Otec Goriot

Otec Goriot pracuje jako dělník v továrně na výrobu těstovin, později se z něho stane obchodník. Daří se mu a finančně je velmi dobře zajištěný. Má dvě dcery (Anastázii a Delfínu), které jsou již vdané. Jedna si vzala bankéře, druhá šlechtice a od otce dostaly velmi tučná věna. Po čase se na věno zapomnělo a manželé zakázali dcerám, aby je chodil otec navštěvovat. Otec Goriot svůj majetek prodá a odstěhuje se do penzionu, kde je levné ubytování. Manželka, kterou měl velmi rád, mu zemřela velmi brzy a veškerou svou lásku věnoval svým dcerám. Dcery jsou rozmazlené, sobecké a za otce se stydí. I přesto chodí navštěvovat otce, ale ne pro lásku, ale pro peníze. Ve stejném penzionu bydlí druhá hlavní postava románu, student Evžen Rastignac. Evžen přichází do Paříže studovat práva. Pochází z chudé rodiny. Peníze, které dostává od rodičů stačí pouze na bydlení. Postupem času Evžen poznává, že se ve společnosti bez peněz neobejde. Peníze si půjčuje u svého kamaráda Vautrina. Na jednom plese se seznamuje s Delfinou a zamiluje se do ní. Kvůli ní se Evžen stane hazardním hráčem, Goriot již nemá mnoho peněz a dcery ho proto přestanou navštěvovat......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3203/otec-goriot-3203.jpg 3.6821

Lidská komedie (1.)

Le Père Goriot (1835)

Vydáno:, Petit Press (SK)

blonde_elis
09. prosince

Ze začátku se mi kniha zdála zdlouhavá a nudná, konec mě ale dostal. Byl skutečně silný a velmi, velmi smutný. Odstrašující. Rozhodně četby nelituji. Autor mě dokázal opravdu věrohodně přenést do prostředí tehdejší Paříže.

lin3504
26. listopadu

Este nikdy ma ziadna kniha nedojala tak ako tato. Dala som si predsavzatie precitat niekolko knih zo svetovej literatury, inspirovala som sa tu v Zoznamoch kde je top 100 knih a naozaj som samou sebou prekvapena ako ma to chytilo. Pri citani som si dokazala dokonale predstavit tak detailne opisany Pariz aj osoby a dokonca si predstavit aj rozne pachy a chute, taky bol autor dokonaly. Akoby ste sa naozaj presunuli storocia do minulosti. Tesim sa na jeho dalsie citanie zo zbierky Ludska komedia pretoze som strasne zvedava ako dopadne Eugen a co sa stane s tymi nanichodnicami Delphine a grofkou Restaud.

MartinaMartina

Četla jsem kdysi v mých 11 letech,kdy mě tuto knížku nechal poslat můj otec,který byl v té době ve vězění a kterého jsem vlastně neznala. Hledala jsem v příběhu nějakou souvislost mezi námi a ve 23 letech jsem si otce našla a od té doby jsme se stále stýkali až do jeho smrti.A pro peníze to fakt nebylo :D
Pro mě to byl silný příběh . Díky tati.

ChristineDaee

Otec Goriot mi miestami pripadá ako protipól ,,otca'' Jeana Valjeana z Bedárov. Obaja venovali všetku lásku a životnú silu svojej/svojim dcére/dcéram. Kým jeden zostáva zabudnutý, druhému plače zúfalá dcéra pri lôžku. Rozdiel je v prístupe. Dieťa nesmie vždy dostať to, čo chce. Príbeh považujem za nádherný a zároveň veľmi smutný.

Phyl

Kdyby svou lásku ukazoval otec Goriot svým dcerám stejně jako to dokázal Fritz, nebo jak se ten dobrák jmenoval, nemusel by si na smrtelné posteli dělat starosti s jejich oddaností, podřazeností a loajálností. Obě by u jeho lůžka strávili ty dlouhé hodiny nepopsatelné agónie s ním, drželi jej za ruku a hladili na patřičných místech, k jeho uspokojení. Nemysleli by na hlouposti, jako jsou nafintění a navoňaní sráči v kamaších a haldách mušelínu, jenž tíhnou pouze k majetku a páchají různé plesové vylomeniny. Tyto dvě by probděli dlouhé noci u smrtelné postele svého věznitele, neboť by neznali nic lepšího než trávit večer u postele jeho. A tak by harmonická a bezmezná láska plná otcovské radosti a odříkání dcer, byla zakončena velkolepou parádní fantazií. Otec by umíral šťasten a nedlouho by se na něj pamatovalo.

Kuža007

Kniha o tom, jak dcery čekají na smrt otce a jeho dědictví, i když dostávají pravidelnou apanáž. Druhá dějová linie o studentů Rastignakovi je, ale stejně poutavá.

MC87

Otec Goriot je nenapravitelný dobrák od kosti, který se ve prospěch svých nezdárných dcer vzdal svého bohatství po té, co udělal kariéru v obilném businessu. Nyní živoří v levnější ubytovně a stává se dokonce na začátku knihy terčem posměchu ostatních nocležníků, že své bohatství utratil za prostitutky (ve skutečnosti jsou to jeho dcery a jejich komorné…)

Jako každý francouzský román té doby se zabývá tím, kdo má jaký „důchod“ a jaký důchod může dostat, kdyby jednal tak a onak. Popis života v centru Paříže a jeho finanční náročnost byla zcela jistě „bulvárem“ tehdejší doby. Kniha má stále co říci i dnešním čtenářům – nezadlužovat se, nezadlužovat se, nezadlužovat se.

„Čím chladněji budete počítat, tím rychleji půjdete kupředu. Bijte se bez lítosti, budou se vás bát. Berte ženy a muže jen jako dopravní koně, které zanecháte zchvácené na každé zastávce, tak dojdete až k vrcholu svých tužeb. Potřebujete ženu, mladou, bohatou, elegantní. Zmocní-li se vás opravdový cit, ukryjte jej jako poklad, neprozraďte ho nikdy, byl byste ztracen. Nebyl byste už katem, stal byste se obětí. Budete-li kdy milovat, uchovejte dobře své tajemství!“

Bonnet

Jedno z mála francouzských děl spadajících pod realismus, které nemá tisíc stránek a zároveň nezachází do nepříjemně syrových detailů. Což jednoho krapet zaskočí - jen co přelouskal úvod a začíná se orientovat v postavách, příběh končí. Tak nevím.

Nela.Rob

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Ze začátku mi trvalo dostat se do děje, ale pak už se to četlo jedna báseň.

Morgaine07

Tuto knížku jsem si vybrala k povinné četbě k maturitě a velice mě oslovila. Měla jsem velké štěstí, protože jsem si jí vytáhla u maturity :)

RudýOnkel

Povinná četba... Jedna z mála, která je jednoduchá. Rychle přečtené. Děj se strašně vleče. Za mě příliš mnoho popisových pasáží, strašně mě nudily. Zůstavá otevřený konec, čímž mě to uvedlo do rozpaků, neboť nevím, jak si po přečteném ději mám utvořit pokračování. Myšlenka výborná, kniha je skoro až naučná, kam můžou vztahy spadnout v něco povrchního. Zároveň se kniha takřka nedá přerušit, protože zde není žádné členění, které mi ztěžovalo orientaci, kde jsem právě a podobně.

Příběh 8/10

Romance 4/10
Akce 4/10
Humor 3/10
Napětí 3/10

Kaja01

Tak nevím, myšlenka díla je pěkná - otec, který by se pro své dcery roztrhal a ony za nim nepřijdou ani v posledních chvílích jeho života, ale knihou jsem se těžko prokousavala. Četla jsem Goriota jako povinnou četbu a chápu, že učitelé potřebují donutit žáky alespoň párkrát do roka vzít do ruky knihu, ale pro mě jako ‘knihomola’ tohle povinné čtení, ke kterému se musím nutit, úplně ztrácí tu radost, kterou ze čtení mám.

Shindo
12.12.2017

Povinné čítanie na strednej škole a hoci Balzac patrí medzi klasikov, ani po rokoch som si k nemu proste nedokázal nájsť vzťah. Aj pri čítaní som dielom v podstate 'preplával'.

chamyl
04.12.2017

Čtivě podaný, 200 let starý a stále aktuální příběh. Dobové reálie a okolní kulisy se mění, pokřivené rodinné vztahy i společenská morálka zůstávají. Otec Goriot, jeho blízcí a ani další postavy tohoto románu bohužel nejsou vyhynulým či ohroženým druhem.

SuperSojka
05.11.2017

Můj první Balzac. Těžko shazovat klasika.

DoDidDone
25.10.2017

Docela náročná povinná četba, která se těžko četla a stejně při rozboru budu muset použít internet, protože si z knihy skoro nic nepamatuju. Podle mě z tohoto období vyšly i lepší knihy.

Safira55
17.10.2017

no povinná četba co k tomu dodat

MOu598
05.10.2017

Četla jsem v březnu 2002. Podle mých poznámek:
Zajímavé, dobře se čte, spousta zajímavých myšlenek.
Ale pořád jsem čekala nějaké jiné rozuzlení (jako u Bratrance Ponse), nedočkala jsem se.

Nelasp
01.10.2017

Silný příběh muže, který se doslova obětuje a živoří pro své dvě nevděčné dcery, které z něj pouze tahají peníze. Osud hlavní postavy chytne za srdce. Balzaca a jeho lidskou komedii mám celkově ráda, ačkoliv chvílemi ubíjí ty popisné pasáže, které neberou konce.

Ester71
25.09.2017

Kam až může vést opičí láska? Poslouchala jsem audioknihu, za mě - působivé.

EvikU.
09.04.2017

Nic moc mě nezaujala.

Jane007
28.10.2016

Knížka se mi hrozně špatně četla, styl mi nesedl. A v době, kdy jsem ji četla mi pak bylo velmi nepříjemné požádat tátu o peníze na učebnice.

TheMelorry
26.08.2016

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě a celkem mile mě překvapila. Kolikrát jsem chudáka Goriota litovala a kroutila hlavou nad jeho dcerami a tehdejší společností. Jediné co mi na knize troškou vadilo byla bezkapitolová úprava....

wery87
23.07.2016

Tato kniha je pro me srdcovka.. Miluji balzacuv sloh, takze mi ani neprislo, ze by zde neco sahodlouze popisoval (v jinych dilech se vyradil mnohem vic:) ) Pro me jedno z jeho nejlepsich del;)

lucille48
19.07.2016

Mně osobně se dílo líbilo, ačkoliv je děj smutný. Muž vydá všechny své peníze zhýčkaným dcerám a ty se o něj pak už vůbec nezajímají. Téma je nadčasové - stát se to může i dnes.
Někdy jsou v díle příliš dlouhé popisné pasáže, nicméně dá se přečíst. Jazyk je bohatý, nemusí se každému číst dobře.
Knihu doporučuji k maturitní zkoušce těm, co se nebojí 370 stránek textu a smutného příběhu, ale myslím, že si můžete zvolit jednodušší četbu k maturitě, než je právě tato kniha.

Kaka.cs
22.05.2016

Příběh je skvělý a drsný. Typické dílo francouzského realismu, který mám ráda. Přesto jsem se knížkou nějak nemohla prokousat, strašně dlouho trvá, než se tam skutečně začne něco dít. Ale i to je typické pro literaturu této doby.

papaja
20.05.2016

Sice nemám moc ráda útlé knihy, jelikož se začtete a je konec, ale tady by to knize velice prospělo, příběh byl velice dobrý, téma bylo kruté a pro většinu lidí naprosto nechutné, ale za tu délku musím dát jen 3 hvězdy.

Pawlisman
21.03.2016

Čet jsem mlád jako povinnou literaturu a pamatuji, že se dalo a některé pasáže byly velice pěkně čitelné. Pamatuji si cosi z té chudé světničky, jídelny spolu s ostatními návštěvníky. Krásný popis postava atmosféra doby. Doporučuji životopis Balzace od S.Zweiga.

Edona
20.01.2016

Musím říct, že realismus v podání Balzaca mě nezaujal tolik, jako u jiných spisovatelů. Avšak nemůžu říct, že by to bylo příběhem, který mě svou tragikou zaujal. Asi jsem nepřišla na chuť stylu Balzaca.

ElfkaEleanor
14.01.2016

Otec Goriot je plný popisů situací a míst, což je vzhledem k době pochopitelné. Překvapivě mě to ale nenudilo, právě naopak. Lépe se mi do knihy vžilo a umocnilo to mou představu míst a situací.