Malé ženy (skrátené vydanie)

„Niet takej rodiny, aby nemala občas rok naplnený udalosťami, radostnými aj smutnými. My sme práve taký rok prežili a nakoniec skončil veľmi šťastne“. To hovorí pani Marchová svojim štyrom dospievajúcim dcéram: krásnej Meg, chlapčenskej Jo, jemnocitnej Betsy a hrdej Amy. Ony sú tie malé ženy, ktoré statočne čelia životu za pomoci láskavej matky a priateľstva mladého gentlemana Laurieho. Tento román, ktorý našiel svoje stvárnenie aj na filmovom plátne, dokáže stále dojímať a rozosmiať každú generáciu dievčat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5853/male-zeny-5853.jpg 4.2492

Malé ženy

Vydáno: , Mladé letá

Little Women, 1868

Kniha Malé ženy (skrátené vydanie)

lernami

Dílo se mi líbilo. Oceňuji vykreslenost a stálost charakterů - i bez vědomí toho, kdo repliku pronesl, by se dalo snadno odhadnout, o koho se jedná.
Kniha má v sobě mnoho morálních ponaučení a místy na mě působila skoro jako dětská pohádka.
Ať už ale mluvíme o postavě Atticuse z Jako zabít ptáčka nebo o postavě maminky z Malých žen, tak stále platí - idealizované? Ano. Vadí to? Ne.
Naopak je můžeme využít jako zdroj inspirace - snaha přiblížit se nadčasovým ideálům, jež nám tyto literární postavy předkládají, nebude nikdy od věci:)

zdenka7543
23.12.2021

Klasika, sentiment, opravdové hodnoty, na kterých v životě záleží. Srdcová kniha.

Sjuzz
09.01.2021

Klasika ktorá chytí za srdce.
Mrzí ma, že som najskôr videla film, teda videla asi 85 krát a až potom som sa dostala ku knihe.
Napriek tomu môžem prehlásiť, že kniha je lepšia než film????????

mulderka
30.05.2020

Jak zjišťuji, můj koment z r. 2018 odsud záhadně zmizel, takže tady ho máte zpátky:

Vůbec se nedivím, že se Malé ženy staly před těmi cca 140 lety takovým bestsellerem. A dodnes o moc nezestárly. O kolika ve stejné době vydaných dílech se to dá v současnosti říct?
Za první, pro děti přepracovanou část, kterou jsem si kdysi nosila z knihovny pečená vařená, jasných 5 hvězd. Už jen za to, že v úpravě - myslím- Jindřišky Smetanové se četla o moc líp než kompletní vydání pro dospělé. Tam mi, kromě toho, že jisté náznaky se nesplnily a vše dopadlo tak trochu jinak, lehce vadila i jistá "mravoličnost"... ale dobové souvislosti jsou dobové souvislosti, to se nedá nic dělat.
Tomuto úplnému vydání bych, z výše uvedených a zcela subjektivních důvodů, jednu hvězdu strhla. Tedy aritmeticky zprůměrováno - za 4 a půl :-)
Milé sestřičky Marchovy, díky za to, že jste se mi před těmi X lety staly zábavnými společnicemi. A své místo v mé knihovně i srdci budete mít navždy. :-)
8 09.02.2018

Atanone
30.05.2020

Malé ženy mě nadchly svou velikostí

ImGinny
19.05.2020

Malé ženy miluju.
Nevím jistě, zda je to zrovna tohle vydání, ale to počeštění jmen (Markéta, Líza, TADEÁŠ) bylo opravdu strašné XD.

animovanej medv
10.04.2020

Na knize bylo vidět, že autorka byla dohána k tomu, aby všechny dcery provdala, občas to v příběhu vadilo a přišlo mi to jako křeč.

Jinak nádherná a pozoruhodná kniha. Nevadily mi tam ani ty mravoučné promluvy :)

GyttaOggová
12.03.2020

Je to v podstatě naivní blbost, ale roztomilá blbost. Zavzpomínala jsem si na dětská léta, když jsem hltala Annu ze Zeleného domu. Ty mladé naivky, pilně se snažící o to, aby byly co nejšlechetnější, mi dokonce trochu přirostly k srdci.