chamyl Online chamyl komentáře u knih

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Přeslazený růžový cukrkandl, který zestárl tak, že se stal téměř nepoživatelným.
Uznávám, že jako muž s téměř pěti křížky na krku a žijící na přelomu 20. a 21. století zřejmě nejsem pro tuto knihu pravá cílová skupina. Pohádka o čtyřech teenagerkách s jasně danými čitelnými charaktery, ve které jsou všichni včetně jejich okolí chápající, cnostní, milující a především neuvěřitelní. Papírem šustící dialogy jsou plné slov a obratů, které do většiny úst nepatří ani obsahem ani formou, což pro mne mělo velmi rušivé účinky ve vztahu k dobové atmosféře. Je pochopitelně mojí chybou, že jsem očekával více autentický román zachycující americký venkov v druhé polovině 19. století, nicméně i s respektem k autorčině literární licenci si myslím, že jejího přání „jak by to mělo být“ tam na úkor skutečnosti bylo příliš mnoho.
Takže pro mne zklamání a 2* dávám spíše ze sentimentu ke klasické literatuře.

10.01.2019 2 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

I dobří lidé mají své stinné stránky a některé chyby již nenapravíme, ani kdybychom se snažili sebevíc. Zweig uvěřitelně zachytil dopady špatného svědomí na osobnost člověka, který si velmi dobře uvědomuje, že šanci na to, aby vše dopadlo dobře, již propásl.
Smutné a opravdové čtení.

23.12.2018 4 z 5

Kniha pro diváky Stardance a milovníky tanga. Já se ovšem přiznám hned a na rovinu: nudil jsem se a po delší době bojoval s nutkáním knihu odložit nedočtenou. Nakonec jsem své tango prkenně a spíše v rytmu slowfoxtrotu dotančil, ale příšerně mě při tom tlačily boty.
Autor vzdal hold tanci i prostředí, které dobře zná a zřejmě i velmi miluje. Tanečník ve mně se ovšem bohužel stále ještě neprobudil a tentokrát zůstal v peřinách i romantik. Snahy o přesah tanečních pravidel mimo parket na mne působily příliš šroubovaně a osudy jednotlivých postav ve mně nezanechávaly žádnou emoční stopu.
Prostě tomu chyběla šťáva.

12.12.2018 2 z 5

Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti Milada Horáková

Dechberoucí statečnost a obdivuhodná inteligence, tváří v tvář smrti přecházející v nadčasovou moudrost. Paní Milada Horáková v nejtěžších chvílích osobně. Už chápu, proč se jí komunisté tak báli.
Přeji nám více takových dam.
Nezapomínejme na tyto hrdiny.

26.11.2018 5 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

Jen více těchto knih!
Jen více těchto lidí ve školních učebnicích!
Možná si pak dokážeme za největšího Čecha zvolit i někoho jiného než Járu Cimrmana.

03.07.2018 5 z 5

Na rozhraní - Krize a proměny současného světa Na rozhraní - Krize a proměny současného světa Miroslav Bárta

Různorodé úvahy o světě a společnosti s velmi proměnlivou úrovní zajímavosti. Pokud bych měl hodnotit jednotlivě, tak bych určitě využil celou škálu od jedné až po pět hvězdiček.
Překvapivě na mne působilo, že problémy s těžkopádností textu, občas hraničící až se samoúčelnou komplikovaností, jsem častěji registroval u akademicky aktivních osob, které přitom mají předávání informací v popisu práce, zatímco lidé "z praxe" se dokázali vyjadřovat zajímavě a přitom čtenářsky svěže. Nemám teď přitom na mysli hodnocení kvality samotných myšlenek, ale způsob jejich předávání.
Každopádně je dobře, že tato kniha vznikla a umožnila čtenáři další pohled na náš svět, tentokrát z české perspektivy.

07.06.2018 4 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Ač zjišťujíc, že jsem podle některých zdejších komentářů zřejmě vcelku nechápavý a sexuálně frustrovaný člověk, tak přiznávám, že jsem se bavil. Není to sice žádné nezapomenutelné dílo, ale příjemně ubíhající čtení vtipných anekdot s lechtivou tématikou.
Takže za mne ano, takto má vypadat oddychová literatura.

23.03.2018 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

"Když dva lidé zadají do (internetového) hledače identickou otázku, nemusí nutně dostat shodnou odpověď. Pojem pravdy se relativizuje, individualizuje a ztrácí univerzalitu. Informace jsou domněle zdarma, ale ve skutečnosti za ně jejich příjemce platí dodáváním dat, jichž využijí lidé, o nichž nic neví, a to k dalším úpravám informací, které mu jsou poskytovány."
Čtivě podaný americký pohled zkušeného diplomata na dějiny a politicko-diplomatický chod světa. Určitě doporučuji k přečtení všem, kteří se touto problematikou zabývají a to bez ohledu na jejich světový názor. Znalost historie je základním předpokladem pro úspěšné vytváření budoucnosti, přičemž toto omleté klišé je dnes opět na periferii zájmu. Politiku a diplomacii dělají lidé bez jakéhokoliv backgroundu a přitom s neuvěřitelnou sebedůvěrou, že zrovna oni snědli všechnu moudrost.
Správný vůdce ví odkud jde, aby mohl uvažovat kam míří.

10.01.2018 5 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Čtivě podaný, 200 let starý a stále aktuální příběh. Dobové reálie a okolní kulisy se mění, pokřivené rodinné vztahy i společenská morálka zůstávají. Otec Goriot, jeho blízcí a ani další postavy tohoto románu bohužel nejsou vyhynulým či ohroženým druhem.

04.12.2017 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Příběh o vyčůrané vši, která s každým svým dalším skokem přistane na tučnějším psovi.
V některých rysech určitě nadčasové dílo, nicméně konstrukcí již trochu překonané. V zobrazované společnosti jsou totiž prakticky všichni vypočítaví a pokrytečtí, nebo alespoň naivní a hloupí. A tak je Duroy záporným hrdinou mezi zápornými postavami intrikujících politiků, zahýbajících paroháčů či vychytralých manželek nebo naopak nepochopitelně přímočaře jednoduchých dam a dívek z vyšší společnosti. Těžko říct, komu vlastně fandit.

15.02.2017 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Můj první knižní Olsen, ke kterému mě přivedla až filmová zpracování jeho předchozích děl nabízí propracovaný a komplexní příběh s dvěma časovými rovinami a originálním překvapením na konci. Dále pak bezpochyby zajímavé téma odvíjející se od i dnes velmi aktuálního pokřiveného pohledu některých jedinců na svět a lidi okolo nich. Přesto jsem byl spíše zklamán, možná i pod vlivem vysokého očekávání.
Zpočátku košatý příběh se postupem času (logicky) redukuje na jednu hlavní dějovou linii a úvodní odbočky jsou buď trochu násilně bez dalšího vyřešeny (fax, poděkování na konci) nebo úplně vyšumí do ztracena (role Carla Morcka v kauze, která přímo předcházela vzniku oddělení Q či smrt jeho strýce). Možná je to příprava na další knihu, ale takto podané to působí pouze jako vata pro zvýšení počtu stránek.
Opravdovým zklamáním pro mne ovšem byla skutečnost, že oddělení Q se vůbec nechová jako policejní složka, ale spíše jako hodně nestandardní detektivní kancelář z laciného braku. Způsob obstarávání důkazů, "akční" vyšetřovací metody a hlavně posuny v případu díky všudypřítomné intuici a náhodě, překračují podle mého názoru hranici uvěřitelnosti, kterou jsem si na severských autorech vždy velmi cenil. Nakonec i nelogické chování celé policie v době přímého ohrožení jejích příslušníků do této smutné mozaiky zapadá a sráží zážitek z této knihy.
A to je škoda, velká škoda. Protože Olsen vystavěl neobvyklý a silný příběh staré pomsty s velmi přesvědčivou propracovaností i uvěřitelností. Způsob jejího odhalování však zřejmě psal někdo jiný a nebo na něj autorovi již nezbyly síly.

04.10.2016 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Viděl jsem nejdříve film a poté poslouchal audioknihu s výbornou Janou Strykovou. Znalost zápletky je pochopitelně omezujícím faktorem pro plný zážitek, celkově ovšem (nijak překvapivě) literární zpracování detailněji doplňuje film.
Nakonec by asi šlo hodnotit lapidární parafrází otřepané pravdy: Každý má takové manželství, jaké si zaslouží.
Gillian Flynn napsala velmi čtivý a originální příběh o jednom nevšedním vztahu. Je obtížné psát cokoliv dalšího a neriskovat přitom spoiler pro dosud neznalé čtenáře. Jen tedy zmíním, že „to“ na můj vkus občas až moc dobře vyšlo tak, aby „to“ zapadlo do celého děje, ale hned dodávám, že nikoliv přes míru urážející čtenářův vkus.
Největším zážitkem z celé knihy pro mne ovšem je chování médií a veřejnosti, které autorka popsala naprosto dokonale. Bohužel. Tupý dav bezmyšlenkovitě přežvykující cokoliv, co mu média předloží. Večer je černá černá a i když do rána zbělala, tak to pro nikoho neznamená ani ten nejmenší důvod k zamyšlení. Potřebujeme hrdiny i padouchy a ti jsou nám servírováni v rámci naplnění sledovanosti či čtenosti. O nic víc – nebo dokonce snad o pravdu či opravdovost – ani v nejmenším nejde.
Knihu rozhodně doporučuji, i když se při jejím čtení asi nebudete cítit nejlépe.

26.04.2016 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Srovnání s předchozími knihami Khaleda Hosseini se sice nabízí, ale není tak úplně fér. Tato kniha přináší jinou ústřední dvojici a jiný styl vyprávění. Pro mne bylo celé téma zpracováno velmi zajímavě, mnoho popisovaných situací mi do hlavy vložilo řadu otázek či úvah a nejednou ve mně vyvolaly i vcelku silné emoce. To koneckonců platí i o neotřelém závěru. Ne, nejedná se o milník v literatuře, ale o čtivě zpracované téma o pravdě, lásce, lži, hledání správného i špatného řešení a o (možných) důsledcích z toho vyplývajících.

06.02.2015 5 z 5

Vyvolený Vyvolený Thomas Mann

Čtivě popsaný příběh jednoho hříchu. Výraz "čtivě" navíc v Mannově podání (a zdařilém českém překladu) dostává zcela nový rozměr díky brilantně používaném jazyku i práci s ním. Kniha se musí velmi dobře číst a to i čtenářům, kteří nejsou zrovna nábožensky založení. Zbytečně uměle na mne působila část o Řehořově pokání, proto ubírám jednu *. Jinak ovšem musím toto dílo doporučit.

14.11.2014 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zamjatin byl v tomto žánru první a velmi originálně vizionářský. Jeho kniha má možná na první pohled ne zcela zřejmý náboženský přesah, alegoricky ovšem zobrazuje nejen autorovu nastupující bolševickou současnost, ale i základy křesťanské víry. Celým příběhem prostupuje lehký metaforický nádech Starého zákona a vyhnání z ráje: absolutní štěstí vs. svoboda a poznání, sladká nevědomost, pokušení, hřích, žena, trest, Bůh-Osvoboditel… Tato kniha tak rovněž otevírá ony nezodpověditelné otázky, které jsou staré jako lidstvo samo a bylo k nim v různých dobách různě přistupováno. Je důležitější zájem celku nebo jednotlivce? Může celek omezovat práva jednotlivce, pokud to přináší celku prospěch? A naopak – má jednotlivec právo na svůj prospěch, když to není v zájmu celku? Je svobodný člověk šťastnější než ten, jehož cesta je jasně bez možnosti volby dána? Mravenci či včely to již vyřešili. My můžeme hloubat dále třeba právě nad touto Zamjatinovou výbornou a v čase nijak nestárnoucí knihou.

25.06.2014 5 z 5

Poslouchal jsem Martinem Stránským skvěle namluvenou audioknihu a nudil jsem se. Určitě oceňuji autorovu schopnost fabulace na pozadí reálných událostí a osob 20. století, která svědčí o jeho širokém rozhledu. Přesto jsem za celou dobu nebyl do děje hlouběji vtažen a popisovaný příběh ve mně nevyvolával žádné emoce. Ani smích. Tak trochu jsem se neustále rozhodoval, jestli mě víc nudí historické exkurzy nebo vyčerpávající a opakující se popis aktuálních událostí. Nakonec ovšem, jak děj postupoval, jsem začínal litovat, že Allan Karlsson nevylezl z okna a nezmizel už v padesáti... A tak pro mne jedinou opravdu vtipnou záležitostí byla věta, kterou zakončím i svůj komentář: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec".

16.06.2014 2 z 5

Váš kluk prostitut? Váš kluk prostitut? Cyril Valšík

Já tedy nevím... Drsné téma, často popsané do opravdu nechutných detailů. Autor v tomto směru odvedl velmi dobrý kus práce, když tuto odvrácenou stránku naší doby navíc dokázal vcelku čtivě zpracovat. Ale nemůžu se zbavit dojmu, jako by to pro řadu těch kluků vlastně tak hrozné nebylo. "Zavřu oči, chvíli to vydržím a pak bude na nákupy, sranda s ostatními a tak..." Až na výjimky nikdo v podstatě nepřemýšlel o tom, že by chtěl z tohoto prostředí pryč. Myslím, že to tak v reálu určitě není, ale v této knize jsem často tento pocit měl. Přesto doporučuji k přečtení, rozhodně by se o těchto věcech nemělo mlčet.

12.06.2014 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Taková variace na dnes tolik moderní coming out z dob rakousko-uherské monarchie. Jakmile se syn ukáže být jiným, než si ho tatínek (a zbytek rodiny) představuje či přeje a jakmile přestane plnit svoji společensky přijatelnou funkci, tak je z této rodiny pomalu ale jistě vytlačen. Je to kruté, ale pro mne přitom ploché a bez emocí. K postavám jsem si nevybudoval žádný vztah a pouze jsem dokumentárně sledoval jejich osudy, přičemž kromě sestry nikdo během čtení nezaznamenal žádný vývoj. Nemůžu si pomoc, ale s Kafkou jsem si úplně nesedl.

06.06.2014 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Myslím, že Golding má v Pánu much pravdu. Možná jsem skeptik, ale podle mého názoru by se takto vyvíjela každá společnost (nejenom dětí či chlapců), která by se ocitla tak blízko divočině a boji o přežití. Navíc se nakonec stejně jako vždy jedná o souboj dvou vůdců a několika jejich druhů, neboť zbylá většina se zpravidla podle momentální nálady či situace slepě vydává za jedním z nich. Velmi čtivá, zajímavá a celkově smutná kniha.

16.05.2014 5 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

Nostalgie z mého dětství, kterou si dnes rádi nechají číst i naše děti. Pohádky jsou občas trochu strašidelnější a i pogrimmovsku drsné, ale objevuje se zde i mnoho zajímavých variací na tradiční "české" verze. Jedná o sbírku lidových pohádek z celé Itálie, kde oceňuji použitý styl vyprávění, který je velmi čtivý a nenudí.

19.09.2013 4 z 5