Útěky

Čtenářsky vděčné vzpomínky talentované, obdivované, ale i nenáviděné české herečky, která se proslavila nejen svou krásou a filmovými rolemi, ale i vztahem s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Kniha se čte jako napínavý román a Lída Baarová popisuje zákulisí barrandovských ateliérů, zajímavosti z natáčení v předválečném Berlíně a vyznává se i ze své naivity a lehkomyslnosti, která stála u zrodu jejího uměleckého i osobního pádu. Kdysi obletovaná herečka se po válce dočkala obvinění z kolaborace a ocitla se na čas v pankrácké věznici. Po únoru 1948 se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout do zahraničí a v Itálii zahájila novou uměleckou kariéru. - Otevřená zpověď Lídy Baarové... Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký. Poprvé vyšlo v nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Corp. v roce 1983. V Československém spisovateli s.r.o. vydání první. Příloha knihy: DVD s Felliniho filmem Darmošlapové, kde Baarová vytvořila roli Giulie Curti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74383/big_uteky-mG0-74383.jpg 4.3184

Kniha Útěky

veronika4937

Velmi zajímavá a čtivá knížka. O životě Lídy Baarové jsem znala jen něco málo a je neuvěřitelné, čím vším si prošla. Na jednoho člověka toho bylo až moc.

Belatris
13.10.2020

Tahle kniha může být ošemetná, protože záleží, jak ji člověk čte. Já ji četla obezřetně, protože jde o subjektivní vyprávění samotné aktérky, která podle některých lidí měla tendence něco zveličovat, jiné věci zase vytěsňovat nebo umenšovat (ostatně jako to někdy děláme všichni, když jde o některé kapitoly našeho života).
Zvláště první dvě třetiny knihy jsem hltala, období s nástupem komunismu už není tolik čtivé, což je naprosto pochopitelné. Rozhodně jde o knihu, která stojí za to, zvláště pokud chcete nahlédnout do zákulisí filmového průmyslu první poloviny 20. století.

Myrna
22.07.2020

Knihu doporučuji. Umocněním celého životního příběhu je dokument Heleny Třeštíkové o Lídě Baarové Zkáza krásou. V dokumentu se ve vyprávění Lídy Baarové zračí životní bolest, smutek, křivdy, zklamání, ponížení, zrady.
Kniha je velmi zajímavá, jímavá, autentická, smutná, někdy zcela nepochopitelná tím, co vše může jeden život přinést. Po přečtení knihy na mě padl smutek, beznaděj, prázdnota, ale závěrečné ohlédnutí a zhodnocení Lídy Baarové bylo s nádechem víry v dobro a smíření. Kdo z nás neudělal v životě chybu? Z neznalosti, naivity, lásky k druhému člověku. Ke vztahu s J. Goebbelsem by se dalo říct, že byla ve špatnou chvíli, na špatném místě...a ve špatné době. A popularita a krása jen umocňovala její vzlety a pády. Lída Baarová byla obdivuhodná a statečná žena v mnoha ohledech.

GrasselováL
04.04.2020

Kvalitně napsaná kniha.
Co se týče jejího vztahu s Goebbelsem - je nám po tom každému prd. Zamilovanost dokáže opravdu dělat divy. A rozhodně ji neodsuzuji, za nic v jejím životě. Užívala si života a společnosti, byla báječná herečka a ještě k tomu nádherná. Co zažívala po válce, je opravdu útrpné, nezasloužila si to, nikdo si to nezasloužil a vyhnání Čechů je největší podlost, která se mohla stát. To "osvobozování" stálo tisíce lidských životů....

JessieM25
14.02.2020

Četla jsem novější i starší vydání, dokonce se mi podařilo sehnat i rozhovory Škvoreckého s Baarovou podle nichž pak kniha vznikla. Samotná kniha o sobě je velmi zajímavá. Stejně jako osud jedné z nejkrásnějších hereček První republiky. Musím říct, že mě tato herečka baví ze všech prvorepublikových hvězd nejvíce. Byť jí každý odsuzoval a jakmile skončila válka, všichni se k ní otočili zády, nevzdala se. Riskovala, milovala a litovala.

Cisuna
10.02.2020

Upřímná zpověď herečky, která si šla za svým...naivní, hloupá? To si rozhodně nemyslím. Chuť po slávě je silná a je to hodno odsouzeni? Určitě ne. Děkuji paní Baarova a pane Škvorecký.

Luciett.ka
07.01.2020

Tato herečka mě moc baví, ráda koukám na její filmy a ačkoli nedokážu přesně říct proč, její život mě fascinuje.
Kniha se mi proto četla moc dobře. Je zde dobře popsáno vše od dětství, přes filmové začátky, Německo, tak těžký návrat do Čech, po Rakousko.

NemcovaKN
06.11.2018

Vzpomínky jsou vždy ovlivněné tím, kdo je vypráví a pravdu nemusí znát ani ten, kterému se stala.

Kniha se četla velmi dobře. Téma je samozřejmě zajímavé a dozvíme se nejen o jejím úspěchu v herectví, ale také samotné cestě, jak toho úspěchu dosáhla. Seznámíme se s muži, kteří ji obdivovali, ale také s těmi, kteří ji ničili. Nahlédneme do života její rodiny. Budeme svědky jejích rozhodnutí - ať už dobrých nebo těch špatných.