Dakarianna Dakarianna komentáře u knih

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

"Co že jsem říkal? Nevím už
asi že bude dobře zase...
co jsem to hledal? Aha, nůž
co jsem to chtěl... Jo, podřezat se"

16.02.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

"Člověk musel žít – a žil ve zvyku, který se stal pudovým – v předpokladu, že každý zvuk, který vydá, je nepřeslechnut, a každý pohyb, pokud není tma, zaznamenán." Muselo být šílené žít s takovým vědomím. Člověk není nikdy sám sebou a nemůže si odpočinout.
VÁLKA JE MÍR.
SVOBODA JE OTROCTVÍ.
NEVĚDOMOST JE SÍLA. – "Vlastně ani žádné myšlení nebude.", "Být pravověrný znamená nemyslet – nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí.", "Dokud nebudou umědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými." Tento systém vlastně úplně jednoduše využívá princip Maslowovy pyramidy potřeb.
"Člověk instinktivně skrýval své city, ovládal svou tvář a dělal totéž co všichni ostatní."
"Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum, koneckonců jak víme, že dvě a dvě jsou čtyři?"
A co Facebook a jeho aféra? Práce tajných služeb? Kamery? Autor viděl mnohem dál, než do 80. let.

17.01.2019 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Jedná se o velmi útlou knížečku, která je důkazem toho, že po relativně krátké době jsme si schopni postavy zamilovat a vcítit se do nich. A nepotřebujete pět set stran. Trochu zde vidím i klasický příběh Romea a Julie. Stejně jako u tohoto slavného dramatu se můžeme zamyslet nad pomíjivostí života. A mohu si položit stejnou otázku jako o Shakespearova díla: Je to skutečně tragédie? Není největším štěstím zemřít milován a milující?

24.09.2018 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tato báseň není pohou oslavou přírody, ale ani bezduchou romantickou říkankou. Je zdánlivě jednoduchá a prostá, ale vlasně je to hluboce promyšlený celek. Myslím, že na plné pochopení si Máj nestačí přečíst jednou. S každým přečtením objevíte nové myšlenky, které jste předtím chápali úplně jinak nebo dokonce vůbec nezachytili. Kdo si z knihy přečte kousek a odloží – tak ano, chápu, že si musí myslet, že všichni její obdivovatelé jsou blázni. A s tím je spojen problém, že tato kniha je v povinné četbě. Lidé si ji zvolí, protože je krátká, ale nechtějí u ní přemýšlet. A věřím, že spoustě lidem navíc nepomohlo, že se její část museli zpaměti učit. Sice jsem měla občas problémy držet krok s dějem, ale i ty verše samy o sobě zní tak nádherně, že se jejich recitace musí líbit i někomu, kdo neumí česky ani slovo. Hlavně časté použití "á" dělá poslech velmi příjemným.

12.02.2018 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klasika. Ať je vám deset nebo osmdesát, tahle kniha si vás získá. Vtipné, milé a nadčasové.

29.12.2016 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jedna z nelepších detektivek vůbec. Tak čtivá, tak komplikovaná a s tak šokujícím koncem.

12.04.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po velmi dlouhé době jsem se k této knize konečně dostala. Opomíjela jsem jí, snad proto, že jsem měla pocit, že se jedná o dětskou pohádku. Příběh je vlastně krátký (cca 90 stran), ale není lidský život taky krátký? A taky smutný i krásný, stejně jako tato kniha. Lidé se v dospělosti vzdávají kreativity a fantazie. Jsme posedlí věcmi. Jsme materialisté. Vidíme svět složitější, než jaký je doopravdy. Chybí nám dětský pohled na svět. Když dáte hádanku dospělému, často ji nevyřeší. Ale dítě hned vyhrkne odpověď. Nepřemýšlí o tom tolik.
Líbí se mi, že každá generace ten příběh vnímá jinak. Děti vidí pohádku. Dospělí už spíš tu aplikaci na reálný život.

05.08.2018 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Velmi těžko lze najít lepší fantasy sérii. Pan Sapkowski je skutečně král spisovatelů.

21.08.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

5 hvězd. Nelze hodnit jinak, tato knížka je skvost.

08.08.2016 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

„Vstal jsem a začal přecházet po cele sem a tam. Po chvíli jsem se přistihl, že odpočítávám kroky.“

Fantastická záležitost. Doporučuji.

05.03.2020 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Před několika lety jsem knihu odložila nedočtenou s tím, že je to neuvěřitelná nuda. Teď jsem jí otevřela znovu, čistě proto, že nemám ráda nedočtené knihy. A docela mě překvapila. Popisů a detailů je zde na detektivku skutečně dost. Také stran by mohlo být méně. Ale kniha se četla celkem dobře, zaujalo mě, jak moc se Rowling dokázala odprostit od stylu Harryho Pottera. Rozuzlení je uspokojivé, rozhodně jsem tedy už četla detektivky se zajímavějším vyústěním, ale pořád to mělo šmrnc. Do dalšího dílu se určitě pustím.

27.07.2018 4 z 5

Nádherný komiks jako pocta úžasnému člověku, který vůlí a pílí dosáhl vrcholu. Kresba je fantastická. Vadily mi tam akorát uměle napasované vulgární výrazy. A ten konec byl takový zvláštně useklý.

20.07.2018 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě a nebýt jí, asi bych knihu ani nedočetla. Vzhledem k tématu byla šíleně dlouhá a byly tam pasáže, které byly absolutně nečtivé a nezajímavé. Na druhou stranu mě bavil ten nápad, postavy byly sympatické a občas jsem se i usmála, přestože mi tento styl humoru rozhodně není blízký a často to bylo spíše trapné.

24.12.2017 3 z 5

Do knihy se mi moc nechtělo, ale odhodlala jsem se. Je to celé jako nějaká fanfikce, hlavní zápletka je absolutní pytlovina, která nedává smysl. Postavy se chovají hrozně divně, snad jen Scorpius Malfoy mě bavil. Motání realit je únavné a nezábavné. Závěrečný souboj mě taky vůbec neuchvátil. A to mi ani tak moc nevadilo, že je to scénář.

27.06.2017 1 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Krásné, sice méně slavné než děti z Bullerynu, ale je to fakt skvělá knížka. Ani bych nespočítala, kolikrát jsem jako malá přečetla.

23.12.2016 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Čtivé, poutavé, místy úsměvné. Opravdu kvalitní zpracování severských mýtů. Ta skvostná obálka už je jen třešničkou na dortu.

15.02.2023 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Jak já miluji celý ten svět! Za mě daleko lepší než Kostičas – ta atmosféra Londýna byla dokonalá. Zbožňuji ten slang a pochopitelně neuvěřitelně propracovaný svět. Hlavní hrdinka je skvělá, ale to platí o všech postavách – nikdo není plochý, černobílý. A ten konec? Ten byl možná maličko překombinovaný, ale vyrazil mi naprosto dech. Nemůžu se dočkat, až si přečtu třetí díl.

19.03.2018 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nevím jestli už jsem někdy četla takto emotivní knihu (a to mám za sebou i např. Sophiinu volbu). Ten styl psaní v kombinaci s naprosto neotřelým a unikátním tématem vám trochu sáhne do srdce. Ke konci jsem skutečně měla slzy v očích a rozhodně si od autora musím pčečíst něco dalšího. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih vůbec.

11.08.2017 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Povinnost pro každého milovníka Selekce. Nejlepší povídka za mě byla Miláček, ale všechny stojí za to.

23.02.2017 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Kniha uběhla velmi rychle, v podstatě se nic nestalo. Po výborné trilogii trochu zklamání. Nicméně po dlaším díle asi šáhnu stejně, je to srdcovka.

23.12.2016 3 z 5