Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju

Vzpomínky herečky Adiny Mandlové. Kniha, která vypovídá nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí, o povaze národa, o tomto divném století, v němž je nám souzeno žít. Publikace je doplněna mnoha nikdy nepublikovanými obrazovými materiály. Tato kniha byla poprvé vydána v Kanadě v Torontu za pomoci Josefa Škvoreckého v jeho nakladatelství '68 Publishers - českém exilovém nakladatelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28419/dneska-uz-se-tomu-smeju-28419.jpg 4.4310
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Sixty-Eight Publishers

1amu

Pro mne nejkrásnější česká žena. Měla kliku, že jako "nová Titina" Hugo Haase, využila chvilkového soužití s ním, že uposlechla všech rad výtečného herce a její filmový projev byl nesrovnatelný ve srovnání s trapně deklamující Lídou Baarovou . I já měl štěstí, že jsem tuto knihu mohl číst na xeroxových nesvázaných papírech brzy potom, co vyšla jako šlágr u Škvoreckých 68 v Torontu. Měl jsem na to 24 hodin a bylo to nezapomenutelné . Proto jsem utíkal v prosinci roku 1989, abych si knihu (brožovanou) mohl koupit. Adina neměla po válce lehký život . Jako hvězda se velice rychle dostala do basy na Pankráci. Nesla to statečně, ale věděla, že v poválečné ČSR jí již "pšenka nepokvete". Odchod do Anglie - to již byla i v TV II.liga. Domnívám se, že život jí prodloužil sňatek s Benem Pearsonem, který byl gay, s jiným by to zřejmě nevydržela. V roce 1966 měla vytvořit v Karlínském divadle hlavní roli v "Hello Dolly" - obrovská závist zejména prvorepublikových hereček to znemožnila. Byl by to tenkrát hit, ale co by následovalo ? Špína, hnůj a plivance. Svým způsobem to bylo pro herečku dobře.
Mám štěstí, že ji mohu často vidět jako nezapomenutelnou Zuzanku v Kristiánovi. "Zavřete oči - odcházím" .

3nitka

Adina Mandlová patrí/patrila moje obľúbené herečky. Obdivujem ju za to, ako zvládla svoj neľahký život aj za to, ako sa so všetkým postupne dokázala vysporiadať.
A ako píše na konci svojej knihy, "Modré nebe nad hlavou, dům se zahradou a přítomnost milovaného člověka…" to je viac ako sláva a čokoľvek iné.

agatha2

Knihu jsem četla již kdysi dávno, mám moc ráda filmy pro pamětníky a bibliografie herců a hereček první republiky jsou mým oblíbeným žánrem. Nyní jsem se ke knize po x letech vrátila a opět jsem s ní moc spokojená. Adina pro mě byla vždy správnou babou, takovou parťačkou, se kterou bych šla hned na flám. Prostě poctivá, živočišná ženská, které žádná rozkoš není cizí....

Jirinamac

Knížku jsem četla před dlouhou dobou a pro oživení jsem si půjčila audio. Byly to herečky, které využily svou krásu ke svému prospěchu. Byly mladý a najivní. Bohužel na to po válce doplatily. Její životní příběh, by byl na několik filmů.

snoopylady

Slyšela jsem jako audioknihu a jsem nadšená. Kromě vynikajícího výkonu interpretky se mi moc líbil i samotný obsah. Velmi otevřená zpověď jedné z našich nejznámějších a nejoblíbenějších hereček. Její vztahy - jak partnerské, tak kolegiální nebo i na bázi přátelství - byly jedna velká jízda.
Jedna osoba toho zažila tolik, že by to vystačilo na několik dalších životů.

topi80

Bylo by velkou chybou plést si tuto knihu s povrchními nezajímavými biografiemi jiných herců či hereček. Toto je ironická sebereflexe, která se nijak nevyhýbá odpovědnosti vlastní ani odpovědnosti okolí (není náhodou, že tato kniha mnoho lidí z filmové branže moc nepotěšila). Díky skvělému jazyku a inteligenci autorky si ani nevšimnete, že vás vlastně provede dějepisem hodně zajímavé doby...

nocnymotyl38

Zábavná, humor ma bavil, miestami trochu naivná, ale možno som len zle pochopila niektoré sarkazmy :) odporúčam

Mellania

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, fakt jsem Adině věřila každé slovo, myslím, že neměla zapotřebí si cokoli navíc vymýšlet... Doporučuji přečíst!

Mechtylda

Knížka ke které se ráda vracím. Adina je především strašně vtipná a sebeironická. Z knížky přímo sálá, jak silnou a zajímavou osobností byla. Adina v ní také vyvrací dojem, že krásný holky to mají vždycky jednoduchý.

Jindra.Vosecky
22.08.2017

Po dlouhé době se mi do rukou dostala kniha, u které jsem hltal opravdu každou větu. Adinu Mandlovou považuji za jednu z nejlepších hereček, které jsme kdy měli. V každém filmu, ve kterém se objeví, září nepopsatelným způsobem a člověk z ní zkrátka nedokáže spustit oči. Neméně zářivý je její vypravěčský um. I když píše Adina o těch nejhrůznějších a nejtíživějších období svého života nesklouzává k sebelítosti a vše komentuje s až obdivuhodným nadhledem. Každý si může sice říkat, že její snaha zbavit se oněch pomluv, které jí do konce dnů provázely, jsou pouze subjektivním pohledem jí samé a v podstatě nemají žádnou váhu faktů, na druhou stranu osoba, která se k takovýmto událostem staví s takovýmto vyspělým postojem a dokáže se i po tom všem nad vše povznést a hovořit o tom s humorem plus ještě k tomu uznává své chyby, si zaslouží můj obdiv a víru v její verze. Ostatně to zažila ona, tak kdo jiný by nás měl o tom, co se událo, obeznámit.

Koka
16.07.2017

Kvůli averzi vůči těm všem neupřimným, přeslazeným a najatými sepisovately zpracovaným autobiografiím hvězd a hvězdiček jsem se hloupě léta ochuzovala o zážitek z této báječné knihy! Četlo se to jedna báseň!
Počet Mandlové filmových rolí, nemocí, milenců, zařizování nových bytů a renovací starých domů, průšvihů a obdivu, vzestupů a pádů, ...byl neuvěřitelný. Ta žena zakusila tolik, že by to vystačilo na sedm životů. Byla jsem udivena a ještě pořád žasnu nad tím, jak tato mondéna byla chytrá, vtipná, vzdělaná a jak lehkým perem a pestrým, bohatým jazykem dovedla psát. Umět takto napsat knihu o svém ne zrovna vzorném a vítězném životě, dokázat pojmenovat svinstva vlastní i jiných, nebát se přiznat selhání a vypočítavost ve vztazích, podívat se životu do tváře a neuhnout .... to se ani u smyšlených literárních hrdinek jen tak nevidí.
Kromě čtenářského zážitku knihu velmi velmi doporučuji i jako pramen poznání toho, jak se v jedné přelomové etapě českých dějin lámaly charaktery a jak u některých i slavných a až podnes známých lidí ani - pro jejich bezcharakternost - nebylo co lámat. Jako doplňková četba k českým dějinám od I. republiky až po padesátá léta XX. století - ideální!

JessyPitt
11.07.2017

Pro me to bylo čtení plné emoci. Kniha nebyla ani chvíli nutná, jak to u některých životopisů bývá. Knihu jsem Odkladala s určitou melancholií. Dost často se v knize mluví o tehdejší době. No možná bby byla překvapena, ze se za z léta zas au tak moc nezměnilo. Aneb jak říkal pan Werich jde tady o duši a tu ta knížka opravdu ma.

Kerberos
03.07.2017

Adina Mandlová byla krásná herečka,velmi oblíbená ve své době.Kniha zobrazuje její vzestup na vrchol,ale i pád a je psána s určitou trpkostí.Ráda se na její filmy dívám a nelíbí se mi jakou roli jí určili v seriálu Bohéma.

andrii24
25.05.2017

/S/hozené načančané boa. Když si hvězdný život sundá saténové rukavičky. Flór doby se zbaví omračujícího parfému. "Svatá" Adina v negližé. Prvorepubliková Marilyn Monroe otevřeně. Světácká lvice salonů, z časů dálek, které promlouvají a mají stále co říci i dnešnímu publiku, lákají k čtenářskému ponoru.

Atanone
10.05.2017

Další z knih,co jsem si kupovala dvakrát,protože jsem zapomněla,komu jsem ji půjčila a ten někdo zase zapomněl,že ji má vrátit-no,ani se nedivím,je totiž vážně dobrá.
Současníci Adiny Mandlové se shodují v tom,že si nebrala servítky,ale vždy byla sama sebou a taky za to platila.
Co na knížce miluju je její humor a sebeironie.
Ráda se k ní vracím

Popko
10.05.2017

Adinu Mandlovou jsem znala pouze z černobílých filmů. Tato kniha opravdu stojí za přečtení. Doporučuji.

marlowe
26.03.2017

"A tak jsem rukopis četl jako lidský dokument, který překvapivě mnoho – aniž to autorka možná zamýšlela – vypovídá nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí, o povaze národa, o tomto divném století, v němž nám bylo souzeno žít."
(Z ediční poznámky Josefa Škvoreckého)

mamakvocna
21.02.2017

Adinu Mandlovou jsem vždycky uznávala jako herečku. Moc se mi líbila. Dle této knihy byla zřejmě i ve skutečnosti taková sympatická "rošťanda" , Většina těch kdo píší o sobě trochu blafují a snaží se vzbudit dojem, že jsou úžasně hodní a podobně. Paní Mandlová nic nepředstírala a já si proto této knížky velmi vážím. Vlastně hlavně si vážím paní Mandlové. Je to herečka, která nic nepředstírala. Doporučuji si o ní přečíst dle jejích vlastních slov.

amenufus
18.01.2017

Musím říci, že se mi kniha opravdu líbila. O životním osudu Adiny Mandlové jsem něco málo tušila. Ale její osobní vyprávění dává jejímu životnímu příběhu v mých očích zcela nový rozměr. Velice zajímavá osobnost s pro mě blízkým smyslem pro humor, kterého se vzdávala málokdy. Způsob jejího vyjadřování mi opravdu sedl a líbí se mi, jak na události zpětně nahlíží, bez zbytečného pathosu.

Ivulka90
12.11.2016

Po přečtení knihy jsem došla k tomu, že Adina Mandlová byla velice zajímavá osobnost. Z mého pohledu značně rozporuplnná, ale rozhodně zajímavá.

TheMelorry
11.10.2016

Adinu Mandlovou znám jako skvělou herečku z filmů pro pamětníky. O jejím pohnutém osudu jsem ale neměla ani tušení. Celkově mě kniha moc zaujala a dojala. Líbil se mi styl psaní a fotky ze života byly příjemným bonusem.
Většinou jsou biografie jen suchopárné ve faktech psané knihy, tahle je ale skutečně něco jiného a rozhodně stojí za přečtení.

zoew
03.10.2016

Životopis bez příkras, to chválím - autorka se vyvarovala přílišné sebechvály (na rozdíl od Baarové, které se nepříčí ve svých memoárech opakovaně připomínat, jak byla "krásná a talentovaná a všichni ji milovali").

10.09.2016

Po delší době jsem se k této knize vrátila.Je to velmi pěkné a zajímavé čtení o velké hvězdě z první republiky. Adina Mandlová vypráví nejen o svém hereckém a soukromém životě, ale také o dalších hereckých hvězdách mezi nimiž měla i své přátelé.Doporučuji k přečtení.

poiu
30.08.2016

Adinu jsem přečetla téměř jedním dechem. Kniha je napsaná čtivým jazykem a sebeironickým pohledem na sebe sama, je plná přiznání a chyb, ale i krásných okamžiků, které krásná prvorepubliková šarmantní Adina zažila. Rozhodně to stálo za přečtení, ale v její kůži bych nechtěla být ani za nic....

růžovámakrela
06.08.2016

Nejen krásná, ale i přirozeně inteligentní žena se skvěle ironickým pohledem na sebe sama. Její život je neuvěřitelně bohatý, krásný a krutý zároveň. Kniha u mě patří mezi jasné srdcovky.

Liduka
04.08.2016

V knize je v podstatě popsán tragický život velice talentované herečky. Pomluvy od závistivých lidí skutečně dokážou udělat hodně a určitě bych nechtěla být v její kůži. Na druhou stranu si za to ale mohla Adina i trochu sama, když střídala chlapi jako ponožky. To se potom nemohla divit, že jí nařknou z kde čeho, i když to nebylo pravda. Zlé jazyky se prostě nezastaví před ničím.

iva23
11.07.2016

Černobílé filmy ve mně vzbuzují pocit unuděné neděle, ti pánové, kterým je tam dvacet a vypadají na padesát, mi připadají směšní, nevím, která je Madlová, která Baarová, která Vítová.. Knížku jsem zdědila, tak jsem ji přečetla a je výborná. Pro ty, kteří se orientují v tehdejších režisérech a hercích/herečkách, to bude zážitek ještě větší.

lapagerie
23.05.2016

Adina mě příjemně překvapila. Žádná rozhýčkaná fifĺena, ale rázná ženská, která si zažila svoje a přesto neztratila jiskru, vtip a optimismus.
Živelná - je to správné slovo pro Adinu.

edith79
20.04.2016

Upřímná Adina a její zhýralý a opravdu zajímavý život. Co se souboje autobiografií týká, tady je pro mě Adina vítězka na Lídou Baarovou. Kniha je živelná, pravdomluvná a neuhlazená. Zkrátka Adina se s tím nepáře.

sissina
04.04.2016

Líbí,mám ráda herce ze starych filmů