Útěky

Čtenářsky vděčné vzpomínky talentované, obdivované, ale i nenáviděné české herečky, která se proslavila nejen svou krásou a filmovými rolemi, ale i vztahem s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Kniha se čte jako napínavý román a Lída Baarová popisuje zákulisí barrandovských ateliérů, zajímavosti z natáčení v předválečném Berlíně a vyznává se i ze své naivity a lehkomyslnosti, která stála u zrodu jejího uměleckého i osobního pádu. Kdysi obletovaná herečka se po válce dočkala obvinění z kolaborace a ocitla se na čas v pankrácké věznici. Po únoru 1948 se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout do zahraničí a v Itálii zahájila novou uměleckou kariéru. - Otevřená zpověď Lídy Baarové... Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký. Poprvé vyšlo v nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Corp. v roce 1983. V Československém spisovateli s.r.o. vydání první. Příloha knihy: DVD s Felliniho filmem Darmošlapové, kde Baarová vytvořila roli Giulie Curti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74383/uteky-74383.jpg 4.3160
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Československý spisovatel

NemcovaKN
06. listopadu

Vzpomínky jsou vždy ovlivněné tím, kdo je vypráví a pravdu nemusí znát ani ten, kterému se stala.

Kniha se četla velmi dobře. Téma je samozřejmě zajímavé a dozvíme se nejen o jejím úspěchu v herectví, ale také samotné cestě, jak toho úspěchu dosáhla. Seznámíme se s muži, kteří ji obdivovali, ale také s těmi, kteří ji ničili. Nahlédneme do života její rodiny. Budeme svědky jejích rozhodnutí - ať už dobrých nebo těch špatných.

Evina.Cetba

Vzpomínky české herečky Lídy Baarové psané ve spolupráci se Škvoreckým.

tereza94

Velmi zajímavá kniha, která popisuje život jedné úžasné ale naivní herečky. Za lásku bohužel platila velmi vysokou cenu, jsem moc ráda, že tato doba je pryč.

MichelleKing

„Člověk se víc stydí za svou pitomost, než za své hříchy.“
Byla krásná a talentovaná! Jenže měla smůlu. Narodila se ve špatné době.
Naivita je tou nejhorší vlastností, kterou mladí má.
Tato kniha je o prokletí Lídy Baarové. Bolestná, úchvatná, zajímavá a zároveň tak zdrcující.....

reňa30

zajímavá kniha a L.Baarová panu Škvoreckému prozradila a vlastně potvrdila mnoho událostí,které později vyvracela,nebo úmyslně vynechala např.v knize pana Kožíka -Života sladké hořkosti.Tato kniha mi přijde víc autentická

agatha2

Opět další návrat mezi hvězdy stříbrného plátna. Vím, že hodně lidí Lídu odsoudilo a stále odsuzuje, ale já neměla to srdce nikdy ji soudit. Jako herečka přináší i po mnoha desítkách let lidem radost a toto bychom měli ocenit a na soukromí se vykašlat. A že se jako mladá zamilovala do toho nepravého? No a? Kdož jsi bez viny, hoď kamenem.

IvonaK

Baarová zde prozradí úplně vše z hlediska jejího osobního života. Kniha se čte velmi dobře, akorát když seděla v tom vězení, tak mi ji bylo trochu líto.

1amu

Komentáře k této knize mi připomínají něco podobného jako nedávno vyšlé memoáry Gabriely Koukalové . Tím myslím hvězdičkové hodnocení. "Ftip" je v tom, že pan Škvorecký ty rozhovory s L.B. dělal úplně kvůli něčemu jinému (jak se zmiňuje v Samožerbuchu) . Ani tak mu nešlo o reálné paměti ženy ve které se skoro nikdo nevyznal. Nakladatelství 68 Publishers potřebovalo občas vydat i jiné knihy (třeba poezii), kde byl předem vykalkulován spíše "nezisk" z prodeje, ale Škvorečtí to chtěli vydat kvůli kvalitě napsaného. Proto tedy Baarová, proto inteligentnější Mandlová. Samozřejmě čte se to jedním dechem . Vždyť o dámách kolovaly kdysi pouze zaručené šeptandy. Ona ta kniha mi spíše připomíná Renčův film u nás ne tak dávno promítaný. Ano dalo se to vidět, ano dalo se to přečíst . I na "Harlekýny" došlo . Hernajs ! Že ten zloduch Goebbels tak rychle přešaltroval, když ho "fírer" seřval !

daroushek

Naprosto skvělá kniha, moc dobře se četla především pro dobré uspořádání kapitol. V každé se chronologicky baví k jednomu tématu, resp. člověku. Kniha naprosto změnila můj postoj jak vůči Lídě tak vůči některým postavám, změnil ty dojmy, které jsem měla od filmu o Lídě. Musím se přiznat, že jsem za to velmi ráda, jsem ráda, že jsem knihu četla, rozhodně to nebylo naposledy. A Lídu a její život velmi obdivuji, fascinuje mě.

bee88maja
15.10.2017

Když se někdo chystá někoho odsoudit za jeho chyby, zamyslí se předtím, jakých chyb se sám dopustil ve věku 20 let? Umí někdo ovlivnit, do koho se zamiluje? Je trestné být naivní?

Vnímat svět černobíle je nehorázně jednoduché...ale asi se s tím jen tak nepřestane...

jaste
09.10.2017

Lída Baarova mi byla velmi nesympatická, ani styl, kterým byla kniha napsaná mě nenadchnul

paulinschildie
14.07.2017

Čtivá a milá knížka. Určitě si ji přečtu znovu.

hannah2000
09.07.2017

Vzpomínky jsou přehledně a zajímavě sepsané a knížka se velmi dobře čte. Samotný příběh Baarové vede k zamyšlení, jak moc byla herečka ve svých vzpomínkách upřímná, co je pravda a co je upravené. Z jejího vyprávění čiší nezájem o vše, co se netýkalo herectví, její kariéry a jejího života. Přijde mi neskutečné, že by vůbec nevnímala tu zvrácenost, do jaké se Německo před válkou ubíralo. Nejvíc upřímná mi přišla část, ve které vypráví o osudu rodičů a sestry po válce. Lída Baarová si mé sympatie po přečtení moc nezískala, ale odsoudit ji také nemůžu. Nevím totiž, kolik skutečností si nechala pro sebe, co dalšího zlého ji potkalo a co způsobilo ten její odtažitý přístup ke světu. Vyprávění, ať už bylo více či méně upřímné, poodkrylo kromě života Baarové zčásti i dění okolo filmu před válkou a po ní. Proto je kniha zajímavá.

Clamera
18.06.2017

Kvalitní životopisná kniha. Na rozdíl od dalších memoárů Lídy Baarové, které údajně prošly její vlastní silnou autocenzurou, má zřejmě i vysokou vypovídací hodnotu. Příliš mnoho sympatií ve mně hlavní protagonistka nevzbuzovala, nicméně kresba jejího charakteru a postoje k životu je to zajímavá...A byla místa, kdy jsem pro ni měla jistou dávku pochopení. Zkrátka příběh ambiciózní, ješitné a poněkud do sebe zahleděné dámy...příběh, který má "maso a krev", autenticitu, je čtivý a ani styl, v němž je napsán, neurazí.

Atanone
24.05.2017

99% z toho,co si o knize myslím,bylo řečeno v komentářích přede mnou.
Pro mě je úžasné to,že si smím a můžu přečíst verzi samotné L.B,zatímco v minulosti to nebylo umožněno. Jistě,zaráží mě ta naivita,svádět všechno na nevědomost je trošku..no ale na druhou stranu vezměte dva různé lidi a nechte je prožít stejnou situaci- každý z nich ji bude posuzovat jinak.
Jsem ráda,že tuto knihu mám a určitě si ji za pár let přečtu znova

andrii24
21.03.2017

Z věže do strže. Varování před magnetizující, dominující, spalující krásou ženy, tak snadno přivyklé chumlati se do norkových kožešin, oblékati si róby z ďáblovy dílny. Hvězdná dáma dlouze čichala k pugétu, smočeném ve zrádném elixíru, až se jí z té vůně zamotala hlava. Byla natolik omámená, že vytrhnout ji z toho luxusu bylo složité, bolestivé, šibeniční. Sláva sálá, výš a výš sahá, až jednoho dne, a může se to stát, ustane, přijde pád a zbude jen...vlezlý chlad. Život může být krásný, ale nesmí brát více než dávat.

Jája92
25.02.2017

Pro mě má tato herečka své osobité kouzlo. Jedni ji zatracují, druzí obdivují a já se řadím mezi druhou skupinu. Zvědavě jsem četla vyprávění Baarové dle Škvoreckého a jsem ráda, že jsem se na chvíli mohla ponořit do jejího světa. Při čtení mi občas bylo smutno, když jsem věděla, jaký neblahý osud bude nosit dlouhá léta na svých bedrech.

edith79
11.02.2017

Lída Baarová pro mě zůstává záhadou. Na jednu stranu inteligentní žena, schopná naučit se jazyk za pár dní, na stranu druhou naivní do sebe zahleděná kráska, která se dokázala bláznivě zamilovat bez ohledu na cokoli. A to i do muže jakým byl Josef Goebbels. V této knize, kterou napsal Škvorecký podle vyprávění Baarové je Lída upřímná a popisuje vše pravdivě. Bohužel v roce 1991 vychází nové, tentokrát Lídou Baarovou osobně sepsané memoáry, kde herečka zcela neupřímně vztah s Goebbelsem popírá. Četla jsem obě knihy, a tato je samozřejmě lepší, jelikož je pravdivá.

TheMelorry
03.02.2017

Kniha se mi moc líbila. Lída Baarová skvěle a čtivě popisuje svůj život. Všechny jeho veselé i stinné stránky. Rozhodně jsem se u knihy nenudila, právě naopak. Velice mě bavila a líbila se mi asi více, než kniha o životě Adiny Mandlové, kterou jsem četla nedávno. Kniha mi přišla jako bezprostřední výpověď jedné z největších československých hereček.

Leninkka
25.01.2017

Knihu jsem přečetla jedním dechem asi za dva dny. Velmi dobře napsaná a čtivá, hltala jsem každou stránku. Člověk se dozví detaily ze života a že to holka neměla v životě vůbec jednoduché. Lída byla prostě mladá, zamilovaná a hlavně naivní.

"Zůstala jsem celý život Češka, ačkoliv málokdo měl, myslím, víc příležitostí vyměnit národnost za kariéru. Snad mohu i říct, že svou pošetilost jsem si odpykala hůř než jiní, kteří ani nebyli pošetilí."

haki34
23.11.2016

neměla to holka jednoduché, pod drobnholedem spolčnosti, významní , často mocí muži, ....a přitom chtěla jen to c všichni - prožít obyčejný život, opravdovou lásku...
příběh mě velmi zaujal, zhltla jsem jedním dechem..

28.09.2016

Krásná Lída Baarová neměla zrovna v životě na růžích ustláno. Tvrdě zaplatila za lásku - vztah, který měla s Goebbelsem. Krásné knižní vyprávění. Její filmové role nás těší dodnes. Přečteno jedním dechem. Doporučuji! / Jsem ráda, že jsem si knihu koupila. /

bookcase
18.09.2016

Životní osudy jedné z nejznámějších a nejkrásnějších českých hereček. Byla mladá a hloupá a doplatila na to. Sepsáno hodně čtivě.

Romanka89
04.09.2016

Ke knize jsem se dostala díky filmu. Byla to žena, která krutě platila za to, že jen milovala. Myslím že nikdo jí nemůže mít za zlé, když ve své mladosti a lásce, byla naivní a o politiku se vůbec nezajímala. Vyprávění bylo krásné v tom, jak v oné době byli muži galantní a dámy se chovaly jako dámy. Často si dnes ženy stěžují, že dnešní muži nejsou dost galantní, ale upřímně, my se snad chováme jako dámy? ;-)

Čtenářská výzva 2016: Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele).

sandra5627
02.09.2016

Pěkně zpracovaná kniha a příběh. Musím říct,že jsem měla chvílema skoro slzy na krajíčku. Pro Lídu to bylo opravdu těžké a nedá se soudit něco,co člověk sám nezažil. Každý občas udělá hloupost,ale taky za to zaplatí a to Lída zaplatila pořádně... Škoda opět,že film Lída Baarová je uplně o někom jiném a ne o skutečné Lídě.

zdazilek
23.08.2016

První jsem viděla film, pak až jsem četla tuto knížku. Film byl o hodně jednodušší kniha byla lepší. Lépe popsaná, zajímavá, čtivá. V té době nebylo lehké žít a když se mladá žena zamilovala nemyslela na politiku ani dějiny. Bylo mi jí během čtení strašně líto, co všechno musela vytrpět a prožít.

Xena36
18.08.2016

Uvědomila jsem si, kolik let bylo Baarové, když měla vztah s J. G. Jinými slovy - mladé telecí. Co bychom od ní chtěli? Kdo z nás se ve 21 letech zajímal o politiku, kdo byl natolik vyzrálou osobností, aby přemýšlel nad tím, co mému chování jednou řeknou dějiny? My jsme se o nacismu učili na základce, ona ne. Zahleděná do své krásy, zamilovaná do toho, kdo ji obdivoval. V tomto věku se myslím nedá hovořit o vypočítavosti, ale hlouposti. Ale kdo jsme bez viny, hoďme první kamenem...

Markett
09.08.2016

Panečku, tak tahle kniha byla opravdu dost dobře napsaná a čtivá, až ze stránek mrazilo. Od začátku do konce byl děj napínavý a čím více jsem se dostávala dál, tím více jsem se divila, jak tohle mohla Lída vydržet... vždycky jsem pro Lídu Baarovou měla zvláštní slabost, koneckonců, nejkrásnější prvorepubliková herečka nejde neobdivovat, ale takový životní příběh je fakt až mrazivý. Pan Škvorecký vzpomínky krásně sepsal, klobouk dolů.

pablala
15.07.2016

Tato knížka je brána jako nejvěrohodnější z knih, které byly o Lídě Baarové napsány. Na druhou stranu, je to vzpomínání samotné herečky a my čtenáři nevíme, jak dalece je její vzpomínání a nevědomost skutečné. Ovšem její otevřenost je patrná napříč celou knihou.

_Michelle_
10.05.2016

Lze spekulovat nad tím, co je v knize o Lídě Baarové přidáno a co je naopak ubráno, ale je jisté, že její životní příběh je netradiční, v mnohém vzrušující a v mnohém bohužel tragický, jelikož za nerozvážnost (naivitu, těžko vlastně říct, jak to správně nazvat) se bohužel někdy platí a v tomto případě to byla platba i s lichvářskými úroky, ale i takový může prostě život být. Myslím si, že z této knihy, ač z ní dýchá tíha doby minulé, si lze vzít příklad i dnes, a to ten, že člověk by se neměl vzdávat, i když se situace zdá být beznadějná.