Dneska už se tomu směju

Do světa filmu bývalou manekýnku a fotomodelku Adinu Mandlovou uvedl Hugo Haas, který byl jistou dobu jejím intimním přítelem. Zprvu byla obsazována do rolí mondén a zhýčkaných slečen, postupně se vypracovala v dobrou představitelku charakterních rolí. Její herectví vyniklo ve filmech O. Vávry (Panenství, Cech panen kutnohorských, Kouzelný dům), M. Friče (Kristián, Okouzlená, Těžký život dobrodruha, Katakomby, Hotel Modrá hvězda). Velký ohlas získala za roli bardámy Kiki ve filmu Františka Čápa Noční motýl (1941). V roce 1942 přijala nabídku hrát v německém filmu s populárním Heinzem Rühmannem (Ich vertraue dir meine Frau). V Berlíně se stýkala s umělci a také nacistickými prominenty včetně Goebbelse. Současně se v Čechách šířila fáma, že je milenkou K. H. Franka. Již od roku 1939 zkoušela Mandlová štěstí i jako divadelní herečka (Divadlo Na poříčí, Uranie). V roce 1943 využila svých styků s Němci při jednání o znovuotevření Vinohradského divadla, obsazeného německými filmaři. Hrála zde především Nevlastní dceru v Pirandellově komedii Šest postav hledá autora, a svou dráhu české divadelní herečky zakončila v roce 1944 titulní rolí Schillerovy Marie Stuartovny. Poté nacisté divadla uzavřeli. Hned v květnu 1945 byla Mandlová zatčena revolučními gardisty a vyšetřována za kolaboraci s Němci, ale nakonec byla bez soudu propuštěna. Ještě před rokem 1948 sňatkem získala britské státní občanství a odešla do Velké Británie. Na rozdíl od Lídy Baarové se jí nepodařil návrat k filmu. Začátkem 60. let se poprvé vrátila na krátký čas do Československa. V roce 1966 s ní jednalo vedení Hudebního divadla v Karlíně o hostování v titulní roli muzikálu Hello, Dolly!, ale ačkoliv přijela do Prahy a začala v divadle zkoušet, z hostování na zásah komunistických orgánů - ale i díky opozici některých hereček - sešlo. Mandlová se pak stáhla do soukromí a usadila se na Maltě. Obsahuje poprvé zveřejněné dopisy Adiny Mandlové Lídě Baarové. Tento dokument vypovídá nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí a povaze národa. Publikace je doplněna mnoha nikdy nepublikovanými obrazovými materiály. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57550/dneska-uz-se-tomu-smeju-57550.jpg 4.5356
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · XYZ (ČR)

Kniha Dneska už se tomu směju

Bagii

Paní Mandlová byla nejenom nádherná, ale i velmi inteligentní a hlavně vtipná osobnost, která dokázala podat svůj těžký životní příběh s neuvěřitelným nadhledem a častokrát i humornou formou. Skvělá kniha!

GrasselováL

"Jeden člověk v tom davu, dobře oblečený Žid, který patrně právě dorazil do Berouna ze zahraničí, přiskočil ke mně a naplil mi do obličeje slovy: "To je za moji mrtvou maminku, ty německá kurvo!"

Osud míchá karty, my hrajeme, jak řekl kdysi významný německý filozof Schopenhauer. A tento výrok knihu vystihuje. Nezávidím, ani nesoudím. Nikdo by neměl odsuzovat, její život vyvažoval jak moc a slávu, tak i pády a opravdová neštěstí. Na jejím místě bych si užívala stejně jako ona a brala každou příležitost do svých rukou. Jen mi vadila její přelétavost v názorech, na druhou stranu, když je člověk zamilovaný, dokáže bohužel obětovat mnoho.

Kniha je velmi dobře napsaná, chytí čtenáře od samého začátku.

tandula

Mám takové rozporuplné dojmy z této knihy. Četla se skvěle, připadá mi, že Adina opravdu žila tak 7 životů - co všechno stihla, kde byla, chlapi, večírky. Neuvěřitelný. První polovina skvělá, zajímavá a veselá. Druhá polovina - nacismus, komunismus - úplně mě to do té doby vtáhlo a nebylo mi z toho vůbec dobře. Co všechno musela zažívat a s čím vším se vypořádat. S pomyšlením na to, jak kniha skončí jsem dočtení knihy několik dní odkládala. Bylo mi to líto. Nikdo nemůžeme žít navěky, ale vůbec jsem neočekávala, že mě ta kniha tolik zasáhne. Každopádně by kniha měla patřit do povinné literatury k maturitě, protože tolik zajímavých faktů, postřehů a vhled do doby, to se jen tak nevidí.

doktorking

Zatim nejlepsi Ceska zpoved nejkrasnejsi a nejtalentovanejsi herecky prvni republiky.Zboznuji hlavne jeji filmy s Hugo Haasem(zivot je pes atd).Je to psane slangem takze mate pocit ze to prave Adina vypravuje jenom pro vas a to ma ohromne kouzlo.Strasne me mrzi jak skoro vsechny prvorepublikove poklady(herci)dopadli to je opravdu az k placi a proto soudit nekoho kdo tyhle doby nezazil a nebyl na jejich miste nam opravdu neprislusi...Pro me byla Adina Mandlova nase nejlepsi prvorepublikova herecka i kdyz na ni i po letech hazeji spinu jako skoro po vsech prvorepublikovych hvezdach porad se rad podivam na jeji filmy.

Han-nah

Tato kniha mě ihned zaujala. Je to vtipně napsaná životopisná kniha. Radosti a strasti od dětství, vzestupy a pády, filmy, divadlo, sláva, závist, lásky a umění využít všeho, co jí život nabízel podáno se sebeironií, s nadhledem bez sebelítosti. Většina lidí ji přijímá pouze jako krásnou herečku, ale v této knize je její život podán tak, že si určitě mohla říct "Život, který mi byl dán takový, jaký byl, jsem si dovedla užít."

Linda007

Poutavé čtení. Paní Mandlová prokázala, že je zajímavá a zábavná osobnost. Knížka mě moc bavila, živé svědectví o válečné době a uměleckém světě.

Adina byla sice výborná herečka, na její filmy se dodnes s chutí podívám, ale jinak nebyla zrovna ten typ člověka, který by mi sednul. I když, kdo ví? :-) Možná, kdybych ji znala osobně... Samozřejmě obdivuji její upřímnost a otevřenost, kniha je opravdu její niternou zpovědí. Za to všechno dávám čtyři hvězdičky a knihu doporučuji těm, kdo mají tuto herečku rádi a mají zájem se o ní dozvědět víc.

mi-380

Adina, z našich meziválečných hvězdiček nejpřirozenější, by se svým charismatem dnes patřila mezi největší filmové hvězdy. Její zpověď je svižná, vtipná, kritická i sebekritická. Její vzpomínky nám umožňují zajímavý pohled do její bystré mysli i na známé osobnosti našeho veřejného života první republiky, okupace a doby poválečné. Občas je její vyprávění k pláči, ale tu a tam se můžeme smát s ní.
Jen nevím, zda mohu všemu věřit. Ale tak je to u každé autobiografie.
90% (zatím 324 hodnotících s průměrem 88%).

… Měli jsme třídního, který byl úplný blbec a taky byl později pro neschopnost přeložen na Slovensko, jak se to tenkrát dělalo (není divu, že nás Slováci tak milovali).
… Často si myslím, že kdybych byla dělala celý život pravý opak toho, co mi radili moji milenci, byla bych na tom bývala mnohem líp.
… Netrvalo dlouho a já i Kopecký jsme věděli, že se nemůžeme vystát, a když jsem ho rozzuřila nějakou impertinentní poznámkou, které asi sotva rozuměl – byl to velký primitiv a naprosto postrádal smysl pro humor – vybuchl: „Milostivá paní, musím vám oznámit, že vaše filmy se už nikdy v Československu hrát nebudou.“ Což mě namíchlo a odsekla jsem mu: „Pane ministře, mně to je srdečně jedno, protože já už jsem je viděla,“ a bylo po audienci.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

herečky paměti, memoáry životopisy ženy kolaborace

Autor knihy

Adina Mandlová