Astrid a Veronika

Astrid a Veronika https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2623/astrid-a-veronika-2623.jpg 4 70 28

Příběh prostý, teskný a nádherný jako stmívání nad zimními poli… Veronika se stěhuje z Nového Zélandu do pronajatého domu severně od Stockholmu. Hledá místo, kde by se vzpamatovala z nedávné smrti svého snoubence. Dům je nepřívětivý a cizí, ale postupem času mu vtiskuje svou tvář. A brzy přijde i setkání, které jí změní život. Astrid Mattsonová, kterou místní nazývají starou čarodějnicí, bydlí v jediném domě v sousedství. Stařena žijící osaměle v chátrajícím domě, pronásledovaná svou nelehkou, tragickou minulostí. Obě ženy začínají hledat cestu nejenom jedna k druhé, ale i k životní moudrosti a hlasu, jenž k nám naléhavě promlouvá z hloubi našeho srdce... Něžně, pronikavě a překrásně napsaný román Astrid a Veronika dokládá, jakou má vyprávění moc proměňovat nás všechny k lepšímu...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Metafora

Astrid and Veronika , 2005

Kopretina
Kopretina
03.02.2024 3 z 5

Milá kniha o přátelství dvou zraněných žen, které nevěděly, co s životem a jejich přátelství jim pomohlo k dalším krokům. Nicméně jsou to dost ponuré příběhy a často ne úplně pochopitelné. Jinak plně souhlasím s oběma komentáři pod mnou. PS jsem moc ráda, že přišel v mém životě čas, kdy jsem si mohla projít některými bolestmi znovu a nechat si je zahojit, strašně se mi ulevilo.

Danago
Danago
09.11.2022 3 z 5

Místy se mi kniha hodně líbila. Ale byl pro mě problém se začíst. Celkově je to chvílemi bolestný román s určitým nádechem romantiky , smutku, osamění ale také určitým způsobem smíření a naděje.
Docela zvláštní příběh s velmi krásně popsanou atmosférou starého domu na severu.

marky2558
marky2558
08.07.2022 3 z 5

Krásná kniha, která určitě měla zanechat nějaké poselství. Nejspíš o tom, jak je život pomíjivý, jak je třeba se radovat z maličkostí. Ideální počtení, když je venku škaredě, teplý čaj a pod dekou.

Nuny
Nuny
09.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Nedokáži popsat pocity, které ve mně kniha zanechala. Jsou nesmírně hluboké a citlivé.
Neskutečně jsem se vžívala do Veroniky, do těch myšlenek, kdy vám zemře drahocenný člověk v životě a vy si s tím nevíte rady. A tak utíkáte od vzpomínek a bolesti a čekáte, že to zabere. Ale sami se s tím stejně většinou nedokážeme vyrovnat, a tak najdeme osobu, která má osud těžší, než si umíme představit a najednou víme, že život se dá ještě žít, i když se to zdá už nemožné.
Myslela jsem na svého muže a na tu fyzickou bolest ztráty a stálo mě to hodně sil a slz.

MilaJ
MilaJ
30.05.2021 5 z 5

Něžný, nádherný příběh opravdového přátelství!!! Takový snový a zároveň silný. Neumím ani spočítat kolik mně to stalo emocí a kolikrát jsem u něj brečela. Opravdový klenot!

Imor
Imor
03.01.2021 5 z 5

Nově vzniklé přátelství na krátkou dobu, ale o to silnější, krásnější a upřímnější. Dva příběhy žen s velkým věkovým rozdíle. Každý příběh má svou hloubku, ale příběh Astrid mě zcela zasáhl. Nádherná kniha, kterou jsem si pro rok 2021 nasadila laťku hodně vysoko.

daniela4009
daniela4009
07.11.2020 5 z 5

Hluboké přátelství dvou zcela odlišných žen

hannina
hannina
12.04.2020 5 z 5

O přátelství staré a mladé ženy, které oběma pomohlo ke smíření se s jejich životy a se sebou samými. Příběh má krásnou zvláštní atmosféru a čtení je opravdu zážitkem.

MarieVanda
MarieVanda
03.03.2020 5 z 5

Tak to se mi líbilo!

Maanna
Maanna
26.09.2019 4 z 5

Dvě ženy poznamenané osudem ve dvou domech na samotě, kterým přátelství pomůže najít novou naději. Velkou roli tu hraje i příroda, chutě, vůně, barvy a zvuky. Věty u Lindy Olsson vždycky tak příjemně plynou a skládají se do obrazů, ráda je čtu, i když tentokrát mi příběh přišel takový trochu moc vykonstruovaný s příliš jednoznačně danými rolemi jednotlivých postav. Je to asi daň z toho, že se jedná o autorčinu prvotinu z dob studia tvůrčího psaní.

EvaEmma
EvaEmma
30.01.2019 5 z 5

Tato kniha má v mé knihovně své místo. Ráda se k ní budu vracet.
Příběh dvou žen, které dělí od sebe rozdíl dvou generací. Jejich životní smutky je spojí dohromady a vzniká krásné přátelství.....

Yorika
Yorika
29.01.2019 3 z 5

Dělí je celé roky.Přesto je smutek spojí.Komorní vyprávění z dalekého severu, které možná občas mrazí ale dokáže i hřát.

pajaroh
pajaroh
23.01.2019 3 z 5

Vzhledem k tomu, že knihu autorka napsala ještě za studií, tak jsem neočekávala žádný literární skvost, jen jsem měla chuť na něco nenáročného, na příběh z příjemného prostředí (nejlépe ze Švédska), a takový jsem dostala. Ano, vyprávění je občas dosti sentimentální, romantické a opravdu je to čtení pro ženy, ale atmosféra starého domu i jeho okolí je velmi pěkně popsaná, stejně jako zajímavý námět přátelství dvou odlišných žen.

Danka1975
Danka1975
11.02.2018 4 z 5

Zase trochu jíný příběh, než Švédské detektivky (huráááááá!!!! :-).. .Knížka, která mi "dosedá" ještě teď, nějaký den po přečtení. Už teď vím, že se k ní vrátím. Nejen kvůli napsaným trefným myšlenkám, zajímavých mouder, které jsou mnohdy skrytá v textu.

Příběh dvou žen, které dělí více než dvě generace je poutavý, čtivý, syrový. Nějaké situace jsou nastíněny tak, že můžete spekulovat, jak to bylo. A já se ptala, jestli jsem to opravdu dobře pochopila, vracela se k textu, kde mnohdy důležitá situace byla jakoby mimochodem zmíněna.

Postavy dokonale popsány (jen to označení "stařena". mě fakt nějak drásalo, nevím, proč :-((( ). Ač hrdinky spojovala tragičnost jejich životů (kde teda Astrid to měla fakt "hustý" :-( . . dodávaly si naději a pomohly si návzájem a jedna druhé toho předala opravdu dost.

Prostě doporučuji! Kniha k zamyšlení, kniha k pláči, ale s nadějí, kniha k zamyšlení, na kterou nezapomenete.

Jája92
Jája92
27.01.2018 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, poutavě vyobrazen osud Veroniky a jejího života.

intelektuálka
intelektuálka
30.11.2017 5 z 5

Tak tohle je malý literární skvost. Křehký příběh o sdílení smutku u dvou zcela rozdílných žen. A ony nacházejí cestu, jak se navzájem obohatit. Knihu provázejí krásná motta:

...však vše v mém životě co jako slunce hoří
a vše co se do bolesti a noci noří
chvěje a koupe se dnes v světla moři.
Doporučím.

Ssojka42
Ssojka42
09.07.2017 4 z 5

Dojímavý příběh. Neumím popsat, ani zapomenout. Něžný ale silný román, citlivý. Moc se mi líbilo.

Tiffany
Tiffany
03.05.2016 5 z 5

Tak bolavé, ale přitom tak laskavé vyprávění….Zvonky, fialky, jetelina, bojínek, konvalinky, lomikámen a řebříček.. Jestli tohle je prvotina Lindy Olssonové, tak klobouk dolů. Mám moc ráda severské příběhy, a to pro jejich zvláštní kouzlo..., syrovost, poetiku...

rikke
rikke
13.10.2015 4 z 5

Taková.. tklivá.. a moc krásná. Nějak se mi po dočtení zalesklo v očích.

luba65
luba65
21.08.2015

Zvlášní, nádherná kniha. Často se k určitým pasážím vracím..

přátelství švédská literatura

Linda Olsson