Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Od knihy jsem čekala úlně něco jiného, ale:
Rozhodně zajímavě zpracované neobvyklé téma! To nejdůležitější neni v anotaci zmíněno, což je při samotném čtení velké překvapení (přiznávám, že nevím, zda bych si knihu přečetla. . . .). V některých případech jsem se vracela k textu, do toho si pokládáte plno otázek, které jsou Vám trochu se zpožděním zodpovězeny. Jsou pasáže, kdy jsem "pustila slzu" a další Vás donutí rozhodně k zamyšlení!! Je dobré si některé termíny a jména dohledat na Googlu (uděláte si celistvější obrázek, nebo si zopakujete znalosti z psychologie apod. :-)). Autorka pracuje i s odbormými informacemi a fakty, pak zjistíte jak je kniha propracovaná. .. Každopádně zajímavé, zase je člověk o něco chytřejší :-). . dala bych tak 3, ale díky použité tématice 4

30.12.2015 4 z 5

Útěky Útěky Josef Škvorecký

Jak jsem již psala u knihy od Adina Mandlové: Dneska už se tomu směju. (dle mě by se tyto tituly mohly vydat jako jeden :-)). . a názory mám na obě téměř shodné. . :-). .

. . .Krásná kniha, která byla jedna z prvních, druhých :-) "polistopadových" knih. Také jsem ji přečetla několikrát s odstupem let. . je fakt, že vztah z Geoblessem je zde popisován jako oklikou a připomíná červenou knihovnu. . , ale uvědomme si, kolik Lídě bylo, nehrajme si na soudce. . .určitě plno vnímavých komentářů bylo již níže napsáno, tak bych se nerada opakovala. . ., rozhodně s Lídou při čtení budete soucítit, prožívat s ní všechny etapy a bude vám smutno na konci. . . . . jsem zvědavá, jak se povedl Renčovi film Lída Baarová . . .Je dobré si pak přečíst i od S. Motla o L. Baarové

26.11.2015 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Jedna z mojich "porevolučních knih", jedna k knih, kterou jem mezitím přečetla třikrát v průběhu několika let. Ať už impulsem byly filmy, nové názory apod, vždy jsem našlo něco nového a povzbuzujícího, překvapujícího. Krásně, upřímně a čtivě napsaná kniha, máte pocit, jako kdyby vám jí samotná Adina vyprávěla. Cítíte zde černý humor, nadsázku, ale i bolest, zklamání a lítost, ale zároveň neuvěřitelnou sílu se vzchopit a jít dál. Můžeme se domnívat, co Adina "přikrášlila", co byla a co nebyla pravda, ale každopádně dle mě je to osobnost, která nejen v herectví předběhla svou dobu, a to nejen "civilním" herectvím, které v té době nebylo zrovna "in" :-)...DOPORUČUJI!!

26.11.2015 4 z 5

Henri de Toulouse-Lautrec Henri de Toulouse-Lautrec Julia Frey

Úžasná kniha, díky které je Lautrec mým nej malířem. . .kniha Vás vtáhne do jeho dětství, do života v Paříži a jeho "obyčejného života" malířů, prostitutek, baletek, pradlen, do života plného absintu. Kniha je i úžasným průvodcem obrazů, maleb a litografií, díky získaným informacím vám dokreslí samotný obraz, do té doby jako kdybych viděla je polovinu díla.. .. . To ani nemluvím o dokonalém popsání a možné rozebrání Henriho chování, postojům ke společnosti, vztahem k blízkým, napadne vás plno "kdyby". .. . ať se to týká samotného Henriho, jeho "životního stylu, jeho rodiny. . a když je to přibližně 17 let, co jsem knihu četla od začátku do konce, tak jsem jí "oprášila" před rokem, kdy byla jeho výstava ve Vídni. Musím konstatovat že plno faktů se mi uchovalo v paměti a i když tady knihy na bazaru mám, tak tuhle prostě neprodám! :-). .

26.11.2015 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběh tří generací byl jedním z důvodem, proč jsem k této knize sáhla. Dalším lákadlem byla doba, kdy se tyto příběhy vyprávěly, respektive vypravěčkou byla nejmladší z žen. Kniha se mi skvěla četla hned od samého začátku, a to i díky tomu, že děj měl spád a "stále se něco dělo". Za to od poloviny se děj trochu "zpomalil", ale autorka šla zase přímou úměrou do hloubky postav, jejího cítění, postojů. To co je v knize považováno za zlomový bod v ději, bych přirovnala studené nečekané sprše. . . . :-(((, zamýšlela jsem se nad vypravěčkou, proč se tak chovala, co bylo důvodem. Je zde vidět propletení generací . .každý si něco neseme a dál ať už vědomě, či ne, předáváme dál svým dětem, dcerám, synům. Anežky mi bylo líto, bylo mi smutno z doby, ve které žila. Trochu mi připomínala hrdinku od Kateřiny Tučkové: Vyhnání Gerty Schnirch. . . . Co Vás ale zaručeně potěší, je konec.:-). .a teď si jdu přečíst další komentáře, jetli se budu s někým shodovat. . .:-). . kniha stojí určitě za čtení, doporučuji.

25.11.2015 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

"Co je to za knížku, díky které začla má dcera OPRAVDU číst? :-))". . tak už je jasné, že jsem o nějakou tu generaci starší, než ti, kteřím je tahle knížka určena.. .. i když jsem vyrostla na úplně jiných žánrových titulech, nechtěla jsem zatracovat, bez toho, abych aspoň přečetla. . u Hladových her jsem porušila své pravidlo, kde jsem nejdříve viděla film. . (bývá to vždy naopak. . :-)..tak aspoň nabídnu jiný, druhý pohled . . . ., hlavně pohled matky. Bránila jsem se dívat na to, jak se děti masakrují, nedej Bože ještě o tom číst.. ., a to dopředu víte, kolik jich nepřežije. .:-(.. .nicméně jsem do toho šla! Musím uznat, že je kniha čtivá, odpověděla mi na plno otázek, které ve filmu nebyly zřejmé, ale Routu jsem prostě "NEROZDEJCHALA! :-(. . .. . plusové body má hlavní hrdinka, která je protipólem blonďatých ala Barbín, která má navíc zdravý rozum, odvahu, pokoru a čestnost. . (poznámka: tohle přesně jsem obdivovala na Popelce od L. Šafránkové :-), :-).. ) .přiznávám, že kdybych nevěděla jak film zkončí, asi bych měla nechty okousané hodně hluboko.. .

20.11.2015 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsou knížky, které přečtete a po určité době už ani nevíte jak vypadal obal, to rozhodně není případ tohoto titulu!!!..i když jsem po přečtení Žítkovských bohyň s touto variantou počítala. . .téma dle mě opomíjené a nepříliš diskutované, jen tak dál, Kateřino Tučková!!!. .. asi si jen vzdáleně dovedu představit, co obnášely přípravy na knihu. Ještě po půl roce po přečtení ve mě vyvolává pocit lítosti, marnosti, beznaděje a nespravedlnosti, lidské zloby, zrůdnosti, zbabělosti a statečnosti. . . .. .a při tom všem mi stále běhá mráz po zádech.. .. toto všechno jsem v knize našla. Knihu bych zařadila jako povinou četbu (ale sami víme, že povinná četba mnohé odradí, tak aspoň hodně DOPORUČENOU!!!!)

20.11.2015 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Ke knize jsem přistupovala s obavou. . . ., chudák J.K. s cejchem Harryho P.. . ., proto pak dobře zvolila pseudomym. Nicméně jsem se snažila odpoutat od rychlých soudů a předsudků a šla jsem do ní :-). Faktem je, že tak do cca 150 stránky jsem se orientovala v postavách a nadšení nebylo moc veliké. . ., nicméně pak to přišlo!!!!. . pak už jsem nemohla knihu odložit. J.K. popisuje bez příkras a přímo chování mezi rodiči a dětmi, sousedy na anglickém maloměstě (mimochodem velice chladné, plno přetvářek a vypočítavosti, předsudků. . . .). J. K. odkrývá postoje za zavřenými dveřmi proti chování na veřejnosti. Nic autorka "neučesávala", až mi bylo smutno z toho, jak to v Anglii funguje :-(. Po přečtení vám plno momentů nedá spát a nenechá vás v klidu. (více při dočtení, než při čtení samotném (dle mě :-)). Je tomu minimálně rok a půl, kdy jsem knihu četla a rozhodně není ZBYTEČNÁ!!!! Doporučiji zhlédnou i třídílný film "Prázdné místo (TV seriál) Casual Vacancy, The"

originální název Casual Vacancy, The

21.10.2015 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Čtivá kniha, poutavý příběh, . . . opět sázka na jistotu autora :-) . při čtení vidíte poušt, Persii, Anglii, židovské tradicice, reálný život lidí v popsané době, propracovanost postav!!! . .s těšením jsem si pustila film, který se knihou se rozhází v klíčových tématech (dle mě :-((((), . . . doporučuji vmímat film, který měl jinou předlohu :-). ., pak film milý a poutavý!!!! Proto za mě, když vidím na přebalu filmové zpracování, trochu mě to "odrazuje" :-(.. .. .

14.10.2015 4 z 5

Kdo miluje nejvíc Kdo miluje nejvíc Tess Stimson

Toto byla první kniha od Tess Stimson, co jsem četla a díky tomuto titulu už jsem šla na "jistotu", když vyšel další její titul. Co je na této knize úchvatné jsou pocity a názory popisovány ze dvou úhlů pohledů. . .manželka vidí svého mladšího partnera na počátku v růžových barvách a na druhé straně nás vrátí realistický postoj ke stejnému problému z pohledu manžela. . .jak pravdivé, jak ze života . . ...kniha splní účel, tím, že večer čtete, čtete, čtete a čtete a ráno v práci se vás v práci ptají od čeho mám červené oči :-). . .díky za probdělé noc, Tess :-)

12.10.2015 3 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Krásný a silný v příběh dvou lidí v průběhu dvaceti let. Je popsán vždy jeden den, i tolik může znamenat.. . . . Díky tomu vidíme jak se postavy mění, vyvíjí se, jak se mění jejich pohled na život, podle toho, co co prožily. . /myslím, že každý aspoň v něčem ztotožní s hrdiny).. .ke konci knihy jsem začínala tušit, jak to skončí. . . :-(. . doporučuji pak zkouknout i film, dost se podle knižní předlohy povedl. . .

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Román, který vás chytne za srdce a popsaná problematika, téma, vás nenechá v klidu. To si musíte přečíst. . . . .!!!!!!! Khaled Hosseini to prostě umí!!!!!. .

100 dní štěstí 100 dní štěstí Fausto Brizzi

Kniha o které hned na začátku víte, jak skončí (ale ve skrytu duše jsem si říkla, co kdyby náááhodou). .. Kniha, která vás donutí přemýšlení, kniha u které si uvědomíme důležitost maličkostí, kniha u které se budete nahlas smát, ale i nahlas plakat. .!!!!!!. . budet se možná rozčilovat, proč to zrovna takhle autor napsal . . . . :-)

První polovina knihy vás raketově připoutá, s druhou je to trochu jízda po rovince, za to na konci je velký sešup dolu. Jinak skvělá myšlenka popisovat den po dni s klesající tendencí, podle toho, kolik hrdinovi příběhu zbývá. . hezký civilní projev a při jeho čtení opravdu chodíte s hrdinou po Římě :-)

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Od autroky jsem nejdříve četla "Tajemství letního odpoledne" a právě po přečtení se stala mojí oblíbenou autorkou. i když "Zapomenutá zahrada" byla psaná dříve, s očekáváním jsem se do ní pustila (trochu ve mě pracovaly předsudky, že novější dílo bylo lepší, aktuálnější, vypracované), ale musim říct, že kniha nezklamala!!!! Je pravda, že už jsem nebyla tolik zaskočena precizností, bohatým dějem, a opravdovou čtivostí knihy!!!!! :-). . s tím jsem tak nějak počítala :-). Myslím, že Kate Mortonová je sázkou na jistotu. Dávám 4, až bude další titul, bude hvězdiček 6 :-)

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Silný příběh mistrovsky napsán. Spíše možná silné příběhy, které jsou v knize popsány a které vám nedovolí knihu odložit.

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Nechci se opakovat, za mě krásná kniha, promyšlený příběh. Vtáhne vás do děje a přinutí velice pečlivě číst!!!.. nezle jí odložit, autorka vám vždycky nabídne něco nového, co vás přinutí ještě jednu kapitolu, ještě jednu stránku. . . :-). .za mě plný počet!!!. . .a to jsem s nákupem váhala :-). .

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Pokud bych měla knihu rozdělit na tři části, tak v první třetině jsem se seznamovala s postavami, ve kterých, přiznávám se, jsem měla menší chaos. . :-). . pak jsem se o to více začetla do příběhů, které spolu zdánlivě nesousisí, ale nechci více prozrazovat. Myslím si, že každý se v příběhu může najít a ztotožnit se s hrdiny, každý máme také své tajemství, ne? :-). .a třetí část knihy? :-))) Super, bomba, zamyšlení, nechává vás v klidu a vzbudí plno emocí a rozhodně jste s knihou nezkončili, i když jste jí dočetli, protože to teprve začne. Troufám si tvrdit, že s nadsázkou konec udělat 80% úspěchu knížky!!!, už kvůli tomu stojí za přečtení a já jsem na ní nezapomněla ani teď, i když to bude hodně měsíců, co jsem jí dočetla.

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Tuto knihu jsem si koupila záměrně jako odpočinkovou na letní dovolenou. Věděla jsem, že děj se odehrává na odlehlém ostrově po letecké katastrofě a i přes to, jsem tento titul přečetla ještě před odletem na zmíněnou dovolenou. Kniha je psána velice čtivě a příjemně. Chvílemi jsem sice s úsměvem kroutila hlavou, jakou růžovku jsem si to koupila, ale nicméně jsem četla dál a dál, takže účel byl plněn :-). Přečteno téměř na jeden zátah!!! :-) Je to milý a příjemný příběh, který rozhodně potěší a pohladí po duši. . . .a pokukd některá žena má mladšího partnera mohla by se tato kniha stát její povinnou četbou!! :-)..takže doporučuji!!!

12.10.2015 3 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Na tuto knihu jsem se po "Vypravěčce" moc těšila. Přiznávám, že po pár přečtených stránkách jsem si říkala, že předchozí titul nic nepředčí :-(. Nicméně příběh promyšlený a rozpracován v několika časových rovinách a popsán z pohledu 4 osob (matka, vědma, dcera, kriminalista. . ). Kniha vás ale určitě vtáhne do děje, za polovinou začítáte tušit, kam se děj potáhne a před koncem máte jasněji a po jeho přečtení (myslím konce :-), jste ve fázi, že si knihu budete chtít přečíst ještě jednou, aby jste si uvědomli nové souvislosti, které se před vás postavily úplně v jiném světle!!!!. . Takže jsem nakocec vzala zpět názor, že "Vypravěčka" byla lepší. . každá kniha je jiná a rozhodně stojí za přečtení. Trochu mi tak připomíná žánrově film s Brucem Willisem "Šestý smysl", ale to už prozrazuji moc :-). Má rada na konec: pokud jste od autorky nic nečetli a máte před sebou právě tyhle tituly, zkuste začít knihou "Čas odejít!