Dievča, ktoré si tu zanechal

Píše sa rok 1916. Francúzsky maliar Edouard Lefevre zanecháva svoju mladú manželku Sophie a odchádza bojovať na front. Mladej žene po ňom zostáva na pamiatku len jej portrét, na tie časy trochu zvláštny. Keď ich mestečko padne do rúk Nemcom, obyvatelia sa ocitnú na hranici absolútnej biedy. Pre kúsok chleba niekedy riskujú holý život. Vtedy portrét upúta pozornosť nového kommandanta. Dôstojník je obrazom takmer posadnutý a Sophie je odhodlaná riskovať všetko – rodinu, povesť, život –, len aby sa znova stretla so svojím manželom....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223443/dievca-ktore-si-tu-zanechal-IMn-223443.jpg 4.61640

The Girl You Left Behind (2013)

Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Dievča, ktoré si tu zanechal

Pez892

Dobrá kniha. Petra

intelektuálka

Pěkné čtení pro odpočinek - moje první od autorky a vybrala jsem si ji na základě doporučení několika oblíbených čtenářů ...

Zanechané dívky jsou vlastně dvě - Sophie, jejíž muž odchází do války - a potom portrét Dívky, již tu zanechal...

A kolem tohoto obrazu vedou dvě dějové linie - válečná a současná ...

Příběhy se prolínají - a i mě více zaujala část válečná - okupace malé francouzské vesničky a velké odhodlání Sophie najít svého muže ...

Závěr vyzněl pozitivně - a tak to u romantické knihy má být.

Ajrad1981

Knihu jsem si koupila někdy v době jejího vydání, líbila se mi anotace, jen jsem neměla čas se do ní hned začíst. Pak jsem postupně začala odhalovat, jaký druh literatury Jojo Moyes píše, a trochu mě to vyděsilo. Co jsem si to, proboha, koupila? Vždyť je to úplně mimo žánry, které běžně čtu! Ale protože nejlepší je postavit se strachu čelem, pustila jsem se do toho (jo, a taky se mi to hodilo do letošních plánů).

První část, ta z války, je na plný počet, bez debat. Na začátku druhé části jsem protáhla obličej, jestli za tohle dám víc jak dvě hvězdičky, budu se divit (asi nebyl úplně dobrý nápad hned překonat časovou mezeru, měla jsem začít s druhou částí knihy raději až druhý den, takhle to byl moc velký kontrast). Postupně se to zlepšovalo, takže jsem vůči dějové lince ze současnosti přestala být tak skeptická. Jasně, spousta věcí byla lehce předvídatelná. Třeba Paul. Vlastně i konec soudního sporu, byť nás autorka nechá pěkně dlouho čekat. Na konci první části jsem byla lehce nakrknutá, chtěla jsem vědět, co se stalo se Sophií, a chtěla jsem to vědět HNED. Postupem času mě ale tak pohltil průběh soudního procesu, že jsem Sophiin osud odsunula na vedlejší kolej (naštěstí pro hodnocení knihy, že mě to už moc nezajímalo, jinak bych za to strhla hvězdičku, i když něco podobného se taky dalo čekat).

A stejně mám pocit, že mi autorka dluží několik vysvětlení. Pár mých otázek se ozřejmilo v průběhu děje, ale stejně bych ráda věděla víc o Aurélienovi a hlavně: jak Paul našel Édith?!

roman9276

Dva příběhy, dvou různých žen, které od sebe dělí skoro století. Na jedné straně Sophie, která se snaží zvládat život za 1. světové války. Na druhé zase Liv, která se pere se životem po smrti manžela. Obě je spojuje jen jeden obraz, a to, že ne jejich vinou se všechno a všichni obrátí proti nim a zůstanou úplně samy. To asi znáte všichni, ten moment, kdy si přijdete na celym světě úplně sami, kdy si připadáte na dně. Možná proto mě tenhle román chytil o něco víc za srdce. Konečně od Jojo zase skvělej počin. Poutavej příběh s originální zápletkou.

Ainyska

Tato kniha byla pro mě zvláštní a o dost jiná, než normálně čtu. Ze začátku jsem se nemohla začíst, pak to šlo ráz na ráz, ale.......

V momentě, kdy jsem dočetla část, která se vztahovala k 1. světové válce a došla k části z roku 2006, jsem měla velký problém ve čtení pokračovat. Prvních pár stránek jsem louskala několik dní, až jsem nakonec knihu odložila zhruba na měsíc a půl. Předevčírem přišla opět na řadu a to hlavně proto, že jsem ji chtěla dočíst a tlačil mě termín vrácení do knihovny. No řeknu to ve zkratce. Po přelouskání prvních stran druhé části se nedalo přestat a knihu jsem dočetla během krátké doby. Konec byl sice pohádkový, ale vykouzlil mi úsměv na tváři. Nedojal mě, nerozbrečel a ani nenaštval. Vše se k dobrému obrátilo a všichni byli spokojení.

Knihu doporučuji, byla to první zkušenost s Moyesovou a určitě ne poslední. Další na řadě je Krasojezdkyně tak uvidíme. Za mě dobrý :)

Střelka

Kniha mě zaujala hned od začátku a bavila mě až do samého konce. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, což nebývá u každé knihy. Tato se četla velmi dobře. Je to můj první román od této autorky, takže si ráda přečtu od ní i další příběhy.

Peťulka3

To,že u každé její knížky brečím jako želva,beru jako důkaz,že ví co dělá.

Kulča

Moje první kniha od této autorky a jistě né poslední. Skvěle napsaný příběh, škoda, že skončil. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

Hana721

Další skvělá kniha od Jojo Moyes.

Lili

Narozdíl od první přečtené Krasojezdkyně, měla tahle kniha jedno velké plus. Měla atmosféru a já jsem jí věřila. Je to sice klasický román pro ženy, v kterých si moc nebažím, ale o to víc je jiná. Moc mě bavil příběh o Sophii; doba, v které se odehrával i ta těžkost života a co je všechno potřeba překonávat. Současnost jsem začínala nerada. Najednou to bylo jako číst docela jinou knihu a tu, která mě tolik bavila, nechat rozečtenou. Nakonec mě ale začal bavit i příběh o Olivii zvané Liv a závěrem na sebe oba hezky navázaly.
Jojo Moyes má asi ráda happy endy, navíc takové dokonale vyumělkované. To mi konec nějak pokazilo, ale kdo by nechtěl, aby i v životě vše dobře dopadlo? Nemám jí to za zlé.

kudrdlinka
14.12.2018

Je to krásný příběh, zajímavý námět, i když děj ze současnosti nebyl, aspoň pro mě, tak poutavý jako ten z první světové války. Ale jako celek, a hlavně s tím závěrem, to bylo krásné čtení.

devildeny
05.12.2018

Tato kniha mě velmi bavila. Oceňuji, když si dá autor/ka práci se zjišťováním historických skutečností, aby byla kniha co nejautentičtější a zde se to pravdu povedlo. Děj mě do sebe vtáhl a především se Sophií, ale i s Liv jsem příběh hodně prožívala. Ke konci knihy jsem měla husinu a měla jsem co dělat, abych udržela slzy, a tak by to podle mě mělo u dobré knihy být.

Merlinit
02.12.2018

Liv mě otravovala, Sophie bavila. Celkově slušný kousek.

Salen86
27.11.2018

Za mě nejlepší, co jsem od této autorky zatím četla. Naprostá bomba!

Adelix
14.11.2018

Krásná kniha. Silný, romantický příběh.

Mufa
08.11.2018

Zajímavý námět, četlo se to úplně samo.

Jeckyyy
29.10.2018

Nádherná knížka ♥ Vůbec jsem se nemohla odtrhnout...poutavý příběh, napínavý i dojemný.

Lucianka23
28.10.2018

Úžasná a strašně napínava kniha až do konce!

sgjoli
26.10.2018

Tak z této knihy jsem dost rozpačitá. Dějová linie odehrávající se v minulosti se mi strašně moc líbila, bylo to skvělé a úžasné. Dějová linie odehrávající se v současnosti mne ale děsně nudila, nebavila mne a postavy, které v současné linii vystupovaly, mi byly děsně nesympatické. Ve výsledku to byla pro mne jen průměrná kniha. Tu současnou linku bych klidně oželela a dala spíš přednost celistvému románu odehrávajícímu se v minulosti...

Sasanka173
22.10.2018

Krásné!!! Čestla jsem jedním dechem!! Napínavé až do konce!! Doporučuji!!

Styblice
14.10.2018

Kniha, která bere dech do poslední chvíle aneb typická Moyesovka!

Zlatinka.Emilly
11.10.2018

Kniha se mi moc líbila, zvláště pak konec příběhu. Jak se může cokoliv v jedné minutě změnit. Tady ve prospěch Olivie, které jsem fandila. Zajímavé bylo číst prolínání života hrdinů v rozmezí devadesáti let. Takže za mě - doporučuji. V této knize mě, co se týká osobní roviny, zaujalo nahlédnutí do Liviiny lednice. Tak to chci i já, ale zatím se mi to nedaří :)

Briv
08.10.2018

Knihu jsem si vybrala po předešlé těžší četbě. Není to vyloženě žánr, ke kterému bych se uchylovala často, ale na odreagování to mám celkem ráda.
Od autorky jsem už dvě knihy četla a přiznávám, že tato mi až tak nesedla. Prostředí Francie mě pohltilo hned od začátku, ovšem děj, který probíhal v Londýně mi připadal mnohem méně uvěřitelný a Liv mi místy lezla na nervy. Mo i Paul jsou oba sympaťáci a hned mě to s nimi bavilo více. Myslím ale, že konec šel zpracovat lépe.

Mruskulka
26.09.2018

Líbí se mi, jak autorka píše. Je to čtivé, je to zajímavé a místy i napínavé. Příběh z okupované Francie se mi moc líbil, je těžké si představit, jaké bylo v té době žít. Příběh ze současnosti byl také moc krásný, jen se mi zdá, že v dnešní době by takhle nikdo nebojoval za obraz, aniž by ho nezajímala hodnota. Určitě tohle není poslední kniha od této autorky

knih.sasa
17.09.2018

Opět zajímavé téma, čtivě napsáno. Co vše může způsobit jeden obraz. Škoda, že obrazy nemohou vyprávět řečí, které rozumíme. Válečná část se Sofií mě uchvátila až v druhé části knihy, příběh ze současnosti mě oslovil hlavně tématem. Vracení válečné kořisti, věc, o které se moc nemluví. A to, že nešlo často o pouto k minulosti, ale prostě o peníze, o tom se taky mezi slušnými lidmi moc nebaví, že. Obě hrdinky spoujeje obraz a naděje a Sofii vidím taky jako pořádnou naivku. Krásně vystižen humbuk zveličený médii a ztráta soukromí ze dne na den. Aneb jak snadno jitřit davy. Přesto se mi kniha Než jsem tě poznala četla lépe a byla o kategorii výš.

hapac
14.09.2018

Knížka, která se mi líbila od p. Moyesové nejvíc.

Opatov
09.09.2018

Vsechny knizky Moyesove se mi libi, ale tahle asi nejvic. Scenka s prasatkem je nezapomenutelna. Kruta valecna doba dala jasne vyniknout pravym lidskym charakterum. Doporucuji.

Lenoulinka
01.09.2018

Druhá knížka od Jojo a nebylo to úplně ono. Příběh z války byl dokonalý. Sophie vyváří ve svém hotelu německým vojákům a Kommandant je okouzlený jejím portrétem. Sophie pro to, aby se znovu setkala se svým manželem obětuje svoji čest... Druhá dějová Linie, kdy Liv bojuje o to, aby obraz byl její, nebyl špatný. Když nad knihou přemýšlím, asi by se mi líbila více, kdyby byla napsaná celá za války s útrapami, které musela Sophie podstoupit, aby se svým milovaným manželem setkala. Beru jednu *, ale těším se na další knížku od autorky.

SumýšIrena
30.08.2018

Příběh z první světové války si zaslouží 5*. Zato ten druhý je propadák. Naivní a přeslazený příběh... Proto dávám 3 *

eliska5154
24.08.2018

Spojení romantického příběhu a války vždy v člověku něco zanechá. Krásný příběh.