Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak zase po delší době trocha "švédských morbidností", vyřízlých jazyků apod. :-(. Nicméně kniha mě bavila, (ale zase dám jiný žánr :-)). . .Hold jsem asi slabší povaha :-)

Oceňuji krátké kapitoly, která vás nutí hned číst ty další. Za sebe přiznávám, že opět více postav (a do toho ty švédský jména :-)), tak jsem se v tom musela zoirentovat :-). Co se zápletky a příběhu týče, na můj vkus zbytečně překombinované, až někdy i neuvěřitelné (ale v severských detektivkách je vše možné :-))... .Například hlavně jako česká matka nechápu, jak někdo nechá doma dítě a otec si po dvou dnech všimne, že není doma?????!!!!!!!!!!!!.. . . ...Ale výsledný efekt je ten, že čtete, čtete a čtete, takže účel je splněn :-).. . .

PS. zajímalo by mě, kam chodí Švédové na nápady, inspiraci. . Nebo jsou fakt tak divní? :-).. Právě, že jich pár znám a zrovna oni jsou takoví mírumilovní :-), ale jiní jsou :-)

30.03.2018 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Mnoho povyku pro nic?. .Tak za mě určitě ne :-)!!! Myslím, že tahle knížka si "povyk" zaslouží, a že to rozhodně po předešlém "humbuku" Dívce ve vlaku rozhodně Paula lehké neměla :-).

Je rozhodně čtivá, vtáhne do děje, jen jsem měla trochu zmatky ve jménech a pár stránek mi to dalo zabrat (ale tužku s papírem na postavy jsem nepoužila, i když to bylo na hraně :-))). . . Tenhle styl se mi líbí, baví mě. Co oceňuji je to, že kniha byla tak trochu jiná, než výše zmiňovaný předešlý titul (a u některých autorů, pak už odhadnete, kam to smeřuje).

Takže jednoduše a prostě: doporučuji!!! A ještě něco jsem si odnesla. Poučení, že je nezbytné vše si vyříkat a vysvětlit a ne se domnívat, že to druhá osoba chápe stejně (i když je to žena :-)).. .a jako třešnička na dortu: tak trochu pár otevřených otázek :-)

27.02.2018 4 z 5

Astrid a Veronika Astrid a Veronika Linda Olsson

Zase trochu jíný příběh, než Švédské detektivky (huráááááá!!!! :-).. .Knížka, která mi "dosedá" ještě teď, nějaký den po přečtení. Už teď vím, že se k ní vrátím. Nejen kvůli napsaným trefným myšlenkám, zajímavých mouder, které jsou mnohdy skrytá v textu.

Příběh dvou žen, které dělí více než dvě generace je poutavý, čtivý, syrový. Nějaké situace jsou nastíněny tak, že můžete spekulovat, jak to bylo. A já se ptala, jestli jsem to opravdu dobře pochopila, vracela se k textu, kde mnohdy důležitá situace byla jakoby mimochodem zmíněna.

Postavy dokonale popsány (jen to označení "stařena". mě fakt nějak drásalo, nevím, proč :-((( ). Ač hrdinky spojovala tragičnost jejich životů (kde teda Astrid to měla fakt "hustý" :-( . . dodávaly si naději a pomohly si návzájem a jedna druhé toho předala opravdu dost.

Prostě doporučuji! Kniha k zamyšlení, kniha k pláči, ale s nadějí, kniha k zamyšlení, na kterou nezapomenete.

11.02.2018 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Pamatuju si, jak jsem před X lety viděla při přepínání v televizi v polovině hru s Bárou Hrzákovou, nějak jsem nechápala pointu a Hrdý Budžes mi nic neříkal, když jsem pak přišla na to "o co jde", všechno mi hezky seplo :-)..A pak jsem ji viděla celou a prostě zážitek!!!! Neopakovatelný :-)

Nicméně, ke knize jsem se dostala až teď (vím, jsem ostuda a stydím se :-))). Tu Báru jsem před očima měla stále a mé předtavy dovedla k dokonalosti. Je úžasné, jak se spisovatelka dokázala "přepnout" na malou holčičku. To převtělení, myšlenky, komentáře, pohled na svět vše bylo dokonalé!!!!! Kolikrát jsem se vrálila do svého dětsví a říkla si. .: "Jooooo, to je přesný"!!!!

Prostě smutnoveselý příběh v ještě smutnější době :-(.. . ..Kdy ale hodnoty byly jiné :-(. . . . Smích se u mě střídal s nostalgií a malinko pláčem. Problému mě trochu nastal, když jsem mé patnáctileté dceři měla vysvětlovat téma Jiskřičky, Pionýr apod. :-(.. . To si mysím, že tato generace hold prostě nemůže pobrat :-).

Doporučuji všemi deseti!!!!

11.02.2018 5 z 5

Labutě z Páté avenue Labutě z Páté avenue Melanie Benjamin

Tak trochu nadneseně: :-). .Tak trochu "Sex ve městě", jen se u toho hold nenasmějete :-(. .Lidé se zde hodnotí dle pravidel, značek, nálepek ve společnosti. . (ne, že by tomu dnes bývalo jinak :-(). . Osobní štěstí, radost, láska byly zřejmě slova zakázaná, neřkuli sprostá :-(. . .Prostě kniha o 60.letech, o New Yorku, kde, jak je psáno v knize, "jsou restaurace, kde se jídlo nejedlo, jen přesouvalo na talířech, ale hlavně, že jste tam byli viděni . ."

Musím přiznat, že hlavní proagonistku jsem si musela vygooglit :-), a vlastně i další osoby a příběhy tam popisované. Takže hned doplním, že kdyby kniha tyto fotky obsahovala, bylo by hvězdičku více (už jen kvůli tomu, že se jedná o reálné osoby). . .. Určitě ale doporučuji, stojí za přečtení!!!.. A určitě stojí za zhlédnutí těch módních ikon, šatů, účesů :-)

PS. A konečně se podívám na film "Snídaně u Tiffanyho", znala jsem jen slavný plakát s Aundrey :-(, až se stydím :-)

15.01.2018 3 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Rozhodně zase kniha, která je "jiná, individuální" a tím i více pro mě zapamatovatelná. Najdeme zde pohledy z různých úhlů: matky, otce, dcery, milenky, milence, tchýně, apod. .. . Jak různou pobobu může mít láska, jak si jí každý vykladáme po svém, jak velkou roli zde hrají maličkosti a nedorozumění. Ty pak vedou k pocitu nenaplněnosti, nemilovanosti a nešťastným koncům.
Je to dle mě knížka o hledání sebe sama, kde se postavy "rozpitvají" doslova na dřeň a popíší nám i své nejtajnější nitro. To, že je to popisováno tak naturálně,neučesaně je dalším plusem knihy.
SPOILER:
Jen popisovaný porod Malky byl na mě delší, než jsem sama unesla (asi je to i tím, že jsem si vše představovala v reálných barvách :-(((( ), stejné to bylo s umíráním Petra a uváděním Boha, tam mi to nějak drhlo, nevím :-(.. . . . . Pak tři roky pauza v ději a bum!!!!! Tak trochu řecká tragédie a konec moc rychlý a prostě je mi z toho smutno, takže asi tak :-(
Rozhodně stojí za přečtení a jsem hrdá, že tohle sepsala česká autorka. Hold umí!!!!

26.11.2017 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Přiznávám, že k této knize jsem přistupovala s předsudky. Ano, unávám, že mě nelákal japonský milostný příběh, přijde mi to hold jiná kultura, vzdálená, uzavřená (asi stále hodnotím dle turistických skupinek s kloboučky a foťáky :-) :) :-))..

. . a nevěděla jsem, do čeho přesně jdu, nějak jsem si nemohla udělat obrázek a na přebalu jsem se tak nějak ztrácela :-(. .nebo jsem spíš nechtěla a chtěla počkat na samotné čtení.

A ono ehle! Koukli na mě retro uhlazenější japonské hippes :-). .ale taky smutek, hledání sama sebe, prázdnota, volání o pomoc, kde to každý demostroje podle sebe (tady se ukazeje, že je jedno, jestli jsme Japonci, Amíci, Evropané, prostě to v tom období máme tak nějak podobné :-), ale tady to bylo echt pochmurné :-( )

Taky v části, kde se Tóro setkal s Naoko v léčebně jsem nevěděla, kam se to posune dosti mě mrazilo..(že by snad i horor? . . mě napadalo :-))) . .

Každopádně jsem si knihu musela trochu rozležet, i když jsem jí dala skorem na jeden zátah a pěti hvězdičkami jsem si stále nebyla jistá. Ale faktem zůstává to, že na ni určitě nezapomenu. . . . . .

.. můžeme se rovněž zamyslet nad tím, kdyby tento příběh napsal někdo s anglickým jménem a místo Naoko a Toru bychom se potkali s Mikem a Kate. . například. . byl by dopad a boom stejný? :-).. za mě to fakt od japonského autora bylo překvápko, to jsem fakt nečekala :-)

. . .pak mi to přišlo najednou ustřihnuté a konec :-(

Takže doporučuji a jdu kouknout na film!!!

30.10.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Nevím, jestli je to tím, že od Keplerů jsem toho přečetla hodně, ale z tohoto titulu jsem odvázaná nějak nebyla. Na začátku vás teda fakt Keplerovci navnadí, ale pak, jakoby to psal někdo třetí a cca 200 stran jsou tak nějak mimo, tak nějak zbytečných :-(. Tím se mohlo ušetřit našim lesům na papírech a taky nějaký ten čas :-).

Občas mi to přišlo trochu nadsazené ,ale je fakt moje předdstavivost při vyteklých střevech jela na plné obrátky a zase se mi hůř usínalo :-), . . . hold ti Švédové :-). . (vzkaz pro autory: nešlo by ubrat na popisu krve, vnitřností a aktů vražd na úkor jiného obsahu? :-))

Netvrdím, že si další díl nepřečtu, ale zase to bude chtít čas. Hlavně když vás autoři poslední větou na něj navadí.

23.10.2017 3 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Kdybych měla napsat jedním slovem, co tuhle knížku vystihuje, je slovo JINÁ. Jiná ve stylu psaní, jiná v pointě oproti jiným, nejen severským dekektivkám, jiná v tom, že na ni nezapomenete.

Do první poloviny jsem četla s myšlenkou, že to bude tak za 3, . . .možná (myslím hvězdiček :-))). . líbíly se mi krátké kapitoly, zkrátka to hezky odsejpalo, ale jinak furt žádný zlom :-). . ... No a od druhé poloviny byl sled událostí takovýto:

CCa od 22. hodiny jsem lehla a četla, s tím, že dám zase pár stránek, ale realita byla taková, že jsem to dala na jeden zátach až do konce (nepřekazil to ani manžel, ať už jdu spát, že si připadá, jak u výslechu, myslel mou lampičku :-))).. Po dočtení mi to ještě slušně "šrotovalo", že jsem tak další dvě hodiny nemohla spát a aby tomu nebylo málo, tak mě Farma doprovodila i ve spánku, ve snu.. . ..Ještě teď jsem z toho "rozvrkočena" :-). .. . To si myslím, že je dostačují, co se komentáře týče.. . .. ."Tome, to jsi mě tedy moc nepotěšil :-)"

Takže doporučuji, ale s tím, že dočítejte za dne bílého :-)

24.09.2017 5 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Tak tohle byl třetí titul od autorky, z prvního "Tajemství letního odpoledne" jsem si fakt sedla na zadek, při druhém "Zapomenutá zahrada" žádné překvapení a "Ztracený slib" jsem kupovala s ročním odstupem a záměrně jako dovolenkové čtivo.

Čekala jsem tento styl psaní, nepřakvapil mě příběh ve více dějových a časových rovinác, ale tohle byl fakt boj v tom negativním slova smyslu :-(!!!!. . tak třetinu jsem přežívala, pletal si jména a prostě mě nebavila :-(. .prostředek šel, zápletka dobrá, i ta pointa, ale ten konec??????.. . . kam se hrabe telenovela . .:-((((!!!!..Opravdu jsem jen čekala, že na mě promluví Esmeraldua nebo Chose :). . . . (nebo parodie "Vichru z hor" od Cimrnanů, ty mimochem miluju :-))). .

Kdyby si autorka ušetřila aspoň 150 stran textu, byl by to svižnější, záživnější příběh.. . (a taky jsem si vzpomněla na Jiráska, který posal pět stránek, než jezdec usedl na koně :-)

Takže pokud jste ještě nic od autorky nečetli, myslím, že to bude fajn čtení, ale tohle je dle mě fakt neslabší a tendence sestupná :-(((

15.09.2017 3 z 5

Neznámí hrdinové Neznámí hrdinové Pavel Taussig

Kniha o slušnosti, statečnosti, pokoře, kniha o lidech, kteří díky těmto vlastnostem obohatili a zachránili ostatní. Jsou zde jména známá, jiné více a některé pro mě byla novinkou. Jednoduše a čtivě sestaveno, doplněno fotografiemi. Bylo mi po knize smutno, smekám před těmi lidmi, díky kterým tu jsme a nezapomínejme na ně!!! Rozhodně doporučuji a myslím, že je to kniha, ke které se dá vracet a určitě povinné pro mnohé maturanty? :-)

19.08.2017 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Trochu jsem se knížky bála, abych nebyla zklamaná a. . . . . . nebylá jsem :-). Za mě, já jsem potřebovala mít trochu klidu a stávalo se mi, že jsem se vracela ve stránkách, abych se zoirentovala a utrvdila v ději.

Zase tedy autorka zvolila typy a vzorky hrdinů. tzn. co postava to exot :-))).. . . a tak trochu mimo realitu. .. (ale nepopírám, že se v nich v něčem nenajdeme :-))). .

Příběh byl hezky promyšlen a propracován a možná se k němu za nějaký čas vrátím.

19.08.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tak tohle mě od Hartla asi nejmíň BA :-( . tzn. nejmíň bavilo. Asi je to i tím, že jsem jeho knížky četla v opačném pořadí, jak vycházely :-) (což je zase autorovo plus, že se zlepšuje :-)).
Netvrdím, že jsem se nezasmála, nepobavila, kniha vhodná na dovolenou či na večery, kdy moc nechcete zaměstnávat mozkové závity, ale nicméně nějaké to poselství rozhodně má :-).
Takže doporučuji, ale pokud s Hartlem začínáte, tak tuhle jako první, nebo ji přeskočte :-). . . . ale to je jen můj názor :-)

06.08.2017 3 z 5

Zdravá střeva, zdravý život Zdravá střeva, zdravý život Joachim Bernd Vollmer

V době kdy před používáním zdravého rozumu dáváme přednost goolu a přehlše informací, je tahle knížka milým jeho připomenutím (myslím ten zdravý rozum :-))).

Možná jsem si z ní vzala více než u "Střevo není tabu". Rozhodně to není knniha jen o střevech, což dokládá to, že autor se celostí medicínou zabývá. Otázkou je, co by na ni řekli "klasičtí lékaři" :-). Každopádně za sebe přiznávám, že v určité části mi to přišlo jako trochu taková "vymějvárna", ale klady převyšují a je na každém z nás, co si z toho odneseme :-).

Za mě prostě nezbytečná kniha, čtivá, která by mohla otevřít plno zavřených očí, zbořit předsudky a dalším lidem hodně pomoct.

. . A zase jsem krapet chytřejší :-)))!!!!!

Prostě doporučuji!!!!

30.07.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Takže za mě po delší době plný počet!!! Předpokládala jsem dle procent, že to bude jakože dobrý, ale že až tak.. . . . . ? Tak to jsem opravdu nečekala.. .(jako Karel Gott :-)))... Od autorky jsem dala Slepou mapu, ale tohle je ještě o level výš!!! Ať už se jedná o osobitější vykreslení postav, tak promyšlenost příběhu, kde se na začátku nenásilně seznamujeme s postavami a pak s každou stránkou zjišťujeme jejich propletení, spojení. .(sice jsem se díky tomu musela srovnat o a připomenout o koho se jedná :-))). . . .. Až jsem chvíli říkala, kdo že je ta hlavní postava, protože se věnovalo i více prostoru i ostatním (což je za mě plusový bod!!! :-)

Styl tak "hezky syrový", bez zbytečných příkras a realita, která je zde popisovaná je o to čtivější, že se zakládá na pravdě :-(. . . Kolik takových rodin a takových Han bylo? Kolik osudů se v těchto letech odehrávalo a padlo otázek KDYBY. . a vůbec si říkám, jak je tohle možné :-(. . Stejně jako s Vypravěčkou, Gertou, Žítkovskými bohyněmi bych to dala jako povinnou četbu.. ( i když něco nařizovat? :-))

Protě doporučuji všema deseti!!!

22.07.2017 5 z 5

Dobré a ještě lepší jitro Dobré a ještě lepší jitro František Nepil

Tahle knížka na mě koukala celé dětství z matčiny přeplněné knihovny (a byla čelem, stále si to pamatuju :-))). A jsem taková ostuda, že k její četbě jsem se dostala až teď, kdy se bez mučení přiznám, že jsem měla "krizi" :-). .a šla jsem do ní z dlouhé chvíle (prostě nebylo co číst :-)). . .Jak milé, jak pohodové, jak nostalgické, pohladí po duši. A předmluva od Horníčka taky super. . (jen nevím, co by pan Horníček říkal na dnešní uspěchanou dobu teď :-( ).
Doporučuji se zastavit a udělat si radost s touto útlou knížkou, kdy ale rozhodně kvalita nad kvantitou vátězí.
PS. .. . .a to jeho mluvené slovo (myslím F. Nepila), jsem milovala

16.07.2017 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Sestra mi tuhle knihu půjčila se slovy: ".. Se ti bude od půlky klepat brada. . " (rozuměj: budeš brečet, budeš z toho hotová, fakt mazec . . . )

Myslím, že to vystihla dokonale. . . . Brada se mi klepala od půlky, to jo, ale čekala jsem to horší. . . . . Za to ke konci to přišlo s plnou parádou!!!!

Začátek mi přišel tak trochu do růžova, až červena, . . "ale ok, jsou to ty 30. léta. . jsem si říkala ". . Tématicky to připomínalo Přelet nad kukaččím hnízdem. . . .
Ale to, že jsem měla jednu bezesnou noc a před očima se mi odehrával děj z knížky, taky netřeba komentovat. . . . .

Co jsempostrádala, byly určité absence odpovědí na plno otázek, které mě napadaly během četby.. .(ale život nám taky všechno neřekne a nezdůvodní. .)

Spoiler:
. . .když se mi za půlkou objevilo jméno Bruno, začaa jsem jásat. . a ono nééééé :((((....:-((((.. .Na stranu druhou to vypadlo tragičtěji .. (ale já pořád doufám v dobré konce, i když jsem po několikátý, jako mladší viděla Romeo a Julie, věřila jsem, že teď neumřou. . . .:-)))

Prostě doporučuji.. . .A teď si jdu ale listovat v barevné kuchařce, ať si pozvednu náladu a myšlenky do optimična :-)

15.07.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Kniha, kdy jednou a dost . ,..stejně tak i u skvěle zpracovaného filmu. .I když je to už hodně let, co jsem ji četla a pak viděla film, tak stále při jejich připomenutí cítím bezmoc, lítost, zlobu, nespravedlnost a pořád si pokládám otázku: "Je to možné, taková zvěrstva?!.. Čeho jsme lidé schopni. ."

10.07.2017 5 z 5

Sladký život bez cukru Sladký život bez cukru Sarah Wilson

Okolo téhle jsem vždycky kroužila na závěr návštevy v knihkupectví. Zajímavě zpracovaná kniha, kterou jsem si při třetí návštěvě koupila :-).. Ne že bych měla problémy s cukrem, ale po přečtení jsem měla pocit, že tedy asi jo, ale jen fakt trochu :-). .
Mé milované balzamiko (ještě milovanější redukce :-)) a sušená rajčata, že bych vás měla vyřadit nebo výrazně ometit???. . Ne, to asi fakt nedokážu :-).. Zase na stranu druhou mám plno věcí od autorky "schváleno" :-), čímž mi udělala velkou radost a rajčata v oleji jsem ji odpustila :-)))
Každopádně jsem se dozvěděla zase něco nového, knihu neberu určitě striktně, spíše jako vodítko a vezmu si z toho, co se mi líbí :-) (a chutná :-))). Je moc hezky zpracovaná i na oko, můžete v ní listovat, nárazově číst a určitě se k ní budu vracet. Jsou tam dobré postřehy, nápady.

08.07.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Přečteno na dva zátahy, což si myslím, že o knize nejvíce vypovídá. Ale abych nebyla zas tak až stručná, tak přihodím i mé další dojmy :-). . Dle mě knize sedí označení: JAK JEDNODUCHÉ, JAK ÚČINNÉ :-). . myslím tím počet postav (což by mohl ocenit můj manžel :-))), příběh, styl psaní bez zbytečných "kudrlinek". Přitom to má spád, zejména ke konci!!!..Jen ty 4 poslední stránky by tam nemusely být :-(((. .. Takže doporučuji, já jsem si knížku šetřila na dovolenou, ale nějak jsem neodolala, takže jdu schánět něco dalšího :-).

08.07.2017 5 z 5