Dakarianna Dakarianna komentáře u knih

Kdyby Ogden uměl česky Kdyby Ogden uměl česky Ogden Nash

Ač mám poezii ráda, tato sbírka mne příliš neoslovila. Každopádně mne ale nadchl nápad s uvedením anglického originálu, člověk o to více ocení skvělou práci předkladatele.

Odložím si tu:
„Pije, neboť mu spílá, takto to vidí on.
Ona to vidí jinak: spílá mu, neboť je piják.
Svádí to na ni a ona naň.
Ano, je pijan. A ona saň.“

04.01.2024 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Čtivé, poutavé, místy úsměvné. Opravdu kvalitní zpracování severských mýtů. Ta skvostná obálka už je jen třešničkou na dortu.

15.02.2023 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Nevím, moc mi nesedla. Bylo to dost zmatené, chaotické, měla jsem problém se začíst.
K postavám jsem si moc nebyla schopná vytvořit nějaký vztah, jejich příběh mě nějak nebyl schopen vzít za srdce. Četla jsem opravdu dlouho a nebýt tak krátká, tak ji možná ani nedokončím...
Na druhou stranu musím pochválit jazyk, sem tam byly opravdu krásné pasáže.
Škoda.

14.02.2023 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Pro začátek zdůrazňuji, že jsem fanynka podcastu a holky poslouchám už opravdu dlouho.

Ovšem tohle bylo velké zklamání. Opravdu všechny případy známe z podcastu. Neobsahují vůbec nic navíc, pokud nepočítáme pár černobílých fotografií ve špatné kvalitě. Navíc je tam docela dost chyb a nelogických vět. Případy nejsou popsány detailně, bavíme se třeba o čtyřech stránkách. Výběr případů taky úplně nechápu. Nepřijde mi, že by měly něco společného – třeba: "Nejznámější sérioví vrazi" nebo "Případy z Čech a Moravy". Prostě to působí jako náhodný pelmel.

Rozhovory situaci nezachrání, jsou na to příliš krátké a povrchní. Navíc rozhovor s právničkou, která se profesně nevěnuje trestnímu právu? Vážně?

Na druhou stranu, pokud podcast neznáte, tak je to dobrý krátký vhled do jednotlivých případů.

16.09.2022 2 z 5

Reset Reset Amy Tintera

Velice kladně hodnotím nápad, úplně nový svět s úplně novým systemém. Za to autorce klobouček. Milostná linka je poměrně nenásilná, přirozená. Pro YA už klasický milostný trojúhelník nás naštěstí nečekal. Kniha je navíc extrémně čtivá, mimochodem i díky velice krátkým kapitolám. Jediná šmouha na kráse je pro mě nelogičnost toho, jak nám autorka zdůrazňuje že reseti nemají city (alespoň takto vysoká čísla jako Wren), což tak zpočátku skutečně vypadá, ale během knihy vlastně zjišťujeme, že to tak není. Chápu, je to vývoj příběhu, ale trošku mi to nedávalo smysl. Kniha jako celek je ovšem boží – a to včetně obálky.

09.09.2022 5 z 5

V básních lze cítit silné emoce, zatímní život autorky určitě nebyl procházka růžovým sadem. Má to působit syrově, ale ono to působí spíš neohrabaně a kostrbatě. Ano, byly básně, které mne zaujaly, ale většina byla zkrátka příliš jednoduchá. Básník má sdílet svoje emoce, ať jsou jakékoliv, pěkné i nepěkné, ale musí tam být něco navíc. Neříkám, že se to autorce nepovedlo ani jednou, ale většinou mi to „něco navíc, to umění“ chybělo.

A moje ekologické já pláče nad tak nadměrným využitím papíru ve stylu „tři řádky, zbytek strany prázdný“.

15.05.2022 2 z 5

Odkaz Odkaz C. J. Daugherty (p)

Oproti prvnímu dílu jednoznačně poskočila čtivost, stránky přímo ubíhaly pod rukama. Přestože jsem mezi prvním a druhým dílem měla delší prodlevu, začátek knihy je příjemnou rekapitulací, takže nehrozí neporozumění příběhu. Vývoj mi, narozdíl od většiny komentujích zde, příliš nevadil. Nicméně milostný trojúhelník je poměrně provařené téma a určitě se to celé mohlo obejít bez něj. Pro nás je to poslední díl, což rozhodně není dobrá zpráva – kniha totiž končí dost otevřeně a až příliš otázek tak pro nás zůstane nezodpovězených. Jinak obálky obou dílů jsou šílené, vůbec se mi nelíbí.

29.03.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

„Vstal jsem a začal přecházet po cele sem a tam. Po chvíli jsem se přistihl, že odpočítávám kroky.“

Fantastická záležitost. Doporučuji.

05.03.2020 5 z 5

Zimohrádek Zimohrádek Ivan Wernisch

„Měj se dobře, měj se dobře
a spomeň na mne nehodného
jen jediným vroucným vzdechnutím“

„Buď mi.
Při dešti na klepadle buď mi.“

30.01.2020 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

„Když z vás má být dáma, nesmíte se cítit zanedbávána, pokud muži nad vámi půl života neprovzdychají a druhou půlku vám nedělají modřiny.“

27.01.2020 5 z 5

Ubíječ labutí Ubíječ labutí Ivan Martin Jirous

„Opodál Jezinek
temná chýš
a na ní perník

Ty jsi přece Otec všech vin
a dítě Tvé
pervitin“

Okuje Okuje Ivan Martin Jirous

„Měla to být jenom jedna báseň
ale nevydržel jsem to

Úloža Úloža Ivan Martin Jirous

„Je mi tak smutno
že už to ani nevnímám“

27.01.2020 4 z 5

Deník dívky, která hledá Egona Bondyho Deník dívky, která hledá Egona Bondyho Egon Bondy (p)

„Když jsem to dělala u plotu
ztratila jsem v rozrušení botu
Jen kopřivy co tam rostly mne líbaly
chlapi mě jenom mrdali
Dlouho jsem pak hledala tu botu
u toho plotu“

26.01.2020 5 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

"Co že jsem říkal? Nevím už
asi že bude dobře zase...
co jsem to hledal? Aha, nůž
co jsem to chtěl... Jo, podřezat se"

16.02.2019 5 z 5

Dodatky Dodatky J. H. Krchovský (p)

"A zatímco vítr vyje
do peřin mi padá sníh
když se snažím o rekviem
přimrzne mi na dásních"

16.02.2019 5 z 5

Poslední list Poslední list J. H. Krchovský (p)

"Nedělám nic. Už přes měsíc...
akorát chlastám ještě víc
přičtu si k dobru na konto
že vůbec dělám aspoň to"

16.02.2019 5 z 5

Leda s labutí Leda s labutí J. H. Krchovský (p)

" "Těch neznám slov..." – Já taky ne; slova nic nevysloví
jen ticho, víc či méně němé; ticho mezi slovy..."

16.02.2019 5 z 5

Noci, po nichž nepřichází ráno Noci, po nichž nepřichází ráno J. H. Krchovský (p)

"Má duše je perpetuum mobile
žije a umírá krmena ničím
dokonale se zničím
rokrájím se na motorové pile"

Siréna Siréna Kiera Cass

Selekci zbožňuji, proto jsem se rozhodla přečíst si i jinou knihu od této autorky. Bohužel musím říct, že kvalit známé série nedosahuje. Čtivost, typická pro Kieru Cass, ovšem zůstává. Kahlen mi nebyla zrovna moc sympatická a ta milostná linka byla taková strašně prázdná a strojená. Nicméně téma (svět sirén) se mi líbilo, takže jako oddechovka je knížka fajn.

16.02.2019 3 z 5