Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Právě dočteno, takže pocity a hodnocení budou "čerstvé", od této autorky je to má druhá kniha a jak to tak bývá, očekávání bylo o něco větší. Oproti "Manželovo tajemství" bylo určité rozčarování poněkud menší. Nicméně to rozhodně neni zbytečná kniha!!!! Myslím si, že s postavami se ztotožníte, do jisté míry je pochopíte a sympatie si každý udělá dle sebe :-). . Musím ale konstatovat, že popisování problémů, pocitů je určitě bližší a pochopitelnější ženské části populace :-).. . Co si z této knihy vyplývá?. . . Že nic není tak jak vidíme, že to co se děje v soukromí mezi lidmi je mnohdy velice odlišné, než jak se navek prezentují. Že ten, komu závidíme vzhled a životní standat a vše kolem, by rád měnil za "obyčejný život".. . že nemáme soudit, že se máme bránit proti předsudkům a že zde vidíme, co dokáže dav, maloměšťáctví. . a že máme otevřít oči a nebýt slepí a nebát se!!!!. .ten kdo knihu četl, ví o čem píši :-)))

08.05.2016 3 z 5

Kniha, která potěší, poučí, přinutí k zamyšlení. Kniha, kde zrevidujete hodnoty života. Kniha, která si zaslouží mít své čestné místo v knihovně. Kniha, ke které se můžete vracet a pokaždé v ní najdete "to své". . (záleží v jakém rozpoložení se budete nacházet :-))). . .také jsem se bála jako
v komentáři níže, že se bude jednat o určitou "vymívárnu mozků" :-), ale není tomu tak. Tuším, že autor má co do činění s psychologíí, což je dle mě v knize vidět :-). . . (jsou zde úžasně popisované různé formy terapie, léčení apod :-)))). . za mě kniha, kterou si budete pamatovat i po letech čtení :-). . . .tak je to u mě. Takže doporučuji :-)))

03.05.2016 4 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

U tého knihy mě dostal už prolog!!! Syrovot, neučesanost a myšlenky, jestli tohle vůbec bude kniha pro mě, vás ale nutí číst a číst dál a dál. Právě ta zmíněná syrovost s neučesaností odstartuje úžasně knihu. Má to spád, postavy sice nejsou vykleslované do hloubky, možná snad i nejsou tak "citově zabarvené", ale neubírá na kvalitě. Možná v té době na "citové zabarvení" ani nebyl čas a nenosilo se. . :-((((. . .Tato část si zaslouží 5 hvězdiček, ale cca okolo poloviny je to na 3 a půl a ke konci jsem se musela do čtení "nutit". . .:-(((. . . .trochu mě mrzelo, že se po půlce knihy autor opustil příběh matky chlapce. . nicméně doporučuji, zase si člověk udělá obrázek o Americe, zemi neomezených možností, o lidském kalkulu, prospěcháství a předsudcích.

21.04.2016 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Sice je to už pěkných pár let, co jsem knihu četla (byla to doba, kdy Coelho "letěl" :-))). . .musím napsat, že byla milá, poučná. . člověk si sám najde co potřebuje. Samozřejmě záleží, v jakém rozpoležení či životní sitauci je kniha čtená.. . . a každý si "své pravdy" vyloží dle sebe a časový odstup taky není na škodu, když se ke knize vrátíte nebo dozrajete :-))))

27.03.2016 4 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Zase jedna z knížek, kde platí: Jednou a dost! . . .Protože zanechá ve vás stopu, otiskt a číst ji znova není potřeba (tedy za mě). . . . . Kdybych měla vypisovat, jaké pocity ve mě vzbuzovala, asi bych vyjmenovala všechny negativní, zoufalé, otřesné.. a plno dalších takovýchto přídavných jmen. . .trefný je citát na začátku knihy:

"Dokonce i když je strašná, spisovatel musí říkat pravdu a čtenář ji musí znát. Odvracet hlavu, zavírat oči, nevšímat si znamená vysmívat se vzpomínce těch, kteří zahynuli." Vasilij Grossman.

27.03.2016 5 z 5

Šafránové nebe Šafránové nebe Lesley Lokko

Jak píše Val níže, knihu jsem si tu zvolila díky vysokému hodnocení, počtu stran a dobré ceně na bazaru. . a hlavně to je "neprofláklá kniha" :-).. Takže za mě: opravdu takové "milé, příjemné čtení". (ale že bych měla za sebou probdělé noci, tak to ne. :-)))

Tři hlavní postavy při čtení vyrostou o cca 30 let, procestujete s nimi Evropu, Anglii, Afriku. Zjistíte, že co se jim stane v dětství, to si "táhnou" s sebou do života jako těžký batoh. Potvrdíme si, že peníze, zajištění a movité věci opravdu nejsou všechno, i když nakonec přeci jenom jsou fajn :-))). . .a neni zkrátka na opravdové přátele, vše je o lidech :-).

16.03.2016 3 z 5

Jidáš líbal skvěle Jidáš líbal skvěle Maira Papathanasopoulou

Tak díky Magnolii viz níže, jsem si na knihu vzpomněla a musím jen souhlasit!!! :-)

I po těch letech si jí vybavuji, její čtivost, popsání příběhů a jak se hlavní hrdinka cítila. Tuším, že jsem viděla i filmové zpracování, ale pro mnohé to bude film z kategorie "pro pamětníky" (nehrál tam filmový Nikolas od Angeliky? :-)):-)). . nicméně milé, ženské a hlavně krásně řecké :-)), ideálné nejen na dovolené!!!

28.02.2016 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Velmi zajímavý příběh, kde autorka popisuje téma, ke kterému se Amerika moc hlásit nechce :-). . .sama měla problémy s vydáním (mužeme se jen domnívat proč :-)). .
. . . v době, kdy jsme na našem území "řešili" upálení Palacha, doufali jsme, že se systém "obrátí" a Amerika nám připadala jako země snů a neomezených možností román popisuje pokrytectví, snobáctví, zlobě "bílých paniček", americké společnosti (i když nechci paušalizovat :-))

Na jedné straně technicky vyspělá země,na straně druhé oddělené prodejny, toalety, nemocnice dle rasy.. ..:-((((. Jak je pro mě nepochopitelné, že "paničky" bazírovaly na výše zmíněných věcech a mnohých dalších a absurdnějších.. .a přitom bylo pro ně automatické, že tyto hospodině měly nejblíže k jejich dětem, těch se mohly dotýkat, utěšovat je (ale nesměly používat jiný příbor, než ten svůj, který musel být oddělený. . :-(((. . doporučuji si na toto téma "vygooglit" Allporta :-)

Určitě vyzívám ke čtení :-). Je až k neuvěření, čeho jsme jako lidé schopni a bohužel se toto stalo v době zcela nedávné a mnohé věci v reálu byly ještě syrovější :-(((. Filmové zpracování po přečtení vždy ráda shlédnu. Tam ale jsou dle mě vynechány důležité detaily, jak to u filmů bývá, ale každopádně stojí za to.

12.02.2016 4 z 5

Psychologie nemoci Psychologie nemoci Jaro Křivohlavý

I když jem tuto knihu četla před lety jako "doporučenou" četbu ke zkouškám, mohu jen poděkovat, že jsem ji díky tomuto byla "nucena" přečíst. Za mou osobu vám zodpoví plno otázek ohledně toho, jak k nemocným přistupovat, jak s nimi jednat, co nemocní cítí, jak by měli lékaři jednat, jak s nemocnými komunikovat.. . . .je vše popisováno srozumitelně a pro "neznalce" i záživně a čtivě :-))). . člověk více pochopí situace, které se dějí jak jemu, tak i blízkému okolí. A když je to už dlouhá doba, kdy jsem touto knihou listovala, stále si v praktickém životě připomínám získané poznatky (zda se shodují s ideálem necám na každém z nás :-))

01.02.2016 4 z 5

Iniciály B. B. Iniciály B. B. Brigitte Bardot

To s jakou "upřímností" a bez jakéholiv "studu" Brigitta popisuje svůj život, vás kniha až pohltí. Nebere si "servítky" na své herecké kolegyně, na své partnery a postoj k se svému dítěti, synovi mě šokoval. Na druhou stranu se cení upřímnost a to, co by se člověk bál říci nahlas, že se to nesluší, tak tohle B.B. opravdu neřeší :-)).. .až mi přišlo, jakoby chtěla autorka za každou cenu šokovat. . . , ale do nikoho člověk nevidí a nepřísluší mi někoho soudit. Každopádně knihu doporučuji. . . .Také se dozvíte, jak mohla vypadat Angelika a ke komu z hereckých hvězd cítila sympatie. Lásku největší určitě věnuje zvířatům a můžem se domnívat jak je na tom s láskou k lidem.. . ."Bardotka" ale bude pouze jedna!!! :-)

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Jedna z nejlepších biografiích, které jsem četla. To opravdu "vymyslí" život, kam se "hrabe" Hollywood :-). Díky knize se přenesete do Francie, do drsného dětství a vůbec života Edith. Její cesta ke slávě byla tvrdá, krkolomná a rozhodně nedala nic zadarmo. Na jednu stranu "křehký" vrabčák, který musí být silný a nezlomný, ale chybí mu pořádné hnízdo a mláďata :-(. . .budete otřeseni,šokování, bude vám jí líto, uroníte slzu. . (alespoň tak jsem to měla já).. texty písní také řeknou mnohé.. . DOPORUČUJI!!!

Moje matka Marlene Dietrichová Moje matka Marlene Dietrichová Maria Riva

Mám ráda životopisy, příběhy píše sám život a mnohdy předčí i leckterou beletrii :-). U této knihy tomu není dle mě jinak. I když je to nějaký ten rok, co jsem ji četla, stále mam v živé paměti příběh této hvězdy, kterou úžasně popisuje její dcera. Nemylím, ale tak úžasně, že by Marlene popisovala jako dokonalou, ba naopak. Bez jakýchkoliv příkras, "kudrlinek". Byla jsem překvapená, možná až šokovaná, jaký měla Marlene postoj ke svým blízkým, na jedné straně rozdávala lásku vojákům, ale na dceru a osoby kolem jí moc citů nezbylo :-(, a to jsem jen "decentně" naznačila. Kniha každopádně stojí za přečtení, já jí brala jedním dechem a pak jsem se (jak to u životopisů dělám), k ní vracela (,když jsem si něco dohledala zpětně, pospojovala souvislosti, či viděla film). . . .zde uvidíte, co vše se skrývalo pod Marlene. . . já byla hodně překvapena. . . :-)

Rok v Bullerbynu Rok v Bullerbynu Gunnar Herrmann

Přiznávám, že jsem knihu koupila manželovi jako dárek, jelikož právě Švédsko je jeho "odlíbená destinace" a máme k němu až srdeční vztah a život v něm zná i z té druhé strany, nejen turistické :-)), (já už o něco méně :-)). Nicméně, když po jeho přečtení byl doslova nadšen, vrhla jsem se na knihu také :-). Musím tak uznat, že plno zmiňovaných věcí, nad kterými kroutíme hlavou, je tam "naprosto normální" :-). Pobavíte se, je vidět, tedy číst, že to psal novinář :-). (tím myslím, že je to plus :-)). Je to kniha, která vám nabídne pohled nejen na Švédskou mentalitu, byrokracii, školský systém a pak si můžete polemizovat, kde že je to lepší. . . :-))).
DOPORUČUJI!!

25.01.2016 4 z 5

Života sladké hořkosti Života sladké hořkosti Lída Baarová (p)

Tako knižka po revoluci u mě "odstartovala" další četbu nejen o Lídě Baarové. Každopádně jsem titul několikrá přečetla, nebo jsem se aspoň vracela k určitým pasažím, když jsem si zpětně spojila jména a osoby, které byly v knize zmiňovány. Je vše psáno velice čtivě (spolupráce se Škvoreckým se vyplatila :-))). Nepatří nám soudit, co je pravda, co fantazie autorky. Otevřou se nám opomíjené poválečné období, kdy se nenávist obracela hromadně na neviné, kdy masa odsuzovala, aby sama nebyla odsouzena a kdy svědomí se vytratilo ze slovníku lidské společnosti. . .. . . A vše se stalo relativně nedávno. :-(. Je zajímavé, a to doporučiji, právě pokračovat v tomtu tématu např. se Stanislavem Motlem "Prokletí Lídy Baarové". Názor ať si dělá každý sám, ale Lída Baarová má můj obdiv a lítost.

24.01.2016 4 z 5

Prokletí Lídy Baarové Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl

Přiznávám, že jsem knihu četla již před desti leti (asi přibližně :-))), po přečtení "Života sladké hořkosti" a podobných. Je úžasným doplněním a snad možného si udělání obrázku o tom, jak to opravdu mohlo být.. . .nezastírám, že jsem knihu "vytáhla" po dnešní návštěvě kina "Lída Baarová". Vše jsem měla v živé paměti!!! To jak Stanislav Motl "sestavil" tuto knihu je obdivuhodné . . .to chce přečíst!!!!. . . . . je to až antické drama, za který Lída díky vztahu draze zaplatila. . .opět se tu shledáváme s rychlými soudy, předsudky, opovržením, bezprávím, ale i statečností. . .. . .každopádně film hodně vycházel z této knihy a jen tak mimochodem, i když jsme na databázi knih, tak se Filipovi dle mě film povedl :-). Ale já nejraději nejdříve čtu a pak koukám (a pak zjistím, že kniha je kniha :-))

23.01.2016 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Od začátku velice příjemné čtení, už jen tím, že České Budějovice jsou mým rodným městem a popisovanou dobu si ještě velice zřetelně pamatuji :-). Hájíčkův styl vyprávění vás autenticky přenese do zmíněné doby, ať už se jedná o použité výrazy či popis míst, ulic, lidí. Proto si myslím, že většina čtenářů si v této knížce vzpomene na zmíněné události a možná se i ztotožní sám se sebou, jak je každý z nás prožíval. Oceňuji autorovo psaní z pohledu ženy v první osobě. Jediné, co bych knize vytkla, je dle mě poněkud rozvláčnejší část před samotným koncem. Každopádně ale doporučuji, stojí za přečtení!!!!

23.01.2016 4 z 5

Dievča, ktoré si tu zanechal Dievča, ktoré si tu zanechal Jojo Moyes

Je to příběh dvou žen v roce, které dělí 80 let a spojuje je na počátku jeden obraz. Francie roku 1916 a příběh Sofie mě vtáhl na začátku ihned do děje. Myslím, že téma 1. světové války je opomíjeno, zde popsáno bez příkras, naturalisticky. Pak se kniha přehoupne za rok 2000
a příběh Liv mi trochu připomínal červenou knihovnu :-(, která dle mě zaujímala zbytečně moc stránek na úkor příběhu prvního :-(((. (kde už tušíte konec, a to nepatřím mezi čteřáře, kde po pár stránek ví, jak vše dopadne :-))). . .Nicméně je zde i s odstupem let vidět, že hrdinky spojovaly rychlé soudy, statečnost byla odměněna opovržením a jak je těžké nebýt pro mnohé lidi ovcí, ale mít svůj názor a nepodlehnout zbabělosti a plno dalších :-(((. V polovině knihy jsem byla přesvědčena, že dám 3, ale po dočtení dávám 4. Kniha rozhodně stojí za přečtení, zanechala ve mě plno témat k zamyšlení a otevřela plno dalších otázek!!!!

21.01.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jak bylo "Dívky ve vlaku" pořád "plno" :-), trochu mě to odrazovalo, nicméně, když mi byla nabídnuta k zapůjčení neodolala jsem. Nelituji, opravdu čtivé, takže mám za sebou tři probdělé noci :-) (což vypovídá za mnohé :-)). Mám ráda, když se příběh popisuje z několika úhlů pohledů, vyprávěných osob, to vše zde najdete.Odkrývají se před vámi další odpovědi a vstávají nové otázky, takže je téměř nemožné knihu oložit. . .jen nevím, jestli se kniha neměla jmenovat spíše "Deníček alkoholičky" nebo "Alkoholička ve vlaku" :-). . a jakoby Paula napsala i "Zmizelou" nebo Gillian Flynn "Dívku ve vlaku" a byla by to její prrvotina před GONE GIRL, té jsem dala 5* . :-) každopádně DOPORUČUJI!!!!!

10.01.2016 4 z 5

Tak tohle rozhodně není můj "šálek kávy", ale když jsem slyšela na tento titul samou chválu a potřebovala jsem "Ježíška" pro dceru, řekla jsem si, že do ní půjdu. . . .a můžu napsat, že na pár "zátahů" jsem knihu přečetla jedním dechem (sice jsem měla pak problémy s usínámím, protože mám velkou představivost, ne že bych se bála. . . . :-), ale opravdu originální zpracování dokreslené dobovými fotografiemi. Těším se na další díl a jsem zvědavá, jestli ten třetí bude konečný. . . :-)

04.01.2016 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Silný příběh o hledání sama sama, příběh o nuceném rychlém dospívání. Příběh plný syrové liské vypočíttelnosti a bezcitu, ale i lásky. Příběh o tom, jak nás lidé ovlivňují, i když s nimi nežijeme. Je to příběh o odpuštění a bezradnosti, bezmoci . .. . možná trochu více "americký" příběh, který ale rozhodně stojí za přečtění!!!!. . . Pak se podívejte na filmové, trochu "uhlazenější" zpracování.

31.12.2015 4 z 5