií? Otrava to číst, když to je tak dlouhé a bál jsem se to přeskočit, aby tam náhodou nebylo v ději něco podstatného. Zápletka je sice hezky poskládaná do sebe, ale taky dovedená až ad absurdum a postavená na jedné větě, kdy autorka ještě ani netušila, že ji někdy znovu použije.

Další co mě otravovalo, jak když už tam autorka musí všude psát toužebné doteky a snažit se vyžívat v sexuálních scénách, proč jsou postavy tak neskutečně sexuálně ploché. Je tam víla, čarodějnice, měnička ... ale přes všechny náznaky, popis pout a podobně to stejně končí tím, jak se něžně řve nějaké jméno, prosí se toho druhého, žádná rychlá vášeň a bouře, chlap vždy počká, dává si na čas, vždycky jí sáhne na zadek, chytně ho do ruky a laská nějakou prohlubeň na krku a prostě pořád naprosto stejně jen s jinými postavami a asi jinak "ohořelými palmami". Jasně, všichni chápeme že autorka to takhle má ráda, ok nic proti tomu, ale u svých postav by mohla nabídnout trochu větší rozmanitost, když už tam tex sex musí cpát za každou cenu.

Bojově nedává smysl, jak nejdřív popíše, že Ilkenové jsou prakticky nezničitelní, magii obrnění, vilím bojovníkům dají sakra zabrat, když mají i jen přesilu 3 na 1, ale pak najednou v pohodě pobijí celé vojsko a zbytek dostřílejí šípy a dorazí ručně ... ale tahle nevyváženost se táhne celou knižní sérií, kdy vždy je pár nepřátel prakticky nepřemožitelných ale o kousek později padají jak domečky z karet. V napínavém ději to až tak nepostřehnete, jen nad tím zpětně nesmíte moc přemýšlet.

04.01.2018 4 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Jak je u Kulhánka zvykem, musíte počítat s tím, že jakmile se pustíte do první kapitoly, může se vám snadno stát, že se začtete a najednou je místo večera ráno, vy jste totálně nevyspalí, hladoví sotva mžouráte na text a přesto si říkáte ještě jednu kapitolu a pak už to vážně zavřu. Celá kniha se čte jedním dechem, jasně jsou tam věci jako, že tolik šťastných náhod a "elitních" znalostí získaných kdysi jen tak aby se neřeklo a díky nimž je hrdina neskutečný bouchač, se obvykle nepotká ani u přeslazených zamilovaných románků. Nicméně číst o neschopném plašmuškovi co umře hned druhou kapitolu by z té knihy trhák asi neudělalo ... i když v Kulhánkových knihách by beztak vylezl na stránkách třetí kapitoly jako upír, vraždící kyborg, nebo jiná podoba nesmrtelné pomsty :). Bavil jsem se neskutečně a dokonce tolik, že jsem sem tam ani nevnímal, že to musím číst na tabletu, protože knižní podoba je nesehnatelná. Už se nemůžu dočkat jak se pustím do dalšího dílu a zase mátožně procitnu do dalšího promžouraného rána.

06.04.2020

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

(SPOILER) Část 1.
Tahle knížka je opravdu

Část 5.
snažte se připravit si dva až tři dny,

Část 3.
Bohužel i pro čtenáře.

Část 2.
prokletí pro všechny.

Část 4.
Pokud ji budete číst,

Část 7.
Ne že by byla až tak čtivá.

Část 9.
od teď, do předtím, do předtím dříve, předtím později, zase teď ale jindy,

Část 6.
během kterých ji přečtete.

Část 10.
až se vám z toho bude točit hlava.

Část 8.
Jenže děj tak přeskakuje

Pokračuje lineární recenzní děj:
Pokud jste do dočetli až sem a dává vám to smysl, gratuluji. Máte potenciál tu knihu zvládnout!

Aby vám to autor vysloveně usnadnil, vymyslel si tak podobná jména, že pokud se náhodou začnete v ději trochu orientovat, tak se zase přestanete orientovat v tom, o kom vlastně zrovna čtete. Jména každého gangsterského duo křoví, která by jinak působila i vtipně, vás tak v ději zamotají ještě víc.

Místo toho, aby vám pomohli se v přeházených časových linkách vyprávění alespoň trochu zorientovat, vám to naopak znesnadní. Pokaždé když je tam dvojice Heřmánek, Kotík nebo Havránek, Kozlík nebo Hrneček, Kochlík nebo sakra jakej Hernajzhulibrk s Ksakrkukdojeto, kde u jména s K vždy autor mění jen jedno písmeno a to hlavně takové, aby jména byly skoro stejné a takže ve výsledku víte kuloví o koho vlastně jde. Takže musíte listovat několik stran zpátky abyste si ujasnili o jaké časové lice se zrovna vypráví a protože děj je nelineární, tak si ještě ty kusy musíte navíc znova přečíst, abyste věděli jestli zrovna těch pár stran zpátky je včera, dnes, zítra, loni, nebo loni a kousek ... uff.

Čtení, které by tak mohlo docela odsýpat se v tu chvíli stává docela nepřehledným opruzem. Hlavně za žádnou cenu nenechávejte knihu ležet jako já týden až deset dní rozečtenou jen ze třetiny. Pak se budete další třetinu knihy trápit tím, kdo je kdo, o co v ději jde a jestli to PROBOHA nemáte raději číst ještě jednou od začátku, abyste se alespoň trochu zorientovali.

Kdyby byl děj jen napřeskáčku, nebo byl ten vtip u jména gangsterů, ješte by se to dalo. Ale i sekundární hlavní hrdinové Kulich a Kyril se vám neustále pletou, ostatní postavy na přehlednosti nepřidají a vlastně jediný kdo vám přijde jako trochu zajímavá a vtipná postava není Link, ale maňásek Lázslo, což je mimochodem jeden z mála vtipných nápadů téhle knihy.

Samotný děj, kdyby se vyprávěl lineárně je vlastně dost o ničem. Obvykle dávám knihám, co je čtu dlouho do noci 4+ hvězd, tady to ale bohužel není neschopností odtrhnout se od děje, ale snahou to dočíst v obavě, že kdybych konec dočítal o pár dní později, až bude zase na knihu čas, nestihnu se do konce zorientovat v ději, čase, prostoru a vůbec.

Trochu méně ubrat na snaze poplést diváka, buď časovou linkou, nebo jmény postav a mohlo by se to číst mnohem lépe.

Spoiler:
Takhle mám vlastně z knihy takovou zvláštní pachuť, kdy nevím jestli se mi tak kniha líbila, nebo jde o důsledek nevypnutého Bondyho aparátu a místo nesmrtelného textu mi ten příběh v hlavě spíš zahnívá.

09.11.2021 2 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

K téhle knize jsem se odhodlával dlouho, asi 2 roky, přitom každou předchozí Zeměplochu jsem obvykle četl hned jak jsem ji donesl domů. Asi nějaká předtucha. I při čtení jsem se musel nutit to dočíst. Jako ne že by to nebylo úplně čtivé, ale nemělo to už tu jiskru, nadhled a lehký humor. Je to spíš takový soupis vzniku železnice, prakticky tam není žádná překážka k překonání a pokud je, tak se vlastně sama mile vyřeší, aby to moc nemusely dělat postavy nějak složitě. Měl jsem z toho pocit, hlavně tam naplácat co nejvíc oblíbených postav, představovat je nebudeme, všichni je znají a nakonec se všichni obejmou a budou se mít rádi. Bohužel zdravotní stav autora je na tom příběhu a způsobu psaní moc znát. Pro milovníky zeměplochy asi nutnost jakožto poslední kniha, nečekejte, že se budete nějak extra bavit.

07.01.2019 2 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Bavilo mě to, přeskakování mezi hodně místy mi nevadilo, naopak podle mě k ději dobře sedí i když ze začátku to vypadalo na moc dějů na moc místech. Hodně překvapila technická část na které je kniha založena, protože je opravdu blízká realitě a nejsou tam vyloženě místa která by po technické stránce nedávala smysl a ohledně počítačů byla mimo realitu. Konec mi přišel utnutý až moc rychle, ale to je z mého pohledu asi jediné negativum.

16.05.2018 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Kniha příjemně překvapila. Sice je to celé takové temné, ponuré, ale já neměl pocit, jak tu někteří píší, že by se to nějak extra táhlo, ke stylu vyprávění mi to sedělo.

21.06.2023

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Byl jsem hodně na hraně jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Protože začátek knihy mě moc nebral. Přijde mi, že to poslední dobou není takový ten Kotleta na kterého jsem zvyklý. A vlastně nevím jestli je to špatně nebo dobře. Není to už taková ta zběsilá řež, kdy člověk ani nevydechne. Už je to spíš takové pomalejší tempo jako třeba v Undeground 2, takže člověk knihu často v klidu odloží a jde spát nebo dělat něco jiného, protože na tom jestli přečte pár stránek dneska nebo zítra zase tak moc nesejde.

Jako jo, jsou tam občas dobré hlášky i moje oblíbená z filmu Kouř, ale přijde mi to takové lehce odfláklé. Ve stylu, mám nasmlouvané knihy, píšu teď něco jiného, tak to honem splácám ať mám klid. Paradoxně se mi tak předchozí díly od Sněgoňové líbily víc a přišly mi čtivější a napínavější.

Ano sexuální scény Kotleta stále umí jak to někdo už psal. Nicméně první začátek knihy je takový trochu nemastný neslaný, pak se to trochu rozjede, ale nějak extra to negraduje. Petragun fajn, ale zase tak moc mě to nevzalo. Ty 4 hvězdy to má nakonec jen za to, že v druhé půlce knihy se to trochu rozjelo a že úplný závěr dokázal překvapit a natěšit na další díl.

Jestli je v téhle sérii alespoň na něco spoleh, tak že kapitán Bouchač a lord Mrdák opravdu rozmrdají vše s čím se potkají (ve všech existujících významech, které to slovo má :).

28.02.2022 4 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Skvělé pokračování předchozí knihy, jak jsem u prvního dílu balancoval mezi 3-4 hvězdami a přiklonil se nakonec k trojce, tak tady to sice není úplně čistých 5 bodů, ale určitě víc jak za 4 :). Výborně se to čte, už první díl mě po dočtení tak nějak chyběl a musel jsem si obratem koupit tohle pokračování. Už se moc těším na další díly a jsem zvědavý jak se příběh dál vyvine. Za chvíli to možná bude vypadat tak, že sloužit na Salamis je dost o ústa a vidět tuhle loď pohromadě bude větší náhoda, než zahlédnout Santa Clause jak parkuje soby u střechy a hrabe se do komína :).

21.11.2021 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Knihu jsem si skvěle užil. Plno vtipů a narážek jak jsme u Kotlety zvyklí, mimozemšťanů tam bylo tolik, že jsem se celkem přestal orientovat v tom, kjak vypadá který, což ale tak nevadilo, protože stejně končili masakrovaní jeden po druhém. Klasický závěr ve stylu "a teď jim nakopeme prdel my", jen trochu mírnější než obvykle. Jako začátek 12 dílné série pecka. Už se těším na další díl a další nevyspání z probdělé noci ve stylu, už jen tuhle kapitolu a pak to zavřu a jdu spát :).

21.01.2021 5 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Tak tohle byl opravdu mazec. Pro mě asi zatím největší čtenářské překvapení roku 2020. Když mě autor tady v databázi knih požádal o přečtení a komentář, netušil jsem, že se tím upisuju k třem probdělým nocím, během kterých jsem odmítal knihu odložit a přestat číst. Pokud je tohle autorova prvotina, tak se asi objevil úžasný autor sci-fi z české kotliny. První, co mě překvapilo, že jak moc je kniha jiná od Kotletovsko/Kulhánkovského stylu stálé řežby, nesmrtelných hrdinů a hláškování, místo toho jde o pravověrnou sci-fi, navíc psanou skvělým vypravěčským stylem. Při čtení se zkrátka chcete dozvědět víc, držíte hrdinům palce a vlastně nevíte, co od nich dál čekat a o to víc si tu jízdu užíváte. Hodně mi sedl i styl vyprávění střídavě z barbarství a z megaměsta, kde se úhly pohledu na záhadnou clonu tak lišily a přesto se nejspíš v dalším díle nějak potkají. Většina děje se odehrává realisticky a vlastně jen úplné zakončení přišlo lehce přitažené za vlasy, ale přitom tak akorát pootevřené, že teď nedočkavě ohryzávám nehty a vyhlížím jak na trní, kdy vyjde druhý díl a já se konečně třeba dozvím víc, i když za to zase budu muset zaplatit krutou cenu ... rozumněj další noci plné nevyspání, o cenu v unicoinech (ehm korunách) tu nejde.

27.09.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moc dobře napsané a proti Bratrstvu krve a Perunově krvi mi to přijde spisovatelsky vyspělejší. Možná je to uvěřitelnějším příběhem bez nadpřirozených bytostí, ale zatím se mi to od Kotlety líbilo asi nejvíc. A to už ty předchozí se mi líbily opravdu hodně. Těším se na čtení dalších dílů, co už chtivě poskakují na poličce v knihovně :)

06.05.2019 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Tahle kniha se povedla a konečně jsem si další díl Legie pořádně užil. Tak akorát dávkování humoru a akce. Po zklamání z Rudého vrabčáka tenhle díl napravil reputaci :)

15.07.2022 5 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Kniha se četla dobře, občas mi přišlo že je těch intrik a překážek až moc, pořád to vypadalo, že je kniha tak nějak v půlce, i když už se blížil konec a pak takové šup, šup a rychle uzavřeno. Při rozvleklosti jaká byla než se karavana vydala na cestu a než vůbec někam došla, to vzalo ke konci příliš rychlý spád. Jinak to bylo fajn a příběh jsem si užil. Kvůli konci jsem zvažoval 3-4 hvězdy, ale když jsem kvůli tomu vydržel dočítat knihu do 3 do rána, zaslouží si to asi tu 4ku.

18.01.2021 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Docela jsem se na dalšího Kotletu těšil. Ale jsem lehce zklamaný. Jako knížka to není špatná, jen je to prostě jiné než jsem od Kotlety zvyklý. Je to zkrátka detektivka postavená do budoucnosti a dějově mě to až tak nechytlo. Sice jsem jednu noc šel spát až brzo ráno ze zvědavosti kam se to vyvine, ale prostě detektivky zase tak moc nemusím. Forma je tady ovšem výrazně lepší a chytlavější než děj. Skoro jsem kvůli tomu chtěl dát ty hvězdy 4, ale nakonec jsem si řekl že 3, protože podruhé tohle už číst asi nikdy nebudu, zatímco takové bratrstvo určitě ano.

Co musím vyzvihnout je totální nářez hlášek, narážek na současnost posunutou do budoucnosti, kde se na to tak trochu zapomnělo a vše překroutilo. Pozor spoilery! Za mě rozhodně super narážky na Hřiba, Piráty, dostal mě vánoční pes, nebo "u nás e se vánoce slavili tradičně s kebabem" :D. Musím říct že tohle mě u té knížky drželo mnohem víc než děj a kdo vlastně co chce a proč. Ono zápletka byla stejně tak nějak předvídatelná, konec takový nějaký do ztracena.

Nadšený jsem z toho kromě hlášek nebyl, jediné co jsem od Kotlety zatím nečetl jsou detektivní povídky postavené okolo Tomáše Koska a po tomhle mě jejich čtení láká ještě míň jak předtím.

12.05.2020 3 z 5

Jeruzalémský masakr motorovou pilou Jeruzalémský masakr motorovou pilou Ondřej Neff

(SPOILER) Nebavilo mě to, protože to nezapadalo mezi ostatní díly. Zatímco předchozí série vše vysvětluje technologií nebo magií, tak tady je najednou všemohoucí bůh a tečka. Hlášky nebyly vtipné, Kovář se choval jako úplně jiná osobnost a celé mi to prostě nesedělo. Přečteno "z nutnosti", abych mohl číst další díly.

31.05.2022 2 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Za mě nejlepší díl s Koniášem. Pěkně vypracovaný příběh i trochu víc odhalení světa magie. Paráda.

17.01.2022 5 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Normálně bych dal 4-5, ale upřímně tak knížka mě strašně naštvala. Už když jsem to začal číst a vše mi bylo povědomé. Tak jsem se podíval pořádně a ona je to vlastně komplet kniha Ostří oceli + 2 nové povídky navíc. Dost mě to otrávilo, našel jsem jen ty dvě nové povídky a tedy nechápu, proč to není pojmenované jako "ostří oceli rozšíření vydání" nebo tak nějak. Tohle je z mého pohledu tak trochu podvod na čtenáře. Jinak příběhy samozřejmě super, ale...

11.12.2021 3 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Velice příjemně napsané military sci-fi, které sice ničím mimořádně nepřekvapí, ale moc dobře se čte, je tam tak akorát akce, beznaděje, zoufalství a dobře ukončeného konce, že si rád přečtu i další díly. Pro mě na hraně mezi 3-4.

15.11.2021 3 z 5

Bohatý táta, chudý táta Bohatý táta, chudý táta Robert T. Kiyosaki

Při prvním čtení jste z toho nadšení a hned si chcete budovat pasivní příjem. Časem zmoudříte, uvědomíte si, že Kyiosaki vydělává peníze psaním knih a poradenstvím, nikoliv těmi velkými "investicemi" o kterých píše. Jako motivační kniha zajímavá, ale nesmí se brát jako dogma a dvojnásob víc kriticky přemýšlet nad tím o čem píše, než to hned hltat jako jasnou pravdu.

11.10.2021 2 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Asi podobné jako jednička, docela příjemné počtení, které nijak extra nepřekvapí a není až taková bomba jako jiné Kotletovy série. Ale je to celkem čtivé. V tomhle díle je trochu méně vtipných hlášek a trochu přehnaně moc Zagorky. Ale zase to má hezčí obálku než první díl.

12.09.2021 3 z 5