Amok

Novely: Amok, Dvadsaťštyri hodín zo života istej ženy, Oči večného brata, Mučivé tajomstvo, Letná novielka, Knihomoľ, List neznámej, Fantastická noc, Neviditeľná zbierka, Strach, Šachová novela. Vyšlo v edícii Tvorba národov.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/360/amok-360.jpg 4.4148
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Slovenský spisovateľ

jiri77

Tak tomu se říká kvalitní literatura ,osm novel ,které čtenáře zavedou do zákoutí lidské duše. Nejvíce se mi líbili Šachová novela ,Mučivé tajemství a Neviditelná sbírka ,která je podle mě naprostým skvostem. Určitě to není nejjednodušší čtení a čtenář se musí naprosto soustředit ale stojí to za to.

esma

Vždy jsem obdivovala Stefana Zweiga pro jeho schopnost odkrýt a popsat i ty nejhlubší zákoutí lidské duše, kterou jako chirurg rozpitval do nejtitěrnějších detailů. Umožňovalo mu to nejenom jeho nadání a nesmírně bohatý literární jazyk, ale i znalost psychologie, znal díla S. Freuda, dokázal popsat jakoukoliv variantu lidského chování od prvního probuzeného citu až po jeho dramatické vyústění.
Smutné je představit si, co vše prožil tento znalec lidských emocí a lidských povah, když jemu - židovskému spisovateli v roce 1933 pálili knihy, když zažil nástup fašismu, když za jeho života v Evropě řádila další (druhá) světová válka ...

Hraboshka

Osm novel a povídek, dobrých, skvělých a někdy dechberoucích, rozpitvávajících lidské nitro na titěrné kousíčky. Zdaleka nejvíc mě dostalo Zmatení citů, tak smutné, dojemné... Začíná vcelku nenápadně, obyčejně; jen aby vás pak - ukolébané a nepřipravené - o to prudčeji strhla taková vlna citů, že vám nezbude než se schoulit do klubíčka a přečkat až do konce. A k tomu všemu úchvatné líčení Shakespeara a jeho doby...

„Jak to bylo plné smutku, plné něhy a studu; až do nejhlubšího nitra pronikal mi ten svíjející se hlas. Styděl jsem se, že mlčím tak chladně, s tak bezcitnou ledovostí před mužem, od kterého jsem přijal víc než od kohokoli jiného a který se přede mnou tak nesmyslně ponižoval.”

pistalka

Silná témata spojená s nutností člověka čelit nástrahám moderní doby se prolínají každou povídkou beze zbytku, až jsem měl pocit, jako kdyby byl Amok jakousi sbírkou lidství dané doby. Ta doba nebyla lehká a mne po četbě ani příliš nepřekvapilo, jakým způsobem Zweig ukončil svůj život. Nabyl jsem dojmu, že byl velmi vnímavým pozorovatelem a dokázal zachytit tehdejší dobu jako málokdo jiný.
V knize nenajdete slabý kousek, ale některé věci (například titulní Amok, Šachová novela nebo Mučivé tajemství) jsou přímo mistrovské. Rád bych upozornil na skvostný překlad, který činí z každé jednotlivé povídky či novely malý literární drahokam.

Po dočtení dlouhé, hluboké ticho.

Annie1999

Zweig
aneb kdyby Woolfová mužem byla.

kara
26.11.2016

Depresivní až na půdu, ale strhující a fascinující.

bob0985
18.09.2016

Stefan Zweig je člověk, se kterým bych se rád potkal, kdyby byla taková možnost. Vynikající autor, jeho knihy mají neskutečnou hloubku. Budu opakovat komentáře ostatních. KLENOT!

Tohle mi připadlo, jakoby to Zweig napsal sám sobě a myslím, že to naplňuje (str. 318):

"... právě já, který jsem měl přece vědět, že tvoříme knihy jen proto, abychom byli spojeni s lidmi i po svém posledním vydechnutí a tak se ubránili neúprosnému protivníku veškerého života: pomíjejícnosti a zapomnění."

KLADIK
13.07.2016

Musím dát za pravdu čtenáři MilujuV.Huga. Skrátka klenot. Jen můžu doporučit povídku Mučivé tajemství.

MilujuV.Huga
11.07.2016

Klenot. Ale pro většinu čtenářů příliš obtížné čtivo-v tom případě doporučuju přečíst jen první novelu Amok, asi 55 stánek. Neprohloupíte, věřte mi.

Z knihy:
- "napsala mi, nemusím ještě umřít ..."
- "Pro hru v šachy je ovšem stejně jako pro lásku nepostradatelný partner ..."

Hanka_Bohmova
21.02.2016

Kdysi jsem ji - zaujata názvem - vzala mamince z knihovny a doslova mě přikovala k židli. Taková hloubka, nemohla jsem se odtrhnout. Nyní, o dost starší a o trochu vnímavější, prožila jsem opět hluboké setkání... setkání s člověkem.

PajaF
16.02.2016

Pro mě parádní novely, se zajímavě vykreslenými postavami a šachová novela asi nejlepší. Hodně pěkně a dobře se to četlo.

Petr.c17
14.01.2016

Novely Stefana Zweiga jsou čtivé a rozvíjí to, čemu se říká hra osudu. Nejvíce mě zaujala "Die Schachnovelle" neboli Šachová novela - o tom, jak je zničující hrát sám proti sobě partii. Připomíná mi knihu Síla okolností od W.S.Maugham nebo od Thomase Manna Povídky.

Žabák83
26.12.2015

Zajímavé příběhy a hluboké popisy lidské psychologie. Ale hlavně - úžasný jazyk, jakým je kniha napsaná. Nádherné popisy, charakteristiky, přirovnání, někdy skoro až poetické. Skvělá kniha. Nejvíce se mi asi líbila Šachová novela. Určitě jsem nečetl naposledy.

Hun
05.10.2015

„Na obloze zářil Jižní kříž, přibitý diamantovými hřeby do nekonečna...“

U žádného autora jsem nenašel tak neskutečně krásné metafory jako u Stefana Zweiga!

Plútarchos
10.07.2015

Úchvatné čtení, květnatý, vytříbený styl, psychologie člověka a jeho nejniternějších pocitů, oslava hodnot lidského ducha, vůle, morálky a lásky člověka k člověku, pranýř lidské malosti, sebestřednosti a sobeckosti.
Amok, Zmatení citů, Fantastická noc, Šachová novela, Mučivé tajemství, Knihomol, Neviditelná sbírka, Letní novelka - osm nádherných povídek a příběhů - na základě docela obyčejných situací, staví Zweig mohutnou katedrálu psychologie postav, jejich charakterů, motivů, tužeb, trápení, aby vše zastřešil lidstvím, silou ducha a prostým člověčenstvím.
Vynikající překlad, květnatost jazyka, volba každého jednotlivého slova mi rozbušovaly srdce, vzdouvaly ve mně vlny pocitů a dokonce tlačily slzy do očí.
"Teprve teď, když jsem byl starší, jsem porozuměl, kolik toho s každým takovým člověkem mizí, především proto, že v našem světě, který se beznadějně stává stále jednotvárnější, je všechno jedinečné den ode dne vzácnější."

Knišíl
12.06.2015

Zweig je bezpochyby skvělý vypravěč, a ať se můžou některé techniky vyprávění zdát poměrně zastaralé, neodradilo mě to od přečtení všech povídek. Především se mi líbily delší novely před kratšími povídkami ve sbírce. Nakonec ač byla kniha napsána před cca 80 léty, lidské uvažování a touhy, pocity zůstaly v globálním měřítku nezměněny. Doporučuji především těm, kteří mají rádi literaturu zaměřenou na psychologii postav, Zweig zde jde téměř až na kost lidskému vědomí.

Adigiotto
23.12.2014

Knihu som si kúpil v antikvariátie, potom som ju požičal - teda stratil - a nakoniec som ju znova našiel v inom antikvariáte. Už ju nepožičiam.

Pawlisman
21.03.2014

Nejde jinak, než plné hodnocení. Obrovsky příjemné překvapení a zařazení do top autorů. tento spisovatel skutečně umí psát. Asi nejlepší krátké formy, co jsem kdy četl. Jedna lepší jak druhá. těžko vybírat nejlepší. Čteme jedním dechem a vše je tak skutečné, tak reálné a přitom tak krásně napsané. Zweig má dar od boha, nebo je to mistrovsky vypiplané dílo. Nízkých hodnocení, kdo má rád klasickou, tedy nejlepší, literaturu, si nevšímejte - toto je skutečně jazykově, psychologicky i literárně vybroušený klenot. 9,5/10

Chogori
13.11.2013

Nebylo to špatné, ale stylem psaní mi Zweig úplně nesednul. Možná mi vadilo až moc podrobné popisování lidských pocitů, nevím... Líbil se mi Amok, Šachová novela, Knihomol a Neviditelná sbírka. Naopak mě moc nechytla Fantastická noc a Mučivé tajemství.

puml
03.05.2013

Vynikající soubor novel. Nejvíce mě zaujala Šachová novela, která byla u nás natočena jako vynikající televizní insenace s Rudolfem Hrušínským a Luďkem Munzarem v hlavních rolích. Doporučuji jak knihu tak výbornou televizní adaptaci.

yueh24
07.04.2013

Přestože jsem si knihu přečetl kvůli novele Amok, našel jsem v knize novely výraznější. Zweig se vyžívá ve zkoumání nitra člověka, kdy i zdánlivě obyčejné situace popisuje strhujícím způsobem a čtenáře tak děj naprosto pohltí. Jako nejlepší novelu hodnotím Mučivé tajemství.

jardadr
14.02.2013

Amok - tato novela mě takřka přibyla k zemi. Není tolik děl ve světové literatuře, které by tak trefně vystihovaly podstatu zla na světě, v člověku. Stačí jen jedna špatná, závistivá, podlá myšlenka a všechno je ztraceno. Jednou člověk povolí, podlehne našeptávání svého zvráceného já a už navždy je pozdě to jakkoliv napravit....

Ano, Zweigovy novely jsou opravdovým klenotem velké literatury. Není se co divit, že Zweig nemohl přežít nacismus. Člověk s jeho duší na to prostě nemohl mít dost sil, a proto raději (i se svojí ženou) spáchal sebevraždu. Byl to také dozajista protest proti pádu člověka do té hluboké propasti nelidství, před kterým, ač se snažil sebevíc, nemohl lidstvo uchránit, ani ho dostatečně varovat. Respektive, nikdo by to nedokázal. A Zweig moc chtěl věřit v dobro v lidech...
Takových lidí jako on bychom potřebovali i dnes hodně. Bohužel rodí se opravdu jen vyjímečně. Porovnejte Zweigovu lidskost, hloubku jeho bytosti a porozumnění druhým, jeho dějinnou "bezvýznamost", třeba s důležitostí, významností a filosofií takového "velikána dějin" jako je Václav Klaus. Kdo z nich by z toho klání vyšel vítězně?

vejnar
30.12.2012

Již podruhé jsem se oddával čtenářským rozkoším, které poskytuje tato sbírka povídek mezilidských vztahů. Chování, pocity a vášně jednotlivých postav jsou zde vylíčeny s takovou opravdovostí, pestrostí a dramatičností, že vás příběh vcucne do děje a už nepustí.

Zweigova vytříbená psychologie libující si v drobných detailech a v pozvolném odhalování a proměnách charakterů je navíc umocněna bravurním českým překladem, který každé slůvko odměřuje na miskách vah a vybírá jen ta třpytivá a neohmataná. Už se těším, až mě AMOK popadne potřetí:) Několik zajímavých ukázek z knihy jsem přepsal sem: http://blog.vejnar.com/stefan-zweig-amok.htm

inikori
02.12.2012

Zvládl jsem 2 povídky, na můj vkus příliš těžké jazykem i obsahem. Uznávám, že kvalitní zkoumání lidské duše, ale možná nikdy neposbírám dost sil na přečtení celé knihy.

WEIL
10.11.2011

Četl jsem krásný rozbor jedné povídky či novelky od S. Freuda, a domníval jsem se, že by mohl být v téhle knížce.
Bohužel není zde.
Jedná se o mladého muže, který propadl herně, kde hraje ruletu a je téměř na dně. Zalíbí se starší ženě, která právě přišla o syna, potuluje se všude možně, snaží se zapomenout, najít nový smysl života. Ten mladý muž ji přitáhne, a ona jeho. Dává mu peníze, protože je majetná. Vytáhne ho z dluhů, chce, aby žil jinak. Dá mu poslední peníze a odjíždí. a Přece jí to nedá a jde se podívat do herny. zase ho tam uvidí. Je jí jasné, že jeho sebezáhubný proces ona už řešit nechce.
Tím povídka končí.

Tyhle povídky a novely jsou rovněž o podstatě člověka, o jeho reálných problémech a snaze se z nich vyměnit či neschopnosti se z nich dostat.

nightlybird
18.11.2010

Zweig je v povědomí čtenářů zafixován díky svým skvělým biografiím, které jeho drobnější práce odsouvají poněkud neprávem do stínu. Osm novel, které jsou v knize soustředěny je toho dokonalým důkazem. Je to plnohodnotná próza překypující barevností osudů, vášněmi i jemnými nuancemi lidského žití umocněná navíc doslova skvostným překladem.